lel oude Kasteel. DMGBLMB VOOR SGHSEBMM EN OMSTREKEN FEUILLETON!. 46ste Jaargang Woensdag 23 Mei 1923. No. 13646 li OQ Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4 - Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus: 3». plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buiienlandseh Nieuws. BALDWIN PREMIER. Uit Londen verluidtDe koning heeft Stanley Baldwin tot eersten minister benoemd; als opvolger van Bonar Law, Welken post Baldwin heeft aanvaard. De nieuwe premier, die 55 jaar oud is, is 15 jaar geleden voor het eerst in het parlement ge komen. Zijn eerste post als minister was die van financieele secretaris van de schatkist, Welk ambt hij van 1917 tot 1921 bekleedde, toen hij bevorderd Werd tot minister van koophandel. Toen de conservatieve regeering verleden najaar de coalitie verving, Werd Baldwin kanselier van de schatkist. Als zoodanig stond hij aan het hoofd van de missie naar de Ver. Staten, die met succes onder handeld heeft over de fundeering van de Engel- sche oorlogsschuld aan Amerika. Hij is reeds lang een intiem vriend van Bonar Law en was leider van het Lagerhuis tijdens diens ziekte. Hij is een bondig en duidelijk spreker en persoonlijk populair bij alle partijen in het Huis. Volgens constitutioneel gebruik zullen alle ministers hun ontslag bij den nieuwen premier indienen. Men mag echter veilig aannemen, dat er slechts geringe wijzigingen in het ministerie gebracht zullen worden, hoewel de avondbladen veronderstellen, dat het kanselierschap van de schatkist zal worden toevertrouwd aan sir Robert Llorne. De koning, die gisterochtend uit Aldersliot naar Londen was gekomen, is gistermiddag daar heen teruggekeerd, waar hij zal blijven tot Vrij dag, zooals ook oorspronkelijk was vastgesteld. Men zegt, dat de reconstructie van het ministe rie niet voor hedenavond zijn beslag zal krijgen. ENGELAND EN RUSLAND. Het Foreign Office laat zich niet uit over den stand der Engelsch-Russische betrekkingenDe datum, waarop het antwoord van Moskou moet inkomen, wordt nog geheim gehouden. Ten aanzien der verspreide berichten om trent vlootbeWegingen in verband met de Russische kwestie wordt echter verklaard dat deze verzonnen zijn. IN HET BEZETTE GEBIED. Op het traject Gelsenkirchen-Bismarek zijn de Franschen overgegaan tot het aanhouden en doorzoeken van Duitsche goederentreinen. Maan dag j.l. hebben zij, naar de „Vossische Zeitung" meldt, een Duitschcn goederent rein tot stilstaan gebracht en tien Wagons met cokes uit den trein losgekoppeld. De wagons Werden langs het ge militariseerde traject naar Bottrop gebracht. Het Duitsche treinpersoneel werd gearresteerd, daar de posten meenden, dat de cokes bestemd was om naar het onbezette gedeelte van Duitschland te worden gesmokkeld. Gistermorgen werden wederom van een Duit- schen goederentrein vijftien wagons cokes in beslag genomen en weggevoerd. In beide gevallen zou de cokes voor Nederland bestemd zijn geweest. De staking in het district Dortmund dreigt over te slaan op 't geheele Roergebied en het gebied aan den linkeroever van den Rijn. De al- gemeene commissie uit de bedrijfsraden van het Rijnland en West-falen hebben gisteravond een vergadering belegd, w aai op besloten zou worden ol' de staking voor het geheele Rijnland en West- falen zal worden geproclameerd. Men vreest, dat reeds heden in verschillende groote industrie gebieden het werk zal worden neergelegd. HET DUITSCHE