5 Mr. I. M. VAN VELZEN. let oude Easiest. Twink DAGBLAD VOOff SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Gemeenteraadsverkiezing. Een gewichtige dag. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 22 Mei 1923. No. 13643 Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. 39. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De stemming voor de verkiezing van den Gemeenteraad heeft plaats Woensdag 23 Mei. De lijst van de Roomsch-Katholieke partij is nummer Deze lijst bevat bovenaan den naam van In overeenstemming met het advies der R. K. Kiesvereeniging, bevelen wij aan uit sluitend te stemmen op den eersten naam van Morgen (Woensdag) zal liet voor Schiedam een gewichtige dag zijn. De kiezers zullen dan te beslissen hebben over de samenstelling van den Gemeenteraad gedu rende een vierjarige periode. Ieder katholiek begrijpè goed de groote be- teekenis van den stembusstrijd, die morgen zal worden gevoerd. Niet genoeg kan er gewerkt worden om een zoo groot mogelijk aantal Roomsche stemmen te doen uitbrengen. Wanneer ieder onzer zijn plicht doet en zich stipt houdt aan het advies der R.K. Kiesver eeniging, dan kan men verzekerd zijn, dat we op een ruime vertegenwoordiging in den nieuwen Raad kunnen rekenen. De R.K. burgers onzer stad kunnen er niet onverschillig en lauw tegenover staan, nu zulke zwaarwichtige belangen op het spel staan. Geen enkel stemgerechtigde blijve aan onzen kant thuis, want op een enkele stem kan hetsoms aankomen. De beginselen, die de katholieke staats partij voorstaat, zijn ook in de gemeentepoli tiek van groot belang en voor deze beginselen te strijden is een eerezaak voor elk Roomsch ingezetene. Waar men in dc gelegenheid is voor de Room sche lijst te ijveren en te propageeren verzuime men niet zulks te doen. Dc candidaten, die LIJST 5 bevat, behoeven zeker niet onder te doen bij die andere partijen worden aanbevolen. Dat de belangen van Schiedam's burgerij aan hen ten volle kunnen worden toevertrouwd, zal men niét kunnen betwisten. Het moet dan ook, vooral met behulp van onze Roomsche vrouwen, die ditmaal bij de verkiezing voor den Raad meestemmen, moge lijk zijn een flink succes te behalen. Toont, R.K. kiezers, datRoomscb Schiedam nog onverzwakt in dit moeilijk tijdsgewricht zijn eenheid heeft weten te bewaren. Brengt in zoo groot, mogelijke getale uw stem uit op nummer een van lijst 5, MR. M. AI. VAN VELZEN. In eendracht en trouwe opvolging van het advies ligt onze kracht Moge de moeite, die men zich morgen zal geven, om zijn stemplicht te gaan vervullen, beloond worden door den zegen over onze strijd krachten IJvert zoo veel ge kunt voor de Roomsche lijst, want de vruchten van den harden, taaiem strijd zullen er des te schooner door zijn. V I>e B.K. Vrouw en de stembusstrijd Er wordt dikwijls gevraagd „Is het noodig of noodzakelijk dat de Vrouw, een moeder van een gezin, zich met de politiek bemoeit?" men kan hierop niet anders dan met klem antwoorden ,,ja.' De tijdsomstandigheden eischen nu eenmaal dat iedere Katholieke vrouw en moeder zich min of meer moet onwikkelen in de politiek. En waarom Waarom' zou een vrouw niet evenals een man kunnen oordeelen over een onderwerp als onder wijs. Vooral een moeder, die toch zoo dikwijls haar kinderen een opwekkend woord moet toe voegen en steun moet geven buiten de school uren om. En wat weet soms een moeder dan van wat op de school van het kind verhandeld wordt meestal zoo bitter weinig. Is het dan niet nood zakelijk dat een moeder op de hoogte is van hetgeen het leerplan eener school omvat Is er iemand die fijner kan voelen en de opvoed kundige kracht van het onderwijs kan toetsen dan een vrouw en moeder, en beter beoordee- ken kan welke kennis het kind in het maat schappelijk leven ten goede komt, onverschil lig in welken stand het kind zich beweegt. Zou een moeder in aangename samenwerking met een onderwijzer, een man waarvan een op voedende kracht uitgaat, niet veel tot stand bren gen tot