TL W. S. RABINS, Steltverkrijgbaar een beperkt bedrag Bflutverkooplüg. Hienve Stiiedaiiirie Cecrait Freco's tabletten Aflverteert in fle Hienwe Sel. Ct 5 Notes in stukken van f 1008.- en f 5*0.— heid te betuigen. Die in eere herstelde processie mag een geestelijk feestfestijn worden genoemd Immers, dan gaan daarheen die Roomsche man nen, Roomsch in merg en heen, een in hun Ge loof in de waarachtige tegenwoordigheid van Jezus in het H. Altaarsacrament en een in hun gehoorzaamheid aan Christus' Plaatsbekleeder op aarde. De hervorming eischte daarvoor het bloed van die 19 helden en na drie en een halve eeuw klinkt op dezelfde plaats voor den ten troon verheven Jezus „Knielt Christenschaar, Voor 't Zoenaltaar, Uw God rust daar." Geen Roomsch man verzuime op dien schoonen dag ook mede te trekken naar dat gezegend oord. Roomsche mannen van Schiedam, Uw gang naar Brielle beteekent geen offer, doch is een geestelijke ge neugte,zooals ge zelf bij terugkomst zult moeten erkennen. Trekt dan ook mede haar Brielle, naar de graven dier helden, die ons H. Roomsche Geloof voor ons hebben behouden. Handhaven wij het erfdeel onzer vaderen, wie wij ook zijn, van welken staat of stand. Die Gorcumsche Mar telaren zijn toch zoo bij uitstek „onze" Heiligen. In dezen tijd van diepe ellende overal, trekken wij dan naar Brielle heen, een in gebed, opdat door die voorspraak dier Heilige bloedgetuigen, de rampspoeden mogen wijken en welvaart wederom haar intrede moge doen op den vader- landschen bodem tot Heil van Kerk, Maatschap pij en Gezin. Moge dit enkel woord voor velen een aanspo ring zijn om zich den 2en Pinksterdag aan te sluiten bij de processie naar Brielle. Moge het worde eeri machtige uiting van het H. Geloof, dat in de harten van Schiedams Room sche mannen brandt. Geen Roomsche man blijve achter bij vrouw en kind, doch beijvere zich op Brielle's Martel veld, voor de H. Eucharistie die schoone ge tuigenis te herhalen van Gorcumsch Heldental „Gij zijt de Christus, de Zoon van den levenden God." Jan Blok, Gemengd Nieuws. De gevaren der electriciteit. In het centraalverslag der Arbeidsinspectie wordt melding gemaakt van 135 ongevallen hier te lande, veroorzaakt door electrischen stroom. Negentien dezer ongevallen waren met doodelijken afloop, waarvan 18 veroorzaakt werden bij lage spanning (127 tot 290 volt). In 50 gevallen waren de ongelukken te wijten aan eigen onvoorzichtigheid of nalatigheid, terwijl 5 andere gevallen op rekening kwamen van ondeugdelijke leidingen. Ernstig waarschuwt de Arbeidsinspectie te gen het aanbrengen van sterkstroomgeleidin gen in de buurt van vensters, daken of goten. Ook de capaciteitswerking van hoogspan ningsleidingen kan aanleiding zijn tot groote ongelukken. In verband hiermede wijzen we op een eigenaardig ongeluk dat onlangs in Frankrijk plaats had. Een arbeider die een zwakstroomlciding zou repareeren, waarop de stroom was uitgeschakeld, kreeg bij de aan raking van den draad een zoodanigen schok, dat hij dood achterover sloeg. Bij nader on derzoek bleek dat op een afstand van 1.80 M. een hoogspanningsleiding liep van 15000 Volt, die stroom induceerde op de bewuste laag- spanningsleiding. Het is dus zaak bij dergelijke werkzaamheden in de buurt van hooge span ning, deze tijdelijk uit te schakelen. De „Society for Electric Development" heeft ook eens een onderzoek ingesteld naar de brandoorzaken bij electrische geleidingen. Vooral de verschillende verzekeringsmaat schappijen stellen hierin groot belang en on dersteunden dit onderzoek krachtig. Na een groot aantal onderzoekingen kwam de Society tot de conclusie, dat een flink per centage der brandoorzaken te wijten is a-an te lichte en