VOORSTEL. Na den terugkeer van den rijkskanselier en den minister van Buitenlandsche Zaken zijn de besprekingen in zake de Duitsche antwoord nota weer aangevangen. De voorbereidende Werk zaamheden gaan echter met groote moeilijkheden gepaard en het is nog niet bekend, wanneer de nota gereed zal zijn. DE STAKINGEN IN BEI.GIE. De toestand schijnt nog verrassingen te kun nen brengen, zegt de „Tel." De staking is in ieder geval haar einde nog niet genaderd. Het herstel van het personen-vervoer wijst, niet op een algemeene verbetering, daar het Nationaal Syndicaat verklaart, dat zijn desbetreffende pogingen slechts beantwoorden aan zijn oor spronkelijk plan van actie. Verondersteld wordt, dat het reizigersvervoer geheel normaal zal verloopen, zoodat overblijft de staking op de goederentreinen en deze wordt voortdurend scherper. Ondanks de pogingen der gemobiliseerden, blijft een menigte Wagons aan de hoofdsta tions onverwerkt staan. Twee gevaren zijn vooral te vreezen ten eerste het gedeeltelijke stilleggen van bepaalde industrieën, met alle daaraan verbonden gevolgen, en tweedens de verhooging der prijzen voor de meest noodza kelijke levensmiddelen, voornamelijk in de groote steden. Dit is in het kort de toestand. van Liri zijn bovendien nog 40.000 arbeiders uit de partij gegaan. „Politika", meldt uit Priszend, dat een gedeelte der katholieke stammen in Noord- /Albanië tegen de regeering in opstand is gekomen Uit Saarbrileken. Het gister door de Re- geeringscommissie uitgegeven staatsblad, bevat de verordening, waarbij de Fransche franc van al' 1 Juni a.s. als eenig betaalmiddel in het Saar- gebied ingevoerd wordt. Uit Rome. Te Yinzaco heeft een botsing plaats gehad tusschen gewapende fascislen en popoïari. Eén der laatst.en werd gedood. Uit Athene. Officieel wordt gemeld, dat de brug, -Welke Adrianopel met Karagatsj verbindt en waai' de Turken een mijn hadden gelegd, tijdens een onweer in de lucht is gevlogen. Blijkbaar Werd de mijn door den bliksem ge troffen. De vernielde brug is niet de spoorbrug. Uit Parijs Venizelos enwAlexandris heb ben zich bij generaal Pellé en Horace Rum- bold beklaagd over de concentraties*van lurk- sche troepen in Oost-Thracië. Zij verklaren, dat de Turken den wapenstilstand van Moedania g^ctionden hebben, daar zij onlangs troepen op het schiereiland Gallipoli hebben afgezet. De geallieerde gedelegeerden verklaarden, dal- bij hen geen enkel bericht hieromtrent is in gekomen. IERLAND. De Valera publiceert opnieuw een mede- deeling, in verband met de onlangs door hem voorgestelde grondvoorwaarde voor vredeson derhandelingen. De Valera herhaalt, dat vrede door overleg een nationale noodzakelijkheid is,en dat de huidige eenzijdige overeenkomst onmoge lijk kan blijven voortduren. De republikeinen kunnen de voortgezette aan vallen der Vrijstaters niet langer lijdelijk blijven verduren. De Valera is van meening, dat de regeering geen vrede verlangt, daar zij de verkiezingen deed plaats hebben, terwijl er een oorlogstoe stand heerscht, zoodat aan de republikeinen de vrijheid van woord en vergadering kan worden- ontnomen. Hij beweert ten slotte, dat geen tien procent van de Vrijstaters bij een vrije verkiezing geko zen zou zijn. H2 Ik wil niemand anders hebben 1 Je staat nog buiten alles, Wolfram, en weet niet hoeveel hier is veranderd, noch hoeveel kwaad Merlé heeft aangericht. - lk heb op dien man vertrouwd als op mijzelf Hij is een