DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DITJES EN DATJES. 46ste Jaargang. Zaterdag 19 Mei 1923. No. 13644. B ut eauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. fcs'iEA dvertentiSni 15 regels 1.75 5 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ^)it nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD Binnenland. Hel roode Mekka ingenomen. Zooals we meedeelden, heeft Zaandam bij de Raadsverkiezingen de wijste partij gekozen en het roode juk afgeschud. Lang was Zaandam de eerste en eenige gemeente onder socialistisch beheer. De bur gemeester was er dan ook van de S.D.A.P. Kop stukken als burgemeester Ter Laan en wethou der Duijs toonden nu eens, wat een socialistisch beheer voor had hoven een „burgerlijk" En zie nu het debacle. De burgerij heeft nu reeds genoeg van de proeve. De slimme Duijs had het reeds zien aankomen en nam de beenen, het stof zijner schoenen afschuddend voor het ondankbaar stadje. Deze val van het roode regiem is inderdaad van bet eekenis en een der duidelijkste en spre kendste symptonen van den achteruitgang der socialisten. ITet begint hun bij de Raadsverkiezingen te gaan, als het hun verleden jaar ging bij de Kamerverkiezingen en de vorige maand bij de Statenverkiezingen bergafwaarts. Natuurlijk doet zich ook hier de invloed van het vrouwen-kiesrecht gelden. Maar in Zaandam waren reeds lang de teekenen eener kentering te bespeuren. Het socialisme heeft niet voldaan aan de verwachtingen. De eigen volgelingen wa ren er niet over voldaan. Het bracht ontgooche ling en onderlingen strijd En het roode Mekka bezweek. Moge deze val een voorteeken zijn bij de Raads verkiezingen in andere gemeenten. Met name ook in Den Haag weten we er van mee te praten, dat het socialisme niet voldoet. J)e eleclaricifieatic onzer spoorwegen. Als er één grootbedrijf is, dat in aanmerking komt voor moderniseering, dan is dit het spoor wegbedrijf. Sinds jaren zijn dan ook plannen be raamd om ons spoorwegnet te electrificeeren. De groote stoot hiertoe werd gegeven door de bui tengewoon Tioöge kolenprijzën gedurende den oorlog en de moeilijkheden waarmede wij toen te kampen hadden om voldoende kolen te verkrij gen ter handhaving van een reeds sterk inge krompen treinenloop. De nadeelen der stoomlocomotieven zijn vol doende bekend. Denken we vooreerst aan den last dien de reizigers steeds ondervinden van de groote hoeveelheden steenkoolasch, welke door den geweldigen, geforceerden trek der locomo- tiefschoörsteenen worden uitgestooten en dien groote onzindelijkheid in de treinen te weeg brengen. Ook de kolendampatmosfeer onder de perronoverkappingen is 'een zeer bekend en on aangenaam euvel. Het faseisme, de vreemde struik uit verre streken, is thans ook in ons land overgeplant Leiden heeft de eer dezen nieuwen aanwas bin nen haar muren te zien aankweeken. Het nog teere stekje zal in de „Hortus" wel te bewonderen zijn, want he4^ zijn alleen studenten die zich daar, naar Mussolini's recept, hebben samenge bundeld, om desnoods met slaande bewijzen hun idealen te verwezenlijken en het overige deel van de burgerij in het tempo dat zij aangeven te laten marcheeren voornemens, welke intusschen meer op een heldhaftig hart dan op een helder hoofd duiden. Deze schokkende gebeurtenis is in de vaderlandsche pers nogal gemoedelijk opgenomen, met uilzondering van de roode, die, als eigenaresse van een ongerust geweten, eenige benauwdheden niet kan ontveinzen. Heb Itaïi- aansche voorbeeld is dan ook wel in staat om de socialisten een nachtmerrie te bezorgen*. In een minimum