lei oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 7 Juni 1023. No. 13659. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regel? 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE BESPREKINGEN TE BRUSSEL. Gister heeft te Brussel op het departement van Buitènlandsche Zaken de bijeenkomst plaats gehad van de Belgische ministers Jaspar en Theunis met Poincaré en verdere Fransche auto riteiten. De tekst van het officieele communiqué, dat na afloop der Fransch-Belgische conferentie aan de pers Werd verstrekt luidt aldus „De Fransche en Belgische regeeringen hebben heden do bestudeering der verschillende kwesties in verband met de bezetting van het Roergebied, voortgezet. Zij hebben haar vroeger genomen besluiten ongewijzigd gehandhaafd, speciaal wat betreft de voorwaarden, waaronder de ontrui ming van het Roergebied, na betaling der schade vergoedingen doorDuitschland,zou plaats hebben Tevens handhaven de regeeringen haar be sluiten-met betrekking tot de verplichting voor Duitschland, om het lijdelijk verzet te staken, voordat de Duitse he voorstellen in overweging kunnen worden genomen. De beide regeeringen stelden voorts het pro gram op der toe te passen nieuwe maatregelen, ten einde de pressie op Duitschland te versterken en de Duitsche regeering te dwingen, met spoed aan haar verplichtingen te voldoen." Terwijl de conferentie bijeen was, zijn uit Ber lijn bijzonderheden ontvangen over het nieuwe Duitsche aanbod. Het aanbod zelf zou heden middag te Brussel worden overhandigd. In de zitting der conferentie heeft generaal Dégoutte nog een uitvoerige uiteenzetting ge geven van den toestand in het Roergebied. De generaal was van meening, dat het lijdelijk ver zet allengs afneemt. De experts hebben voorts geconstateerd, dat de kosten der bezetting op het oogenbiik worden gedekt door de opbrengst van het Roergebied. Na afloop der conferentie hacl Poincaré een onderhoud met koning Albert, hetwelk een uur duurde. Gisteravond bood minister Jaspar aan de leden der conferentie en aan tal van Belgische politieke autoriteiten een diner aan. Poincaré vertrok hedenmorgen uit Brussel. Al heeft men niets belangrijks Weten te ver nemen over deze geheime vergadering, toch be weert men, dat het onderhoud ook heeft geloopcn over de noodzakelijkheid van de geallieerde eensgezindheid en het binnenkort bijeenroepen van een geallieerde bijeenkomst. IN HET BEZETTE GEBIED. Te Dcllwig hebben gisternacht de Franschen vier arbeiders verrast, die trachtten een brug over het kanaal Rijn-Herne in de lucht te laten vlie gen. De Franschen schoten en kwetsten een dei- mannen. Twee zijn er in hechtenis genomen, de beide anderen ontkwamen. Te Duisburg zijn gisteren weer 168 spoorman- nen met hun gezin uitgezet. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De correspondent der „Vossische Zeitung" te Lausanne verneemt uit politieke kringen, dat Venizelos heden of morgen officieele stappen bij den voorzitter van de conferentie, Sir Florece Rumbold, generaal Pellé en Montagna zal on dernemen, om van de geallieerden toestemming te verkrijgen tot het afsluiten van een afzon derlijken vrede tusschen Griekenland en Turkije tenzij de conferentie inmiddels groote vorderin gen maakt. 124 Ik schudde hare hand, toen zij binnenkwam. „Bodo is nog meer te beklagen dan Wolfram",' zeide zij zacht. „En niemand, die zich om hem bekommert of hem in liefde gedenkt. Flij staat alleen." Wolfram stond ook alleen, ook zonder steun, zonder troost, en zonder naam, zonder lucht, zonder vrijheid Een bedrieger, een oplichter, een galeiboef 1 Mei 1783. Sinds vier dagen ben ik gelogeerd bij Anna Kerner. Langer te Sturmfels blijven, kon ik niet. Helmdal ligt drie uur rijdens boven Bermen, aan den grooten straatweg ben ik thuis noodig, zoo ben ik spoedig terug. Ik kon te Sturmfels niet langer blijven. Sedert Martijn's vertrek kregen wij elke week bericht uit Berlijn de Wond stond goed, beweging Was verboden en aan reizen viel heelemaal niet te denken. Maar, zooals het gaat, een zieke verlangt gewoonlijk naar iets wat hem verboden Wordt Martijn zal hem wel over het verlaten Sturm fels hebben gepraatin 't kortBodo wilde IERLAND. De order van de Valera aan zijn volgelingen om de vijandelijkheden te staken en de wapenen in geheime bewaarplaatsen te deponeeren schijnt opgevolgd te zijn. Reeds eenige dagen wordt door het leger van den Vrijstaat geen arrestatie van' republikeinen meer gemeld. Het schieten schijnt geheel te hebben opgehouden en evenmin wor den er nieuwe aanvallen gemeld. OOSTENRIJK. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" meldt het volgende betreffende de door den Commissa ris-Generaal Zimmerman gedane mededeelingen. De voorschotten door bemiddeling van den Volkenbond ten behoeve van Oosten;ijk ver- stiekt hebben over Februari en Maart 308 mi] liard Kronen bedragen, over April en Mei 305 milliard. Het staatsdeficit bedraagt tegenwoor dig ca. 332 milliard, terwijl de Volkenbond op 339 milliard gerekend had. Voor de maand Juni wordt het deficit op 303 milliard Kronen ge schat. De onderhandelingen betreffende de plaat sing der Oostenrijksche leening in Frankrijk en Engeland zijn thans zoover gevorderd, dat de leening in Engeland waarschijnlijk in de volgende week zal kunnen worden geplaatst. Het bedrag, dat in het binnenland geplaatst zal worden staat nog niet yast. CHINA. Het Ghineesche kabinet is en bloc afgetreden naar aanleiding van het feit, dat depresidentge- Weigerd heeft de mandaten te teekenen waarbij een aantal plaatselijke autoriteiten worden be noemd. Algemeen wordt echter vermoed, dat de li- nancieele moeilijkheden, waarin de regeering op het oogenbiik verkeert, veeleer als de ware oorzaak van het aftreden moeten worden aange zien. MAROKKO. Verscheidene Spaansche kolonnes, die in den sector Tiziassa optreden, hebben 7000 op standelingen op de vlucht gejaagd. Vliegtuigen hebben hen vervolgd en hun zware verliezen toegebracht. De Spanjaarden hadden 45 dooden, onder wie kolonel Valenzuela, de aanvoerder van hetvreem delingen-legioen en 210 gekwetsten. ALLERLEI. Uit Peking. Er hebben gevechten plaats gehad bij Ersjistaokou bij de Koreaansche grens tus schen roovers en Chineesche soldaten. Er zijn 6 soldaten gedood en 20 gevangen genomen. De roovers deden daarop een aanval op de hout zagerijen ter plaatse en voerden 30 personen Weg. Het overblijvende personeel, waaronder Japan ners, zijn over de grens van Korea gejaagd. Inmiddels nemen de roovers in Sjantoeng een dreigende houding aan tegen de buitenlanders. - Uit Tokio. Naar aanleiding van de arresta ties van socialisten, die hebben plaats gehad, heeft de regeering medegedeeld, dat acht so cialistische leiders zullen worden vervolgd, be schuldigd van overtreding der wet tegen geheime bonden, De „Vossische Zeitung" verneemt uit Leipzig De werkloozenrelletjes Werden gister middag in de stad voortgezet. Omstréeks vier uur verzamelden zich duizenden demonstranten op de Augustusplatz, van waar zij vervolgens naar een der drukke winkelstraten trokken. Een kleine politiemacht, bestaande uit vijf agenten, trachtte de menigte tevergeefs tegen te houden. De agenten waren tegen de overmacht niet naar Sturmfels terug en Wel zoo spoedig mogelijk. Hij gevoelde zich zwak, de lucht van Berlijn deugde voor hem niet, hij zou alleen beter worden te Sturmfels, enz. Nu schijnt dat verlangen naar Sturmfels zelf een soort van ziekte geworden te zijn. een ver langen, dat hem nooit verlaat, dat hem 's nachts uit den slaap houdt en overdag onrustig maakt. Martijn kan hem nooit genoeg van Sturmfels vertellen. Hij is zoo koortsig en opgewonden geworden, dat hij opnieuw bloed heeft opgege ven. Zijn dokter heeft er een tweeden bijgeroepen en te zamen zijn zij overeen gekomen, dat hij den eersten Mei heel langzaam, want. de Wond is inwendig nog niet in orde, de reis mocht beginnen. Dat schreef Johan. Volgens berekening zou de reis tien dagen duren.Ik wilde Bodo niet zien en Vader en Moeder keurden het goed, dat ik bij Anna belet vroeg voor een poos. Daar zit ik den 26sten April in het achterhuis van „het Gouden Paard" te Birkenbach, om naar Martha te vragen, die te Sturmfels wil terugko men, toen ik op- eens een drukte en loopen op straat verneem. „De diligence," zegt de waard en gaat naar buiten. Wat kan mij de diligence schelen Ik blijf bedaard met Martha's zuster voortpraten, terwijl het rumoer nadert, het voor huis vol menschen loopt en de deur van de ach terkamer wordt opengeduwd door den waard, die achteruitloopend met tal van buigingen eerst den opgewassen. Zij werden door de demonstranten aangevallen en zoo ernstig mishandeld, dat drie hunner onmiddellijk naar het ziekenhuis nloesten worden overgebracht, waar een agent inmiddels aan de bekomen kwetsuren reeds is overleden. Uit Berlijn Rijkskanselier dr. Cuno zal Zaterdag naar München gaan en daar vermoede lijk het woord voeren voor de vertegenwoordi gers van de pers. Vervolgens zal de rijkskanselier een bezoek brengen aan enkele Zuid-Duitsc-he steden. Uit Beuthen De staking in het Opper- Silezische industriegebied breidt zich verder uit. Op alle stakende mijnen worden de werkzaam heden, die voor het behoud noodig zijn, verricht. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag6 Juni. Aan de orde is het Wetsontwerp Wijziging van hoofdstuk Xa der Staatsbegrooling voor 1923 (Overbrenging diensttakken in verband met opheffing Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel). De Algemeene beschouwingen worden geopend. De heer Van Wijnbergen (R) K.) bespreekt de winkelsluiting en betoogt, dat een Wettelijk regeling daarvoor niet kan uitblijven. Gaarne verneemt spr. het standpunt van den Minister ten opzichte van dit punt. De Minister van Arbeid, de heer A a 1- berse, zegt, dat dit punt bij hem en bij den Minister van Landbouw thuisbehoorde. liet houdt verband met den wettelijken arbeidsduur van het personeel in winkels. Vandaar dat het thans meer bij spr. Lhuisbehoort. Spr. heeft reeds maatregelen getroffen om een regeling voor te bereiden. De Middenstandsraad zal daarom spoedig een ontwerp krijgen. De heer Schaper (S. D.) vreest, dat de regeling van den arbeidsduur van het winkel personeel thans nog lang zal uitblijven, als ze moet. wachten op de kwestie van de winkel sluiting. Hij heeft tegen dat uitstel bezwaar. De Minister meent, dat het gewenscht is, beide regelingen tegelijkertijd in te voeren, vooral met het oog op de kwestie der concurren tie. De heer B r a u t i g a m (S. D.) betoogt dat subsidie aan de ZuidAfrika lijn feitelijk is :goed geld naar kwaad geld gooien. De Regeering zal naar het geld kunnen fluiten. De Minister zegt dat deze voorschotten- verleening nog zeer klein is en dat dus nog geen overzicht van het resultaat is te geven, dat deze lijn heeft gehad. Er zijn besprekingen gehouden over de voortzetting en de exploitatie van de lijn. Het is allerminst te bedoeling om particulieren in hun geldzaken te steunen, maar wel om het behoud van deze lijn moge lijk te maken. De ervaring heeft geleerd, dat deze lijn zelfs met het voorschot nog slechts rendeert. Dit is op zichzelf geen reden om de steunverleening stop te zetten, want, dit wist men vrijwel vóór de verleening Het is alleen de vraag of betere jaren alsnog zullen komen. Spr. kan dus geen wijziging voorstellen.Neemt een andere maatschappij de zaak over, dan zal spreker nader te beslissen hebben wat hem te doen staat. De heer St, ulemeyer (R.K.) dringt aan op uitbreiding van dit voorschot. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. doorgang verspert en Ik meende door den grond te zinken. In het volgend oogenbiik was ik op en keek uit naar eene gelegenheid om weg te komen. Bodo, gesteund door Martijn en Johan, Werd naar binnen geleid. Hoe hij er uitzag, Weet ik niet ik had geen ooge.n voor hem, alleen voor zijn drift, zijn trots, zijn zelfzucht en zijn wantrouwen, zijn kleinzielig wantrouwen Ik kon niet ongemerkt Wegkomen de achter deur was dichthij had mij gezien, mij alleen. Ik merkte het op aan zijne houding, aan zijne poging om zich op te richten en den steun te Weigeren van Martijn en Johan. Het was hem pijnlijk zoo zwak en hulpbehoevend voor mij te staan en zijne Wilskracht triomfeerde hij stond alleen. Ik ging langzaam naar hem toe en keek hem strak aan zonder te zien, zonder te zien God is mijn getuige ik zou anders niet zoo wreed hebben kunnen zijn maar in mijne gedachte stond Wolfram naast hem en Wolfram leed door hem Ik raakte bijna zijne neerhangende hand aan. Rakelings ging ik hem voorbij, oog in oog. Wat hij in het mijne las Haat, verachting Ja, het Was alles vuur binnen in mij en zijn blik was aan den mijnen geketend. Ik was de deur uit, stormde naar huis, sloot mij op, opende voor niemand. Een uur later rolde de reiskoets door de poort gang. Behoedzaam werd de half bewustelooze er uitgetild. In „het Gouden Paard" was ander- Binnenland. Koning Haakon in ons land. Gistermiddag ongeveer 4 uur is de Noorsche koning in de hofstad gearriveerd j^Bij aankomst van