clat zoo groot is als nog geen ter wereld. Het ge bouw zal 47 verdiepingen tellen en 64 liften zullen de bezoekers naar de .verschillende etages voeren. Het theater zal op echt Amerikaansche wijze gebouwd worden met een soort emplacement op de verschillende etages. Op de tweede ver dieping bijvoorbeeld,zal zich een Artisten-boule- vard" bevinden met aan Weerszijden winkels waar men muziek en boekwerken kan koopen. In het theater zullen vooits een postkantoor, een bibliotheek, restaurants en andere inrichtin- ten zijn, zoodat het een stad op zichzelf wordt. Kcrkhofroovers. In de laatste veer tien agen zijn er op liet kerkhof te Steglitz ongeveer 200 diefstallen en beroovingen van graven en monumenten gepleegd. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen gelukte het niet, de daders te ontdekken. Thans echter heeft men de hand gelegd op een paar leden der dievenbende, die een prachtige bronzen Christusfiguur van drie meter hoog ge demonteerd en stukgeslagen hadden. De roovers hadden het kostbare granieten voetstuk ver brijzeld en de platen en pilaren zwaar beschadigd. Een politie-afdeeling, opzettelijk op post gezet in verband met de kerkhofdiefstallen, bemeikte drie mannen, die zware zakken voort sleepten. Zij werden gearresteerd. Het bleken metaaldieven van beroep te zijn. Door hun ar- restalie is de politie een heele kliek roovers op het spoor gekomen. De p r ij z e n te B e r 1 ij n. De „Vossische Zeitung" wijst er op, dat de nieuwe daling van de mark Wederom een stroom buitenlanders naar de hoofdstad van het Duitsche rijk heeft gelokt, voornamelijk Engelschen, Tsjechen en inwoners der Scandinavische landen. De buitenlanders, zoowel kooplieden als touristen, worden echter te Berlijn ten zeerste teleurgesteld de prijzen aldaar zijn immers steeds zoo hoog of in den tusschentijd reeds weer dermate gestegen, dat men werkelijk niet naar deze stad behoeft te gaan om aldaar „koopjes" te halen. In het bij zonder voor geweven goederen, confectie artike len, schoenen en lederwaren moeten enorme prij zen worden betaald. Deze artikelen zouden te Berlijn meer kosten dan in Tsjecho-Slowakije, terwijl er bijna evenveel voor zou moeten worden besteed als in de landen met. hooge valuta. Bedolven. Uit Bottrop wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld Gister heeft hier een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad bij een huis in aanbouw. Een steiger'stortte in en be dolf vijf arbeiders. Vier van hen werden gedood de vijfde werd zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. Aan het reddingswerk Werd door een Belgische troepenafdeeling deel genomen. De aannemer is gearresteerd. Turkse lie haven in de ascli ge legd. De haven van Selefke aan den spoorweg van Angora naar Constantinopel is door brand verwoest. Geheimzinnige mij n-m oord. On langs maakten we melding van de griezelige ontdekking, in een oude mijnschacht te Glossop gedaan, waar een drietal lijken werden gevonden, nl. het lijk van een ongeveer 30-jarige vrouw en die van twee kinderen, resp. 4 jaar en 14 maan den oud, reeds sinds langen tijd op geheimzinnige wijze verdwenen. De naam van een zekeren Albert Burrows, thans in arrest onder beschuldiging van moord op een kleinen jongen, Tommy Wood geheeten, is nu ook in deze zaak betrokken geworden. En buurman van Burrows is komen verklaren, hoe Hannah Calladine, de 30-jarige verdwenene, en haar twee kinderen op een kouden avond in December 1919 ten huize van Burrows arriveer den en hoe hij de vrouw het laatst gezien had op een Zondagavond in Januari 1920. Ook niemand anders heeft haar sindsdien meer levend gezien. Verschillende bezwarende omstandigheden zijn intusschen tegen Burrows aan het licht gekomen, die leidden tot het in staat van beschuldiging stellen van Burrows wegens drievoudigen moord. Burrows, die