avonturier van het gevaar lijkste soort, een onruststoker en een falsaris Hij heeft dolle praatjes onder het volk uitgestrooid, hun de koppen warm gemaakt door geheimzin nige Wenken en toespelingen. Wat hij met al zijn drijven voorheeft, is mij een raadsel. Als die erfenis te Göttingen geen verzinsel is, kan geld zucht de oorzaak niet zijn „Gij doet den Heer Merlé onrecht jiZwijg. lk wil zijn naam niet hooren 1 Hij is het, die Mama heeft vermoord. Als hij het waagt, zich hier te vertoonen, laat ikhem over de grenzen ranselen „Gij ziet, dat mijn tijd om te spreken nog niet is 'gekomen, lieve pleegvader," eindigde Wol fram,nadat hij ons dit gesprek had medegedeeld. 12 October. Wanneer zal die tijd komen ALLERLEI. Uit Washington Gister zijn nadere bijzonder heden gepubliceerd, over de werkzaamheden van de gemengde commissie, voor de vorderingen welke is ingesteld om de grootte der van Duitsch land te eischen schadevergoedingen te bepalen. Hierin zijn opgenomen zoowel de vorderingen van de Amerikaansche regeering als die van Amerikaansche onderdanen. Het totaalbedrag der verschillende vorderingen is ongeveer l1/2 milliard dollars. Uit Belgrado De Duitsche regeering heeft aan de regeering van Joegoslavië een aanbod ter nakoming van haar schadevergoedingsverplich tingen aan dat land gedaan, volgens hetwelk niet alleen de verschuldigde leveringen in natura voor het loopende jaar, doch ook die voor het komende jaar zullen worden gepresteerd. Uit Rome. De eerste ernstige crisis in de fascistische partij is thans te Napels uit gebroken. De fascistenleider Padovani is uit de fascistische partij getreden en met hem een aantal andere leden der partij, onder wie leden der fascistische militie. In het district Dat vraag ik mijzelve af eiken morgen en eiken avond. Wolfram leest die vraag in mijne oogen, telkens als hij van het slot terugkeert. Mijne vrees, dat Wolfram zijne vooruitzichten door zooveel vertraging zal benadeelen, wordt grooter. „Heb je gesproken vroeg ik, toen Wolfram mij bij het naar huis gaan achterop kwam. „Alweer nietWaar moet het toch heen Neem een kloek besluit en zeg het hem. Laat er van komen wat wil. Het moei immers ge zegd worden Zeg het hem anders benadeel je je eigen kansen. Zal Bodo ooit gestemd zijn om te hooren, dat Sturmfels hem niet toekomt Was het nu maar geen Majoraat Anders kondt gij broederlijk te zamen deelen." En ik herinnerde mij wat Vader over Majoraats goederen aan Moeder had uitgelegd Majoraats goederen zijn ondeelbaar en onverkoopbaar. De Majoraatsheer altijd de oudste zoon van de oudste lijn erft niet van zijn vader of voorgan ger, maar van den voorvader, die het Majoraat heeft- gestichthij is verplicht al diens instellin gen en voorwaarden na te komen. Hij regeert en zijn hart staat niet langer open. Zijne moeder heeft er eene wacht voor geplaatst Wantrouwen" Wolfram haalde de schouders op. „Zooveel te meer voegen mij zachtheid, geduld en voorzichtigheid." „O, leefde Baron Siegfried nog 1 Hij zou den Binnenland. Het bezoek van den Noorschen koning. De Koningin zal aan den koning van Noorwe gen tijdens diens verblijf in ons land een eere- dienst toevoegen, bestaande uit den gepens. vice- admiraal W.G. Smit, oud-commandant van de stelling van de Monden van de Maas en de Schel de kapitein LI. G. Rambonnet, commandant van het korps rijdende artillerie te Arnhem, en eerste-luitenant H. J. Phai'f, ordonnance-offi- cier van de Koningin. Het