1876 tot regeling der Goöp. Vereenigingen, terwijl in verband hiermede twee wijzigingen in de wet op het Handelsregister worden voorgesteld. Er schijnt geen grond te bestaan om veran dering te brengen in de omschrijving van wat de wet onder een Goöp. Vereeniging verstaat. Aan de eischen, dat er naar gestreefd moet worden eenerzijds, dat de groote belangen, die bij een behoorlijke functionneering der Goöp. Vefeenigingen op het spel staan, worden be schermd, anderzijds dat haar vrije ontwikkeling en haar vrijheid van beweging niet worden be lemmerd, voldoet de thans geldende wet niet. Wel geeft zij voorschriften ter waarborging van een behoorlijke functionneering der Coöp. Ver eenigingen en ter bescherming der daarbij be trokken belangen, maar de wijze, waarop zij de naleving dier voorschriften tracht te verzekeren, geeft aanleiding tot groote rechtsonzekerheid. Bij de samenstelling van dit Wetsontwerp is er naar gestreefd aan dien ongezonden toestand een 3inde te maken door in de eerste plaats een regeling te treffen, waardoor de dikwijls her haalde bedreiging met nietigheid kan vervallen en in de tweede plaats de ingewikkelde bepa lingen betreffende het lidmaatschap en het bewijs daarvan door meer bruikbare voorschriften te vervangen. Daarnaast wordt voorgesteld nieuwe voorschriften waarvan de practijk de wensche- lijkheid heeft aangetoond. Nederland en Belgie. Prins de Ligne, de Belgische gezant in Den Haag, zal eerstdaags worden ontvangen door minister Van Karnebeek en zal uiting geven aan den slechten indruk, op de Belgische* openbare meening gemaakt door den maaltijd van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Dordrecht, waaraan de Nederlandsche regeering was ver tegenwoordigd. De Poolsche gezant naar Limburg. Zaterdag zal de Poolsche gezant in Den Haag, vergezeld van zijn echtgenoote en dochter, een bezoek brengen aan den commissaris der Ko ningin in Limburg. Hij gaat dan van Maastricht naar Heerlen, waar vele Poolsche mijnwerkers werkzaam zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws, EEN ERGERLIJK TEKORT- De „graag op baantjes"- beschuldiging, inder tijd aan ons adres verwijtend gericht, maar met schrille cijfers ontzenuwd, duikt in de laatste dagen Weer op in een nieuwen vorm „Roomsche bevoorrechting." Het moge misschien Waar wezen, dat de jaren, die achter ons liggen, eenige verbetering in die krenkende achteruitzetting hebben gebracht, deze nietige tegemoetkoming aan billijke ver langens te betitelen als bevoorrechting, brand merkt de geestesgesteldheid der lieden, die altijd nog maar meenen dat alleen zij een soort erf recht op alle gunstige plaatsen aan Staats- en gemeenteruif bezitten. Voor die met het oude liberalisme doortrok ken heeren geldt de spreuk, waarmee men ons vroeger sarde „Roomsche hebben nergens an ders recht op evenredige vertegenwoordiging dan in de wachtkamers der belastingkantoren en de chainbrée's der kazernen" tot. nu toe steeds als Wet, waarop iedere inbreuk met het noodige misbaar van hun zijde begeleid moet worden. Het ontmaskerde complot te Zwolle, dat de Katholieken stelselmatig uit de hoogere ambten wist te Weren en dat hoogstens aan een Roomsche de gelegenheid gaf om vuilnisman te Worden, indien hij tenminste zijn „loopbaan'^ tijdig als rateljongen begonnen was, is hiervan een versch staaltje, dat echter riekt naar de duffe regenten- regeeringen uit een zeker tijdperk van onze ge schiedenis. „Maaslandus" die de aandacht op het Zwol- sche geval vestigde, vroeg tevens hoe of het hier was. Toevallig heeft mr. Kavelaars, in de gemeen teraadszitting van Vrijdag, een vraag in dien zin gesteld, Welke ir. Houtman beantwoordde met de verzekering, dat in Schiedam dit hatelijk onderscheid