Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. gewerkt. Een vergelijking van de Staatsmijnen met die der Vereeniging gaat niet op. De Staatsmijnen zijn in zeer duren tijd aangevan gen en zitten nu met een grooten kapitaalslast.. Spr. heeft bezwaar tegen een eventueel amendement tot aanstelling van een derden Arbeidscontroleur. De absolnie noodzakelijk heid daarvooi bestaat niet. Naar den omvang van het administratief be heer zal spr. gaarne een onderzoek instellen. De vergadering wordt verdaagd tof heden één uur. llel vraagstuk der emigratie. Door het Centraal Bureau voor de K. S. A. is een commissie in het leven geroepen, aan welke wordt opgedragen in het zoo eminent aotueele vraagstuk der emigratie in studie te nemen. Deze commissie is mede als een uitvloeisel te beschouwen van het R.K. Be volkingscongres, gehouden te Breda, op 13 April j.l. op Welk congres ook op de emigra tie is gewezen als middel om overbevolking tegen te gaan. De commissie zal nu Maandag, 18 Juni a.s., door den voorzitter der K.S.A., Prof. L. van Aken, Ord. Praem,, te Utrecht Worden geïnstal leerd.De volgende heeren hebben zich bereid ver klaard deel uit te maken van de Studie-com missie .J. P. J. Asselbergs, Bergen-op-Zoom A. G. de Bruym, UtrechtDr. Jac. van Ginnc- ken S.J., Oudenbosch Mr. H. van" Ilaastert, Hillegom Mr. L. Kortenhorst, Heemstede A. Loerakker, Haarlem Rector Möller, Den Haag A. .1. Schutte Den Ilaag; en Prof. Mr. -J. er- aart, Den Haag. liet Staatsmijnbedrijï in 1922. Aan het jaarverslag van het bedrijf de r Staats mijnen in Limburg over het jaar 1922 worden de volgende algemeene mededeelingen ontleend Terwijl de netto-productie steeg van 1.855.362 ton in 1921 tot 2.085.928 ton in 1922, mocht het gelukken de zelfkosten in cl. afschrijvingen van 23.57 per ton over 1921 terug te brengen tot /18.15,over 1922. Het bruto-bedrijfsoverscbot van het geheele Staatsmijnbedrijf over 1922 bedr. 5.301.973.68, waarvan afgaat voor afschrijvingen een bedrag van 3.999.562.04 en voor reserve 102.411.64, zoodat voor uifkecring aan den staat beschik baar blijft een bedrag van 1.000.000. Ofschoon dus nog niet bereikt is, dat over het voor den staat in het bedrijf gestoken ka pitaal van ƒ78.000.000, een bevredigend divi dend kan worden uitgekeerd, is de gang van za ken toch gunstiger geweest dan het zich liet aanzien bij het opmaken van het vorige jaarver slag, waarin de verwachting werd uitgesproken, dat over 1922 geen winst-uitkeering zou kunnen plaats hebben. Intrekking wijziging drankwet. In een brief aan den voorzitter der Eerste Kamer deelt de minister van Justitie mede, dat krachtens machtiging van de Koningin het bij de Eerste Kamer aanhangige wets ontwerp tot wijziging der artikelen 1, 34, 39 en 50 der Drankwet Wordt ingetrokken. Wijziging van de llooger Onderwijswet. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de wijzi ging van de Hooger Onderwijswet (verhooging van de collegegelden) aangenomen met 42 van de 74 uitgebrachte stemmen. De collectieve arbeidsovereenkomst. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en omstreken heeft den minister van arbeid handel en nijverheid in een zeer uitvoerig toege licht adres in ernstige overweging gegeven, de door de commissie XII uit den Hoogen Raad van Arbeid voorgestelde regeling inzake bindend- verklaring van de collectieve arbeidsovereen komst, niet over te nemen. Het regccrings jubileum. Naar de Stand, verneemt, moet bij de regee ring het. voornemen bestaan, ter gelegenheid van het regeeringsjubiloum van de Koningin, tegen 31 Augustus een officieclcn dankdag uit te schrijven. Dr. W. van Koeverden. Naar de „Tijd." verneemt, is de secretaris van het Geert Groote Genootschap, dr. W. v. Koe verden, thans ook gekozen als gcassmneerd lid van het Hoofdbestuur der Apologetische Ver eeniging „Petrus Canisius." Telling van reizigers. Van 18 tot en 20 dezer zal het aantal reizigers op de Nederlandsche spoorwegen worden geteld. Vloekverbod. Door den Raad der gemeente Zwijndrecht