Het oude lasted. DMOBLJW VO®m SOMiEBMM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 15 Juni 1923. No. 13666 Buiteulandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Staten-Generaal. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adverten^tiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE NIEUWE DUITSCHE NOTA. De geallieerde besprekingen duren nog sl.eeds voort. Daar de Britsche regeering nadere inlichtingen wil inwinnen alvorens haar houding denitief te bepalen, zijn de Fransehen en Belgischen go-, zantschappen te Londen verzocht zich er nauw keurig' van te vergewissen wat de mogendheden, welke het Roergebied hebben bezet, verstaan onder „het staken van het lijdelijk verzet" en Welke uitlegging gegeven moet worden aan de verklaring „Ontruiming van het Roergebied naar gelang der betalingen." De Britsche nota is gister op de Quay d'Orsay ontvangen. Een Exchange-telegram uit Parijs meldt, dat het Fransche ministerie van Buitenlandsrhe Za ken in een officieel communiqué verklaart, dat Po in car thans bezig is met het onderzoek van deze Britsche nota. Dit memorandum vraagt om een duidelijke uiteenzei,ting van Frankrijks houding ten op zichte van het lijdelijk verzet in het Roerge bied. Voorts vraagt het een uitlegging omtrent Frankrijks standpunt inzake een eventueele ontruiming van het Roergebied. De politieke medewerker van de „Evening News" zegt, dat het memorandum der Brit sche regeering er toe zal bijdragen om eenige punten waaromtrent thans twijfel bestaat op te helderen. Opnieuw is verklaard, dat er geen sprake is van een onmiddellijke beslissing en dat het memorandum van de Britsche regee ring geenerlei voorstellen bevat, maar alleen vragen, Welke ten doel hebben, een duidelijk in zicht in het Fransche standpunt te krijgen. IN IIET BEZETTE GEBIED. Naar de „Kölnisehe Zeitung" meldt, is over de stad en het district Bonn gisteravond laat de staat van beleg afgekondigd. Het verkeer op straat is tusschen half negen 's avonds en 5 uur 's morgens verboden. Het verkeer met auto's en rijwielen is zoowel overdag als 's nachts verboden. Het ,,8-Uhr-Abendblatt' meldt uit Dortmund De teraardebestelling der Zondagavond doodge schoten burgers zal hedenmiddag plaats hebben. Er zijn uitgebreide maatregelen voor de begra fenisplechtigheden genomen. In de straten, Waar langs de stoet zal trekken, zullen alle lan taarns branden en met rouwfloers omgeven zijn. De zaken houden den geheelen dag geslo ten, evenals alle amusements-lokaliteiten en koffiehuizen. Ook zullen geen concerten worden gegeven. Alle kerkklokken zullen worden geluid. In de werkplaatsen Wordt het Werk van vier uur tot half vijf gestaakt, terwijl een ieder', die zich in dien tijd op straat bevindt, gedurende drie minuten moet, blijven staan. De hoofden der geallieerde delegaties hebben gister aan Venizelos geantwoord, dat zij de stap, waarbij-Griekenland de wensch uitspreekt, voor geval do vredesconferentie blijft talmen met een oplossing, zich direct met Turkije te verstaan, voor het minst ontijdig achten. De geallieerden zien niet in, hoe de Grieksche handelwijze den toestand, of alleen maar de Grieksch-Turksche betrekkingen, zou kunnen verbeteren. Zij beves tigen bovendien, dat men te Lausanne niet denkt over uitstel. 131 Ik gevoelde vermoeienis, noch bezorgdheid, alleen een diep en levendig bewustzijn van vrij heid. Elke stap was een schrede naar Wolfram's rechtvaardiging. BRIEF VAN VON HOMPESCH AAN DEN GENERAAL. Londen, 25 Mei 1783i Waarde Oom. „Wie rondloopt met hangende ooren, hoort niet en wie rondhuppelt met kromme knieën vangt niet," placht Jochcm, Vader's oude jager, te zeggen. Ik heb aan hem gedacht dezer dagen Hangende ooren en kromme kniecn hadden wij nu wel niet, edoch wij hoorden noch vingen. Alles bleef stil, alles scheen na de mislukking van mijn subliem plan in liet water te vallen, de lange schelm, dien wij op de hielen zaten, haast incluis. 