toe wij door berekening kunnen komen. De Commissie voor de Financiën komt tot een opbrengst van 972.000.op den basis van een rendement van 80 vergeleken met 1922/'23. Bleef nu het door de inkomstenbelasting te dekken tekort ƒ855.000.zooals bij de begroo ting is aangenomen, dan ware dit daarmede be hoorlijk gedekt. De uitgaven ondergaan echter een belangrijke verhooging, vooral, omdat blijkens de gegevens over het afgeloopen le kwartaal van dit jaar, de Werkloozenuitkeeringen veel te laag zijn geraamd Omtrent die uitgaven is het volgende op te merken De loontoeslag is reeds een half jaar door- geloopen, waarop niet bij de begrooting is gere kend, zoodat daarvoor de begrooting moet wor den verhoogd met minstens 34.000. Het aandeel van de gemeente in de Werkloozen uitkeeringen werd geraamd op ƒ90.000.doch naar de gegevens van het eerste kwar taal Waarin de totale uitkeerin gen pl.in. ƒ212.000 bedroegen moet worden gerekend op 212.000 of een verhooging van .- 122.000. De uitkeeringen in geld van het Burgerlijk Armbestuur werden uit getrokken op ƒ25.000.Naar de laatste gegevens zij bedtagen thans pl.m. 1500.per week moeten deze worden geraamd op ƒ75.000.of een verhooging van - 50.000. Voor schoolvoeding en -kleeding Werd reeds de begrooting verhoogd met - 20.000. Door een nieuwe ministerieele re geling zal de subsidie voor het Gymnasium verminderen met plm.- .10.000. Tezamen... 236.000.— Met Welk bedrag dus de post In komstenbelasting thans uitge trokken op 855.000.- moet worden verhoogd waardoor deze Wordt 1.091.000. Wij stippen hierbij aan, dat wij er dan van uit gaan, dat heeren Gedeputeerde Staten, ondanks hun bezwaren, er toch nog in zullen berusten, da1} de restant-crisislasten, zullen worden gedelgd in 40 jaar en dat de nooduitkeering van het Rijk, hoewel nog geen nadere voorziening is getroffen, Weder zal Worden gecontinueerd. In die verwach ting werd een bedrag van 128.500.— op de begrooting uitgetrokken. Dit een en ander in aanmerking nemende, kan men dus niet anders dan de Commissie voor de Financiën toestemmen, dat belastingverlaging thans onmogelijk is. Waar evenwel de tegen woordige belasting als een maximale is te be- schouwen, durven wij ook niet hooger te gaan, zoodat wij met de Commissie moeten voorstellen het oude vermenigvuldigingscijfer te handhaven Natuurlijk betreuren wij het thans door vele gemeenten, die tot verlaging overgingen, te worden voorbijgestreefd. Overigens is het de vraag, of deze verlaging zal kunnen standhouden, waar de posten rente en aflossing Wegens sterke stijging van de leem schuld, alsmede de loonen en de pensioens- lasten, in het algemeen de budgetten zwaar be lasten, waarbij nog voor vele gemeenten, waar onder ook al de onze, komen de meerdere kosten van het onderwijs als gevolg van de pacificatie- regeling.Het saldo van den dienst van 1921 zal in dezen wel een belangrijke rol spelen. Volledigheidshalve voegen wij hierbij ee.n vergelijkend overzicht van de heffing in ver schillende gemeenten voor een gezin met drie kinderen. Aangenaam stemt dit zeker niet, maar toch kan worden geconstateerd dat Schiedam lager is of ongeveer gelijk staat met verschillende Zuid- Hollandsche gemeenten als Leiden, Dordrecht, Delft, Vlaardingen, Gouda, terwijl toch geen van allen zoo onevenredig zwaar door de malaise is getroffen. Onze conclusie is derhalve, U voor te stellen het vermenigvuldigingscijfer voor het belasting jaar 1923/'24 vast