Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SOHIEDAMEN OMSTREKEN FEU ILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 14 Juni 1923. No. 13665 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t e n|t i ën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal ;berekend. Ingezonden inededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. I, DE NIEUWE DUITSCHE NOTA. ggjDe Engelsche premier Baldwin presideerde gister een voltallige kabinetszitting ter verdere bespreking van het schadevergoedingsvraagstuk. De verklaring omtrent de door Engeland te volgen politiek wordt niet vóór dc volgende Week verwacht. Algemeen is men van meening, dat het niet onmiddellijk noodzakelijk is, een be slissing te nemen en dat alles in het werk moet worden gesteld om overeenstemming te verkrij gen in zake een gemeenschappelijke gedragslijn der geallieerden. Tusschen de geallieerde hoofdsteden hebben levendige diplomatieke gedachtenwisselingen plaats. Daar Frankrijk de kwestie van het lijde lijk verzet van Duitschland tot het voornaamste punt van het geding heeft gemaakt, tracht Engeland nauwkeurig te weten te komen, wat Frankrijk bedoelt met zijn streven een einde te maken aan het lijdelijk verzet en of er een ge meenschappelijke politiek kan worden uitge werkt welke voor beide landen bevredigend is. IN HET BEZETTE GEBIED. Te Dortmund hebben de Franschen nog twee Duitschers doodgeschoten, t.W. den gewezen wachtmeester Boldau en clr. Gulke. Boldau werd gedood toen hij voor een Fransche patrouille vluchtte. De slachtoffers zullen Vrijdag worden begraven. De staat van beleg is nu ook afgekondigd voor de voorstad Huckarde. Uit het rijksbankfiliaal hebben de Franschen ongeveer een milliard weggenomen. De twee directeuren en de kassier werden in hechtenis genomen. De directeur Jung wordt nog vast gehouden, de twee andere heeren zijn later Weer vrijgelaten. Volgens een mededeeling van den districts gedelegeerde te Coblenz is voor den tijd van een maand het binnenkomen van personen uit het onbezette in het bezette gebied verboden. Slechts in dringende uitzonderingsgevallen, bijv. sterf gevallen, zal vergunning voor het binnenkomen Worden verstrekt. In het algemeen wordt een toenemende ver scherping bij de handhaving van de verorde ningen der bezettingsautoriteiten merkbaar. Uit Mannheim wordt aan de „VossisChe Zcitung" gemeld, dat de Fransche krijgsraad te Mainz den ingenieur Goerges van de Badische Anil in- und Sodafabrieken te Ludwigshafen ter dood heeft veroordeeld. Goerges werd kort ge leden gearresteerd. Hij werd ervan beschuldigd daden van sabotage'te hebben verricht op spoor lijnen in de Palts. HET KRUPP-PROCES. Uit Dusseldorp wordt aan de Vossische Zcitung" gemeld Voor den Franschen krijgs raad te Dusseldorp Werd gister in hpoger beroep het proces tegen het lid van den bedrijfsraad dei- firma Krupp, Müller, behandeld. Na een zitting van ongeveer drie uur, werd het vonnis geveld. Müller werd tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld. In eerste instantie was hij tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. DE INTERGEALLIEERDE COMMISSIE. In overeenstemming met de besluiten, te Brussel door de Fransche en Belgische regeerin gen genomen, en in verband met de geweld- maatregelen, waarmede de Duitsclie regeering tracht de uitvoering te verhinderen der verorde ningen betreffende hot instellen van een douane- 130 Rusten kon ik niet. Ik liep het huis uit en dwaalde de lanen door. Alle ramen stonden open Georgiana noch de Generaal was te zien. Zeker hielden de