Mr. M. M. VAN VELZEN. let 3iise K&steeL DAGBLAD 1fOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN taeenteraadsverkieziog. F- U I L L E T O fik 46ste Jaargang. Donderdag 17 Mei 1923. No. 13642 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 05. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. TTTWBWTWnFWWïirilTlBWBMB'ITlTHli''TTnBBTMBBnMBnriMirffTTTTTr"M De stemming voor de verkiezing van den Gemeenteraad heeft plaats Woensdag 23 Mei. De lijst van de Roomsch-Katholieke partij is nummer Deze lijst bevat bovenaan den naam van In overeenstemming met het advies der R. K. Kiesvereeniging, bevelen wij aan uit sluitend te stemmen op den eersten naam van Waarom wij NIET rood stemmen De fiksche, heldere redevoeringen van mr. v. Velzen en pater Biesta, waarin geen woord latijn voorkwam, maar onverbloemd onze be ginselen werden uiteengezet en de uitwassen van de S.D.A.P. in al hun afschuwelijkheid aangetoond, blijken in 't roode kamp evenveel beroering te hebben verwekt,als de bekende knuppel, gesmeten in het hoenderhok. Aan eerlijke bestrijding met open vizier waagt men zich nochtans niet. Er is een heter middel volgens mr. P. J. Troel stra. s Lees slechts wat deze in „Het Volk" durfde te schrijven „Men heeft een tegenstander verlamd, on schadelijk gemaakt, als men hem zijn betrouw baarheid bij het publiek heeft ontnomen. Hij mag dan alle argumenten aanvoeren, om zijn taak te verdedigen, en hondermaal gelijk hebben, de mensehen die hij moet bekeeren, gelooven hem niet. Zijn kracht is gebroken, hij kan wel thuis blijven hij heeft afgedaan." En als zulk sluipmoordenaars bedrijf ondanks alles wordt ontmaskerd „Het Volk" van 21 Mei 1905 geeft als ant woord de volgende boevenmoraal „Het intrekken van den leugen geeft een indruk van lafhartigheid. Men krijgt zoo on willekeurig de gedachte had de vent nu ten minste nog maar volgehouden, dan was hij ten minste een kerel Gedachtig aan zulke edele wenken was de te volgen tactiek spoedig uitgestippeld. Slechts een oplossing Noem alles leugen. De befaamde gemaskerde „Men," de trouwe trawant van het valsch gerucht, was spoedig gevonden en die „naamlooze" lafhartige, fa briceerde een slang-lang artikel in de „Voor waarts" van eergister. Wij zullen de kop van het reptiel, waar het meeste gift in schuilt bij zulke gedrochten, hieronder laten bezien „Men schrijft ons Het lijdt geen twijfel of het zal er bij de a.s. Verkiezingen voor den gemeenteraad warm aan toe gaan. Met leugen en bedrog zullen voor al de Christelijke en Katholieke arbeiders en arbeidersvrouwen door hun voorgangers wor den bewerkt, naar christelijken trant om hunne satanische politiek, zooveel mogelijk te verdoe zelen. Reeds nu zijn regelmatig dy „Paters" aan het werk om toch in 's hemels naam hun eens zoo lijdzame volgelingen te halen uit de moderne vakbeweging. Speculeerende op den ellendigen toestand der Werkloozen, bieden deze „zieleherders" zelfs 108 Zij hoorde mij niet; haar. oogen waren als glas zij was doodsbleek en het zweet, stond haar op het voorhoofd. Langzaam kwam zij hij .Zij ontroerde toen zij mij zag en verbood, mij van haar „lichte flauwte" te reppen. De kame nier vertelde later op mijn aandringen, dat Mama, in den nacht na mijn feest, ook zulk een toeval heeft gehad. „Donderdagavond liet zij mij roepen. Je Weet, Margreet, dat ik Mama van hardheid en koelheid heb durven beschuldigenGeen be schuldiging was ooit onrechtvaardiger