te stellen op 1hetzelfde cijfer, dat ook in het afgeloopen belastingjaar gold „St. Franciseus van Assisië." Gisteravond kwamen de leden der afd. Schie dam van den R.K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden ,,St. Franciseus van Assisië" in den R.K. Volksbond in feestvergadering bijeen ter viering van het eerste lustrum hunner af- deeling. De voorzitter, de heer van Noort, heette al lereerst. allen hartelijk Welkom, in 't bijzonder den Weleervv. adviseur, tevens feestredenaar, kapelaan Leesberg, den bondsvoorzitter den heer Hamersfeld en Mej v.d. Molen, lid van het Hoofdbestuur en bracht den leden vooral dank voor de goede deelname aan de algem. H. Com munie, gisterochtend in de H. Hart-kerk. Spr. meende,dat er bij dit le lustrum wel reden tot feestviering was en memoreerde dan, dat de afdeeling, 20 Februari 1918 op initiatief van den heer Bergers (die verhinderd was te komen) met 20 leden begonnen, in deafgeloopenöjaar op velerlei gebied met vrucht is werkzaam geweest Reeds in Nov. 1918 trad de afd. naar buiten bij de bezorging van een huldeblijk aan de re geering. Ook op geestelijk gebied Werkte de afd. door sprekers te laten optreden als Dr. J.van Best en Pater Borrom-aeus de Greeve, door wier Woorden tal van nieuwe leden werden gewonnen. Van den anderen kant echter betreurde spr. het, dat het ledental nog niet grooter is en velen nog om persoonlijke redenen van de afd. verre blij ven, vergetend, dat voorop staat het algemeen belang van alle leden. Hij spoorde daarom aan om hard te Werken voor de werving van steeds meer nieuwe leden, die thans nog niet of verkeerd georganiseerd zijn, opdat bij de 2e lustrumvie ring het getal zeker tweemaal zoo groot zou zijn. Na het zingen in fiksch tempo van Roomsehe Blijdschap, hield vervolgens kapelaan Leesberg zijn propaganda-rede. Nu hij gehoord heeft, zegt spr., dat. reeds man nen, als Dr. v. Best en Borromaeus de Groeve voor de afd. hebben gesproken, huivert hij eenigs- zins een spreekbeurt te vervullen, maar eenmaal gevraagd, moet het toch maar gebeuren. Om zijn speech niet saai c:n droog te maken, wil spr. als titel „tutti frutti" nemen, zoo'trachtend de noodige afwisseling te brengen en het nuttige met het aangename vereenigend. Spr. begint dan zijn opwekkende Woorden met de bekende vertelling van den grooten Deenschen schrijver Jörgensen over „de draad van boven", Waarin een spin in haar trotsc-hen nijd den draad van boven van haar eigen web doorbijtend, zich zelf in haar web verwart. Een organisatie, gaat spr. voort, moet ook vastzitten aan „den draad van boven", anders gaat zij ten onder. Het eerste doel ervan is niet uitbetalingen te doen, te genieten enz, maar het bevorderen der katholiciteit, de uitbouw van het geestelijk leven. In dit verband prijst spr. de oprichting van de propagandaclub, die zeker nog veel zal doen, om de onderlinge liefde en solidariteit in den geest der „Rerum Novarum" te bevorderen.Spr.wil't dezen avond niet hebben over deze encycliek, maar toch wil hij er oj> wij zen, dat de vakorganisatie, in dit Pauselijk schrijven aangeprezen, in katholieke kringen noodzakelijk is, ook onder de bedienden, die juist een der beste, uitgebreidste kan zijn en zoo een geweldige macht kan vormen. Dat deze vereeniging nog niet zoo machtig is, komt ge deeltelijk uit onbekendheid, de „kan-me-niet- schelen-ziekte en hoogmoed. Vooral de hoog moed stelt spr. aan de kaak. Alle leden zijn gelijk en