De Minister acht- de opvatting van rnr. Troelstra niet houdbaar. Een uitstel brengt geen verandering en dient tot niets. De heer Troelstra (S. D.) wijzigt zijn mo tie, zoodat de Kamer uitspreekt, dat zij zich niet met het stelsel neergelegd in art. 1 kan vereenigen, en uitstel van behandeling wil, om de regeering gelegenheid te geven nader te overwe gen-. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. Hoogheemraadschap Delïland. Dijt'graaf en Hoogheemraden van Delfland hebben de vereenigde vergadering aangeboden de rekening van het Hoogheemraadschap over 1922, sluitende als volgt Boezembeheer, gewone ontvangsten 142.342, gewone uitgaven 11.996, voordeelig saldo 22.381, buitengewone ontvangsten ƒ13.020, uitgaven 13.336. Algemeen beheer Gewone ontvangsten 760.943, gewone uitgaven 866.136, nadeelig saldo ƒ105.192, buitengewone ontvangsten ƒ793.109, uitgaven ƒ788.427, voordeelig saldo ƒ4681. Ter toelichting zeggen Dijkgraaf en Hoog heemraden, dat wegens aanslag 1921 achterstal lig is ƒ6400 en wegens omslag 1922 ƒ170.045, totaal 176.445, waardoor een bedrag van ƒ71.252 als werkelijke bate over het dienst- jaar 1922, is te beschouwen die aan het dienst jaar.1923 ten g*>ede zal komen. Jaarwedden gemeenteontvangers. tied. Staten van Noord-Holland hebben bij circulaire aan de gemeentebesturen hunner provincie medegedeeld, dat zij voornemens zijn een nieuwe regeling van de jaarwedden van ge meente-ontvangers vast te stellen. In verband hiermede verzoeken ze mede te deelen, op welk bedrag de Raad de wedde van den gemeente-ontvanger Wenscht bepaald te zien en of het verlaagde bedrag naar zijn oordeel reeds voor den tegenwoordigen titularis, dan wel eerst in geval van vacature moet worden vast gesteld. is een schande. De Franschen ónzien niets het is een oorlog tegen vrouwen en kinderen. De mannen Worden uitgéW&zen. Er zijn vrouwen wien tienmaal achter elkaar geweld werd aan gedaan. Zelfs de godsdienstoefeningen worden verstoord. Ik sta voor u, riep spr. uit, als een bedelares. Lang genoeg hebben wij gezwegen. Alle vrouwen in de neutrale landen moeten helpen anders gaat Europa ten gronde.Wie dit werkeloos toelaat,kan den naam van Christin niet meer dragen. Doet wat gij kunt, om een internationaal protest tegen de Roerbezetting tot, stand te brengen. Brengt geld, kleeren, levensmiddelen bijeen. Helpt vooral de ziekenhuizen, Deze hebben gebrek aan alles. Ik wil, ging zij voort, Nederland niet ver laten, voor ik, weet, dat hier een Roercomité is gevormd, in den geest, van het Nansen-comité. De presidente bracht spr, dank en beloofde in den geest van spreekster Werkzaam te zullen zijn. Wij vrouwen moeten ons niet inlaten met de vraag van schuld of onschuld; wij hebbenDuitsch en Fransch volk even lief en wij vragen alleen hulp voor de lijdende menschen aan de Roer. Haat mag er niet meer zijn, de liefde krijgc de heerschappij tot heil de menschheid. De burgemeester van Maasdam. Bij Kon. besluit van 18 dezer is aan L. E. M. Klaar met ingang van 16 Juni j.l. op zijn verzoek ontslag verleend als burgemeester der gemeente Maasdam. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Int. Studentencongres. Uit Boedapest meldt een V.D.-telegram Hat Int. Christ. Studentencongres heeft tof zijn secretaris-generaal den Nederlander Schok king, tot vice-generaal Konrad Hoffman van den Amerikaanschcn Bond en tot vice-president Rouse (Engeland). Vervolgens Werden de ver slagen van enkele landen voorgelezen, waarbij in het verslag van Hongarije in het bijzonder de gastvrijheid van Nederland bij het onderdak verleenen van Hongaarsche kinderen herdacht werd. De leerplicht. De heer Ketelaar heeft den Minister van On derwijs verzocht, nu het ontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet in dit zittingjaar buiten behandeling zal blijven, de circulaire aan het rijksschooltoezicht van 11 Jan. in te trekken, ïoodat in elk geval na het einde van het loopende schooljaar de Leerplichtwet ook zal toegepast worden op de leerlingen, die het zevende