Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 7 Juni. Bij de voortgezette beraadslaging over het wetsontwerp in zake toetreding tot de bepalingen van het vredesverdrag van Versailles betreffende de Rijnvaart verklaart de heer Troelstra (S. D.), dat zijn fractie voor het Wetsontwerp zal stemmen. Naar sprekers oordeel liet de heer Dresselhuys zich te veel leiden door beperkt nationale overwegingen. Minister van Kar nebeek, het ontwerp verdedigend, betoogt, dat Nederland getracht heeft het meest mogelijk te te maken van de geboden gelegenheid tot toetreding. De heer Dresselhuys had moeten bewijzen, dat het Nederland mogelijk ware geweest daarvan meer te maken dan het heeft gedaan na een strijd van 4 jaren. Zijn rede was zuiver negatief. Het was Wel degelijk een succes voor onze onder handelaars, toen zij bereikten, dat Nederland bij het nieuwe Rijn-regime niet per se gebonden zal zijn aan meerderheidsbesluiten. Zonder stemming Werd tenslotte het Wetsont werp goedgekeurd en met inachtnemingvandeacht punten, die genoemd zijn in het door de in artikel 355 van het Vredesverdrag genoemde Geallieerde Mogendheden aanvaarde protokol van 21 Janu ari 1921, enz. Aan de orde is het wetsontwerp Aanvulling van artikel 18 der wet van den 25n Mei 1880 tot instelling eener Rijkspostspaarbank enz. aan vulling van artikel 18 der Wet op de Rijks verzekeringsbank aanvulling van artikel 25 der Pensioenwet 1922. De heer Van Gijn (V. B.) heeft bezwaar er tegen, dat de gelegenheid wordt geopend om gelden te beleggen in obligaties van maatschap pijen, waarin de Staat aafideelcn heeft. Gewoon lijk zijn die maatschappijen niet de meest soliede. De minister van Financiën, de heer De Geer verdedigt deze maatschappijen, waaronder er zijn, die zeer soliede zijn. Aan de orde is het wetsontwerp Wijziging der Ouderdomswet 1919, zooals die wet laatstelijk gewijzigd is bij de Wet van 19 Mei 1922. Bij art. Vila maakt de heer B e u m e r (A.R.) eenige aanmerkingen op de regeling van het beroep bij afwijzing van een aanvrage van uil- keering, welke door Minister Aalberse wor den beantwoord. Het ontwerp wordt z.h.st. goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. Werkloosheid in Drente. I* verband met de in. Drente weer te verwach ten groote werkloosheid onder de veen- en land arbeiders hebben vertegenwoordigers van de moderne, christelijke, R.K. en neutrale land- arbeidersbonden Dinsdagmiddag een bespreking gehad met den heer Harders, administrateur van het departement van binnenlandsche zaken. Van arbeiderszijde werd aangedrongen op spoedi ge heropening van de werkverschaffing op groote schaal. De heer Harders deelde mede, dat de regeering ten opzichte der werkverrui ming in Drente diligent was en de uitvoering van verschillende werken voorbereidde. Tot de in voering van een steunregeling zou in geen geval worden overgegaan. Bij verdere tewerkstelling zou bij overigens gelijke omstandigheden aan de georganiseerden de voorkeur worden gegeven. Het stukadoorsbedrijf. In een gisteren te Utrecht gehouden vergade ring van het hoofdbestuur van den Nederl. Stu- kadoorspatroonspond is kennis genomen van een brief van de besturen van den Nederl. en den R.K. Stukadoorsbond, waarin meegedeeld werd, dat de gezellen de voorgestelde arbitrage over de tarieven aanvaarden. Er zal in gemeenten, waar in de bouwbedrijven als regel een 48-urige werkweek is ingevoerd, door d" stukadoorsgezellen 48 uur gewerkt wor den. Het sehoemvetje. De heer Fleskens heeft den Minister van Arbeid er op gewezen, dat nog steeds groote hoeveelheden schoenwerk, hoofdzakelijk uit lan den met lage valuta, iin ons land worden inge voerd en acht het allernoodzakelijkst tenspoedig- ste die maatregelen te nemen, welke tot de noo- dige invoerbeperking leiden. Waarom is nog geen gebruik gemaakt van de bevoegdheid, neergelegd in de Schoenenwet, om den invoer van schoenwerk te beperken en kan de Minister toezeggen, dat de daartoe noodige maatregelen ten spoedigste