lel oude KasteeL DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. FEUILLETON. Woensdag 27 Juni 1923. No. 13677 46ste Jaargang. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Postbus cent, franco per Advertenjtiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt .2 maal ^berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. De „Vossische Zcitung" verneemt uit Rome Nu de Italiaansche premier Mussolini weer van zijn reis door Italië in de hoofdstad is terugge keerd, begint men meer en meer te spreken van een meer definitieve houding van Italië ten aanzien van de Roerbezetting. Men kan zeggen, dat de houding der Italiaan sche regeering ten aanzien van die kwestie vrijwel met die van de Britsche regeering overeenkomt. In Italiaansche regeeringskringen beschouwt men het Roerprobleem als een belangrijken fac tor met betrekking tot de kwestie der schade loosstelling en die der intergeallieerde schulden. De Italiaansche regeering zoekt naar 'n oplossing van het vraagstuk, overeenkomstig de houding, welke zij te Londen heeft aangenomen en welke zij nogmaals heeft uiteengezet in haar antwoord op de eerste Duitsche nota. Bevestigd wordt dan ook, dat Mussolini het door de Engelsche regeering aangenomen stand punt ten volle billijkt. Niettemin zal hij een afzonderlijk Italiaansch antwoord op de jongste Duitsche nota zenden. Italië kan zooals de premier in den Senaat verklaarde niet toestaan, dat het economisch en politiek evenwicht in midden-Europa ver stoord zou Worden. Dit standpunt moet evenwel op voorzichtige wijze worden duidelijk gemaakt, omdat Italië en Frankrijk buurstaten zijn. IN HET BEZETTE GEBIED. De Ullstcindienst meldt uit Fiankfort a. d. Main, dat gisterochtend in het centraal-station te Wiesbaden een bomaanslag heeft plaats gehad, waardoor 12 Duilschers zijn gewond en groote materieele schade is aangericht. Tegen 5 uur in den morgen, kort vóór het vertrek van de vroege treinen, op een oogenblik, dat het aan de loketten zeer druk was, ontplofte een bom. De ingang werd daardoor zóó zwaar beschadigd, dat men het station nog slechts door een zij-ingang kan bereiken. Alle ruiten van het stationsgebouw sprongen. Naar verluidt, zou één persoon gedood zijn. Nadere bijzonderheden zijn echter niet te verkrijgen. Onmiddellijk na de ramp werd de plaats des onheils afgezet. De bezettingsautoriteiten te Wiesbaden heb ben elk verkeer na half negen 's avonds ver boden. Omtrent de daders is nog niets bekend. Volgens Belga zijn Zondag te Buer, waar de verscherpte staat van beleg is afgekondigd, 3 Duitschers door Belgische militairen doodge schoten en 3 ernstig gewond. Tegen 8 uur 's avonds is een 19-jarige monteur door een Bel gischen kogel getroffen, toen hij, met eenige vrienden van een wandeling terugkomend, niet bleef staan, toen hij door een patrouille werd aangeroepen, maar met zijn makkers in een huis vluchtte. Een 23-jarige arbeider werd dood geschoten, toen hij reeds 'in de buurt van zijn ouderlijk huis was, waar zijn vader en zuster hem uit het venster toeriepen, dat hij zich moest haasten. Verder is er een bejaarde arbeider doodgeschoten, naar beweerd wordt op grond gebied van de gemeente Horn, waar de staat van beleg niet is afgekondigd. Een man is binnens huis door een van de straat komenden kogel ern stig gewond. De „Petit Parisien" verneemt, dat presi dent Massaryk zijn reis naar Tunis wegens ziekte heeft moeten onderbreken. Zijn toestand, of schoon niet zeer ernstig, geeft toch, Wegens den hoogen leeftijd van den president reden tot bezorgdheid. 