voor het gerecht verscheen, hoorde rechtopstaand, zonder blikken of blozen, de beschuldiging aan en keek de jury en het pu bliek strak aan. Hij bewaarde zijn stoicijnsche kalmte ook gedurende het releveeren van de geheimzinnige verdwijning van de vrouw en de twee kinderen en het vinden van hun geraamten in de mijnschacht, gelijk hij eenige weken geleden doodkalm gebleven was bij het aanhooren van het verhaal der verdwijning van den 4-jarigen TommyWood en de tragische ontdekking van zijn lijk in dezelfde schacht. De verklaringen over het onderzoek van de overblijfselen der drie vermoorden brachten feiten naar voren, die deze droevige geschiedenis tot een der meest vreemdsoortige maken, welke in de annalen der misdaad zijn opgeteekend. Een buurvrouw van Burrows verklaarde, hoe zij heel in de vroegte op een Januarimorgen, nu drie en een half jaar geleden, Burrows gezien had, die een klein meisje aan de hand hield. Hij ging in de richting van Simmondley en keerde eenige uren later alleen terug. De getuige had verscheidene malen na de Verdwijning van Hannah Calladine en de kinderen aan Burrows gevraagd, waar het drietal gebleven was, doch zij kreeg slechts ten antwoord, dat zij naar huis ge gaan waren en dat hij er wel nooit meer iets van zou hooien. Daarna kwam een zekere Mellor verklaren, dat hij Burrows aan zijn (Mellor's) broeder op het station Glossop had hooren zeggen, dat hij de Vrouw „zou krijgen en haar, of van kant zou maken, of haar onder in een mijnschacht zou stoppen." Deze verklaring maakte Burrows Woedend, die zijn verwondering er over uitsprak, dat de getuige niet dood neerviel, omdat hij niets dan leugens vertelde. Mellor hield échter met beslistheid staandfe, dat hij de waarheid sprak en dat zijn broeder, als hij aanwezig was, hetzelfde kon vertellen en nog een beetje meer. Toen eindelijk de jury Burrows in staat van beschuldiging stelde en hem werd meegedeeld dat hij zou worden in arrest gehouden ant woordde hij kalm „AU right, Dank tv". Tusschen twee gevangenisbcamBten in liep Burrows met vasten stap naar de gereedstaande auto, die hem naar de gevangenis te Manchester zou overbrengen. De politie had buitengewone voorzorgsmaatregelen genomen voor de vcilighc d van den gevangene wegens de vijandigheid van het publiek. Het Eucharistische Congr es i n d e n E 1 z a s. De Kathokieke bevolking van Eolmar in den Elzas heeft Zondag j.l. op groot- sche en geestdriftige wijze van haar godsdienst zin doen blijken. Wel had de socialistische burgemeester der stad de processie met het Allerheiligste door de straten der stad verboden, en ondanks heftige protesten der bevolking, maatregelen getroffen, om eventueel dit verbod te doen eerbiedigen, maar de katholieken hebben desondanks én het socialistische verbod geëerbiedigd én processie gehouden. Zij deden wat mocht en trokken in een machtigen stoet, zonder het H. Sacrament in hun midden, ten getale van meer dan 15000 Roomsche mannen en vrouwen door de stad. Buiten de kom der gemeente gekomen werd de stoet echter in een grootsche processie herscha pen. Biddend en zingend trokken nu de duizen den naar het op eenige K.M. van Colmar gele gen dorp Ingersheim. Mgr. Ruch, bisschop van Straatsburg, droeg het Allerheiligste, en talrijke hoogwaardigheidsbekleedeis, afgevaardigden, of ficieren en soldaten volgden. Met schitterende godsdienstige plechtigheden werd de Eucharistische dag gesloten. Stationsbrand. Maandagochtend is te Philadelphia het vermaarde Broadstreet station afgebrand. De brand ontstond op nog niet ver klaarde wijze onder een perron en verspreidde zich snel naar alle kanten. Er stonden in het, station treinen met Pullmanslaapwagens waarin reizigers in diepe rust verzonken waren.Een der slapenden Werd bewusteloos van den verstikken- den rook maar tenslotte wisten allen zich te redden. Hoe