moeten hun eigenwaarde leeren begrijpen. Hoe schitterend zou de vereeniging van alle H.K.W-ers,die toch alle min of meer ontwikkelde, vreedzame envredelievende middenstanders zijn, kunnen worden en veel kunnen verrichten tot op lossing van het maatschappelijk vraagstuk. Heilzaam kan de ver. ook zijn, daar de H.K.W.' er de schakel vormt tusschen patroon en ver bruiker, eersten en tweeden eigenaar. Hier komt spr. tot de vraag, tot welke standsorganisatie de H.K.W.'er behoort-, 't Doorluchtig Episcopaat besliste hierin nog niet en laat ieder de Vrije keuze. Toch acht spr. het nuttig, dat deze stands-kwestie door een motie weer eens naar voren wordt gebracht, daar de H.K.W.'er eigenlijk te groot is vo^r servet en te klein voor tafellaken in de arbeiders-stands organisatie hoort hij niet thuis, evenmin in de middenstandsorganisatie. Noodzakelijk is de bond van H.K. en W. ver volgt spr.,maar eveneens nuttig,daar ze veel voor deden brengt, als adviesbureau, geestelijke gun sten, steun in ziekten (o.m. opname in het R.K. Sanatorium „Dekkerswald") reducties bij 't be halen van diploma's,plaatsingbureau, enz. Ruim schoots vergoeden deze voordeelen de kosten der maandelijksche contributie. Maakt daarom be sluit spr., propaganda voor uitbreiding van den bond,ontwikkelt u en kweekt solidariteit, opdat door onderlingen steun uw geestelijke en stoffe lijke welvaart moge toenemen. Een daverend applaus en hartelijke woorden van dank mocht de eerW.adviseur voor zijn mooie rede in ontvangst nemen. Nog sprak hierop de bondsvoorzitter, de heer Hamersfeld, een kort woord van gelukw'ensch op dit eerste lustrum der Schiedamsche afdeeling, en bracht dank voor het vele goede werk door bestuur en leden verricht. Toch kon er naar zijn overtuiging nog veel meer bereikt worden, wan neer de geest der leden en vooral die der ongeor ganiseerden beter werd. Op politiek terrein is nog pas zoo'n vuur voor de katholieke zaak ge bleken, dezelfde geest moest ook overslaan naai de vakorganisatie van de H. K.enW. bedienden dan zou ook hier bij de viering van het tweede lustrum de bond nog een heel ander beeld vertoo nen. Met eenige aardige voordrachten van den heer v. Geene, lid van „Alberd. Thym", werd de goedgeslaagde avond besloten. Voor het muzi kale gedeelte droegen zorg de heeren Vlug (pia no) en Meder (viool) die er ook veel toe hebben bijgedragen, om de vroolijke stemming er in te houden. Van Devcnter's Glasfabrieken. Aan het verslag over 1922 ontleenen we De resultaten over het afgeloopen jaar zijn ongunstig geweest. De algemeene drukkende toestand, waarvan reeds in het vorige verslag Werd melding gemaakt, heeft zich vooral in de glasindustrie nog sterker doen gevoelen, zoo dat de productie gedurende het grootste ge deelte van het jaar slechts is voortgezet met twee handhovens te Delft, terwijl de fabriek te Schiedam buiten bedrijf is gebleven. Niettegenstaande de machinale fabriek geheel buiten werking is gebleven en de werkzaamhe den in het handbedrijf zeer waren ingekrompen, heeft men gemeend op de eigendommen der ven nootschap te Delft een afschrijving van 5 pCt. te moeten toepassen. Voor Schiedam is het bedrag, dat in 1920 is uitbetaald voor brandschade, ad ƒ43.100, en dat sindsdien, op de balans als reserve voorkwam, op de rekening gebouwen overgeboekt, waar door de waarde der eigendommen aldaar tot zoodanig bedrag is teruggebracht, dat geen ver dere afschrijving noodzakelijk moet worden