V.F^OSSEM'S Internationaal verkeer. De directeur van de Nederlandsche Reis- vereeniging deelt mee, dat blijkens bij hem ingekomen bericht van 1 Juni af een treinver binding NederlandZwitserland zal worden tot stand gebracht buiten het bezette gebied om. De tijden van vertrek en aankomst van de treinen zullen vermoedelijk als volgt worden vastgesteld: vertrek Amsterdam 10.02, Den Haag 9.17, Rotterdam 9.18, (voormiddags, berekend, naar Amsterdamsche zomertijd) aankomst Frank fort. a.d. Main 11.20 namiddags, vertrek 11.55 nam., aankomst Bazel 6.48 's morgens (Midden- Europeesehe tijd). Vertrek uit Bazel (terugreis) 11.35 nam., aankomst Frankfort a.d. Main 6.40 's morgens, vertrek 7.09 aankomst Rotterdam 9.04, Den Haag 9.15, Amsterdam 8.28 namiddags Men meldt uit Frankfort a.d. Main Er zal Waarschijnlijk spoedig een directe spoorwegverbinding NederlandFrankfort München tot stand komen. De vorige week zou den Duitsche en Nederlandsche spoorwegautori teiten hierover te Karlsruhe een conferentie hebben gehad. De einddatum vau den zomertijd. Op vragen van den heer Braat, lid van de Tweede Kamer, betreffende den einddatum van den zomertijd, heeft de minister het volgende geantwoord Bij het stellen van den einddatum van den zomertijd valt, evenals bij de bepaling van het aanvangstijdstip, in het belang van het interna tionaal spoorwegverkeer, zooveel mogelijk reke ning te houden met de maatregelen, ter zake van zomertijd getroffen in het buitenland, met name in België. Voor zoover bekend, is in België bedoelde eind datum voor dit jaar nog niet vastgesteld. Uit dien hoofde bevat ook het. Koninklijk besluit van 24 April 1923 (Staatsblad no. 160) te dier zake geen bepaling. Ondergeteekende heeft de vereischte stappen gedaan om langs diplomatieker! weg omtrent den einddatum van den zomertijd, welke voor België zal gelden, inlichtingen te verkrijgen. In afwachting van die gegevens meent onder geteekende zich vooralsnog te mogen onthouden van het uitspreken van een meening omtrent het tijdstip, dat als einde van den zomertijd hier te lande dit jaar ware in aanmerking te brengen. Wél kan hij de verzekering geven, dat, zoodra de noodige gegevens zullen zijn ontvangen, vast stelling van den einddatum zal worden bevor derd. Liinburgsehc Katholiekendag. Onder groote deelneming uit de geheele pro vincie is Pinkstermaandag te Sittard de 20ste Limburgsche Katholiekendag gehouden. Des voormiddags vergaderden in een achttiental zalen in de verschillende gedeelten der stad de onderscheidene Limb. R. K. standsorganisaties. De groote algemeene vergadering had plaats in de monumentale St. Petruskerk, die tot in de uiterste hoeken was gevuld. De heer Jos. Maenen, secretaris van den Limb. R. K. Werkliedenbond, lid der Provinciale Staten van Limburg, en de Dominicaner pater Otten, uit Zwolle, voerden in deze vergadering, welke Werd opgeluisterd door de uitvoering van eenige gezangen, het woord. De vergadering is door mgr. Schrijnen met een opwekkend slotwoord beëindigd. Subsidie aan de K.L.M. Ingediend is een wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot aan de K.L.M. voor Nederland en Koloniën ten behoeve van het on derhouden van luchtdiensten tusschen Nederland en het buitenland, ter tegemoetkoming in het over elk der jaren 1922, '23 tot en met '26 te leiden verlies, doch tot geen hooger bedrag dan 1.400.000 over die jaren te zamen. Prov. Staten van Gelderland. In de gistermiddag gehouden buitengewone zitting der Staten heeft de voorzitter, jhr. S. van Litters, het overleden lid van de Gedeputeerde Staten rnr. R. J. de Visser en wijlen het Statenlid Verstraaten herdacht. Besloten werd tot toelating van het nieuwge- kozen lid, den heer M. L. Thyssen. Tot lid van Gedeputeerde Staten (vacature- De Visser) werd, zoo meldt, het llbld., benoemd mr. A. J. baron van Nagell tot Ampsen (v.b.) oud-lid van