Breda binnengebracht den zaakwaarnemer P. v. O., te Wouw, verdacht van financieele onregel matigheden. Waar de heer v.O. in wijden kring het vertrouwen genoot en vooral de kiene bur gerij en boeren uit den omtrek tot de slachtof fer- beknoren, heeft deze arrestatie groot op zien gebaard. Men spreekt van een tekort van twee ton. Voor de verleiding b e z we, k y n. Vrijdagmiddag is de 19-jarige kantoorbediende J.J. te Nijmegen er vandoor gegaan met. een be drag van 23.000 dat hij moest bezorgen bij de Geldersche Credietverceniging aldaar. Nijmeeg- sche rechercheurs hebben hem Zaterdagmorgen in België aangehouden, llij was toen in het bezit van het volle bedrag van 23.000. Een café omgewaaid. Naar de „Tel." bericht, heeft de storm Donderdag te Hoek van Holland het strandcafó van den heer W.J.Roest omver gewaaid. De schade is zeer groot. Onge veer 200 ruiten van het houten gebouw zijn in scherven gevallen. Gelukkig zijn geen persoon lijke ongelukken te betreuren. Het water kwam zóó hoog, dat het zelfs de tenten en café's vlak bij de duinen bereikte. Spoorweg door de Sahara. Bin nenkort zal in de Fransche Kamer een wetsont werp voor den aanleg van een spoorweg dwars door de Sahara worden behandeld. De corres pondent van de „Times" meldt over de ontwor pen plannen de volgende bijzonderheden De spoorlijn zal loopen van Oran aan de kust van de Middellandsche Zee, over Colomb Bekaar, Faurirt en Rosaje en vervolgens over de rivier de Niger tot Wagadoegoe, dus tot in het hart van de vruchtbare streek ten Zuiden van Timboektoe en Tosaja, tusschen welke plaatsen de Niger een aanzienlijke bocht maakt. In deze streek wonen 7 millioen menschcn. De nieuwe spoorwegverbinding is derhalve uit economisch oogpunt van het grootste be lang. Zij zal de ontwikkeling van de vrucht bare landstreek, welke zich ten Zuiden van de Sahara uitstrekt, ten zeerste bevorderen. Aanval. De autoriteiten te Beiroet hebben na ontvangen verzoek van de regeering van Pa lestina om de bende gevangen te nemen, die het escorte van siiTIerbertSamuel heeft aangevallen, volgens de „Times" een detechament gendarme rie uitgezonden, dat na een hevig gevecht vier der roovers gevangen maakte. Men verwacht, dat een van hen, die zich thans in het hospitaal bevindt, belangrijke inlichtingen zal kunnen ver strekken. De roovers behooren tot een bende, die kort geleden een aantal wandaden in den Libanon pleegde, waar haar hoofd gedood werd. Bosch branden. Naar de schatting van deskundigen zijner bij de boschbranden inCanada in totaal 250.000 vierkantente mijlen boschgrond verwoest. De daardoor veroorzaakte schade be draagt 4 millioen dollars. De Heilige Genoveva zal eerlang in de stad Parijs, waarvan zij de patrones is, haai standbeeld hebben. Er heeft zich, op initiatief van Auroc, Parijsch gemeenteraadslid, een comi té gevormd, om dit plan door te voeren en een inschrijving te openen. In oflicieele kringen is het plan zeer gunstig ontvangen. Talrijke vooraanstaande vrouwen en mannen namen zitting in het comité, o.a. me vrouw Millerand, mevrouw Poincaré, de hertogin van Uzès, Maurice Barrès enz. Het ligt in de bedoeling, het standbeeld aan een der ingangen der stad een plaats te geven. Aanvaring. In de monding van de Stör, een zijrivier van de Elbe, heeft Zaterdagavond een ernstige aanvaring plaats gehad. De stoom boot Kaiser" van de Hamburg-Amerika Lijn, Welke Zaterdag jl. met de leden van een vereeni- ging aan boord, naar Helgoland vertrok, is in de monding van de Stör met de Engelsche kolen boot Bellbro' in aanvaring gekomen. De „Kai ser" werd aan stuurboordzijde geraakt. Eén lid der bemanning Werd gedood, terwijl vier der op varenden zwaar en tal van anderen licht gewond werden. De boeg van