tot 4.75 millioen, op zout van 119.233 tot f 106.708. Daarentegen vorderde het bier van ƒ315:182 tot ƒ409.284 en het geslacht van 824.266 tot ƒ984.913. De bronnen der met het zakenleven en de omzetten ter beurze en overgangen van vaste goederen verband honden bleven eveneens bij de opbrengst bip verleden jaar Mei ten achter. Uit de registratierechten kwam n.l. bijna 2 ton minder binnen, 1.69 millioen tegen 1.87 millkjen, de zegelrechten brachten ruim 1 ton minder op, ƒ1.52 millioen tegen ruim ƒ1.62 millioen. De opbrengsten der invoerrechten bleven ruim 8 ton ten achter 2.69 millioen tegen 3.50 iiiilliom. Het. staUstiekreeht liep terug van ƒ341.335 tot ƒ270.082; de loodsgelden van 235.267 tot 174.618 en het recht op mijnen van 60.083 tot 58.402. Een gunstige uitzondering op dit alles maakte ditmaal de opbrengst der successierechten, waar uit zes ton meer binnenkwam 5.58 millioen tegen 4.98 millioen in Mei 1922. De O.W.-belasting (belasting in verband met de buitengewone omstandigheden) bracht ƒ567.294.82 op de inkomsten ten bate van het leeningsfonds 1914 10.53 millioen, waarin de verdedigingsbelasting en de inkomstenbelastir g het hoofddeel hadden. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Go.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afge oopen week, eindigende 15 Juni in Nederland uit gesproken 80 faillissementen tegen 51 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Juni 1923 1877 faillissementen tegenover 1291 over hetzelfde de tijdperk van het vorige jaar. Volkeren van Europa ontwaakt. Kort geleden heeft ook het „Hcrstel-Europa- C >mifé" het gewaagd zijn stem te verheffen uit de bijna doodsche stilte, Waarmede ook ons volk alles Wat in Europa gebeurt over en langs zich heen laat gaan. Het is zéker veel gemakkelijker zich maar kalm te laten afglijden in den afgrond, die onder ons gaapt of onder het bekende motto ,,het helpt toch niets", „wij kunnen toch niets bereiken", elke poging tot ingrijpen te verlam men of te bespotten. Wat is naar onze meening het geval Europa kan in vele opzichten op materieel gebied vergeleken worden met cene groote Naamloozé Vennootschap, die in financieele en andere moeilijkheden is geraakt en den toestand van algemeen bankroet snel nadert. In het Bestuur der N.V. heerscht twist en on- eenigheid de aandeelhouders wat aandeel houders gewoonlijk doenn.l. tot het laatste moment hun mond houden, afwachten en trach ten vertrouwen te blijven stellen in de opper- leiders. Daaraan komt echter een eind en moet een oind komen als het duidelijk wordt, dat die opperleiders het niet eens kunnen worden en dat de zaak werkelijk ten gronde dreigt te gaan. Zoo is hot met ons gesteld. Het verschil met éene gewo e N. V. is slechts, dat wij in de Euro- peesciie zaak met al ons hebben en houden ge ïnteresseerd zijn zonder er uit te kunnen en ge doemd zijn mede ten onder te gaan, indien niet bijtijds wordt ingegrepen. Is het nu bespottelijk dat Nederland daartoe het initiatief tracht te nemen Dit initiatief moet naar onze overtuiging uitgaan van de gewo ne burgers, van de gewone aandeelhouders der N. V. Europa. Regecringspersonen, hoofden van groote fi nancieele instedingen kunnen dit niet doen. Hun hangt den toorn van enkele buitenlandsche extre misten boven het hoofd. Wij meer gewone stervelingen behoeven ons daarvan niets aan te trekken en kunnen gerust onzen gang ggan onder het moltd „Doe wel en zie niet om." Indien men de voorrede van het thans ook in het Ncderlandsch vertaalde boek van Francesco Nitti„Het verval van Europa" opslaat, vindt men daar het volgende „Vóór alles moet worden gereageerd tegen den geest, van haat. Europa kan zich niet herstellen als dit systeem van geweldenarij niet ophoudt. Maar opdat dit mogelijk zij, moet de openbare meening van geheel de wereld reageeren, de vrije democratieën moeten te hulp komen aan de rechten der mensch heid en der beschaving. Dit Werk nu wil het Ilerstel-Europa-Comité bevorderen. Eerst moet het Nederlandsche volk Worden wakker geschud en er toe