iet osi.de Kasteel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 10 Juni 1023. No. 13660. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. AdvertmtiAni 15 regcifi 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE VOLKENBOND. Lord Robert Cecil heeft Vrijdagavond te Liverpool een redevoering gehouden, waarin hij, naar do „Morning Post" meldt, ten aanzien van den Volkenbond het volgende verklaarde Het. is volkomen ju;st, aldus GecT, dat het tegenwoord'ge parlement den Volkenbond gunstig gezind is. Ook de tegenwoordige Britsche regeering is met hart en ziel vóór den Volken bond. Spreker voegde aan deze verklaring, welke door de vergadering met veel bijval werd be groet, nog de opmerking toe, dat de Volkenhond in dezen tijd den steun en de toewijding van alle voorstanders dringend noodig heeft. Het even wicht in de wereld is nog niet hersteld van den schok, door den oorlog veroorzaakt. De revolutie in Bulgarije is ons er aan komen herinneren, dat in sommige deelen van Europa de toestand nog lang niet geconsolideerd is. Over den economischer) toestand van Duitsch- land verklaarde spreker, dat deze zorgwekkend is en dat het om deze reden een gelukkig teeken mag worden geacht, dat de onderhandelingen tussehen dit land en de geallieerden in de naaste toekomst Wellicht zullen worden hervat.. Het schijnt, zeide Lord Robert Cecil, dat wij thans over het doodc punt heen zijn. IN HET BEZETTE GEBIED. De „Vossischc Zeitung" meldt uit Gelscnlur- chen De Franschen hebben de afscheiding van het bezette gebied van onbezetDuitschlandthans volledig doorgevoerd. Gisteren werd het station Gelsenkirchen- Wattenscheid, dat nog slechts locale beteekenis had, bezet.. De eenige' weg naa,i het onbezette gebied voerde thans nog van het station Gelscnkirchcn-Bismarck over Dorsten naar Munster. Doch ook deze uitweg is versperd door de bezetting van den Weg door de Fran schen. Thans bestaat er geen mogelijkheid meer zonder vergunning uit het onbezette gebied naar het bezette gebied of omgekeerd te reizen. De gemeenteraad van Düsseldorp heeft beraadslaagd over een eventueele interventie, van den gemeenteraad bij de regeering te Berlijn, ten einde het huidige conflict te doen ophouden. De meerderheid stemde tegen eiken stap vandien aard. Te Elberfeld namen 350 gedelegeerden der beambten-syndicaten een resolutie aan ten gunste van de voortzetting van den passieven tegenstand. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De geallieerden beraadslaagden gister breed voerig over den algemeenen toestand en namen er nota van, dat tot dusver geenerlei overeen stemming verkregen is kunnen worden in zake de kwestie der coupons van de Ottomaansche schuld Zij kwamen overeen de instructies hunner re geeringen af te wachten. Daar de onderhandelingen tot nu toe geen vorderingen hebben gemaakt, heeft Venizelos een nieuwe nota aan de geallieerden doen over handigen, waarin hij opnieuw verklaart, dof Griekenland er een groot belang bij heeft, in verband met de nog steeds gehandhaafde mobili satie der troepen, om met Turkije tot een vrede te komen. Voorts verklaart hij, dat hij gaarne een voorloopigen vrede met Turkije in overwe ging zal nemen. GEOI1GIE. Uit Lausanne verneemt Belga De afgevaar digde van de nationale regeering van Georgië 134 „Wees overtuigd, dat Wilbrant zich verdedi gen en geen bijzonderheid sparen zal om den strop te ontkomen Ik glimlachte.Wolfram vrij en in volle eere op de plaats die hem toekwam Moeder bleef staan, als verwachtte zij nog een andere vraag. „Vergeet je Bodo geheel en al Hij heeft een lijdensweg afgeloopen en nog te doorloopen, Margreet. Het licht, dat op Wolfram's pad valt wordt aan het zijne ontnomen. Wilbrant zal niemand sparen." „Arme Bodo Alles ontvalt hem Tot nu toe Weet hij niets. Op last van den dokter moest alles vermeden worden wat emotie kon opwekken. Zelfs het lezen van couranten werd hem ontzegd. Ook paardrijden, elke forsche of lang aanhoudende lichaamsbeweging.Hij heeft zijn ontslag nog niet gevraagd,maar het zal er wel toe komen.Toen ik Weg ging,zag hij er goed uit, voor een oppervlak kig beoordeelaar. althans. De dokter had eer yan zijn raad. Bodo's kleur was gezond hij was iQ de laatste Weken bij den dag bijgekomen, t,e Lausanne heeft een journalisten