let oude Kasteel, DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 48ste" Jaargang. Donderdag 21 Juni 1923. No. 13671. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regsli 1.75 elk» regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeclingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De Belgische krijgsraad te Aken veroordeelde gister den directeur-generaal Braucr tot twee maanden gevangenisstraf en ell' milliard Maik boete en den technischen directeur Rosenbaum tot een maand gevangenisstraf en vijftig milliotn Mark boete. Beide veroordeelden zijn directeuren van de kolenmijn Nordstern te Herzogenrath en waren beschuldigd van verkoop van voor de schadevergoeding bestemde kolen, en van het doen wegvoeren van opgeslagen gietcokes. Volgens een beslissing van de Hooge Commissie zullen zij, na het verstrijken van hun straftijd, worden uitgewezen. Uit Essen wordt aan de „Vossische Zei- tung" gemeld Sedert enkele weken worden tusschen de arbeiders en werkgevers in het Roergebied onder handelingen gevoerd over de vraag, of het del ven der kolen geheel en al zal worden stopgezet, aangezien de Franschen de opgestapelde kolen- voorraden wegvoeren. Thans is men overeen gekomen, dat het delven bijna volkomen zal worden gestaakt. De mijnen dekken hun eigen behoefte aan kolen uit de voorraden, waarvoor Ongeveer 30.000 ton noodig is, waarvan de helft naar de cokesfabrieken gaan, die voor de gas fabriek produceeren. HET HERSTEL. De Temps" van gisteravond zegt, dat de Fransche regeering op het oogenblik de maat regelen onderzoekt, die Duitscldand zou moeten nemen om den weerstand te doen ophouden en betreffende het stelsel, dat vervolgens in het Roergebied zou kunnen worden gevolgd. Geen enkele beslissing is tot nog toe genomen, zegt het blad, omtrent die beide zaken. DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND. Uit Genève wordt gemeld, dat Maandag a.s. de raad van den volkenbond zich zal bezig hou den met de behandeling der kwestie van het bestuur van het Saargebied, zoomede met de twee voorstellen tot ontwapening, door lord Robert Cecil en door den Franschen kolonel Requin opgesteld. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Lau sanne Opnieuw doet het gerucht hier de ronde, dat de geallieerden het plan zouden hebben de Turksclic legatie een ultimatum te zenden. In de kringen der Turksche delegatie wordt gezegd, dat deze onmiddellijk Lausanne zal verlaten, indien de geallieerden inderdaad een dusdanig schrijven, betreffende de betaling der coupons, aan de delegatie zouden doen overhandigen. BELGIË. Gister schijnt de politieke hemel eenigszins verhelderd te zijn en men is nagenoeg overtuigd, dat het Theunis gelukken zal een ministerie samen te stellen, dat op een katholiek-liberale meerderheid zal berusten. Hedenavond of morgen zal Theunis den koning definitief mededeelen, of hij de opdracht tot kabinetsformatie aanvaardt dan wel van de hand wijst. BULGARIJE. De consul-generaal van Bulgarije te 's-Graven- hage ontving gister van het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken te Sofia de volgende ver klaring 136 Ik was klaar toen de coupé voorkwam ,,De jonge Vrijheer keek nog meer onthutst dan verwonderd, toen 'hij mij in reis-tenue zag. „Een Woordje," zeide ik, hem volgend in het blauwe salon, waarvan ik de deur achter mij toetrok. „Laat mij niet achter," smeekte ik, „in naam van uw vader." Hij had zich in 'n stoel laten neervallen,niet van zins om te luisteren. Bij die laatste woorden stak hij mij de hand toe. „Gij meent het goed, Dr. Albrecht, maar ik ga liefst alleen. Het zal mij gemakkelijker zijn „Laat mij medegaan, Jonker Bodo," herhaal de ik, terugvallend in den toon van vroeger >jk zal doof, stom en blind zijn." „Als gij wist Het spreken viel hem moeilijk. „En als ik wist en voorzag zeide ik zacht, zonder mij te laten afschrikken door den gloed van schaamte, smart en toorn, die zijn gelaat plotseling deed vlammen, als ik juist daarom wilde medegaan De verandering in de regeering welke in Bulgarije heeft plaats gehad is het resultaat en het gevolg van de ontevredenheid van het volk tegen een beheer van verdrukking, dat systema tisch de constitutioneele