Het oude HasteeL DMGBLMDVOOR SCHiEDAM EN FEU ILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 1 Juni 1923. No. 13654 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. IN IIET BEZETTE GEBIED. I e Bochum heeft, een groote districtsvergade ring van het Bergarbeiterverband plaats gevon den. Besloten Werd om redenen van practischen sard en op voorwaarde van het onmiddellijk Weer aanknoopen van nieuwe onderhandelingen, de te Berlijn gesloten loonovereenkomst te aanvaarden. Aan de looncommissie van het ver hond Werd instructie gegeven zonder verwijl nieuwe looneischen op te stellen. Hierbij moet re kening worden gehouden met de Maandag jl. mgetreden drievoudige verhooging van den broodprijs. Gister dan ook is het Werk in alle kolenbekkens hervat, behalve te Recklinghausen, waar nog eenig verzet, heerscht en in Dortmund, waar nog m acht mijnen gestaakt Wordt. liet werk is eveneens hervat in alle metaalfabrieken. Het wordt van offieieele zijde ontkend, dat de hransche troepen zich in het conflict zouden hebben gemengd. DE STAKINGEN IN BELGIE. Te Brussel zegt de „Tel." wordt thans over n,ets anders gesproken, dan over de ontdekking een cheque van 150.000 Francs bij een groote 'ar|k daar ter stede, Welke cheque is afgegeven '/'or een Berlijnsche bank ten gunste van het. oyndicat National, dat de tegenwoordige staking e*dt. Het blijkt, dat het feit niet onder de be ladingen van het wetboek van strafwet valt, doch et-parket stelt een onderzoek in, daar het hierin t;i;n aanwijzing meent te zien voor een werkelijk ""mplot, dat de desorganisatie der staatsspoor- Wegen ten doel heeft. De dezer dagen bij een door 'et parket in de bureaux van het S. N. ingesteld onderzoek in handen der justitie gevallen do- enrnenten bewijzen, dat er inderdaad een or ganisatie bestaat ter ontwrichting der spoor wegen. Het geheele plan viel de justitie in handen en de procureur-generaal heeft zoo juist bij den President van den senaat de opheffing der parle mentaire immuniteit gevraagd, waardoor de wide hoofdbestuui'ders van het Syndicaat, Re- n'er en Fraiture, die tevens socialistische Se naatsleden zijn, worden beschermd. De Senaat ?*al .dit Verzoek Dinsdag a.s. in behandeling nemen. He stand der staking is gister nog Weer ver- s'echterd. He staking der spoorwegmachinisten heeft Zlch Verder uitgebreid. Gistermorgen verlieten machinisten te Aerschot, Berchem, Termonde c'n Leuven het Werk ingevolge bevel der vak- ^ereehiging. In verband met de staking te "'fchem zijn de meeste passagierstremen tus- schen Brussel en Antwerpen uitgevallen. He regeering heeft een mobilisatiehevel af gekondigd voor drie nieuwe militielichtingen sP°°rwegpersoneel. ITALIË. j Hit Home wordt gemeld, dat de Italiaanschc amer de debatten over de voo.rloopige twaalf- n heeft besloten, met de aanneming van een m°tie van vertrouwen in de regeering, met 238 °gfin 84 stemmen. CHINA. He troepen van Soen Jat Sen aan het front ei' Oosten van Kwangtoeng hebben een ernsti- van Kwangtoeng hebben een ernsti- i-ucriaag geleden. Generaal Hau Soeng Tsji, le troepen aanvoerde,|werd|ernstig gewond. 