adhaesie gezonden aan het adres van den Ne-' derlandschen R.K. Fabrieksarbeidersbond, om de tarieven van de week- en maandkaarten ten behoeve der arbeiders te verlagen. Het R.K. Vakbureau gaf aan Z.Exc. den Mi nister van Waterstaat mede kennis van deze aan de directie der Nederl. Spoorwegen gezon den adhaesiebetuiging. Spoorwegpersoneel. De loonraad voor spoorwegpersoneel beeft Zaterdag te Utrecht een vergadering gehouden. Een langdurige bespreking bad plaats over de voorstellen van de directie inzake de herclassi ficatie van de gemeenten. D§ organisatiever tegenwoordigers maakten er ernstig bezwaar tegen, dal de directie met afzonderlijke voor stellen was gekomen, zonder af te wachten, welke voorstellen gedaan zullen worden vanwe ge de rijksherclassificatie-commissie. De loon raad besloot, geen advies op het voorstel van de directie te geven. Besloten werd verder, een sub-commissie, te benoemen, bestaande uit de heeren Kooien, voor zitter Elias en Sariemijn, directieleden, en Moltmaker en Oostveen als organisatievertegen- woordigers, om na te gaan, waarop de voorstel len van de directie steunen en met een eventueel advies te komen inzake dit vraagstuk bij den loonraad. I)e wijziging van liet erfrecht. Zaterdagavond is in den Haag een vergade ring gehouden door den Ring 's-Gravenhage van de Broederschap van Notarissen en de afdeeling Zuid-Holland van de Broederschap van Candi- daat-Notarissen, waarin dr. Libourel, notaris te Delft, eenige beschouwingen heeft gegeven over de binnenkort in Werking tredende wijziging van het erfrecht. Deze beschouwingen gaven aanleiding tot de volgende motie, welke met algemeene stemmen onder luid applaus Werd aangenomen De notarissen van den ring 's-Gravenhage en de candidaat-notarissen, leden van de afdeeling Zuid-Holland van de Broedei schap van candi daat-notarissen, in vergadering bijeen, gehoord de beschouwingen, tot Welke verwarring, stelsel loosheid en rechtsonzekerheid de Wet van 17 Februari 1923 tot wijziging en aanvulling van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek om trent de erfopvolging leidt, spreekt de wensche- lijkheid uit, dat die Wet niet ongewijzigd in werking trede,spreekt de dringende noodzakelijk heid uit, dat bedoelde wet ten spoedigste ge wijzigd worde, en dringt er bij de hoofdbesturen van de Broederschap der notarissen en der candi daat-notarissen op aan, in het algemeen belang bij de Wetgevende macht de noodige stappen te doen om het vorenstaande te bereiken. „Een sociale kamer." Het R.K. Vakbureau heeft zich gericht tot het bestuur van den Alg. Bond van R.K. Rijks- kie&kringorganisaties in Nederland, verwijzend naar de in de algemeene vergadering van het Bureau der R.K. Vakorganisatie onlangs te Utrecht door den Zeereerw. heer pastoor J. G. van Scha ik gehouden rede over het onderwerp ,,L h lai Kamer". Het R.K. Vakbureau be pleit in i j i schrijven de samenstelling van een deskundige commissie, die ten doel zal hebben genoemd onderwerp te onderzoeken en verklaart het zeer op prijs te zullen stellen, wanneer tot de instelling van zulk een commissie zal worden besloten. Het R.K. Vakbureau beëindigt zijn schrijven met de mededëeling, dat het de beslissing van het Bondsbestuur in dezen met groote belang stelling tegemoet ziet. De Ouderdomswet. De Sociale Verzekeringsgids geeft een over zicht van de werking der gewijzigde Ouderdoms wet, waaruit blijkt, dat over liet eerste kwartaal, waarover de gewijzigde Ouderdomswet gewerkt heeft, werden afgesloten, rond 6000 posten met e.