van tijd is daar aan hun al- leenheerscherij een einde gemaakt; de ongenadige klappen van de hardhandige zWarthemden hebben dc opgeblazen partij tot juistere afme tingen ingebeukt. Zoo'n opmepperstelsel is verre van nobel, doch kenners van Italiaansche toestanden be weren dat de socialisten tenslotte met midde len zijn bestreden, die zij zelf ook aanwendden en dat er op een andere manier aan hun ijzeren juk niet te ontkomen was. Het schrikbewind, waarmede een roode min derheid, het grootste volksdeel ringeloorde en naar hun pijpen liet dansen, was ontzettend organisatievrijheid dulden zij nietvergaderin gen van tegenstanders sloegen zij uit elkaar bureaux van niet-bevriende bladen werden be stormd en verwoest de samenleving werd een hel. 't Wachten was slechts op een leider met durf en kennis. Toen die kwam, geraakte de steen aan het rollen en het warme Zuiderbloed deed de rest. Er was nog een reden, dat het fascisme zoo'n Dan zijn er echter nog technische bezwaren die niet zoo direct in het oog springen, zooals b.v. het inwerken der rookzuren op de ijzeren en be tonnen perronoverkappingen, het hinderlijke en tijdroovende keeren der locomotieven op de draaischijven, het bezwaar der groote kolen- parken enz. Verder is de lengte der trajecten ge bonden aan de te bergen waterhoeveelheicl, het geen vooral bij sneltreinen zeer storend kan Wer ken. In Amerika waar de trajecten, welke zonder te stoppen worden doorloopen, in den regel vele malen grooter zijn dan bij ons, heeft men dit, iaatste bezwaar ondervangen door toepassing van het ingenieuze systeem Ramsbottom. Dit bestaat hierin, dat op bepaalde afstanden tus- schen de rails zeer lange en smalle waterbakken Worden geplaatst, waarin de machinist tijdens den rit een pijp kan laten zakken, waardoor het water wordt opgezogen. Toch Werd hierdoor slechts één der vele bezwaren ondervangen, ver bonden aan het gebruik der stoomlocomotieven Het was dan ook goed gezien van onze regee ring, toen ze eenige jaren geleden een Staats commissie benoemde tot het bestudeeren van de mogelijkheid der eleetrificatie onzer spoorwegen Deze commissie waartoe o.a. onze tegenwoor dige minister van Waterstaat, prof. ir.Van Swaaij behoorde bracht onlangs haar rapport uit en daaraan wijdt dr. ir. Louis G. Stokvis in.het jongste nummer van „Sterkstroom" eenige be langrijke beschouwingen. Een van de onderwerpen, die in de Staats commissie tot levendige discussie aanleiding hebben gegeven, was de kwestie van het toe te passen systeem, n.l. of bij eventueele eleetrifica tie gelijkstroom of wisselstroom zou worden ge bruikt. Ten slotte werd tot het eerste besloten en wel op grond dat „een gedeelte of de geheele electrische inrichting der treinen op den duur door de Nederlandsche industrie zal kunnen wor den vervaardigd en dat deze mogelijkheid bij het gelijkstroomsysteem het grootst is." Dat eleetrificatie een voordeeliger exploitatie mogelijk zal maken, toont Dr. ir. Stokvis aan de hand van eenige gegevens over de bestaande electrische lijn Rotterdamden HaagSche- veningen aan. Deze lijn met een zeer duren aanleg van 19 miliioen gulden op een traject van 34 K.M. kan nog steeds dividenden uitkeeren Van 1910 tot 1921 nam het verkeer met 242 toe, niettegen staande de concurrentie der parallel-loopende spoorlijn. Hare exploitatiekosten bleken slechts gemiddeld 107 cent per treinkilometer te be dragen, tegen 203 cent van die der stoomlijnen. Deze laatsten, die haar vervoer aan reizigers za gen dalen van 80 miliioen in 1916 tot 54 miliioen in 1920, Werken nu met verlies, ofschoon