let oude Easteel. ik sfeeds Sm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Maandag 18 Juni 1928. No. 13668. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regelt 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandscli Nieuws. I)E HERSTELKWESTIE. De Fransche regeering heeft Zaterdag jl. de Belgische regeering een ontwerp-antwoord op de Engelsche vragenlijst doen toekomen. De ,,Etoi- le Beige" schrijft, dat. dit ontwerp geinspireerd is door den oprechten wensch, tot een Britsch- Fransch-Belgisch accoord te geraken. Voorts deelt het blad mede, dat het ontwerp in zeer hartelijke bewoordingen gesteld is. Flieronder volgen eenige nadere bijzonderheden. Wat het lijdelijk verzet betreft, dient de Duitsche regecring een proclamatie uit te vaar digen, waarin aan de ambtenaren geadviseerd wordt, dat zij hun plaatsen weder zullen innemen en hun tegenwerking zullen staken. Indien de Duitsche regeering er van afzag het lijdelijk verzet voor te schrijven, zou Frankrijk in de plaats van het tegenwoordig régime het régime van „onzichtbare occupatie", zooals werd in gesteld op 11 en 12 Januari jl., toen de Fransche troepen slechts de ingenieursmissie, Welke zich met de opdracht naar het Roer-gebied begaf, met de Duitsche industrieelcn in onderhandeling té treden, begeleidden. Deze troepen dienden slechts om de Fransche civiele ambtenaren, die zouden trachten een accoord te bereiken tusschen dé bezettingsautoriteiten en de Duitsche industriee- len; eventueel te beschermen. IN IIET BEZETTE GEBIED. In het Roergebied is door regeerings- en ge meente-autoriteiten beraadslaagd over het vor men van blauwe politie in de plaatsen, die ten gevolge van uitzetting van de staatspolitie, ge heel zonder politie-bescherming zijn. De blauwe politie zal binnenkort te Gelsen- kirchen in werking treden, waar de toestand bij zonder slecht is vanwege de geschillen tusschen de verschillende vakvereenigingen. DE MINISTERCRISIS IN BELGIE. Zaterdag heeft de Koning den voorzitter van den Senaat en vervolgens de ministers van staat Segersikath.) Hijmans (lib.) en den oud-minister WautCTs (soc.) ontvangen. In parlementaire kringen verwacht men, dat de officieele bespre kingen niet voor Woensdag zullen beginnen. Theunis wordt waarschijnlijk als premier terug verwacht. BULGARIJE. De toestand is op het oogenblik vrij normaal. Overal heerscht kalmte in het land en door het departement van Oorlog wordt medegedeeld, dat er nergens in de provincie meer wordt gevochten, De Bulgaarsche gezant te Praag, Daskalof, heeft zijn post verlaten. Ook heeft hij opgehouden verder telegrammen te zenden aan de andere Bulgaarsche gezantschappen, waarin hij, zooals bekend, het verzoek deed de nieuwe Bulgaarsche regeering niet te erkennen. De vroegere minister van Landbouw, Obof, die kans heeft gezien naar Roemenië te vluchten, vertoeft op het oogenblik te Boekarest. Men heeft hem in de straten van d'e stad gefotografeerd. Naar aanleiding van dit feit heeft de vooiloopige Bulgaarsche regeering aan de regeering te Boeka rest verzocht hem uit te leveren. Ook is om uit levering verzocht van den vroegcren gezant te Belgrado, Todorof. De nieuwe premier Zankof heeft de leiders der vijf partijen, die in de nieuwe regeering zijn ver tegenwoordigd, bij zich ontvangen. Hij heeft hun een uiteenzetting omtrent den toestand gegeven, waarbij hij er den nadruk op heeft gelegd, dat de tegenwoordige Bulgaarsche regeering slechts een 133 Mijn hand was in mijn zak bij het kostbare fleschjc. Eén oogenblik was het of de kamer met mij ronddraaide. Zou de vrouw zijn blik begrijpen Zijzelve was dorstig en de warmte groot. Ik lcrecg een wenk. De kroes ontglipte mijn band en rolde achter de toonbank. De kurk schoot los de inhoud in den kroes. Klok-, klok, gulpte het bier bij mijn haastig omdraaien van de kraan. Het zweet stond mij op het voorhoofd toen ik den drank toereikte. Het was alles gekomen zooals ik mij had voorgesteld 1 Hij dronkmet lange gretige teugen, slurpend Gn diep ademhalend^ dronk met dorstige, breede lippen. Eiken slok deed ik mede. Eéne seconde keek ik op. Leeg 1 Hij gaf mij den kroes terug, groette met een plompe handbeweging, zette de krukken onder zijn armen..Voort ging het, de deur en de steeg uit, kloppend-en schokkend over den ongelijken vloer, altijd flau wer en flauwerde steeg, de wereld uit Dèt had ik niet voorzien, daarop was ik