'Oen die had bemerkt, dat zijne lekke boot hom niet tot het schip zou brengen, had hij rechts omkeert gemaakt en was sedert dien tijd ver dwenen tusschen de huizen, mazen van het steenen monsternet, dat Londen heet. Onder den indruk van die teleurstelling schreef ENGELAND EN RUSLAND. De bladen spreken hunne tevredenheid uit over het resultaat der notawisseling met de sovjet-regeering en betuigen hun instemming met de wijze, waarop Lord Gurzon deze aange legenheid heeft behandeld. De „Times" zegt„Het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken, dat niet geheel wilde bre ken met de politiek der coalitie-regeering, toonde thans een krachtige vastberadenheid, om met de Sovjetcregeering, die zeer vijandig Stond tegenover het Britsche rijk, af te han delen. De uiterst vijandige toon, die den vroe- geren nota's der Sovjet-regeering eigen was, is verdwenen en de terugkeer daarvan zal nim mer worden toegestaan." Met betrekking tot de Wederzijdsche ver plichting, om af te zien van iederen vijande lijke propaganda, zegt hetzelfde blad „ITetis niet de gewoonte van dit land, om vreemde volkeren tegen hun eigen regeering in opstand te brengen. Wij begrijpen echter, dat Moskou zal begrijpen, dat de verbreiding van de bols- jewitstische wereldbeschouwing, Groot-Brit- tannië nimmer zal kunnen beletten, voor de verdediging der door dit rijk gehuldigde prin cipes op te komen of haar afschuw over de bolsje wistische methoden uit te drukken. in de voornaamste plaatsen groote volksvergade ringen. De vergaderingen Waren over liet alge meen voor voortzetting der staking. 71J BULGARIJE. De bladen melden, dat in verschillende ge deelten van Bulgarije gevechten hebben plaats gehad. De spoorlijnen zijn op verschillende punten verwoest. Een eventueele terugkeer van Tsaar Ferdi nand en Radoslawof moet als uitgesloten Worden beschouwd. De ministerraad heeft besloten de Bulgaar- sche uitgewekenen- Weder toe te laten, mits zich niet „en masse" aanmelden. De stad Sumla zou in handen der boeren zijn gevallen. Een gedeelte van Sumla zou het middel punt van den boerenopstand zijn geworden; Gewapende boeren op marsch uit Popovo heb ben, naar verluidt, ecu bloedig gevecht geleverd met de garnizoenen van Tirnovo en Róestsjoek. Voorts Wordt gemeld, dat de boeren opmarchee- ren tegen Warna. Te Sofia is een telegram ontvangen uit, een dorp nabij Slavonitza, hef geboortedorp van'den afgezetfen premier Stamboeliriski, waarin Wordt medegedeeld, dat diens broeder zich aan de regeeringstroepen heeft overgegeven. Hij bad bij zijn gevangenneming een groote som gelds bij zich en legde de volgende verklaring af Mijn broeder verbergt zich nog steeds in de bpsschen. Hij wil zich niet overgeven omdat hij bevreesd is slecht behandeld te zullen worden;. De troepen, die het bosch, waarin de afge zette premier zich Schuil houdt, omsingelen, vertrouwen evenwel, hem gevangen te kunnen nemen. Zooals bekend heeft de nieuwe regeering strikte orders gegeven, Stamboelinski levend gevangen te nemen. De orde schijnt thans overal hersteld Ie zijn. Gisteravond liepen de treinen weer in alle rich tingen. OPPER-SILEZIE. De vakvereenigingen deelen mede, dat onge veer 25 der stakende arbeiders het werk weer hebben hervat. In de werkplaatsen van het spoor wezen te Gleiwitz zijn alle arbeiders Weer aan den arbeid gegaan. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Glei witz, dat het bedrijfscongres, hetwelk heden zou plaats hebben, tot Woensdag a.s. is uitgesteld. I n do plaats daarvan belegde de stakingsleiding BELGIE. De jongste staking van het Belgische P.T.T.- en Spoorwegpersoneel heeft den staatsspoor wegen een verlies van 30 millioen francs berok kend. Tot dusver zijn 188 beambten ontslagen. ITet onderzoek duurt nog voort. Men vei wacht, dat er in totaal 200 ontslagen zullen worden gegeven. eg* 1 DE GENTSCHE HÖOGESCHOOL. II e t kabinet- T li e u n is nee m f ontsla g. Gister heeft de Senaat na een levendig debat., dat eenige dagen in beslag nam, liet vooi stel- De Broqueville verworpen, volgens hetwelk, zooals men weet, de Gentschc universiteit zou worden vervlaamsch t, met handhaving van eeni ge Fransche cursussen.De strijd was zeer heftig. De rechterzijde Was, met uitzondering van vier léden, en bloc vóór het ontwerp, doch het voornaamste artikel daarvan werd met 74 tegen 72 stemmen verworpen. Nadit artikel gevallen was, werd tevens het geheelo ontwerp' met 140 tegen 4 stemmen verworpen. Eenige leden stelden daarop een nieuw ont werp voor, doch er ontstond een debat over de vraag ol dit ontwerp ter onderzoek aan de Senaatscommissie moet worden gezonden. De beslissing hieromtrent werd tot Dinsdag ver daagd. In. parlementaire kringen hecrscht een on rustige