gebrekkige huisinstallaties. Vooral de goedkoope huurwoningen vertoonen dikwijls een electrische installatie, die spot met alle begrippen van veiligheid. Gebruikt men meer stroom dan waarop bij de aangebrachte zeke ringen gerekend is, dan slaan deze laatste door. Men is dan zoo gauw geneigd om zware zekeringen in te schakelen en vergeet dat bij grooter stroomverbruik 5:>ok het huisnet zwaar der wordt belast. Het gevolg hiervan is een groote warmteontwikkeling in de draden en het brandgevaar ligt voor de hand. Ook door electrische strijkijzers en andere huiselijke toestellen wordt dikwijls kortslui ting veroorzaakt, evenals door versleten snoer, gebrekkige verbindingen, enz. Dit alles noemt de Society brandoorzaken, die te wijten zijn aan slordigheid van mon teurs en gebruikers en waartegen te waken is door de verbruikers, steeds op de gevaren er van te wijzen, terwijl een uiterst schérpe con trole eveneens aanbeveling verdient. Eenige andere oorzaken, zooals inductie- stroomen veroorzaakt door hoogspannings netten in de buurt en statische electriciteit (bliksem) wil de Society rangschikken onder de oorzaken waarop geen of niet voldoende controle mogelijk is. Ge wetensgeld. Bij eenige rijksontvan gers is 17.341.81 ingekomen Wegens te Weinig- betaalde belasting. De bruidschat. Een meisje te Omme- landerswijk zou trouwen. De bruidegom woont elders. Hij meende er op te mogen rekenen, dat de bruid ƒ250 mee ten huwelijk nam. Voor de rijtuigen voorkwamen, vroeg hij waar het be drag was. De bruid schijnt hem toen geen be vredigend antwoord te hebben gegeven, in elk geval de bruidegom gaf daarop voor, dat hij nog even iemand moest spreken. Toen de rijtuigen voorkwamen, wachtte en wachtte men op hem, cloc.h tevergeefs. En sedert heeft men hem niet teruggezien. i, Wijzer dan Salomo's kat. Heeft men er wel half begrip van, hoe knap en hoe wij wij zijn, door geen beschermend rechtje in de reine Nederlandsche vrijhandelssfeer toe te laten? In de „Rotterdammer" lezen we „Wijzer is Nederland dan alle landen, want overal om ons heen weerden zich de verschil lende rijken tegen bovenmatigen buitenland- schen invoer. Wijzer dan de groote meesters' der vrijhan delsbeweging, die immer in buitengewone ge vallen nog ruimte lieten voor eenige bescher ming. Wijzer dan Adam Smith, de stichter der liberale school, die in het vierde boek van zijn „Rijkdom der volken" een pleidooi le vert voor de protectionistische Acte van na vigatie, die Engeland tot rijkdom bracht. Wijzer dan Ricardo, die verschillende af wijkingen van het vrijhandelsprincipe gedoog de. Wijzer dan Pierson, de theoreticus, die het vrije ruilverkeer slechts houdbaar acht „bij een ruilverkeer dat als van zelf spreekt, aanbod en vraag tot aannemelijke prijzen doet geschieden." Wijzer dan Pierson, de practicus, die in 1900 kwam met zijn voorstel om over heel de linie ons tarief met een percent te verhoogen. Wijzer dan d'Aulnis de Bourouill, die in 1904 voor in zijn „Praeadvies voor de Vereéni- ging voor Staatshuishoudkunde en Statistiek „bescherming als afweer tegen „dumping toelaatbaar achtte. Wijzer dan Treub, die zelfs in zijn „mees terlijke paragraaf" een hoogovenbedrijl' door beschermende maatregelen wilde helpen. Zij zijn wijzer dan alles en allen, onze nieu- wetwetsche vrijhandelaren Botsing. Twee gekoppelde groote locomo tieven, afgehaakt van trein 1422 uit Rotterdam, liepen in flinke vaart op het emplacement te Roosendaal op een stilstaande locomotief. Deze vloog een 25 meters vooruit en de tender ont spoorde. Een buffer werd afgeknapt. Van de voorste der gekoppelde locomotieven werd het voorstuk verwrongen, een buffer ontwricht en een lantaarn versplinterd. De