Werd in de politieverordening de volgende bepaling opgenomen Het is verboden op straffe van hechtenis van ten hoogste zes dagen, in het openbaar- of van de openbare straat of weg zichtbaar, op welke wijze of door welk middel ook, God te hoonen, te lasteren, dit te bevorderen of daartoe gelegenheid te geven. Enkele raadsleden wendden zich tot Gede puteerde Staten van Zuid-Holland met liet verzoek die bepaling ter vernietiging aan Hare Majesteit de Koningin voor te dragen. Gedeputeerde Staten hebben evenwel beslo ten, dat zij het ingelaschte verbod niet in strijd achten met de wet of met het algemeen belang, en dat zij mitsdien geen termen heb ben kunnen vinden een voordracht tot vernie tiging te doen. Door B. en W. was ter verdediging van de verordening, opgemerkt „De Overheid kan en mag niet toeschouwer blijven bij het in het openbaar lasteren en hoonen van Hem, als Wiens dienaresse zij optreedt en in Wien zij haar steunpunt vindt. Laat zij het hoonen en lasteren van Gods Majes teit toe, dan werkt zij mede aan de ondergra ving van de grondslagen van orde en zedelijk heid en valt. tenslotte het gebouw, op dat funda ment opgetrokken, ineen. Deze consequentie is thans duidelijk in Europa te aanschouwen. Het handhaven van de gezonde grondslagen van ons volksleven ten opzichte van orde en zedelijk- geid is Overhcidsplicht. Zoo begrepen het ook onze vaderen in vroeger tijd liet ;s de revoluUe geweest, dm deze grondslagen beeft trachten weg te rukken. Onze bedoeling is dat de overbe d Weer tot de oude paden m dat opz'cht zal terugkeeren De verordening treedt derhalve thans in werking. Herziening van de sociale verzekering. Verschenen is het praeadvies van commissie XI van den Hoogen Raad van Arbeid, over vraagpunten betreffende de herziening van de sociale verzekering. Bij brief van 29 November 1922 heeft de minister van Arbeid aan den bloogen Raad van Arbeid vijl vragen voorgelegd. De commissie geeft de volgende samenvatting van hare conclusies. Zij vestigt er daarbij de aandacht op, dat deze conclusies niet met al gemeene stemmen zijn genomen. Over elk punt werd afzonderlijk gestemd, en de meerderheid, die zich voor die verschillende conclusies uit sprak, was niet altijd uit dezelfde leden samen gesteld. 1. Resumeercnde is de commissie van oordeel, dat bij de voorgenomen herziening van de sociale verzekering als grondslag moet worden genomen eenheid ten aanzien van de categorieën van ver zekerden, die onder de verplichte ongevallen-, ziekte-, invaliditeits- en ouderdomsverzekering vallen. 2, De commissie acht het niet gewenseht, de 'dekenverzorging te doen geschieden voor reke ning van het met de uitkeering van het zieken geld belaste orgaan. Zij geeft de voorkeur aan een afzonderlijke Wettelijke regeling betreffende de geneeskundige verzorging van arbeiders en met dezen maatschappelijk gelijkstaanden. Het wordt niet noodzakelijk geacht, aan de arbeiders de Wettelijke verplichting op te leggen, zicli bij een ziekenfonds aan te sluiten met een indirecten dwang, als is neergelegd in het eerste lid van art. 43 van de Ziektewet, kan naar de meening van de commissie Worden volstaan. De commissie is voorts van oordeel, dat de ongevallen, gedurende een bepaalden termijn - bijvoorbeeld twee maanden met betrekking tot het verleenen van geldelijke uitkeeringen als ziektegevallen moeten worden beschouwd. Zij meent bovendien, dat de geneeskundige behandeling van den door een ongeval getroffen arbeider zooveel mogelijk moet geschieden door het ziekenfonds, Waarbij de arbeider is aan gesloten. Daarbij zal gewaarborgd moeten wor den, dat de behandeling van de ongevallen pa tiënten even goed blijft als zij op dit oogenblik is. De controle op de doeltreffendheid van de medische behandeling zal moeten geschieden door een deskundig orgaan, dat onafhankelijk is van de bij de financieele resultaten van de verzekering onmiddellijk belanghebbende risico dragers. Dat orgaan zal kunnen gevonden wor den in een medischen staatsdienst. Het is ten slotte gewenseht aan de ziekenfondsen door de organen belast met de uitvoering der ongevallen verzekering, vergoeding te doen geven voor de vanwege die fondsen ter zake van ongevallen verschafte genees- en heelkundige behandeling. 