het Engelsche schip werd geheel en al ingedrukt. Gr oo te brand. In den nacht van Don derdag opVrijdag heeft te Emden(Oostfriesland) op de werf der firma Gassen een groote brand gewoed, waarbij twee loodsen en machines ver loren gingen. De schade bedraagt in de milliar- den mark. Kerknieuws. Ter beevaart naar Roermond. Menigeen treurt, wijl naar alle waarschijnlijk heid ook wederom dit jaar het geliefde genade oord Kevelaer ontoegankelijk zal wezen. Terwijl toch op de eene plaats gewerkt wordt om de correspondentie met het naburige land weer te herstellen, wordt die op andere plaatsen, waar nog eenige treinen, de grens passeerden, op het onverwachtst verbroken. Hot verkeer over de grenzen is en blijft te onzeker. Om deze reden besloten dan ook reeds enkele besturen, dit jaar hun koers te richten naar Roermond, waar in de Kapel in 't Zand die aan de zorg der E.E. Paters Redemptoristen is toevertrouwd Maria vereerd wordt onder den Weidschen titel van „Hulp der Christenen." En onder alle opzichten valt zulk een plan toe te juichen .Waarom toch zouden wij onze eigen genadeoorden vergeten, terwijl wij die in den vreemde met duizenden bezoeken Is Maria dan minder machtig bij ons, dan Zij dat is bij onze naburen of ook in het verre Lourdes De Kronijken der Kapel in 't Zand getuigen, dat de goede Moeder ook daar, en dat is reeds gedurende vijf geuwen,, Haar genade troon heeft opgeslagen. De vele ex-voto's verhalen ons, dat Zij ook daar blinden het gezicht, dooven het gehoor, stommen de spraak en' kreupelen het gebruik hunner ledematen heeft teruggegeven. Dan nqg, als bedevaartsplaats is Roermond, in het Katholieke Zuiden, uiterst geschikt.Met ont plooide vaandels en banieren, kan mén er jaar lijks de schoonste processies zien trekken door de lommerijke laan, die leidt van het station tot de Kapnl, rondom de genadekapel henen, door het alom geroemde Kruiswegpark.En des avonds,met fakkellicht door de breede paden y^n het Kerk- hofpïantsoen. Waarom zouden wij dan, nu de grenzen voor ons gesloten blijven, onze goede Moeder niet gaan groeten in haar genadebeeld, dat Zij eens ins ons vaderland ter vereering heeft uitgesteld Mogen dit alle besturen van bedevaarten eens overwegen, en velen dit jaar opgaan naar „O. L. Vrouw in 't Zand." L. v. G. Pr. Retraite voor Vakbondsbestuurders. De retraite voor de Hoofdbestuurders der R.K. Vakbonden zal dit jaar gehouden worden van 6tot, 9 November in het' Retraitehuis „Loyola" te Vught. De sluiting dezer retraite zal worden bijgewoond door den Zeerecrwaarden heer Pastoor J. G. van Schaik, Adviseur van het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie. Telegrammen. BULGARIJE. JjBERLIJN, 18 Juni. (draadloos) Uit Sofia wordt gemeld, dat de rust hersteld is. Het aantal slachtoffers der laatste gevechten wordt op 500 a 600 geschat. Volgens andere berichten heeft Poincaré de vredelievende bedoelhrgen der nieuwe regeering erkend. MEXICO. MEXICO, (City), 18 Juni. (draadloos) De Mexicaansche gedelegeerden hebben zich gister niet bereid verklaard, hun regeering de voorstel len voor te leggen, voor de oplossing der moeilijk leden, Welke de erkenning van Mexico door de vereenigde Staten verhinderen. De conferentie is tot heden verdaagd. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen N.W tot Z.W. wind, zwaar bewolkt of betrokken,en kele regenbuien, iets zachter. Braud. Hedenmorgen zijn te Zaandam de stalhouderij en 't Woonhuis van J.H. uitgebrand. De oorzaak is het in brand vliegen van den motor van een vrachtauto. Tevens verbrandden een verhuis wagen, 2 vrachtauto's en eenige andere wagens. Het regeerings-jubileum. Men meldt ons uit den Haag H. M. de Konin gin gaf aan den voorzitter van de redactie-com missie van het Gedenkboek 18981923, W. G. de Bas, te kennen, dat het hare wensch is, dat het bovengenoemd Gedenkboek aan haar wordt opgedragen en haar op den dag van haar jubileum den zesden September 1923 ten paleize wordt aangeboden. Auto-ongeluk. Men meldt ons uit Breda Zaterdag had op den Tilburgschen weg, tusschen Gilze-Rijen en Breda, een ernstig auto-ongelulc plaats. De heer J. J. schoenfabrikant uit Gilze, reed tegen een vóór hem rijdende vrachtwagen aan, met het gevolg, dat hij voor den weg geslingerd en on middellijk gedóod werd. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 15 Juni 18 Juni. Londen 11 76 11 76<V« Berlijn 0.00231/* 0.0017»/. - 16.15 - 15 86 België. 13.83 - 13.54 Zwitserland 45.77V2 - 45.81 Weenen -0.00s/t - 0.00 Kopenhagen -45 671/2 - 45.40 Stockholm -67.65 - 67 75 Ghristiania - 42.17 2 - 42.121/, Amerika -2.551 /a - 2.54'/, Madrid -37.771/0 - 37.921/a Milaan -11 74 - H.571/2 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 15 Juni 18 Juni. Londen t 11-761/2 11.76'/, Parijs - 15 87 Brussel - 13.85 - 13.55 New-York - 2.551 4 - 2.55 Berlijn -0.00231/, 0.0017 Vs Stockholm - 67.75 - 67.75 Zwitserland - 45.80 - 45.81 Kopenhagen. - 45.75 - 45.50 Christiania - 42.45 - 42.13 Weenen -0.00361/, - 0.00»/, Fin. en Econ. Mededeelingen. De Bossche cn Utrechtschc Iianzcbanken. De credictvereeniging de Hanzebank te 's-Hertogenbosch heeft Zaterdag besloten, in verband met de groote malaise en de tengevolge daarvan geleden verliezen, surséance van betaling aan te vragen. Alle kassen van deze bank zijn vanaf heden ge sloten. Behalve de Gredietvereeniging de „Hanze bank" te '-sFIertogenbosch deelt ook de N.V. „De Hanzebank" te Utrecht mede, verplicht te zijn tot het aanvragen van „voorloopige sur séance van betaling." Aan de leden van De Hanze in het Bisdom Haarlem en aan de relaties des Hanzebond in het. Bisdom Haarlem ik de volgende circulaire verzonden Heden zal een wetsontwerp worden ingediend tot het vciieenen van regeeringsgarnntie ten be- hoevb van het middenstandscrédiet, o.m. uit de overweging, dat de Hanzebanken in het aartsbisdom Utrecht en in liet, bisdom Den Boscli ten gevolge der moeilijke omstandigheden niet geheel uit eigen kracht haar bedrijf zuilen kunnen blijven voeren. In de toelichting op dit ontwerp deelt de re- regeéring mede, dat de N.V. Hanzëhank in het bisdöm 's-Hertogenbosch eenigen tijd geleden bij de regeering de vraag heeft aanhangig ge maakt, of op steun te rekenen viel van regee- fingswege, indien de moeilijkheden ten gevolge van den algemeenen malaise-toestand voor mid denstand en middènstands-bankbedrijf ernstiger zoudén worden. Ndar aanleiding van deze vraag heeft de re geering een uitgebreid onderzoek doen instellen naar het middenstandsbeankbedrijf in het alge meen. Dit onderzoek is nog niet geëindigd. In aan sluiting op bovenstaande berichten verklaart de Haarlémsche Hanze een geheel zelfstandige in stelling te zijn zonder eenige belangengemeen schap met welke andere Hanzebank ook. De Bank is ten volle in staat aan de nor male'terugvragingen en de noodzakelijke cre- diet-behoeften te blijven voldoen en heeft dus het récht haren cliënten dringend te verzoeken geen onnoodige stoornissen in het bedrijf te bren gen^ SPORT. VOETBAL. Excelsior-Feyenoord-comb. - R.K. Ned. Elftal. 