140 Ik wist het. Mijn brief aan Wolfram was klaar. Het offer was gebracht hij zou vrij zijn en zich ontheven gevoelen van den drukkenden last der dankbaarheid. „Heeft mijn pleegbroeder vergeten hoe wij altijd voor elkaar in de bres sprongen Ik heb dezen keer lang genoeg gewacht, eer ik eene poging waagde En, zooals ik heb gezegd, ik zou het nóg niet hebben gedaan, als de tijd niet had gedrongen of iemand beters zich had voor gedaan. Kom nooit meer op de zaak terug gij zoudt mij de oogen laten neerslaan en mij kren ken. Heb ik Werkelijk zooveel bijzonders gedaan in uwe oogen Hadt gij verwacht, dat ik tot het einde toe rustig zou stilzitten, ik, die nooit on recht heb kunnen dulden Gij kent mij im mers en Weet dat ik niet tot de lijdzamen behoor! Geen antwoord. Volkomen. 1 October. Niets Het offer is 2 ^October. DÉ CONFERENTIE TE LAUSANNE. Naar de „Vossische Zeitung" uit Lausanne verneemt, is de Fransche financieele deskundige, Bargeton, uit Parijs daarheen teruggekeerd. In verband hiermede verwacht men, dat de kwestie van de coupons der l'urksche schuld spoedig zal Worden geregeld. BELG IE. Ook gister is Theunis er niet in geslaagd de ministercrisis op te lossen. Heden zouden de verschillende fracties ver gaderen. De afloop van deze crisis, die thans reeds dertien dagen duurt, zal van het resultaat dezer vergaderingen afhangen. GRIEKENLAND EN BULGARIJE. De -Vossische Zeitung" meldt uit Agram Volgens een bericht uit Sofia heeft de Grieksche diplomatieke vertegenwoordiger aan de Bulgaar- sche regeering een protestnota overhandigd, betreffende den inval in het Grieksch-Macedo- nische gebied. Naar verluidt, heeft deze protest nota den vorm van een ultimatum. Indien bin nen vijf dagen de Bulgaarsche benden den te rugtocht niet zullen hebben aanvaard, zal de Grieksche regeering zich gedwongen zien de diplomatieke betrekkingen af le breken. Hij is ziek De snel op elkaar volgende ALLERLEI. Llit Belgrado wordt gemeld, dat een vergade ring, door Radits tegen de regeering belegd, zoo druk bezocht was, dat zij in verschillende ver gaderingen moest worden gesplitst. Radits viel de regeering scherp aan, omdat zij den Kröatcn onderhandelingen had aangeboden. De breuk tusschen radicalen en Kroaten is thans een feit. De vergaderingen hadden overigens een rustig verloop. Uit Riga wordt gemeld, dat het Letsche ministerie eindelijk tot stand gekomen is. Meie- roWits, lid van den boerenbond, is minister president, tevens minister van buitenlandsche zaken. Uit Praag De door de nieuwe Bulgaarsche regeering benoemde gezant Mischaskef is hier aangekomen. Voorloopig zal hij echter als zoo danig nog niet Worden erkend. Uit Constantinopel i Hot -Russische pers bureau, dat zonder toestemming der regeering Werd geopend, is op last der regeering gesloten. Uit NeW-York Ofschoon de buitenland sche schepen in het bezit worden gelaten van een ruimen voorraad sterke drank voor de thuis reis (voor medicinale doeleinden), zal er volgens de verklaringen der scheepsofficieren op de terugreis toch geen sterke drank aan de passagiers worden geschonken, tenzij op dokters advies, zoodat de schepen „droog" terugkeeren. Duizenden gallons sterke drank zijn reeds op diverse buitenlandsche schepen in beslag ge nomen. Aangezien deze inbeslagnemingen even wel niet zoo vlug van stapel loopen, verwacht men, dat van verscheidene schepen liet vertrek eenige vertraging zal ondervinden. Uit Constantinopel