in werking zullen treden Nederland en België. De Independance Beige vestigt de aandacht van haar lezers op het regeeringsjubileum van koningin Wilhelmina in September en verzekert dat België zich op hartelijke wijze aansluiten zal bij de viering van het feest voor het Nederland- sche volk. Mr. J. A. A. Boseli. Bij K.B. is -benoemd tot vice-president van den Iloogen Raad der Nederlanden mr. J. A. A. Bosch, thans raadsheer in gemeld college. Landarbeidersstakhuj. De staking van landarbeiders op Oost-Flak- kee is gistermorgen nog afgekondigd door de Chr. Landarbeidersorganisatie voor het dorp Den Bommel. De staking in de dorpen Oude Tonge. Achthuizen, Langstraat, Ooltgensplaat, Den Bommel en Zuidland omvat thans ongeveer 100 personen. De R.K. bedrijfsraad heeft zijn be middeling aangeboden aan de strijdende partij en te Achthuizen ook te Ooltgensplaat zijn reeds bemiddelingspogingen gedaan, achter eenvolgens door de heeren Donkersloot en A. D. Hobbel. De "opheffing der strijkgelden. Het Hoofdbestuur van de Broederschap der Notarissen heeft een adres gezonden aan de Eerste Kamer, om de verwerping te verzoeken van het ontwerp van wet houdende regeling omtrent het dragen der kosten van openbare verpachtingen en het uitloven van premiën bij openbare verkoopingen en verpachtingen. In het bijzonder is het bestuur teleurgesteld dooi de intrekking van het amendement, van de heeren Bakker en Weitkamp Het hoofdbestuur spreekt zich in het adres eenparig uit voorliet behoud van de strijkgelden Met verlof. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland baron Sweerts de Landas Wyborch, is na-het af scheid van den Koning van Noorwegen, voor korten tijd met verlof naar Zwitserland ver trokken. Het eenheidsfront. De heer Fimmen is ijverig doende om socia listen en bolsjewisten samen te brengen. Als secretaris van het Internationaal Verbond van Vakvyreenigingen (I. V. V.) is hem dit openlijk coquetteeren met de communisten blijkbaar nog niet geoorloofd. „Het Volk" toch sprak gisteren nog van „eenhcidsfrontzwendel." Maar de heer Fimmen voert die actie nu in een andere kwa liteit. Hij is namelijk ook secretaris van de Internationale Transportarbeiders Federatie (I. T. F.). Het bestuur van de I. T. F. heeft met de Russische transportarbeiders vergaderd, en besloten de bestaande scheuringen te overbrug gen. In een resolutie spreken zij den wensch uit, dat de roode transportarbeiders van alle lan den en richtingen hun voorbeeld zullen volgen. Waaruit duidelijk blijkt, dat de leiding van de internationale socialistische politiek meer en meer overgaat van de politieke „leiders" in de handen van vakverbondbestuurderen. Wanneer de roode vakbonden in Nederland met Fimmen medegaan, zal de S.D.A.P. wel moeten volgen. Er zal natuurlijk nog heel wat moeten ge beuren, vóór Wijnkoop en Troelstra als broeders in den socialistischen strijd gearmd de Tweede Kamer binnenstappen. Maar het oogenblik, waarop de S.D.A.P.in alle stilte mede zal werken om de orders van Moskou uit te voeren, is blijk baar niet ver meer. („Tijd.") Stads- en Gewestelijk Nieuws, Het bezoek van Koning Haakon. In wapperenden vlaggentooi prijkte gistermiddag de Wilton Werf, bij gelegenheid van het bezoek van den Noorschen Koning, Koningin Wilhel mina, Prins Hendrik en zoovele andere autoritei ten aan het groote droogdok. De verwachting was, dat de salonboot „Stad Rotterdam", die de hooge gasten aan boord had, tegen kwart over drie hier zou zijn, maar ze liet tot kwart voor vier op zich wachten, dat echter de talrijke belangstellenden aan den Maaskant in het Sterrebosch er niet van deed terugschrik ken, om ook zoo lang te wachten, 't Weer was immers ook buitengewoon mooi, wat het blijven niet Weinig veraangenaamde. Eindelijk om kwart voor vier naderde de lang Verbeide boot, voor afgegaan door de Schiedamsche politieboot, waarop zich ö.m. de commissaris en de hoofd inspecteur bevonden. Tegen over het Sterrebosch gekomen, juichten velen daar het koninklijke gezelschap hartelijk toe. Schitterend was de aanblik vanaf het dok,toen de boot, omgeven van vele plezierjachten en roeibootjes den hoek naar de Wiltonhaven omstevende op het dok aan. 