het bericht bevestigd van de vermoording te Tiflis van 15 Georgische notabelen door afgezanten van Mos kou. Hij deelde haar een telegram mee, waarin stond dat leden van de Tsjeka van den pati iarchGeorge en Mgr. Ambrosius een dimenti eischt.en van de memorie, tot de conferentie van Genua gericht, waarbij de bezetting door vreemdelingen Werd gegispt, en een geschreven verklaring geëisclil, dat er vrijheid van godsdienst in Georgië bestaat. Ambrosius Weigerde en Werd gevangen gezet. De voornaamste bisschoppen zijn op straffe des doods gesommeerd, den patriarch af te zetten. Allen hebben geweigerd. Men weet niets omtrent hun lot. BELGIE. Koning Albert heeft den afgetreden premier Theunis gistermiddag bij zich ontvangen en hem de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Theunis heeft zich de aanvaarding van deze opdracht nog voorbehouden, totdat hij geconfe reerd heeft met politieke persoonlijkheden, om met hem de mogelijkheden van een oplossing inzake kwesties van de Vlaamsche universiteit en militairen diensttijd te bespreken. IERLAND. De Valera heeft, met het oog op de a.s. ver kiezingen, een manifest uitgevaardigd, waarin hij o.a. zegt, dat de bedreiging van Engeland met oorlog en de censuur van den vrijstaat, die- voor de regeering te Dublin nadeelige berichten verandertofonderdrukt, den republikeinen slechts Weinig kans op succes laten. De regccring van de republiek als zoodanig zal geen bevel geven ten aanzien van de verkiezingen, maar de politieke partij zou het besluit kunnen nemen, in elk dis trict een candidaat te stellen. Als deze worden verkozen, moeten zij natuurlijk Weigeren den eed van trouw aan een buitenlandsche koning af te leggen. De Valera eindigt met te zeggen, dat Sinn Fein dagelijks meer in kracht toeneemt, waarvan, volgens den correpondent van de Times, althans uiterlijk niets is te merken wel van het tegen deel. BULGARIJE. De toestand in Bulgarije is thans weer volko men normaal. Het nieuwe kabinet houdt zich Lhans bezig met de reorganisatie der administra tieve diensten. De gevangengenomen ministers verklaarden aan persvertegenwoordigers, die hen in de gevangenis kwamen interviewen, dat zij totaal in onwetendheid verkeerden omtrent de voorbereiding van den staatsgreep. In het begin waren zij van meening, dat het hier eenMacedoni- schc actie betrof, doch nu erkennen zij, dat er van een Macedonische beweging geen sprake is. De gevangengenomen minister voor hetVerkeers- wezen, Altanasof, verklaarde, geen intervieuw te zullen toestaan alvorens bij weer op vrije voeten is gesteld. Dat zulks spoedig zal gebeuren is evenwel vrij onwaarschijnlijk, omdat er ver schillende ernstige beschuldigingen tegen hem bestaan. MAROKKO. Er loopt een gerucht, dat de bekende agitator in het Rif-gebied Abdel Krim, vermoord is. Dit gerucht is tot dusver nog niet bevestigd. PERZIE. Moesjir ed Doulee is met de vorming van het nieuwe Perzische kabinet gereed gekomen. Tot minister van buitenlandsche Zaken is benoemd Mosadeg Hessal Tanee, tot minister van Oor log Sard.gr Sepah. AMERIKA. President Harding heeft in een toespraak tot Je regeeringsbureaux verklaard,dat de regeering van de Vereenigde Staten in de laatste 12 maan den niet slechts de tering naar de nering had ge zet, maar een overschot had behaald van 200 millioen dollar.De president achtte dit een merk waardig feit, omdat het fiscale jaar verleden jaar Juni begonnen is met een tekort van 823 millioen. Harding deelde mee, dat de herziene begrooting voor 1924 de gewone ontvangsten stelt op 3638 millioen en de uitgaven, met inbe grip van 507 millioen voor schulddelding, op 3638 millioen. AMERIKA EN EUROPA. Naar verluidt, is de Amerikaansche minister van Financiën, Mellon voornemens, om tijdens zijn pleizierreis naar Europa persoonlijk de economische omstandigheden van Europa te bestudeeren, ten einde een schema te kunnen op stellen voor de financieele politiek der Ver. Sta ten. Gemeld wordt, dat Mellon verschillende conferenties zal hebben met vooraanstaande Europeesche politici en financiers en zal trachten de mogelijkheid van een schuldenregeling met die landen te bepalen, welke nog geen onder handelingen met Amerika over een eventueele fundeering hunner schulden aan dat land hebben aangeknoopt. Men