V. Rvossekl I zon ter hand zal stellen. Aangezien Curzon, zoo als bekend is, heden in het Hoogerhuis spreekt, schijnt het beter te zijn geacht den inhoud van 't antwoord eerst toe te lichten, nadat Curzon zijn uiteenzettingen heeft gehouden over de algemeene buitenlandsche politiek, daar de tijd tot bestu deering Aan het stuk voor liet houden zijner redevoering allicht te kort zou zijn toegemeten. Inmiddels zegt men, dat het Russische antwoord in hoofdzaak aan de Engelsche eischen tegemoet komt. ALLERLEI. Uit Tokio Meer dan honderd communisten en vooraanstaande socialisten zijn hier gister ochtend gearresteerd. De politie beweert dat zij een ernstige samenzwering heeft ontdekt tegen den staat. Uit Warschau. Met ijver worden de na sporingen der politie in verband met de jongste bomaanslagen tegen de universiteit te Warschau en tegen de redactiebureaux d r bladen in andere steden van Polen voortgezet. Zij hebben reeds geleid tot de ontdekking van een vereeniging, bestaande uit jonge anar chisten, aan het hoofd waarvan twee jonge Litauers staan. Deze organisatie staat in ver hand met soortgelijke vereenigingen te Kowno en Berlijn. Bij een huiszoeking in het gebouw dezer vereeniging werden vijf bonunen van Oosten- rijksch maaksel ontdekt, benevens een kist met ontploffingsmiddelen en een groqte hoeveel heid Duitsche revolvers en munitie. Vijftien per sonen werden gearresteerd. Uit Berlijn. Volgens de jongste voorstellen van het rijksdepartement van posterijen zullen de tarieven op 1 Juli met 400 a 500 pet. worden verhoogd. Binnenland. De Zwcedselie Koning in ons land. Aan het galadiner in het paleis te Amster dam, gisteravond in de groote zaal, door de Koningin aan den Koning van Noorwegen aan- «eboden, waren talrijke genoodigden aanwezig. De Kon. Mil. Kapel heeft tijdens het diner muziekstukken gespeeld. II.M. de Koningin hield ter eere van haar hooge gast een sierlijke tafelrede in het Fransch, die door Koning Haakon hoffelijk werd beantwoord. De toespraken werden door de gebruikelijke heildronken gevolgd. De Ministers in het gedrang. Toen de koninklijke stoet, na de ontvangst van koning Haakon, van de De Ruyterkade naar het paleis was gereden, en de ministers zich in hun auto's wilden begeven, bleken deze niet te vinden, lijflens bun zoeken was de af zetting opgeheven en de hoofden der departe- neuten stonden, in hun ambtsgewaad met de smetteloos witte broeken, in het gedrang. Goede raad was duur. Het bleek zelfs onmogelijk een spoedn Misterfaad te houden om een oplossing voor de moeilijkheid te vinden. Ten slotte wisten de dienaren der Kroon zich een weg te banen naar het Stationsplein en daar een huurauto te bemachtigen. Iloode terreur. Het bestuur der afdeeling Amsterdam van den Neder!R. K. Bond van bouwpatro'ons deelt ons het volgende mee Aan een complex woningen van een onzer leden in de Zaagmolenstraat werken reeds eenige Weken ongeveer 35 metselaars en opperlieden, die in overeengekomen accoord met den patroon hun werk verrichten en 60 65 per week verdienen. Het bestuur der federatie van metse laars en opperlieden kwam de vorige week daar op het Werk en deelde den patroon mee, dat de loon'n door hem betaald, te laag waren en gebracht moesten worden op het peil, door de syndicalistische organisatie van metselaars en opperlieden in haar ledenvergadering bepaald. De patroon verklaarde, in de onmogelijkheid te zijn, deze exorbitante looneischen in te willigen, en wees het bestuur der federatie op de tot vol komen Wederzijdsche tevredenheid met zijn Werklieden getroffen regeling van de tarieven. Het bestuur dreigde daarop, met Werkloozcn te zullen komen om iederen verderen arbeid onmogelijk te maken. Den volgenden dag ver schonen inderdaad eenige honderden wcrklooze, steuntrekkende leden der federatie en nood zaakten de op het werk aanwezige werklieden den arbeid neer te leggen en het werk te verlaten Patroon en werklieden staan hiertegenover machteloos, met het gevolg, dat de bouw van een complex woningen volkomen stil ligt. Dr. Verviers. Dr. Verviers uit Leiden, redacteur