aanmerkelijk heeft, verbeterd. De stakers hebben gistermiddag in een massavergadering hun hou ding bepaald met betrekking tot de nieuwe loon regeling en besloten heden het werk te hervatten. Van vakvereenigingszijde is men echter voor nemens onmiddellijk weder te gaan onderhande len over een nieuwen loontoeslag geheel be vredigd is men dus nog niet.. FRANSCH-BELGISCHE BESPREKINGEN Poincaré heeft aan Jaspar, den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, laten weten, dat hij zich Woensdag 6 Juni naar Brussel zal begeven, waar dan de besprekingen zullen plaats vinden, die ten gevolge van de ongesteldheid van minister Jaspar moesten worden uitgesteld. DE CONFERENTIE TE LAL SANNE. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Lausan ne De leiders der geallieerde delegaties hebben aan Ismèt Pasja medegedeeld, dat zij bereid zijn om, behalve op de officieele comité-zittingen in den loop van deze week ook dagelijks in particu liere onderhandelingen met de Turksche delega tie te treden, ten einde alle nog hangende kwes ties te regelen. Zij hopen op deze wijze alle bestaande moei lijkheden nog voor het einde der Week tot op lossing t.e hebben gebracht, zoodat de tekst van het vredesverdrag, indien de experts met hun ar beid tijdig gereed komen, op het einde Nan de vólgende week ter teekening kan worden voor gelegd. In verband hiermede verwacht men, dat, de onderteekening van het verdrag omstreeks midden-Juni zal plaats vinden. Vermoedelijk zullen voor Engeland lord Curzon voor Frank rijk Bompard en voor Italië Garroni het verdrag teekenen. POLEN. Het kabinet, is thans definitief samengesteld. Witos bekleedt den post van minister-president. De portefeuilles van Buitenlandsche Zaken en van Oorlog zijn resp in handen gesteld van Mar jan Soyde en generaal Alexander Osinski. I)E STAKINGEN IN BELG1E. Met betrekking tot de staking is geen noemens waardige wijziging te vermelden. De internationale treinen passeeren Brussel geregeld. In verschillende steden zijn vervolgin gen tegen spoorwegpersoneel ingesteld wegens misdadige sabotage. Het parket te Antwerpen heeft gister 15 afgevaardigden van het nationaal vakverbond die te Antwerpen en de voorsteden wonen voor zich laten verschijnen. Naar men meldde zijn 8 hunner aangehouden. BELGIE. De Belgische minister der Nationale Verdedi ging Dëvéze heeft een belangrijk amendement op de legerWet ingediend. In dit amendement wordt gezegd, dat, zoolang het leger buiten het gebied van den staat diensten zal moeten verrichten als. miüiaire politie of bezettingsleger, de regeering den bij de wet vastgestelden diensttijd zal kun nen verlengen met ten hoogste vier maanden. Op grond van dit amendement zou dus de diensttijd voor de infanterie Worden gebracht van tien op veertien maanden, voor de cavalerie en artillerie van 12 op 16 maanden en voor de genie van 13 op 17 maanden, zoolang de Roerbezetting nog niet ten einde is. Men verwacht van links-socialis- tische zijde een scherpe bestrijding van dit amendement. Koning Albert heeft in een schrij ven aangespoord, het amendement aan te nemen. OOSTENRIJK. Gister is te Weenen officieel medegedeeld, dat mr. Zimmerman, de Volkenbondscommissaris voor Oostenrijk, heden naar Londen zou ver trekken. Doel van de reis is, te Londen oen be spreking te hebben met de vertegenwoordigers der Morgan-groep over de garanties van het Amerikaansche gedeelte van de internationale leening voor Oostenrijk. Tevens zal mr. Zimmerman te Londen een onderhoud hebben met Brit.sche financiers over de uitgifte van het Britsche gedeelte der leening. IERLAND. Het departement van publiciteit van de Valera deelt mede, dat het bevel om niet meer te schie ten en de wapens tegen 28 Mei neer te leggen, aan het republikeinsche leger op 24 Mei is bekend gemaakt. BULGARIJE. De Bulgaarsche regeering ontkent ten stellig ste het bericht, volgens hetwelk een revolutie zou zijn uil,gebroken. MAROKKO. Gisteren heeft in Marokko een ernstige