rails ter plaatse waren ontzet. Geen persoonlijke ongelukken. Belangrijke schenking. De heer en mevrouw A. F. Philips de Jongh te Eindhoven hebben aan het Rijk, ter plaatsing in het Konink lijk Kabinet van schild errij en te 's-Gravenhage ten geschenke aangeboden vijf schilderijtjes van Dirck Hals, een meester, die tot dusver in dit kabinet nog niet vertegenwoordigd was. De schilderijtjes stellen de vijf zinnen voor. Aan de schenkers is voor dit hernieuwd blijk van belangstelling in 's Rijks verzamelingen de oprechte dank der Regeering betuigd. Opgespoord. Twee maanden geleden werd de vrouw van een arbeider in het Noorden van Berlijn door haar twee minderjarige stiefzoons vermoord. De politie zocht tevergeefs het spoor van de jeugdige misdadigers,tot zij ze dezer dagen toevallig ontdekte in een van de groote peilers van de spoorbrug bij het station Zoologischer Garten. In dezen hollen peiler hadden de beide broeders een zeer geriefelijk verblijf ingericht. Zij sliepen er op dikke dekens en hadden er zelfs een tafeltje en een spirituskookstel onderge bracht. Zij waren er zelfs ook in geslaagd een electrische licht in den peiler aan te leggen. V r e e s e 1 ij k e ramp. Reuter seint uit New-York Tijdens een tooneelvoorstelling in een school in Camden (Z.-Carolina) viel op 't too- neel een lamp om. Het heele gebouw stond spoe dig in brand, honderden mannen, vrouwen en kinderen worstelden wanhopig om te ontsnap pen langs een nauwe houten trap. Ten slotte stortte het gebouw in elkaar. Er zijn 42 kinderen. 15 vrouwen en 16 mannen omgekomen, ten deele doodgetrapt, ten deele verbrand. Builenpest. Uit Malaga wordt gemeld, dat zich aldaar gevallen van builenpest voordoen. Aardbeving. Bij een hevige aardbeving in Quito (Ecuador) en omstreken, zijn twee per sonen gedood en verscheidene gewond. Grafschennis. Er is weer eens inge broken in de vorstelijke grafkelders te Weimar. De inbrekers rukten de deksels van de kisten van Maria Paulowna en van groothertogin Carolina. Het staat nog niet vast of voorwerpen van waar de uit de kisten werden geroofd. Aardschok. Gistermorgen om 6.45 werd te Melilla een aardschok geregistreerd, die 30 seconden duurde. De bevolking verkeert in groo te ongerustheid. Er werd evenwel geen schade aangericht. Een wereld- wandelaar. Aen Ame- rikaan van 51 jaar, Joseph Brenkus genaamd,had het vorig jaar een Weddenschap aangegaan, dat hij zich te voet naar Lourdes, Jeruzalem en Rome zou begeven. De inzet was 10.000 dollar. Brenkus wandelde van Nhitung (Indiana) te voet naar New-York, nam daar de boot naar Cehrbourgh en wandelde dan naar Lourdes. en Marseille. Daar ging hij weer scheep naar Bey routh en legde alsdan te voet den weg- naar Jeruzalem en Rome af. Dezer dagen is de man weer te Cherbourg aangekomen om in Amerika de Welverdiende dollars op te strijken. Hij spreekt nu behalve Engelsch ook zeer goed Duitsch, Russisch, Tsjechisch, Hongaarsch, Franseh en Itali- aansch. Battling Siki en een ^landge noot" Battling Siki, de bokser, die niet alleen een neger, maar ook een zonderling is, houdt er een collectie van vieivoetige vrienden op na onder welke b.v. een Ierschen muilezel en een Afrikaansch leeuwtje. Met dit laatste huismeu bel was hij Zondag nu op wandel getogen en in een boulevard-café aangeland. Tot daar ver liep alles min of meer voortreffelijk en met het verhoopte succes bij de voorbijgangers. De terugtocht echter liep minder gelukkig van stapel. Gezel leeuw namelijk bleek zóóveel lief hebberij in het cafébezoek gekregen te hebben, dat hij weigerde Weer naar zijn hok te tippelen in formeelen opstand tegen zijn meester kwam en dezen onverhoeds een fikschen knauw in den pols gaf. De bokser