bij reeds gedane stappen, nader bedenkingen te ontwikkelen tegen de toepassing van de drank wetgeving in Amerika op schepen onder vreemde vlag. Na de staking. liet verkeer met België is weder normaal, wat het reizigersverkeer betreft. Goederen naar Ant werpen kunnen vandaag nog alleen expres ver zonden worden, wegens de groote ophooping aan de stapelplaatsen te Antwerpen. Binnen enkele dagen zal ook het goederenverkeer weer normaal zijn. De Malversaties te Maasdam. De arrondissementsrechtbank te Dordrecht heeft den heer L. E. M. Klaar, burgemeester van Maasdam, thans in arrest te Dordrecht, failliet verklaard. Staatsraad prof. Struycken. De betere berichten omtrent den toestand van staatsraad Struycken houden aan. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 1 Juni in Nederland uitgesproken 70 faillissementen tegen 80 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 1 Juni 1923 1744 faillissementen tegenover 1189 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De staking te Almelo geëindigd. Zaterdagavond is te Almelo een groote open bare vergadering van de stakers gehouden, waarin besloten werd tot het houden van een geheime stemming over de opheffing van de sta king. De uitslag is, dat 376 stemmen voor op heffing en 303 tegen opheffing zijn uitgebracht. De staking wordt opgeheven indien de fabrikan- tenvereenigingen geen verdere rancunemaatrege len treffen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Aan de Katholieken van Schiedam. Het Bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener R. K. Bibliotheek en Lees zaal te Schiedam, diep overtuigd, dat er niet, sterk genoeg geageerd kan worden tegen het lezen van slechte of zedelijk minderwaardige boeken, die een vergif zijn voor den geest, doet, hierbij een dringend beroep op uwe welbekende offervaardigheid teneinde te komen tot samen stelling van een kleine bibliotheek met Duitsche werken ten behoeve van de R. K. Duitsche dienstmeisjes hier ter stede. Illustraties vooral, als Garienlaube, Alle und Neue Well, Hausschalz en dergelijke, alsook Katholieke Duitsche Romans zullen in dank aanvaard worden aan het Vincentiusgebouw, Laiïge Haven 11. Namens het Bestuur voornoemd, de voorz. Dr. J. Bauwens. Opening Schietbanen. Zaterdag was het voor de Schiedamsche Bur gerwacht een gewichtige dag de nieuwe schiet banen aan den Kethelweg werden officieel geopend. Vooraf ging een ontvangst van alle genoodig- den door het gemeentebestuur op het stadhuis, waar tegen 3 uur een 50-tal personen aanwezig waren, o.w. de ondervoorzitter van den Bond van Nederl. Burgerwachten, generaal Dooremans, Kap. Kleisma, commandant van de Nat. Schiet school, te Den Haag,de burgemeester van Kethel, de commandant der Rotterdamsche Mariniers, de commissaris van Politie en verschillende ver tegenwoordigers van Burgerwachten en Land- stormafdeelingen uit Schiedam en omstreken. Even later trad de burgemeester met de weth. Houtman en Mr. v. Velzen de raadzaal binnen en sprak de aanwezigen met hartelijke woorden toe. Gaarne, zeide spr. had hij voldaan aan het verzoek van het bestuur der Schied. Burger wacht, om bij de opening der nieuwe schietbanen enkele woorden te zeggen. Ook namens de weth heette hij dan allen welkom,in 't bijzonder Gene raal Dooremans, Kap. Kleisma, den comman dant der Mariniers en den burgemeester van Kethel. Den Nederlanders is het eigen, vervolgde spr., om in gevaren van nationaal vuur te blaken de Burgerwachten zijn hier een sprekend voorbeeld van - maar wordt het gevaar niet meer onmiddel lijk aanwezig geacht, dan vermindert dat enthou siasme zoo snel. Toch is de regeering te recht niet van plan,de burgerwachten nu reeds op te heffen, die moeten blijven totdat de wereld zich uit den ontredderden toestand hersteld heeft. Spr. bracht hierop dank aan de Schied. Burgerwacht, voor alle moeite en tijdopoffering, die ze zich voor noodzakelijke oefening reeds meer dan vier jaar getroost heeft in 't bijzonder noemde spr. den oud-commandant v. Gelder, en den tegenwoordi- gen, Willems van Bevcren, den secretaris H. A. M. Roelants