het ge middelde te betalen bedrag per reiziger in die zelfde jaren steeg van 40 op 120 cent 1 Het vervoer op de electrische lijn is nog steeds stijgende het kleine Rotterdamsche station Hof plein heeft op het oogenblik 50 der capaciteit opgang maakte de verwording van de volks vertegenwoordiging, en dit laatste feit, is meer dan het eerste, de oorzaak geweest, dat ook op onzen bodemhet nieuwe stelsel wortel heeft geschoten. De mobilisatie-tijd met zijn opgang makende spreuk Niets voor niets, heeft de karakters ge kneusd waar men vro'eger te fier voor geweest zou zijn, werd nu de hand voor opgehouden vergoedingen moesten veihoogd, presentiegel den ingevoerd worden, met de gevolgen, dat de vertegenwoordigers aan achting veel meer ver loren dan dat zij geldelijk wonnen en dat aange lokt door die voordeelen, allerlei menschen de regeeringslichamen binnendrongen, die er in 't belang van de maatschappij uit hadden moeten blijven. Er wordt wel eens van hun zijde beweerd een en ander eischt den geheelen mensch maar wat daar van terecht komt, leert de practijk aan ieder, die om zich heen ziet. Neen dan een saluut aan die mannen en vrouwen, die in vereeniging of besturen, werken met hun beste krachten ter liefde Gods en tot Welzijn voor hun naasten. Nochtans zal het fas cisme hier, ondanks het gesignaleerde kwaad, niet veel kans hebben. Wij zijn nogal koel van hoofd en democratisch van aard: twee eigenschappen,die voor den groei van de Italiaansche nieuwigheid niet erg geschikt zijn. De gerechtelijke comedie-vertooning te Wer den, is geëindigd met de veroordeeling der Krupp-directeuren tot fantastisch strenge ge vangenisstraffen een ontknooping, die zooals bij alle tooneelstukken aan de spelers reeds voor af bekend Was. De voorgeschiedenis voltrok zich in Essen. Een afdeeling Fransche soldaten trok op avontuur uit en de Krupp-fab rieken in. Van te voren was den Franschen autoriteiten bekend gemaakt, dat bij zoo'n schending van het eigendomsrecht, de arbeid neergelegd zou worden. Aldus geschieddede arbeiders stroomden van het groote Centraalstation te Amsterdam. Een zeer groot voordeel van de eleetrificatie zal o.a. gelegen zijn in de kwestie van het perso neel. De bediening van een electrischen trein kan door één man geschieden, terwijl voor een loco motief minstens twee man noodig zijn. Het be sturen der electrische treinen is zeer gemakkelijk, wat behalve besparing aan personeel de handhaving van den treinenloop kan verzekeren bij eventueele staking. Het buitenland is ons in deze ieeds voorgegaan met deze eleetrificatie. Italië, dat geen kolen be zit, heeft reeds spoedig zijn spoorwegen in het Noorden geëlectrificeerd de krachtinstallaties ontvangen haar energie van Watervallen. Zwit serland electrificeerde grootendeels gedurende den oorlog, toen de Duitsche kolen zoo schrik barend duur en schaarsch waren. Amerika, Frankrijk en Engeland bezitten reeds duizenden kilometers electrlseh spoor deze lan den hebben het gelijkstroomsysterm toegepast. Bij de eleetrificatie van onze spoorwegen kan het dus van groot nut zijn het systeem in deze landen te bestudeeren en uit de rijke ervaring te putten aldaar bij de electrificatieWerken opgedaan. Gemengd Nieuws. De groote stoomvaart maat' schappijen. Uit een lijst van het Lloyd's Register der vijftig grootste stoomvaartlijnen in de wereld voor 19221923 blijken verschillende belangwekkende feiten. De grootste van alle lijnen is de British India S. N. Co. met 907.307 bruto-ton. Dan volgen drie andere Engelsche lijnen de Furness Lines met 765.027 