viel zoo waar subiete- lijk in zwijm. Toen hij Weer bijgekomen was, stond hij er echter op, Weer naar de menagerie terug te keeren, Waar hij zijn gekwetste repu tatie zocht te herstellen door een chimpansee bij den nek te nemen en met dezen wat rond te tuffen. Liturgie. PINKSTEREN. Pinksteren is het stichtingsfeest dér H. Kerk- In zijn volste volheid heeft de FI. Geest.op dien dag bezit genomen van de zielen der Apostelen en zóó het werk van Christus voleindigd, de zaligmaling van alle menschen. Zoo heeft de Kerk reden tot juichen vandaag maar met haar ook iedere ziel, op wie de genade der verlos sing werd toegepast die daardoor werd een bruid des H. Geestes, waar Hij zijne ongeziene werkzaamheid blijft uitoefenen tot steeds groo ter heiliging. Op alle wijze klinkt ons uit de liturgie van daag de overheerschende gedachte tegen „De Geest des Heeren vervult het aardrijk." Dat is dé jubelroep van het ingangsgebed; dan de dank- bede aan den Christus, „Die opgeklommen naar het hoogste des Hemels en zetelend aan Gods rechterhand, den beloofden H. Geest op dezen dag over Gods aangenomen kinderen heeft uit gestort." (Prefatie). Maar als dat de reden is. „van overgroote vreugde voor geheel het aard rijk" dan moeten we nog eèns goed vernemen wat er eigenlijk is geschied en dan lezen we tel ken jare met vernieuwde geestdrift „de groote werken Gods" door het epistel verhaald Daar zien we hoe de H. Geest de kerk bezielt Een geestelijk schrijver zegt daarvan 't volgende Christus had tijdens zijn aardsche leven de kerk ontworpen, gebouwd, georganiseerd en levens vatbaar gemaakt. Maar 't is als een afgebouwd schip, dat nog voor anker ligt, geen rad in be weging, geen zucht in de geheschen zeilen, 't Wordt Pinksteren en de bouwer vervult zijn belofte. Als een stormwind daalt de H. Geest neder en geeft overal leven en bezieling He- melsche vuurteekenen kondigen de afvaart aan, ;Petrus staat aan 't roer en op zijn Pinkster- preek besteigen drieduizend bekeerden zijn schip „vertegenwoordigers uit alle talen." En nu na twintig eeuwen stevent op de wereldzee nog altijd dat reuzenschip, ongeschokt door de on telbare zware stormen en neemt nieuwe lading op in alle landen. En ontzinkt aan de stervende hand van een vergrijsden Paus het Roer, de on zichtbare stuurman der Kerk-sterft niet en-Hij vindt, terwijl de Kerk nog klaagt over den door luchten doode, Zijn zichtbaren plaatsvervanger weer Alleluja, mag de kerk juichen, de Geest des Heeren heeft het aardrijk vervult." Het Evangelie schildert ons weer in 't bij zonder de werkzaamheid des H. Geestes in onze eigen ziel. De H. Geest trekt binnen in het diepste onzer harten en maakt dat tot een vruchtbaar akkerland voor geestelijke vruchten Hij zelf stort de zaden uit, de bovennatuurlijke deugden, een geschenk Gods. Hij vraagt voor den wasdom onze medewerking, maar stelt ons tot blijmoediger arbeid en slagvaardiger strijd in staat door zijn zeven gaven. Te zijnen tijde geeft Hij dauw, en regen en zonneschijn door ontel bare dadelijke genaden. Ook trekken storm en onweer over ons zieleland, maar altijd zoo dat „hun, die God lief hebben alles ten beste komt." Dan denken we ook aan de Wonderbare werking in de zielen, die verre van allen invloed der kerk, zich onweerstaanbaar tot haar voelen voortgedreven en als kostbare lading door den II. Geest zelve worden ingescheept. O wat moeten we 't eens zijn met den jubel zang Yeni Sancte SpiritusWat moeten we, op geestelijk gebied natuurlijk, den FI. Geest aan bidden als „Vader der armen," Uiideeler der gaven," Licht des harten," „den besten Troos ter." Maar boven alles wil Hij voor ons zijn, „de zoete gast onzer zielen." Als we dan vandaag