't Goud en zilver van galaeostuums van den stoet hooge gasten fonkelde in het zonnelicht, stralend glansde het keurig witte vaartuig op het blauwe water. Spoedig was gemeerd en begaven zich de beide souvereinen, de Prins en het verdere gezelschap, bestaande uit Wel 40 personen, o.w. de Noorscbe gezant, de commissaris der Koningin, de waarn. burgemeester van Rotterdam,de commandant der Mariniers ende hoofdcommissaris van Rotterdam, op het dok. Hier werden de koninklijke belang stellenden hartelijk verwelkomd door onzen burgemeester, in ambtsgewaad, den? Noorschen vice-consul Th. A. J. Zoetmulder en de directie van Wilton, de heeren J. H.,F. M, en W. Wilton, met de commissarissen der firma de heeren dr. Kröller, Mr. Fruin, Bern, Ruys, Rypperda Wierdsma, Pieken Schuurbeque Boeye. Ook dc secretaris van onze gemeente Mr. Sickenga, was onder de aanwezigen. Allereerst werdden koning door H.M; de Koningin, de burgemeester voor gesteld, die namens Schiedam hem hartelijk begroette. Mej. J. Wilton bood H.M. de Ko ningin een bouquet orchideeën aan. Na de plech tigheid der kennismaking begon onmiddellijk de bezichtiging van het enorme dok, waarin het Engelsche s.s. „Saranac" ter reparatie gelegen was. Links beneden Werd hiermee onder de lei ding der firmanten aangevangen, een lang zaam schuin oploopende stelling bracht de stoet naar rechts boven, tot het diensthuisje en langs rcchtsbeneden bereikte men weer het punt van uitgang. Vol belangstelling informeerde Koning Haakon naar allerlei inrichtingen en werkzaamhe den en toonde zich over de rondwandeling zeer voldaan, wat hij bij het afscheid de fa. Wilton op ondubbelzinnige wijze liet blijken. Door den vice-consul, den heer Th. Zoetmulder werd de koning uitgeleid, waarna het schitteren de gezelschap den terugtocht naar Rotterdam weer aanvaardde. Schiedams burgemeester heeft bij dit historisch gebeuren Wel zijn plicht als hoofd zijner gemeente gedaan. Volgens de „Maasbode" had feitelijk de burge meester vanVlaardingen, officieel moeten tegen woordig zijn, daar dit blad voorgeeft, dat het Wilton-dok onder Vlaardingen behoort. De terugvaart naar Rotterdam ging door de Waal- en Maashaven. Bij terugkomst aan de Parkkade ging het geheele gezelschap aan boord van de Eidsvold, om daar de thee te gebruiken. Tot. kwart over zes verbleven d» vorstelijke gasten aanboord vandeEidsvold,daarna verlieten de Koningin en de Prins den Noorschen oorlogs bodem en begaven zich aan boord van de ITeemskerck. Koning Haakon geleidde H.M. tot het einde van den valreep en nam daar afscheid. Hierna riep de commandant van de Eidsvold, met den steek in de hand, staande op den val reep, luid Leve de Koningin dat gevolgd Werd door een driewerf hoera van dc bemanning. Hollandsche Jantjes waren behulpzaam bij het losgooien van de trossen van de Eidsvold en langzaam achteruitstoomende, maakte het pant serschip zich van den wal los. De laatste eerbe wijzen werden gewisseld en langzaam stoomde de Eidsvold, de Ileemskerck voorbij, door de Ne- derlandsche torpedobooten gevolgd. Het bezoek van koning Haakon behoorde tot het verleden: De Koningin en de Prins zijn daarop per auto naar het Maasstation gereden. Aan het station bracht een compagnie mari niers de eerbewijzen, de stafmuziek van de ma rine speelde het Wilhelmus, en daarna, omstreeks 7 uur, vertrok TI. M. met den Koninklijken trein naar het Loo. De Prins ging per auto naar den Haag terug. De Hanze. Gisteravond heeft in Maison v. d. Heijden de aangekondigde vergadering plaats gehad. Nadat de opening op de gebruikelijke manier door den voorzitter was geschied en de secretaris de notulen had voorgelezen,werd het woord ver leend aan den heer v. d. Brule, voorzitter van de Rotterdamsche afd., die in de plaats van den heer v. d. Wiele, welke