5 Nr. M. ffl. VAN VELZEN. Het oude Kasteel. DAGBLADWOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. aemeenteraadsgerhlezinfi. FEUILLETON. pi m m km, pi m 46ste Jaargang. Vrijdag 1» Mei 1923. ?ïo« 13643, Bureaa KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. s JJÏA dvertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. De stemming voor de verkiezing van den Gemeenteraad heeft plaats Woensdag 23 Mei. De lijst van de Roomsch-Katholieke partij is nummer Deze lijst bevat bovenaan den naam "van In overeenstemming met het advies der R. K. Kiesvereeniging, bevelen wij aan uit sluitend te stemmen op den eersten naam.van BuftenLsndseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De bezettingsautoriteiten te Spiers deelen mede, dat Dinsdagavond op den spoorweg overgang aan de Muhlturmstrasse een ernstig ongeluk is voorgevallen, dat aan een jongen arbeider het leven heeft gekost. Reeds op 14 April zijn door de bezettings- autoriteiten de noodige maatregelen genomen om ongelukken te voorkomen. De verantwoordelijk heid voor het ongeluk, dat Dinsdagavond daar is gebeurd, komt daarom alleen neer op de Duit- schc autoriteiten, inzonderheid op den burge meester van Spiers, omdat deze heeft geweigerd, de verordeningen der bezettingsautoriteiten uit te voeren. Om die reden is deze burgemeester dan ook gearresteerd cn zal hij voor den krijgsraad moeten terechtstaan. Ook de burgemeester van Assmannshauscn is gearresteerd en naar de militaire gev-angenis te Wiesbaden overgebracht. De Fransche zijn verder nog overgegaan tot het nemen van zeer ingrijpende maatregelen. Zoo hebben zij het verbindingsspoor der Gute-IIoff- nungshütte en van de Thyssen-fabrieken op gebroken. Daardoor zijn deze groote bedrijven van de buitenwereld afgesloten. Op het traject Hamborn-Neumühl-Sterkrade hebben de Franschen door het opbreken der rails het verkeer stilgelegd. Verschillende werken o.a. de mijn Kaiserstubl, zijn daardoor geisoleerd. De „Berliner Borsenzeitung" verneemt uit 't Roergebied, dat na 't bekend worden van de scheidsrechterlijke uitspraak in zake de loonen voor de mijnwerkers de arbeiders der mijnen Kaiserstubl I en II te Dortmund bet Werk heb ben neergelegd. De stakers trokken in optocht cloor de stad en hielden vervolgens een vergade ring, waarin de scheidsrechterlijke beslissing onvoldoende werd genoemd. Op de andere mijnen in het Roergebied wordt nog gewerkt. D UITSCHL AND De „Vorwarts" bericht met betrekking tot de putschplannen" te Hamburg, dat men een groot aantal plannen en kaarten, benevens een uit gebreide correspondentie heeft gevonden, waar uit blijkt dat men hier te doen heeft met een complot tegen de republiek, dat zich uitstrekt over Hamburg, Mecklenburg en Sleeswijk- Holstein. Er was een groot aantal wapendepots ge vestigd ook officieren van de rijks weer hebben 109 Ik bracht Vader tot aan den grenssteen. De ITeer Merlé was er al en wuifde ons toe. Ik ging mede om hem even de hand te druk ken. Terwijl wij zoo bijeenstonden, kwam Bodo Voorbij. Zoodra bij den Heer Merlé zag, zette hij 2,jn paard aan, groette strak en reed door. Zondag. De Vrij vrouwe is werkelijk ernstig ongesteld, Bodo's bezorgdheid was dus niet overdreven. Toen zij vanmorgen wilde opstaan, werd zij door eene duizeling overvallen en zou neer gestort zijn, zonder den steun van eene barer kamervrouwen. Zij had zich laten kleeden en was aan het ontbijt gekomen, doch om, op Bodo's verzoek, weer even spoedig naar boven te gaan. Vader is moeder en zoon tegengekomen, ter- ^Vljl Bodo, een arm om haar midden geslagen, laar langzaam en zorgzaam de trap opleidde. De inspanning hinderde haar. Zij had gepoosd Ai elke trede. Halverwege was haar hoofd op Bodo's schouder neergezegen. Vader was toe- daarin, naar verluidt, de band gehad. Volgens de in beslag genomen bescheiden, bestaan er groote wapendepots in talrijke steden van Noord-West- Duitschland. Gedeeltelijk zoekt de politie nog daarnaarzij heeft echter reeds belangrijke hoeveelheden wapens in beslag genomen. In het bijzonder werd aan deze beweging deel genomen door den uit het Rathenau proces hekenden Nieder Hessischen