Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SGHBEDAM EN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 8 Juni 1923. No. 13660. Buveau KOEMARKT 4. Telefoon Inteieommnnaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij oUkrachtens weiten of verordeningen voor- gesebreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 7 Juni 1923 het verzoek van Th. W. S. NARING om ver gunning tot oprichting van e.en inrichting voor machinale houtbewerking in het pand Wést molenstraat no. 35, kadaster Sectie C. no. 996, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een gecombineerde houtbewerkingsmachine, VER DAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 8 Juni 1923. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de door de Raad dezer Gemeente in zijne openbare vergadering van den 6en April 1923 vastgestelde verordening tot wijziging der Bouwverordening der Gemeente Schiedam 1918 (Gemeentebladen no. 22a en b van 1918 43 a-b van 1918 en 63 a-b van 1920) door de Gedeputeerde Staten van Zuid Holland bij besluit van 22 Mei j.l. is goedgekeurd en op 7 Juni 1923 is afgekondigd. Buitenlandsch Nieuws. DE NIEUWE DUITSCHE NOTA. Het nieuwe schadeloosstellingsaanbod dei Duitsche regeering dat gister aan de geallieerde mogendheden Werd overhandigd, is van den volgenden inhoud lo. De Duitsche regeering heeft na nauw gezet onderzoek, haar meening gevormd over de vraag, wat Duitschland in staat is aan schade vergoedingen te betalen. Omtrent de kwestie van Duitschlands beta lingscapaciteit kunnen volgens de rijksregecring de meeningen inderdaad verschillen. Duitschland ontkent niet, dat het onder de gegeven omstan digheden moeilijk is tot een juiste schatting der Duitsche capaciteit te komen. Om die reden heeft de Duitsche regeering zich bereid verklaard, de beslissing, te nemen door een onpartijdige internationale commissie, om trent. het bedrag en den aard der betalingen, te aanvaarden. De Duitsche regeering is tevens bereid alle bewijzen, strekkende tot een betrouw bare schatting der Duitsche capaciteit, te over leggen. Tevens is zij bereid volledige inzage in de staatsfinanciering te geven en allo gewenschte inlichtingen te verstrekken omtrent de hulp bronnen van het geheele Duitsche economische leven. 2o. De Duitsche regeering heeft de uitgifte van groote leeningen op het oog, ten einde den mogendheden, die recht hebben op schadever goeding, binnenkort belangrijke bedragen te kunnen voldoen. Zoolang de uitgifte eener groote leening echter nog ondoorvoerbaar blijkt, stemt de Duitsche regeering er ook in toe, dat in de plaats der hoofdsommen, een systeem van annuï teiten treedt. 3o. Daar de geallieerde mogendheden er prijs op stellen, reeds thans juistere aanwijzingen te ontvangen, omtrent de keuze der door Duitsch land bedoelde garanties, stelt de Duitsche re geering ter oplossing dier schadevergoedings kwestie het volgende systeem voor a. De staatsspoorwegen worden met alle lijnen en inrichtingen van het overige staatsvermogen afgescheiden en als een afzonderlijk termogxn beschouwd, dat onafhankelijk wordt gesteld in 125 2 Mei. „Moeder heeft haar intrek in het Heerenhuis genomen," schrijft Vader. Zij deelt de verpleging met Martijn en Jolian. De dokter, die hem te Berlijn heeft behandeld, zal overkomen. Kolff Weet geen raad en de dokter uit Bermen even min. Zóó erg Heb ik den doodzwakke zóó ge wond Bodo is rustig. Een rust zooals ik heb ge kend na lezing van dat boek Hij moet liggen, mag weinig of niets pra ten. In den beginne sloot hij de oogen of Wendde het hoofd af, als hij Moeder zag, ofschoon zijn handdruk haar bewees, dat hij haar dankbaar Was nu is hij blij en tevreden als zij komt en wensclit hij dat zij blijft. Het blauwe salon is tot ziekenkamer ingericht. Als hij zooveel beter is dat hij mag uitgaan, behoeft hij geen trappen te klimmen. Er wordt dan toch op beterschap gehoopt Alles, wat hem ontroeren kan, moet vermeden Worden. Anna kwam mij halen. Achter in den tuin wilde zij een prieel laten timmeren. Ik moest zijn inkomsten en uitgaven van het algemeene beheer der financiën en onder een eigen beheer komt te staan. De staatsspoorwegen geven goud-obligaties uit ter waarde van 10 milliard goudmark, welke als eerste hypotheek op het genoemde afzon derlijke bezit worden geboekt