van Katho lieke Staatkunde, die, zooals reeds Werd gemeld, een reis naar Italië heeft ondernomen, om zich op de hoogte te stellen van de politieke partijen en voornamelijk van het fascisme, heeft thans wederom Rome verlaten. Voor zijn vertrek had do correspondent van de „Maasb." een gesprek met dr. Verviers en in zoover hij kon opmaken, was hij omtrent het fascisme niet meer zoo op timistisch gestemd als te voren. Behalve met don S' tirzo, den leider van de partito popolare heeft hij ook meermalen een onderhoud gehad met den Ilaliaanschen afgevaardigde Martire, die tot dc uiterste rechterzijde van de partito popolare behoort. Dr. Verviers heeft Mussolini zelf niet kunnen interviewen. I)e stemplicht. De heer Kersten, lid van de Tweede Kamer heeft aan den minister van justitie dc volgende vragen gesteld Kan zijn excellentie mededeelen of het juist is, dat ditmaal in alle gemeenten van ons land tegen dc kiezers voor de gemeenteraadsverkiezing, die niet hun stemplicht, hebben vervuld en geen gel dige reden van verhindering kunnen opgeven, een vervolging zal worden ingesteld dat echter in Amsterdam van vervolging zal worden afgezien Zoo dit waar is, acht zijn excellentie deze on evenredige toepassing toelaatbaar met het oog op het rechtsgevoel des volks en den eerbied voor de wet Oordeelt zijn excellentie gewetensbezwaar te I zijn geldige reden itr den zin der wet Stads- en Gewestelijk Nieuws. „Recht, P-Ueht en Orde." Toen dc voorzitter, de heer Mouwens, gister avond de lierdenkirigsvergadering opende met den christelijken groet, was dc groote zaal van den Volksbond goed gevuld met uitstekend ge stemde kiezers en kiezeressen. Na het frisch gezongen „Roomsche blijdschap" besteeg de voorzitter liet spreekgestoelte. Met goed gekozen woorden betuigde spr. zijn instemming met den uitslag der verkiezingen en bracht Woorden van hulde aan allen die hiertoe hadden medegewerkt, zoowel aan hen die den moed hadden gehad een candidatuur te aanvaar den,als aan de onvermoeide propagandistenen de kiesgerechtigden die op een voorbeeldige wijze de eenheid betracht hebben, door zich te houden aan het politiek advies. Spr. kan zich niet herinneren méér critiek op het beleid der kiesvereeniging ondervonden te hebben dan nu. Onze actie zegt spr. kon echter kalm zijn omdat wij zeker van onze menschen zijn Wij hebben niet te bedelen om de gunst van iedereen, gebruiken geen opzWeeperijtn of laffe lokmiddelen,wij houden alleen aan de katho lieken voor, dat zij hun plicht behooren te doen. Spr. besluit met de opwekking om den.arbeid der propagandisten te waaideercn, hen te blijven steunen, evenals de kiesvereeniging, opdat de rechtsche meerderheid bij een volgenden stiijd bevestigd kan worden. Eer het applaus was bedaard stond mr, v. Velzen reeds sprëekvaardig en gaf onmiddellijk een geestige schets van de drijfveeren die hem bewogen hadden om hedenavond. Wederom in het openbaar op te treden. Spr. onderstreepte de woorden van den voor zitter en wijdde hem hartelijk dank voor zijn tactvolle leiding tijdens de verkiezingscampagne ten toon gespreid, waar het aan tc danken is dat wij resultaten bereikt hebben, die met goud behooren geboekt te worden in onze roomsche annalen. Spr. haalt dan met een paar gezonde grappen de flauwe verkiczingspractijkcn der tegenstanders er door en in 't bijzonder hekelt hij 't hatelijk optreden van Korpel in de laatste gemeente raadszitting, die den treurige.nmoed had een aan merking te maken op het feit dat de R.K. Bouw- vereeniging „St. Jozef" door katholieken opge licht en met katholieke aandeelhouders, het meeste Werk laat verrichten door katholieke1 pa troons en dat wordt dan gezegd door een man die voor "c stamkapitaal van zijn bouwverëeni- ging nog om steun 'moest vragen aan den katho lieken wethouder door een man wiens partij nog wel eens durft beweren dat zij niet Legen katholieken is. Spr. is er van overtuigd dat een moeilijke re- geeringsperiode voor de deur staat, maar toch hoopt hij met een saamhoorige Roomsche fractie en cle medewerking van de coalitie genooten, zoo te