Alleen bezorgdheid, liefde voor mij heeft haar in dezen toestand gebracht Zijn sterke ontroering belette hem voort te gaan. „Heb je Mama na het feest niet meer gezien vindt je vader niet, dat zij er zeer slecht uit ziet Ik maak mij zeer, zeer ongerust over aai'Mama lijdt sinds jaren, Margreet," 'leP hij opeens, met al de gulle vertrouwelijk heid, al de onstuimigheid van vroeger „zij ver bergt dat voor iedereen, zij draagt haar kommer 111 stilte. Terwijl ik alleen aan vreugde en zon neschijn dacht, zag zij het onweder aangroeien, aangroeienOm Vader te sparen, om mij geld aan, om toch maar trots alles hun „brand- kastdoel" te hereiken." Neem nu eens aan dat de vier laatste regels van dit in kopstoot-stijl geschreven onderdeur- gewauwel waarheid bevatte met hoogere motieven kan men tegen zulke laag bij de grond- sche stofzuigers toch niet beginnen heeft op den keeper beschouwd iemand die een brand kast wil plunderen,het recht een ander die zoo'n meubelstuk verdedigt, als een hebzuchtig spe culant te schelden Integendeel Omdat er nog zoo iets als natuurrecht bestaat is de eerste een schelm en niet de laatste. „Men" ligt met de logica leelijk overhoop. Dit euvel wordt in het overige en grootste deel van zijn artikel er niet beter op. Daarin wil hij dan, naar zijn trant, bewijzen dat er bij ons met leugens en bedrog wordt gewerkt om de arbeiders te vangen. Er volgen dan een massa aanhalingen van katholieke en christelijke schrijvers en sprekers, waaruit juist blijkt dat in onze kringen wel de gelijk de waarheid wordt gezegd. „Men" ziet er dan nog kans in, hoe begrijpen wij niet, uit dat gewirwar een gevolgtrekking te maken, die voor regeering en rechts een vree- selijk verwijt is. Beide veracht hij, omdat zij de „gulden" bezitten, die hij zelf graag wil heb ben. Moedige „Men", U kan gewis beter met de handen als met de hersenen werken en dit is heusch geen schande. Wil U echter schrijver wor den, leer dan logica of anders, houd U bij den hamer 't is werkelijk te erg. „Men" is echter van niets bewust en hij geeft als staart aan zijn draakje, de bekentenis Daarom stemmen wij rood. Maar waarom dan toch Er is geen antwoord dan omdat het zoo ongerijmd is. En daarom doen wij het niet. Evenwel, er zijn nog een paar redenen ver momde „Men." Pater Voets heeft een studie gemaakt van Uw partij, waarna hij tot het resultaat, kwam, dat de Nederlandsche S.D.A.P. zich deed kennen als lo. huichelachtig en beginselloos 2o. vijandig aan God en Godsdienst en 3o. geen arbeiders-, doch een Heeren- en sla- venpartij. Deze beweringen heeft hij met bewijzen ge staafd, waarom wij met hem tot de gevolgtrek king komen, dat alwie op rood stemt een bedrie ger of een bedrogene is. En daarom „Men", nogmaals, stemmen wij NIET rood. Buitenlandseh Nieuws. NIEUWE DUITSCIIE VOORSTELLEN? Bij de besprekingen, welke de Duitsche rijks kanselier gister had met de leiders der Rijks dagfracties, werd bevestigd, dat de Duitsche regeering vragen heeft gericht aan de Engelsche regeering, welke verschillende onduidelijke pun ten in de Engelsche nota betreffen en ten doel hebben de Engelsche opvatting hieromtrent te vernemen. De Rijkskanselier heeft aan de partijleiders nog geen definitieve mededeeling gedaan in zake de houding der regeering, daar zij eerst het antwoord van Londen op haar vragen wil afwachten. Uit de uiteenzetting van den Rijks kanselier bleek echter, naar het „Acht Uhr Abendblatt" meldt, dat