verwacht, dat Mellon 23 Juni scheep zal gaan. ofschoon de geringste inspanning hem nog kort ademig en koortsig maakt. „Heeft hij mijn briefje mogen lezen „Ik was bij hem in den tuin, toen het bezoek van Freule Gcorgiana werd aangekondigd. On der voorwendsel van hem even de hand te druk ken, ging hij mede, haar tegemoet. Hij wist, dat gij bij haar gelogeerd waartFreule Ge- orgiana had twee brieven in de hand. Bodo had uw schrift en zijn adres herkend, voordat, de eeste groeten gewisseld waren. Met een levendig heid, die aan vroegere dagen herinnerde, legde hij beslag op zijn „eigendom" en ging daarmede heen. om ons gesprek niet langer te storen. Sinds dien brief is zijn wil om beter te worden her boren." Moeder zweeg en keek mij even aan. „C'ang konden wij je vertrek voor hem niet verbergen, ook de reden niet, evenmin het ver trek van je vader, die wilde oversteken, met het eerste schip dat uit Breinen naar Londen zou gaan noch de komst van den jongen ven Hem- pesch en zijn aanbod om mij te begeleiden mijn overkomst was dringend noodig, je waart zwaar, zwaar ziek, Margreet." „Heeft Bodo den Jonker von Hempescli ge sproken „De jonge Vrijheer drong er op aan, dat hij den nacht op het Hoerenhuis zou doorbrengen en met hem het avondmaal gebruiken. Gelukkig dat het bezoek niet langer gerekt kon worden. AMERIKA EN MEXICO. Berichten uit Mexico geven den indruk, dat de conferentie, welke te Mexico city wordt gehou den tussehen Amerikaansohe en Mexicaansche gedelegeerden voor de erkenning der Obregon- regeering door Washington, thans een crisispunt heeft bereikt en dat het einde van de conferentie, dat gunstig of ongunstig kan zijn, nog deze week kan worden verwacht. In officieele Mexicaansche kringen vertrouwt men, dat de Mexicaansche regecring voorstellen zal doen, die door de Amerikaansche regeering aanvaard kunnen worden. Dc Amerikaansche gedelegeerden laten zich evenwel niet uit over de kansen op een gunstig resultaat. De" aandacht wordt er echter op gevestigd, dat gedurende de besprekingen der conferentie in den meest vriend schappelijke!) geest is samengewerkt. CHINA. De toestand in China is nog steeds verward. De Senaat en de Kamer hebben alle decreten, door president Li Joean Iloeng na 13 Juni jl. geteekend, nietig verklaard. Het quorum, noodig om de ontslagaanvrage van den president te aanvaarden, was echter in beide vertegenwoor digende lichamen niet aanwezig. President Li Joean Hoeng heeft een beroep gedaan op den uit den slag bij Moekden bekenden generaal Tsjang Tso Lin voor assistentie in den tegenwoordigen kritieken toestand. Uit betrouw bare bron Wordt gemold dat de president gene taal Tsjang Tsjo Lin zou hebben verzocht, den opstand te onderdrukken. ALLERLEI. Uit Buenos Ayres, (Argentinië) Een anarchist in de gevangenis alhier, die overste Vareda ver moordde, werd bij dc poging tot ontvluchten, doodelijk gewond door een schildwacht. In ver band met dit feit zijn de communistische ar beiders in staking gegaan. De havenarbeiders hebben zich bij deze beweging aangesloten. de beide jonge Heeren verstonden elkaar niet heel best bij slot van rekening. De wijze, waarop von Hompesch over je sprak,maakte Bodo boos. Je hadt zijn gelaat moeten zien, toen von Hem- pesch over je uitweidde „Uwe dochter is een heldin Leefden wij in den riddertijd, ik zou haar sluier om mijn helm winden en geen ander versiersel mijn leven lang begeeren." Bodo wilde den volgenden morgen von Hom pesch niet zien. „Groet hem voor mij," fluister de hij bij het afscheid „zeg dat ik hem nu niet kan zien, zeg alles wat gij wilt. Spaar mij. Laat mij niets merken van uw beider vertrek. Ik had mede moeten gaan „Heeft Bodo niets voor Wolfram gedaan in al dien tijd „Morgen meer," antwoordde Moeder afwijzend „wij hebben nu al te veel gepraat." Verscheidene dagen verliepen,zonder dat Moe der zich haar belofte scheen te herinneren. Ik vroeg dagelijks naar tijding; ik had gezien hoe druk het verkeer tussehen Engeland en het vasteland was elk schip kon immers brieven medebrengen 1 Eindelijk kwam er een, een lijvig pakket van Vader, dat Moeder eerst doorlas. Ik zat op, door kussens gesteund, en volgde de wisselende indrukken op haar gelaat. Ten laatste kon zij haar ontroering niet meer ver bergen. „Om Godswil zeg mij