leerjaar volgen. Voorschot aan de K.L.M. De Tweede Kamer heeft gister goedgekeurd het wetsontwerp tot toekenning van een rente loos voorschot aan de Kon. Luchtvaart-Mij. ten bedrage van 1.400.000 gld. maximaal gedurende drie jaar. Voor Europa's Herstel. In de Dinsdag door het Comité „Vrouwen wat doet Gij in het Clubgebouw te 's-Gravenhage belegde vergadering, om te komen tot een ge meenschappelijke actie tegen den toestand aan de Roer, is uitvoerig gediscussieerd over de Wenschelijkheid een telegram aan de Entente- Regeeringen te zenden Daarna trad op Fraülein Arnheim uit Zweden, zooeven uit het Roergebied overgekomen en tij dens den oorlog, naar ze zeide, een besliste vrien din der Entente. In Zweden is veel, zeer veel voor de Roer gedaan. Alle standen werkten mee en brachten haar geld, kleeren en levensmiddelen. Spr. schetste de ellende met schrille kleuren. Een vrouw is nergens meer veilig de man wordi mishandeld. Met eigen oog heeft spr. alles gezien. Toen zij het Roergebied betrad, werd spr:, hoewel ze een koerierspas had, uit den trein gejaagd door sol daten met rijzwepen. Zij Weigerde op dergelijke wijze bevelen op te volgen en bleef in den. trein zitten. Om tijd. te winnen, bood zij sigaretten aan. De soldaten Werden woedend. Toen zij bij de bffici ren was gebracht, verliep alles verder goed. Te Esschen ontmoette zij al dadelijk een man, die haar vertelde,dat hij met een zweep in het gezicht was geslagen en op zijn voeten getrapt. Hij moest den boelen nacht met zijn handen omhoog staan. Eten kreeg hij niet. De man had niets gedaan dan een revolver gedragen, waartoe hij schriftelijke bevoegdheid had. Een M-jarigen jongen, die bij ongeluk tegen een Franschman aanliep, werd vreeselijk gegee- seld. Daarna liet mén--hem schoenpoetsen en eindelijk wees men hem een- Weg, waarop hij doodgeschoten zou zijn, indien een "Franschman, wiens geweten wakker Werd, hem niet wegge bracht had. Da anno.- is vreeselijk. Melk voor het jonge kind is er niet 65 perc. der kinderen zijn tuber culose. In het kinderziekenhuis zag zij eigenlijk niets anders dan levende lijkjes. Zij verwijt den Franschen, dat die bij hun maatregelen voor het ziek ■nhuis geen uitzondering maken. Het zieken huis krijgt geen kolen en geen voedsel; 30.000.000 menschen worden aan de Roer uitgehongerd. Het De candidaatstelling voor de Eerste Kamer. De „Nieuwe Rott. Ct." schrijft Ofschoon het wetsontwerp betreffende de nieuwe verkiezingswij ze van de Eerste Kamer in dit hooge college nog niet is aangenomen,..is de Soc.-Dem. Arh. Partij reeds op de beslis sing vooruitgeloopen en heeft zij hare candi- daten lijsten bekend gemaakt. De heeren heb ben blijkbaar haast, om in de deftige Staten zaal binnen te komen Wij Willen niet trachten, aan dit genoegen iéts te kort te doen. Slechts meenen wij over de bekend gemaakte lijsten een vraag te moeten stellen. Waarom zijn de lijsten zoo overdadig lang Elke partij kan precies berekenen, hoeveel zetels zij in elke groep van provincies zal kun nen verwerven. Als wij goed geteld hebben, kan de S.D.A.P. in drie der vier kringen aanspraak maken op 3 zetels en in den vierden (Noord- Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg) op niet meer dan 1Waartoe is nu noodig, of waartoe kan liet dienen, candidatenlijsten met niet minder dan 8 namen in te dienen Wij kunnen begrijpen, dat men, voor het ver liezen, een of desnoods twee candidafen meer stelt, dan er zetels zullen zijn te bezetten, doch alle rest is toch volkomen nuttelooze overdaad, misschien heel aardig voor degenen, die nu óók ereis candidaat voor de Eerste Kamer zijn, maar verder niets anders dan een tamelijk belachelijke pronkerij Dat het stelsel van lange candidatenlijsten bij de verkiezing van Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden ingang heeft gevonden, is jammer, doch valt te verklaren. Daar dienen alle candidaten, om zoo te zeggen, als aas voo* dc kiezers. Wie van de kiezers in den cencn caric'ii- daat niet bijten wil, hapt misschien wel toe op een