de Rijksregeering be reid is een nieuw voorstel te doen, dat zij we- te sparen, heeft zijzelve, en 'alleen, alle kwel lingen en zorgen gedragen." „Doet zij dat nu niet meer heeft zij u alles gezegd vroeg ik haastig zonder op te kijken. Hij was zelf veel te veel geschokt om mijn ge moedsbeweging op te merken. „Jaren lang heeft zij alles gedragen," hervat te hij zacht en snel. „Nu zij mij eindelijk een deel daarvan heeft toevertrouwd, begrijp ik wat zij geleden heeftWat zeg jij van der- heer Merlé, Margreet vroeg hij, eensklaps zijn ontboezemingen afbrekend. „Ik houd van hem. Hij is opgewekt en Weet veel „Kennen je ouders zijn verleden Ken jij dat?" „En gij zijt allen met hem ingenomen Geen oogenblik is er Wantrouwen of argwaan bij opgekomen?" „NooitBij u wei „Ik heb hem aan Wolfram's ziekbed leeren kennenof beter zijn hulpvaardigheid, niet den man-zelf. Ik heb mij van niets re kenschap gegeven dankbaarheid heeft alles overstemd. Je hebt menigmaal de geschie denis van den kleinen Siegfried gehoord hoe zijn lijkje Werd opgegraven, te misvormd, he- laas, om geheel herkend te worden, maar zijn kleederen bewezen dat hij 't was .Welnu, een schelm, een handige deugniet heeft op dat niet totaal ongeschonden opgraven een geheel ge bouw van leugens en gissingen opgetrokken- Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. dcrom in den vorm eener nota aan alle onder teekenaars van het Verdrag van Verdailles zal doen toekomen, Omtrent den inhoud dezer nota valt nog niets te zeggen, maar volgens liet blad lijkt het zeer waarschijnlijk, dat de grootte van het door Duitschland aangeboden schadie- loosstellingsbedrag niet gewijzigd wordt; Het is echter mogelijk, dat de door Duitschland aan geboden waarborgen nauwkeuriger gefor muleerd worden. Terwijl de burgerlijke partijen zich bereid hebben verklaard met het oog op den huidigen duisteren toestand af te zien van een bespre king in een plenaire zitting van den Rijksdag, toonden de socialisten zich daarmede niet te vreden. Zij verklaarden, in den Rijksdag een debat te willen uitlokken over den buitenland- schen politieleen toestand. De „Berliner Börsencourier" meldt, dat het Rijksverbond der Duitsche industrie gister morgen vergaderd en besloten heeft, stappen te doen bij den Rijkskanselier om hem mede te deel en, dat het in de jongste Duitsche nota vervatte aanbod reeds te hoog is. Welke gevol gen dit besluit zal hebben op den politieken toestand, kan nog niet worden gezegd. Het blad zegt, dat de algemeene indruk, ver kregen uit de gister gehouden besprekingen met de partijleiders is, dat de regeering althans in den allereersten tijd geen nieuwe nota aan dc Entente-mogendheden zal zenden. Niettemin wordt op de verschillende depar tementen aan de opstelling van een nieuw ga rantie-plan gewerkt. IN HET BEZETTE GEBIED. Een afdeeling kwartiermakers heeft gister te Gelsenkirchen beslag gelegd op verschillende scholen ten behoeve der troepen, die beslist heden verwacht worden. De nieuwe groepeering derbezettingstroepen blijft niet beperkt tot Gel senkirchen, maar men verwacht ook de bezet ting van Wattenscheid door een regiment Franschen en Wanne-Süd. Het plaatsje Eicltel in de nabijheid van Wanne is reeds bezet. Men veronderstelt, dat de Franschen met de bezetting van Gelsenkirchen en Wanne be oogen, de belangrijke spoorlijn tusschen Wan ne en Duisburg te militariseeren. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. In zake de kwestie-Mosoel, waaromtrent de Engelschen hadden verlangd, djil dc aange legenheid binnen een jaar aan den Volkenbond zou worden voorgelegd, stelde de Engelsche delegatie gister voor, dezen termijn terug te brengen op zes maanden na het sluiten van den vrede. Sir Horace Rumbold voerde aan, dat de kwestie thans reeds vier maanden han gende is en dat dientengevolge een beslissing, ■welke zes maanden na de onderteekening van het verdrag zou afkomen, den termijn toch op bijna een jaar zou brengen. De Turken maak ten hiertegen geen principieele bezwaren. Ismet Pasja behield zich echter het recht voor hierop nader terug te komen. DE STAKINGEN IN BELG IE. De spoorwegstaking neemt nog steeds ern stiger vorm aan en heeft zich reeds tot het per sonenverkeer uitgebreid. Gisteravond om 8.45 uur werd aan de reizigers, die zich aan het Noorderstation bevonden te Brussel door den stationschef medegedeeld, dat de treinenloop naar en van Antwerpen is stop gezet. De internationale sneltreinen Parijs Amsterdam en Amsterdam—Parijs zijn te Ant werpen geblokkeerd, daar de machinisten en Men wil mij Sturmfels betwisten, Margreet." „Als gij met den schelm, den deugniet, den heer Merlé bedoelt, moet gij uwe woorden te rugnemen," antwoordde ik vast. „Hij heeft u allen betooverd. De ellendeling „Gij moet onderzoeken, als hij zoo iets zegt. „De schelm heeft zelf jaren geleden Wilbrant aangeklaagd „Een vergissing is mogelijk in zulk een nacht en onder zulke omstandigheden." „Wilbrant's vlucht maakt zijn eerste beschul diging tot waarheid. Ook jij bent betooverd, Margreet 1" „Wilbrants vlucht Ik kon toch niet zeggen wat ik vermoedde dat de Vrijvrouwe hemzelf tot die vlucht bod gedreven en dat haar gejaagdheid alleen ont stond uit haar vrees dat hij gevat zou wor- den 1 Wij waren bij het hek. Martha zat voor het raam van onze woonkamer. Bodo's gelaat betrok. „Die komt dikwijls en treft goede ontvangst. Zijn toon was hard en voordat ik iets kon zeggen, was hij weg. Martha hield mij een brief voor. „Van den heer Merlé," zeide zij „een jongen bracht mij dien, met verzoek hem onmiddellijk aan uw vader te overhandigen. Komt hij al tijd zoo laat thuis Er is haast bij Nu ben ik Weer uitgerust Zij schommelde voort in den Warmen zonne schijn. stokers de locomotieven hebben verlaten. Aan het Zuiderstation te Brussel was de trei nenloop nog normaal. De vrees, dat er nog een algemeene staking zal volgen, schijnt niet ongegrond. De staking der spoorwegarbeiders wordt reeds in de staalfabrieken van Angleur nabij Luik ernstig gevoeld. Indien de staking voortduurt zal men er wegens gebrek aan steenkool en ertsen genoodzaakt zijn een hoogoven te dooven. Bij de „Société d'Espérance" te Longdoz is de export reeds stopgezet. Bij voortduring van de spoorwegstaking zal ook die fabriek wegens ge brek aan grondstoffen worden gesloten. Te Antwerpen hebben de P.T.T. beambten aangesloten bij den Postbond, doch geen leden van het Nationaal Syndicaat, gistermiddag den arbeid hervat. Vierenzestig brievenbestellers zijn weer aan 't werk, zoodat bijna alle kantoor bedienden en vrijwilligers naar huis konden gaan. Er zullen voorloopig twee bestellingen van brie ven daags plaats hebben. Alleen brieven en briefkaarten worden besteld, drukwerk blijft nog liggen. ENGELAND EN RUSLAND. Verwacht wordt, dat Lord Curzon heden een onderhoud met Krassin zal hebben. In een gesprek met dagbladvertegenwoor