welzijn en nut van het kind Zijn er nog niet veel andere takken van het maatschappelijk leven waarin een vrouw zich onmisbaar kan toonen Neem het armenwezen. Op zichzelf een chari tatief sociaal werk, maar niettemin nauw met de politiek verbonden. Is liet ook hier niet de vrouw die het helderste oordeel kan vellen. De onder vinding leert, dat niet de aalmoes de armoede lenigt, neen, de zedelijke steun is de weg om zich op te heffen, de maatschappelijke hulp ter ver betering van het lot diergene. Is dit geen ar beidsveld voor een vrouw? Maar hoe is het moge lijk dat een vrouw kan werken wanneer de poor ten van het politiek leven voor haar gesloten blij ven Een vrouw moet politica zijn ter verdediging van haar strijd om het bestaan. Een onderwerp als belasting. Hoe kunt gij moeders van groote gezinnen, het verdedigen dat uw belastingbiljet zoo hoog is Is het geen kapitaal voor een arbeidersgezin wat geofferd wordt aan belasting En weet die vrouw dan waarom zooveel moet worden opgebracht Moet die vrouw dan niet evenals de man zich vergewissen waarvoor zoo veel wordt betaald Blijkt hier de niet noodzakelijkheid,dat de vrouw zich in het politieke leven bewegen moet, en haar gemotiveerde eischen naar voren brengt De medezeggingschap in het woningwezen van de vrouw is dringend noodig. Laat de bouwkundige theoretisch zijn werk voltooien. De vrouw van het huisgezin zal u de practische waarde van een huis uit haar dagclijk- sche ondervinding uitleggenVooral de moeder van het groot gezin weet, welke eischen zij zal stellen aan slaapgelegenheid voor haar kinderen, om zooveel mogelijk voor ziekte en ongerief gespaard te blijven, aan de huiskamer en de verdere in deeling. De vrouw alleen geeft u hiervan een duidelijke uiteenzetting, niet de man, die bijna den geheelen dag buitenshuis vertoeft. Nog veel meer andere onderwerpen als het Ziekenhuiswezen, Gezinsverpleging, Kraamver- pleging, de vrouw in de Fabriek, de Volksgezond heid zou men kunnen opsommen. 't Is jammer dat vele vrouwen zich. schamen zich in de politiek te begeven, waar zij dan haar vrouwzijn in vele opzichten denken le moeten prijsgeven. Is een heilige plicht voor de Katholieke vrouw en moeder om zich voor politieke en sociale on derwerpen te interesseeren, maar nog meer voor de vrouwen, die maatschappelijk zelf hun baan moeten breken. Laten wij niet uit het oog verliezen, dat de vrouw in het algemeen godsdienstig is, en haar christelijke begrippen zich beter kunnen ont plooien, en dat noch de Kerk, noch Staat, Provin cie ofGemeente er nadeel van zullen ondervinden, wanneer naast den man staat,de katholiekevrouw of moeder, om gezamelijk te werken tot heil en zegen van Kerk en Staat voor Christus. Buitenlandsch Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Ten einde de exploitatie van het Roergebied nog vollediger te maken en het toezicht op de spoorwegen te Versterken, is er besloten het bezettingsleger met 15,20.000 man te ver sterken, die door de garnizoenen in Frankrijk ge leverd zullen worden. Wat betreft de staking, de communistische agitatie houdt aan. Het aantal stakers wordt op 3000 geschat. De staking is algemeen op vier mijnen. Op de mijn Essenwerk Union, toc- behoorende aan Stinnes,is door een deel der ar beiders het werk neergelégd. Op een vergadering van stakers verklaarden de sprekers, dat de ellende der arbeiders te wijten is aan de toeneming der kosten van het levens onderhoud en de lage loonen. De vertegenwoor digers van verschillende andere mijnen hebben een sympathie-staking aangekondigd. Enkele hoogovens krijgen reeds gebrek aan brandstof. HET NIEUWE DUITSCHE VOORSTEL. Naar men te Parijs verneemt, moet het nieuwe Duitsche voorstel niet binnen een zeer korten tijd verwacht worden. EEN BELGISCH VERGOEDINGSPLAN. Naar uit Brussel verluidt bereidt de Belgische regeering een plan voor betreffende het gelieele vergoedingsvraagstuk. Het zal binnenkort aan Frankrijk kenbaar gemaakt worden. Waarschijn lijk zal het