-n bedrag aan verzekerde weekrente van 23.000 ingang rente op 65-jarigen leeftijd bedrag f 3 tot 6 per Week administratiekosten worden gedragen door het rijk j alleen toegankelijk voor hen, die voor minder dan 2000 in de rijksin komstenbelasting aangeslagen zijn. Verder 1700 posten met een bedrag aan verzekerde week rente van 12.000, ingang rente op 55, 60 of 65-jarigen leeftijd bedrag rente 3 tot 20 per week, toegankelijk voor iederen rijksinge zetene, Bovendien Werden nog 3500 posten met een bedrag aan verzekerde weekrente van ƒ10.509 afgesloten van de bekende 39 ets. verzekering, ingang rente op 65-jarigen leeftijd bedrag weekrente 3 toetreding alleen voor de groep 3565-jarigen, aangeslagen beneden 2000 rijks inkomstenbelasting uiterlijk tot 3 Dec. a.s. Totaal, in niet afgeronde cijfers 11079 posten met een bedrag aan verzekerde Weekrente van 45,644. liet N.A.S. Gister Werd in'het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een vergadering gehouden van organisaties uit het N.A.S., die staan op het standpunt van de Berlijnsche Inter nationale. Aanwezig was een 50-tal personen, vertegenwoordigende 21 organisaties, n.l. van de sigarenmakers, kleermakers, metaalbewerkers, textielarbeiders, bouwvakarbeiders en fabrieks arbeiders, benevens eenige vertegenwoordigers van het P.A.S. Besloten werd tot stichting van een nieuv/e nationale, onder den naam van „Nederland'sch Syndicalistisch Vakverbond." Dit besluit houdt dus in een afscheiding van het N.A.S. Bij de nieuwe nationale kunnen zich aansluit™ federaties, bonden en zelfstandige plaatselijke organisaties. De vergadering sprak zich uit, dat deze nieu we nationale zal staan op'hét' standpunt van de beginselen der Berlijnsche Internationale. Raadsverkiezingen. De verkiezingen voor den gemeenteraad in Den Haag zullen Woensdag a.s. plaats hebben. Journalistiek. Zaterdag 30 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer II. Vesters Werd verbonden aan het Noord-Brabant.scli Dagblad ,,Het Huisgezin.' Stads- en Gewestelijk Nieuws. Iluldigingsavond. Gisteravond is de weleerw. heer Wic-mers, de directeur van het St. Aloysius-patronaat,naar aanleiding van zijn 12lf.i jarig priesterfeest, door zijn patronaatsjongens op een bijzondere wijze gehuldigd. Door de goede zorgen van den heerVersclnire, was de zaal achter liet Weeshuis in feestkleeding gestoken.De wanden waren behangen met festoe nen en guirlandes en boven de eereplaats hing zelfs een kolossale kroon van groen, die door een reuzen-lampion, met een toepasselijk koper- kleurt jc werd belicht. Maar al was dtb alles niet aangebracht ge weest,aan de glundere gezichten van een honderd tal jongens, de voltallige commissie, de aanwezi ge zelatrices en een tweetal musici, de heeren Post en Keuleman had men wel bespeurd dat er iets bijzonders üe gebeuren stond. Even over achl arriveerde,-de jubilaris, die in gezelschap van den hoogeerw, -deken,de weleerw. heeren Hoogeveen en Paulussen door den secre taris van het patronaat, den heer v.d. Berg,per auto van de Frankelandsche parochie was afge haald ook pater v.d. Burg, als vertegenwoordi ger van den districtshond trad tegelijk de zaal binnen. Onmiddellijk klonk in forsche klanken het door den heer Wittkampf gedichte feestlied en nauwelijks was dit geëindigd of den lieer van deBerg heklom het spreekgestoelte om namens de pal ronaatsleden de jubilaris te danken voor zijn noesten arbeid aan hun v^reeniging besteed. Spr. roemde de liefde die> kapelaan Wiemers steeds voor de jeugd gevoelde, welke liefde de oprichting van dit patronaat ten gevolge heeft gehad en waar hij nu met de rijkdommen dei- godsdienst en de schatten van zijn vriendschap zijn kleine kameraden tot waardige leden van de maatschappij tracht te vormen. Met een ,,lang leve onze directeur", besloot spr. zijn keurige rede. Door een der gezellen werd als tolk van 't patronaat noch een kort'maar kernachtige speech je afgestoken, waarin de jubilaris o.m. werd gehuldigd als een andere Mozes, die hun uit het Egyptisch-sombere zaaltje van den Volkshond naar het beloofde land, van een eigen gebouw had gevoerd. De verrassing van den avond was de opvoering van een revue die opeen waarlijk geestige manier, door de leden van de gezellen-Looneelvereeniging Pius XI was ineengezet en door dezelfde club uitstekend werd uitgevoerd. Allé oude lotgevallen Werden luimig, uitge beeld de lach was dan ook niet van de lucht en de spelers ontvitt^èh bij ieder van de drie bedrij ven een verdiend en onbedaarlijk applaus. Een hij zonder woord van lof aan den heer H. Post, de vrijwillige regisseur is hier wel op zijn plaats, ook den