worden gebracht dat het zijn Wensch naar een duurzamen vrede en naar geregelde toestanden, Waaronder Weer gewerkt., geleefd en ook gehoopt kan Worden, luide uit spreekt. Dit is het eerste recht van den gewonen burger. Daarnaast wi. ons Comité in de andere landen van Europa, Comité's met hetzelfde doel en bezield met denzelfden geest tot stand helpen brengen. - Is het zoo bespottelijk, dat door ons gevolg gegeven wordt aan een verzoek van denWereld- bond der Kerken om te trachten het herstelpro- bleem i#-het midden van de gedachten der vol ken te plaatsen, teneinde mede eene oplossing te vinden in en door den geest van Christus Is het zoo bespottelijk, dat door ons onder steund worden de verzoeken van de Vredevor sten Pius X en Benedictus XV om verzoenings gezindheid en liefde de eerste plaatsen terug te geven in de harten der mensche en daaruit te bannen haat en wantrouwen, die ons geschei den houden. De luid uitgesproken openbare meening zal de land lijke Comité's in staat stellen eene Inter nationale Commissie te vormen, die financieele, industrieele, economische en politieke speciali teiten tot zich kan nemen, teneinde een plan te ontwerpen voor de Schadevergoeding én het Herstel van Europa, waarmee alle partijen zich kunnen vereenigen. Het is best mogelijk dat op eene dergelijke ac tie gewacht Werd door' enkele regeeringen, die gaarne zouden willen,doch thans nog .niet kunnen en durven ingrijpen. Wij willen echter niet alleen de, volken van Europa wakker schudden vp.or .li^t feit, dat het herstel van Europa aller zaakT^, maar wij \yillen hen o k doordringen van de waarheid, dat alle volkeren offers moeten brengen en dat'eeh.duur- zame vrede, anders niet verkregen kan worden. Het zal u thans duidelijk zijn, dat ons Comité zeer dankbaar Werk kan doen. Wij nemen de gelegenheid te baat er de aan- dacht op te vestigen, dat voor ons werk geld noodig is en hoewel wij honderden bijdragen en bewijzen van instemming mochten ontvangen, is het totaal bedrag nog niet voldoende voor een krachtig dporgevoerde actie. De namen van de onderteekenaars van ons eerste'manifest mogen Wel zeker als een Waarborg worden beschouwd, dat het toegezonden .geld goed besteed wordt. Volken van Europa,. Nederlandsch Volk in de eerste plaats, ontwaakt, beseft,dat gij thpns een woord mede moet gaan spreken en recht hebt Uw stem te laten hooren, Amsterdam 13 Juni 1923. G. L. Tegelberg, Pepningm. (postgiro no. 103940).. H. L. F. J. Deelen, Secretaris. Spoorwegbalanseu. De winst- en verliesrekening van de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen vermeldt in het debetaandeel der^maat- schappij in het nadeclig slot der rekening van gemeenschappelijke baten en lasten S.S./II.S. 12,654,349, en een skl'do winst van 904,736. Hiertegenover staan bijbetaling door den staat der Nederlanden ingevolge art. 8 (2) der „Over eenkomst 1920 S.S.W 13,559,085. De winst- en verliesrekening van de Hbllar.d- sche IJzeren Spoorweg Maatschappij vermeldt in het debet aandeel der maatschappij- 'In het nadeelig slot der rekening Van gemeenschappelij ke baten in lasten S.Si/H.S. 15,817,936'en een saldo winst ad 1,125,000. Hiertegenover staat bijbetaling door den staat der Nederlanden ingevolge art. 8 (2) der „Over eenkomst 1920 H.S." 16,942,936. De standplaatsindeeling. De directie der Nederlandsche spoorwegen heeft, naar de „Res. bode" meldt, aan de bestu ren der organisaties meegedeeld, dat een nieuwe indeeling van standplaatsen in bewerking is. Het aantal klassen wordt van 3 op 4 gebracht. Verscheidene gemeenten uit klasse 3 gaan over in klasse 4. De standplaatsaftrek, thans resp. bedragen de 4 en 8 pet.,zal worden 5,10 en20pct. Verder deelde de directie mee; dat aan een ver laging in anderen vorm in de naaste toekomst niet zal zijn te ontkomen. De R.