en de tooneelclub „Utile Dulci", die zich ook tegenover de Burgerwacht zoo verdien stelijk maakte. Langzamerhand geraakte tijdens die vier jaar alles in orde, totdat nog één behoefte overbleef een schietbaan, welke vandaag echter ook is bevredigd, 't Kostte eerst heel wat moeite, om zoover te komen, maar met aller medewerking, in 't bijzonder van den kap. Kleisma en den bouwer J. Krabbendam, is dat werk toch schit- t rend Voltooid. Spr. besloot dan zijn woorden met de leuze der Burgerwachttrouw aan het Vorstenhuis, handhaving van het wettig gezag, liefde voor volk en vaderland. De heer v. Gelder, voorzitter van de Schied. Burgerwacht dankte in enkele woorden den burgemeester voor zijn bulde-bëtuiging en de beschikbaarstelling van het stadhuis. Vervolgens nam generaal Dooremans het woord, om namens den Bond van Nederl. Bur gerwachten, wiens voorzitter door ongesteldheid was verhinderd te komen, de Schied. afdeeling met haar nieuwe banen geluk te Wenschcn. Spr. noemde dit een belangrijk feit, omdat schieten voor dé burgerwachten, wier bestaan om het rumoer om ons heen en de oproerige elementen ook in ons eigen vaderland nog noodzakelijk blijft, een eerste eisch is en bovendien den geest van saamhoorigheid bevordert. Ook de regeering erkent, dat de burgerwachten nog niet gemist kunnen worden, en daarom vorderde spr. van haar, dat ze ruime subsidie blijft verleenen en die burgerwacht niet laat klaploopen op den zak Van particulieren. Nogmaals bracht spr. dan zijn beste wenschen uit op de Schied. afd. en bood namens den Bond een zilveren beker aan voor de Wedstrijden, die aan de opening der banen zijn verbonden. Hiermee Was de plechtigheid ten stadhuize afgeloopen en begaven allen zich per auto's naar den Kethelweg, waar veel belangstellenden den langen filwagens 13 achter elkaar ston den af te wachten. Bij aankomst op het versierde terrein zette ,,St. Ambrosius", die zich steeds belangeloos voor dergelijke gelegenheden beschikbaar stelt, het Wilhelmus in, dat door allen met ongedekt hoofd of militair saluut Werd aangehoord. Even voor de opening nam de heer v. Gelder andermaal het Woord en heette allen Welkom op het terrein, met name den burgemeester en generaal Doore mans. In gedachten ging spr. ruim 4 jaar terug en bracht de Novemberdagen van 1918 in herinne ring, hoe toen een kleine minderheid de groote meerderheid wilde overrompelen, welke laatste zich echter schrap zette door 't oprichten van Burgerwachten. De R. K. Volksbond hier, waar burgemeester Honnerlage Grete toen een enthou siaste rede hield, bleek te klein, om de vurige getrouwen te bevatten en 't succes was, dat heel spoedig ook Schiedam, direct na Rotterdam, dat 't eerste was, zijn burgerwacht kreeg. Vier jaar van werken zijn nu reeds voorbij, dat heden Werd bekroond met de opening der Schietbanen, Waarvoor velen dank verdienen, in 't bijzonder ook de secretaris, de heer Roelants. Hierna verzocht spr. den burgemeester, de laatste beletselen van de banen weg te nemen, Waaraan deze gaarne gevolg gaf. „St. Ambrosius" speelde nogmaals het Wilhelmus en vervolgens klonk het eerste schot, afgevuurd door den bur gemeester. Meerdere autoriteiten volgden dit voorbeeld. In gezelligen kring, onder lustige muziek, werd toen de thee gebruikt en reed men, nadat photo- graaf Kamman nog een officieele groep had „getrokken," per auto weer stadwaarts. Pan dora was ook den ganschen middag met het film toestel druk in de weer, zoodat men dezer dagen de voornaamste momenten van de plechtigheden nog eens op het doek zal kunnen bewonderen. Van de banen zelf volgen hier nog de voor naamste technische details Lengte dubbelbaan 100 M. Kogelvanger: hoogte (grindscherm v. 2 M. inbegrepen) 6 M„ beneden breedte ;L 22 M„ bovenbreedte 14 M. Schij fin richting: direct vóór den kogelvanger sleepschijfinrichting,vanuitde waar nemingsposten te bedienen. Rail en houtwerk, waarinde schijven loopen,worden beschermd door een wal van zand. Waarnemingsposten: ter weers zijden der schijven, zijn de zwaar beschermde Waarnemingsposten opgeworpen, van waaruit de schij