De agent van Lloyds seirfle op 23 Juni j.l. uit Constantinopel De Turksche haven-autoriteiten van Smyrna hebben het werken in de haven verboden aan j alle buitenlandsche lichters en sleepbooten. Het gevolg hiervan is, dat meer dan 100 buitenland sche vaartuigenJn de haven worden opgehouden. De Ullsteindienst meldt uit Rome De „Messagero" verneemt uit Belgrado, de hoofdstad van Joego-Slavië, dat de positie van het kabinet-Pasitsj zeer wankel is. Zelfs in de kringen der radicalen heeft men de hoop opge geven, het kabinet nog te redden. De „Vossische Zeitung" meldt uit Sofia gebeurtenissen hebben hem te diep geschokt. Hij is ziek De Generaal is nog niet vertrokken. Hij heeft de Boekerij tot zitkamer verkozen Om in de buurt van Wolfram's kamer te zijn. Meestal is hij bij hem. Gisteren gebruikten de Generaal en zijne nicht een haastig middagmaal in de Boekerij. Aan het dessert koos zij de sappigste peren uit, schilde ze, sneed ze aan smalle repen voot hem, voor den zieke Ik sloeg de fijne, blanke vingers gade ik zag haar bleek, bezorgd gelaat. Neen, mijn offer is alleen gebracht in Woorden. Ik wil bij hem zijn. Ik kan mijne plaats niet afstaan Mijn lichaam is hier, mijne ziel daar 1 10 October. Voor het eerst opgeweest, voor het eerst naar buiten. Die eene lange, heftige koorts heeft zich niet herhaald. Hij neemt in beterschap toe. Zooeven ging hij met zijne gasten over het binnenplein. Morgen vertrekken die. Ik heb een blik, een Woord opgevangen „Is uw vertrek besloten vroeg Wolfram. „Ga nietklonk daar doorheen. 20 October. Ik heb met Moeder over een plan gesproken, dat zij goedkeurt. Toen ik bij Freule Georgians De minister van handel heeft een voorstel in gediend, tot het invoeren van den 10-urigen arbeidsdag in het kleinbedrijf. Uit Berlijn Volgens mededeelingen van bevoegde zijde zullen de tarieven der P. T. T. met ingang van 1 Augustus opnieuw worden verhoogd. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Pensioenwei t en voor de Land- en Zeemacht De motie-Ter Hall (benoeming van een commissie van advies inzake den nood van oud-gepension- neerden) wordt verworpen met 52 tegen 29 stem men eveneens de motie-Dresselhuys (mede- deeling van de motieven voor de afvloeiing aan de betrokkenen) met 51 tégen 31 stemmen. Het zelfde lot treft met52 tegen 29 stemmen de motie- K. ter Laan(gcheele wachtgeldtijd in aanmerking voor den voor pensioen geldende tijd), na be strijding door den minister, die thans geen nieuw systeem wil aanvaarden. Het amendement van de commissie van rap porteurs (pensioenbijdrage voor militairen tot ten hoogste 3 pet., bij Koninkl. besluit te regelen) wordt overgenomen. Het amendement-Til anus, óm met vroeger direct of indirect betaalde pensioenbijdragen rekening te houden, wordt verworpen met 49 tegen 33 stemmen. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd met 52 tegen 24 stemmen. Thans is aan de orde het gelijksoortige ont werp voor de zeemacht. Nadat de Minister van Marine eenige nadere mededeelingen heeft gedaan wordt het ontwerp z.h.s. goedgekeurd. Aan de orde is het Wetsontwerp Pensioenwet voor de reserve-adjudanten-onderofficier van de landmacht, die op grond van de door hen be- kleede betrekking geacht Worden voortdurend in Werkelijken dienst te zijn of geweest te zijn, alsmede voor hunne Weduwen en Weezen. De heer Tilanus (C. H.) verdedigt opne ming van de landweerdistrictcommandanten onder deze Wet, omdat mag worden aangenomen dat zij in werkelijken dienst zijn