119 „Eén is voldoende geweest voor het gruWel- ^"k," stokte ik ,,wie zal op een enkelen heb- en gelet en de verschijning van den spion den tuin te Göttingen en van den muzikant 1,1 den onzen stond mij levendig voor den geest. En Wolfram's aanspraken En Wilbrant's getuigenjs jjoe zou (Jaarmede af'loopen Vader talmde niet. Hij zocht Dr. Friedrich 0T en verzocht hem verlof voor eenige dagen. huiskomende vond hij een schrijven van He'p mij Kwaadwilligen schromen niet het 'gblijven van den heer Merlé een vlucht te I 0en*en. De Vrijheer heeft een aanklacht tegen li'lf1 'n^ediend "n hem beschuldigd van laster- J e geruchten tegen hem en zijn moeder te In', j'n.VersPreid. Driemaal ben ik op het stad houderlijke paleis, ontboden en heeft men mij vd{lr 'dies, den heer Merlé betreffende, onder- j raagd. Sedert het vertrek van den heer Merlé nict meer tot den Stadhouder zelf toe- ,l' a''('n. Ware het niet onzinnig te beweren, '°°ggeplaatste zich mei mij bezighielden, z°u zeggen, dat de belangstelling van Zijne Volgens te Cénlon ontvangen berichten is een der meest actieve aanhangers van Soen Jat Sen naar de tegenpartij overgeloopen, terwijl ge meld wordt, dat een ander nog aarzelt. Soen Jat. Sen zelf is naar het Oostelijk front, vertrok ken, vanwaar een aanval op Canton wordt ver wacht. AMERIKA» De „Times"-correspondent te New-York meldt aan zijn blad Henry Ford's campagne voor het president schap der Vereenigdc Staten, welke overal een zekere bezorgdheid en angst bij de gevestigde politieke partijen heeft gewekt, is thans tot een formidabele aangelegenheid uitgegroeid, daar Hearst in een rede te New-Orleans beloofd heeft Ford's candidatuur te ondersteunen, mits hij deze wil aanvaarden op een onafhankelijk program. Ford's verkiezingsagenten zijn voor nemens deze gedachte door te voeren. De bezorgdheid voor de candidatuur van Ford, vervolgt de correspondent, vloeit vooral voort uit zijn economische theorieën. In zijn weinige publicaties heeft de automobiel-koning inzake de credietverleening stellingen verdedigd, waarvan elke college-student Weet, dat zij valsch zijn, maar voor den „man in the street" is Ford de held als self-made man zonder besmetting van Wall-street. Hij is de eenige zeer rijke man sinds Washington, wiens rijkdom hem niet automatisch van het presidentschap heeft uitgesloten. ALLERLEI. Uit Berlijn. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Dusseldorp Naar verluidt, zijn zoowel dr. Krupp von Bolden und Hallbach als-de drie andere veroordeelde directeuren Brunz, Hart- wig en Oosterlen van de strafgevangenis te Dusseldorp naar Zweibrücken overgebracht, waar ze voorloopig in de Fransche gevangenis zijn ondergebracht. Een bevestiging van dit bericht was te officieeier plaatse niet te krijgen, maar men neemt aan, dat het gerucht, dat over het overbrengen der veroordeelden reeds twee dagen de ronde doet, op waarheid berust. Uit Parijs De Temps" meldt, dat de Turksche autoriteiten toegestemd hebben in de heropening van de Bank van Athene te Constan- tinopel op voorwaarde, dat de bank geheel onder Turksche controle zal werken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kamer van Koophandel en Fabriek <11 veer de Beneden-Maas. (Slot.) Langs de Maas en bij den mond der Wilhel- minahaven liggen de tanks en opslagterreinen van het groote Veembedrijf „Schieveem," welke zich bezig houdt met den opslag, de bewaring de bewaking, de aflevering, het ontvangen, bewer ken, het controleeren, wegen en meten en expe ditie van oliën en vetten en andere goederen, het lossen en laden van schepen en het afgev n van cedulen aan toonder van in kaar bergplaatsen op geslagen goederen. Westelijk van Schiedam treft men de Scheeps- bouw-Maatschappij „Nieuwe Waterweg", aar, in de wandeling meer bekend, als „De Furness". De Werf dezer maatschappij, zeer gunstig ge legen aan den Nieuwen Waterweg, in de onmid dellijke nabijheid van de haven van Rotterdam, beslaat eene oppervlakte van bijna 23 H.A. Zij is toegerust o.a. met 7 hellingen, waarop passa