Het oude lasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Woensdag 13 Juni 1923. No. 13664 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. - 39. Abonnementen per 3 maanden 2. per week lo cent, Iranco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van De firma N. I. JAKOBS EN ZOON om ver gunning tot uitbreiding van hare borstel- en kwastenfabriek in het pand Overschieschestraat 49, kadaster Sectie I. No. 179, met één electromo tor van 5 P.K. en eenige houtbewerkingsmachi nes. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 27 Juni a.s., des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis Worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, dié niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. c h i e d a m, 13 Juni 1923. Buitenlandsch Nieuws. DE NIEUWE DUITSCHE NOTA. Havas verneemt uit bevoegde bron, dat de Engelschc regeering de door haar te aanvaarden houding, waaromtrent werd beraadslaagd, nog niet definitief heeft vastgesteld. De ministers hebben zoowel gemeenschappelijk als elk voor zich het onderzoek in een zeer weiwillenden geest voortgezet. Men is verlangend op dit punt met- Frankrijk en België tot een bevredigende regeling te komen. De beraadslagingen, welke gisteren in den ministerraad plaats hadden, hadden overi gens slechts betrekking op een der aspecten der kwestie en vormden slechts een bevestiging van het Britsche standpunt in zake de procedure, Welke gevolgd moet worden ten opzichte van het Duitsche memorandum. De algemeene toon der Engelsche pers is optimistisch in zake de verdere ontwikkeling van den toestand. Slechts enkele bladen publiceerden gisteren avond commentaren, die de strekking haddenhet vermoeden op te wekken, dat een breuk tusschen Engeland en Frankrijk nabij was. Het is mogelijk hieromtrent uit bevoegde bron een categorische tegenspraak te geven. De „Pali Mall Gazette" verklaart, dat Baldwin ernstige pogingen doet om te verkrijgen dat het antwoord der geallieerden aan Duitschland gemeenschappelijk wordt opgesteld en in geener lei opzicht de entente verzwakt. Middelerwijl wordt de gedachtenwisseling tusschen de geallieerde regeeringen gevoerd langs den gebruikelijken diplomatieken Weg en is omtrent den toestand op het oogenblik te Londen niets officieel bekend. Alle berichten omtrent definitieve besluiten der Engelsche regeering moeten derhalve als apocrief worden beschouwd. Dc „Evening Standard" schrijft„Er heeft nimmer in dit land eén neiging bestaan en ei bestaat geen neiging om het Duitsche verzet aan te moedigen en indien Frankrijk overigens bereid is om te cont'erecren,zal er geenwezenlijk bezwaar bestaan om aan Duitschland een duidelijkcn 129 „Antwoord uit Londen „Oom zou u daar meer van kunnen vertellen." „Meer 1" Ik zat op in bed en streek mij de verwarde haren uit de oogen. Zij had het rijtuig laten wachten Ik liet mij aankleeden, in een grooten mantel hullen.Tusschen FeuleGeorgiana en Anna strom pelde ik de trap af en het rijtuig in ik ving nog even een blik van verstandhouding op tusschen mijne beide helpsters, een blik, dien ik op dat ooge.nblik niet begreep. „Ik zou meer hooren ik juichte toen de paarden aantrokken. Zoo kwam ik op Hoogheim, waar alles voor mijne komst was bereid een luchtige, ruime be nedenkamer, een bed even heerlijk als dat te Sturmfels, en stilte en kalmte. Den Generaal had ik gesproken Wilbrant was nog altijd te Londen, maar hield zich schuilzijn geld was op hij had schulden gemaakt en wilde naar Amerika. Het kwam er op aan hem dat te beletten. De ge heime agent der politie hield een nauwlettend oog op de schepen die zeilree lagen. Nu of nooit was het tijd om Wilbrant eene groote belooning voor te houden. wenk te geven. Maar wij zijn van meening, dat er wederkeerigheid moet zijn. Indien het de bedoe ling is, dat Duitschland van Engeland de waar schuwing zal krijgen om het verzet tegen Frank rijk op te heffen, moet dat gebeuren op de voor waarde, dat Frankrijk zijn maatregelen minder streng maakt en terugkeert tot, de „onzichtbare" bezetting, welke oorspronkelijk was bedoeld. Een wapenstilstand is mogelijk, indien het een Werke lijke wapenstilstand is en er bestaat geen bezwaar Voor latere besprekingen, indien Frankrijk evenals wij in de eerste en voornaamste plaats een economische regeling wenscht." Te