stemming. De rechterzijde der kamer is tegen heden bijeengeroepen. Na deze verwerping vond in den avond een kabinetszitting plaats. De ministers besloten algemeen, hoewel zij zich geen partij hadden gesteld, in het debat, om hun ontslag in te dienen. Te zeven uren begaf de premier Theunis zich naar den Koning en bood hem bet ontslag van hef kabinet aan. Klaarblijkelijk zak de ko ning Theunis verzoeken een nieuw kabinet sa men te, stellen. De Kamer en de Senaat, welke tegen lieden bijeengeroepen waren, zullen niet vergaderen. ik mijn laatsten brief, hield een oog in het zeil en wachtte op dn dingen, die komen zouden. Onderwijl vergunde ik mij een diner bij onzen Gezant, Waar ik veel at, veel dronk en nog meer praatte. Nu, gij weet, Oom, zonder grootspraak, dat, als ik eenmaal aan mijne avonturen begin, liet gezelschap de ooren naar mij keert en andere praters hunne tong vaeantie kunnen geven. Hierna maakten wij een tocht op de Theems. Lord Sackton had mij eene plaats op zijn jacht aangeboden, een snelle zeiler, coquet als eene belle van twintig, proper en glad, neus in de lucht, alle zeilen bij, voortgierend over den plas, bij den frisschen Noord-Ooster,.die de golfjes opstuwde tot golven en de oevers met krinkelend schuim omzoomde. Ik, vóór oji de plecht, uit geslapen en bij de hand, altijd één oog op den stuggen Amerikaan, die sedert dagen op de reede lag- en nog niet van zins scheen om té gaan, de Amerikaan, waarheen mijn lange vriend koers bad willen zetten. Een heerlijke tocht- Links en rechts een drijvende stad van drie dekkers, galjoenen en galjooten, van schepen van allerlei vorm en grootte, de donkere rompen aan eengesloten, of stroom en zeeboezem niet ruim genoeg Waren om hun afzonderlijk plaats te gunnen, masten en tuigage boog opstaand tegen tic lucht, de kleurige, vergulde spiegels weer kaatst in het blanke, zilverachtige water, dat met zachte schommelingen hun hooge flanken lekte en liefkoosde. En latqr, verder op, de volle, blinkende zee, die ontelbare schepen droeg, eene PER ZIE. Er is nog geen nieiiw Perzisch kabinet gevormd Naar verluidt, zal Moesjireddowitsj waarschijn lijk de nieuwe premier zijn. CHINA Ondanks het feit dat er geen president en geen kabinet in Peking meer is, is de stad toch rustig. Eenige ex-ministers behandelen de staats zaken. De president is in het Gbineéscbe kwartier te Tientsin aangekomen. Daar hij het presiden tieels zegel niet kon overhandigen, wordt liij op last van den gouverneur in den trein gevangen gehouden. Later echter is Li Jocan Hocng weer vrijge laten, daar bij de officieele regeeringszrgels aan de ministers te Peking beeft overhandigd. Ik ALLERLEI. Uit München De pauselijke legaat, mgr. besta, is hier aangekomen en zal zich binnenkort weder naar het Roergebied begeven. Uit Dusseldorp. Naar het oordeel van alle economische kringen zal de jongste verhooging van de kolenprijs een nieuwe dmutegolf ver vlucht van reuzenzwanen, dommelend in den zonneschijn of met uitgespreide vleugels aan zwierend met het tij op de kust. Polz-blifz, daar was 'mijne aandacht afgeleid en gevangen Boven een der statig naderende schepen wapperde de vrije Bremervlag „Ant woord uit Hoogheim", en ik overreedde Lord Sackton om bij te praaien „Brieven uit de maan wellicht, maar gcene voor mij uit Hoogheim. Sackton had onderwijl laten öpdissclicn en bij hield mij aan boord, lang nadat wij Weer aan wal waren teruggekeerd, totdat eene opkomende onweersbui mij den weg naar huis deed kiezen. Water onder en boven, dat was te veel voor een landrot. Op een draf liep ik naar mijne kamers en nog even het politiebureau voorbij om te liooren boe bet mijn speurhonden was gegaan. Opperbest voor liet nagejaagde wild altijd. Niets gevangen. Ik loop mijne trap op en meende dubbel te zien daar stond of liever zat, op de bank in de gang, half in elkaar gedoken, een Wcstphaalselie boer, in het wijde, wanstaltige tenu, dat de land lieden er bij ons op nahouden, en sloeg de vake rige oogen op, tot ze klaar wakker werden en mij wakker maakten van den Weeromstuit. Mijn brein leek plotseling gezuiverd van al de dampen van Sackton's zworen romance. „Wat wil je vroeg ik. „IJ spreken, maar binnen," antwoordde de onbekende in zuiver Duitseli en Wees op mijne oorzaken en over de geheele linie aanleiding go- ven tot nieuwe looneisehen.. - Uit