finrichtingen bediend Worden tijdens het schieten. Boven de waarnemingsposten steken de aanwijsborden uit (waarmee 's nachts de waar nemingsposten afgesloten worden) Waarop de geschoten resultaten met, seinschijven worden aangeduid. Ricochet w a 1 op de halve lengte der banen is een 50 c.M. hooge ricochet-wal aan gebracht ten einde te bewerken, dat kogels, Welke onder te kleinen hoek den grond raken, niet indringen doch weer opspringen. Sc h ietpoorten: op resp. 4 en 16 meter vóór de standplaats der schutters zijn schiet- poorten opgericht. Wanneer de schutters op de voor hen bestemde plaats staan is het hun on mogelijk wanneer zij door de poorten schieten, langs of over den kogelvanger heen te schieten of de Waarnemingsposten te raken. Standplaats schutters: hier geven 2 piketten de plaatsen aan, waar de schutters moeten staan. Voor liggend of knielend schieten zijn 2 schietbritsen aanwezig, ten einde te zorgen, dat het schot steeds ongeveer op dezelfde hoogte afkomt. Op 25 M. afstand van de schijf wordt nog een verhooging aangebracht, van waaraf op de baan met mitrailleurs kan worden geschoten. Hoog bezoek. Z. M. de Koning van Noorwegen vergezeld van H.M. de Koningin Wilhelmina en gevolg zullen Donderdag a.s. te drie uur namiddag hier in de Gemeente komen van uit Rotterdam om een bezoek te brengen aan het dok der N.V. Wilton. De burgemeester van Schiedam zal alsdan aldaar ter begroeting van Hunne Majesteiten mede aanwezig zijn. Gemeenteraad. Wegens plaatsgebrek moest heden het raads' verslag blijven liggen. Reactie. De gemeenteraad heeft,zooals men weet, Vrij dag het voorstel van B. en W„ om tijdens den zomer geen goedkoope cokes te verstrekken en daardoor het maken van een wintervoorraad in de hand te Werken, aangenomen. Een heel gewone en goede huishoudelijke maat regel zou men denken Neen toch niet de snuggere „Voorwaarts" heeft ontdekt, dat het reactie is; want de verkiezingen zijn voorbij 't is vreeselijk. Welwillend aannemende, dat ze weten wat of reactie beteekent, volgt hieruit dat die Voor- waarts-cokesklopperij alleen de bedoeling heeft de arbeiders op een onwaardige wijze in het gevlei te komen. Tevens geeft dit staaltje van voorlichting een typisch beeld, hoe enkele mensclien, zonder brandstof, evengoed „stoken" kunnen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas. (Slot.) De industriëele- en handelsondernem'ngen in ons district hebben over het algemeen ook in het afgeloopen jaar behoudens betrekkelijk weinig gunstige uitzonderingen een ver van rooskleu ig beeld vertoond. Als voornaamste malaise- oor zaken vallen ook nu weer aan te wijzen de ab normale va'uta-verhoudingen, speciaal Duitsche valuta-concurrentie, de zeer hooge productie kosten, zware belastingen, de verdubbeling der accijns, de zeer verminderde koopkracht en kostbare arbeidswetgeving. Deze laatste lijdt aan twee hoofdfouten. 1. Is zij te eenvormig, niet soepel genoeg, wil zij alle fabrieken van eenzelfde soort gelijke lijk behandelen en wordt er niet genoeg rekening gehouden met den specialen aard, ligging en om geving der fabriek. Immers de eene fabriek is anders ingericht dan een concurreerende, heeft z'ch op een ander artikel gespecialiseerd produceert op een andere wijze. De een kan met 48 werkuren per weck er mee komen, een ander heeft 5060 uur per week noodig tc werken wil zij met haar speciaal artikel kunnen concurreere 2. Ontbreekt te veel mogelijkheid van over werk', dat voor sommige bedrijven herhaaldelijk absoluut noodzakelijk is, daar anders de weinige winstkansen geheel verloren gaan. Want waar tegenwoordig nog gewerkt wordt, is de winst marge meestal zoo gering als er al zulk een is dat deze door den geringsten tegenslag in verlies verandert. Is de klacht tegen de arbeidswetgefing in ons district vrijwel algemeen, het meest ruïneus heeft ze gewerkt voor onze glasindustrie, die aan arbeidsvrijheid absoluut behoefte heeft, daar elke lasfabriek onder andere omstandigheden andere ovens, andere brandstof, ander fabri kaat en voor alles andere buitenlandsche con currenten. Een fabriek met een