Parijs, zegt de „Times", worden de be sprekingen over het nieuwe Duitsche voorstel ook voortgezet. Dit is hier wel het voornaamste feit van den dag. Gistermorgen heerschte er in sommige kringen een zeer pessimistische stem ming en men verzekerde zelfs, dat het nutteloos moest worden geacht, de besprekingen voort te zetten. De Fransche en Engelche standpunten verschillen naar men zeide op één kardinaal punt. Terwijl de Fransche regeering verklaart, dat het opheffen van het lijdelijk verzet in het Roer gebied een allereerste voorwaarde is voor het opstellen van een antwoord op de Duitsche nota en zelfs Weigert op gedétailleerde besprekingen tusschen de geallieerden onderling in te gaan zoolang die voorwaarde niet is vervuld, stelt de Engelsche regeering zich op het standpunt, dat de voorwaarden, welke men in Duitschland zal stellen, onmiddellijk opgesteld moeten worden. De Engelsche regeering is van meening, dat eerst een onderzoek naar Duitschlands betalings capaciteit moet Worden ingesteld, alvorens zij zich bij de Fransche regeering kan aansluiten w at betreft den eisch tot het opheffen van het lijdelijk verzet. De toon der Parijsche ochtendbladen was dan ook vrij pessimistisch, maar later op den dag kwam evenwel de gunstiger mededecling uit officieele bron, dat de besprekingen tusschen de geallieerden in ieder geval voortgezet zullen worden.Het commentaar der avondbladen is niet onbemoedigend. Nog is niets verloren en de algemeene stemming is er een van voorzichtig optimisme. Wat het Voorstel betreft om een wapen stilstand in het Roergebied te sluiten, dit wordi, te Parijs beschouwd als een vorm van com promis, Waaromtrent een bestudeerde reserve Wordt in acht genomen. Niettemin is het wel aan te nemen, dat dit voorstel ten slotte een uitweg uit de impasse zal opleveren. Gister hebben de Fransche autoriteiten zich in alle opzichten gereserveerd gehouden. Zij Wenschen zich op geenerlei wijze uit te spreken hetgeen op zich zelf in de huidige omstandigheden een veel belovend verschijnsel is. Er is niet de geringste aanleiding te veronderstellen, dat de Franschen geneigd zouden zijn overijld te handelen. In tegendeel wordt vernomen, dat de Fransche regeering allereerst een officieele verklaring van de Britsche regeering verwacht en, dat vóór dc ontvangst van een dergelijke verklaring niets zal kunnen worden gedaan. De Romeinsche correspondent van de „Vos- sisclie Zeitung" heeft van welingelichte zijde vernomen, dat de Italiaansche regeering heeft besloten, de jongste Duitsche nota afzonderlijk te beantwoorden. De Italiaansche regeering gelooft niet, dat er een collectief antwoord der geallieerden tot stand zal komen. Het is niet uitgesloten, dat de Italiaansche antwoordnota reeds Donderdag aan den Duitschcn gezant te Rome zal worden overhandigd. Over den inhoud der Italiaansche antwooid- Ik sliep in, voor het eórst na zooveel slapëlooze nachten. Den volgenden middag liet Georgians mij efinige regels insluiten bij haar brief aan Moeder. „Niet komen," schreef ik. Moeder behoefde niet ongerust te zijn ik was in een hemel van zorg en goedheid en heerlijkheid, en Freule Georgians verpleegde mij als eene zuster.Mijne koorts Was over en morgen mocht ik uit. Moeder kwam toch, even maar zij kon moeilijk te Sturmfels gemist worden. Ik zag haat blik van dankbaarheid aan Georgians. „Aan nie mand ter wereld zou ik anders je verzorging afstaan," fluisterde zij mij toe. Zoo lang ik wilde, mocht ik bij haar blijven. Nu, ik dacht er niet aan om naar Sturmfels terug te keeren Ging het goed met Bodo Zij keek mij aan, een stil verwijt in hare zachte oogen. Neen, naar Sturmfels zou ik in lang niet terug gaan Was Vader wel en niets van Wolfram Van den laatsten niets. Welhaast zou zijne ver lossing volgen 24 Mei. „Mislukt De Generaal kwam het prieel binnen, waar Georgians en ik zaten, en wierp den brief van zijn neef op tafel. De schipper van den Bremer koopvaarder, die gereed lag onrterug te keeren, was in het geheim weggevaren. nota verluidt, dat daarin het Duitsche aanbod weliswaar niet geheel voldoende wordt geacht, doch dat in den gewijzigden toon ervan, verge leken bij de nota van 2 Mei een factor wordt gezien, welke .de mogelijkheid biedt, voor een overeenstemming. BELGIË. In de Belgische Kamer is gister de behande ling