het college, met 32 van de 45 stem men. De heer Van Nagell verklaarde de benoemng aan te nemen. Bezoek van den Italiaanschen Gezant. De nieuwbenoemde gezant van Italië, de markiesFr.Maestri Molinari de Mettone,heelt den wensch te kennen gegeven, kennis te maken met de voornaamste vertegenwoordigers van handel, nijverheid scheepvaart en bankwezen. Door be middeling van de Italiaansche-Nederlandsche Kamer van Koophandel te Amsterdam zal aan dit voornemen uitvoering worden gegeven ter gelegenheid van de plechtige herdenking van Manzoni door de universiteit van Amsterdam op Maandag 28 dezer. Plaatselijke keuze. Aan het. voorloopig Verslag op het Wets voorstel-Rutgers c.s. tot wijziging van de Drank- Wet ontleenen we, dat vele leden, o.w. ook die met het beginsel van het Wetsvoorstel instem men, niet kunnen goedkeuren, dat dit wetsvoor stel opnieuw is ingediend, nadat, de Eerste Kamer het kort te voren had verworpen, te meer, omdat de regeering in de jongste openingsrede ecu wets ontwerp tot wijziging van de Drankwet heeft aangekondigd. Verschillende leden achten deze critiek on gegrond en juichen de Wederindiening toe, aan gezien wel degelijk gewijzigde omstandigheden aanwezig zijn, die haar rechtvaardigen. Daarbij is h.i. in ons land moeilijk een stelsel van drank- Wetgeving denkbaar, waarin het systeem van plaatselijke keuze .niet een plaat s zou kunnen vinden. RRIMtt Verscheiden leden, die zich tegen de strekking van het Wetsvoorstel verzetten, meenen, dat de drankbestrijding moet steunen op zedelijke over tuiging en dat dwang hier niet het gewenschte middel is. Eenzelfde minder gunstige ervaring als in Amerika met de drooglegging, heeft men in ons land in sommige plaatsen met het tapverbod opgedaan. Men vreest voörts, dat vooral in kléine ge meenten plaatselijke keuze een bron zal worden van voortdurende onrust en agitatie. Zij zijn niet bereid de voorstellers te volgen op den weg naar steeds verder gaande beperking van de persoon lijke vrijheid. Verschillende leden merken op, dat het alleen geldt vermindering van drankgelegenheid overi gens blijft het gebruik van sterken drank vrij. Reeds nu stelt de Wetgever plaatselijke regeling van dit onderwerp op den voorgrond en het voor stel werkt, deze gedachte nader uit. Dat invoering van plaatselijke keuze aanleiding zal geven tot hier en daar wellicht lellen strijd, ontkennen zij niet, doch daar het een onderwerp geldt, waarbij de instandhouding van onze volkskracht recht streeks is betrokken, is deze strijd geWenscht. Be afvloeiing. Het bestuur van den Gentralen bond van Ne- derlandsch post-, telegraaf- en telefoonpersoneel meldt ons De minister van waterstaat heeft Vrijdag 18 Mei een deputatie uit ons bestuur ontvangen ter bespreking van de afvloeiing, zooals deze wegens overcompleet in het P.T.T.-bedrijf wordt toege past. Er waren verschillende klachten ingekomen van ambtenaren, die omdat, zij 62 jaar of ouder zijn en recht hebben op direct ingaan pensioen op 1 Juli a.s., met ontslag worden gestuurd,onge acht welk pensioen zij zullen kunnen genieten. Den minister werd verzocht, maatregelen te treffen, waardoor deze oudere ambtenaren al leen dan zullen worden gepensionneerd, wanneer zij het volle pensioen deelachtig kunnen worden. De minister zegde toe deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk in den ministerraad te zullen treffen teneinde aan de geopperde bezwaren vóór 1 Juli den datum van ontslag tegemoet te kunnen komen. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 18 Mei in Nederland uitgesproken 70 faillissementen tegen 58 faillissementen in dezelfde week van het. vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 Mei 1923 1586 faillissementen tegenover 1059 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Theorie en practijk. De „Residentiebode" schrijft We hebben 1/!! jaar geleden hier een en ander meegedeeld, over de wijze, waarop de socialistische coöperatie tegenover haar per soneel optrad. We stonden toen nog aan het begin van de malaise, maar deze socialistische werk gevers leerden toen reeds aan andere onder nemers, hoe men tegenover het personeel moest optreden, n.l. ontslag en dan opnieuw engageeren tegen minder loon. Op andere plaatsen blijken deze roode werk gevers niet veel humaner te zijn. We wandelden dezer dagen door Leiden en zagen voor een kruidenierszaak een groot bord staan, waarop vermeld stond Onder nemingvan het ontslagen personeel dercoöperatie Vooruit. Het bleek een socialistische coöperatie te zijn, onder presiduum van Mr. van Eek, den bekenden revolutionairen sociaal-democraat,, lid van den Leidschen gemeenteraad, en lid van het, partijbestuur. Deze coöperatie kon ook geen genoeg dividend opbrengen en nu moest het mannelijk personeel ontslagen worden en vervangen door meisjes, die goedkoopere werkkrachten waren. Er waren onder dit personeel gehuwden, zelfs met 15 dienstjaren Geen pardon, ze gingen de straat op, de heer Van Eek was onvermurwbaar. Zoo zijn de manieren van de roode liee- ren, wanneer ze zelf als werkgever optreden In parlement en gemeenteraden wordt, de Regeering in staat van beschuldiging gesteld, wanneer ze uit noodzakelijke bezuiniging iets kort op de loonen. Maar waar de heeren zelf de baas zijn, gooien ze hun personeel eenvoudig de straat op, Het Leidsche geval leert ons wat de theo rie en wat de practijk van de heeren is. Slads- en Gewestelp Nieuw». De groote propaganda-vergadering. Reeds lang vóór den aanvang stroomden de Roomsche mannen en vrouwen gisteravond naar den Volksbond om naar de opwekkende woorden van den begaafden propagandist voor onze heilige beginselen, Mr. Bomans, te luisteren. Acht uur was de groote zaal dan ook eivol en door den aandrang van de drommen belang stellenden werd zelfs de perstafel opgestuwd naar een hooger plan en vond eerst op 't podium een veilige staanplaats. Na het openingswoord van den voorzitter en het zingen van „Roomsche blijdschap" trad Mr. Bomans onder stormend applaus naar voren. Spr. had als leidmotief de volgende strophe uit het Lentelied gekozen F30 cent per half ons. 9 „En ik die zooveel goeds genieten mag, fk zou Gods naam niet noemen met ontzag Ik zou niet denken aan den Gever aller goed Die ook mij n jeugd zoo vaderlijk behoedt Wij zijn vol critiek op lands- en stadsregeering zegt spr., niets deugt er van zoodra wij echter moeten stemmen bezorgen wij diezelfde re geering een ongekende meerderheid. De wind waait rechts De Vrijheidsbond heeft de vliegende tering de weleer bolroode S.D.A.P.wordt er bleek van en de eens met minachting voor Kerkelijke partij gescholden clericalen kunnen zich in een groei ende belangstelling verheugen. liet God-uitschakelende, stof-vergodende historisch materialisme, waar de S.D.A.P. bij zweert, bevredigt den menscli niet meer, en vol van leegte, wendt hij zich naar de Kerk, om de gedachte te leeren kennen, die wondere ge dachte, welke rijk en arm verbindt, in een onver breekbaar verband. Die gedachte is de broederlijkheid en de naas tenliefde ons door Christus gepredikt zij kan alleen de wereld nog redden. Buiten deze idealen om, heeft de practijk ge leerd dat al het gesnoef der rooden, al hun uit- geschetterde plannen een teleursLeling worden. Vooral in Noord Holland waar zij de overheids bemoeiing in allerlei bedrijven hebben ingevoerd heeft dit millioenen-verliezen opgeleverd. Toen spr. in de Prov. staten eens wees op de fnenschen die door dat beheer belastingen boven hun kracht moesten opbrenge nsnauwde Wibaut hem toe „Daar zijn ze voor." Indien spr. echter in zijn catechismusboekje het antwoord zoekt op de vraag „Waartoe is de mensch geschapen dan vindt hij niet „Om hooge belastingen te betalen en daarna verbrand te worden op