den koninklijken trein, Waarvan dé locomotief versierd was met vlaggen der beidé landen, brandde het; eerste der 51 saluutschoten los, afgegeven door de in het Malieveld opgestelde 3e batterij van het 7e regiment-veldartillerie onder commando van le luitenant J. G. H. Fraser, terwijl dc muziek van de eerewacht het Noorsche Volkslied inzette en de eerewacht de geweren presenteerde. Onder de tonen van de Noorsche nationale hymne verlieten koning Haakon, de koningin en de Prins, benevens de talrijke leden van het wederzijdsehe gevolg, de leden van het eere- geleide, enz. de koninklijke salonrijtuigen. De koningin stelde persoonlijk den burge meester en den wd. gouverneur der residentie aan den koning voor, waarna, terwijl het gevolg, zich bij den trein bleef ophouden, koning Haakon, vergezeld door de Koningin en Prins Hendrik en de voornaamste leden van het militaire gevolg van den gast en van de Koningin, en door vice- admiraal Smit, een inspectie hield van de eere wacht. Toen deze al'geloopen was, betraden de vorstelijkepersonenenhun gezelschap de konink lijke wachtzaal, waar de koningin de verdere autoriteiten aan dén-Nöorschen koning voor stelde. Hierna begaven de vorsten en gevolg zich naar de in de Rijnstraat gereedstaande rijtuigen en werd de galastoet gevormd, waarmede de rit naar het Koninklijk Paleis werd ondernomen, waar niet lang Werd vertoefd. De afzetting van het voorplein van het, Paleis bleef gehandhaafd tot het vertrek van den ko ning naar het Mauritshuis. Aan het bezoek aan het Mauritshuis nam de Koningin ditmaal niet deel. Koning Haakon begaf zich er heen in gezelschap van den Prins. Het bezoek, dat ongeveer een uur duurde en den koning dus blijkbaar zeer boeide, droeg een intiem karakter. Gisteravond is den koning in het gebouw van kunsten en wetenschappen een gala-concert aangeboden. De waarnemend burgemeester, de heer van Vuuren hield voor de vorstelijke perso nen een toespraak in het Fransch, welke door den koning beantwoord Werd. Voor zijn vertrek naar Rotterdam, bracht koning Idaakan dezen morgen nog een bezoek aan het Vredespaleis. I)e wet op de coöp. verecnigingen. De Staatscommissie voor de herziening (wij ziging) van de Wet op de Coöp. Vereenigingtn heeft haar verslag den minister van Justitie aangeboden. Ingesteld nij Kon. besluit van 8 Juli 1919 had ze opdracht te onderzoeken of wijziging van de wet van 17 Nov. 1876 tot regeling der Coöp. Vereenigingcn, aangevuld bij cle Wet van 20 Jan. 1896, Wenschelijk is, dan wel of een nieuwe Wet noodig moet worden geacht, een en ander mede in verband met het onder scheid tusschen coöperatieve en andere ver eenigingcn. De commissie heeft gemeend haar werkzaam heden te moeten beperken tot de coöp. ver ecnigingen, al was er een krachtige minderheid voor het geheele vereenigingsrechl Ze splitste zich in drie ai'deelingen, Welke alle vergaderden onder leiding van den voorzitter, terwijl de leden mr. Simons en Polak deel uit maakten van alle drie afdeclingen. Met het aangeboden ontwerp wordt uitslui tend beoogd een herziening der wet van 17 Nov. maal eene bloedbraking gevolgd, andermaal, want na de inspanning van de reis was het weder zien van Sturmfels te veel voor hem geweest. Bij het binnenrijden van Birkenbach had hij naar lucht gesnakt, had hij de koets laten stilhouden, Was er tusschen Martijn en Johan uitgestapt; maar de aandoening had hem to veel aangegrepen hij had een paar maal bloed opgegeven. De verande ring was hem toch een soort van verademing geweest. In „het Gouden Paard had hij nog even willen poozen, voordat hij de reis zou voortzetten. Als hij geweten had welk eene vei- poozing hem daar wachtte In de woning van den Slotvoogd werd hij op een rustbed gelegd. Het Heerenhuis was niet gereed. Moeder nam plaats naast zijn rustbed. Hij had het niet langer te Berlijn kunnen uit houden, vertelde Martijn haar. De dokters had den begrepen, dat langer tegenstand zijn gestel nog meer zou prikkelen dan de reis, en zij hadden zich niet langer daartegen verzet. Bodo had ver boden over zijn vervroegd vertrek te reppen. Hij wilde .onaangemeld komen Ik bleef binnen. Ik had Marlijn in de verte ge zien. Ik durfde hem niet ontmoeten. Ik wilde weg. Vader bracht mij den volgenden ochtend hier. Ik ben wreed geweest, schandelijk wreed (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1