heer v.d. Kraan, het commissie-! lid-grimeur heeft zijn ongewoon werk naar be lmoren verricht. Tusschen de bedrijven d'é'or, werd met een toepasselijk woord van den heer A. Zoetmulder, kapelaan Wiemers een ontwerp aangeboden van een vaandel, dat besteld zal worden en met Sep tember, wanneer het patronaat zijn eerste lus trum viert, gereed kan zijn.n Toen van de revue het laat ste woord gesproken was, werd door de gezamenlijke spelers, nog cen prachtig bloemst uk aan den jubilaris overhandigd Was het te verwonderen dat kapelaanWiemers bewogen het spreekgestoelte besteeg om zijn jongens te danken voordezen prachtigenavond? Hier was de priester aan het woord die over tuigt van het groote nut en de dwingende nood zaak van het voorname patronaatswerk zijn tijd en zijn krachten met liefde daaraan wijdt. Op roerende wijze beloofde de gewijde spr. ook in cle toekomst zijn arbeid te geven lot geestelijk en tijdelijk welzijn van zijn jongens en jongemannen. Tenslotte bedankte spr. de commissie-leden, de zelatricen, de musici, de onderwijzers, de tooneelisten en allen die tot het welslagen van dit feest hadden hijgedragen. Nadat fotograaf Guise, bij bliksemlicht eenige kiekjes had gemaakt, gingen allen hoogst vol daan huiswaarts. Sluiting Triduum. Met een plechtig Lof, in de Frankelandseh,e Kerk, gecelebreerd door den hoogeerw.deken met assistentie van de Weleerw, heeren Hoogeveen en Wiemers en een prachtige kernachtige predi katie van den zeereerw. pater Jonckbloedt. G.S.S.R., is gisteravond half zeven het goed ge slaagde jaarlijksche triduum voor de leden van den R.K. Volksbond gesloten. Met groote aandacht heeft de talrijke schare katholieke werklieden den predikant aangehoord die hen met. allen ernst, vermaande, een diepéjn godsdienstzin in particulier en publiek leven tie bewaren. Zonder godsdienstzin is het geloof maar uiterlijk en schijn en Werkt men slechts tot eigen verderf niet tot eigen heil. Als een machtige belijdenis klonk tenslotte het lied „Credo" uit aller mond. Bond van groote gezinnen. De „Bond van groote gezinnen" houdt Donder dagavond 8 uur in den R.K. Volksbond een ver gadering waarbij trouwe opkomst dringend wordt verzocht. De Sportdag. Het bestuur van den S. B. L. O. ca de Reg. Commissie voor den Sportdag hebben ook toen het Weer niet veel goeds beloofde, hun bemoeiin gen ijverig voortgezet, om den 30sten Juni tot een evenement in de Schiedamsche sportwereld te doen worden, ofschoon ze zich bewust zijn, dat de Sportdag geen doel, maar middel is om tot het doel een plaatselijke „sport-parlement", te geraken. Van alle zijden Wordt medewerking onder vonden. Het aantal inschrijvingen voor de ver schillende wedstrijden beantwoord aan de ver wachtingen, maar aangezien er altijd menschen gevonden worden, die wat gedaan moet worden op de lange baan schuiven, is de termijn voor de inschrijving nog met een paar dagen verlengd, om ook de uitstellers nog een kansje te geven. Met genoegen zal zeker vernomen worden, dat S. V. V. twee elftallen beschikbaar heeft gesteld, om een voetbaldemonstratië te geven S. V. V. I en Vriendenkring zullen laten zien, hoe voetbal gespeeld moet Worden. Ofschoon het natuurlijk de bedoeling is, zoo mogelijk ook doelpunten te maken, zal toch niet, ten koste van alles, gepoogd worden den bal in het net te jagen. Het is de bedoeling voetbalspel te deinonstreeren. Bij gunstig Weer zal voor de Pandorabioscoop een deel van den optocht en de mooiste verrich tingen op het terrein aan den Havendijk gefilmd Wórden. Bij het vertoonen van het eerstvolgend nieuwe programma, dus vanaf 6 Juli a.s., geeft de directie van de Pandora-bioscopp dan op vertoon van een toegangsbewijs voor den Sport dag, een zeer belangrijke reductie, zoodat men feitelijk nog geld verdient, als men den Sportdag en de Week daarop de Pandora-bioscoop bezoekt Van verschillende zijden zijn reeds medailles toegezegd, o.a. een zilveren medaille door het gemeentebestuur, een verguld zilveren door de Schied. Ct. en door de Pandora-bioscoop, een groot zilveren medaille door het Rott. Nieuwsbl., een