Bund en den Hei matbund für Nord-Deutschland. Deze organisa tie moet de beschikking hebben gehad over vier millioen mark, welke uit kringen van het Ilam- burgsche grootkapitaal afkomstig zijn. DE STAKINGEN IN BELGIE. Naar hetaeinde? De Belgische Kamer heeft gister de discussies over de interpellaties in zake de spoorwegstaking en de mobilisatie-order voortgezet. De premier gaf een uiteenzetting van hetgeen de regeerir.g voor het spoorwegpersoneel had gedaan. Hij be loofde de eischen der arbeiders onmiddellijk te zullen onderzoeken, doch, zoo verklaarde hij, de regeering kan niet voor de bedreigingen wijken. Voortgaande zeide de premier, dat, indien hij op de voorstellen der interpellanten inging het aan de spoorwegarbeiders te betalen loon spoedig geen waarde meer zou hebben, daar door 'n der gelijke loonpolitiek 't land naar den afgrond ge voerd zou worden, en wanneer het land gerui- neerd zou zijn, zouden de arbeiders er nog slech ter aan toe zijn. Nadat de socialist Anseele op een verdaging van het debat tot heden had aangedrongen, ten einde de socialistische fractie in staat te stellen het stenografisch verslag van Theunis' gematigde rede te lezen cn nader over den toestand te be raadslagen, besloot de Kamer de debatten tot hedenmiddag te verdagen en dan over de in gediende motie van vertrouwen te stemmen. De indruk, zegt de „Tel.", aan het einde der Kamerzitting van gister was, dat de staking heden een einde zal nemen. De rede van den premier, Theunis, waarin tal van cijfers werden genoemd en waarin werd geconstateerd, dat de regeering reeds vóór het uitbreken der staking heeft erkend, dat de loonen niet in alle opzichten voldoende zijn, heeft grooten indruk gemaakt. Toen Theunis verklaarde, dat hij niets kan doen zoolang de toestand van wanorde, door de sta king veroorzaakt, voortduurt, werd hij zeer toegejuicht. De socialistische oud-minister Wauters er kende, dat de rede van den premier Theunis zich door inschikkelijkheid op enkele belangrijke punten kenmerkte. Hij verzocht geen rancune maatregelen te nemen. Men is van meening, dat de socialistische af gevaardigden tijdens de zitting geconfereerd hebben met het Nationaal Syndicaat en dat he den de normale toestand zal zijn hersteld. Intusschen Werd gister getracht met autobus sen e.a. de verbindingen zooveel mogelijk te onderhouden, met veel moeite kwamen enkele expresstreinen ParijsAmsterdam v.v. door. In de post- en telegraafslaking is de toestand nog niet opgehelderd, in sommige plaatsen is het werk hervat, dat echter elders Weer werd neer gelegd. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Ismet Pasja heeft gister een onderhoud gehad met Venizelos. Hij deelde den Griekschen gedele geerde mede, dat de regeering van Angora nóch kan instemmen met de schrapping der van Grie kenland geëischte schadevergoeding nóch met het voorstel de kwestie voor te leggen aan deri Volkenbond of een neutrale instantie. De Turk- geschoten en had met Bodo de bewusteloozc naar boven gedragen. De dokter uit Bermen is andermaal gehaald. Hij heeft op rust aangedrongen. De Vrijvrouwe moet te bed blijven. Bodo verlaat haar niet. Vanmiddag moest Vader hem even spreken. Martijn verzocht hem mede te gaan naar de kleedkamer van de Vrijvrouwe. Hij zou den Vrijheer Waarschuwen. Die kleedkamer heeft door eene tusschendeur gemeenschap met de slaapkamer. „Wie is daar?" hoorde hij de Vrijvrouwe vragen. Aan haar scherp gehoor ontsnapt niets. ,,Dr. Albrecht, Mama." „Blijf niet te lang weg." Vijf minuten later had zij Bodo laten roepen. „Ik moet gaan," had Bodo gefluisterd, „Mama is zeer zwak en onrustig. Zij heeft, het gedurig benauwd. Ik kan haar het snelst en gemakke lijkst helpen. De dokter komt vanavpnd nog terug en zal druppels voor den nacht mede brengen. Mama moei slapen." Maandag, 2 October. Onder het ontbijt kwam de Sturmfelser bode voorbij Hij tikte tegen het raam. „Op het kasteel hangt de vlag halfstok," zeide hij. Halfstok 1 Een doode 1 sche regeering staat er op, dat dc conferentie van Lausanne daarover beslist. Ismet Pasja en Venizelos zijn daarop overeengekomen, de kwes tie aan het financieel