Westerveld," maar „Om God te dienen op aarde en Hem hiernamaals te verheer lijken. Dat levensdoel moet, vervolgt spr. ons morgen voor oogen staan wanneer wij onze taak als kie zer moeten vervullen. Nog even terugkomend op de overheidsbemoeiing wijst spr. er op dat deze liefhebberij behalve enorme geldverspilling de kosten van de krankzinnigenverpleging in Noord-Holland te Meerenberg, Castricum en Medemblik bedraagt evenveel als voor de 10 andere provincies te zamen nog een onbillijk heid inhoudt, n.l. de ergerlijke uitsluiting bij de benoemingen. Toen spr. in de Staten eens vroeg naar de verhouding van het percentage van R.K. per soneel in die gestichten en R. K. bevolking, barste er een rood-indianengehuil los zelfs de commissaris van de Koningin, die anders bijna nooit spreekt, gaf uiting van zijn verontwaardi ging. Spr. had de heeren bedankt voor hun ge schreeuw, daar nu zijn vraag zelfs werd ge hoord tot in Oosterbobbelspierdijk toe, maar had toch voet bij stuk gehouden. Na 21/2 maand werd hem geantwoord dat in Medemblik en Castricum inderdaad heel weinig katholieken werkzaam waren, doch in Meeren berg was dit toeter. Spr. had dit toen eens onderzocht en was tot de bevinding gekomen dat onder de doktoren en ambtenaren geen enkele katholiek was; alleen onder de verplegers was er een gering percentage, waarvan driekwart zijn plichten niet waarnam onder de dienstboden en schoenenknechts werd echter de 25% bereikt. Vervolgens de gemeente-politiek besprekend, noemt spr. de verschillende hoofdpunten waar de katholieken raadsleden zich naar moeten richten. Overal is nog veel onrecht goed te maken. De loonpolitiek moet niet opgebouwd worden op de arbeidsprestatie zooals Wibaut beweert, maar op de behoeftcgrondslag van het gezin, waai men in Haarlem rekening mee houdt. Zoo ook moeten de katholieke beginselen tot uiting komen bij 't bevorderen van georga niseerd overleg, handhaving van het eigendoms recht en bij de onderwijskwesties alles naar de eischen der rechtvaardigheid. ..De Yeiligstelling van den gulden, zegt spr., hoe dikwijls ook bespot, is een groot arbeidersbelang. Als de gulden zijn waarde zou verliezen, zou den de prijzen der levensbehoeften stijgen, en de loonstrijd, die het zwaarst drukt op den werk man, die geen reserve heeft, opnieuw beginnen. De ïuine van de landen om ons heen is een waarschuwend voorbeeld waartoe de valuta-val leiden kan. Een dokwerker in Flamburg verdient nu dui zenden marken, maar in ons geld toerekent slechts 8.40 per week, Laten wij bidden, vervolgt spr. dat wij het hier nog zoo mogen houdenal moeten wij ook iets ontberen in ons iancj js het, n0g zoo siecht niet en zoolang de arbeiders een oprechten en intensen vriend als Aalberse in de regeering hebben, kunnen zij gerust zijn. Spr. verhaalt ver volgens eenige afschuwelijke gruwelen door het volwassen socialisme in Rusland aan Kerk en priesters bedreven, een voortzetting van de ver- diukking die wij 19 eeuwen door ondergaan. Spr, wijst tenslotte op het schitterend voor beeld van onze voorouders, die het leven als groote menschen in de lijnen der eeuwigheid beschouwden, ons den grooten schat van het ge loof ongerept nalatende en niet deden zooals tegenwoordig enkelen van ong, die als kinderen het koren vertrappen om een bloem te plukken. toen het applaus was bedaard dankte de voorzitter dé spreker voor zijn schitterende rede en na eenige toepasselijke woordenvan opwekking sloot hij de geestdriftige vergadering met den clirisldijken groet. De Uitslag. Oudergewoonte zullen wij hedenavond den volledigen uitslag der raadsverkiezing zoo spoe dig mogelijk op de gebruikelijke wijze bekend maken. De eerste uitslagen zullen tegen 7 uur wel in ons bezit zijn. Een bulletin, vermeldende den uitslag, zal nog hedenavond aan ons bureau verkrijgbaar zijn a 3 cent. Volksbadhuis. In de week van 1319 Mei werden genomen 500 baden. Iste klasse kuipbaden 25, regenbaden 71. 