-Katholieken in examencommissies. Dc heer Suring heeft den Minister van Onder wijs gevraagd welke omstandigheden er toe hebben geleid, dat op de 78 leden en 42 plaats vervangende leden, benoemd in de coïftmissics, belast met het afnemen van liet hoofdondcr- wijzersexamen, welke zitting houden te 's-Gra- venhage, Rotterdam, Haarlem, Utrecht, Leeu warden en Zwolle, resp. slechts 2 en 1 voorkomen, werkzaam bij het R. K. bijzonder onderwijs. Niet ingelijfd. Bij de gemeenten Sommelsdijk, Dirksland, Melissant cn Dirksland, is van Gcd. Staten van Zuid-Holland officie,ejbericht ontvangen, dat dit college besloten heeft definitief af te ziep van de inlijving van liet gehucht Kralmgen (gem. Som melsdijk) bij D'rksland en de voorgestelde wijzi ging van de grens van ele andere gemeenten, Waardoor die gemeenten, voornamelijk Melissant, financieel gedupeerd zouden zijn geworden. Dc toestand in het Roergebied. De Duitsche gezapt, in Den Haag heeft den minister van buitenlandsche zaken bezocht, om de aandacht van de Nederlandsche regéering te vestigen op den toestand in het Roerggbjied ten gevolge van de jongste incidenten. &d_ Nederlandsche R. K. Schoolraad. Donderdag j.l. vergaderde de Nedi R. K. Schoolraad in het gebouw van het R. K.Uentraal Bureau te 's-Gravenhage. Voor de laatste maal presideerde de Zeereerw. heer M. Nabuurs, dié, benoemd tot Pastoor te Tilburg, eervol ontslag als lid en Voorzitter heeft bekomen. In plaats van Pastoor Nabuurs, die in beide functies vele en gewichtige diensten bewees aan het Katholiek Bijzonder Onderwijs, dat hij blijvend aan zich verplicht heeft, Werd door Z. D. II. den Bisschop van 's-Hertogenbosch tot lid van den Nëd. R. K. Schoolraad benoemd dc zeereerw. heer P. Goorts, Rector der Bisschoppelijke Kweekschool te 's-Hert,ogenbosch. Als voorzitter van den Ned. R. K. Schoolraad wordt Pastoor Nabpnrs opge volgd door den Zeereerw. Zeergel. heer Ör. P. J. M. van Gils, Bisschoppelijk Inspecteur te Roer mond. Het coelbiaat en de oud-kalholickoh. Nu bij dc Oud-Katholieken het coelibaat is opgeheven, wordt van de nieuwe regeling in de kringen der oud-bisschoppelijke clerezy druk gebruik gemaakt. Zaterdagmorgen had ten gemeentehuizë té Egmond a/Zee de huwelijks afkondiging plaats van den aldaar werkzamen Oud-Katholieken pastoor. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Priesterjubilé. De dag van gister is voor kapelaan Wiemers, die zijn I2V8-jarig priesterfeest vierde, een feest geworden, dat hem zijn leven lang in dankbare herinnering zal bijblijven. Om half elf begon de kerkelijke viering met een plechtige Hoogmis, Welke door den jubilaris met assistentie van de weleerw. heeren Hoogeveen en den oud stad genoot kapelaan Berkemeyer resp. als diaken en subdiaken werd opgedragen. Vooral' zorg h(t koor Beitjes';,Veni Creator"', een werk, dat steeds' iedere plechtigheid een nog verhevener cachet geeft. Onder de H. Mis Werd zCer goed een Mis van den vroegeren Fifankelandschen organist fjroris gezongen, terwijl als waardig slot. de mooie cantate „Jubilate Deo" van Aiblinger we i d uil- gevoerd Van half twee tot half vier was eraan de pasto rie voor allen gelegenheid, om den priester-jubi laris persoonlijk te complimenteeren, waarvan een onafgebroken rij van velerlei personen heeft gebruik gemaakt. Alle.geestelijken derstad waren daar om hun geachten medepriester en zijn familie hun gelukwenschen aan te bieden, verder de hee ren van het Kerkbestuur, de collectanten, leden van het kerkkoor, alle misdienaars, van wie de jongen li. v. Lingen eenige woorden tot hun lei der richtte en zeer vele particulieren. - Om half drie verschenen afgevaardigden van het Patronaat en de St. Joseph-gezellen, waar van kapelaan W'emers de adviseur is. Namens de Patronaatscommissie sprak de heer Arn. Zoet mulder hoog-waardeerende woorden, terwijl ook de jongens zelf van 't. Patronaat en de Ge zellen ver. zich niet onbetuigd wilden laten en resp. de jongeh. Th. v. Dijk en P. Gunneweg als woordvoerders hadden uitgekozen. Even later kwam het bestuur van den Districtsbond zijn president feliciteeren en hier was't de weleerw. pater v.d. Burg, die in een hartelijke toespraak aller gevoelens van hulde en lof vertolkte. Een pracht-collectie cadeaux weiden den ju bilaris van