en met ingang van 1 Juli 1927 een rente van 5 zullen af werpen, waarmede dus een annuïteit van 500 millioen goudmark wordt gegarandeerd. b. Ten einde een verdere annuiteit van 500 millioen goudmark.vanaf 1 Juli 1927 te garan deeren, zal de Duitsche regeering binnen kor ten tijd van het geheele Duitsche economische le ven, industrie, banken, handel, verkeer en land bouw voor de garandeering gebruik maken. Een eerste hypotheek ten bedrage van 10 milliard goudmark op het geheele bezit van industrie en landbouw zal deze annuiteit v. 500 millioen goud mark waarborgen. Deze annuiteit van 500 mil lioen goudmark zal of direct door ecne alge meene belasting, of indirect door de belaste ob jecten Worden opgebracht. c. Tevens Wordt de opbrengst der verbruiks belastingen op tabak, bier, wijn en suiker, als mede die van het brandewijn-monopolie, als garantie voor de annuiteiten gesteld. d. Ten slotte meent de Duitsche regeering nog de nadruk op het volgende te moeten leggen Bij een zoo lastig en ingewikkeld probleem kun nen geen beslissende resultaten Worden bereikt door schriftelijke uiteenzettingen doch slechts door mondelinge besprekingen. Duitschland erkent zijn verplichtingen tot hef betalen der.schadevergoedingen en herhaalt ten slotte het verzoek tot het houden eener confe rentie, ten einde den juisten Weg ter vervulling harer verplichtingen te bepalen. Hoe deze nieuwe nota door de geallieerden Werd obtvangen is nog niet officieel bekend. Ge- ruchten loopen er, dat Engeland nog al tevreden zou zijn, Frankrijk en België echter niet, omdat er in het schrijven met geen enkel woord over het opgeven van het lijdelijk verzet in het Roergebied gerept Wordt. Hopen We, dat het ditmaal weer eens tot mondelinge en meer succesvolle besprekingen moge komen. DE SCIIA DEVERG OEDINGSKWEST1E. Het „Journal" verneemt uit Londen De industrieelc groep uit het Engelscbe Lagerhuis heeft aan den eerste-ministcr een -memorie over handigd Welke aanbevelingen bevat tot regeling van het vraagstuk der schadevergoeding. Met name stelt zij voor 100 millioen, dus ongeveer 7 milliard papieren francs, onverwijld aan Duitsch land te overhandigen en te laten verdoelen tusschcn Frankrijk, België en Italië als eerste afbetaling. Verder dient een minimum en een maximum voor de totale schuld van Duitsch land vastgesteld te worden, een minimum van ongeveer 21/i milliard pond en een maximum van 3 milliard pond, met aftre van de betaalde sommen. Advertentiënt 15 regeli 1.75 j elks regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BLOEDIGE BOTSINGEN. Tc Leipzig is het Woensdag, naar reeds in 't kort is gemeld, tot een botsing tusschen de politic en betoogers gekomen. De socialistische vakhon den hadden protestvergaderingen tegen de duur te en het Roer-avontuur gehouden en trokken daarna met roode vlaggen voorop door de stad naar de Augustus-platz, waar de leiders den stoet ontbonden. Op het plein was een groote menigte samengestroomd, waaruit, toen de betoogers wilden uiteengaan, plotseling schoten zien of zij daar geen mooi plekje heeft uitge kozen, bij de groote kastanjeboomen, waar men een heel eind van den Weg kan overzien. Die weg is het glanspunt van Helmdal, de zichtbare schakel, die het kleine, onbeduidende dorpje aan de wereld verbindt zonder dien weg zouden de Helmdalers zich verloren en vergeten wanen Elk bewoner wil er wat van hebben geen tuintje zoo klein, of het heeft een kijkje op den weg; geen hutje zoo schamel, of het heeft deur of venster naar den weg gekeerd. Het groote événe ment, de diligence, schokt er om den anderen dag langs en een paar maal per jaar de jacht wagens of de berline van Hoogheim, een klein Jachtslot, dat aan een jongeren tak der familie von ITompesch behoort en een paar maanden in den jachttuin door den eigenaar bewoond Wordt. 