reusachtig dit station is, moge blijken uit het feit, dat er op het tijdstip dat de brand uit brak, dertig treinen aanwezig waren. Verscheide ne daarvan vlogen in brand, voor zij konden wor den weggerangeerd. De aangerichte schade wordt met inbegrip van de verbrande reizigersbagage geraamd op 2.000.000. Broadstreet station is een zeer groot kopsta- tion, in het hartje van de stad gelegen, vlak tegenover het stadhuis. Het inwendige van het gebouw was bijzonder moderne en verrassend rijk ingericht met mooie restauraties, groote wachtzalen, rustvertrekken, e.d. Vroeg geleerd. E. R. Hardy, die dezer dagen met zijn ouders, prof. en mevr. Hardy uit NeW-York te Plymouth aankwam, is nog slechts veertien jaar oud en heeft niettemin reeds den graad bereikt van „Bachelor of Arts", schrijft de „Daily Chronicle". Hij spreekt veertien talen. Na zijn vacantie in Engeland te hebben doorgebracht zal hij zijn studies nog een jaar voortzetten, voor dat hij predikant wordt van de Amerikaansche Episcopaalsche Kerk. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Matige, in het N. aan vankelijk nog krachtige N. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk nog regenbuien, over dag iets warmer. Te water. Men meldt ons uit Vlissingen Hedenmorgen reed een motorrijder met volle vaart de Dokkade in; Een schipper die daar lag, redde den man de motor is opgehaald. De moord te Udcn. Men meldt ons uit den Bosch De rechtbank veroordeelde Jan v.d. Kammen te Eden, wegens doodslag op Willem Nooyen te Volkel, tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch was 6 jaar. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 13 Juni 14 Juni. Londen 11.78 11.76 Berlijn - 0.0026 -0.00237, - 16 35 - 16.15 - 14.08 - 13.83 Zwitserland - 45.86 - 45.777, Weenen - 0.00a/8 - o.oo Kopenhagen - 44.92 V, - 45,677. Stockholm - 67 80 - 67.65 Ghristiania - 42.22V2 -42.177ï Amerika - 2.527, - 2.557. Madrid - 38.06 -37.777, Milaan - 11.85 -11 74 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 13 Juni 14 Juni Londen f 11.77'/. f 11.7672 Parijs - 16 35 16.20 Brussel - .14.0772 - 13.85 New-York., - 2.5574 - 2.55*4 Berlijn 0.00263/4 -0.00237, Stockholm - 67.80 - 67.75 Zwitserland - 45.877. - 45.80 Kopenhagen - 45,— - 45.75 Ghristiania - 42.50 - 42.45 Weenen.-0.0036-0.00367« Telegrammen. BULGARIJE. BERLIJN, 14 Juni. (draadloos) Het Bulgaar- sche Telegraglmn-agentuur spreekt formeel het bericht tegen, volgens hetwelk de Macedonische leider Sodor Alexandra/ bij d.cn val van het. kabi- nel-Stamboelinski mede gewerkt heeft. de VERWARRING IN HET BEZETTE GEBIED BERLIJN, 14 Juni. (draadloos) Uit. Dort mund wordt van Fransche zijde gemeld, dat de Fran- schen de waarschijnlijke moordenaars van de beide Fransche officieren, die vroegere Sohuppo agenten zouden zijn, op hun vlucht bij de achter volging, hebben doodgeschoten, pe „Duitsche Algem. Zeitung" voegt er aan toe, dat de dooden hun onschuld niet. meer kunnen bewijzen. OVERAL ONRUST. PEKING, 14 Juni (draadloos)Le Yuan Lung de president van China sinds Juni 1922, is heden met zijn familie uit Peking gevlucht, nadat hét parlement besloten had tot zijn aftreden. DE DRANKWET. WASHINGTON, 14 Juni) Van bevoegde zijde wordt vernomen dat nieuwe drankwet bepalingen, voor de buitenlandsche schepen, zullen worden opgenomen in een verdrag, met de buitenlandsche mogendheden Het nieuwe verdrag zou tegemoet komen aan de bezwaren dezer mogendheden. De driemijlsgrens voor hei, onderzoeken van vreemde schepen, zal worden uitgebreid tot 12 mijl en denschepen van de bij het verdrag be trokken mogendheden,zullen zekerehoeveelheden sterke drank, verzegeld in de Amerikaansche wateren mogen brengen, voor het gebruik op de thuisreis doch niet voor gebruik in de Amerikaan sche havens; President Harding zou reeds zijn goedkeuring aan dit ontwerpverdrag hebben