A. Holt Co., met 590.937 en de Ellerman Lines Ltd. met 568.623 bruto-ton. Daarop volgt de Nippon Yusen Kaisha (567.025 bruto ton) onder de vlag van Japan, de staat, die het laatst in de rijen der zeemogendheden is getreden. Dat de vier grootste maatschappijen Engelsch zijn,kan geen verwondering wekken, maar wanneer men een aan gewoon mensch vroeg wat is de grootste Amerikaansche stoomvaartmaatschap pij, is het niet waarschijnlijk, dat hij het juiste antwoord zou geven, nl. De Standard Oil Com pany. Volgens de lijst van maatschappijen, naar de grootte gerangschikt, zooals deze in de Nau tical Gazette (New York) is verschenen, heeft deze 455.367 bruto-ton. Van de Nederlandsche maatschappijen staat de Hölland-Amerika-Lijn op de 14e plaats mey 367.372 bruto-ton de Maatschappij Neder land op de 17e met 357.735, de Rot.t. Lloyd op de 27e met 289183 de Kon. Paketvaart op de 39e met 195.677 en de Kon. Ned. Stoomboot- Maatschappij op de 45e met 180.572 bruto-ton van de 49 opgenoemde maatschappijen. uit de werkplaatsen, natuurlijk het grootste deel naar de loods waar de soldaten hun „werk zaamheden" verrichtten en hoewel er geen vinger naar hen werd uitgestoken, sloeg de schrik de helden om 't hart en begonnen zij op de weer- loozen als dollemannen te schieten. Even later seinde men over geheel de aarde „Moorden te Essen." Frankrijk is een natie, die gloeit voor 't recht daar er een moord gepleegd was, moesten de da ders gestraft worden. De geschiktste personen werden weldra ge vonden 't waren de directeuren van de fabriek. 't Is zoo helder als den dag hadden zij nim mer Werklieden aangenomen dan was de moord niet gebeurd. De Zwitsersche verdediger kon praten zooveel hij wilde, de rechters in hun met een garen- en bandwinkel van galons en nestels versierde uniformen en kepi's, lieten de woorden langs hun Bordeaux-kleurige hoofden waaien en neurieden: „Barbertje moet han gen." Daarna werd Themis, opdat zij voortaan Weer onpartijdig recht zal kunnen spreken, ouder gewoonte geblinddoekt. Dezer dagen droeg de „Voorwaarts" het in vette letters vervatte bericht, dat ieder die éen abonnement op dat blad nam, een gamoten Teddy-beer cadeau kreeg. Afgezien van de onhoffelijkheid om op nieuwe klantjes zoo'n ongelikte viervoeter los te laten, vond ik 't een vreemde keuze. 't Had dunkt me beter in de lijn van hun program gelegen om aan de versche volgelingen een schaapskop tusschen wieletjes, een ja-knik- kende-ezel-op-een-aschbakje of lest best een rooden kreeft met een kruip-mcchaniek in zijn blikken ribbekast, te presenteeren zoo'n Bruin tje is heelemaal niet in de kleur. Het bleef een raadsel voor me, totdat ik op de houten spijskaarten, die vanwege de gemeente in de stad zijn geplaatst,den naam van 'trooden gerecht las. O goede beer, met sokken dik van zool, Geheimzinnige kerkbranden. Voor de zevende maal gedurende de vijf eer ste maanden van dit jaar heeft Zaterdag in ZuidLonden een kerkbrand gewoed, ditmaal in de Corpus Christi-kerk te Brixton Hill. De brand werd door een jonge vrouw ont dekt, die een bouquet bloemen bij een Maria beeld kwam plaatsen. Een der biechtstoelen stond toen reeds in vlammen, terwijl een andere smeulde. De brandweer, die onmiddellijk ge alarmeerd werd, had het vuur spoedig onder de knie. De aangerichte schade beperkt, zich tot de twee biechtstoelen. Door de politie Wordt een buitengewoon streng onderzoek ingesteld, in verband met het reeds boven vermelde feit, dat d t de reeds zevende kerkbrand van d't jaar 's. De poPUe is van meening, dat zij het Werk zijn van per sonen, die