4 Mei. Zooverre was ik eergisteren gebleven. Wij gingen naar den tuin, Anna voorop met den arbeider, die al een paar palen in den grond had geslagen, maar beweerde, dat er nog meer struiken uit den weg moesten worden geruimd dan zou het uitzicht nog mooier Worden. Men zou tot aan de bosschen van Hoogheim kunnen zien en hij wees naar de donkere streep dié de vlakte afsluit en weer boven een klein spits torentje even den vergulden woerhaan uitsteekt. ,Niet alleen den grooten straatweg, maar ook vielen. In een oogenblik was de paniek a]gcmeen[; de politie, die met steenen werd bestookt en op wie vermoedelijk ook de schoten waren gemund, chargeerde en maakte gebruik van haar vuur wapens. Het gevolg van de vechtpartij was 8 dooden en 37 zwaar gewonden, o.w. 15 politie agenten. Bovendien zijn nog 80 menschel) licht gekwetst. Bij het onderzoek is gebleken dat de eerste schoten waarschijnlijk gelost, zijn door brood dronken jongelui, die belust waren op een hand gemeen. De politie is thans den toestand geheel meester. De binnenstad is afgezet. De commissaris van politie heeft, alle samenscholingen en bc- toogingen verboden. SILEZIE. Do „Lokal Anzeigor" verneemt uit Brestau Naar het plaatselijke sociaal-democratische or gaan mededeelt, zou de sociaal-democratische landarbeidersbond gister cle algemeene staking uitroepen, indien het niet gelukte, de partijen tot het voeren van onderhandelingen bijeen te brengen. In het district Steinau zijn ongehoorde daden van terrorisme bedreven.Benden ter sterkte van 200 a 300 man trokken er rond om de Werk willigen met knuppels van liet veld te jagen. Ook in de mijnen wordt nog gestaakt. BELG1E. De senatoren Fraiture en Renier zijn een pro ces begonnen tegen enkele bladen, die, zonder zich naar de waarheid ervan te vergewissen, het bericht hadden geplaatst, dal, hel Nationaal Syn dicaat, door bemiddeling van hen (F. en R.) een chécpie van 150.000 frank uit Duitschland had ontvangen. Zij vragen 150.000 frank schade vergoeding en openbaarmaking van het vonnis in de bedoelde bladen. DE GENTSCHE HOOGESCHOOL. De Belgische Senaat heeft gister de beide eerste artikelen van het voorstel van graaf de Broque- ville (kath.) inzake het Vlaamsche hoogeschool- vraagstuk aangenomen. Art. 1 zegt, dat aan de Gentsche universiteit het onderwijs wordt gegeven in het Vlaamsch in alle colleges van de faculteiten van rechtsweten schappen, wijsbegeerte en letteren, fifedicijmn en philosophie en op de scholen voor burgerlijke bouwkunde enz. en alle verdere bestaande of later in te stellen cursussen. Het is aangenomen met 92 tegen 46 stemmen en enkele onthoudin gen. De kat kolieken hebben en bloc voorgesR md Art. 2, dat door Braun (kath. Brussel) en Baudouin (lib.) geamendeerd is, zegt, dat het onderwijs op de scholen van burgerlijke bouw kunde enz. en op de colleges tot het behalen van den graad van doctor in de rechten, in de physica en mathematica en in de klassieke letteren ge lijktijdig Wordt gegeven in liet Fransch. Tn de andere afdeelingen kunnen de huidige hooglee raren, die niet in staat zijn college te geven in het Vlaamsch, college blijven geven in het Fransch. Dit artikel is aangenomen met 72 tegen 65 stemmen en 3 onthoudingen. De katholieken stemden weer allen voor. Volgende Week Dinsdag verdere behandeling. TURKIJE. Vele •Britsche verzekeringsmaatschappijen te Constantinopel ontvingen een schrijven van de Turksche autoriteiten, waarin zij worden be dreigd met inbeslagneming van cle bezittingen der maatschappijen, zoowel als van die hunner vertegenwoordigers indien niet binnen 10 dagen den Hoogheimer rijweg kan men afkijken en als de Generaal dan met zijn bruinen voorbij draaft Ik luisterde niet meer. Toen Vader mij hier liad gebracht en wij uit de dilicence Waren ge stapt, had hij mij de richting aangegeven, die de heei Merló in dien nacht na zijn vertrek van Bermen moest gevolgd zijn. Dezen Weg moest hij langs zijn gekomen. herhaaldelijk Waren sloten, greppels, tuinen en akkers onderzocht, van Bermen tot aan de grenzen. Daar waren al ruim anderhalf jaar na zijn verdwijnen voorbijgegaan Daarvan zal Wel nooit meer iets aan het licht komen „Droom je weer, Greta zeide de ruwe, maai goedhartige Anna, terwijl zij mij meetrok „wij zullen den weg opwandelen, mijn man tegemóc gaan en meteen eens kijken hoever ze met de brug gevorderd zijn Die brug, of liever die oprit, was ook te zien waar wij stonden Er werd druk aan gewerkt een eenvoudige steenen weg, die van den s raa weg naar den hooger gelegen Hoogheuncr rijweg leidde No" lang niet af," bromde de daglooner, die even van zijn werk rustte -en er heen keek „Hola" ze krijgen twist met elkaar; Roode Peer 'is geen'klant om zonder handschoenen aan te pakken Ze gaan waarachtig vechten Ilei- daar," riep hij, als konden