arbeiden, dat hij na vier jaar voor het kiezers front kan verschijnen met een gerust hart en rekenen mag op aller waardeering. Met een vurige opwekking tot plichtsbetrach ting en het ongerept bewaren van de nuttige en noodige eenheid, besloot spr. zijn krachtige rede, en stond zijn plaats af aan den lieer Swartjës. Spr. als jongste in politieke ervaring erl niet geprepareerd voor een groote rede wilde' zich bepalen lot eenige opmerkingen. Op de eerste plaats dankt ook hij het bestuur van R.P. en O. voor de vele moeite die het zich getroost heeft en spreekt zijn voldoening uit over den feestavond, die den wakkeren propagan disten, a.s. Vrijdag is toegezegd. Spr. is nog niet voldaan over het aantal pro pagandisten dit moet nog grooter Worden en Wij mogën niet eerder rusten, voordat iedere straat haar propagandist heeft. Over den uitslag der verkiezing is spr. tevre den. Al zijn er misschien katholieken geweest die hun plicht niet hebben gedaan, dat verwijt treft de arbeiders zeker niet, die hebben zich schitte rend gehouden. Spr. is er zich van bewust, dat het lidmaat schap van den raad voor een huisvader en ar beider buitengewoon moeilijk, is toch zal hij ter- wille van de goede zaak zijn best doen om het vertrouwen dat de kiezers in hem stellen niet te beschamen. Spr. eindigde met een krachtig Po test tegen de partijdigheid bij de benoemingen m deze gemeente en tevens drukte hij de organisaties op het hart, bij het inzenden van adressen, de raadsfractie niet te passeeren. Tenslotte sprak de heer Valk, het nieuwe raadslid, nog een pittig woordje en gaf op een overtuigende wijze de belofte een waardig raads lid en een katholiek van de daad te zullen zijn. Ook de heer van Dorp bleef niet achter en uitte eveneens kort maar krachtig zijn goede voornemens. De penningmeester van R., P. en O., de heer Jansen, wilde op dezen dank- en hulde-avond nog even het Wérk herdenken van onze vertegen woordigers in den ouden Raad in dit verband wilde hij bijzonder het scheidende lid v. d. Toorn loven, die altijd voor het algemeen belang op de bres stond. Nadat de voorzitter op luimige wijze de kieze ressen een pluimpje uitreikte en nog eens ernstig aanspoorde om onder de hoede van de TI. Kerk voort te gaan, werd door allen het „Aan U o 30 cent per half ons. Koning der Eeuwen" gezongen, waarna de uit stekend geslaagde vergadering, die zich den geheelen avond had gekenmerkt door een echt gemoedelijken geest, op de gebruikelijke wijze werd gesloten. £;a Hel bezoek van Koning Haakon. Gedurende het verblijf van den Noorschen Koning in ons land, dat tot morgennamiddag zal duren, wappert van de woning van den vice- consul van Noorwegen, den lieer Th. A. J. Zoet mulder, de Noorsche vlag. Gelijk men Weet komt de vorst morgenmiddag 3 uur naar Schiedam om een bez.ock aan de Wilton-werf te brengen. Gistermiddag geraakte de 10- jarige P. A. H., die óndanks de waarschuwing van den brugwachter, op het hek speelde van de Koemarktbrug, met zijn hand daar tusschen be klemd, waardoor drie toppen van zijn vingers afgekneld werden. Nadat den jongen aan de politiepost op de Koemarkt de eerste hulp was verleend, is hij later naar het ziekenhuis overgebracht. UIT ROTTERDAM. Vreewijk. Naar wij vernemen, zijn in verband met de knoeierijen bij Vreewijk de gewezen inspecteur van den woningdienst v. W. (die reeds in ver band met dezelfde zaak wegens het aannemen van een som van 4000 uit gemeentedienst was ontslagen) en de gewezen ingenieur van plaatse lijke Werken VI., die met het toezicht, op den straataanleg in Vreewijk was belast, in het huis van bewaring ingesloten. INGEZONDEN. „Eigenaardig." M. de R., Vergun mij als abonné op Uw geacht en veel gelezen blad s.v.p. een klein plaatsje, teneinde langs dezen weg te trachten het raadsel opge lost te krijgen wat zich te Vlaardingen voordoet, n.l. zooals U misschien zelf weet, staan in die gemeente de broodprijzen 10 cent lager dan in onze gemeente, waarom ik dan ook aan het hoofd het Woord eigenaardig geplaatst heb. Niet ge woon op praatjes af te gaan, heb ik de zaak zelf