toebereidselen voor de reis hen bezig. De kamer van den Generaal stond open. Ik liep binnen. Het is zonderling hoe soms opwellingen en gedachten, die ons dagen en weken onbestemd hebben achtervolgd, eensklaps vorm en kleur verkrijgen door een onbeduidend voorval. De Kamer was leeg. Als in een droom was ik binnengekomen en had de oogen laten rond gaan, gedrukt door dat tergend gevoel van onmacht en hulpeloosheid, dab sinds dagen hoofd en hart, en alles in mij met looden zwaarte ge vangen hield,Ik wilde nu weer herugkeeren,toen ik een papier onder de schrijftafel zag liggen. Werktuigelijk raapte ik het op, nog werktuige- lijker sloeg ik er de oogen in „haar donkerbruin en golvend oogen blauw mond gewoon lengte middelmatig handen Ik herinnerde mij den pas, dien de Generaal Voor den zoon van zijn jager voor Holland had stelsel in de bezette gebieden en de controle óp den handel met het buitenland, heeft de Inter- geSllicerdc Hooge Commissie gister besloten tot het. uitvaardigen van een nieuwe douane-ver ordening, waarbij de goederen afkomstig uit het niet-bezette gedeelte van Duitschland, die de bezette gebieden binnenkomen, vallen onder de uitzonderingen op de betaling van rechten gelijk aan 25 vastgesteld in de iritergeallieerde douane-tarieven DE REVOLUTIE IN BULGARIJE. Gistermiddag was te Sofia de toestand vol komen rustig, zegt de „Times". Er zijn nog geen nadere berichten omtrent het lot van den afgezettcn premier Stamboelinski ontvangen. Het laatste bericht was, zooals gemeld, dat hij met eenige zijner getrouwen in een bosch was gevlucht. De kolonel, die de regeeringstroepen, welke Stamboelinski achtei volgen aanvoert,heeft gistermiddag een telegram naar Sofia gezonden, waarin hij verklaart, met zijn eigen leven borg te staan voor de gevangenneming vanStamboelins- ki, hetzij dood of levend. De eveneens afgezette minister van Justitie, Doeparinof, en verschillende agrarische Kamer leden, die zijn gearresteerd op hun vlucht naar de Turksche grens, zijn gister onder ge wapende geleide te Sofia aangekomen. Zij zijn gevangengenomen toen zij nog maar op een dagmarsch afstand van de grens waren en kwa men in geheel uitgeputten toestand te Sofia aan. Het eenige incident van beteekenis, dat nog dient te worden vermeld, heeft zich te Plevna voorgedaan, waar een troep gewapende boeren het politiebureau bestormde. Zij wisten binnen te dringen en slaagden er in den afgezetten minister van landbouw, Obof, die eveneens gevangen was genomen te bevrijden. Zij namen hem met zich mee en vluchten in de richting van den Donau. Hun aantal bestond uit niet meer dan tweehonderd man. De regeeringstroepen, die hen achtervolgen, verwachten hen spoedig te kun nen gevangennemen. Te Plevna zelf is thans alles Weer volkomen rustig. Koning Boris vertoeft nog steeds in zijn paleis Wranja, dat buiten Sofia is gelegen. Hij heeft zich tot dusverre nog in het geheel niet in de- hoofdstad vertoond. De correspondent van de „Vossische Zeitung" te Sofia meldt aan zijn blad: Stamboelinski be vindt zich nog steeds op vi-ije voeten. Hij ver toeft te midden van ongeveer 1000 a 2000 aan hangers, allen boeren, tusschen Sofia en Philip- popel. ITier tracht hij het verzet tegen het nieuwe kabinet te organiseeren. De ex-premier en zijn aanhangers hebben zich verschanst en worden door troepen van de nieu we regeering belegerd. RUSLAND. De „Workers' Dreadnought",- het ultra-com munistische Engelsche blad, dat door de bekende kiesrechtfurie miss Sylvia Pankhurst wordt uitgegeven, geeft een merkwaardige, vrijmoedige schildering van