plotseling ongesteld was ge worden, zou spreken over de Hanzebank. Spr. deelt mede,dat hij eigenlijk in een ongun stige positie staat, wijl hij door zijn onverwacht optreden van hedenavond niet beschikt over het laatste materiaal en slechts de cijfers van eenige maanden geleden ten zijnen dienste heeft; daar om kan hij alleen in meer propagandistische» zin optreden. In welgekozen Woorden zet spr. dan glashelder uiteen het groote nut van de Hanzebank voor den Middenstand. Was vroeger zakenman en winkelier dikwijls met gouden koordjes aan zijn leverancier ver bonden, dank zij de Bank, heeft hij nu een onaf hankelijke positie kunnen innemen. De groote vlucht die de Bank dadelijk heeft genomen dank te zij aan de strenge eischen, welke gesteld wer den aan de kredietnemers, waardoor zij het ver trouwen onmiddellijk verkreeg en zelfs uit andere kringen de beleggers kwamen opdagen. Met den malaise-lijd is die groote kapilaal- toevloeiing verminderd, terwijl de erediet-be- hoefte daarentegen grooter Werd en hoewel de Hanze-bank onder dc minstgetroffene behoort was bij haar de terugloop toch ook te bespeuren, eensdeels door de genoemde oorzaken,ten andere zijde door de afbreuk,die de postcheque- en giro dienst haar deed en door dc omstandigheid dat middenstanders, aan wie door andere banken het crediet was opgezegd, nu bij de Hanze om hulp kwamen Om het evenwicht te bewaren is inkrimping van crediet noodzakelijk, voornamelijk om het vertrouwen der beleggers, die in dezen tijd ach terdochtig zijn geworden, te behouden. Als een voornaam middel tot verbetering bepleit spr. de uitbreiding van het aandeelenkapitaal. Hoe grooter dat kapitaal is, des te ruimer kan de Bank zich bewegen,daar de statuten tusschen vast kapitaal en verleend crediet een verhouding van 1 8 voorschrijven. Na met duidelijke cijfers te hebben aangetoond dat de Bank zich in een gunstige positie bevindt, wat binnenkort door het jaarverslag over 1922 zal Worden bevestigd,ein digt spr. zijn leerrijk betoog met de opwekking om uit moreel en zakelijk oogpunt de Bank te blijven steunen. Verschillende vragen en klachten werden daar na door spr. naar zijn beste weten beantwoordt. Daar Wegens het vergevorderde uur bespreking over de Oranjefeesten niet meer mogelijk was, werd het bestuur de volmacht gegeven een en ander te regelen in samenwerking met de Perma nente commissie. Hierna sloot de voorzitter de goedbezochte vergadering met. den christelijker! groet. Katholieke Openbare Leeszaal. Naar we vernemen, is heden het prachtige huis van wijlen Mevr. de wed. Melchers-Nolet a.d. Lange Haven 92, aangekocht voor een Katholie ke openbare leeszaal cn bibliotheek. Meer verblijdend bericht kunnen wij onze Katholieke stadgenooten vandaag niet geven. Gcv. en verk. onr. goederen. Notaris H B E Blaisse Afslag 8 Juni I Een hecht en sterk, keurig onderhouden heerenhuis, met tuin, gang en erf, te Schiedam, Lange Haven no 92, groot. 3 Aren 5 centiaren In veiling 16 400. II Een huis te Schiedam, Hoogstraat no 105, groot 58 centiaren. In veiling f 6.300. Perc. I en II gecomb. verkocht voor 23810. Notaris P. R. v. E 11 e k o m Afslag 8 Juni. Perceel I. Huis en erf aan de Zuidlanclsche- straat 15, groot 51 c.A. In veiling 1200. Perceel 2. Huis en erf aan de Zuidlandsche- straat 17, groot 51 c.A. In veiling 1200, Perceel 3. Huis en erf aan de Zuidlandsche- straat. 19, groot 53 c.A. In veiling 1200. Perc. 1, II en III gecomb. verkocht voor 3710 Notaris D. B o d d e s. Veiling 8 Juni. Perc. I., Een woonhuis met open grond en erf, aan de Lange Haven nr. 83 en een daarmede gemeenschap hebbend huis en erf aan de West- vest nr. 68, groot een are 33 centiaren. Geveild voor ƒ5700. Perc. II. Een woonhuis met open grond cmerf aan de Lange Haven nr. 85, groot 86 centiaren. Geveild voor 6000. Perc, III. Een pakhuispand en erf aan de Westvestnr. 