niet gemaakt wordt. Naar aanleiding van een en ander hebben wij een onderzoek gedaan naar het aantal katholie ken bij ons ambtenarenkorps voorloopig hebben wij ons bepaald tot de secretarie. De uitslag is beschamend een slag in 't gelaat van de roomsche burgerij, die toch ruim een derde van de bevolking uitmaakt. Van de 61, in die groep door de gemeente aangestelde ambtenaren, zijn er 10 katholiek, waarvan er slechts 2 aan het hoofd van een af- deeling staan. De staat, die een duidelijk overzicht geeft van de gewraakte samenstelling volgt hier onder. Ambtenaren. (Katholiek). Secretaris 1 0 Gemeente Ontvanger 1 0 Gemeente Accountant 1 0 'Ambtenaren. (Katholiek). Kantoor G*e m. O n t v ange r. Klerk 1 1 bode 1 0 A f d. Alge m. Zaken. Commies-Chef 1 1 Commies-redacteur 1 0 Commiezen 2 0 Adj. Commies 1 - 1 Klerken (typisten) 4 1 9 3 f d. Financiën. Commies-chef 1 0 'Adj. Commiezen o 0 Klerken 3 1 6 1 A f d. Belasting e n Inspecteur 1 Commies 1 Deurwaarder 1 3 Gem. Arbeidsbeurs. Directeur 1 Hoofdklerk 1 Klerk I 9 Bureau W o n i n g d ien s t. Directeur Inspecteur Hoofdklerk Bediende Opzichters Woningopnemcrs Hoofdbode Boden 1 1 1 1 2 1 1 1 0 0 0 1 0 0 0 0 1 0 1 0 1 3 1 A f d. Bevolking. Negen ambtenaren geen enkele katholiek Afd. Gem. Accountant. Drie ambtenaren geen enkele katholiek. Bureau O n d e r w ij s. Vier ambtenaren geen enkele katholiek. Burg. Armbestuur. Negen ambtenaren geen enkele katholiek. Wie de schuld treft voor die hoonende ver houding, willen wij nu buiten beschouwing laten, wanneer men maar begrijpt, dat een bestendiging van die vernedering niet geduld behoeft te Wor den. Op onze raadsfractie, rust de dure plicht, om bij iedere benoeming, die geen herstel van dit onrecht beteekent, te protesteeren openlijk en onbeschroomd, zooals onlangs mr. v. Velzen het reeds deed tegen het onwaardig gedjoe rond de archivaris-benoeming. Dan zal men tenminste niet meer met een glimp van goede trouw, onwetendheid kunnen voorwenden, wat betreft deze schromelijke wan toestand en met de blaam van opzet in deze miskenning van art. 170 der Grondwet, zullen onze magistraten toch niet hun blazoen willen bevlekken. In ieder geval met de legende van roomsche bevoorrechting moet het uit zijn ën voor goed - dat is te erg. Te lang hebben wij geduldig, alsof wij minderwaardigen waren, ons de asschcpoet- stersrol inde staats-en gemeente huishouding la ten aanleunen om het verwijt van aanmatigingte slikken dat men ons voorwerpt, nu Wij in zelf bewustzijn en eergevoel het redelijk deel eischen, dat ons immer onthouden is. Wij willen geen voorrecht, nergens en van nie mand, maar een vertegenwoordiging in de open bare betrekkingen, waar wij aanspraak op kun nen maken naar ons getal en gehalte niet meer en niet minder. Laat ons daar voor ijveren. opnieuw rijkelijk U zegenen geestelijk en tijdelijk. Het adres is bekend Feestgave H. Hart. Pastoor Warnink. Geervlietschestraat 31 P.S. Feestgaven ook van buiten de stad wor den in dank aangenomen, naar verkie zing met vermelding van goeden ont vangst. 8 Juni Feest van het H. Hart. Aan de Katholieken van Schiedam. Wederom nadert het feest van het H. Hart,, en wederom moet dat heerlijke feest gevierd worden in een kerk, welke al te eenvoudig moet genoemd worden voor den Emmanuel, den God met ons. Gelukkig is de tijd niet verre meer af, dat de hei-machine haar dreunende slagen in de geheele Gorzen zal doen hooren; maar hei-palen slaan is niet genoeg, ons terrein is allerongunstigst door de geweldige ophooging van de Gorzen als de palen onder A.P. staan, dan moet er eerst een halve kerk den grond in, voordat we aan straat-hoogte zijn, en dan pas komt de bovenbouw. Wat een reuzen-uitgaven zal dat Worden Wie geeft