Rusland, zooals zich dat aan de oogen van de Engelsche apostelen van het on gerepte socialisme voordoet. Het artikel begint met de erkenning, dat de dagen van het absolute bolschewisme voorbij zijn. Een kameraad, die uit Rusland teruggekeerd is, zegt de schrijver, spreekt met smart over de toestanden, die daar heerschon. Toen de nieuwe economische politiek begon, zeiden de communis ten, dat de concessies aan de kapitalisten hoog stens voor tien jaar zouden gegeven worden en aangevraagd. Dat signalement, groote God paste op mij. Ik sloop als een dief met den pas naar mijne kamer, sloot de deur af en haalde uit mijn koffer een lederen beursje te voorschijn met acht goudstukken verjaarsgeschenken van mijn peetvader. Bij mijn vertrek van Sturmfels had ik ze medegenomen ik kon ze noodig hebben, meende ik, voor dat groote, onbestemde plan, dat mij voorzweefde sinds Wolfram's veroor deeling. Acht goudstukken én den pas én het adres van den Jonker von HompeschNu ontbrak mij niets dan een passende vermomming Het had zooeven half zes geslagen dertien uren bleven mij nog over vóór het vertrek van den Generaal. Ik ontsnapte door de achterdeur naar het jagershuis. Voor een goudstuk gaf de VrouW mij wat ik verlangde wambuis, vest, broek, pet en kousen en een ouden regenmantel daarbij- Ongezien kwam ik op mijn kamer terug. Ik had verder tijd tot niets meer vóór het avondeten om half acht. Maar daarna Gij zijt moe wij zullen nu afscheid nemen in plaats van morgenochtend blijf liggen slaap geeft kracht en uw gestel heeft vele schokken doorstaan," zeide de Generaal goed hartig. Zoo Wenschte ik hem goede reis en ging, sloot dat dan het communisme heerlijk zou oprijzen. Nu worden de concessies aan het. kapitalisme voor negentig jaar of nog langei gegeven. En als men den communisten vraagt, wat er van de periode van tien jaar geworden is, zeggen zij „het is de politiek der partij dus is het nood zakelijk." De meeste communisten denken zelf nooit, zij volgen gewoon de leiders. Kapitalisme groeit als een sneeuwbal nieuwe zaken worden dagelijks geopend. De regeering maakt geen communistische propaganda, en de partij doet het ook niet. De jonge communisten doen, wat zij willen, maar zij zitten krap in hun middelen en zij krijgen geen steun van de regeering. De physieke toestand van het volk, gaat het artikel voort, is beter dan hij eenigen tijd geleden was. In de opera te Moskou ziet men menschen, die zelfs rijker gekleed zijn dan in Londen, maar buiten verkoopen kinderen in lompen de pro grams. Voor de opvoeding wordt niets gedaan, be halve in enkele centra. Flet meest doet men nog voor de weezen, die ontelbaar zijn. Als men naar Samara gaat, strekken op alle stations kinder handjes zich om een aalmoes uit. Kinderen reizen zonder kaartjes op de treinen en bedelen van de reizigers het levensonderhoud af. Als zij door een of anderen inspecteur Weggejaagd worden, wachten zij op een volgenden trein. Velen van hen komen te voet naar Moskou. Ze worden dan meestal op de straten opgepikt en voor een paar maanden naar een home gezonden, waar zij geneeskundig verzorgd en van nieuwe kleeren voorzien worden. En dan gaan ze in groepjes naar kolonies, waar ze hun verdere opvoeding- ontvangen. Volgens den kameraad is dë toestand in de fabrieken goed, maar men ziet er ook veel vrou wen werken, door den nood daartoe gedreven. De mannen verdienen niet genoeg om in het levens onderhoud hunner gezinnen te voorzien en daar om moeten de moeders, vaak in de moeilijkste omstandigheden, mede-Werken om de diende uit huis te