een bezoek van de Belgische minis ters aan Poincaré noodig maken. m „Zij wierp zich achterover in haar kussens, sloot de oogen, hield ze dicht, sprak niet maar het kloppen van haar slapen, het zweet haar op voorhoofd, de wisselende kleur op haar gelaat verrieden, dat niet de slaap, maar haar wil haar dus bewegingloos hield. „De morgen brak aan. Ik had zorg gedragen 's avonds de luiken te sluiten en de zware gor dijnen dicht te trekken. Geen lichtstraal, geen geluid drong naar binnen onhoorbaar slopen de ontwaakte bedienden door de gangen. „Daar begon de dorpsklok in de verte zacht en langzaam te slaan. Alleen met westenwind is die klok te hooren. „Een twee drie flauw, bijna onhoor baar, vier vijf. „Vijf uur." „Ik schrikte. Mama had gesproken. In de. laatste seconden had ik mij van haar afgewend, mij voorover gebogen om naar het slaan te luisteren. „Vijf uur," herhaalde zij.Haar oogen ston den wild en strak. De slaap wil niet komen. pc wetenschap vermag niets meer." „Zij had de fluisterende woorden van den dokter opgevangen „Vermocht de dokter werkelijk niets Ik riep hem. Mama keek hem een oogenblik door dringend aan. Daarna weerde zij hem af. „Gij kunt niets meer. Ik wil alleen zijn met mijn zoon," en zij sloeg de armen om mij heen. „Gehoorzaam. Laat mij alleen met mijn zoon, dien ik. .boven alles heb liefgehad," fluisterde zij met een blik, dien ik nooit zal vergeten." Bodo brak af. Snikken versmoorden zijn stem. „Die zoon heeft het haar slecht vergolden," ging hij voort. „Ik heb haar nooit begrepen koel en hard heb ik haar durven noemen Al haar gedachten waren voor mij, voor mijn welzijn, mijn toekomstAan Sturmfels, dat mij lief was van mijn kinderjaren af, aan Sturm fels, dat mij zou toebehooren, heeft zij al haar krachten gegeven Sturmfels heeft zij groot ge maakt voor mij. En nu men mij dat wil betwisten wil zij het voor mij verdedigen, zooals zij dat eenmaal voor mijn vader heeft gedaan „Zij was een groote, een heldhaftige vrouw." Bodo kon langen tijd niet spreken. „Zelfs nu bleef zij groot en sterk in de ont zettende uren die volgden, in haar worsteling net den dood. Zij wilde blijven leven om mij. Tot het einde toe dacht zij alleen aan mij. „Haar armen sloten zich vaster om mij heen HET KRUPP-PROCES. In de zaak Krupp is bij het Fransche hof van Cassatie te Parijs cassatie aangevraagd van de uitspraak van lief rivisie-gerecht van Dussel- dorp. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Het Turksche persbureau heeft een communi qué uitgegeven, waarin nadrukkelijk de billijk heid wordt betoogd van de door Turkije gevraag de vergoeding en voorgesteld, dat, ingeval Tur kije en Griekenland het niet eens kunnen worden over het bedrag dier schadeloosstelling, dat bedrag door een scheidsgerecht wordt vast gesteld. turken en geallieerden. Uit Constantinopel De geallieerde hooge commissarissen, generaals en admiraals hebben maatregelen onder de oogen gezien om de be langen hunner nationalen te beschermen met het oog op den onzekeren toestand, die geschapen is door de aarzelingen van de conferentie van Lau sanne. 1 Wö5chl en verf! tegelijkerHjd Georgette.crepe de chine.alle stoffen,hoe fijn en teer ook .kun nen, indien verschoten., met Twinl\ weder prachtige frissche kleuren krypen DE LEVER'S ZEEP CU VLAARDIMG&n. o 'O fabrikanten van Sunlight en Lux DE STAKINGEN IN BELGIE. De spoorwegstaking loopt ten einde. Allo ar beiders van het reizigersverkeer zijn aan het Werk. Wat het goederenvervoer betreft, dit gaat nog steeds betrekkelijk onregelmatig. Onder het AntWerpsche personeel heerscht nog steeds een zekere agitatie, daar men het Werk slechts onder bepaalde condities wilde hervatten. De directie verklaarde echter, dat het Werk, zonder het stellen van condities, moest worden hervat, hetgeen eenige aarzeling teweegbracht. Ondanks alles kan men echter zeggen, dat de staking is o-eëindigd en dat ook de arbeiders der goederen treinen zeker heden weer het werk zullen her vatten. Overal