vrijheden en burger rechten smoorde. Het nieuwe kabinct-Zankoff is in plaats van uit één enkele partij te zijn ontsproten, de uit drukking van den wil van de groote meerderheid van het Bulgaarsche volk, buiten de afgedwaalde leden van de communistische partij. Ten aanzien van de betrekkingen met vreemde staten, zal de nieuwe regeering de tot dusver gevolgde politiek blijven volgen, bestaande uit het onderhouden van de beste betrekkingen met alle staten. Ze zal loyaal cn gewetensvol zijn internationale verplichtingen blijven vervullen Op het terrein van de binnenlandsche politiek zal de nieuwe regeering zich tot hoofdtaak stel len, den burgers rust te waarborgen, het land orde te verzekeren, het zijn miskende rechten en vrijheden terug te geven. TURKIJE. Volgens berichten aan de bladen uit Constan- tinopel hebben de algemeene verkiezingen voor de Nationale Vergadering te Angora een normaal verloop en zijn tot dusver overal de mandaten aan Kemalistische candidaten toegewezen. ALLERLEI. Volgens een bericht uit Boedapest zou koning Boris van Bulgarije zich verloofd hebben met prinses Ilena, een dochter van den koning van Roemenië. Kalof, de nieuwe minister van buitenlandsehc zaken, heeft verklaard, dat de Bulgaarsche regeering bijzondere zorg zou wijden aan de betrekkingen met Roemenië en terstond zal overgaan tot behandeling van alle kwesties, die cr tusschen beide landen nog bestaan. In den Franschen Senaat heeft Poincaré in antwoord op een bestrijding van Victor Bérard Frankrijk's gezantschap bij den Heiligen Stoel verdedigd en gewezen op dé door Frankrijk, dank zij de samenwerking met het Vaticaan, verkre gen voordeelen. Nadat Poincaré de kwestie van vertrouwen had gesteld, heeft de Senaat met 170 tegen 117 stemmen de ten behoeve van het ge zantschap aangevraagde credieten goedgekeurd. Uit Nome Naar verluidt worden drie Amerikaansche handelsschoencrs met de be manning, in een Siberische haven vastgehouden, onder voorwendsel dat zij de handelswetten der Sovjetregeering hebben geschonden. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Boedapest De politie te Boedapest heeft een veertiental jongelieden gearresteerd, die er van verdacht worden, een putsch te hebben voorbereid. De gearresteerden behooren allen tot de legitimis- tische groep van Friedrich. Zij verklaren, dat tot hun opdrachtgevers, behalve Friedrich, ook prins Ludwig Windischgratz behoort. Deze ont kent dat echter. Ongeveer terzelfder tijd heeft de politie een complot van een aantal andere rechts-radicalen ontdekt, die zich ten doel hadden gesteld de tegenwoordige regeering omver te werpen en een rechts-radicale regeering in te stellen. Uit Jeruzalem Het blad „Falastin" pu bliceert een bericht, volgens hetwelk 19000 Wahabi-krijgers Kariatilmilh aangevallen en het garnizoen in de pan gehakt hebben. De regeering van Transjordanië heeft aan den stam der Beni- sacher gevraagd de Wahabis aan te vallen, maar de Benisacher hebben dit geweigerd, indien de regeering geen medewerking verleent. Het was gewaagd om zoo te spreien, om dus het mes in het trillende, pijnlijke vleesch te zetten Bodo antwoordde niet. Hij drukte de eene hand op zijn oogen ik zag iets glinsteren tus schen zijn vingers. „Kom dan, "zéide hij heesch, na een lange pauze. Op den middag van den tweeden dag kwamen wij aan. Wij hadden nauwelijks een woord ge durende de reis gewisseld. De Vrijheer zond Jo- han onmiddellijk met een reeds op Sturmfels geschreven brief naar den Stadhouder. Den ge- heelen avond bracht hij op het paleis door. Hij kwam moe cn opgewonden terug. Ik wachtte hem op. „Dr. Albrecht," zeide hij zonder op te kijken. „Zijne Excellentie wacht u morgen. Gij kunt op een goede ontvangst rekenen. Goe den nacht. „Goeden nacht," herhaalde ik en drukte zijn koude hand.,,God sterke u." Hij ging en sloot zijn deur af. Den volgenden morgen werd ik bij Zijne Ex cellentie toegelaten. Ik moest vele vragen be antwoorden en hoorde veel van het besprokene van den vorigen vond. Toen ik terugkwam, vond ik Bodo op mijn kamer. Eerst toen sprak hij mij over het doel van zijn reis naar Munster een hernieuwd ge rechtelijk onderzoek naar afkomst en aanspraken van den veroordeelde. Uit