onderzocht, en is mij gebleken, dat het melkbrood voor 15 en het waterbrood voor 10 cent per brood Wordt verkocht, kwaliteit, en gewicht, precies het zelfde, als van het brood, wat in deze ge meente Wordt verkocht waar echter voor melk brood 26, (bij enkele bakkers 25) en voor water brood 21 cent betaald moet worden. M. de R., waarom zou dit in Vlaardingen wel en in onze gem ;cnte niet kunnen Philanthropen zijn het niet en ook de loonprijzen zijn niet teruggebracht. Of zouden de graanprijzen speciaal voor Vlaar dingen lager staan, dan voor andere gemeenten?. Is dit ook niet het geval, dan zag ik toch zeer gaarne dit raadsel eens opgelost, hetwelk 't beste door een der bakkerpatroons kan gegeven worden. Want mij dunkt, M. de R., dat dit ons aller belang is, en voor de arbeidersgezinnen, wier hoofd voedsel hei. brood is in 't bijzonder. Ik wil daarom hopen, dat H.H. bakkerpatroons van Schiedam, het voorbeeld van hunne Vlaar- dingsche collega's zullen volgen. M. de R. mocht deze broodprijs verlaging voor onze gemeente niet, en voor onze naburige ge meente Wel kunnen, dan vraag ik „arbeiders waar is nu Uw solidariteit." M. de R., mijn dank voor de verleende plaats ruimte. Een abonné. Gemengd Nieuws. Het auto-ongeluk te Arnhem. De toestand van het tweede slachtoffer van het noodlottig ongeval op de houten noodbrug te Arnhem, E. C. baron van Pallandt, is iets gunstiger. De patiënt bracht een tamelijk rus- tigen nacht door. De politie mocht hem tot dus ver echter nog niet verhooren. Zondagmiddag heeft Prins Hendrik den patiënt in het Diaconessenhuis te Arnhem be zocht de Prins is slechts een 0ogenblik hij den heer van Pallandt geweest. De politie zet haar onderzoek naar de oor zaak van het ongeval voort. De heeren jhr. C. W. Boreel en van Pallandt hebben Zaterdag middag in Deventer gedineerd. Zij zijn daarna met den auto van den heer v.P. naar Hotel de Zon te Arnhem gegaan, waar zij een aantal officieren aantroffen, dat had deelgenomen aan een diner, dat majoor Rambonnet ter gelegen heid van zijn promotie tot commandant van het korps rijdende artillerie aldaar had gegeven. Om twaalf uur 's nachts is het gezelschap naar de sociëteit gegaan, waar men tot ongeveer twee uur bleef. De politie vermoedt dat er veel te hard ge reden is, doch er kunnen ook andere factoren in het spel zijn geweest. Een der banden van den auto is gesprongen of dit vóór den val of tijdens den schok is geschied, weet men niet. De heer van P., die bij volle bewustzijn anderhalf uur lang op zijn buik onder den wagen heeft gelegen, chauffeerde zelf en heeft zijn leven waarschijnlijk te danken aan het feit, lat dc stuurstang voor hem den scliok heeft opgevangen. Toen hij onder den auto was weg gehaald, informeerde hij dadelijk hoe het xnet zijn kameraad was. Op zijn verlangen werd hij naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar hij nog den naam van zijn huisdokter koft opgeven. Ongelukken. Zaterdagnamiddag ver trokken vier vrienden, J. H. A. Kortrijk, kleer maker, eigenaar van het tjottertje Watersport, Johannes Grimm, kleermaker, O. van Dijk, winkelbediende, en J. van Dijk, timmerman, met het genoemde bootje, voorzien van een aanhangmotor, van Leeuwarden in de richting van Wartena, om tot Maandagmorgen hij Eerne- woude te gaan varen en visschen. In het bootje had men de noodige kampeerartikelen, dekens, enz. en ook vischnetten meegenomen, zoodat het zwaarbeladen was en slechts weinig hoven water uitstak. Het opspattende buiswater werd voortdurend door de dekens en kussens, die daar lagen opgestapeld, opgezogen, waardoor het bootje steeds zwaarder belast geraakte, zoodat het in het Langdeel hij de Langemeer in dc diepte schoot. De inzittenden kwamen in het water terecht en Grimm waarschijnlijk onder de drijvende netten. Hij was de eenige die kon zwemmen, doch dit heeft Jnn niet gebaat. De drie andere personen konden zich spartelende hoven water houden, totdat de heer A. Koopal met zijn motorbootje Leentje te hulp schoot. Het mocht hem gelukken Kortrijk en de beide Van Dijks uit het water te halen en aan den