giers en vrachtschepen van de meest uiteen- loopende typen gebouwd kunnen .worden tot een lengte van 950 voet. Hare machinefabriek is voorzien van de modernste machines voor de Excellentie voor mij is verflauwd, ja, in wan trouwen is veranderd, sedert het verblijf van den Erfprins van Pruisen hier ter stede. Kom over, als gij kunt. Getuig voor den ede len man, wiens wegblijven voor mij een geheel andere beteekenis heeft. Komt hij niet terug, laat hij niets van zich hooren, dan is er een onge luk, wellicht een misdaad gebeurd. En te denken, dat mij de middelen ontbreken 0111 hem te laten opsporen Ik kan hem alleen roemen als den ontbaatzuchtigsten en edelmoedigsten vriend en beschermer. Ik heb sedert gisteren mijn voorkamer met een zolderkamertje verwisseld. Van mijn po gingen om schrijfwerk te krijgen is niets gelukt. Aan terugkeeren naar Wisburg is niet te den ken. Ik heb een gevoel alsof ik overal bespied wordt en men mij niet zou laten gaan. Hedenochtend heb ik andermaal een 'oproe ping gekregen om mij ten paleize te vervoe gen." Vader is zoocven naar Munster vertrokken. 12 Februari. „Een brief van Vader 1" Moeder Weerde mij| af. „Straks, Margreet," en de deur van Vader's kamer viel achter haar en den brief dicht. Vreesde moeder voor slecht nieuws Haar vrees bleek, helaas, juist. Op Wolfram's kamertje gekomen, had Vader constructie van stoommachines tot 10.000 I.P.K. en alle benoodigde hulpwefktuigen. Verder treft men onder de gebouwen op baar terrein aan de ketelmakerij, waar de grootste typen Schotsche ketels gebouwd kunnen worden. De gieterij, in gericht voor het gieten van stukken tot en met 35 ton. Smederij, waar de grootste stukken, zoo als schroef ramen, schroefassen, enz:, gesmeed Worden. Platenloods, timmerloods, electrischc laschinrichtingen, enz. De werf is verder voorzien van 3 drijvende dokken, respect. 10.300, 4200 en 4200 ton hefver mogen. Alle voorkomende reparaties kunnen dan ook mot den grootsten spoed worden uitgevoerd. Naast deze onderneming zijn „Wilton's Machi nefabriek en Scheepswerven" gelegen, aan een zeei* uitgestrekte, door de Mij. zelf gegraven haven. In deze is o.a. een droogdok van 46.000 ton gelegen, het grootste drijvende dok der Wereld, waarin gemakkelijk schepen als de „Rotterdam" kunnen opgenomen worden. Een buitengewoon interessant schouwspel is het van uit den verren omtrek dergelijke schepen hoog boven alles te zien uitrijzen. Voorts bezit deze Mij. aldaar een vast scheepsbouwdok, Waarin tegelijkertijd drie schepen, type „Rotterdam", gebouwd kunnen Worden. Schiedam achter ons latend en verder naar zee toegaande, passeert men het havenbedrijf Vlaar- dingenOost, met de zoo hoogst belang) ijke Vulcaanhaven, waarin dag en nacht een steeds toenemend aantal kolen- en ertsbooten met kolossale drijvende tips gelost worden. Aan dit particuliere havenbedrijf dankt Vlaardingen het, de derde zeehaven (gerekend naar de tonnenmaat der binnenkomende schepen) van Nederland te zijn geworden. Ook ten Westen van Vlaardingen kan men geregeld zeeschepen van respectabele afmetingen zien liggen, n.l. aan het langs den Waterweg ge legen terrein der „Matex" (Mij. tot exploitatie van Handelsterreinen te Vlaardingen), welke N.V. oliën, petroleum, traan, benzine en derge lijke artikelen opslaat in groore ijzeren tanks. De vloeistof wordt hier direct vanuit het schip ge pompt in de tanks, en dan per vaartuig of per wagon verder vervoerd. Allen industrieterreinen in Vlaardingen toch hebben directe spooraansluitmg. Dè beide buren van de „Matex" zijn indus- triën, die er wezen