ligt in de bedoeling, dat deze eeredienst zich bij aankomst van den Noorschen koning op 5 Juni te IJmuiden aan boord zal begeven van het pantserschip Eidsvold, waarmee de koning in ons land komt, teneinde zich te zijner beschikking te stellen. heid heeft tot de besturen van vereemgmgen met werkloozenkas' de volgende circulaire ge richt en daarvan ook mededeeling gedaan aan de gemeentebesturen. Bij mijn circulaire d.d. 7 Aug. 1922 is aan de besturen der vereenigingen met Werkloozen kas, waarvoor de steunregeling voor werkloo- zenkassen over 1922 gold, medegedeeld, dat voorzoover zijten aanzien der uitkeerin- gen aan ongehuwden onderscheid maakten naar gelang dezen wél of niet bij hunne ouders inwoonden leden, die op 31 Juli 1922 als „ongehuwden. bij hunne ouders inwonend' werden aangemerkt, gedurende het verdere verloop van 1922 als zoodanig beschouwd zouden blijven. Ook voor 1923 is om dezelfde redenen als in 1922 hebben gegolden dergelijke bepaling geWenscbt daardoor zullen kasbesturen en Gemeentebesturen een betere controle kunnen oefenen. Daarom zal voor 1923 gelden, dat voorzoover in het reglement eener werkloo zenkas ten aanzien der uitkeeringen aan onge huwden leden onderscheid gemaakt, naar gelang zij niet of Wel bij hunne ouders inwonen leden, die ongehuwd op 1 Juni 1923 bij hunne ouders inwonen, als zoodanig gedurende het verdere verloop van 1923 blijven beschouwd, tenzij zij na dat tijdstip een wettig huwelijk aangaan of als kostwinner kunnen worden be schouwd In bijzondere gevallen kan hiervan worden afgeweken na overleg met het betrokken ge meentebestuur. De Limburysehe Statenverkiezing. De heer Bux te Maasstricht, en Donné te Venlo, die met voorkeurstemmen zijn gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Limburg, hebben nader te kennen gegeven, de benoeming niet te zullen aanvaarden. Het Alg. Ncd. Verbond. De groep Noord-Amerika van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft tot buitengewóón- afgevaardigde naar de a.s. bondsfeesten te Dor drecht benoemd de heer Kees Beeling te Rotter dam. stichter en oud-voorzitter van de Neder- landsche Stamvereeniging voor de Staten van New York en NeW-Ycrsey en oud-redacteur van NieuW Nederland, nieuwsblad voor de staat van New-Yersey. De Tabakswet. In aansluiting op ons desbetreffend bericht kunnen wij nog mededeelen, dat het concept dei- nieuwe regeling is ontworpen in de kringen dei- Bossche tabak-, sigaren- en sigaretten-industrie. Naar men heden bericht, Werd het inmiddels reeds doorgezonden naar de Tabakscommissie, waarvan het iweede Kamerlid mr. J. R. H. van Scha ik, voorzitter is. Ongehuwde werkloozon. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver- II. K. Drankbestrijdingsdag. In het St. Vincentiusgebouw te Poeldijk had op den Tweeden'Pinksterdag een R.K. Drank bestrijdingsdag plaats, welke was uitgeschreven door de Zuid-Hollandsche Propaganda-commis- sie van den Mariabond en de Districts-commis- sie van het Diocesaan Kruisverbond in het Bis dom Haarlem. Ter vergadering waren vertegenwoordigd 28 R.K. Drankbestrijdingsvereenigingen. Den Haag, Was er ook met een fietsclub, alsmede met een tweehonderd knapen van den Jongensbond. Er Was in het St. Vincentiusgebouw geen plaatsje onbezet. De vergadering werd door zang en muziek opgeluisterd en had een schitterend verloop. De knapen van den Haagschen Jongensbond Werden in het Veilingslokaal toegesproken en op