nog eens een flinken stoot Het H. Hart-feest is het feest bij uitnemendheid om de H. Hart-parochie van Schiedam aan haar nieuwe kerk "te helpen. De plannen liggen gereed. Kom, H. Hart-vereerders,in uw eigen omgeving is nu rijkelijk gelegenheid om uw vurige liefde voor het Goddelijk Hart openlijk te toonen. Ge klaagt over slechte tijden misschien? Maar is dan alleen onze overvloed goed genoeg voor onzen Lieven Heer? Lees het Evangelie: ,,En Jezus Was gezeten tegenover de offerkist en zag hoé de menigte geld in de offerkist wierp en vele rijken wierpen er veel in. En er kwam een arme weduwe en wierp er twee penningen in. En Jézus riep Zijne leerlingen en sprak tot hen VoorWaar ik zeg u deze arme weduwe heeft er meer inge worpen dan allen die in de offerkist gestort hebben want allen hebben van hun overvloed gestort, maar deze heeft van hare armoede alles, wat zij had er in geworpen, haar gansche ver mogen." (Marcus 12 41-44) Wacht dus niet met geven op betere dagen, op de slechte tijden wordt soms wel eens wat al te veel geschoven. Geeft met liefde een rijke gift voor de nieuwe H. Hart kerk en God uw edel moedigheid en onbaatzuchtigheid ziende, zal Het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Reeds Werd medegedeeld, dat een collecte zal worden gehouden voor het nationaal hulde blijk, aan te bieden aan H.M. de Koningin bij Haar Zilveren Regeeringsjubileum in September a.s. Nader kan worden medegedeeld dat de col lecte uitgaat van het bij het nationaal en pro vinciaal Comité aangesloten plaatselijk Comité samengesteld als volgt Eere-voorzitter A. J. Gijsen, Burgemeester. Eere-leden D. Boddeüs; Ir. G. Houtman en Mr. M. M. van Velzen, Wethouders. Voorzitter J. M. van der Schalk. Secretaris Mr. A. F. V. Sickenga. Leden E. G. van den Bovenkamp, M. Bijl Mz., Ds. J. J. L. Duyvendak Dr. J. Endtz, N. W. van Gelder, Ds. P. C. A. Halffman, Pastoor P. J. Harderwijk, S. Hijman, Ds. J. F. Jonkers, F. A. C. Lechner, J. Th. J. Melchers, G. S. Mont- f'oort, Th. J. H. Mouwens, G. Olieman, L. van Pelt, M: L. Pleijte, Deken A. J. G. Schraag, Dr. J. H. W. Strijd, W. H. van den Toorn en Th. A. J. Zoetmulder. Zooals bekend, zal het huldeblijk bestaan in de restauratie van het koor der nieuwe kerk te Delft,waar het gedenkteeken voor Prins WillemI staat opgericht en waaraan de herinnering van onze Stadhouders en Koningen is verbonden. Bo vendien zal aan Hare Majesteit een persoonlijk geschenk worden fangeboden, dat evenwel vol gens Haren wensch, met het oog op de tijdsom standigheden, niet kostbaar mag zijn. Het Comité vertrouwt dat Schiedam, gedron gen door liefde voor ons Oranjehuis, welks naam onafscheidelijk verbonden is met ons onafhan kelijk volksbestaan, vol dankbaarheid tevens voor de zegenrijke Regeering van onze geëer biedigde Vorstin nu reeds gedurende een tijdvak van. 25 jaar, niet achter zal blijven in de deel neming aan deze nationale hulde. Het verwacht daarom een ruime opbrengst van de schaalcollecte langs de huizen die op a.s. Zaterdagmiddag,9 dezer, zal worden gehouden en die zoonoodig Maandag 11 dezer zal worden voortgezet. Hoofdakte-examens. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft bepaald lo. dat het schriftelijk gedeelte van het exa men ter verkrijging van de akte van bekwaam heid als hoofdonderwijzer of hoofdondei wijzeres voor het jaar 1923 zal plaats hebben op 3 Juli a.s. 2o. dat de mondelinge examens zullen aan vangen op 18 Juli d.a.v. en dat de commissiën, met het afnemen van deze examens belast, zullen zitting houden te Breda, Nijmegen, Rot terdam, 's-Gravenhage, Haarlem, Utrecht, Leeu warden en Zwolle. In de commissie te Rotterdam is benoemd tot lid en voorzitter