zilveren medaille door den Rott. Korfbal Bond, S. V. V., T.h.o.r., Hygiëa, en S.C.S. en een bronzen door Magazijn Rosa. Aan de voorwedstrijden 100 M. snelloop heeren behoeven de prijswinners van verleden jaar niet deel te nemen, waardoor de andere inschrijvers een kansje meer krijgen zich in de demi-finale te plaatsen. De heer Van Krevelen, uit Rotterdam, aan allen, die wel eens deelgenomen hebben aan athletiekwedstrijdenWel bekend, heeft toege zegd, met zijn „staf" de leiding van de loopnum mers op zich te nemen. Ook voor het beoordeelen van de best mar- cheerende vereeniging in den optocht hebben zich alleszins bevoegde personen beschikbaai gesteld. De stoet vertrekt half twee van het einde van de Broersvest (het voormalige lcoolasch) en volgt deze route Broersvest, Koemarkt, Gerrit Ver- boonstraat, Lange Nieuwstraat, Hoofdstraat, Lekstraat naar het terrein, waar hij ongeveer 2 uur aankomt. Onmiddellijk daarna Wordt be gonnen met de verdere afwerking van het pro gram. Het vele werk, dat de organisators van den Sportdag zich getroosten in 't belang van het propageeren van goéde sport in onze gemeente, is niet gering, maar zij zullen zich ongetwijfeld ruimschoots beloond achten, als Zaterdag a.s. het publiek toont, cloor een bezoek aan het sport terrein aan den Havendijk, het streven van den S. B. L. O. te waardeeren. De nachtcactus. Naar men ons mededeelt, wordt verwacht dat hedenavond in de plantsoenkas op de ge- meentekweekerij aan de Nassaustraat een bloem van de nacht-cactus (Cerens grandiflorus) zal ontluiken. Deze zeldzame bloem bloeit slecht één nacht en is van buitengewone schoonheid. Bij het in treden van de duisternis gaat de bloem open en met de ochtendschemering verwelkt zij. Voor de plantenliefhebbers zal de liweekerij vanavond tusschen 10 en 11 uur geopend zijn, ingang Nassaustraat. Jaarbeurs tc Lyon (6—21 October 1032). Aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen werd bericht, dat het Bestuur van de Jaarbeurs te Lyon zich in verbinding heeft gesteld met den Nederlandschen Handels Attaché te Parijs naar aanleiding van een gedurende de Najaarbeurs te Lyon door genoemd Bestuur te organiseeren 14-Daagsche Internationale Tentoonstelling op het gebied van hout, houtbewerking en aan verwante vakken te Lyon van 621 October 1923. Volgens bericht van genoemden Handels attaché biedt zich hierdoor een geschikte gelegen heid aan om o.a. in Frankrijk de aandacht te vestigen op de fijne houtsoorten onzer overzee- sche gewesten, de Nederlandsche Meubebndus- trie, de Parketvloeren-industrie, de Triplexhout industrie, de ;nr>chtingen tot het prepareeren van hout tegen bederf, de industrie van zuivel- gereedschappen, die van uit hout gedraaide kunstnijverheidsvoortbrengselen, kistenmake- rijen, de bouw van houten woningen, kurk- beWerking industrie, de rijtuigmakerijen, de wagonbouw, de rietvlecht-, man de Werk- cn stoelen industrie, houtbewerkingsmachines be nevens de verschillende artikelen Welke met hout verband houden zooals De papierindustrie, de lijmindustrie, de carton- fabricage e.d. Verdere inlichtingen kunnen ingewonnen bij de Secretarie van bovengenoemde Kamer. Flora. De roep die er uitging van het groote filmwerk de „Middernachtpatrouille", het Amerikaansche detective-drama, is niet overdreven geweest het was schitterend en zelfs niet het minste vlekje ontsierde dit buitengewone werk. üok de andere films, ernstige en komische Waren met zorg gekozen en werden door alle aanwezigen met aandacht gevolgd kortom een programma, dat de directie tot eer strekt. Een groot deel van het succes verwierf de allerhandigste en vingervlugge Bercelini, die met verwonderlijke vaardigheid zijn 'goochelkunsten uitvoerde en daarna iedereen in verbazing bracht door de kunst van gedachtelezen, die hij en mejuffrouw Leonie uitstekend verstonden. Nieuwe uniform. Naar we vernemen, zullen binnenkort onze politie-agenten in een nieuwe andere uniform verschijnen. Dégelijke donkere pakjes zullen het zijn, waarvan de jas met épauletten en één rij knoopen in 't midden zal zijn