4—2. Het was gistermiddag druk aan het Toepad naar het Sportpark Kralingen, waar bovenge noemde ontmoeting plaats had. En cle aanwezigen zijn niet in hun verwachting teleurgesteld, vooral als men in aanmerking neemt, dat de Katholieken voor het eerst in dit verband speelden, terwijl de danig-versterkte Excelsiorploeg, waarin Pijl, Koonings, v.d. Velde en Bul meespeelden, een combinatie vorm de, waarvoor de meeste eersteklassers in het zand zouden hebben gebeten. Voornamelijk in de eerste helft,' toen zij tegen den fermen wind inspeelden, vertoonden de Katholieken, die in het geelwit gestoken waren, dikwijls keurig spel. Na de rust faalde de middenlinie, waardoor het Rotterdamsche elftal de overwinning behaalde. Tot aan de rust, die met 22 inging, waren de Rotterdammers Wel iets sterker, doch de uit vallen der geelwitten waren uiterst gevaarlijk. Erna echter bepaalde de middenlinie zich in hoofdzaak tot verdedigen, waardoor de voorhoe de tot Werkeloosheid gedoemd was. Keeper v.d. Aa der Federatie toonde zich een imitatie-Göbel Wat hij er uit Wist te houden, dwong ieders be wondering af. De Federatie kan overigens met genoegen op dezen Wedstrijd terugzien en haar beschouwen als een mijlpaal op haar Weg, die echter nog gerui- men tijd gevolgd zal moeten worden eer het eind doel bereikt is. Zandvoort - S.V.V. 24. In 'n goed gespeelden wedstrijd wisten gisteren onze stadgenooteh een 42 overwinning te behalen op Zandvoort. Direct na aftrap is S.V.V. in 'den aanval, na 10 minuten spelen weet L. Rijkuiter met een fraai schot de leiding te nemen. Mhlder weet spoedig deze score te verhoogen, na een goed,opgezetten aanval (02). Zandvoort is hierdoor niet ontmóédigd en heeft succes,wan neer bij een goed opgezetten aanval haar mid- voor doelpunt (12). Krolinsky Weet hierop uit een corner te doelpunten (13). Rust gaat in met 31 voor S.V.\ Na' de thee is het S.V.V. welke het meest in den aanval is v.d. Most weet met een ver schot der Zandvoort-keeper te verrassen (14). Bij een scrimmage óp het S.VA.-doel trapt een der S.V.V.-ers tegen Osterliolt aan, en den bal verdwijnt in eigen d'oel 24. Zoo komt het einde. Scheidsrechter voldeed uitstékend. Voclbal-uitslagen. K am pioenscha.p van Nederland Tilburg Willem IIBe Quick 32. Competitie „nieuwe i n d e c 1 i n g" Leiden S.V.V.Zandvoort 42. »u le S.Z.A.C. Voó'rWaarts D peelde Zaterdag voor de Hol- landikan serié te Vlaardingen tegen Velocitas I uit Schiedam gelijk (11) en wist met loten te winnen waardoor zij zich in de demifinale plaat ste. I De stand is thans als volgt S.V.V. 2 punten in mindering w.n.o. CRICKET. Ilernies-D.V.S. - Rood en Wit. De Schiedammers lu-bben gisteren willen toonpn, dat indien Pluvius verleden week in Haarlem niet had tegengewerkt, zij ook daar met de overwinning zouden zijn gaan stiijken.ooral aan Jacq. Engering, die in deze overwinning het leeuwenaandeel had, komt een wöord van lof toe. Met flinke training kan er een uitstekend cricketer uit hem groeien. Hermes wint den toss en kiest eerst batten. Vischer valt als eerste slachtoffer voor 12 op Reydon's bowlen. H. Offerman doet dan 2 part ners den run-out dood sneven, en gaat zelf voor i 7. De stand is dan 4—25. J. Engering ranselt er dan lustig op los en heeft met de lunch de score tot 90 doen stijgen. Erna zet hij dan zijn innings nog even voort, doch wordt dan voor 72, waar onder 5 zessen, in het verre veld gevangen.Door een keurige 24 van P. Kappelhof werd het SchiedamsChe totaal 139. Dat leek na het totaal van verleden week niet veel, doch vooral door A.Offerman's en J. Enge- ring's goede bowlen, slaagde de combinatie erin R. en W. beneden dit totaal uit te krijgen. Alleen van Manen en v. Bueren hadden er kijk in. Zij scoorden resp. 47 en 35 runs. De eenige, die verder nog in de dubbele cijfers kwam was Davidson met 16. Zoo werd het totaal na den stand van 5110 slechts 121. Daar er nog 2 uur speeltijd restte, wilde R. en W. nog een kansje wagen, doch toen er na een uur bijna nog slechts 3 wickets neer waren, gaf zij haar poging op. H. Offerman had nog kans gezien 28 runs bijeen te ranselen. Hermes won dus met 18 runs. De bowlingcijfers