3. De commissie acht het gewenseht in de Invaliditeitswet te breken met het stelsel der individueele rentebepaling en daarvoor in de plaats te nemen een stelsel van eenheidsrenten. Die wijziging zal gepaard moeten gaan met de vervangen van liet stelsel van individueele verzekering door een stelsel van collectieve Verzekering, terwijl de individueele boekhou ding zal kunnen Worden afgeschaft. 4. Bij de ziekteverzekering moet eveneens de individueele verzekering van eiken arbeider afzonderlijk worden vervangen door een collec tieve ziekteverzekering van alle arbeiders in dienst van een bepaalden werkgever. 5. Voor wat betreft de organisatie van de ziekte- en ongevallenverzekering kan de commis sie zich niet met een monopolie noch van een door de overheid ingesteld orgaan, noch van een bijzonder orgaan, vereenigen. Zij meent, dat het onvermijdelijk is die takken der sociale verzeke ring zoowel door openbare als door bijzondere organen te doen uitvoeren en dat er naar ge streefd moet worden beide soorten van organen zooveel mogelijk als gelijkgerechtigd naast elkan der te plaatsen. Bovendien aclit de commissie L noodzakelijk te bepalen, dat slechts één vorm van bijzondere organen wordt toegelaten. Ten aanzien van de vraag nopens de meest gc- wenschtc organisatie voor de uitvoering der in- validiteits- en ouderdomsverzekering werd in de commissie geen meerderheid gevonden. Tegen over de leden, die van oordeel zijn; dat het gewenseht is de uitvoering dier verzekering uitsluitend aan een overheidsorgaan op te dragen, staat het gevoelen van een even groot aantal leden, dat ook bij deze verzekering de uitvoering behoort te Worden opgedragen aan openbare, zoowel als aan bijzondere organen. 6. Tenslotte meent de commissie, dat in de richting van de voorafgaande conclusies zooveel goeds ligt, dat zij het gewenseht acht, op dien grondslag wetsontwerpen te doen uitwerken. Eerst na kennisneming van deze uitgewerkte voorstellen kan, meent zij, een definitief oordeel over de hervorming in haar geheel worden uil gesproken Jubileumfeesten. Bij de groote aubade, die in den morgen van den feestdag op de Groote Markt voor het Raad huis-zal plaats hebben, zal naar wij vernemen, ook medewerken de Koninklijke Zangvereeniging „Schiedamsch Mannenkoor Orpheus", alhier. Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris: D. Boddeüs. Afslag 15 Juni. Perc. I. Een woonhuis met open grond en erf, aan de Lange Haven nr. 83 en een daarmede gemeenschap hebbend huis en erf aan de West- vest nr. 68, groot een are 33 centiaren. In veiling ƒ5700. verkocht voor ƒ6500. Perc.II. Een woonhuis met open grond en erf aan de Lange Haven nr. 85, groot 86 centiaren. In veiling 6000. Perc.III. Een pakhuispand en erf aan de Westvest nr. 70, groot een are 7 centiaren. In veiling 3000; perc. 2 en 3 gecomb. verkocht voor 10.930. Perc. IV. Een zeer gunstig gelegen Winkel- en Woonhuis met erf en open grond, aan de Hoog straat no 89, groot één are 4 centiaren, In veiling 18750, niet verkocht. Perc. V. Twee pakhuispanden en erven, achter de Teerstoof nr. 10, samen groot een are 28 centi aren. In veiling ƒ9000, niet verkocht. Perc. VI. Een woonhuis en erf aan de Schie no. 112 en achteruitkomende aan de straat Ach ter de Teerstoof, groot 82 centiaren. In veiling 8000 niet verkocht. Percl. VII. Een Woonhuis met erf tuin en achteruitgang aan den Oostsingel nr. 59, groot een are 5 centiaren. In veiling 4000, verkocht voor ƒ4040. Perc. VIII. Een pand bevattende beneden huis met sousterrein en afz. bovenhuis, met loods, erf en open grond aan de St.Liduina,straat nr.53, a.b., groot een are 15 centiaren. In veiling 10900 niet verkocht. Perc. IX. Een huis en erf aan de Verbrande Erven nr. 5,groot 65 centiaren. In veiling 1000, verkocht voor 1010. Perc. X. Een