versnaperingen onthaald. Nieuwe brievenbussen. Op vragen van den heer Marchant, lid van de Tweede Kamer, in zake vervanging van brieven bussen 1. Is het bericht juist, dat het hoofdbestuur van posterijen, telegrafie en telefonie de brieven bussen gaat vervangen door nieuwe 2. Zoo ja, is de minister bereid, mede te deelen wat van dezen maatregel de kosten zullen zijn en welke besparing er van is te verwachten heeft de minister van Waterstaat geantwoord 1. Met den aanmaak van de nieuwe brieven bussen zal eerst worden aangevangen, als de voor verstrekking aanwezige voorraad bussen zal zijn uitgeput. Opdracht tot aanmaak van deze bussen zal in geen geval in dit jaar plaats vindt n aanschaffing wellicht in den loop van 1924 zal slechts naar behoefte geschieden. Hieruit moge blijken, dat het bericht, dat alle brievenbussen door nieuwe zullen worden ver vangen, niet juist is. 2. In verband met het antwoord op vraag 1 kan vraag 2 onbeantwoord blijven. knoop hebben doorgehakt. Bodo zou nu voor een feit staan. De schok zou hevig zijn geweest „De schok zou le hevig zijn geweest, Margreet. Maar bovendien ik zou nu niet kunnen spreken ik kan het niet zonder de nagedachtenis van de onlangs gestorvene aan te tasten. „Wees zijn vriend verlaat hem niet om mijnentwil." Die Woorden zijn mij in de ziel gebrand Ik wil handelen in Vader's geest. Hij zou Bodó ook gespaard en tijd gelaten hebben. Ik mag hem nu niet treffen in het liefste wat hem rest." „Ik voorzie het al," riep ik half boos, half ver drietig „Als het je blijkt, dat Bodo het niet kan dragen, zul je in het geheel niet spreken." „Mijn recht om mijn's Vader's naam te dragen, zal'ik niet prijs geven; Wees daar zeker van. Maar ik kan wachten. „Zóó lang totdat alle getuigen dood zijn en je alleen staat Wolfram antwoordde niet. Gelukkig, dat de Heer Merlé Weet waar Wil- bra'nt is Kon hij hem maar met een zacht lijntje hierheen krijgen. Wellicht zou hij komen, als hij wist dat de VrijvrouWe dood is en er kans van welslagen bestaat voor den pretendent." Ik had nog lang kunnen voortgaan. Ik bemerk te opeens, dat Wolfram's gedachten verre waren afgedwaald. Wij waren al bij het hek. Wolfram legde zijn hand op mijn arm en hield mij tegen. „Ilc heb je iets te vragen, Margreet," zeidc hij stilstaande, ernstig en langzaam. „Verzwaar mijne taak niet door mij telkens te wijzen op dat gene wat ik kan verliezen. Wijs mij veel meer op dat, wat ik kan behouden Bodo's liefde en Bodo's geluk." Het was voor het eerst dat Wolfram klaagde. Ik las strijd op het vermoeide gelaat, dat hij nu naar mij toekeerde. Wat hij zeide, was maar al te waar wii hadden hem voortgejaagd op den weg, dien hij niel gaan wilde, maar waarop hem toch ook eigen wenschen en belangen voortdreven. Een gevoel van schuld overweldigde mij. Ik greep met beide handen de hand, die hij mij toe stak. „Voor het laatst zult gij daarover gehoord hebben," zeide ik, „al valt het hard om u te zien vergeten, dat naam en alles, alles voor u van die zaak afhangt. Hij trok mij dichter naar zich toe. „Niet mijn naam, niet het voorrecht mij Baron Siegfried's zoon te noemen, zal ik opgeven, Margreet. Ik heb'eene oplossing gevonden. Zoo dra Bodo in staat is mij rustig aan te hooren, zal ik hem zeggen wie ik ben en hem mijne plan nen mededeelen. Ik wil erkend worden, maar mijn eerstgeboorterecht sta ik af. Ik zal hem eene ruil voorstellen Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1