niet Verdacht, dat had ik niet eenmaal gevreesd 1 Hier had hij moeten blijven en ik zou hem be waakt en om den Jonker von Hempesch ge zonden hebben 1 voorloopig karakter draagt en dat hij van de partijleiders verwacht, dat zij het nieuwe kabinet zullen steunen. Zankof voegde aan zijn verklaring toe, dat binnen een of twee maanden een definitief kabi net zal gevormd worden. De leiders der vijf voornoemde partijen, nl. de democraten, de Narodniak-partij, radicalen, liberalen en socialisten verklaarden zich vol komen voldaan over de uiteenzetting van den premier en zegden toe, hem volledig te zullen steunen. In tegenstelling met vele in omloop zijnde berichten Wordt van de zijde der regeering ver klaard, dat omtrent den vredelievenden geest van het nieuwe kabinet geen twijfel behoeft te bestaan. H ALLERLEI. Uit Berlijn De „Vossische ^eitung" meldt uit Brandenburg Een dezer dagen alhier uit gebroken staking in een rijwielenfabriek, breidde zich snel uit over de geheele metaal-industrie in Brandenburg. Het stadsbestuur heeft des nachts over den toestand vergaderd en besloot alle demonstraties te verbieden. De politie is thans den toestand meester. Eenige in den loop van gisteren plaats gehad hebbende demonstraties Werden zonder incidenten ontbonden. In den avond echter kwam het tot meer belangrijke samenscholingen welke een krachtdadiger op treden der veiligheidspolitie noodzakelijk maak ten. Er werd eenige malen geschoten, ^)ch nie mand verwond. - Uit Parijs De „Intransigeant" verneemt uit Moskou, dat een onbekend gebleven persoon geschoten heeft op den Russischcn volkscommis saris van Onderwijs, Loenatsjarski, toen hij zich op een inspectiereis in Transkaukasië bevond. Uit Kopenhagen Officieel wordt gemeld, dat de ratificatie-oorkonden van de documenten, betrekking hebbende op het voorloopigeDeensch- Russische handelsverdrag te Moskou zijn uit gewisseld. Uit Reval In Petrograd is een nieuw groot kerkproces begonnen. Vijfenzestig geestelijken van verschillende godsdiensten komen op de bank der beklaagden. Zij worden van contra- revolutionnaire handelingen beschuldigd. Uit Constantinopel Op het laatste oogen blik is de invoering van het drankverbod uit gesteld tot 1 Augustus. Binnenland. De Rijksmiddelen. Waarvoor reeds maanden te voren gevreesd werd, begint langzamerhand werkelijkheid te worden. De toenemende stijging der rijksschat- kistontvangsten gaat tot het verleden belmoren, aangezien door den voortdurenden snelle achter uitgang op financieel en economisch gebied, aan verschillende bronnen de krachten ontnomen worden. De Middelenstaat wijst over de af- geloopen maand aan gewone ontvangsten een vermindering aan van 1.73 millioen, vergeleken bij de maand Mei van het vorig jaar. Evenals de vorige maanden moet daarbij rekening gehouden houden worden, dat in het totaal-bedrag van 40.753.423 de opbrengst der tabaksbelasting is opgenomen, namelijk 1.138,777, welke belas ting verleden jaar Mei nog niet in werking trad, zoodat uit de andere bronnen ƒ2.86 millioen minder ontvangen werd. Wanneer men de lijst der verschillende op brengsten nagaat, dan toonen deze bijna alle ver mindering. Dit Was in vroegere perioden ook niet zelden het geval, maar dan werd vaak het Ik hoorde den kloppenden tred niet langer Als een waanzinnige vloog ik het huis en de steeg uit. Op de kade was hij niet Een andere steeg in, verder en verder, een doolhof van slij merige, afschuwelijke gangen en krochten. Niet te zien, niet te zien Daar Werd ik eensklaps bij den arm gegrepen. Ik verweerde mij wanhopig, riep om hulp en stortte van overspanning neer. Toen ik bijkwam, lag ik in een groot verwelfd vertrek, waar vele lichten brandden. Nog voor dat men mij had kunnen opnemen, was de politie toegeschoten en had men mij in het politiebu reau gebracht. Ik hoorde een eindeloos rondloopend geschuifel en gefluister was dat de zee Daarop onderscheidde ik vage vor men, mcnschen. Waar was ik-? In het volgend oogenblik kwam ik tot bezin ning Wilbrant Ik had den naam als een gil uitgestooten hij galmde voort onder het gewelfmenschen keerden zich om en kwamen en bogen over mij heen. „Gevat," zei een stem uit den hemel in het Duifsch. Ik gevoelde hoe iemand mijn hand greep en drukte. Toen werden de lichten uit- gebluscht en verdween alles een groote rust kuste mijn vermoeid hoofd en vermoeide lede maten ik zonk diep, diep Weg, door den vloer heen, door de aarde een zacht en zalig weg sterven. ..Wolfram was gered 1 Vier weken later ontwaakte ik in een stille 0 SS espaar U zelf en Uw kleeren het harde wrijven. De wollen vezels zijn W bedekt met kleine schubbetjes net als vischschubbetjes, welke door hard wrijven vernield worden. Wasch zorgvuldig in LUX, dan goed uitspoelen en plat te drogen leggen. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARDINGEN Fabrikanten van SUNLIGHT en LIFEBUOY. evenwicht hersteld door de belangrijke toename der ontvangsten uit de directe belastingen en uit die waarvan het heffingspercentage aanzien lijk verhoogd was. Zoowel het eene ajs het andere is thans een mislukking. De sterke achteruitgang op den economischen toestand weerspiegelt zich ook in de ontvangsten der directe belastingen, welke steeds moeielijker inbaar worden. De in komstenbelasting bracht de afgeloopen maand 1.71 millioen minder op dan in Mei 1922, n.l. 11.63 millioen tegen 13.34 millioen. De perso- neele belasting bracht echter bijna 6 ton meer op, ƒ1.79 millioen tegen ƒ1.2 milboen, terwijl de grondbelasting een minderen achteruitgang toon- achterkamer, door de zorgen van von Hompesch voor Vader en mij opgespoord stil en rustig, hoog. boven andere woningen en kamers. Uit mijn raam bespeurde ik groen noch boomtoppen, enkel schoorsteen en en huizenruggen, op en neer, op en neer, zoover het oog reiken kon, en daarboven lucht, eindelooze grijze lucht. Voor mijn bed stond een tafeltje met drankjes en poeders een grootere tafel was voor het open rt.am geschoven en daarvoor zat iemand te schrijven, die zich bij mijn lichte beweging om keerde. Moeder Zij kwam naar mij toe, eerst langzaam, met voorover gebogen hoofd en groote vragende oogen, als iemand, die lang en vruchteloos hoop heeft gekoesterd; daar sprak een geheele ge schiedenis van leed en kommer uil dien blikj „Vergeving," was al wat ik kon uitbrengen. Zij lag al op de knieën voor mijn bed al haar liefde en blijdschap stroomden mij toe ik oel- de haar kus op mijn voorhoofd. „Vergeving" zei ik nog eens, luider met stille tranen. Zachtjes aan beantwoordde zij mijn vragen en vertelde mij alles hun schrik, Geor gian ar's bezoek, mijn brief met een begeleider d woord van den Generaal en dien brief van zijn neef, Vader's vertrek naar Engeland, zijn aan komst te Londen op den dag toen ik Wilbrant had herkend, zijn bezoek aan von Hompesch, het. verraden van mijn vermomming, bun komst in de herberg, kort nadat ik die in wilden ren had verlaten, het verhaal der herbergierster de, n.l. 2.22 millioen tegen 2.25 millioen. De vermogensbelasting bleef met haar opbrengst ruim 1 millioen hij verleden jaar Mei ten achter en bracht 1.00 millioen op tegen ƒ2.09 millioen. Ook van de dividend- en tantiémebelasting waren geen hooge cijfers te verwachten. Uit dit middel kwam slechts 734.412 binnen tegen ƒ821.100 verleden jaar Mei. Op de verschillende accijnzen wees d< op brengst van het accijns op suiker een klein r.a- deelig verschil aan dat middel bracht op ƒ3.41 millioen tegen 3,47 millioen het accijns op wijn liep terug van ƒ117.427 tot ƒ53.802, op het hinnenlandsch gedistilleerd van ƒ4.88 millioen „En Wilbrant „Hij was bewaakt en gevolgd, van het oogen blik mijner herkenning al. Men had hem de her berg zien binnengaan, hem later in een achter huis zien verdwijnen. Déiir had men zich van hem meester gemaakt. Hij had zich verweerd en zich op de bescherming der Engelsche wet be roepen maar zijn tong was reeds dik en zijn Gezicht beneveld geweest. Men had hem gekne veld en aan boord van den Bremer gevoerd, die Vader had overgebracht. Een paar dagen later was het schip teruggezeild. Von Hompesch was medegegaan. „Hij had zich met uws vader's brief aan mij belast hij wilde mij zelf bericht van u brengen. Zoo kwam hij te Sturmfels ,;En Wolfram „Het opzenden van Merlé's portefeuille met het proces-verbaal aan den Stadhouder, het bezoek van den Generaal hadden reeds gunstig gewerkt. De commandant kreeg order om Wol fram wegens zwakte voorloopig op de ziekenlijst te plaatsen, minder Werk en beter rantsoen te geven. Wolfram is nu betrekkelijk wel. .Wil brant wordt dezer dagen voorgebracht. De Ge neraal hééft een beschuldiging van moord tegen hem ingediendAlle getuigen zijn op nieuw geroepen „Van moord. het schemerde mij voor de oogen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1