anderen, niet waar Voor de verkiezing van de Eerste Kamer behoeven de partijen echter zulke visschers- overWegingen niet te laten gelden. Ieder kan zijn vangst vooraf becijferen, en nu de candidaten viyr. de S.D.A.P. bekend zijn, kan ieder, die er pleizici in heeft, berekenen, wie we in September als sociaal-democratische senatoren zullen ggan begroeten. Waarom moeten deze heeren nu een zoo grooten stoet secundeerende candidaten mee krijgen, wier rol niet eens die van trekpleisters zal kunnen zijn Als alle partijen op dezen voet gaan volgen, wordt de Eerste Kamerverkiezing een protsige candidatenparade lange lijsten van geioepenen voor de aanwijzing van 0,12 of 3 uitverkorenen wier verkiezing reeds vóór de stemming vast staat. Mogen daarom de andere partijen in de onderscheidene statencolleges de sociaal-demo cratische achttallen niet navolgen, en liever een voorbeeld geven in nuchterheid en ingetogen beid. Wij, buitenstaanders, zijn erten zeerste van overtuigd, dat alle politieke groepen voor dien eenen zetel, of die twee zetels, wier bekleederS zij hebben aan te wijzen, ten minste 8, wat zeggen wij, wel dubbel zooveel voortreffelijke mannen en vrouwen beschikbaar hebben, prachtmenschen die sieraden zouden kunnen zijn van het hooge college op het Binnenhof -laat ons die over tuiging kunnen behouden door kleine can didatenlijsten. Of wil de S.D.A.P. slechts doen zien, dat zij allengs zóó op leeftijd is gekomen, dat ze nu al over 32 stemmige, Eerste Kamerföhige partij- genooten beschikt Naar Briellc. Gister heeft de geWone jaarlijksche proces sie naar Brielle weer plaats gehad. Ongeveer 400 personen hadden zich om half negen in den mor gen aan 't Hoofd verzameld en zeker zou dit aan!al veel grooter zijn geweest, als 't weerde laatste dagen meer goeds had beloofd. Toch voeren de alles trotseerende pelgrims in de ware stemming naar hel genadeoord, waar men tegen hall' elf arriveerde. Direct na aan komst werd er in de kapel op 't Martelveld een plechtige Hoogmis opgedragen, door den direc teur der Broederschap, den hoogeerw. Deken geassisteerd door den weleerw. heer A. J. M. Hoogeveen, als diaken en den zeereerw. pater rector Cremer, als subdiaken. Kapelaan L. Pau- lusscn hield hierna de predikatie waarin hij liet uitkomen, dat de Martelaren van Gorcum hun volhardende kracht vooral in de FI. Communie hadden gevonden. Om twee uur werd, nadat vooraf in de ro tonde de Kruiswegoefening was gebeden, door den zeereerw. pastoor Ligthart een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij hem de weleerw. heeren pater W. v. Noord en kapelaan A. Leesberg res pect. als diaken en subdiaken assistentie ver leenden. De feestpredikatie werd gehouden dooi den .weleerw. pater G. Rijken. Na het Lof vond nog op het Martelveld de plechtige processie met 't Allerheiligste plaats, waarop allen bevredigd weer den terugtocht naar Schiedam aanvaardden Om half zeven was men hier terug en werd tot slot aan God dank gebracht in een plechtig Lof in de Broederschapskerk van O. L. Vrouw Vi sitatie kapelaan Hoogeveen celebreerde, ge- ssistcerd door de weleerw. heeren A. Leesberg en J. v.d. Burg, terwijl de hoogeerw. deken een lotwoord sprak, waarin hij allen opwekte in de navolging der Gorcumsche Martelaren te vol harden. Een Te Deum besloot deze laatste plechtigheid. Niettegenstaande het weer den gebeden dag guur was en met regen werd afgewisseld, konden toch alle oefeningen builen onder droog weer plaats hebben, wat den gang der regeling goed begunstigde. Vermeldenswaard is ten slotte nog de nieu we kostbare reliekschrijn,in gedreven koper dooi de fa. Brom te Utrecht vervaardigd, waarin de reliquieën der Martelaren thans een haar waardi ge lustplaats hebben gevonden. Tien gulden biljetten. Door den heer Bulten zijn aan den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld 1. Is het den Minister bekend, clat door de Nederlandsche Bank biljetten van tien gulden in omloop gebracht worden, die uit twee op elkaar geplakte papieren bestaan, althans waar van