gegeven. BOSCIIBRAND. MONTREAL, 14 Juni (draadloos) In de rijke bosschen van Nieuw-Brunswijk heeft een brand gewoed, die het bosch over een uitgestrektheid van 9 mijl heeft verwoest. Vele huizen en sport parken zijn Vernield. De schade is zeer groot. ENGELAND EN AMERIKA. WASHINGTON, 14 Juni (draadloos) George Harvey, de gezant van cle Vereenigde Staten in Grool-Brittannië, is heden te Washington terug gekeerd voor een verblijf van verscheidene dagen Hij zal alsdan bij president Harding op hetWitte Huis vertoeven. Kerknieuws. Het monument voor I'ins X. Met goedkeuring van Paus Pius XI, is thans officieel vastgesteld, dat de onthulling van het monument van Pius X zal plaats hebben 28 Juni des morgens om 11 uur. De plechtigheid zal geschieden in tegenwoor digheid van den H.Vader en van het college der kardinalen. Behalve verschillende deputaties zullen tot de plechtigheid slechts die personen 'toegelaten worden, die daartoe een uitnoodigings- kaart hébben ontvangen. Wijl de ruimte rond om het nieuwe monument tamelijk beperkt is, 'zal het aantal genoodigden heel gering zijn. Mgr. J. A. G. Suys. t Gisternacht, is, na voorzien te zijn van de II.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 82 jaar overleden cle hoogeerw. heere J. A. G. Suys, eererkamerheer van ZH. den Paus en pastoor te Heek (N,-.Br.) Rechtzaken. Een voetballiefhebber. Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft terecht gestaan een brievenbesteller omdat hij in Maart jl. twee entreekaarten voor den voet balwedstrijd Holland—Frankrijk uit een brief gestolen (uid. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. De malversaties aan hel Hotel des Indes. Onder zeer groote belangstelling heeft gister de rechtbank te 's-Gravenhage behandeld de veelbesproken zaak tegen M. F. R, echtgenoote van G.F.II.54 jaar, en G.F.H., 62 jaar, exploi tanten van het Hotel des Jndes, beiden thans gedetineerd in het huis van bewaring. In een zeer uivoerige dagvaarding wordt hun ten laste gelegd, dat zij gedurende 1919—1922 den aan het Hotel dss Indes verbonden accoun tant A. L. G., de Gee hebben opgedragen het inkoopboek, het journaal en het grootboek als mede balans winst- en verliesrekeningen te ver- valschen. Verschillende getuigen werden over deze kwestie gehoord en daarna cle behandeling van Je zaak geschorst tot hedenochtend halfelf. De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren T. E. M„ oud-directeur van het postkantoor te Kollum, thans gedetineerd, beschuldigd van het voortgezet misdrijf van verduistering tot een gezamenlijk bedrag van 56.446, ten nadeele van het rijk gepleegd in het tijdvak van 9 Septem ber 1921 tot 9 September 1922, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor loop ige hechtenis. SPORT. Het R.K F.-elftal. Zondag speelt het H.lV F. elftal te Rotterdam in Bet Kralingsche Sportpark een wedstrijd tegen een Excelsior-Feijenoord-combinatie. Fin. en Eeon. Mededeelingen. In de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Noord-Zuid-Hollancïsche Tramweg-Mij. Werd verslag over 1922 uitgebracht. Dc balans en de winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 5 pet. De heer jhr. ir. J. A. van Kretschinar van Veen werd als commissaris herkozen. Wetenschappelijk Nieuws. Prof. Lor en tz. Gisteren heeft prof. Lorentz het eereteeken van doctor honoris causa der hoogeschool te Cambridge in ontvangst genomen. De promotor beschreef Lorentz als een der reeks mannen van onderscheiding, die sinds de stichting van de Leidsche universiteit de brengers van het licht in Engeland zijn geweest. Een studiereis. Naar wij vernemen, is dr. G. L. L. Kemmerling, te Hendrik Ido Ambacht, onze bekende Indische vulcanoloog, met verlof in Nederland vertoeven de, naar den Vesuvius vertrokken, ten einde de uitbarsting van nabij te bestudeeren. („Tel.") De Beeldenstorm