botsing tusschen Spaansche en Moorsche troepenaf- deelingen plaats gehad. Spaansche militairen vielen een Moorsche bende in den Melilia-sector aan. De Spanjaarden wisten de overhand te behouden. Aan Spaansche zijde werd een vijftig tal manschappen gedood of ernstig gewond. De Mooren slaagden er in, een Spaansch vlieg tuig, hetwelk een hunner kampen bestookte, door middel van een machinegeweer tot landen te noodzaken. De piloot werd door do Moren gewond. Ernstig beschadigd stortte het vliegtuig neer. Daarbij werden de piloot en de verkenner gedood. CHINA. Volgens den correspondent van de „Daily Mail' te Peking, heeft het Gbineesche legér, dat 120.000 man sterk Is sedert maanden geen soldij ontvangen. Men gelooft, dat de troepen het plan hebben de tegenwoordige regeering omver te werpen en de monarchie te herstellen. De sol daten beschuldigen de generaals, welke momen teel de macht in China uitoefenen, de gelden, bestemd voor de troepen, in eigen zak te steken. Het hoofd der keizerlijke familie, Poe Ji is 16 jaar oud. Hij Werd in 1921 onttroond en sedert dien heeft hij als een gevangene in zijn paleis te Peking geleefd. In China heersclit Op 't- oogenblik, zooals men weet, een algeme'ene chaos, waardoor de stem ming onder het, volk gunstig is voor een wijziging van het centrale bestuur. ALLERLEI. (Jit Dresden: Volgens' een politiebericht zijn bij de botsingen van eergisteren in totaal drie politiemannen gewond, van wie één ernstig, door eeh steek in de long. De berichten, dat er doodt n zouden zijn gevalien, zijn onjuist. De dag van gister is te Dresden Vrij kalm voorbijgegaanDe markten en de meeste winkels waren weer ge opend. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. De Voorzit t er deelt mede, dat de Cen trale Afdeeling heeft besloten hedenavond, na afloop van de openbare vergadering, onmid dellijk in de afdeelingen te doen onderzoeken het wetsontwerp tot wederopbouw van Oosten rijk verder morgenochtend 11 uur verschillen de wetsontwerpen, waarvan de lijst onder dag- teekening van 25 dezer aan de leden is medege deeld. Morgenmiddag 2 uur zal in openbare vergadering een aanvang worden gemaakt met de behandeling van tal van wetsontwerpen, waarvan eveneens reeds mededeeling is gedaan. Daaraan zullen nog enkele worden toegevoegd. De vergadering wordt verdaagd tot heden 2 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering- udn Dinsdag, 29 Mei. Regeling van Werkzaamheden. Devoorzitt er deelt mede, dat de centra le afdeeling heeft besloten Vrijdag aanstaande te 11 uur verschillende wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken.(Aldus wordt beslo ten). De openbare vergadering zal dan te half 2 aanvangen. Voorts zhl de Kamer Dinsdag a.s. te 1 uur in de afdeelingen bijeenkomen tot het onderzoeken van verschillende ontwerpen, waar onder de Indische belastingvoorstellen. De heer Drevel 'hu y s (V. B.) verzet zich tegen de spoedbehandeling van de wijziging der Indische begrooting (Indische belastingen), om dat de Kamer geen beslissing kan nemen over een zaak, waarvan zij niet voldoende op de hoogte is. De conceptordonnanlie betreffende de aard oliebelasting is niet aan de Kamer overgelegd. De voorzitter meent,dat de Kamer vol doende wordt ingelicht, daar het ontwerp niet dan na het reces in openbare behandeling zal komen. De heer Dresselhuys handhaaft zijn meening en stelt VooV'niet tot het onderzoek in de afdeelingen over tè gaan, alvorens het betref fende belangrijke stuk aan de Kamer is toegezon den. De voorzitter zegt te zullen voldoen aan den wensch van den héér Dresslhuys, zoo dat het onderzoek niet zal plaats hebben, vóór de conceptordonnantie aan de Kamer is medege deeld. Bij de Pensioenwet bepleit de heer heer B e u- mer (A. R.) behoud van de werkvrouwen in de pensioenregeling. De m in i s t r neemt het amendement-Ter Laan na redactiewijziging over. Mevr. B akker-N ort (V. D.) licht toe als wijziging in te voegen deze bepaling Indien een ambtenaar (ambtenares) of gc- pensionneerde ambtefiaar (ambtenares) met minstens 25 voor pensioen geldende dienstjaren overlijdt, zonder Weduwe of weezen achter te laten, kan onze minister van Financiën ten aanzien van de inwonende ongehuwde zuster, die zonder eênige bezoldigde betrekking te ver vullen gedurende de laatste tien jaar vóór het overlijden van den broeder (of de zuster) de huishouding van de(n) overledene heeft waar genomen, de voor het pensioen der weduwe geldende regelen van overeenkomstige toepas sing verklaren. De heer Win t.ermans (R.K.) licht, toe een sub-amendement op dit amendement, nl. om een ambtenaar met kinderen niet in on gunstiger positie te stellen in het onderhavige geval dan een ongehuwde of kinderlooze. Hij wil dus de woorden of weezen, doen vervallen. De Minister zegt, niet verder te zullen gaan, dan hij deed Het geVal van weduwnaars pensioen acht spr. in strijd met de Pensioen- Wet. Over het amendement-BakkerNort laat spr. de beslissing aan de Kamer. Het a m e n d e m ent - W in te r m a n s wijst spr. af, omdat het in strijd is met den geest van de Wet en in het nadeel van de Weezen. De heer Wintermans (R. K.) handhaaft zijn sub-amendement. Het sub-amendement Wintermans wordt aan genomen met 33 tegen 30 stemmen. De M i n i s t e r verklaart, dat het sub-amen dement voor hem onaannemelijk was en dat dus nu het amendement-BakkerNort onaan nemelijk is. Het amendement-BakkerNort wordt ver worpen met 45 tegen IS stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. Dc loonpolitiek der gemeenten. Dr. L. G. Kortenhorst, secretaris der Algemee- ne R.K. Werkgeversvereniging te Amsterdam, heeft te Tilburg een rede gehouden over de loonpolitiek der gemeenten i.v.m. de loonen in het particulier bedrijf, ten aanhoore van de leden der R.K. Werkgeversvereniging in het Diocees Den Bosch. Spr. zegt in zijn inleiding dat zijn betoog niet beschouwd moet worden als te zijn gemunt op de een of andere groep van de bevolking met voorbijgaan van de anderen, maar uitsluitend als beoogende het algemeen belang. Tot nog toe heeft niet, iedereen durven opkomen voor het geen ik hier ga betoogen, aldus spr., thans, met. de nieuwe samenstelling van de gemeenteraden, zal dat misschien anders zijn. Na een gedocumenteerd betoog komt spr. tot de conclusie dat de huidige economische wereld crisis voor een groot deel wordt veroorzaakt door storingen in het Verbruik, door de sterk vermin derde koopkracht van vele volkeren, en dat elk land er op bedacht moet zijn, dusdanig te pro-' duceeren, dat de producten weer gekocht kunnen worden. Meer speciaal ten opzichte van de Ne- derlandsche bevolking zegt hij, dat deze, gezien haar sterken aanwas, in de toekomst alleen kan bestaan, wanneer aan de Nederlandsche industrie de kans gegeven wordt, thans het hoofd boven water te houden. De noodzakelijke verlaging van de productie kosten, mede door loonsverlaging en werktijd verlenging (in de industrie over het algemeen reeds toegepast) wordt sterk geremd door de loonpolitiek van vele gemeenten en mede door deze loonpolitiek zijn de belastingen, die op cle industrie drukken, ontzaggelijk geworden. Daar door ook zijn de financiën van vele gemeenten ontwricht en zijn de diensten, die de overheid bewijst, niet in verhouding tot de draagkracht der consumenten. De Maatschappij van Nij verheid heeft in dit opzicht zeer verdienstelijk werk verricht en heeft statistieken aangelegd en in druk doen verschijnen,waaruit duidelijk spreekt de schrikbarende stijging van de belastingen sinds 1914. Weliswaar is in die periode het be lastbaar inkomen sterk verhoogd, maar niet evenredig aan de verhoogde belasting. De loonen in de particuliere ondernemingen zijn in verhouding tot die welke de gemeenten betalen, veel sterker gedaald en hierdoor is een onevenwichtigheid ontstaan in de belooning van gelijksoortigen arbeid door particulieren en door de gemeentelijke overheid. Het gevolg hier van is dat de kosten van