het papier zeer gemakkelijk in twee bladen te splitsen is 2. Zoo ja, acht de minister dit niet in strijd met het algemeen belang en is hij bereid daar tegen maatregelen tc doen nemen De Rottcrdamsche burgemeestersvaeature Naar de „Tel." verneemt is de regeering thans in directe onderhandeling getreden met het ge meentebestuur over de benoeming van een nieu wen burgemeester. Daaruit blijkt dat de regee ring, die haar eigen candidaat heeft laten varen zelve niet in staat is iemand te vinden geschikt en genegen om de erfenis van mr. Zimmerman te aanvaarden en dus overleg pleegt me't hen, die met den nieuwen burgemeester moeten samen werken. Algemeen? Spaarbank voor Overzicht over de Aantal kantoren Aantal inlagen Ingelegd Aantal terugbetalingen Terugbetaald Meer ingelegd dan terugbetaald (vooruitgang) Aantal boekjes in omloop op 31 Mei 1923 Saldo tegoed op 31 Mei 1923 den Middenstand. maand Mei. 57 2444 397.214.94 1106 296.976.21 100.238.73 11.171 4.225.716.73 Tel. Toen deze beambte in de duisternis zijn woning verliet en een sigaret wilde aansteken, knalden uit een nabijzijnd korenveld twceschoten waarvan een hem aan de linkerhand trof. Toen hij tiet veld afzocht, waren de daders verdwenen. Den beambte moest een fieel van zijn hand worden geamputeerd. Slapte. Bij de scheepswerven der fifn a I. en K. Smit te Kinderdijk zijn 125 werklieden ont slagen wegens slapte in het bedrijf. Vredespostzegels. De heer J. W. Hamilton te Sb. Paul in de staat Minnesotah van de Vereenigde Staten van Amerika maakt pro paganda voor de uitgifte door de verschillende staten van vredespostzegels. Hij maakt er op merkzaam op, dat het 25-jarig regeeringsjubi- leum van onze Koningin een buitengewoon ge schikte gelegenheid is om vredeszegels uit te geven en veronderstelt dat het de Koningin aan genaam zal zijn ter gelegenheid van haar jubi leum deze propaganda voor den vrede te kunnen steunen. Het Tijdschrift voor posterijen en telegrafie sympatiseert met het denkbeeld en geeft in over weging van 1 September tot 1 Januari 1924 de bestaande zegels van 5, 10, 121/2 en 20 cent, als mede de buitenlandsche briefkaarten buiten ge bruik te stellen en daarvoor vredeszegels in de plaats uit te geven. Op het een zou kunnen wor den afgedrukt de beeltenis van Hugo de Groot (Grot.ius) met een randschrift La paix par droit international. Op een ander hei Vredespaleis met randschriftPalais de la paix. Op een derde een vredes: of de Christusfiguur, die twee vechtende menschen scheidt, met randschrift Pax vobis- cum Flora. In de Flora Bioscoop zal vanaf morgen een bij zondere film worden vertoond, welke wordt, aangekondigd als een buitengewoon attractioneel werk. Het heeft in de bedoeling gelegen bij het ver vaardigen van deze film, de groole moeilijk heden welke in het algemeen de politie-macht bij het publiek ondervindt, op le lossen en door pro paganda en het demonstreeren der groote geva ren, waaraan deze dappere mannen blootstaan herinneren wij ons slechts het moedig optreden van agent van v.d. Heyden, hij den moord in de Gorzen-een einde aan dit verkeerd idee te ma ken. Dit is dan ook de eenige film, waarbij de over heid van New-York toestemming gaf, dat de dappersten der politie-mannen hun medewer king verleenen. Wij zien in deze werkelijke actu- eele film de geheele New-Yorksche politiemacht in actie, en m.aken kennis met de meest gewiekste speurders en de moedigste en kranigste politie mannen van de wereld. De film is getiteld De Middernaclilspairouille en wij twijfelen er niet aan, dat voor deze ver tooningen een groote belangsl elling zal zijn. Door de Commissie van de G e- meentelijkeZweminrichting is tot2e zwemmeester benoemd J. Sorber. In verband met de in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegde vernieling van verscheidene tuinhuisjes in den Nieuwlands- polder zijn door de politie opgespoord en ingere kend Id. d. W. en J.P. beide uit Vlaardingen. De twee jonge mannen hebben reeds bekend, aan de baldadigheden schuldig te zijn, evenals aan den