Jerusalem. In verband met de onte vredenheid over het tegenwoordige regime heb ben alle Christelijke en Mohammedaansche leden van den onlangs benoemden Advisecrcn- den Raad van Palestina hun ontslag genomen. De „Vorwiirts" verneemt uit Maagden burg, dat alle personen, die onder verdenking van reactionnaire plannen gearresteerd waren, op vrije voeten zijn gesteld. Dit hééft onder de ar beiders groote opwinding veroorzaakt. De be- stuursautoriteiten hebben zich daarom genood zaakt gezien, van den stand van zaken mede- deeling te doen aan den procureur-generaal. Naar de Times meldt, vertoeven er op bet oogenblik te Berlijn twee afgezanten van Trots ky, die 4 millioen pond sterling tot hun beschik king hebben en een overeenkomst zouden heb ben gesloten met een Nederlaiïdsche firma, welke onderhandelt, of Weldra onderhandelen zal met de Engclsche Disposals Board, bet lichaam voor de liquidatie van de oorlogsvoorrad en, over den aankoop van munitie en wapens geweren uitgezonderd voor het roode leger. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag14 Juni. Na de behandeling in comité-generaal van het ontvverp-adres aan de Koningin ter gelegen heid van haar jubileum, wordt eelt voordracht voor de vacature van raadsheer in den lloogen Raad opgemaakt. Als nr. 1 wordt geplaatst, met 54 van de 83 stemmen, dr. J. van Gelei Vitringa, raadsheer bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. De lieer Troelstra (S. D.) vraagt vragen te mogen richten lot den Minister van Kolo niën over de verhouding ver Regeering tot de Indische volksbeweging, in verband met de jongste spoorwegstaking. Over dit verzoek wordt heden beslist. Aan de orde is de stemming over het ontwerp tof Wijziging der Hooger Onderwijswet. Het ontwerp wordt goedgekeurd met 42 tegen 32 stemmen. Voortgegaan wordt met de behandeling van liet ontwerp Hoofdstuk IX (Overbrenging van diensttakken naar het Departement van Water staat). De heer Hermans (R. K.) meent, dat de loonen der mijnwerkers' fee veel verlaagd zijn en dringfe aan op spoedige herziening van hét, mijnreglement en op aanstelling van cm der den arbeidsco111ro 1 eurTen slotte dringt hij aan op spoedige exploitatie van de mijn Man- rits. De heer Bong aerts (R. K.) betoogt dat de aanleg van de mijn Maurits een technische kwestie is, waarover de heer Hermans moeilijk kan oordeelen. De minister van Waterstaat, de heer Van 8 w a a y, zegt verschillende punten uit de dis cussie te moeten laten rusten, omdat zij niet in de stukken zijn besproken. De Mijnraad is een adviseerend lichaam voor de regeering en dus liooren daar in personen van ccono- nisch en technische inzicht. De politiek daarin halen acht spr. verderfelijk. Arbeidersvraag stukken bcbooreii in dit college niet thuis. Herziening van hel, Mijnreglement zal zeer spoedig haar beslag krijgen. Er is reeds over leg gaande tusschen de departementen in ver band met de toepassing der Arbeidswet. Over de mijn Maurits is Spr. het eens. met. den lieer Bongaerts. Met overlég wordt bin bij kamerdeur. „Gehoorzame dienaar," zei ik en ging voor. Mijn Joris had licht opgestoken ik hanteerde voorzichtig den snuiter, zette mij en nam mijn bezoeker van het hoofd Lot de voeten op zoowat tusschen de zeventien en achttien jaar, gebruind haast bruin van huid, zindelijk in de kleeren, een tamelijk onbeduidend exemplaar van liet genus landlieden uit onze buurt. „Ik kom uit Hoogheim, van den Generaal, om mijn diensten aan te bicden bij de opspo ring van Wilbrant," zei liet jonge menseli on gevraagd. „Ei, zoo." De knaap blikte noch bloosde bij mijn sportenden toon. „Weet je wie ik ben „De Jonker von Ilompesch en Koen Valck zal hem Wel niet onbekend zijn." „Koen Valck De jongen had een bekend gezicht; dSt was mij al aanstonds opgevallen. Koen Valck, juist zoo zeker de zoon van den een of anderen boerenkinkel van Oom's landgoed! „De Generaal zendt je dus, en je plannen „Zijn heel eenvoudig. Als Uw Edelheid mij een stel andere kleeren kan bezorgen, zoek ik nog dezen nacht logies in een herberg aan den buiten kant, zie daar naar eene plaatsing als knecht, het Engelsch ken ik genoeg om te verstaan en verstaan te worden, en wacht af. Wilbrant zal ik herkennen uit duizenden. Als hij weg wil, moet hij immers den buitenkant op?" Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1