geweest. De M i n i s t e r wijst dit amendement af. omdat z.i. deze personen niet op gelijken voet zijn te behandelen als de overige in dit ontwerp opgenomen. Het amendement komt morgen in stemming.' De heer T e r H a 11 (V. B.) verdedigt een amendement om in art. 41 den datum van 1 Januari 1918 te veranderen in 1 Augustus 1914. Hierdoor zal worden tegemoet gekomen aan de gerechtvaardigde verwachtingen van het re- servepersoneel, dat de jaren voor bewezen dien sten onder moeilijke omstandigheden op bil lijke wijze worden vergoed. De Minister aanvaardt dit niet omdat hij geen terugwerkende kracht aan de wet kan geven. Over dit amendement Wordt heden gestemd. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur. Binnenland. De Koninklijke familie naar Engeland. Op den vastgestelden tijd zijn gisternamiddag de Koningin en Prinses Juliana met den trein van Het Loo aan het Maasstation te Rotterdam aangekomen. Bij aankomst van de trein werd de Koningin begroet door den Prins, die een half uur tevoren met zijn adjudant den heër Laman Trip per auto uit Den Haag aan het Maasstation was gekomen. Prins Hendrik was in civiel. logeerde, heeft zij mij menigmaal over eene vrouwen-vereeniging gesproken, die zich ten doel stelt arme kranken en kinderen te verplegen. Ds. Kerner had daarover een schrijven ontvangen, met eene uitnoodiging daarvoor helpsters te winnen, en er Vader van verteld. Te Bermen Was een ziekenhuis opgericht. Moeder begreep, dat eene verandering voor oenigen tijd. mij Welkom zou zijn zij Was nog gezond en krachtig en heeft er niet tegen, dat ik mij voor eenigen tijd bij die vereeniging zal aansluiten. Wolfram's afscheid was eenvoudig en hartelijk. „Je begrijpt het, Margreet, als ik jc van dienst kan zijn, als ik iets voor je doen kan, zal ik mij gelukkig achten." Juist van dienst kan zijn. Dankbaarheid heeft hem toen zijn leven Willen laten ten oI Ier bren gen. Ik had recht op zijn leven en hij bood het mij aan ernstig en met het vaste voornemen om gelukkig te maken, spoedig heelt Wolfram ooit geaarzeld waar zijn plicht beeft gespro een en in dit geval sneller dan anders, daar er zooveel viel te vragen, te schikken en te regelen voor zijn huwelijk met eene vrouw uit lager stand. De toestemming van den Koning was daartoe noodig en ik Weet niet meer Welke andeie formaliteiten! r 20 Juni 1784. Vader heeft zijn ontslag verzocht, Hij verlangt Buiten het station had zich een talrijk publiek opgesteld, dat de Koninklijke familie met luide hoera's begroette. In open auto's werd langs den Maaskant naar de Boompjes gereden waar de Batavier V.tot vertrek gereed lag. Precies om 7 uur Werden aan boord de trossen losgegooid en zette de Batavier V, geassisteerd door sleepbooten, zich in beweging, ter aanvaar ding van de reis naar Engeland,waar de Konink lijke familie, zooals reeds gemeld is, enkele Weken zal vertoeven op Rydal Hall,bij Ambjeside. Een vrij groot aantal passagiers eerste en tweede klasse vertrok eveneens met de Batavier V naar Engeland. De burgemeester van Rotterdam. Naar de „Tel."van welingelichte zijde verneemt is binnenkort de benoeming te wachten van mr. J. Limburg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-IJoiland en oud-lid der Tweede Kamer, tot burgemeester van Rotterdam. De heer Limburg is de vrijzinnig-democratische beginselen toegedaan. Herdenking van liet ontzet van Alkmaar. Bij het bestuur van de vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaar's ontzet is bericht