diefstal van eenige voorwerpen, die njt de bewuste huisjes verdwenen waren. Het rad van avontuur. Een tegen gisteravond aangekondigde trekking te Amster dam van nummers nit de premicleenirig van de Zuid-Nederlandsclie Credietbank is niet doorgegaan. De directie scheen inbeslagneming te vreezen. Bij geruchte Werd verteld, dal, de trekking elders gehouden zou zijn, niet in htt openbaar. De moordende motor. Gisteravond is op den Leidschen straatweg onder Oegstgcest de caféhouder R. H. dc G., uit Rotterdam, in volle vaart met zijn motorfiets tegen een boom gereden. De G. Werd van zijn motor geslingerd en later bewusteloos op den Weg aangetroffen. Na voorloopig te zijn verbonden, is hij naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar schedelbreuk Werd vastgesteld. Zijn toestand is ernstig. Beschuldiging teruggenomen. Bij den burgemeester van Utrecht is ingekomen een brief van het raadslid Lambeck (S.D.A.P.) in zake diens beschuldiging van wethouder Ket- litz (V.B.) dat deze tijdens de distributie ge poogd zou hebben hem (Lambeck) om te koopen. in zijn brief verklaarde de heer Lambeck thans o.a. het volgende „Ik beschik niet over het bewijs van de feiten, ten gevolge waarvan ik het recht had mijn uitval tot den heer Kettlitz te richten en verklaar dus deze uitdrukkelijk terug te nemen." Ontploffing. Te Maassluis had een ont ploffing plaats van een autogeen snij- en lascli- apparaat, dat wonderwel goed afliep. Sedert geruimen tijd waren twee man met het toestel bezig om bulten uit den wand van de sleepboot „Blankenburg" te drijven, toen het op een ge geven moment geheel uit elkander sprong. De arbeiders bekwamen geen letsel en de over blijfselen van den ketel zijn tot nog toe niet teruggevonden. De slag was over geheel Maas sluis hoorbaar. De politie stelde terstond een onderzoek in. UIT DELFT. De vereeniging Volkshuisvesting heeft den gemeenteraad medewerking verzocht voor den bouw van 200 arbeiderswoningen in den Wip- polder, waarvoor het rijk een subsidie van 300 per woning heeft toegestaan. Gemengd Nieuws. Moordaanslag. In den afgeloopen nacht is op den Duitschen kommies Mertens in het grensplaatsje Millingen, die wegens zijn waak zaamheid door de smokkelaars ten zeerste wordt gevreesd, een moordaanslag gepleegd, meldt de Ongelukken. Gistermiddag is de 22-jari- ge T.K. te Papendrecht die van een hooiwagen sprong Waarvan het paard op hol was geslagen, zoo ongelukkig op de steenen terechtgekomen, dat hij bijna onmiddellijk overleed. De voerman K. v.d. A. kreeg hevige trappen van het paard, zoodat hij per rijtuig naar zijn woning moest vervoerd worden. Aan het Kasperpad te Wieldrecht is een kind van anderhalf jaar van v.d. B. in een tobbe met heet water gevallen, waardoor het zulke ern stige brandwonden bekwam, dat 't aan de gevol gen is overleden. Ontsporing. Bij liet overbrengen van een Hcmbrugtrein, die nabij de Zaanstraat op het doode spoor stond, naar het Centraalstation te Amsterdam, ontspoorde een leege goederen wagen, die aan de locomotief was vastgehaakt. De leege personenwagons bleven in het rechte spoor. De ontsporing geschiedde omstreeks ze ven uur in den namiddag en had ten gevolge dat het verkeer van en naar Noord-FIolland tot om streeks 9 uur gestremd was De matericele schade is gering. Tragisch. Te Hastings in Engeland werd dezer dagen een kleine jongen van vier jaar, ter wijl hij op straat aan het spelen was, door een vrachtauto overreden. Hoewel het knaapje ernstig gekneusd was, zag hét kans op te staan oiü naar het trottoir te loopen Nauwelijks had liet ventje even Wel enkele stappen gedaan of er kwam van de andere zijde in volle vaart, een tram aanrijden, welke door den jongen in zijn ontsteltenis, niet was opgemerkt.De tram greep hem en nu was het arme ventje op slag dood. Mooi heer. De neger Marcus Garey, die zich door zijn volgelingen als „president van Afrika" liet vieren, en die gelden inzamelde voor een „Zwarte Ster-Lijn" welke de negers uit de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2