is de goede wil bij de werkende klasse sterker dan bij de leiders van het Syndi caal zij hief het hoofd, dat op mijn schouder was neer gezegen, op „Bodo, mijn eenige, ik heb lang den dood voor oogen gehad, heb lang be grepen dat geen lichaam lang tegen zulke kwellingen bestand zou zijn. Ik wilde Sturmfels voor je behouden. Je recht gaat boven dat van ieder ander. Niemand kan er aan twijfelen, dat je een zoon van Sturm fels zijt Houd het vast. Voor jou heb ik gewerkt. ik heb het verdedigd, mijn bloed heeft er gevloeid. Die andere heeft er mets voor gedaan niets Zij kon alleen kreunen en zuchten. Ik maak aanspraak op Sturmfels voor mijn zoon „blaar armen vielen neer zij zonk achterover. Ik legde haar zachtjes neer. -De bleeke lippen praatten voort, zacht en onzamenhangend, on verstaanbaar, alsof zij niet rusten konden „Eindelijk werden zij stil." Is het wonder, dat Wolfram in de eerste dagen niet kon spreken Elk woord zou tegen de Vrij vrouwe getuigen, liet ware te wreed Vader heeft den heer Merlé den dood der Vrij- vrouwe gemeld en uit Wolfram's naam uitstel geëischt. Hij zal Wolfram's besluit billijken. „Die andere heeft er niets voor gedaan ik maak aanspraak op Sturmfels voor mijn zoon Bij die woorden hadden wij elkaar aangeke ken hier werd ons de sleutel tot het gedrag van die doode gegeven. BONAR LAW AFGETREDEN. Uit Londen meldt Reuter Bonar Law heeft zijn ontslag ingediend op dringend advies van zijngeneesheeren. De koning heeft het ontslag met het diepste leedwezen aangenomen. Een communiqué van Downing Street zegt, dat de reis de gezondheid van Bonar Law niet verbeterd heeft. Bij zijn terugkeer te Londen werd hij door zijn geneesheeren onderzocht, die het volgende bulletin uitgaven „Ondanks de rust, die de eerste minister genomen heeft, is zijn stem nog niet weder goed. Wij zijn niet in staat een verbetering binnen een redelijken tijd toe te zeggen. De algemeene gezondheidstoestand van den premier is niet goed." Dadelijk daarop diende Bonar Law zijn ont slag in, dat door den koning aangenomen werd. Uit goede bron wordt verder medegedeeld, dat de koning nog geen ander minister ontboden heeft met het oog op het bekleeden van het premierschap. Bijna alle ministers zijn afwezig uit Londen en het besluit tot aftreden is met onverwachte snelheid gekomen. De koning is niet van plan zijn bezoek te Aldershot te bekor ten. In politieke kringen denkt men, dat de koning Curzon zal verzoeken het eerste-ministerschap op zich te nemen en dat Gurzon deze taak zal aan vaarden. De heele Fransche pers betreurt het heen gaan van Bonar Law. Hij was een oprecht vriend van Frankrijk en heeft dit ondanks het uiteen gaan dec wegen van Frankrijk en Engeland getoond, door, zonder de actie in het Roergebied 9 October 1781. Het is druk geweest op Sturmfels. Allen, die het feest hebben bijgewoond, zijn voor de begrafenis overgekomen. Velen kwamen van uren en uren ver. Etiquette en gastvrijheid eischten, dat hun bedienden den ververschingen of logies werd aangeboden. De meesten moesten daarvan gebruik maken De herbergen in den omtrek waren weinig ge schikt om zulke aanzienlijke gasten te ontvangen. Dat gaf een drukte, een beweging Al kwamen die grootendeels voor Slotvoogd en Hofmeester, Bodo moest zijn gasten ontvangen en te woord staan zoo ging het dagen achtereen, nog zelfs na de plechtige teraardebestelling. Eerst van morgen zijn de laatsten vertrokken en kon Wolfram Bodo ongestoord behulpzaam zijn hij het regelen en nazien van velerlei. „Ik ga nu alleen naar Berlijn om mijn ontslag in te dienen en zal ongeveer twee maanden wegblijven," zeide Bodo, terwijl hij na het mid dagmaal met Wolfram het kabinet in het ambts huis binnentrad. „Wil je zoo lang mijn plaats innemen Die wending was voor Wolfram even onver wacht als ongewenscht. Natuurlijk was Vader daarvoor de aangewezen persoon, niet hij, en Wolfram had dat gezegd. Bodo had met het hoofd geschud. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1