Parijs De Temps" verneemt uit Tokio, dat de voormalige Japansehe gezant te Warschau, Kawakami, Japan zal vertegenwoor digen bij de onderhandelingen met den Russi- schen gedelegeerde Joffe. Uit Brussel De minister van Nationale Verdediging heeft het gebruik van de sabel als gevechtswapen in het Belgische leger afgeschaft, daar de sabel voor de officii ren van alle wapenen, behalve de cavallerie, nutteloos is gebleken. Uit Berlijn Op uitnoodiging van dtn hoofdcommissaris van politie te Weenen vindt in September a.s. aldaar een internationaal politic-congres plaats. Uit Berlijn De vertegenwoordigers der groote vakorganisaties hebben gister met den rijkskanselier het vraagstuk van het goudloon be sproken. Men is het over de volgende regeling eens geworden In alle bedrijven zal een nieuw, vast grondloon worden bepaald. Voorts komt er een veranderlijke duurtebijslag, die volgens het nieuw indexcijfer zal worden bepaald. Maat regelen zijn getroffen om zoo spoedig mogelijk de bcrekeing van het nieuwe indexcijfer moge lijk te maken. Uit Berlijn De rijkspresident heeft een verordening over de voorloopige onderbrenging van de uit het bezette gebied uitgewezenen uit gevaardigd. Het getal bedraagt reeds meer dan 50.000 Dagelijks komen er nog honderden bij. Uit DanzigHet telegraafkantoor te Dantzig meldt, dat Polen sinds gisteravond kwart over zeven het telefoonverkeer met Dant zig heeft gestaakt. Waarom is niet bekend. Al leen staatsgesprekken worden toegelaten. Het telegraafverkeer is vrij. Daskalof, de Bulgaarsche gezant te Praag, die door de nieuwe regeering is afgezet, weigert het gezantschap aan zijn opvolger over te dragen en heeft zich opgeworpen als de leider van de Bulgaarsche gezantschappen, die de nieuwe re geering niet erkennen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 20 Juni. Aan de orde js het wetsontwerp tot ont binding der rechtbanken te Zierikzee en Heeren veen. De heer Grol es (A. R.) ontwikkelt een paar bezwaren tegen het voorstel. De heer De Vos van Steen w ij k (C. H.) wil een anderen klank laten hooren. De bedenkingen tegen het ontwerp zijn wel licht verdreven, doch niet geheel ongegrond Zoo begrijpt hij de ontroering te Zierikzee en te Heerenveen over deze capitis diminutio van de gemeente niet echter gaat hij mede met de be wering, dat een rechter tot beoordeeling van een feit moet meeleven met het milieu waarin het is voorgekomen. Maar voor spr. primeert de be zuiniging van 90.000, die het, gevolg van heL ontwerp zal zijn. Sr. had zelfs graag nog meer kantongerechten, rechtbanken, gerechtshoven, ja zelfs den Iloogen Raad opgeheven willen zien. Minister Heemskerk zou het aangenamer vinden het aantal rechtbanken uit te breiden, doch het eenige, dat hij kan zeggen is met bezuinigen op justitieel gebied moet men voor zichting zijn. Deze voorzichtigheid is echter be tracht bij deze wetsvoordracht. Het gezamenlijk aantal zaken, door de rechtbanken te Heeren veen en Leeuwarden in 1921 behandeld is slechts 300. In het huis van bewaring te Leeuwarden is het gemiddelde aantal bezette plaatsen 28, in Heerenveen 91/2. In Leeuwarden zijn 63 plaat- „Gij zoudt juist van mij gehoord hebben, Vrij heer vanSturmfels" had de Stadhouder tot, hem gezegd. „Het vermoorden van Merlé maakte reeds een tweede onderzoek tot plicht, en daarbij de schurk, de eenige, die volgens Merlé licht kon Werpen op deze duistere zaak, is te Londen gevat en reeds te Bremen aangeko men." „Daarop heb ik aangedrongen, dat Wilbrant's gehoor met gesloten deuren mocht plaats heb ben," eindigde Bodo met afgewend gelaat, „ter wille van een doode, wier nagedachtenis door den beklaagde niet zou gespaard wor den." Met die toezegging was hij teruggekeerd. En met nog iets een schriftelijk bevel om tot Wolfram toegelaten te worden. Bodo vertrok dienzelfden middag. Vier dagen later kwam hij terug. De reis en de geweldige aandoeningen hadden hem ge broken. Langzaam en hijgend kwam hij de trap op. „Vergeven", fluisterde hij, „vergeven." Het laatste Woord moest ik raden. Bloed Verf de zijn lippen en hij zakte achterover." Moeder hield op. Ik snikte. Ik had het u nog moeten sparen," zeide zij, haar tranen al'wisschende. „Verder, verder," drong