diverse zijden toegezonden w.o. we noemen een zilveren tafelgerief van de Fran- kelandsche parochie. Deze met alle persoonlijke en schriftelijke gelukwenschen bewijzen wel, hoe geacht en bemind kapelaan Wiemers zich maak te in de vijf jaren zijner praxis,welke hij hier reeds heeft doorgebracht. Zondagavond 8 uur Wordt in het Patronaats gebouw achter het Weeshuis den jubilaris nog een feestavond aangeboden, waarop de jongens hun adviseur nog eens waardig willen huldigen. De bedevaart naar Kevelaar. Ondanks de verbroken rcchtstreeksche spoor wegverbinding, zal de bedevaart naar Kevelaar waarschijnlijk toch doorgaanl Het bestuur der Broederschap is vol ijver aan het Werk om de vele moeilijkheden aan de regeling verbonden, te overwinnen. Wanneer zij daarin mag slagen, zal de bede vaart op 30 of 31 Juli vertrekken. Nadere bij zonderheden hopen wij eerstdaags te kunnen melden. Het Driehavenplan. Heden is door Rotterdam een begin gemaakt met het z.g. Driehavenplan, waarvoor onlangs de grond door Schiedam Werd afgestaan. Een baggermachine is reeds druk bezig dc driehoekige punt in de Oosterhavon weg te werken cn 1 Aug. denkt men met het doorgraven van den weg (langs de Werf Gusto) te beginnen. Flora. Het hoofdnummer „De vallei des doods" speelt ditmaal in de sneeuw- en ijsvelden van Noord- Amerika, waar vroeger alleen de geoliëcleEski- mo's de klimaat-verschrikkingen niet vreesden. geweldige natuurbeelden, die in deze film voorkomen, zijn waarlijk schitterend en geven liet dramatische gebeuren eenpassendeomlijsting. Ook de andere punten van het program zijn goed gekozen vooral de komische film „Waar vind ik een rijken schoonzoon", is een juweeltje van geestigheid en de oorspronkelijke wijze waarop de dubbele bruiloft tot stand komt, doet iedereen schudden van den lach. Vóór de pauze, gaf de Schiedamsche harmonica virtuoos,de heer Kleinherenbrink, een drietal lustigewijsjes ten beste, die een hartelijk applaus verwierven, wat ten volle verdiend was, want in het tweede nummer, dat cle artist zonder bege leiding speelde, toonde hij een volkomen meester schap over zijn instrument. Pandora. Wie van een zeer interessant en boeiend program wil genieten moet deze week de Pando ra bezoeken. Op allerlei gebied is er deze keer bevrediging mogelijk in het tragische komische, technische Zuiver-mooi is het drama „de Eenzame Ster", de geschiedenis van een diepdenkend Indiaan, die terwille van zijn stamgenooten zijn land ver laat om de geneeskunst der blanken te leeren. Een film, onbegrijpelijk van techniek en zwaar van spanning is Weer de derde serie van „Avon turen in de Afrikaansche Wildernis"'t is gewoonweg raadselachtig, hoe men dit werk heeft construeeren. Tenslotte is het komische goed verzorgd in „Mijnheer Pijn de Luxe". Bovendien vermeldt het program nog twee variété-nummers: 't optreden van den humorist Nicola Sauvlet en den equilibrist Fred Carta. Nicola zorgt er op geestige wijze voor, dat de lachspieren weer eens terdege in beweging komen; Fred doet het publiek verbaasd „zitten" om zijn sterke staaltjes van kracht en balanceer- kunst. Men ziet dus, wel een program dat de moeite waard is. Aan het Gymnasium te Henge lo is geslaagd voor het eindexamen A. mej. B. C. Gabel van hier. Bij het verbeteren van het. z. g. Koolasch, nabij de H.B.S. is men dezen morgen gestooten op de oude fundamenten van dg voor malige z.g. Witte Molen, die 28 jaar geleden werd afgebroken. Gistermiddag ongeveer 6 uur is een 3-jarig dochtertje, van v. d. M. aan de Noordvestsingel in een onbewaakt oogerblik in de put geraakt, die zich achter dc wonirg be vindt. Hóefvel de kleine door de huisgenooten spot (lig werd gemist en slechts cenige minuten in de put kan hebben gelegen,was het meisje toen men haar ophaalde reeds gestorven. Toen het treurig ongeluk plaats vond, woonde dé moeder in do kerk een godsdienstoefening bij. Van de inzendingen op de p r ij s- vraag voor een feestmarsch ter gelegenheid van het XVe lustrum van het Delftsch Studenten corps is bekroond de marsch, ingezonden