in 1566. De redactie van hpt Historisch Tijdschrift (dr. Th. Goossens, clr. II. Huijbers en dr. J. Willox) deelt mee, dat zij naast haar periodiek verschijnende afleveringen ook de gelegenheid wil openen voor cle uitgave van meer omvang rijke geschiedkundige studiën en bronnenpubli caties. Indien zich een voldoend aantal inteekenaren aanmeldt, zal aanstfihds worden begonnen met de uitgave van een uitgebreide en hoogst merk waardige verzameling documenten over den Beeldenstorm in de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden, 1566, waarin o.a. de officieelc stukken zullen voorkomen over den heelden- storm te Arnhem, Culemborg, Maastricht, Roer mond, Deventer, Harlingen, Groningen, Leeu warden, Alkmaar, Den Haag, Delft, Gouda,Haar lem, Wassenaar, Harderwijk, Nijmegen, Zalt- bommel, Helvoirt, Oosterhout, Zundert, Etten, Zevenbergen. Van verschillende dezer plaatsen is thans nauwelijks of niet hekend, dat daar ook de beeldenstorm gewoed heeft. Uit dien hoofde reeds zal dus deze publicatie van bijzonder ge wicht zijn. Maar daarenboven zal het geheel dezer bronnen-uitgave een nieuw licht werpen op deze belangrijke gebeurtenis in de ontwikkeling onzer vaderlandsche historie, een gebeurtenis, welke tot nu toe wegens het ontbreken van vol doende gegevens geen eenstemmige verklaring bij de geschiedschrijvers heeft kunnen vinden. Aan de stukken over een bepaalde stad, zal een korte nleiding voorafgaan, terwijl, indien voorhanden, de reproductie van een löde-eeuw- schen plattegrond ter verduidelijking zal worden opgenomen. Zooveel mogelijk zullem omtrent cle personen, die in cle stukken vermelding vinden korte biografische en historische aanteekeningen worden toegevoegd. Burgerlijke Stand. Geboren: Juni 13. Pièternella d.v. A. de Vaal en A. M. cle Bruin, Laan Ons Genoegen. Sikko z.v. K. Landheer en M. Gerkeja, Faliri- straat. Gehuwd: Juni 13. J. A. J. Leenderts 31 j. en J. Meijer 31 j. II. Nijman 22 j. en G. C. Jansson 26 j. Visscherij. SCHIEDAM, 14 Juni. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SCH 130 „The War rior", schipper W. Taal, met 9 last haring van de eerste reis.v Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 14 Juni v.m. 3.11, n.m. 3.33. 15 Juni v.m. 3 46, n.m. 4.13. SCHIEDAM, 13 Juni. Aangekomen Eng. s.s. „Alchymist", kapt. G. W. Dines, met olie van Avonmouth voor N.V. Schieveem aan de Wilhelminahavcn RIGA, 12. Juni. Vertrokken s.s. „Lucie", met rolletjes hout naar Schiedam. SCHIEDAM, 14 Juli. Vertrokken Deensch S.s. „Tano", ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 13 Juni. Vertrokken Noorschc motorkótter „Signal" II ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 14 Juni. Vertrokken: kanonneer- booten H.M. „Vidar" en H.M. „Thor" beide naar de Noordzee. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 14 Juni.Officieele not.eering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18.—. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 14 Juni. Men noteert voor Spiritus 100 f 28. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.per ketel. VEEMARKT DELFT, 14 Juni. Aanvoer174 runderen 316 schapen ot lammeren, 9 paarden, 285 varkens, 2 vette kalveren, 508 biggen, 181 magere kalveren, 8 geiten of bokken, vette varkens, veulens. Vette koeien le kw. f 310475, 2e kw. f200310, kalfkoeien le kw. f325500, 2e kw. f 225325, vaarkoeien f 250f 365, 2e kw. f 180f250, vette kalveren le kw. f 2a kw. f vette schapen 1 e kw. f2e. kw. f -, schapen met lammen le kw. f 2e kw. fvette lammeren le kw. fweilam meren, f 1624, magere varkens le kw. 18 72, biggen, f 1226, nuchtere kal veren le kw. f 14-7-126, paarden f150350 Rundvleesch per kilo f 1.251.15 f 1. vette varkens ff Boter f 1.70 h f 1.95 per kilo. Aanvoer 160/8 en 5/16 wegende te zamen 3250 kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3