digers verklaarde Krassin, dat hoewel het niet was uitgesloten, dat hij Moskou Omtrent zekere punten om nadere instructies zou moeten vragen, hij nochtans als gevolmachtigd ver tegenwoordiger naar Londen was gezonden. AMERIKA EN DE BEZETTING. Uit Parijs verluidtDe commissie voor de bezetvtingskosten heeft gister den definitieven tekst opgesteld van de ontwerp-overeenkomst in zake de betaling aan Amerika van het milliard goudmark, dat aan dit land toekomt uit hoofde van de kosten zijner bezettingstroepen Het ontwerp voorziet in een absolute prioriteit ten bate van Amerika voor de betaling zijner be- zettingskosten, zoowel op de Duitsche stortingen in baar als op de waarde der leveringen in natura Het eerste jaar zal het aandeel der Duitsche be talingen, waarop Amerika recht heeft, niet meer kunnen bedragen dan 25 De betaling zal geheel geschied moeten zijn in twaalf jaren. Eén punt is nog.niet opgelost, n.l. dat betref fende de mogelijkheid, dat de Amerikaansche regeering rechten zou heffen op den invoer van Duitsche producten. ALLERLEI. Uit Hamburg De dreigende havenstaking in de Hamburgsche haven is thans werkelijkheid geworden. Alle havenarbeiders, met inbegrip van de machinisten en stokers uit het havenbedrijf, hebben de arbitrage-uitspraak verworpen en het werk neergelegd, zoodat het bedrijf in de haven thans geheel stil ligt. Sedert gistermorgen wordt geen enkel schip meer geladen of gelost. De eenige booten, die nog varen zijn de veerponten. Gistermiddag zou nogmaals een poging worden gedaan om het conflict bij te leggen. Er zal een nieuwe zitting van de arbitrage-commissie plaats vinden, onder voorzitterschap van een regee- ringsvertegenwoordiger. Behalve in de Hamburgsche haven staken ook de havenarbeiders'te Altona en Harburg. Uit Berlijn Gister heeft het scheidsgerecht in zake de mijnwerkersloonen uitspraak gedaan. Het dagloon zal vanaf 16 Mei met 3500 mark per dag worden verhoogd. Na besprekingen met de rijksambtenaren en arbeiders in staatsdienst is men overocn- Wilbrant Was gezien te Amsterdam. Dat hij voor een poos het vasteland zou ver laten, had de heer Merlé vermoed en aan de politie van da voornaamste havensteden van Holland en Noord-Duitschland geschreven. W il brant's buitengewone lengte maakte 't opsporen gemakkelijk. Maar tusschen Wilbrant's vlucht en de aankomst van Merlé's brief te Am sterdam lagen 14 dagen, dat kon niet anders, al had Vader onmiddellijk per ren bode aan den lieer Merlé van die vlucht kennis gegeven; Merlé had bericht gekregen, dat een persoon, beantwoordende aan hef opgegeven signalement, twee dagen te Amsterdam had vertoefd en per Zeemeeuw naar Eng( land was overgestoken. De heer Merlé had gehoopt, dat zijn brief nog voor Wolfram's aankomst zijn bestemming zou bereiken. Een onkundig man, zooals Wilbrant, zou vermoedelijk wel niet den koristen weg hebben gevonden, Dit was evenwel toch ge beurd. De Weg was hem vermoedelijk aange geven. „Wie zal hem nu daar vandaan halen vroeg ik, nadat, Vader ons den brief had voorgelezen. „De heer Merlé is te Bermen en verlangt mij te spreken," antwoordde Vader. „Om zf ven uur vanavond zal hij aan de grenssteen van Birken- bach zijn. Breng mij; zoek onderwijl in het dorp een van je kennisjes op na mijn gesprok kom ik je afhalen en wij wandelen samen terug. (Wordt vervo,o.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Ja."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1