onder het motto Laga's roem. Deze marsch is ge componeerd door onzen stadgenoot den heer Frits M. Beukers, oud-lid van het Delftsch Stu dentencorps. UIT DELFT. Ofschoon voor de inzegening van het H. Hart- monument het wachten op het beeld is, zijn de werkzaamheden aan het voetstuk toch nog niet geheel voltooid. Het voetstuk is wel klaar, doch de z.g. vloer moet nog worden gelegd. Zaterdag zijn de tegels voor de vloer afge leverd door de fabriek van Delftsch aardewerk „dé Porceleine Fles". Benevens de wapens van den Bisschop van Haarlem, en van de gemeente Delft prijkt er ook het jaar van oprichting in. Heden gaan de leden van dc R.K. Bouwvak arbeidersbond in hun vrijen tijd weer aan het werk om den vloer te metselen. UIT VLAARRINGEN De heer J. G. Winkes heeft zijn benoeming tot raadslid aangenomen voor den duur van deze zitting. Voor den nieuwen gemeenteraad heeft hij echter bedankt. Zijn opvolger op de R.K. lijst is dan de heer W. J. C. Reij. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere oflicieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algeineene kennis dat deBuitensluis voor dc Scheepvaart op Woensdag 20 Juni a.s. gedurende enkele uren zal zijn gestremd. Schiedam, 18 Juni 1923. Gemengd Nieuws. Auto-ongelukken. Vrijdagavond is nabij de spoorweghalte Sloterdijk in de Haar lemmermeer een auto-ongeluk gebeurd. De afsluitboomen aan die halte waren op tijd neer gelaten, toen een trein in volle vaart kwam aan- gestoomd. Uit de richting Amsterdam reed een auto op den Sloterweg. In die auto zaten cle hee ren W. L. Thiel, eerste-luitenant bij den motor- dienst, uit Haarlem, A. M. C. Mazel, eerste lui tenant bij de huzaren, met echtgenootc, uit Bloemendaal, een milicien-motorrijder. Waarschijnlijk was de bestuurder, de heer Thiel, niet goed met den toestand ter plaatse bekend, hij reed in volle vaart de spoorwegboo- men in splinters, waarna de auto tusschen den trein bekneld raakte. Dank zij de oplettendheid van den machinist werd met groote kracht ge remd en de trein onmiddellijk lot stilstand ge bracht. De auto werd geheel vernield de inzit tenden kwamen met den schrik vrij. Gistermorgen is op den Schermerweg te Alkmaar de molenaar D. uit Krommenie, die op de fiets zat, aangereden door een uit Bergen komende auto. De man kreeg een bekkenbreuk en is overleden. Zaterdagavond had te Zeist 'n ernstig auto- ongeluk plaats. De 16-jarige Dirk ten Ham stond naast zijn rijwiel op de Zaterdagavond-markt te luisteren naar een troep Duitsche muzikanten, toen uit de Montaubaanstraat een auto kwam aanrijden, die eerst naar den Iloogeweg zwenkte doch plotseling in de richting van het marktplein draaide. De wagen werd hierbij in zijn vaart gestuit door een paal, welke bij den grond af knapt. Ten H. wilde niet alleen zichzelf doch ook nog zijn rijwiel in veiligheid brengen. De auto smakte hem daarbij op den grond, waardoor hij met het hoofd tegen den steenen paal viel en op slag dood was. Een tragische omstandigheid bij dit ongeval is dat het gezin van den postbode Ten II. thans voor de derde maal zoo ernstig wordt getroffen. Onervarenheid van den chauffeur, die afkom stig is uit De Bilt, moet oorzaak van het gebeur de zijn. Door de politie werden de bestuurder en twee inzittenden aangehouden, terwijl verschillende getuigen werden gehoord. Gasvergiftiging. Gisterochtend om streeks 5 uur is te Bergen op Zoom een geval van gasvergiftiging geconstateerd in het gezin van van Loon. De oudste zoon, die aan zwakzinnig heid leed, had in zijn to.estand een stopje, die nende tot afsluiting van een gaskraan verwijderd, waardoor het. gas de kamer vulde, waar hij en zijn jongere broer sliepen. Toen de ouders gekreun hoorden, schoten zij toe. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp gehaald en het zuurstofapparaat gebruikt. Alleen de jongste zoon kon worden gered. De zwakzinnige was reeds overleden. De zooveelste. De marechaussee van Roosendaal heeft gearresteerd en gevankelijk te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2