oven met groote smelt- ruimte zal waarschijnlijk het voordeeligst wer ken wanneer in drie ploegen wordt gearbeid. Bij eenzelfde brandstofgebruik produceert de oven dan het meest. Een oven met kleiner smelt- ruimte'zal daarentegen in twee ploegen van 10 uur op zijn voordeeligtst worden benut, terwijl een oven met een nog kleinere smell ruimte wel licht het voordeeligst in twee ploegen van 8 uur zal werken, omdat men de resteerende uren noo dig heeft om „bij" te smelten. Een speciaal voorbeeld ma kt wellicht nog duidelijker, hoe verkeerd de veel te ver doorge voerde arbeidswetgeving gewerkt heeft op deze glasindustrie. De glasfabriek „De Schie" heeft, toen zij van het ontwerp arbeidswet vernomen had, vrijwillig de 48-urige werkweek reeds voor de afkondiging dezer wet ingevoerd. Toen de arbeidswet in de Kamer behandeld werd maakten de arbeiders echter, zonder zich aan eenig protest te storen, van de 48 uur 45 uur. Tot 28 Augustus 1921 heeft deze fabriek hier op gezucht onder de 45-urige arbeidsweek, wat haar onberekenbare schade heeft toegebracht. Want daar in deze fabriek qua complex de grootste van Nederland zich de groote bas sins aanhoudend op een temperatuur van 1500 bevinden, waartoe voortdurend dezelfde hoe veelheid gas, electriciteit, stoom, sind, etc. noo dig zijn, werden van de 168 uren per week met 2 ploegen slechts 2 X 45 90 uren productief gemaakt78 uren per week gingen dus verloren, en daarmede schatten aan gas, electriciteit, stoom, etc. Dit werkte moordend voor dit bedrijf. De directie achtte drie ploegen dag en nacht noodzakelijk, maar nachtarbeid was verboden. Toegestemd heeft ze tenslotte tot een proef met 2 ploegen van 51 uur, doch het ging absoluut niet. De nacht nekte het bedrijf niet alleen econo misch, maar ook wegens den aard van het pro duct. In Juli 1922 werd onder ontzagelijke tegenwer king de strijd aangebonden voer het drie-plo gen- stelsel, met aanvc nklijk succes. Tot October h eft „De Schie" met 3 ploegen gewerkt. Dit nu ging. In October had de revisie van het werktijden-besluit plaats. „De Schie" verzocht de Arbeidswet nu zoo te wijzigen, dat werken met 3 ploegen mogelijk was. Doch dit wilde men niet. Wel wilde men het bij wijze van proef nog voor 6 maanden toestaan. Hierin wensche de Directie niet toe te stemmen Want bij een drie-ploegen-stelsel wordt de pro ductie ontzagelijk opgevoerd, groote kapitalen moeten daarvoor in de onderneming gestoken worden en over heel de wereld moeten de agenten aan het werk gesteld. Dit nu is onmogelijk als men de risico loopt, dat het na een verloop van eenige maanden weer uit moet zijn,daar dit met een failliet gelijk zou staan. Daarom werd de fabriek stop gezet. In Duitschland is dit bedrijf in den laatsten tijd zoo gemoderniseerd, dat daar de flesschen plus minus 5.per 100 kosten tegen f 13. in Holland. Wil Holland dus concurreeren, dan moeten alle belemmeringen dezer Arbeidswet onmiddellijk opgeheven worden. Aan 51 uur hebben deze fabrieken thans niets meer, daarvoor is het nu te laat, de loonen die dan betaald worden, zouden voor levensonder houd te laag zijn. Thans de unanieme wensch voor deze groot bedrijven 1. Nachtarbeid ook voor jongens met 2- ploegen-stelsel van 6 uur tot 6 uur, waarbij een ruime schafttijd wordt toegestaan. 2. Werktijd van 54 a 55 uur. In dit geval kunnen de loonen ook behoorlijk zijn. Niet alleen de glasfabrieken, doch ook vele andere industrieën, zooals de groote scheeps werven, machinefabrieken, brandersbedrijven, gaan onder deze Arbeidswet gebukt, zoodat een spoedige radicale herziening dringend noodzake lijk is. Geen wonder, dat door de bovengenoemde ma- laïse-oorzaken, vele bedrijven in ons district hun productie aanmerkelijk inkrompen of werden stop gezet, zoodat ook voor de werknemers de toestand hoogst ongunstig was, het aantal werkloozen voortdurend steeg en voornamelijk te Schiedam een onrustbarende hoogte bereikte van ongeveer 3000 op een bevolking van 40.000. Ook\laardingen heeft hiermede te kampen gehad doch in mindere mate n.l. 9001200 werkloozen op een bevolking van 26000. Tot