gesierd, terwijl een mooi model hooge pet het geheel zal vervol maken. Het dragen van een helm werd niet geWenscht geacht. Een bijzondere étalage. Wie de LangeFIaven Zaterdag heeft bewandeld zal ongetwijfeld getroffen zijn door hef groote schilderij in de étalage van de firma Hosman, dat een natuurgetrouwe Weergave geeft van deHoorn- sche Waag en meer in 't bijzonder een juist beeld geeft van deNoord-Hollandsche kaasmarkt. Maar het is niet alleen het doek, dat aan dien smakelijken nijverheidstak herinnert ook de geheele meubileering van die ruime uitstalkast staat in het teeken van de kaas en hoe schilder achtig de olie-verf voorstelling ook mag wezen, het gezicht van de échte lekkernij, zal de aan dacht van iederen fijnproever nog meer aantrek ken. In een groote verscheidenheid van vorm en toch in smaakvolle groepeering, ligt het beroemde product van Hollands vee cn weiden achter de spiegelende ruiten, om de watertandende kijkers tot koopen aan te lokken. Gekruid en ongekruid, versch of belegen, ieder kan zijn keus hier doen en daar de prijzen belangrijk zijn gedaald, zal niemand zich deze voedzame en fijne versnapering, behoeven te ontzeggen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande annonce en men verzuime ook niet de mooie étalage te bezichtigen, Gistermiddag 12 uur kwam op den hoek van de Beyerlandschestraat een auto uit Rotterdam in aanrijding met den Wielrijder W. J. v. B. alhier. De wielrijder kwam er goed af, maar zijn fiets Was totaal vernield. Den auto-bestuurder,die signalen gaf en rechts reed, tieft geen schuld. Door het gemeentebestuur is voor de op 30 Juni a.s. door den Bond voor Li chamelijke opvoeding te houden sportdag een zilveren medaille beschikbaar gesteld UIT MAASSLUIS. De gemeenteraad heeft besloten tot opheffing van het vervolg-onderwijs. UIT VLAARDINGEN. Geschorst. J. K. Smith,- onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Vlaardingen, is voor 14 dagen uit zijn functie geschorst, „ondat hij geen vol doende bereidwilligheid aan den dag legde bij het leeren zingen van oranjeliedjes ten dienste van het a.s. jubileum van de Koningin." Gemengd Nieuws. Moordaanslag. Uit Dortmund wordt aan de „Tel." vericht Op een landweg in de buurt van Kirchlinde heeft een 24-jarig Amsterdamsch student, K. H„ getracht zijn verloofde, een jonge verkoop ster uit Amsterdam, waarmede hij een pleizier- reisje maakte, door revolverschoten te vermoor den in een vlaag van woede. Toen de revolver na het eerste schot, dat het meisje aan den schouder verwondde, ketste, poogde hij haar met zijn wandelstok te dooden, door haar hevig op het hoofd te slaan. Het meisje Werd meer dood dan levend door een passeerende auto aan den kant van den Weg gevonden. De dader is ontvlucht. Het motief tot deze daad is waarschijnlijk te zoeken in jaloezie. De toestand van het meisje is zorgwekkend. Huiselijk drama. Zaterdagmiddag te ongeveer 11/2 uur heeft zich in een Woning aan de Schenkkade te 's-Gravenhage een drama af gespeeld. De 64-jarige advocaat B. uit Voorburg is, naar men verzekert, door zijn echtgenoote met een scherp voorwerp in de rechterborst gestoken. De oorzaak hiertoe moet minnenijd zijn. Oogenblik- kelijk is de.Geneeskundige Dienst gewaarschuwd, welke B. naar 't Ziekenhuis vervoerde. Daar is hij bewusteloos geworden en eergisteravond over leden. Een o u d j e. In den ouderdom van 103 jaar is te Scheveningen overleden mevr. de wed. Zilver geb. de Jong. Op haar^OOen verjaardag, toen zij nog een krasse vrouw was, heeft Prins Hendrik haar ook bezocht. Vergiftiging. In de Adelaarsstraat te Utrecht heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan, vermoedelijk ten gevolge van scha delijk voedsel. De twee kinderen van het gezin, een van 3 en een van 6 jaar, zijn overleden de vader en de moeder zijn naar het ziekenhuis ge bracht. De commissaris van politie, de heer Dammers, die terstond deze zaak in ernstig onderzoek heeft genomen, heeft getracht hen te verhooren. Daarbij bleek, dat de kinderen den vorigen avond

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2