levensonderhoud niet zoodanig zijn gedaald, dat de industrie een basis der loonsbepaling vinden kan, waardoor eener- zijds de arbeiders 'n menschwaardig bestaan ver zekerd krijgen en anderzijds aan de buitenland sche concurrentie het hoofd kan worden geboden. De loonsvoorwaarden werken bovendien in vele gemeenten de bereidwilligheid der industrie arbeiders om met lagere loonen enz. genoegen te nemen tegen. Men verwekt daardoor een zekeren wrevel. De betrekkelijke hooge loonen der ge meente-arbeiders hebben tot gevolg, dat de druk van de economische crisis meer dan noodig is, gelegd wordt op de industrie (werkgevers zoowel als arbeiders), en dat de werkloosheid onder de industrie-arbeiders wordt gestimuleerd. De welvaart van het gemeentepersoneel hand haaft zich ten koste van de arbeiders in de par ticuliere bedrijven. Bij de beoordeeling van de loonen in de gemeentebedrijven dient men reke ning te houden met de bijzondere voordeden, die het gemeentepersoneel veelal boven de parti culiere arbeiders geniet, en ten slotte is het ge- wenscht, dat bij het vaststellen van de loonen in de gemeenten de gemeentebesturen het advies inwinnen ook van de organisaties der werkgevers ter plaatse, teneinde tot normalisatie van ar beidsvoorwaarden te geraken. R. K. Universiteit. Het bestuur der St. Radboudstichting deelt ons mede, dat met ingang van 1 Juni dr. H. v.d. Velden te Nijmegen is benoemd tot bi bliothecaris der R.K. Universiteit. De Commissie van Organisatie der R.K. Universiteit te Nijmegen, verzoekt ons mede te deden, dat er niet de minste twijfel bestaat, omtrent de opening der Universiteit in de maand October. Hiermede wil de Commissie tevens antwoord geven op de talrijke aanvragen om inlichting, tot haar gericht. Het monument voor prof. de Groot. In verband met de begrafenis van wijlen mgr. Bosman, is de aanvankelijk op heden middag bepaalde onthulling van het gedenk- teeken op het graf van prof. dr. J. V. de Groot, uitgesteld tot Zaterdagmiddag 2 uur. R. K. Landdag voor Vrouwen. De eerste Landdag voor R.K. Vrouwen, welke door de Federatie van R.K. Vrouwen bonden in Nederland was bepaald in Juli van dit jaar te 's-IIertogenbosch, gaat niet door. Gesehorst. De Limburgsche R.K. Statenblub heeft gis ter besloten, den heer H. Pijls te Schinnen te schorsen als lid van deze club. Het Nationaal Arbeidssecretariaat. Het referendum in het Nationaal Arbeids secretariaat over de aansluiting bij de Roode Vakinternationale is thans afgeloopen. Naar de Tribune meldt, is de aansluiting met een dui zend stemmen meerderheid aangenomen. Ged. Staten van Zuid-Holland. Gistermiddag werd voor Ged. Staten van Zuid-IIolland behandeld het beroep tegen het besluit van den Raad van Oud-Beijerland, waarbij het verzoek van het bestuur der Ver- eeniging voor Gereformeerd Lager Onderwijs te Oud-Beijerland om toekenning van gelden ten behoeve van den bouw een er bijzondere school werd toegestaan. Rapporteur in deze zaak was mr. Rutgers. De heer J. H. F. van Zadelhoff, lid van de Tweede Kamer en van het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, sprak als gemachtigde van het bestuur van de afdeeling Oud-Beijerland van Volksonderwijs, door welke tegen het raadsbesluit een beroep was ingesteld. De heer G. A. Pott, trad op als voorzitter van de Vereeniging voor Gereformeerd Lager Onderwijs, en als gemachtigde van B. en W. van Oud-Beijerland. De 'beslissing zal later volgen. Vrijheid van Onderwijs. De hoofdbesturen van de Algemeene ver eeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, van het. Genootschap van Leeraren aan. Nederlandsche Gymnasiën, van de R.K. Lecrarenverceniging Sint Bonaventura en van de Vereeniging van Leeraren bij het Christelijk Middelbaar Onderwijs hebben den minister van Onderwijs telegrafisch dringend verzocht in de gelegenheid te worden gesteld advies uit te brengen over de vragen, door den minister in zake vrijheid van onderwijs gericht aan Onder wijsraad en Inspecteurs. Aartsbisschoppelijk Museum Als opvolger van den Zeereerw. heer A. E. Rientjes thans pastoor te Hellendoorn benoemde Z. D. H. de Aartsbisschop Lot conservator van heb Aartsbisschoppelijk museum te Utrecht den heer J. Eloy Brom, edelsmid aldaar. Dc wederopbouw van Europa. Een aantal vooraanstaande personen uit alle kringen heeft zich vereenigd tot eenNederlandsc.h Comité ter bevordering van een vreedzame op lossing van het vraagstuk van herstel en schade vergoeding.