mogen, de „Lever's Zeep-Mij." en de „Eerste Nederlandsche Coöperatieve Kimstmesf,fabriek." Eerstgenoemde is de fabriek der wereld beroemde Sunlight Zeep. In een groot complex liggen haar fabrieken en inrichringen, waarin de zeep langzamerhand van grondstof tot eindpro duct verwerkt wordt, langs de Nieuwe Maas, welke omvatten de overdekte opslagplaatsen voor oliën en vetten, het ketelhuis, een installatie voor het zuiveren van Maaswater, de vetsmelterij drie groote, cylindrische olietanks en tal van kleinere tanks, waarin de oliën en vetten, na uit de vaten te zijn gesmolten, geborgen kunnen worden, de bleekinstallatie, de zeepziedêrijen, de glycerineafdeeling, de kistenfabriek, snijinrich ting en pakkerijen, Hare voornaamste artikelen zijn in de eerste plaats de overbekende Sunlight Zeep, die sedert 30 jaar in Holland verkocht WordtLux, Waarmede alle fijne weefsels, kant- soorten en teere kleuren, welke vroeger alleen konden gestoomd, rustig gewasschen kunnen Worden. Twinkzeep, die in 24 kleuren geleverd wordt, en verschoten kleuren Weer nieuw maakt. Lifebuoyzeep, degezondheidszeep bij uitnemend heid. Rinso en Vim, zelfwerkende zeeppoeders voor vaatwerk en waschgoed. Zoo zorgt deze fabriek voor kleurige kleeren, een zuivere, gezon de huid, blinkend vaatwerk, en helder Waschgoed He grootste industrie te Vlaardingen is de N.V. gehoord, dat Wolfram daar sedert vier dagen niet meer was teruggekomen, dat het weinige Wat bij bezat was doorzocht en medegenomen, en dat bij in hechtenis was. Vader liad zich daarop naar het paleis ge spoed om te hooren waarheen Wolfram was gebracht, wat hem ten laste Werd gelegd en wanneer Zijne Excellentie audiëntie verleende. Hij had zich daarop laten inschrijven, zich ver volgens aan de gevangenis aangemeld, was niet bij Wolfram toegelaten en had eindelijk, moe naar lichaam en geest, een onderkomen voor den naderenden nacht gezocht. Hen volgenden middag was hij bij den Stad houder toegelaten. Eerbiedig en vast had hij zijn bede en bezwaren voorgedragen maar hij het noemen van Merlé en Wolfram was het uit geweest met de kalmte van den Stadhou der. „Twee schurken, die het hebben gewaagd mij onder het mom van eerlijkheid en oprecht heid te naderen en te winnen voor hun lage plannen en bedoelingen," was hij losgebarsten. „Weken lang ben ik doof geweest voor allen, die mij op dat mom opmerkzaam hebben ge maakt. Die Merlé had een gezicht om ver trouwen te wekken Lang nadat hij zich uit de voeten had gemaakt, hen ik in hem blijven gelooven en heb nasporingen en oproepingen om hem bevolen. Daar zijn rnij nu staaltjes uit zijn verleden in Frankrijk ter oore gekomen, die mij 'dè schellen van de oogen hebben doen vallen „Hollandia." Hollandsehe fabriek voor melk producten en voedingsmiddelen. Deze werd in 1882 opgericht als de eerste Nederlandsche fabriek van gecondenseerde en geconserveerde melk. Ook de Vere.enigde Glasfabrieken bezitten te Vlaardingen een hut, zooals deze glasfabriek door het werkvolk gemeenlijk genoemd wordt, in navolging der Duitsche arbeiders, die van IJiitte spreken. Voorts vermelden wij De N.V. Magnesit-fabrieken. Ze fabriceert en levert naar alle Werelddeelen magnesit, chloor, magnesium, houtmeel, amaril, vuursteen, kwarts enz. Het is de grootste loonmalerij in Nederland, speciaal ingericht voor het malen van ertsen, mineralen verfstoffen enz. Het voornaamste bedrijf te Vlaardingen evenals te Maassluis is en blijft echter de Vissche- rij en zoo vinden wij hier buitendien tal van bedrijven, die hieraan haar ontstaan danken zooals scheepswerven