schen Wethouder mr. Bornans. en dien van den heer Ketelaar, door den heer Kooiman, burge meester van Purmerend en verder de vier af tredende leden te herkiezen. Zwarte uniform. Binnenkort zal worden overgegaan tot hef invoeren van een zwarte uniform voor de offi cieren, waarbij ook den onderofficieren zal worden vergund, deze uniform dcsgowenscht, buiten dienst te dragen. Chr. Nat. Vakverbond. De heeren C. Smeenk en P. L. v. d. Voorde zijn als lid van het hoofdbestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond herkozen. Geen veeziekte. De Zwecdsche Regeering heeft Nederland vrij verklaard van mond- en klauwzeer en rot- kreupel. Dr. Nolens en de leerplichtwet. Er heeft in de laatste dagen in de bladen een bericht gecirculeerd, naar wij meenen afkomstig uit het „Handelsblad", waarin het uitstel dei- behandeling van de wijziging van de Leerplicht- Wet (tijdelijke opschorting der verplichting van het zevende leerjaar) op tendentieuze wijze aan een verdeeldheid in de Katholieke Kamerfractie werd toegeschreven. Wij kunnen op goede gronden meedeelen, dat daarvan geheel geen sprake is. Wel was dr. No- lens voornemens zich tegen het genoemde wets ontwerp te verzetten en dat op meerdere zeer uitstekende gronden. Plet zevende leerjaar is onverplicht in de meeste steden reeds lang in gevoerd. Plet wetsontwerp zou volslagen in strijd komen met de Arbeidswet en de conventie van Washington. Minister De Visser Werd op de hoog te gesteld van het te verwachten verzet en zoo werd het ontwerp van de agenda afgevoerd. Van eenige verdeeldheid te dezen aanzien in de Ka tholieke Kamerclub is niet gebleken. („Tijd"). Perm. lloï van Intern. Justitie. Voor hef Permanente Plof van Internationale Justitie heeft prof. Rafael Erich gisterochtend zijn pleidooi voortgezet betreffende de competen tie van het Hof in de kwestie omtrent Oost- Karelië en heeft ten slotte geconcludeerd dat liet Hof bevoegd is het verzoek van denVoIkenbonds- raad te behandelen en een advies uit te brengen betreffende de kwestie. De president, dr. Loder, deelde mede, dat 's Hofs advies zal Worden uitgesproken in een openbare zitting, waarvan dag en uur nader zul len worden medegedeeld. De zitting werd hierop gesloten'. De Ceutrale voor de R. K. Arbeidersbeweging. De tekst van het schrijven, door het Door luchtig Episcopaat aan de Federatie der R. K. Volks- en Werkliedenbonden en aan het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie gericht, luidt vol gens de „Vollcskr." als volgt 's-Hertogenbosch, 23 Juni 1923. Aan de Federatie der Dioc. R. K. Volks- en Werkliedenbonden in Nederland en het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, Utrecht. Ik heb de eer, namens het Doorluchtig Episco paat te berichten, dat het Nederl. Episcopaat in antwoord op uw schrijven van 30 Maart j.l. en den daarbij overgelegden „Grondslag" tot Reor ganisatie van de Hoofdleiding der R. K. Arbei dersbeweging, lo. zijne goedkeuring hecht aan het plan en dien grondslag mits daarin a. n. 2 gelezen Worde als volgt. „Dit hoofdbestuur geeft leiding aan een „Centrale" genaamd „R. K. Werkliedenver bond van Nederland," wier taak het is zorg te dragen voor het noodige contact en voor de eendrachtige samenwerking tusschen Stands- en Vakorganisatie der werklieden." „Leden van dit verbond" enz. b. a. in n. 5 zal gelezen worden als volgt ,,a. eene vergadering bestaande uit dertig leden, rechtstreeks aan te wijzen door de Dioc. R. K. Volks- en Werkliedenbonden en eén lid aan. te wijzen door ieder der Nationale R. K. Vakbonden met dien verstande, dat bij ver meerdering van het aantal vertegenwoordigers der Nationale R. K. Vakbonden telkens ook het aantal leden aangewezen door de Dioc, R. K. Volks- en Werkliedenbonden met een gelijk aan tal leden worde vermeerderd, benevens een vertegenwoordiger" enz. „De door de Ned. R. K. Vakbonden aange wezen leden zullen lid moeten zijn van een der R. K. Volks- en Werkliedenbonden en als zoo danig in het bestuur moeteti komen." b. enz. 2o. dat in de toelichting, bladz. 