houden. CHINA. De berichten uit China luiden weer wat gun stiger. Uit de telegrammen van gister weet men, dat nu ook de laatste gevangenen der trcin- bandieten bij Lin-tsjeng in vrijheid zijn gesteld. De gevangenen hebben een vreeselijken tijd gehad. De bewakers, door de bandieten over de gevangenen gesteld, waren dikwijls dronken, en schepten er dan vermaak in, maar in het wilde weg te schieten tot grooten schrik en groot ge vaar voor de reizigers. Erger was misschien nog, dat er onder de bewakers van de gevangenen waren, die leden aan smerige en besmettelijke ziekten en die zich niet ontzagen gebruik te maken van hetzelfde kook- en waschgerei, dat de gevangenen bezigden. Maar ten slotte is nu toch een eind gekomen aan deze verschrikking. Ook uit Peking zijn nu weer geruststellende geruchten ontvangen. De dreigende staatsgreep die naar het heet te gericht zou zijn tegen den president Li- Joeang-Hoeng en zou geschieden ten bate van Tsao-Koen gaat allicht niet door. De stakende politieagenten te Peking hebben een maand van hun achterstallig salaris uitbetaald gekregen, en zijn weer in functie gegaan. Evenwel is de kabinetscrisis nog niet opgelost. ALLERLEI. Volgens een bericht uit Praag heeft de gealli eerde militaire commissie van toezicht in Hon- deur en vensters van mijne kamer af en stak alle kaarsen op. De kleederen pasten, nadat ik ze hier en daar wat had ingenaaid. Zes goudstukken stikte ik in den broeksband één liet ik er in de beurs en voegde daarbij al het klein geld,dat ik had.Ik rolde eeuig linnengoed bijeen in den regenmantel en maakte daarvan een bundel. Daarop nam ik mijn schrijfgereedschap. Mijn eerste brief was aan mijn ouders. Wat ik ga doen, zult gij afkeuren, ja, wellicht onzinnig en onnut noemen daarom vraag ik geen raad. Gij zoudt mij weerhouden daarom ga ik zonder dat gij het weet, of iemand uit mijn omgeving het vermoedt. Maanden lang heeft eenzelfde gedachte mij vervuld helpen. Maan den lang heb ik geworsteld om niet tegaan en op anderen te vertrouwen. Nu dringt de tijd en zegt iets in mij dat ik slagen zal, waar iedereen, zelfs de Jonker von Hompesch heeft gefaald. Vergeving, dat ik u leed en spanning moei na brengen.Maar is de hemel niet. oveial en zalGod s hand mij niet overal volgen Ik zal slagen en terugkomen, en kan dat niet zoo zijn, zoo be denk, dat niemand ooit straffeloos de inwendige stem heeft versmoord, die zeide: „Op, het is uwe taak." De tweede was aan Bodo: een bede om vergif fenis voor mijn hardheid; de derde aan Georgiana, een woord van dank. Er bleef mij nog één offer te brengen de schaar lag gereed. garije vlak bij de Tsjechisch-Slowaksche grens een bergplaats ontdekt, waar honderden tonnen oorlogstuig lagen opgestapeld, waaronder pa tronen voor geweren en geschut, werpmijnen en handgranaten. Uit Parijs. De rechter van instructie, aan wien de dossiers betreffende den aanslag op de binnenlandschc- en buitenlandscheveiligheid van den staalen provocatie der militairen tot onge hoorzaamheid, werden teruggezonden, nadat het Hof van Justitie zich incompetent verklaard had, heeft beslist, dat de vervolgde feiten geen andere misdaad of delict vormen dandle,waaromtrenthet Hof reeds beslissing nam en heeft derhalve Mar cel Cachin en alle overige beselmldigin in zake het complot van rechtsvervolging ontslagen. Uit Berlijn. De „Vossische Zeitung" ver neemt uit Hindenburg in Duitsch Opper-Silezië dat de toestand zich eenigszins heeft verbeterd. Uit Berlijn. Nadat gister de loonen der mijnwerkers met 52 procent zijn verhoogd, wordt heden medegedeeld, dat