70, groot een are 7 centiaren, geveild voor ƒ3000. Perc. IV. Een zeer gunstig gelegen Winkel- en Woonhuis met erf en open grond, aan de Hoog straat no. 89, groot één are 4 cenliarenj geveild voor 18750. Perc. V,,Twee pakhuispanden en erven, achter de Teerstoof nr. 10, samen groot een are 28 centi aren. Geveild voor ƒ9000. Perc. VI. Een Woonhuis en erf aan de Schie no. 112 en achteiuitkomende aan de straat Ach ter de Teerstoof, groot 82 centiaren. Geveild voor 8000. Perceel VII. Een woonhuis met erf, tuin cn achteruitgang aan den Oostsingel nr. 59, groot een are 5 centiaren. Geveild voor 4000. Perc. VIII. Een pand bevattende beneden huis met sousterrein en afz. bovenhuis, met loods, erf en open grond aan de St. Liduinastraat nr. 53 a-b, groot een are 15 centiaren. Geveild voor 10900. Perci IX. Een huis en erf aan de Verbrande Erven nr. 5, groot 65 centiaren. Geveild voor 1000. Perc. X. Een woonhuis met erf en open grond aan de Villastraat nr. 17, groot 67 centiaren. Geveild voor ƒ3000. Afslag 15 Juni. Bekroond. De N.V. Rutten's distilleerderij alhier, ont ving de mededeeling, dat haar expoi ljenever op de internationale expositie te Antwerpen werd bekroond met, de Grand Prix. Maandelijks bevolkingsovorzioh Bevolking op 30 April 42442. Vermeerdering door geboorte 99, vestiging 228 totaal 327. Vermindering door overlijden 43, vertrek 173, totaal 216. Totale vermeerdering 111. Bevolking op 31 Mei 42553. In de afgeloopen maand werden 50 huwelijken voltrokken. Door het gemeentebestuur «is de levering van 150 dozijn kousen voor school gaande kinderen, Waarvoor de aanbesteding on langs heeft plaats gehad, opgedragen aan H. van der Heydcn,alhier, voorde doorhem ingeschreven som van 1780. Gistermiddag stortte op den Rotterdamschen dijk van een wagen een vracht hooi op drie passeerendë kinderen van 3, 4 en 7 jaar. Door voorbijgangers werden de onthutste kleinen, die gelukkig ongedeerd Waren,onder het hooi vandaan gehaald. De voerman trof geen schuld, daar door het geschok langs den slechten rijweg de touwen,waar zijn vracht tusschen ge sjord was, losgelaten hadden. Tegen den caféhouder G. R. i s proces-verbaal opgemaakt Wegens het uitoefenen van een verboden loterij. De eenige prijs, een motorrijwiel, is door de politie in beslag genomen, evenals 400 loten die nog onverkocht waren. 100 Loten a 50 cents had hij reeds geplaatst. Bij het laatst gehouden examen ter verkrijging van het Hanze-Diploma slaagden onze stadgenooten A. B. C. Feelders, A. J. Pool man, E. B. M. Blom. ROTTERDAM. Vice-consul gearresteerd. Naar de „Tel." verneemt, is de lieer A. W. J. Mülfer, vice-consul bij het Britsche consulaat te Rotterdam, verdacht van verduistering ten nadeele van dit consulaat, gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Gedurende den oorlog had de heer Muller veel verdiend. Deze verdiensten hielden na den oorlog op. Geblekcn is, dat hij zich daarna aan gevaar lijke speculaties gewaagd heeft, waarvoor hij de dekking ontleende aan de hem toevertrouwde kas. Het bedrag, dat vermist Wordt, is op het oogenblik ƒ4500. De boeken worden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, daar men mcente te kunnen aannemen, dat grootere sommen aan de kas onttrokken zijn. Gemengd Nieuws. Auto-ongeluk te Arnhem. De toe stand van het tweede slachtoffer van het auto-ongeluk op de noodbrug te Arnhem, den heer van Pallandt, is zoodanig, dat de politie hem thans een voorloopig verhoor heeft afgeno men. De heer van Pallandt verklaarde, dat toen hij de noodbrug opreed, zijn auto buiten zijn wil naar links zwenkte. Hij heeft getracht het stuur naar rechts te wenden, hetgeen hem niet gelukte. De auto reed het trottoir op en ging nog een oogenblik met twee wielen op de brug verder, de houten leuning van de brug over een afstand van 9 meter verbrijzelde. Daarop stort te de wagen in de diepte. Baron van Pallandt verloor door den schok een oogenblik het bewustzijn. Toen hij weer bij kwam, riep hij zijn kameraad jhr. Boreel, doch deze gaf geen antwoord. Hij schijnt on middellijk gedood te zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2