2, 27ste regel van beneden, gelezen dient te worden „dat ten slotte in liet werken en streven van beide organi saties tot uiting komt de R. K. Arbeidersbewe ging van ons land en dat dit duidelijk moet uit komen in de algemeene leiding." 3o. dat het Doorl.Episcopaat gaarne spoedig de volgens dezen grondslag uitgewerkte statuten ter bcoordeeling zal ontvangen. V ercenigiug van Ncderlaiulsche gemeenten. In de oude. raadszaal te 's-Gravenhage zijn gistermiddag ter gelegenheid van het te houden congres, een aantal vertegenwoordigers van in .Zuid-Holland gelegen gemeenten (lid van de Ver eniging van Nederlandsche gemeenten) met de directie der Vereeniging bijeengekomen, onder leiding van mr. P, Droogleevcr Fortuyn, wet houder van 's-Gravenhage en voorzitter van de vooiloopige commissie, ten einde een afdeeling Zuid-PIolland van die Vereeniging te constituee- ren. Hiertoe Werd door de aanwezigen overge gaan. Een aantal gemeenten had schriftelijk mededeeling van haar toetreding gedaan. Tot bestuursleden der nieuwe afdeeling werden benoemd de heeren mr. S. J. L. van Aalten, wet houder van Rotterdam G. van Andel, burge meester en secretaris van Zuidland, mr. G. van Baren, burgemeester van Delft P. de Bruin, Wethouder onzer gemeente mr. P. Droogleevcr Fortuyn, wethouder van 's-Gravcnhagc A. A. G. M. van Iorssel, burgemeester van Noord- wijkerhoutmr. J. C. van der Lip, wethouder van Leiden E. Vernede, burgemeester en secretaris van Voorschoten en mr. J. Wijt erna, burgemeester van Dordrecht. De heer J. H. Leppink, controleur der gemeen- tel'inanciën te Nijmegen, hield vervolgens een voordracht over de nieuwe uniforme voorschrif ten voor de inrichting van de gomeente-bcgroo- ting en -rekening. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam, op Vrijdag 29 Juni 1923. Ibis. Aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium ter benoeming van een leerares en een leeraar aan hel gymnasium. Aanbevolen wordt', a. ter definitieve benoeming met ingang van den cursus 1923/24, mej. J. Uri, als leerares in Natuurlijke Historie b. ter be noeming voor den cursus 1923/24 de heer J.Hing- man, als leeraar in Teekenen. 15. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den Schiedamschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding om een som van ten hoogste I 300.beschikbaar te stellen tot dek king van het eventueel tekort, dal de op 30 Juni 1923 te houden Sportdag mocht opleveren. 16. Voorstel van B. en W. tot het. verleenen van een crediet van 1000.voor de inrichting van een lokaal van School B. aan de Zwarte- waalschestraat, als keuringslokaal voor den Scboolartsendienst. 17. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 2000.- voor de aanschaffing van lighallèn ten behoeve van het Gemeelde- Ziekenhuis. 