verbetering van het bedrijfsleven Werden tal van krachtige pogingen gedaan, en Wel om tot vermindering der hooge productiekosten te geraken, en zij het dan ook met groote moeite, in tal van ondernemingen Werden successievelijk loonsverlagingen doorgevoerd. Eveneens werden pogingen aangewend om tot verlenging van den arbeidstijd en tot verdere ^verzachting van de veel te vergaande arbeids wetgeving te geraken, doch dit bleek nog moei lijker te verwezenlijken dan de loonsverlagingen. Ook op de vissclierij drukte de zich uitbreiden de malaise en de steeds dalende conunctuurzwaar haar stempel. Ofschoon slechts een klein ge deelte der vloot was uitgevaren en de aanvoeren zeer gering waren, bleven de prijzen laag, het geen zijn oorzaak vond in het zeer beperkte af zetgebied. De economische toestand waarin de Centrale Rijken verkeeren, maakt het voor die landen schier onmogelijk onze Hollandsche ha ring te betrekken en zoolang daar de toestand niet verbetert kan van eenigen betcckenenden export geen sprake zijn. Met instemming kunnen wij vermelden, dat de Regeering door het verleenen van een voor schot van groot 650.000.de onderlinge.aan sprakelijkheid van de deelnemers aan de Haring combinatie heeft opgeheven, welke hulp het voor het overgroote deel de haringreederijen mogelijk heeft gemaakt hun bedrijf voorloopig te blijven uitoefenen. Hoewel We dit voorschot gaarne ren teloos hadden gezien, moeten we erkennen dat de geboden hulp tot dankbaarheid stemt, daar deze het haringvisscherijbedrijf voor directe n algeheelen ondergang behoed heeft. Is dus voor ons district 1922 een zwaar cri sisjaar geweest, zijn gunstige ligging en krachtige industrieën geven ons een onbeperkt vertrouwen voor de toekomst van Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en Brielle, ook al moge op het oo- genblik in deze voornaamste gemeenten van ons district de druk der tijden Wel zwaar gevoeld Worden. Gevonden oorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags ring met sleutels, rozenkrans, ketting, portemon- naie, sleutel, pakje boorden enz., ceintuur. Bij vinders slagersmes, J. Alberts, Brugman straat 48c nikkelen horloge, P. van der Kooij, Rijnstraat 3Qc nikkelen horloge, A. Fettebrijer, Jac bastraatlO plankje met 2 sleutels, M. Gru- delbach, Stationstraat 10portemonnaie met inh., J. van der Velden, L. Nieuwstraat 101 broche, Verhagen, Roosbeek 17sleutel, J. Hoogstad, Ilavendijk 36a tweewielige hand wagen, Krabbendam, Broersveld, grijze dames ceintuur, G. van Nielen, Groenelaan 58 zilveren dameshorloge, Hagensteijn, Dwarsstraat 602, zilveren armband, H. G. van Platerink, Putters- hoekschestraat 61b gouden damesring, S. Bijl, Warande 203a postduif, M. J. van Rossen, Heenvlietschestraat 27bportemonnaie, A. Breeman, Wattstraat 49b rozenkrans, J. Groe- ncweg, Kreupelstraat 52/3 gekleurde kinder muts, L. v.d. Tempel, Puttershoekschestraat 13 ceintuur, A. van Berk, Brugmanstraat 46b broche, Groenewegen,den Bommclschestraat 16 grijze kat, W. F. Droge, Hoogstraat 2 Wit kin derkousje, J. van Pelt, Bakkerstraat 6 ceintuur L. Roetman, van Smaleveldstraat 20a notitie boekje, M. Krommenhoek, Beijerlandschestraat 53a veldflesch, J. van Noort, Singel 158/6 bruine portemonnaie met inh., D.van Bochoven, Ouddorpschestraat lib taschje met teekenbe hoeften enz., H. Herlaar, Oosterstraat 26 dames portemonnaie met inh., J. van Zwet, Hoogstraat 7z; vrouwenzak inh. portemonnaie met inh., G. Lourens, NieuWebuurt 13 hond, P. C. Penning, IJsselmondeschestraat 5 beursje, J. Eijsberg, Kerkstraat 86. UIT ROTTERDAM. Zaterdagmorgen omstreeks halftwaalf was de eigenaar van het café Baltimore, aan de Brielschelaan alhier, de heer F. D. Pottiez, bezig met het beproeven van de boégies op den motor van zijn auto. Deze auto stond in een loodsje achter zijn huis. Bij de beproeving ontvonkte de magneet, poetskatoen vatte vlam, en in een oogwenk stond de geheele auto en vervolgens het loodsje in brand. Vervolgens sloeg de brand over op een aan grenzende houten loods, uitkomende aan dq

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2