J. Pas, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Schiedam, alhier. Sted. Kcgelconcours om den Suisse-Beker. Door de regelingscommissie is thans besloten het plaatselijk kegelconcours om den 'Suisse- Beker, in Musis Sacrum te houden van 11 tot en met 14 Juni a.s. De volgende clubs zullen er aan deelnemen „Noveni", „Tous les Neuf", „Anti-Poedel," de Krans" en „Overal Thuis." Aan welwillend beschikbaar gestelde prijzen kwamen nog binnen een bronzen med. van het gemeentebestuur bronzen plaquette van 't Rotterd. Nieuwsblad" luxe kist sigaren, van 't sigarenmagazijn van G. Janse zilveren med. van de Fa. Hakkert, muziekhandel en schemer lamp van het meubelmagazijn van P. F. Smeets. Zomerdienstregeling. Van de N. V. Auto-maatschappij Schieland, is heden de officiëelc zomerdienstregeling versche nen, die tegen een geringen prijs verkrijgbaar Wordt gesteld en voor het reizend publiek onge twijfeld haar nut zal hebben. Uit de dienstregeling blijkt dat nu reeds weke lijks een kleine honderd ritten van en naar Delft worden gedaan, wel een bewijs dat deze dienst in een behoefte heeft voorzien. De Hanze. Hedenavond houdt de afd. Schiedam van de R.K. Middenstandsvereeniging een ledenverga dering. De agenda bevat o.m. Bespreking over de Hanzebond door den heer v.d. Wiele en be handeling van de Oranjefeestplannen. UIT ROTTERDAM. Eergisteren is de electrische tram Rotterdam- Hillegersberg, die als lijn 14 van de Rotterdam- sche Electrische Tramweg-Maatschappij de oude paardelram zal vervangen, in gebruik genomen. De ingezetenen van Hillegersberg hebben deze nieuwe verbinding, die hen uit hun isolement zal verlossen, met feestbetoon begroet. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Vergun me onderstaande regelen te plaatsen, bij voorbaat hiervoor mijn besten dank. Het verslag der Kamer van Koophandel dezer dagen doorlezende, krijgt men helaas geen schit terend verhaal te hooren aangaande verschil lende indusfriën, hier ter stede en wordt dan ook o.a. op een radicale herziening der arbeids wet gehoopt, die wat meer vrijheden toelaat, waarmede allen gebaat zouden wezen. Onder den drang der omstandigheden heeft ons Gemeentebestuur destijds o.a. ook een Wet telijk sluitingsuur bepaald aan onzen Schied. winkelstand van acht uur en heeft de minder heid zich toen hierbij (alhoewel onder protest) neer moeten liggen, doch Waar men n u algemeen den druk der tijden ondervindt op elk gebied en niet het minst bij de winkeliers en de zaken- menschén, zou ik ook (en met mij vele andere) het zeer gewenscht achten, ook deze plaatselijke gemeente verordening te herzien en te veranderen in een wettelijke'n e g e n-uur sluiting. Degene, die zich de weelde of gemakzucht willen en kunnen veroorlooven om vroeger te sluiten, Welnu, die zijn hierin toch geheel vrij en kunnen desnoods (evenals in de grootere steden) hun personeel op het hun gewenschte sluitingsuur vrij laten. Men heeft toch kunnen lezen (waar men in verschillende ook omliggende plaatsen ver mindering van belasting aankondigt) dat hier in Schiedam voorloopig nog geen kans darop is en kan men alweer bij voorbaat met angst en zorg zijn belastingbiljet afwachten, wat tegenwoordig waarlijk geen peulschilletje is en de winkelstand wordt hierin vooral niet als de minste beschouwd. Het is dan ook niet meer dan billijk, dat hij ook Wettelijk in de gelegenheid gesteld wordt de zaken zoo lang mogelijk open te mogen houden om zoodoende de inkomsten nog iets te vermeerde ren, terwijl het nu voorkomt (ik hoorde het dezer dagen weer toevallig) dat men na 8 uur nog even 't trammetje pakt en Rotterdam bevoordeelt waar men tot 9 uur terecht kan. Nu men ook bij verschillende winkeliers de aanmaning kan lezen om in Schiedam te koopen, juist om vermindering