waren Rood en Wit le innings L. Reydon 2—41, Wackwitz 128, Bruyn 128, Davidson 115, Faber 224, 2e innings Wackwitz 11, Davidson 222 en Reydon 016. Hemes-D.V.S. J. Engering 536, A. Offer- man 4—36 H. Offerman 033, Th. Engering 04, en C. Tuyl 09. TENNIS. Van de Schied. tenniskampioenschappen 1923. Onder afwisselende weersomstandigheden wer- denheden eenige voorwedstrijden der opgemelde kampioenschappen verspeeld. En werkelijk ook ditmaal zijn ons verrassingen niet bespaard ge leven. In het heerenenkelspel viel onze aandacht speciaal op de heeren Ch. van Amerom,W Blaisse en P. Engering. Ch. van Am erom speelde zeer vast en metgoede afwisseling van hard en zacht, hoog en laag spel voor een nieuweling en wistvan den ex-kampioen J. Vos één van de drie sets te winnen. W. Blaisse slaagde erin J. C. J. Hoogendijk te verslaan en gaf W. van Eijck flink partij door op 't'kantje af van dezen in drie sets te verliezen. P. Engering wist zelfs van A. den Hoed (een ouden taaien rot) met drie te winnen. Verder sloeg cle jeugdige J. Roelants een zeer goed figuur tegen zijn ouderen broeder H.A.M. al verloor hij daarvan en ook de heeren Klamer en S. de Kadt, ofschoon nog eenigszins te kam pen hebbend met Bühnenfieber, verdienen bei den eervolle vermelding. Van de jongere dames trok mej. C. Jansen onze aandacht, daar zij zich zeer kordaat hield tegen de sterkere juffrouw M. Gijsen wb. haar singelspel en zij tégen de sterke mixed van mej. M. Prins en W. van Eijck zeer aardig debuteerde. Wij mee- nen in haar ook eene goede kracht voor de toe komst ontdekt te hebben. Het deed ons goed mej. E. J. Roelants als jongste inschrijfster te zien mededingen. De resultaten dezer voorwedstrijden zullen eerst 206'23 gepubliceerd worden, daar deze één en twintig partijen vóór de oflicieele opening op 20—6—'23 gespeeld moesten worden omdat verschillende deelnemers niet voor Za terdag 23—6—'23 beschikbaar waren. DAMMEN. Massakamp. Tusschen „U.D.I." van hier en het „R.D.G." Rotterdam zal morgenavond (Dinsdag) een mas sakamp worden gespeeld in lokaal „Liefde en Vrede" ten 8 uur. Burgerlijke Stand. Geboren: Juni 14. Petrus Joannes Joseph z.v. P. Z. Bakker en J. M. van Pinxteren, West- frankelandschestraat. 15. Johannes Antonius Maria d.z.vH. L.W. Groenendaal en J. M. Smeeler Lange Haven. Overleden: Juni 15. Antoon Koppenha gen, oud 2 j. en 4 rnnd, Nassaustraat. Maria Wilhelmina Segaar, oud 4 mnd, Zijlstraat. Vlsseherij. SCHIEDAM, 16 Juni. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de loggers SCH 99 „Mercu- rius", schipper J. A. Roeleveld, voor de tweede reis 18 Juni SCH. 130 „The Warrior", schipper W. Taal, voor de tweede reis. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 18 Juni v.m 5.34, n.m. 6 19 Juni v.m. 6.16, nm. 6.46. 20 Juni v.m. 7.02, n.m. 7.37. HULL, 16 Juni. Aangekomen s.s. „Al- chymist"', tank, ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 17 Juni. Aangekomen Duitsch s s. Gera", met stukgoederen van Buenos- Ayre's om hier kolen te bunkeren aan boei 8 op stroom. HULL, 18 Juni. Vertrokken s.s. „Alchymist" tank, met olie naar Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 18 Juni.Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 18 Juni. Men noteert voor Spiritus 100 f 28.—. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied, Spoelingvereeniging". Heden f 1.per ketel, Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt. voor tegen Gem. Excelsior a 5 3 2 0 7 12 8 1,60 Onderwijzers 4 2 1 1 5 9 6 1,25 Oud-Poseidon5 2 2 1 6 13 8 1,20 Oud-Vitesse 7 3 0 4 6 9 10 0,85 S.P.S.V. 7 2 2 3 6 12, 15 0.85 S.VV. 3 2 0 1 4 5 5 0.64 Excelsior 651133 7 10 0.60 Vlaardingen 2 0 0 2 0 3 6 0.00

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3