2de klasse kuipbaden 39, regenbaden 336. Kinderbaden 29. In de examen-co m missie voor de Fransche taal is benoemd tot lid de heer S. Beenhakker, leeraar aan de H.B.S. alhier. Op het met Pinksteren te Gou- da gehouden nationaal muziek- en zangconcours behaalde het Schiedamsche Gemengde koor „Excelsior" in de afd. Uitmuntendheid een len prijs met 377 punten. De aangifte van den diefstal van een konijn, zooals wij gister meldden, is eenigszins voorbarig geweest gister vond de eigenaar het vermiste dier achter zijn hok. Gistermiddag omstreeks half zes, was de 13-jarige J.H., Hoofdstraat 61, aan het spelen met de kruk van de draaiinricht ing van de buitensluis. De kruk schoot plotseling uit en het onvoor zichtige jongmensch kreeg door den slag een onderhuidsche bloeduitstorting aan den linker arm. Door een lid van E.H.B.O. werd het slachtoffer verbonden. De 2-jarige L. B. uit de W i 1 h e 1- minastraat, die gister onder toezicht van een 11-jarig meisje aan het spelen was aan de Stad houderslaan, viel aldaar in 't water. Door het, meisje Werd 't kind op het droge ge trokken,waarna een politie-agent de drenkelinge thuis bezorgde. H edenmorgen o m streeks 10 u ur is do 6-jarige J. A. B.. Wonende Westfrankeland- schestraat 40 met zijn trekwagentje nabij de voetbrug over de Westérhaven te water geraakt. Een onbekend gebleven persoon is hem na gesprongen en wist -het ventje weer behouden aan wal te brengen,waarna de redder er van door ging. Door een rechercheur is het jongetje toen thuis bezorgd. UIT VLAARDINGEN. Alhier is overleden de heer P. v.d. Grijp, ge meente-ontvanger. Gemengd Nieuws. Wraakzüc h t. Tusschen den kousen- fabrikant Z. te Leiden en zijn zwager Lc N. te Rotterdam, die tevens deelgenoot is in dc zaak van Z., bestaat sedert eenigen tijd oneenig- heid. Le N. heeft nu gisternacht in de fabriek van Z., aan de Aloëlaan te Leiden, verschillende machines vernield. De politie heeft deswege tegen Le N. proces-verbaal opgemaakt. De auto. Te Schipluiden is gisteravond de 58-jarige rijkswerkman P. Went, uit de Pieter straat te Delft, die op een motorfiets reed, door een auto overreden en gedood. Z i g e u n e r s. Bij 's-Heerenberg heeft gisteren een zigeunerbende, bestaande uit 30 personen met vier wagens, acht beren en acht apen, ge tracht over de Nederlandsche grens te komen. Ze kwam uit het Duitsche bezette gebied. De troep moest terugtrekken en verspreidde zich in de richting van Gendringen en Anhalt. Men meent, dat het een verkennersbende is van een grootere troep. Vreemde gasten. Te Son zijn twee Bel gische-inbrekers gearresteerd. Zij waren met geladen revolvers gewapend, in bezit van in brekerswerktuigen en worden verdacht van een groot aantal diefstallen in onderscheiden gemeen ten in Brabant. De landbouwer Van A. te Eindhoven-Strijp heeft bemerkt, dat de klaver van zijn veld door ongenoode gasten was afgemaaid en meegeno men. Oplichting. Een firma te Maassluis heeft de gewoonte aan de gezinnen van haar op zee verblijvende geëmployeerden voorschot op het salaris te verstrekken. Dat geld wordt in den regel door de vrouw of iemand namens haar afgehaald. Begin Mei kwam een meisje van om streeks tiep jaar namens de vrouw van een der beambten een dergelijk voorschot, ten bedrage van 140, in ontvangst nemen. Het kind teeken- de de kwitantie en nam het geld mede. Toen echter eenigen tijd later de vrouw zelf om het k>on kwam vragen, kwam men tot de ontdekking dat de finna de dupe van een oplichting was geworden. Er volgde aangifte bij de politie aan wie het gelukte het meisje op te sporenHet bleek dat een tante haar tot deze taak had aangezet. Van de f 140 Waren reeds huishoudelijke artike len gekocht, die in beslag zijn genomen. De vrouw is voorloopig op vrije voeten gelaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2