te krijgen in belasting, zou het, dunkt mij, nog meer succes hebben, wanneer van overheidswege het sluitingsuur gelijk gesteld Werd met Rotterdam. Als winkelier heeft men meermalen van stadgenooten (vooral uit het Gorzenkwartier) de verzuchting kunnen hooren, dat men toch eigenlijk le vroeg gesloten is of met haast zijn inkoopen moet doen, wat bij enkele artikelen weldoch vele artikelen (ook mijn branche betreffende) ook weer niet kan geschie den en komt het dikwijls voor, dat de koopers juist komen, wanneer het sluitingsuur aangebro ken is, zoodat men een niet meer mag helpen. Als men dan ook van alle kanten zijn best doe t cn wil doen om door deze malaise-tijden zich zoo goed als 't kan, door te Worstehn en het voor bijna alle zaken nu Werkelijk een zorgvolle tijd is, waar de zware huur, belasting en minder koop kracht den winkelier dikwijls aan doen herinne ren, zoo zou het, m.i., toch een kleine tegemoet koming zijn, wanneer onze nu weer juist gekoze ne gemeente-raadsleden in de eerstvolgende raadsvergadering deze voor ons belangrijke kwes tie - de sluitingsWet in den zin,als boven aange geven te wijzigen - zouden aannemen en zou ik(en meerdere met mij, ook het publiek) hier zeer mede gebaat zijn. U, M. de R„ dankend voor Uwe plaatsruimte, verblijf ik met de meeste hoogachting G. A. Vester. Winkelier-Goudsmid. Gemengd Nieuws. Belangrijke aanhouding. De Gro- ningsche recherche is er in geslaagd de vermoede lijke daders aan te houden van den postroof te Uithuizen. Het zijn eenige schippers. De eerst aangehoudene is de 19-jarige Z. de W., die te Harlingen werd gearresteerd aan boord van het schip zijns vaders. In het schip zijn voorwerpen gevonden, die gediend hebben bij de postroof te Uithuizeno.m. een zwarte doorschijnende lap, die het gezicht van een der daders heeft bedekt. Deze jongeman heelt zich na den dag dat de diefstï\Iplaats had, groote uitgaven veroorloofd. Verder is te Gro ningen aangehouden de 30-jarige H. H. aan boord van zijn schip bij de suikerfabriekaan het Hoendiep, terwijl diens broer, de 26-jarige S.H., onder de gemeente Ezinge is achterhaald en met zijn vrouw, die de vorige week in het bezit van meer geld dan gewoonlijk was, naar Groningen gebracht. Vast staat dat laatstge noemde schipper in den nacht van de beroo- ving met zijn schip te Uithuizen heeft gelegen. Een Nederlandsch geschenk. Te Brussel heeft gister in het Nederlandsche gezantschapsgebouw Jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburgh, Nederlandsch gezant te Brussel, kardinaal Mercier en verschillende professoren van de Leuvensche universiteit ontvangen. Na een korte rede bood hij uit naam van de Neder landsche universiteiten, den kardinaal een prach tige verzameling boeken aan, bestemd voor de bibliotheek der universiteit, die in 1914 door de Duitschers in brand is gestoken. De kardinaal gaf uiting aan zijn groote dankbaarheid, en verzocht den gezant den dank van de Leuvensche univer siteit over te brengen aan de Nederlandsche universiteiten. Ongelukken. Gisteravond is een 12- jarig jongetje van de Schedeldoekshaven spelen derwijze in het water van de Trekvliet te 's-Gra venhage geraakt.Nadat hij Weer op het drogewas gehaald, is tevergeefs getracht zijn levensgeesten weer op te wekken. Brand. Gistermiddag is brand ontstaan in het houtmagazijn van den heer H.P. aan de Noordstraat te Tilburg, hetwelk met het aangren zende magazijn van den schoenhandelaar B.H* en een gedeelte der belendende pakhuizen van D. C. I. der Hanze in asch Werd gelegd. Hardhandig. Bij een twist in de herberg van H. in de Herenstraat te Hilversum heeft I (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) SUF" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2