de prijzen der kolen met eenzelfde percentage zijn gestegen. In Noorwegen zijn de werkgevers en werk nemers in het drukkersbedrijf overeengekomen het loongeschil door arbitrage te lagen beslechten. Het werk zal Zaterdag worden hervat. Uit Antwerpen. Er is een staking uitge broken onder het sleepbootpersoneel van een firma. Men vreest, dat zij zich tot andere zal uitbreiden. Uit Brussel.Dcvèze, de minister van oorlog, is van zijn paard gevallen. Zijn wonden zijn niet ernstig. Theunis, de minister-president, heeft hem bezocht. De regeering zou van plan zijn het debat over de militaire kwestie uit te stellen. Uit Berlijn. Kanselier Cuno is van zijn reis naar Zuid-Duitschland te Berlijn teruggekeerd. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 13 Juni. Bij de voortzett ing van de beraadslaging over de interpellatie-M archant over Suriname betoogde de heer H. C o 1 ij n (A. R.), dat een stelsel van knakking van de autonomie niet bestaat. De gouverneur had de klacht tot den raad van ministers moeten richten. De autono mie van de kolonie kan door de armlastigheid nooit bestaan. Spr. vraagt welk werkplan de gouverneur had en welke de financieele conse quenties daarvan zijn. De heer F eb er (R.K.) oefent kritiek op de wijze waarop de gouverneur klaagt, maar acht het wenschclijk dat de koloniale staten oordeelen over door den minister in de begrooting aange brachte wijzigingen. De heer Boon (V. B.) vindt de vlucht van den gouverneur in de openbaarheid zeer begrij pelijk. Strenge curateele is onbillijk, omdat het moederland aan de kolonie een dure onderwijs hervorming opdringt. De heer v. Bo etz'elaer v. Dub b e 1- d a m (C. II.) acht het noodig, dat de curateele met tact wordt uitgeoefend. Spr. bepleit benoe ming van den gouverneur voor langeren duur. De heer van G ij n (V. B.) beveelt het systeem van de commissie-Bos aan, waarbij ter wille van de autonomie belangrijke onderdeden door de kolonie betaald worden. Minister De G r a a f f zegt, dat bij de her ziening van het Regeeringsreglement de be schouwingen over de autonomie tot haar recht zullen kunnen komen. De verhouding tusschen gouverneur en minister zal dan ook belangrijke herziening vragen. Een voor een vielen mijn zware, glanzende tressen naast mij op den grond. Wat nood Voor Wolfram hadden ze geen waarde. Ik trok mijn nieuwe kleederen aan, sloot mijn kof f exblies de lichten uit en wierp mij op mijn bed. Een rust, zooals ik in lang niet had gevoeld, kwam over mij en ik sliep in. Om' half elf werd ik gewekt. Een zachte hand poogde de deur te openen, een vriendelijke stem vroeg fluisterend: „Slaap je?" en ging, niets hooiende, verder. „God zegene u," fluisterde ik voor haar on hoorbaar terug. De Mei-nacht was zoel en stil. Laag,tusschen. een opening van het bosch, klom de roode maan uit een meer van dauw omhoog. Zij zou mijn eer sten tocht begeleiden. Ik liet mij behoedzaam uit het raam op het gras neerglijdcn, sloot zacht het raam, wierp mijn bagage over mijn schouder en ging. Mijn plan was goed overlegd. Niemand zou mij missen vóór acht uur. Dan waren Generaal, koetsier,lijfknecht enpaardenverre en .eenanderen kant uit Reeds den vorigen dag was lu i tweede span naar de eerste posthalte gezonden wilde Georgiana mij laten achterhalen, clan moest zij eerst bij de boeren in den omtrek om hulp vragen Dicht bij Bermen woonde een man, die paard en wagen ter beschikking van reizigers hield. Verder van daar naar den Rijn, op een der vele beurtschepen, die de rivier afzakten (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1