ge acht. Op de bouw- en aanschaffingskosten ad 1.363.939 zal dan een totaal bedrag van ƒ843.513 zijn afgeschreven zoodat de boekwaar de dan nog bedraagt ƒ520.425. De prijzen der flesschen liepen in het afgeloo pen jaar zeer belangrijk terug. De voorraden zijn op deze nieuwe prijzen, verminderd iriet de normale afschrijving aangenomen. Op de 5 pCt. obligatieleening is een bedrag van ƒ5000 afgelost en zal ook dit jaar weder een gelijk bedrag worden uitgeloot. In verband met bovenstaande afschrijvingen en renteverrekeningen, sluit de exploitatiereke ning met een nadeelig saldo van ƒ17.938. Na overschrijving van de bedragen., voorko mende op de rekening en reserverekening en buitengewoon reservefonds, blijft op de balans een verlies staan van ƒ102.106. program wat de haar bezoekers Pandora. Het is een zeer afwisselend Pandora-bioscoop deze week biedt. De eerste film toont onfe de geheimzinnige schoonheid van Egypte, met zijn sobere streng belijnde maar sterk sprekende bouwwerken en kunstvoortbrengselen. Na eenige ontspanning-films volgt dan het eerste hoofdnummer „De laatste derWolvenben- de" een spannende „Wild We=t" met Tom Mix in de hoofdrol. Van het begin tot het einde houdt de gang van het gebeuren de aandacht geboeid en volgt rnen de stoute avonturen, die zich in een ge weldige natuur afspelen, met. onverdeelde aan dacht. Het tweede hoofdnummer „Arme rijkdom" voert de beschouwer temidden van het leven der groote wereld te Londen en in dat van een arris- tocratische familie in het bijzonder, welke fa milie op een verrassende wijze vanuit haar weelde omgeving op een onbewoond eiland in de Stille Zuidzee terecht komt, wat in de standsverhou dingen een ware omwenteling geeft. De ontknooping brengt echter ieder weer in zijn eigen positie, en den onttroonden koning in Amerika. Zooals gezegd een afwisselend program, maar om eenige gedeelten niet geschikt voor onvol- wassenen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: penhouder, fantasiebroche, gummibal, sleutel, ceintuur, zilveren rozenkrans, Lip's sleutel, zwart kinderschoentje, rozenkrans in étui, vier poppetjes (speelgoed), R.K. kerkboekje, kinder halsketting,reclamebord, damesceintuur en man chetknoop, 2 geitjes, ladder Bij vinders damesmuts, N. de Kruijf, Groe- nelaan 26 R.K. zangboekje, G. van Dijk, West- frankelandschestraat 86a bruin hondje, Wee- ning, L. Lerkstraat 18 zijden mutsje, H. van Har melen, Nieuwehaven 273 witte kindermuts, N. Millenaar, Schie 116a rozenkrans, A. v.d. Mark, Hagastraat 80a zwart hondje, G. Ra demaker, Huijsmanstraat 51 R.K. kerkboekje, H. Sterenburg, L. Nieuwstraat 69 jonge her dershond, W. Koevermans, Westfrankelandsche- straat 7b; vulpenhouder, J. van Giesen, L. Singelstraat 13bkussen van duozitting, P. Wapenaar, Hoogstraat 151b ceintuur van regen jas, A. van Alphen, Villastraat 100 bos sleu tels, v.d. Pol, Hoofdstraat 37/6 alpaeabeursje met inh., J. Nattekaas, N. Maastraat 32 drie sleutels aan riempje, J. Willemse, Zwartewaal- schestraat 25; tweewielig kinderwagentje, v.d. Ent, Singel 26zwart lederen portemonnaie met inh., den Herder, Steenstraat 11 horloge met ketting, J. van Schijndel, Goereeschestraat 6 ceintuur, A. van Doorn, Broersveld 154/3 kin- derportemonnaie, met inh., J. C. Janse, Noord- vestsingel 61 knipmes, A. Adriaanse, Haga straat 38zwart papieren portemonnaie met inh., M. van Zanten, Goereeschestraat 11 tel tafel van kinderstoel, J. Stigter, Maasdamsche- straat 