en machinefabrieken, waar van de grootste zijn De Scheepsbouwwerl en Machinefabriek ,,'s Lands Welvaren", sedert 1600 te Vlaardingen gevestigd, een inrichting voor nieuwbouW en reparatie de scheepswerf en machinefabriek van A. de Jong met electrise he sleephelling de scheepswerven van Gebr. van der Windt en Kreber's machinefabriek. Touwslagerijen, een fabriek der Vereenigdc Touwfabrieken en een fabriek der N. V. „De Oude Lijnbaan." Kuiperijen, vroeger alles handwerk en nu bijna uitsluitend machinale grootbedrijven, zooals de elcctrische kuiperij N. V. „Electra" en de sloom- kuiperijen van de firma's C. van der Burg en.Zn. en C. van Toor. Taanderijen, de N.V. „Dc Broekspolder welke inrichting aan diep vaarwater gelegen, de netten met haar eigen schepen in heele vleet.cn tegelijk kan vervoeren en de N. V. „Taanderij en Netlen- drogerij." Vermelden wij tenslotte dat er te Vlaardingen niet, minder dan drie aanzienlijke bankeljabrieken zijn, wier product, wijd en zijd verkocht wordt. In Maassluis is van het grootste belang De Eerste Nederlandsche Vensterglasi'abriek, die een van de belangrijkste bestaansbronnen voor deze gemeente vormt. Het is de eenige Neder landsche vensterglas fabriek, die voornamelijk voor tuinbedrijven arbeidt. Dirkzwager's Scheepsagentuur en Dirkzwa- ger's Nieuwe Berging-Maatschappij, waarvan de eerste zich bezighoudt met het in- en uitklaren en rapporteeren van schepen, het bezorgen van laden en lossen, assurantiën, expeditie- en agen tuurzaken de laatste met. het bergen en hulp- verleenen aan in nood verkeerende schepen, het lichten van gezonken vaartuigen en het opruimen van wrakken, door welke werkzaamheden zij groote vermaardheid heeft verkregen. De N. V. Maassluische Beton-Maatschappij een bedrijf ingericht voor dc massa-productie van klein betonwerk, zooals kabelplaten, blokken schuttingen, rioolbuizen, putten, enz. Ook in deze visschersplaats bevinden zich verschillende bedrijven, Welke op visscherij en vaart betrekking hebben zooals de scheepsbouw bedrijven van Gebrs. de Haas en 's Lands Wel varen" de Eerste Maassluische Autogenisclie Lasch- en Snij inrichting Van Raait's Machine fabriek de groote touw- en staaldraadfabrielc der N.V. Vereenigde Touwfabrieken en voorts zes kuiperijen. Aan de overzijde van den Nieuwen Waterweg op de eilanden Rozenburg Voorne en Putten waar de landbouw en veeteelt overwegend zijn is de fabrieksnijverheid slechts van onderge schikt belang. Toch zijn ook hier nog verscheide ne industrieën. En wat dien Wolfram betreft, die, God betere 't, voor den zoon van mijn nicht wilde doorgaan, en zich vermeten heeft, het gezag van zijn wet tigen Heer aan te randen, ja, zichzelf in diens plaats te stellen, wij zullen hem den lust tot verdere rebellie doen vergaan Het had niet gehaat, wat Vader had aange voerd zijn smeekën om geduld te oefenen, totdat het gebleken zou zijn, dat Merlé niet ge vlucht, maar vermoord was op zijn tocht om Wilbrant t.e vangen, was niet. aangehoord ge- Worden. Het eenige, wat hem de audiëntie had opgeleverd, was de kennis, dat de Stad houder Wolfram in handen van het Gerecht gesteld en zijn veroordeeling als oplichter had geëischt. Eén middel bleef vader echter nog over aan Bodo t.e schrijven, hem kennis te geven van het gevaar, waarin Wolfram verkeerde, en zijn voorspraak voor den onschuldige in te roepen. 28 Februari. Bode heeft niet geantwoord. 24 Mei. Veroordeeld Wolfram veroordeeld, wegens moedwillige misleiding en oplichterij, tot vijf jaar dwang arbeid. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1