begonnen van de begrooting van büiten- landsche zaken. Er zijn twee groote redevoerin gen gehouden, een door Vandervelde en een door minister Jaspar, waarbij het nog al levendig toe ging. Vandervelde noemde o.m. dc bezetting van het Roergebied een groote fout cn maakte de regeering er een verwijt van, dat België geheel afhankelijk van Frankrijk was. Minister Jaspar trachtte dit in een rede te weerleggen en pleit te voor een geallieerd eenheidsfront. IN HET BEZETTE GEBIED. Te Recklinghausen is Maandagochtend op de Kaiserwall een Fransch schildwacht doodge schoten. De Franschen beweren, dat het schot uit de huizen aan de Kaiserwall kwam. De hierom afgekondigde staat van beleg wordt bijzonder streng gehandhaafd. Alle ver keer tusschen 9 uur 's avonds en 5 uur 's ochtends is verboden. Uitzonderingen daarop zijn niet toegestaan. Aan de Fransche soldaten is opge dragen, zonder voorafgaande waarschuwing op iedereen te schieten, die na 9 uur op straat is. Eergisteravond is reeds een jonge man, die uit Dortmund te Recklinghausen was gekomen en van den staat van beleg aldaar niets afwist, door Fransche soldaten doodgeschoten. Gisterochtend had er weer een,incident plaats bij de overbrenging van het lijk van den doodge schoten soldaat.. Eefi Duitscher, die zijn hoed niet afnam, werd door Fransche soldaten ernstig mishandeld men weet zelfs niet, of hij er levend van zal afkomen, DE REVOLUTIE IN BULGARIJE. Uit Sofia wordt gemeld. Het voorloopige kabinet Zankof zal zijn ontslag nemen na de verkiezingen voor de Sobranje, welke door de nieuwe regeering zullen worden uitgeschreven. De agrarische wetten zullen gehandhaafd blijven. Ofschoon den communisten vrije meenings- uiting binnen de perken der Bulgaarsche wet ten zal zijn veroorloofd, zal dc bolsjewistische agitatie onverbiddelijk den kop worden inge drukt. De nieuwe Bulgaarsche regeering zal het ver drag van Neuilly loyaal uitvoeren. Met betrekking tot de voortdurende geruch ten omtrent een mobilisatie der troepen heeft de minister van Oorlog verklaard, dat die ge ruchten van allen grond zijn ontbloot. De mees te officieren, die op den morgen van den dag, waarop de staatsgreep plaats vond, waren op geroepen, hebben hun gewone werkzaamheden weer hervat. De minister van Oorlog heeft aan de dagblad- vertegenwoordigers verzocht, mede te deelen, dat de hinnenlandsche veiligheid van het land is verzekerd en dat de buitenlandsche politiek vredelievend zal blijven. Het mag een merkwaardige feit worden ge noemd, dat Maandag op de beurs te Sofia het pond sterling werd genoteerd met 402 lei, ter wijl op 8 Juni de koers 437 had gestaan. Al gemeen was verwacht, dat de lei zou dalen in plaats van stijgen. Andere berichten zeggen evenwel, dat de toestand in het land zeer'verward wordt. Op zijn bodém zou de inhechtenisneming plaats gehad hebben. Het goed overlegde plan was in het laatste oogenblik mislukt Wilbrant had arg waan opgevat en geweigerd, den voor ditmaal als stuurman van een Amerikaansch schip uit- gedosten von Hompesch te volgen De brief was per renbode uit Bremen bezorgd. De Generaal tuurde daarop met gefronst voor hoofd. De tijd drong. „Wij moelev hem hebben Als de klant ont snapt, is de laatste kans verkeken om achter het geheim te komen," riep hij. „Hugo schrijft, dat Wilbrant zich vermoedelijk in eene voorstad aan de Theems ophoudt en al tweemaal op het punt is geweest om zijne schuldeischers te verschalken Den laatsten keer scheelde het geen haar, maar de boot, waarvan hij zich bediende om naar den Amerikaan te roeien, bleek lek. „Kondt gij mij een geschiktcn helper zenden, een nieuw element, Oom, iemand, waarop Wilbrant niet verdacht is en op wiens samenwerken wij ons geheel kunnen verlatdn, ik zou niet wanhopen om de zaak tot een goed einde te brengen. Maar spoedig, spoe dig. Onze kans om te slagen staat voorloopig slecht de schurk heeft haviksoogen hij heeft ons in allerlei vermommingen gezien hij k< nt en speurt om e.en uur m de verte, en elk oogenbhk kan hij ons voor goed door de vmgers gkppen." De laatste kans, spoedig, spoedig De Generaal en Freule Georg;ana waren opgestaan en de oprijlaan al pratend mgewan- deld, zij aanhoudend en haar oom met rappe Gister is te Sofia het officieele rapport om trent de achtervolging van Stamboelinski be kend gemaakt waaraan