12 gouden ring, C. Koster, Nieuwstraat 35, kinderbontje, S. Reuver, Zwaansteeg 4 postduif, G. v. de Heijden, Boterstraat 15 schooltasch met boeken enz., van Rijsinge, Ba- gijnhof zakmes, J. A. Vester, Hoogstraat 9 Vulpenhouder, J. J. van Ooijen, Hoogstraat 36. Aan den heer Hunger, gewezen resident van Batavia, door den Volkenbond be noemd als Commissaris voor Albanië, is toege voegd als secretaris, Mr. H. A. J. Gijsen, alhier. Te Leiden is na afgelegd docto- raal examen, bevorderd tot meester in de rechts wetenschappen, de heer W. A. Hoek, alhier. Gemengi Klenws. De eerste nieuwe haring. Vrij dag werd aan II. M. de Koningin aangeboden de eerste nieuwe Hollandsche haring, gekeurd door den opper-keurmeester de haring is de Maassluis aangevoerd door het stoomschip,,Wim en Hannie" Maassluis 68" schipper Th. Bakker van het reederijkantoor voorheen M.Dirkzwager Gzn. Luchtballon te water. Men meldt uit Kampen aan de „Msb." Vrijdag was van Soesterberg opgestegen een ballon van de Ned. Luchtvaart Maatschappij met als commandant de heer Mouton en als passagiers officieren Van Wulften-Palthe en Tuessink van der Hoop. Nabij Elburg ontwaarde men bedenkelijk laag een vliegmachine, eveneens van Soesterberg, en de veronderstelling, dat het vliegtuig een defect had, bleek juist, want op het Kampereiland moest een noodlanding gemaakt worden, hetgeen zonder ongelukken geschiedde. De drie genoemde luchtreizigers hadden er toén nog geen flauw vermoeden van, dat binnen enkele oogenblikken hun een nog minder aange naam avontuur wachtte. De ballon bewoog zich namelijk op ongeveer 1500 M. hoogte, toen do zon schuil ging achter de Wolken, waardoor het gas in den ballon zoodanig afkoelde, dat deze be gon te dalen, hetgeen des te erger Was, daar men zich boven de Zuiderzee bevond op eenigqn af stand van hei Kampereiland. Daar men niet bij machte was het dalen te verhoeden, kwam men dan ook in de zee terecht. Gedurende een uur dobberde de ballon nu op het water. Eenige visschers, die in de buurt hun bedrijf uitoefenden kwamen er spoedig op af, doch' de drie heeren waren op deze hulp niet gesteld. Na menig ang stig oogenblik gelukte het den luchtschipbreuke- Iingen, de kust te bereiken, waar ze spoedig door een aldaar wonenden boer Worden geholpen. Met een flink nat pak kwamen zij er af. De ballon werd met een wagen naar het station Kampen •gebracht, vanwaar hij per spoor naar Soester berg zou worden verzonden. Inbraak in een postkantoor. Zaterdagnacht hebben twee gemaskerde perso nen zich toegang verschaft tot 't postkantoor te Uithuizen in de provincie Groningen. De ambtenaar Kloosterhuis, die dienst had, werd aan handen en voeten gebonden en in een kast geworpen, nadat hij eerst door bedreiging met een revolver de sleutels had afgevevem Dc daders verdwenen met een bedrag van plm. 1300. Een r ij p t. kiezer, die z ij n plicht b e- In de gemeente Zwaag (N. H.) heeft een Kath. kiezer, die wegens een zeer been bed legerig was, toch zijn stemplicht volbracht, zij het dan op eigenaardige wijze. Op een kruiwagen is hij naar het stembureau vervoerd, waar hij door gespierde armen van vrienden werd gehol pen. Doodelijk ongeluk. Een landbouwers zoon te Arnemuiden, die bij ongeluk een ge weerschot in het been kreeg, werd naar het gast huis te Middelburg vervoerd, waar het heen ge amputeerd moest worden. De ongelukkige is thans aan de gevolgen overleden. H.et land van belofte. Te Twekkelo waren Vrijdag op een boerenbruiloft 1100 ge- noodigden. Brug ingestort. De brug over het riviertje de Tongreep nabij Eindhoven is, nadat er drie zwaar beladen karren waren overgegaan, ingestort. Strafgevangenisver kocht. De voor malige strafgevangenis te Sneek is toegewezen aan de firma Th. Groeneveld, tabaksfabrikant, aldaar, voor 13.751. Het gebouw zal worden ingericht voor fabriek en kantoor. 