cle aibeiders him hoo- ren Eensklaps wierp hij zijn spade op dtn grond, de achterstallige inkomstenbelastingen over cle laatste vier jaren worden betaald, ondanks het. feit, dat te Lausanne overeengekomen werd, dat vreemdelingen, deze belastingen niet vanaf Maai f 1922 schuldig zijn, doch slechts vanaf den datum der teekening van den vrede. Alle verzekerings maatschappijen sloten hunne kanforen, terwijl hun agenten slechts de loopende zlaken afhande- leh. AMERIKA EN MEXICO. Uit Mexicocity wordt gemeld De onder handelingen tusschen de Mexicaansche en cle Amerikaansche delegaties hebben tot over eenstemming geleid ten aanzien van de princi- pieele kwesties. De rechten, Welke vóór 1917 door Amerikanen in Mexico zijn verworven, zijn door de Mexicaansche delegatie erkend. Thans zullen de bijzondere eischen van elk der beide landen Worden besproken. JAPAN EN RUSLAND. Het Japansche kabinet heeft de voorwaarden opgesteld, waarop Japan geneigd is, betrekkin gen met de Russische sov jet-regeer in g aan te knoopen.Zijzullen den sovjet-vertegenwoordiger Joffe worden overhandigd. ALLERLEI. Uit Berlijn Volgens de „Localanzeiger" is de recherche te Königshütte op hef spoor gekomen van een communistisch complot, dat ten doel had de electrische centrale te Chorzow bij Oppeln.in Silezië in de lucht te laten springen. De bedoeling was daarmee de plaatselijke industrie, met name de stikstoffabrieken tot stilstand te dwingen. Reeds zijn talrijke personen gearresteerd. Uit Athene: De bladen vernemen uit Constantinopel, dat Turksche gendarmen nabij Trcbizonde een aantal Grieken aangevallen hebben. De meesten dezer laafsten konden evenwel vluchten aan boord van een zeilschip. Toch werden nog zes Grieken gedood en ver scheidene gewond. Uit, Madrid Naar de bladen uit Barcelona vernemen zijn aldaar gisteren drie arbeiders gedood en een ernstig gewond door revolver schoten gelost door eenige onbekende personen, die vervolgens de vlucht namen. Uit Praag De Narodny Lisl.y. meldt, dat er een samenzwering ontdekt is. Er zouden 2(10 personen gearresteerd zijn, waarvan tal van communisten. Volgens een bericht uit Emmerik zullen de Franschen Köln-Hamm ontruimen, waardoor de Engelscbe zóne weer vrijkomt voor het verkeer met Duitschland. Uit Genève De tijdelijke gemengde com missie voor de beperking der bewapening is hij de besprekingen van Lord Robert Cecil's garantie- pact tot de conclusie gekomen, dat dit geen bepaalde, garanties geeft voor een onmiddellijke effectieve hulpverleening aan de. aangevallen naties en dat het derhalve geen solide basis vormt voor liet plan tot beperking der bewapening. Uit Limasol (Cyprus) De groote nationale vergadering heeft met algemeene stemmen zie li verklaard voor aansluiting van Cyprus bij Grie kenland en aan Venizelos opgedragen, de wen- schen van Cyprus aan Groot-Brittannië kenbaai te maken. Uit Berlijn Volgens een besluit van den rijksminister van financiën Wordt onmiddellijk aan alle beambten en arbeiders van het rijk een voorschot van 300,0(0 mark uitbetaald Uit Weérren Mr. Zimmerman, de commis saris-generaal, is uit Londen terüggcki i rd sprong over den greppel, die den tuin van di n Weg scheidde, en holde naai de n ug Ik geloof waarlijk dat ze hem hebben, en ik "heb zoo naar hem gezocht, nep hij woe dend. Natuurlijk dat velen moeite hadden gedaan om de uitgeloofde som te winnen Een blik op Anna, die in spanning den man nakeek Zij'kon mij niet terughouden: ik vloog meer dan ik liep. Do nieuwe brug was naast de oude gebouwd. Ze was zoover klaar, dat men vandaag een begin had gemaakt met het Wegruimen der oude. Bij het loswoelen van den grond had men. Met een gil stortte ik voorover, bij de plek. Het was Merlé Toen men mij bijgebracht naar do pastorie teruggeleid en op de. sofa-gelegd had, liet men mij een portefeuille zien, die nog tamelijk onge schonden in een binnenzak was gevonden. Ik herkende zijn schrift en legde daarvan getuigenis af in het bijzijn van den Schout, Anna en haai man en de arbeiders, die ons waren gevolgd: ln dezelfde portefeuille Werd ook nog een brief van Vader aan den heer Merlé gevonden en door mij herkend, ook het vrijgeleide van den Stadhouder. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Wie Merló .,111 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1