het volgende is ontleend: Toen Slavowitza voor Stamboelinkski en zijn volgelingen onhoudbaar was geworden, ver trok hij met 300 agrariërs in de richting van Tatar Pazardsjik. Hij werd bij deze operatie voortdurend bestookt door cavalerie en infan terie der regeeringstroepen en het aantal vol gelingen nam voortdurend af. Stamboelinski zag toen in, dat zijn eenige kans op ontvluchting was gelegen in snel han delen. IIij sprong in zijn auto, gevolgd door eeni ge vrienden en zij vertrokken in volle vaart. Ongetwijfeld zou de ex-premier toen zijn ont komen, ware het niet, dat een afgedwaalde geweerkogel den chauffeur, van den auto verwond had. Op het oogenblik, dat dit gebeurde, reed dc auto door een ravijn. De chauffeur wist, hoewel gewond, den auto nog enkele honderden meters verder te rijden doch zakte toen bewustel- loos ineen met het gevolg,dat de wagen stuurloos werd en in een sloot reed. Van de andere inzittenden was evenwel nie mand gewond. Aan de linkerzijde van den weg strekte zich een dicht woud uit, en daarin zag men Stamboelinski en zijn vrienden verdwijnen Onmiddellijk werd het bosch omsingeld door cavalerie en infanterie en op dit oogenblik wordt er nog steeds naar Stamboelinski gezocht. De regeering heeft strikt order gegeven, dat Stamboelinski levend moet worden gevangen genomen. Zonder deze instructie zou hij dan ook waarschijnlijk reeds lang zijn gedood. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De geallieerde afgevaardigden hebben gister de kwestie besproken van de handhaving door Turkije van de oude concessies, de aanpassing van die contracten aan de huidige economische omstandigheden en de instelling van een compe tent lichaam om die aanpassing te bestudeeren in den vorm van een commissie, bestaande uit een Turksche en een geallieerde deskundige. De eerste Turksche afgevaardigde verklaarde, daar omtrent instructies aan zijn regeering te zullen vragen. RUSLAND. Agenten van de „Tsjeka" hebben aan de grens een delegatie uit Petrograd gevangen genomen, die onderweg was om aan groothertog Nicolaas te verzoeken, zich tot opperbevelhebber van het Russische leger te proclameeren. Er loopen geruchten, dat op groote schaal arrestaties plaats vinden onder het officierscorps van het leger. Natuurlijk worden speciaal vroe gere officieren van het tsaristische leger gearres teerd. Trotzki is bezig met een groot plan voor de algeheele vervanging van niet-communistische officieren door communisten. ZWITSERLAND EN RUSLAND. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Zurich, dat in de tweede nota van deRussische regeering aan de Zwitsersche regeering deze opnieuw ver antwoordelijk wordt gesteld voor den moord op den Sovjet-gedelegeerde Worofsky. De Sovjet- regeering handhaaft haar eisch om compensatie. De Zwitsersche regeering heeft besloten, met het oog op den beleedigenden toon, waarin de Russische nota is gesteld, daarop niet te ant woorden. ENGELAND EN RUSLAND. Nog deze week zal waarschijnlijk een Britsch antwoord op de jongste Sovjetnota verzonden woorden achtervolgend, hij haar eerst met korte afwijzmgcti in de rede vallend, maar eindelijk zw'ijgcnd en luisterend Werktuigelijk nam ik den brief aan, dien de bediende mij een oogenblik later bracht. Van Moeder.Vader was vertrokken om bij den com mandant een goed woord voor Wolfram te doen. Wolfram scheen ditmaal ernstig ongesteld. Ik Wankelde naar mijne kamer en viel voor mijn bed neer. Voor de koffietafel van vieren kwam Georgia- na mij roepen. „Moed. lieve", zeide zij met bezorgden blik. „Ik heb goed nieuws. „Morgenochtend vroeg '<mat Oom naar Munster om den.Stadhouder te spreken. Hij heeft het rijtuig tegen zeven uur besteld. Alle hoop is nog niet verloren." De Generaal vertelde mij zijne plannen! On duidelijk en als in een droom kwamen zijne woorden tot mij. „Rust wat", zeide Georgiana en bracht mij naar mijne kamer. Ik zat neer. Tot geregeld denken Was ik niet in staat. Een eindelooze weg ontrolde zich voor mij Amsterdam, de overtocht naar Londen, de groote stad, de onbekende omgeving, de schurk, j ïk bekeek onwillekeurig mijne handen; zij hadden 1 zoo lang rust gehad, zij waren nu zoo blank en teer handen om gebroken te worden, niet om te breken nuttcloozc, krachtelooze handen. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1