70 0.000 inwoners. Het bureau van statistiek bericht, dat de bevolking van Amster dam eergisteren de 700.000 is gepasseerd. Wilde jacht op inbrekers. Giste renmiddag was de omgeving van den Houtweg te 's-Gravenhage in rep en roer. Er waren in brekers ontdekt in pérceel Houtweg 5a. Fluks Werd de politie gewaarschuwd. De inbrekers, twee in getal, hadden echter het voor hen drei gend gevaar bemerkt, en waren naar het dak ge vlucht, waar zij spoedig door politie en publiek opgemerktvYerden. Achtervolgd door rechercheurs en agenten, volgde een wilde jacht over de daken, waarbij de politie ten slotte van de vuurwapens gebruik maakte en een viertal schoten op de vluchtelingen loste. Een van hen Werd hierbij getroffen, doch zij gaven het niet op. De getroffene was plotseling verdwenen,terwijlzijn metgezel kans zach zichvan het dak van een huis op straat neer te laten. Om zich nog vlugger uit de voeten te kunnen maken, nam hij een onbeheerd staande fiets weg, sprong er op en ging er vandoor, achtervolgd door enkele toeschouwers, die hem hadden opge merkt. Agenten sloten zich later bij hen aan en weldra werd de inbreker zoo in het nauw ge bracht, dat hij, geen kans ziende te ontkomen, zich liet arresteeren. De andere inbreker, die zich waarschijnlijk in een huis schuilhield, bleef onvindbaar, niettegen staande de politie de straat geheel had afgezet en overal huiszoekingen deed. Het is ook mogelijk, dat hij kans heeft gezien, ongemerkt tusschen het publiek te verdwijnen, dat in dichte drommen deze jacht, die veel aan een sensationeele film deed denken, gadesloeg. Bomontploffing op een kruiser Tijdens de vloot manoeuvres in de Groote Belt is aan boord vande Deensche lichte kruiserGejser een bom ontploft, Zeven en veertig man Werden gewond. Volgens een Exchange-telegram uit Kopenhagen waren onder hen zeer veel officieren. De Matin" verneemt nog, dat de ramp aan boord van de „Geijser" veroorzaakt is door het springen van een pas uitgevonden apparaat voor het maken van een rooksluier. Bij het ongeval zijn 15 officieren en 30 matro zen gewond. Een der opvarenden heeft over het gebeurde de volgende bijzonderheden verteld Vrijdagochtend lagen de meeste onzer torpedo booten en onderzeebooten in een halven cirkel geschaard om den kruiser Geyser", aan boord van welk schip een demonstratie zou plaats vinden met, een rookbom, van Zweedsch patent, doch welke nu op de Deensche marinewerf wordt gemaakt. Na een korte uiteenzetting over de werking, gaf kapitein Ipsen het bevel den lont' aan te steken. Ik stond op een afstand achter eenige andere officieren, en meende te kunnen zien hoe een kleine vlam aan den buitenkant ovei den bom kroop, tot op eens een dreunende sDS volgde. Ik kon niets zien door den zwaren rook, voelde slechts hoe de phosphorus in mijn oogen, gezicht en handen brandde. Eenige manschapp611 sprongen overboord, doch werden spoedig gered- Nadat de rook Weder eenigszins weggetrokken was, kon ik beter overzien welk een vernieling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2