alles," bad ik. De vrees Uit Parijs In officieele Fransche kringen wordt verklaard, dat de houding van Frankrijk met betrekking tot de toepassing van de Ameri kaansche drankwet op Fransche schepen in Amerikaansche wateren zal afhangen van de wijze, waarop de wet ten uitvoer wordt gelegd. Men meent hier, dat de bedoeling der wet een voudig is smokkelarij te voorkomen en dat de wet niet streng zal worden toegepast tegen de geregelde transatlantische mailbooten. Uit Londen Uit Jeruzalem wordt bericht, dat kapitein Swan, kwartiermeester der Britsche gendarmerie, Vrijdagnacht is vermoord op den hoofdweg tussehen Ramleh en Jaffa, toen hij in een auto naar Jaffa reed, vergezeld van een an deren officier en twee verpleegsters. Uit Berlijn De pauselijke gedelegeerde voor het Roergebied, mgr. Testa, is wederom te Essen aangekomen. Uit Londen Een Britsche torpedojager heeft een Turksch transportschip in beslag ge nomen in de Zee van Marmora met een lading wapenen aan boord. De aanhouding van het transportschip kon geschieden, doordat de Engelsche autoriteiten hadden vernomen dat de Turken pogingen de den troepen en wapenvoorraden inThraciö te ver plaatsen. In weerwil van de wapenstilstands conventie van Moedania werden deze Turksche soldaten en wapenenThracië binnengesmokkeld, tóen nieuwe vijandelijkheden met Griekenland dreigden uit te breken. De Amerikaansche schout-bij-nacht An drews is te Cherbourg aangekomen, vanwaar hij zich naar Napels begeeft om het bevel over de Amerikaansche vloot in de Europeesche wateren op zich te nemen. De Temps" verneemt uit Sjanghai, dat Joft'e tot gevolmachtigde van de sovjetregeering te Tokio is benoemd voor het voeren vande voor- loopige vredesonderhandelingen met Japan. President Masaryk, die thans tot herstel van gezondheid naar Algiers is vertrokken, zal aan het eind van Juli naar zijn land terugkeeren om tot het eindeAugustus in Slowakije te blijven. Het bezoek van de koningen van Servié en van Roemenië zal hij daar ontvangen op het slot Topoltsjani, met de restauratie Waarvan men reeds is begonnen. Uit Londen Uit Riga wordt gemeld, dat de bekende anti-bolsjewistische generaal Ba- lakhowitsj in Polen tussehen Brest Litowsk en Bielostok vermoord is. Uit Barcelona De toestand in het trans portbedrijf is stationnair. In sommige kringen koestert men de meening, dat de staking spoe dig zal eindigen. Binnenland. Prov. Statenverkiezing. In de gister te Middelburg gehouden zitting van het Centraal stembureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Zee land zijn gekozen verklaard de heer J. H. Ge- schiere te Grijpskerke anti-rev., in de vacature van den heer mr. A. A. de Beer, te Middelburg, en de heer J. H. Ideler te Zierikzee, R. K., in de vacature van den heer J. L. Buissing te Ylis- singen. Nederlanders in Amerika. Dezer dagen op groote schaal voorgekomen deserties van bemanningen van Ilollandsche stoomschepen, welke worden aangetrokken door de vooruitzichten, die hun in Amerika worden geboden, hebben de directies van de Hollandsche Stoomvaartondernemingen zóó ontsteld, dat het Hollandsch consulaat een verzoek om steun aan de emigratie-autoriteiten heeft ingediend. dat Wolfram een nieuwe slag had getroffen, martelde mij. „Bodo had zijn ontslag aangevraagd, schreef Vader. De dokter was overgekomen, was zeer tevreden geweest, maar had op Bodo's ernstige vraag bekend, dat zijn patiënt niet meer instaat zou zijn in oorlogstijd te dienen. Na deze ver zekering had Bodo niet langer een rang in het leger willen innemen. Sinds dat bezoek van den dokter, had Bodo zich geheel aan het bestuur van Stuimfels ge wijd °en evenals Baron Siegfried cle morgen uren in het kabinet doorgebracht. Eenige dagen geleden had hij Vader laten roepen. Een brief, dien hij juist scheen ontvangen te hebben, lag voor hem „Van een mijner kameraden uit het leger," zeide hij. „Hij schrijft over het terugvinden van Merlé's lijk. Waarom werd dat voor mij verbor gen gehouden." „Op last van den dokter moest alles vermeden worden wat u kon schokken." „Zwijg nu niet langer. De eerste schok is doorstaan. Ik ben hersteld," Hij wees mij i een stoel aan. Vertel alles." 'j „Zoo deed ik alles wat betrekking had op Merlé's terugvinden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1