eerst de offerbussen geledigd heb ben en dan, wellicht wijl ze te weinig geld vonden brand stichten. In elk geval zijn telkenmale ge forceerde offerblokken gevonden. Ook in andere kerken van Zuid-Londen schijnen dieven het op de bussen gemunt te hebben, een feit, dat overigens reeds sinds 1920 de bijzondere aan dacht der politie heeft. Een kostbaar proces. In het proces tusschen het Pruisische ministerie van financiën en prins Friedrich Leopold van Pruisen over de door den minister in beslag genomen uitgestrekte landgoederen Klaclow en Krojanke in West- Pruisen heeft het „Oberlandesgericht" te Marien- Werder het beroep van den minister tegen het vonnis in eerste instantie afgewezen en het eigen domsrecht van den prins in vollen omvang er kend. Ook is de minister veroordeeld in de kosten van het proces. Dit proces is een van de grootste, die ooit door Duitsche rechtbanken behandeld zijn. De kosten van het hooger beroep alleen worden geschat op ongeveer x/2 milliard mark. Londens grootste hotel. Naar de „Evening News" verneemt, is een groep Londensche zakenlieden in onderhandeling over den aankoop van de Meux's Brewery, op den hoek van den Tottenham Court-road en de Oxfordstraat. De bedoeling is daar een groot hotel te bouwen, dat 2000 slaapkamers zal bevatten, waarvan de prijzen zeer matig zullen zijn. Indien dit gebouw tot stand komt, zal het het grootste hotel van Londen worden, daar het Regent Palace Hotel, nu het grootste der Engelsche hoofdstad, slechts 1028 slaapkamers telt. In liet Savoy-hotel zijn er „maar," 800. Toen Meux's Brewery de vorige maand in het openbaar geveild werd, is een bod van 450.000 pond sterling afgeslagen. Overigens worden de totale kosten op meer dan 700.000 pond sterling geschat. hoe heb ik uw grootsche taak miskend! Gij op honingzeem beluste bruine lobbes zijt uitgezonden, 0111 de honderden kiezers, die rood ontweken, door de tusschenkleur van uw ge- plooiden pels weer aan te lokken Wanneer gij daar in slagen zult,Teddy ver zekerd is uw roem 1 En in afglans van de hooge gedachte, die gij draagt,zult gij stralen als de groote Beer aan den avondhemel of als eendwaallicht. Even voor de verkiezing treedt de S.D.A.P., ofwel de Schepsels Die Altijd Praten, steeds in een ander costuum op. De hoornen worden afgeschaafd, de staart weggestoken, en de bokspooten opgeborgen in chroomleeren-laarzen. Mijnheer dient zich dan aan als Christenridder, heeft zelfs adelbrieven en 't mooie devies Ik ben niet gekant tegen de katholieken. Nu kan men den leugenaar wel bedelven met een lawine bewijzen denk maar eens aan Nijmegen en onze universiteitSchie- damsche archivarisbenoeming, enz. of kort en bondig den mond snoeren met de veroordceling waarmee de Kerk hem trof, maar zooals 'n bonds- broeder hem laatst troefde is ook niet onaardig. De man kreeg bezoek van een rood propa gandist. Natuurlijk het oude praatje Katholiek en socialist ging best samen. Weet ge Welke spreuk er op ons vaandel prijkt, vroeg de wakkere apologeet. De huisbezoeker wist het niet. Die spreuk luidtV001 God en Kerk,Vorstin en Land. „Welnu God wordt door jullie geloochend, de Kerk vervolgd, de Vorstin gehoond en lut Land geminacht en bovendien zijn de socialisti sche opvattingen over huwelijk, huisgezin en maatschappij van dien aard, dat er voor mij als katholiek in zoo'n partij geen plaats is." De propagandist trok af. Met menschen, die meer aan beginselen dan aan looze beloften hechten,kon hij niets beginnen Tot besluit Zalig Pinksterfeest. Maaslandus, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5