comité der conferentie voor te leggen. Uit Engelsche en Italiaansche kringen tei conferentie wordt vernomen, dat men daar op een spoedige bijlegging van het conflict rekent. POLEN. De door het bezoek van maarschalk Foch ver traagde regeeringscrisis komt in een beslissend stadium. Sedert gistermiddag kan de overeen stemming tusschen Witos met de rechterzijde als definitief Worden beschouwd. Hierdoor zouden de uren van het kabinet-Sikorski geteld zijn. Als nieuwe premier wordt Witos genoemd, terwijl de portefeuille van Buitenlandsche Zaken waarschijnlijk zal worden opgedragen aan een lid der nationalitische groep. ENGELAND EN RUSLAND. Na het onderhoud met Curzon heeft Krassin gister zich met Moskou in verbinding gesteld. Naar verluidt is de termijn van het Engelsche ultimatum aan Rusland iets verlengd. Krassin wilde na afloop van het onderhoud daaromtrent niets uitlaten aan de talrijke rc- poiters, die in Downingstreet stonden te wach ten. Hij reed terstond terug naar het hoofdkwar tier der Russische handelsdelegatie. Gemeld wordt, dat invloedrijke kringen te Londen veel hoop koesteren omtrent het vermij den van een afbreken der officieele handels relaties. ALLERLEI. Uit New-York President Harding verwacht, dat zich moeilijkheden zullen voordoen wanneer de gouverneur van den staat New-York de wet zal teekenen, waarbij het staatsdrankverbod in dezen staat wordt ingetrokken. In een gepubliceerd schrijven verklaart pre sident Harding, dat de federale regecring haar constitutioneele mandaten moet handhaven, waarbij hij verwijst naar de bekende uitspraak van Lincoln. Uit Berlijn Hitier heeft gisterenavond in de groote zaal van het Hofbiauhaus te Muncheii het woord gevoerd. Hij verscheen eerst om half elf in de zaal. De aanwezigen sloegen op stoelen en tafels om hem toe te juichen. Hitier hield een korte toespraak. Hij zeide, dat een beweging noch door uitzonderingswetten, noch door verorde ningen kan worden tegengehouden. Uit Lausanne Hassan Bey, de Turksehe minister van Financiën en lid der Turksehe dele gatie, is naar Parijs vertrokken, waar hij bespre kingen zal voeren met politici en financiers in zake een eventueele betaling der coupons van de Ottomaansche schuld. Uit Hamburg De onderhandelingen ter bijlegging van de staking in de haven van Ham burg hebben tot overeenstemming geleid. Er werden nieuwe loonovereenkomsten getroffen. De arbeiders hebben besloten, heden Weer aan het werk te gaan. Uit Berlijn De sociaal-democratische frac tie stelde gister voor dat 1/6 gedeelte van het gansche Duitsche particulier bezit als borg voor Duitsche betalingen zal worden aangeboden. Uit Constantinopel. Gemeld wordt, dat het Russische stoomschip „Tsjitsjerin", dat zich op 't oogenblik te Constantinopel bevindt, en 't Russische stoomschip „Kertch", dat te Smyrna ligt, bevel hebben gekregen, de Turk sche wateren te verlaten in verband met de weigering der bolsjewiki om het Turksehe Vader was de deur al uit en dén weg naar Sturmfels op. De Vrijvrouwe dood Wij staarden elkander aan en vonden geen woorden. Ik kon mij Sturmfels niet zonder haar statigen stap en gebiedende houding voorstellen zij had allen en alles zoozeer rondom haar behecrscht alles scheen anders te worden een nieuw tijd perk begon. Martijn kwam het ons uit Bodo s naam aan zeggen. De oude was zenuwachtig en verslagen. „Om acht uur vanochtend is het gebeuid, zeide hij „Jonker Bodo is nog niet uit de sterf kamer geweest. Hij zit als versteend voor het bed en houdt de hand der doode vast. „Deze dood is afschuwelijk," fluisterde hij, toen ik voor het eerst bij hem kwam. „Vader is zacht en kalm berustend uitgegaan Ik wist, dat. hij sterven moest. Moeder wilde niet sterven zij heelt ge worsteld met den dood Ik heb hel niet be grepen Zij is mij ontvallenmidden m een volzin." De oude pinkte een traan weg. „Er is onmiddellijk een rijtuig naar Wisburg gezonden om Dr. Wilbrant te halen. Johan moest mede en kreeg order om dubbele fooien aan c.e postillons te geven en de paarden niet to sparen. Morgenochtend vroeg kan Dr. Y\ilbrant hiet zijn, als hij dadelijk meegaat." Vader kwam niet terug. Wij