ontvangen, dat de Koningin die gemeente zal bezoeken ter gelegenheid van de herdenking op 8 October van den dag, waarop 350 jaar gele den Alkmaar werd ontzet van het beleg der Spaansc-he troepen, onder aanvoering vanAlva's zoon, don Frederik de Toledo. Hongaarsche kinderen. Uit Boedapest zijn gisteravond 510 Hongaar- sche kinderen naar Nederland vertrokken. Op het station werd de Nederlandsche consul door vertegenwoordigers van de Hongaarsche hulp organisatie toegesproken. Zij betuigde hun dank voor hetgeen van Nederlandsche zijde voor de Hongaarsche kinderen was en werd gedaan. De verkiezing van Ged. Staten. Naar de „Tel." verneemt, is eergisteren een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van de soc.-dem., R. K., Liberale, G. H., V. D., en A. R. fracties uit de Provinciale Staten van Noord Holland ter bespreking van de verkiezing van leden van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, die de volgende Week moet plaats hebben. Het huidige college bestaat, naar men weet, uit de heeren Gerhard en Michiels (beiden S. D.), Hcndrix (R. K.), Van Lenncp (C. H.), dr. Hu- brecht (lib.) en Ketelaar (V.D.)De heer Hubrecht heeft zich niet meer voor het lidmaatschap der Prov. Staten beschikbaar gesteld, en de heer Ketelaar, die als Statenlid herkozen is, wil in verband met zijn verkiezing tot lid van den Amsterdamschen raad, niet meer voor Gedepu teerde in aanmerking komen. Er zijn derhalve vier aftredende Gedeputeerden. Ter bijeenkomst Werd een alle partijen bevre digende overeenstemming ten aanzien van de a.s. verkiezing van Gedeputeerden niet bereikt. Het door een der aanwezigen geopperde denk beeld, om mede te werken tot de herkiezing van de vier aftredenden en voorts alle partijen vrij te laten in de bezetting van de beide overige zetels, kon geen instemming vinden en evenmin het denkbeeld om het college uit een lid van elk der zes bovengenoemde fracties samen te stellen. Evenwel is er voorloopig overeenstemming bereikt tusschen soc.-dem., R. K. en V. D., om het college van Ged. Staten samen te stellen als volgt 2^soc. dein., 2 R. K„ 1 V.D. en 1 C.H. De bedoeling is dan den tweeden Roomsch-Katho- üeken zetel te doen bezetten door den Haarlem- naar rustiger, bescheidener Werkkring en stiller woning. Birkenhof s aa nog al ijd leeg Ik zal Birkenhof voor u in orde laten maken, kies een werkkring, doe zoo Weinig of zooveel als qij Wilt," bad Wolfram „maar trek u niet geheel hriw. Ik kan u niet missen, iieve pleegvader." De verhuizing bracht velerlei drukten mede zoo was ik teruggekomen om te helpen. Ik heb hem Wedergezien. Verbeeldde ik mij, dat zijne stem zonderling mat klonk Komt dat door dien hij zich te v^el heeft ingespannen? Hij brengt vele uren in het kabinet door. Gevoelt hij zich eenzaam? Waardoor? Wolfram is in den laatsten tijd dikwijls op Hoogheim geweest. Georgiana heeft haar oom sinds niet meer op zijne bezoeken naar Sturmfels begeleid. 23 Juni. Een briefje van Georgiana om mij vaarwel te zeggen. Zij keert voor goed naar Berlijn terug. Vandaar Wolfram's matheid Zou zij hem afgewezen hebben Mijn hart klopte hevig. Als Wolfram haar niet meer zag, zou ik 24 Juni. Wolfram kwam vandaag bij ons. Hij moest Vader spreken. Toevallig bracht Moeder Ikl, gesprek op Georgiana. Eenigen tijd geleden had deze haar kinderboeken ter lezing gezonden Voor de school te Birkenbach die waren uitgelezen. (Wordt vervolgd) 39. Vergadering van Dinsdag26 Juni.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1