wal te brengen. Grimm is echter verdronken. Hij laat een weduwe met een tweejarig kindje na. Gisteravond is in een woning in de Kaarse- makersstraat té Leiden een éénjarig knaapje van de trap gevallen en aan de gevolgen daar van overleden. De verfmeester Bobhen, vader van twee kinderen, viel te Hengelo in het waterreservoir bij de Iloel, wolweve ij en ververij, en verdronk. De machinist van sneltrein 193 komende van Rotterdam zag ter hoogte van wachtpost 18 bij Gilse-Rijen dat iemand uit de sloot op de lijn sprong. Hij bracht den trein onmiddellijk tot stilstand, doch dc ongelukkige was reeds onder den trein geraakt en geheel vermorseld. De iden titeit. van den ongelukkige isnog niet vastgesteld. De trein kwam met een half uur vertraging te Tilburg aan. De moord op kard. Solclevilla. Het bericht van den moord op kardinaalSolde- villa, dat eergisteravond, door een communiqué van Stefani aan het Pauselijk staatssecretariaat, ten Vaticane bekend werd, heeft aldaar een die pen indruk gemaakt, zegt de „Msb." Mgr. Confalonieri, geheim Kamerheer van Z. H. den Paus, stelde den Heiligen Vader met het droeve nieuws in kennis. De Paus ontstelde zeer, toen hij den verschrik- kelijken aanslag vernam en' begaf zich onmid dellijk in gebed. Daarna gal' de H. Vader order, om een te legram te zenden aan het metropolitaan- kapittel van Saragossa, om van de innige deelneming van den H. Stoel te doen blijken. Hedenochtend heeft dc IT. Vader het Heilig Misoffer opgedragen voor de zielerust van den kardinaal. In Vaticaansche kringen gelooft men, dat de moord een politiek karakter draagt. De dood van kardinaal Soldevila werd ook aan den kardinaal staatssecretaris, Gasparri, meegedeeld, die zich te Montecatini bevindt. Omtrent den moord op Zijne Eminentie kar dinaal Soldevilla y Romero meldt de corres pondent van de „Times" te Madrid nog de volgende bijzonderheden De misdaad werd bedreven, in den gebrui- kelijken „stijl" van de syndicalisten, door een kleine groep mannen, gekleed als arbeiders, die automatische pistolen voor den dag haal den, toen de auto van den kardinaal hen pas seerde en verscheidene salvo's losten. De lafhartige moord zou, naar men zegt in verhand staan niet een conflict over een arbeidsaangelegenheid, dat tusschen den kar dinaal-aartsbisschop en sommige werklieden, die op zijn bezitting werkten, moet gerezen zijn- Het nieuws heeft te Madrid een zeer pijn lijken indruk gemaakt. Het droevig feit wordt daar beschouwd als een treurige uiting van terrorisme. Ernstig auto-ongeluk. Naar de bla den uit Anthonienhütte bij Beuthen vernemen, heeft daar dezer dagen een ernstig automobiel ongeluk plaats gehad. Een auto-, waarin zich acht personen bevonden, reed met groote snel heid tegen een mijlpaaltje aan den kant van den weg met het gevolg, dat de wagen omsloeg. Eeni ge inzittenden verloren hierbij het leven, terwijl de overigen ernstige verwondingen opliepen. Bankgebouw ingestort. Uit Was hington wordt gemeld, dat het gebouw van de Franklin National Bank aldaar is ingestort- Er zijn vele dooden en gewonden. Vliegongeluk. Een vliegtuig, dat val1 Slitten naar Floms (Tripoli) vloog, is van ed1 hoogte van 30 M. neergestort. Twee luitenants vlieger, een sergeant-Waarnemer, en nog eeP luitenant zijn gedood. Een technicus is geWond« Ontploffing. Bij het lossen van over geschoten oorlogstuig te Genua, heeft zich ed1 ontploffing voorgedaan. Vier arbeiders en ed1 douane-beambte zijn gedood een arbeider lS zwaar gekwetst. OorJogsgedenkteeken. Lord Ba)' four, lord Derby, burggraaf Milner, lord Ha]$ en Asquith hebben met vele anderen een op roeping onderteekend voor de oprichting va'1 eeng eallieerd oorlogsgedenkteekc n aan de Som»11 Het monument zal den vorm krijgen van cel' kapel met zijkapellen, waarin de namen vaP de dooden met gulden letteren gegrift zuil''" worden. Het monument zal buiten Amiens opgerich worden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) ir Van ingezonden stukken ook al worden 2e niet geplaatst wordt de kopy n ietteruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2