(Herstel-Europa-Comité). Een centrale commissie, Waarin verschillende landen vertegenwoordigd zijn, zal trachten de samenwerking van allen, die ditzelfde doel na streven, te organiseeren. De herclassificatie. Gisteren Werd te Maastricht de jaarvergade ring van de Alg. R. K. Ambtenaarsvereeniging voortgezet, waarin de voorzitter meedeelde, dat het hoofdbestuur den indruk heeft gekregen, dat het gevaar voor herclassifaeatie der gemeenten is geweken. R.K. Vakorganisatie. Gisteren heeft te Utrecht de 13e jaarvergade- ring plaats gehad van het bureau der R. K. Wdr- organisatie. Na het openingswoord van den-voorzitter, den heer v. Rijzewijk werd het jaarverslag voor gelezen waaruit o.m. bleek, dat in het afgeloopen jaar, 28.971 leden zijn uitgetreden. Aan de werkloozen werd uitgekeerd een bedrag van 3.857.836.22. Het totale ledental bedroeg op 31 October 1922 29 vakbonden met 122633 leden. Bij de behandeling van het hoofdstuk Cen trale Raad van Bedrijven, worm üo,,, ,i,_ Mooyman breedvoerig betoogd, dat de R. K. Werkgevers de vakvereenigingen meer en meer hebben verlaten spreker doet een aanval op uitingen van de heeren S. Maas en Kortenhorst op de vergadering van R. K. Werkgevers, te lilburg gehouden. Het grootste deel der werk gevers hebben het Bedrijfsradenstelsel een ver gissing genoemd men zou het weg willen hebben men werkt ons tegen. Noodig acht spreker het, dat de R. K. Vakbeweging thans weer een duide lijk haar standpunt zal publiceeren, evenals in 1918.Spreker is er van overtuigd, dat de werkne mers alle vertrouwen in de werkgevers moeten gaan verliezen. Dit is geen juiste toestand het moet veranderen. Daarna had de bestuursverkiezing plaats. De aftredende leden, de heeren J. v.Rijzewijk, C. J. Kuiper en A. II. Smulders werden her kozen Pastoor J. G. van Scha ik, adviseur van het bureau hield na dit alles een inleiding over „Een sociale Kamer Tegen de Tabakswet. Te 's-Gravenhage heeft gistermiddag het lan delijk comité tegen de Tabakswet een protest- vergadering gehouden. De voorzitter, de heer W. Goubitz uit Amster dam, zette den benarden toestand uiteen, waarin de kleine sigarenfabrikanten zich bevinden. Hij deelde mede, dat s morgens de organisaties in de tabak- en sigaren-industrie gehoord zijn door de commissie van deskundigen, betreffende een ander systeem van banderolleeren, n.l. om de kist. De commissie was eveneens van meening, dat deze wet niet kan blijven gehandhaafd en ook wel niet lang meer zal bestaan. Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie tegen het banderollensysteem aangenomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 1 Juni 1923, des n.m. te 2 uur. 5bis. Voorstellen van de Commissie voor het onderzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekening over 1921 van a. de R. K. Bouwvereeniging ,,St. Jozef" en b. van de Commissie voor de Christelijke Bewaarschool van de rekening over 1922 van c. de Gas fabriek, de Drinkwaterleiding en het Electrici- teitsbedrijfd. het Woningbedrijfe. de Ar beidsbeurs f. den dienst der Politieg. de Brandweer h. de Openbare Leeszaal en Biblio theek i. het Burgerlijk Armbestuurj. het gemeentelijk Ziekenhuis k. de Openbare Zwem plaats 1. de Algemeene Begraafplaats m. de Gemeente-Reiniging n. het Algemeen Han dels-Entrepot o. de Commissie ter bevordering van de productie van levensmiddelen p. de Commissie voor Onderwijs aan Volwassenen en q. het Schiedamsch Drankweer Comité, - tV k

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2