ik. sen, dus cr is ruimte te over. In Friesland is een rustige bevolking, men is er ook niet proceslus- tig. De bezwaren tegen dit ontwerp zijn niet van dien aard, dat men op grond daarvan zou moeten afzien van een bezuinigingsmaatregel. Het wetsontwerp Wordt aangenomen met, 22 tegen 10 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot, heden 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 20 Juni De Voorzitte r stelt voor verschillende ontwerpen op de agenda te plaatsen w.o. de militaire Pensioenwetten. Wordt aangenomen. Aan de orde is de stemminn over de motie- Duys betreffende de invoering eenerZiekte verzekering. De heer H C o 1 ij n (A. R.) zegt namens zijn fractie dat zij ten aanzien van de invoering der Ziektewet het program der A.R. partij handhaaft en] dus haar vrijheid voorbehoudt tegenover voorstellen van de Regeering, waar bij van de invoering van de Ziektewet werd afgezien. Zij geeft haar stem niet aan de inotie- Duys omdat zij van oordeel is dat deze zich niet over de ziektewet zelf uitspreekt en omdat de Regeering er blijkbaar een verdere strekking aan geeft. De motie-Duys wordt verworpen met 60 tegen 20 stemmen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van artikelen 34 en 38 der Woningwet. Na een enkele opmerking van de Commissie van Rapporteurs wordt dit ontwerp goedge keurd. Aan de orde zijn wetsontwerpen tot wijzi ging der Begrooting van Ned. IndiëVoor 1923. De heer F e b e r (R. K.) verzoekt den Minis ter mede te werken dat verlofgangers en wacht gelders naar Indië kunnen vertrekken als zij daar een geschikte betrekking kunnen krijgen. De Minister van Koloniën, de heer D e G i' a a f f, zegt de dat positie van de wacht gelders zijn volle aandacht heeft. Hij zegt toe dat hij alles in het werk zal stellen om hun weer een betrekking te bezorgen. Aan de orde is het wetsontwerp toekenning van een renteloos voorschot aan de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën ten behoeve van het onderhouden van luchtdiensten tusschen Nederland en het buiten land. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd met 61 tegen 9 stemmen. Aan de orde is het Wetsontwerp Uitvoering van artikel 97 der Grondwet en wijziging van Iloogeronderwijswet, van de Lager-onderwijswet 1920 en van de Bevorderingswet voor de land macht 1902. De heer Troelstra (S. D.) betoogt dat de gewone wetgever het aantal met het Kamer lidmaatschap onvereenigbare ambten niet rnag vergrooten. Dit geschiedt in art. 1 van dit wets ontwerp waar de Regeering zich bevoegd wil verklaard zien om bepaalde functies onver- eenigbaar te verklaren. De heer Schokking. (G. H.) ziet geen vol doende reden voor schorsing. De heer Nolens (R. K.) zegt bezwaren te hebben, tegen artikel 1, gelijk de heer Troelstra. Het uitstel dat de heer Troelstra vraagt zou die nen tot nadere overweging. Maar wat dient nader overwogen te worden Hoe gaat om de bevoegdheid van den Minister en daarover moet de Kamer zich uitspreken. Uitstel helpt daar voor niets. Op verlangen van den Stadhouder had Bodo in het paleis zijn intrek genomen, zoodra de dokter dit had vergund. De drukte in het logement maakte zijn verpleging haast onmoge lijk. Wilbrant was voor geweest. Hij had zich als een razende verdedigd tegen de beschuldiging van den Generaal en zich tot staving van zijn woorden beroepen op de reeds vooraf opgeko men getuigen. Hij had alles aangegrepen om zijn onschuld te bewijzen en de Vrijvrouwe niet gespaard. „Die trotsche vrouw had het bij de bestorming gewaar moeten worden, dat zij mijn hulp niet kon ontberen!" had hij uitgeroepen. Hij had haar willen treffen in haar hoogmoed, in iets dat haar triomf kon beletten Woedend r.n naar belediging was hij weggcloopen. Hij zou den vijand den weg wijzen om Sturmfels binnen te. dringen I Hij had bij zijn ronddolen vóór de bestorming een sluippoortje in den buitenmuur ontdekt. Daardoor zou hij hen binnenlaten. Hij had op het punt gestaan zich reeds te laten afglijden, toen hij bemerkte, dat de be storming in vollen gang was. Hij had meer kans om overhoop gestoken te worden door een bende, die geen Duitsch verstond (Wordt vervolgd) EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1