woonhuis met erf en open grond aan de Villastraat nr. 17, groot 67 centiaren, In veiling ƒ3000, niet verkocht. Eergisteravond is op de Maas nabij Pernis een zeilbootje omgeslagen. De in zittenden, eenige heerèn, wisten zich echter zwemmende te redden. Gister was het vaartuigje weer aan wal ge spoeld, maar de eigenaars waren tot hedenmor gen, nog steeds niet komen opdagen. UIT ROTTERDAM. Uit Amsterdam is aangebracht de kantoorloo- pcr W. de G„ die in September van bet vorige jaar er met 3000 van de expediteursfirma B. enR in de Boompjes, alhier, vandoor is gegaan, welk bedrag hij voor de firma had geind. Hij heeft het gelieele bedrag verteerd Amsterdamsche rechercheurs hebben, op aanwijzing van den Peruaan F. R. S., als ver dacht medeplichtig te zijn aan liet rollen van een portefeuille met 3000 van een bezoeker van liet Grand Theatre te Amsterdam, op Katendrecht een vreemdeling aangehouden. De man ontkent. Mr. van Aalten. Wethouder Mr. van Aalten verklaarde gister in den Rotterdamschen gemeenteraad, na eenige aanmerkingen op zijn leiding van de vergaring, dat hij heden het college van burgemeester en wethouders in de gelegenheid zal stellen een ander in zijn plaats tot waarnemendburgemeest er te benoemen. Droogdok naar Chili. De N.V. Bur- gerhout's Machinefabriek en Scheepswerf to Rotterdam heeft met een Ghileensche maat schappij een contract gesloten voor de levering- van een droogdok, bestemd voof Valparaiso. Aangeschoten. De landbouwer E. te Kotten gem. Winterswijk ging dezer dagen over de grens om wat smokkelwaren naar het LIol- landsche gebied over te brengen. Bemerkt door de Duitsche kommiezen ging hij op den loop. De Duitsche kommiezen schoten op liem en troffen hem zoodanig in de beenen, dat zijn op neming in 'f, ziekenhuis te Südlohn direct nood zakelijk bleek. de gevolgen bezweken hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. Woensdagavond is de heer M., uit Assen, met zijn fiets in de Drentsche Hoofdvaart ge reden en verdronken. Aan de Badhuiskade te Scheveningen is gisteren een onbekend gebleven persoon te water geraakt en verdronken. Eier e n-u'tvoe r. Het Nederlandsche weekblad voor den handel in kruidenierswaren meldt, dat in de afgeloopen week naar Enge land zijn verscheept 3.956.400 eieren. De eieren worden in Engeland meest gebruikt voor de biscuitfabricage. In m o e i 1 ij k heden. De coop, landbouw- vereeniging Ons belang te Oldebrock is zooals gemeld, in groote financieele moeilijkheden ge raakt. Het tekort beloopt ongeveer ƒ60.000. De bedrijfsleider is geschorst, de boeken worden aan een accountantsonderzoek onderworpen. Verzekerd wordt, dat geen fraude, doch verre gaande slordigheid in het spel is. Morgen zal een algemeene vergadering worden gehouden. Oude vondst. Te Havelterberg is in een der aldaar aan de voet van de Bisschops- berg gelegen bosschen van den heer mr. Linthorst Homan, commissaris der Koningin van Drenthe door diens boschwachter bij het doen van graaf werk een bronzen voorwerp van 4 a 6 d.M. lengte eindigende in een punt, fraai bewerkt en in zijn geheel de vorm van een beeld vertoonende gevonden. Waarschijnlijk is het een wapen uit den Ro- meinschen tijd Enkele dagen te voren werden op ongeveer dezelfde plaats een paar urnen, ge vuld met houtskool en overblijfselen van ver brande beenderen uit den grond opgedolven. Bedoeld bosch grenst aan den Ruiterweg, tie voor ongeveer 2000 jaar door do Romeinen aan gelegde heirbaan. Overvallen. Te Mettmann drongen gis teren drie gemaskerde roovers het filiaal van tie Rijksbank binnen en overweldigden den direc teur, dien zij met den dood dreigden. Om bun bedreigingen kracht bij de zetten, sloegen zij zijn vrouw neer en losten ook een schot uit een re volver, dat echter miste. Bukkend voor het ge weld, opende de directeur de brandkast, waarin zich 42 millioen mark bevond. De roovers maak ten zich hiervan meester en verdwenen. Over boord gevallen. Mevr. Her- bert Taylor, die aan het hoofd stond van een groote modezaak welke haar Winkels bad in Pa rijs, Londen en New Tork,is overboord gevallen van liet s.s. „Adriatic" aan boord van welk schip zij den overtocht maakte van New York naar Liverpool. Er schijnt geen aanleiding te wezen, dat hier zelfmoord in het spel is. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Mevr. Taylor was op een zakenreis zij leed aan flauwten en scheen overwerkt. Noodlottige b r a n cl. Bij een brand in liet Highbury ziekenhuis te Birmingham vonden twee patiënten den dood in de vlammen. Vier andere Werden gewond. Overstroomd. Het stadje Tulsa in Okla- hama is door groote was van den Arkansas ge heel overstroomd, waardoor vierduizend per sonen dakloos zijn geworden. Het water is nog steeds wassende. Trouwende we r k 1 o o z c n. Naar men aan de Asser Grt. mededeelde, heeft de Centrale Commissie voor Steunvcrleening in de gemeente Emmen, welke commissie ook is belast met het plaatsen van werkelooze arbeiders bij de werk verschaffing, besloten dat voor mannen, die een huwelijk aangaan, de volgende regeling is getroffen dat hij, die een huwelijk aangaat en den ouderdom van 22 jaren nog niet heeft bereikt eerst 3 maanden moet wachten alvorens hij bij werkverschaffing kan worden geplaatst. Voor wie beneden den leeftijd van 24 jaren een huwe lijk aangaat, geldt een termijn van 2 maanden en van 2426 jaar is een termijn gesteld van 1 maand, natuurlijk met deze restrictie, dat elk geval op zichzelf zal worden beoordeeld. Ongelukken. Door de N.H. Tram, welke 1 uur van Amsterdam vertrekt naar Purmerend, werd te Upendam het bijna vijfjarige zoontje van dc wed. Worp overreden en verbrijzeld. Het jongetje wilde op de treeplank wippen en gleed er naast, waardoor het onder de wielen van den tweeden wagen terecht kwam en eenige meters werd weggeslingerd. Dc landbouwer Th. M. te Lieshout, ver wondde zich aan roestig prikkeldraad, waardoor bloedvergiftiging ontstond. De man is thans aan Mocdcrmoordenaar. Voor het hof van gezworenen te Breslau heeft zich een 17- jarige jongen te verantwoorden gehad, wegens moord op zijn moeder. De jongen was volkomen normaal, maar bleek een verwende opvoeding genoten te hebben, zoodat hij van allen arbeid afkeerig was. Hij had de gruwelijke daad bedre ven, wijl bij met, het geld van zijn moeder zich uit een oogenblikkelijken nood wilde redden. De jongen werd tot de hoogste straf, welke in dit geval aan hem kon worden opgelegd, n.l. 10 jaar gevangenisstraf, veroordeeld. Brand in een brouwerij. Woens dagavond laat brak te Londen in dc Mort- lake-brouwerij een felle brand uit. Nog voor dat de brandweer ter plaatse was, had het. vuur zich reeds aan een groote oppervlakte medegedeeld De brand was op verren afstand zichtbaar. Waar de ligging der brouwerij aau de meeste Londenaars bekend is, was de' be langstelling enorm. Bij aankomst van de brand weer sloegen de vlammen reeds 50 a 80 voet hoog op. Het reddingswerk was zeer moeilijk doordat de brandweerlieden niet langs de ri vierzijde het vuur konden aantasten, wes halve de bestrijding op den voorgevel was ge concentreerd, en om te voorkomen, dat de vlam men van het moutlmis naar de kantoren zouden overslaan. Nadat de brand een uur had geduurd, stortte een gedeelte van het moutlmis in.Enkele oogenblikken later stortte de rest in en greep het vuur het hoofdgebouw aan. Ten slotte dreigden ook de nabijgelegen hui zen een prooi van het vernielend element te worden, doch plotseling keerde de wind. Het geheel bood een imposanten aanblik. De vlammenmassa en vonkenregen, de overal klimmende brandweerlieden en de duizenden toeschouwers in booten en bootjes op dc rivier in het licht van het brandende pand. Om half een was het vuur overwonnen. Het spionage-systeem der T j e- ka. De bijzondere corespondent van de „Times" te Moskou meldt aan zijn blad verschillende inte ressante details over de functionneering van den spionnage-dienst, door de Tsjeka georgani seerd. In het bijzonder wijst de schrijver op het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2