onder den invloed komen van Gods groote wer ken door den H. Geest, als we over ons vaardig voelen worden dien roep van Gods edele strij ders, „wij vertrouwen op de eindoverwinning," dan moeten we den FI. Geest bidden ons zoo om te vormen, dat we, als willige werktuigen in Zijn hand, den goeden strijd strijden voor eerst tegen Ons zeiven, maar voorts ook tegen alle zichtbare en onzichtbare vijanden. Flebben we de uitnoodiging tot jubel gehoord in den introitus, geluisterd naar de réden tot juichen in het epistel, dan moet het beeld der ziele onder den invloed des FI. Geestes, wat het Evan gelie teekent, ons als een spiegel zijn. En 'tvele tekort wat we dan bemerken wordt ons een aanleiding om ook de oraties „van vuurenliefde op ons toe te passen. Zóó ontvangen wij den H. Geest met zijn zevenvoudige gaven tot groo ter heiliging onzer zielen, tot hechter steun voor onze broeders. SPORT. CRICKET. Zondag. Eerste klasse: Amsterdam V.V.V. V.R.A. Rotterdam V.O.C.FI.C.G. Schiedam H.-.D.V.S.Haarlem. Maa ndagtDerdeklassse:Schiedam H.-.D.V.S. IIV.O.C. II. Voetbal. Het programma voor Tweeden Pinksterdag luidt als volgt Kampioenschap van Nederland Tilburg Willem IIGo-Ahead Groningen Be-Quick— R.C.H. Den Haag V.U.C.'t'Gooi Koog a./d. Zaan: K.F.C.—Zaanlandia Rotterdam Steeds Vol harden— Delfia, S.V.V.D.H.C. terrein Xerxes Bussum Plilversum—Sparta (terrein Sportpark) Den Haag D.O.S.—Lngdunum (terrein B.M.T.). Ie Schiedams che Zomeravond Competitie. Voor bovenstaande Competitie wordt heden, middag op het Hermes-D.V.S. terrein gespeeld de wedstrijd Hermes D.V.S.AHermes D.V.S.B Aanvang 3 uur. Burgerlijk© Stand. Geboren: Mei 17. Maria Gerarda d.v. IT. Schenau en J. A. Bouter, Zwartewaalsche- straat. 18. Antonia d.v. K. IJ. Veldt en G. P. Blommesteijn, Dwarsstraat. Overleden: Mei 17. Abraham Visser, oud 79 j. en 7 rnnd, Floogstraat. 18. Johannes van Asten, oud 36 j. en 6 mnd, Heerenstraat. Scheepvaart. Hoog wmw te Hoek vets Holland. 19 Mei v.m. 4,16. n.m. 2.42. 20 Mei v.m. 4.48, n.m. 5 19. 21 Mei v.m 5.28, n.m. 6 01 SCHIEDAM, 19 Mei. Aangekomen De zeesleepboot „Gelderland" sleepende de kraan „Toba", van Schiedam naar Bahia Blanca, be vond zich 16 Mei des middsgs 12 uur op 32° 3' N.br, en 16° 12' W.L. Alles wel. LIVERPOOL, 19 Mei. Aangekomens.s. „Alchymist", tank, ledig van Schiedam. LONDEN, 17 Mei. Aangekomen s.s. „Lima Mam", met stukgoederen van Japan en restant lading olie voor Schiedam. SAGRES, 17 Mei. Gepasseerd s.s. „Paris Maru", met olie van Kobé en Yokohama naar Schiedam. Visscherij, SCHIEDAM, 19 Mei. Zeilklaar ter haringvis- scherij de logger SCH 233 „Dirk", schipper Jacob Ammeraal, voor de eerste reis. Handelsberieh ten Beurs van Schiedam. Spooling. Notaering van d® Geop. Vereen. „Seined. Spoelingvoreeniging". Heden f 1.10 per katd. De Deurwaarder G. S. MONT- FOORT zal op Vrijdag 25 Mei a.s., voormiddags 10 uur aan den Noordmolen publiek contant verkoopen 1676 14 diverse houtwaren als planken bintenbat tings deuren ramen brandhout enz. Buitengewone koopjes in Buffetten, Stoelen, Tafels, Spiegels, Schilderijen, Clubfau teuils, Vouwstoeltjes, Salon-, Huis-, Slaapkamermeubelen. Zien is koopen 111 13 SIMONSTBAAT 44B. "(Bovenhuis). Nabij de Scbiekade, Rotterdam Abonneert U op da Tijdens de werkuren 7—12 en l1/,5V« ure is vanaf heden onder No. 854 telefonisch aan gesloten Mr. Timmerman en Aannemer. 1663 10 Per koker 45 cent bij iederen drogist. 7 LANGE HAVEN 103. Raad van Toezicht Mr. D. LODDER. J.M. v. d. SCFIALK. J. A. NOLET. 1665 40 Directie i G. W. v. BERGEN WALRAVEN. tot den koers van 97 Gemiddelde looptijd nog slechts 3 jaar, zoodat een rente van 6 wordt gekweekt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3