wachtten tot elf uur. Toen gingen Moeder stoomschip „Guldjemal" to Betoom toe te la ten. Het geschil vindt zijn oorsprong in de weigering der Turken om de Russische handels missie alhier te erkennen. Binnenland. De staking in België. Dc Koninklijke Luchtvaartmaatschappij heeft de volgende maatregelen getroffen met het oog op de spoorwegstaking in België. De passagiers voor Brussel begeven zich op eigen gelegenheid naar hot vliegterrein Waal haven te Rotterdam, waar zij volgnummers krijgen. Drie of vier vliegers zijn daar den gehee- len dag beschikbaar met een voldoend aantal toestellen e.n van dés morgens 7 tot des avonds 6 u. vertrekken de toestellen zoodra zij vol zijn. Elk halfuur of elke driekwartier gaat er een, zoodra de toevloed van passagiers regelmatig loopt. Te Brussel zijn gelijke maatregelen geno men voor het verder vervoer naar Parijs. In totaal ziet de K.L.M. kans op deze wijze •per dag oen 80 personen naar Brussel te vervoe ren. Extra steunregeling te Almelo. De fabrikanten te Almelo, hebben een adres aan Gedeputeerde Staten, gezonden, waarin zij er bij dit college op aandringen, dat het, raads besluit, waarbij 50.000 gulden is gevoteerd voor een speciale steunregeling, niet worde goedge keurd. Bij het gemeentebestuur is een telegram ont vangen van den minister van binnenlandschc zaken cn van landbouw, met het verzoek, on verwijld toe te zenden een afschrift van het raads besluit van 11 dezer, betreffende beschikbaar stelling van 50.000 gulden ten behoeve van uitge sloten textielarbeiders. Miuisler Buys te Boskoop. De minister van Binnenlandsche Zaken en van landbouw heeft gisteren een bezoek ge bracht, aan Boskoop. Jlij begaf zich onmiddclijk naar het raadhuis, waar hij werd ontvangen door den burgemeester, den heer P. A. C.olijn. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Rijkstuinbouwwinterschool cn aan den school tuin, waarna een tocht langs dc kweekerijen werd gemaakt. Onze schuldenlast. Het totaal van onze nationale schuld bedroeg op 31 Dec. jl. BIOS1^ millioen (tegen 2940 mil lioen verleden jaar en 1154 millioen in het jaar vóór den oorlog) Daaronder was begrepen een saldo van 380 1/4 millioen vlottende schuld, tegen slechts f 5.8 millioen vóór den oorlog. De Engelsehcn minister van luchtvaart. De heer S. lloare, de Engelsche minister van luchtvaart,, is gistermorgen on sl:reeks 11 uur met zijn eeh*enoote, mevrouw Maud lloare, en generaal Brunckcr, directeur van de Engelsche burgerlijke luchtvaart, per vliegtuig uit Londen op het vliegterrein van de Koninklijke Lucht vaartmaatschappij aan dé Waalhaven te Rot ter dam aangekomen. Nadat van gemeentewege aan de Engelsche bezoekers vcrverschingen waren aangeboden, hebben dezen bet, vliegterrein aan de Waalhaven bezichtigd. Vervolgens zijn-zij naar de Engelsche legatie in Den Haag gegaan. Daar zouden zij een onderhoud hebben met den minister van water staat. en ik naar het slot. Er Was al een groote menigte op voor- en bin nenplein bijeen. Vader bracht ons boven. De Vrijvrouwe was zoo juist afgelegd. Bodo was teruggekomen en stond voor het bed. Toen wij binnenkwamen, schoof hij het zware ledi kantgordijn ter zijde, zoodat het licht beter op de ontslapene kon vallen. Hij bemerkte ons ternauwernood, verzonken in den aanblik zijner doode Het Was alles zoo stil geworden in het gelaat, dat mij zoo menig maal vertoornd n doordrin gend had aangekeken elke trek van hartstocht en lijden was uitgewisclitde immer onver moeide handen rustten saamgevouwen op het dek het wazig wit, de fijne fronsels «n kanten van het batisten nachtkleed deden dc mal, ivoren tint nog meer uitkomen. Bodo hoorde ons rouwbeklag aan met eene lijdzaamheid, die aan koelheid gr,i de. Noch Vader's hartelijke handdruk, noch Moeder's om helzing gingen tot zijn hart. Hij was vervuld met de doode. Toen ik hem dc hand gaf, keek hij even op, met een Weemoedigen cn b veris onder zoekenden blik. Hij duldt niemand in de kam r dan Martijn. Toen hij zich eindelijk ter rust begaf, waren zijn laatste woorden „Laat Dr. Wilbrant bij mij, zoodra hij komt." (Wordl vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1