18. Voorstel van B. en W. l ot wijziging van de Verordening voor het Gemeente-Ziekenhuis a. ten aanzien van het aantal leden van het Dagelijksch Bestuur (art. 7.) b. ten aanzien van de tarieven van verpleging (art.t. 32, 33 en 34). llongaarsche logeetjes. Gisteravond kwamen 48 Hongaarsche kinder tjes in onze stad, ten einde bij hunne pleeg ouders gedurende 3 maanden gezondheid en kracht op te doen. Door een 2-tal dames van het comité te U trecht, afgehaald, Werden zij aan het Maasstation op gewacht door den heer Konings met zijn groot nieuwe autobus. Nadat de kindertjes in den Volksbond Waren onthaald op eierkoeken en melk, gingen allen welgemoed met hun pleegouders mee. Door de H. H. Doktoren is, indien noodig, belangeloos hun hulp toegezegd, alsook door den heer II. Jansen, landarts. Wellicht zijn er stadgenooten die niet in de. gelegenheid waren een kindje te nemen, maar gaarne iets willen afstaan ten einde de kas te steunen v.oor de onvermijdelijke onkosten zij kunnen hun gift. inzenden bij de penningm. Mevr. Beukersv. Geut, Nassaustraat 67. Gaarne ondersteunen wij dit v-erzoek om steun, en bevelen wij dit sympathieke liefdewerk in de welwillendheid van onze lezers(ossen) aan. Hoc. zwaar de tijdsomstandigheden ook op onze stad mogen drukken, Vergeleken bij liet treurige lot van de ons omringende landen, leven wij hier nog in overvloed. En wie zouden wij beter onze hulp kunnen geven, dan de arme kinderen, de onschuldige slachtoffers der oorlogsellende (Red.) Voor de Armen. Blijkens achterstaande annonce,houdt morgen, Donderdag, het College „Uit liefde tot de Ar men," de driemaandelijksche schaalcollectè, Welke in aller milddadigheid bijzonder wordt aanbevolen. Uitkecringcn krachtens de Invaliditeitswet. Op 1 Juni 1923 bedroeg het getal der loopende invaliditeitsrenten toegekend aan bij den Raad van Arbeid te Delft verzekerde arbeiders 55 (to taal bedrag 9075.82 per jaar). Het getal der loopende ouderdomsrenten in gevolge de Invaliditeitswet bedroeg op dien da tum bij dien Raad 735 (totaal bedrag /109.018, per jaar), terwijl het aantal loopenden Weduwen- en Weezenrenten, toegekend aan de nabestaan den van bij genoemden Raad verplicht-verzeker den op dien datum respectievelijk 54 en 151 be liep (totale bedragen resp. ƒ9298,64 en 26.387,14 's jaars). Het aantal gevallen waarin aan verplicht-ver zekerden bij den Raad van Arbeid te Delft vrije geneeskundige behandeling of verpleging in inrichtingen Werd verleend, Was op vermelden, datum tot 146 gestegen, terwijl in 12 gevallen de observatie niet of nog niet door behandeling werd gevolgd. Van deze verpleegden werden er 83 genezen ontslagen. Rede Kropvchl. Belanghebbende brengen wij nogmaals in herinnering, dat hedenavond in 't gebouw „Een dracht" de heer M. Kropveld, uit den Haag Ingezonden Mededeeling en. EEN TIKJE CREME een borstel op en neer 't Is of óe toovert.want een glans siert Uwe schoenen weer. komt spreken over „De Middenstandsbeweging in ons land en hare gevolgen." De nachtcactus. Gisteravond is de Wonder-mooie geel-witte bloem van de nacht-cactus ontloken. De belangstelling was buitengewoon ongeveer 1000 bezoekers(sters) zijn terwille van de zeld zame bloem de gemeentelijke kweekerij binnen gegaan. Bij het te Rotterdam voor de Handelsschool gehouden examen iso.m. geslaagd voor Handelsrekenen de lieer G. W. van Bergen Walraven van hier. Bij het van 7 t./m, 2 7 J u n i g e- houden officiersexamen aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda, slaagde onze stad genoot, de heer W. C. A. van Beek, oud leerling der R. H. B. S. alhier. Gisteravond half zeven speel de op de hoogte van de Havenkerk de 12-jarige S„ met een kaatsbal, welke te water geraakte. De jongen, die zijn eigendom trachtte terug te red den, boog zich voorover en viel eveneens in de Haven. Gelukkig passeerde er juist een wandelaar die den drenkeling per wandelstok weer op het droge bracht, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. De l al is later door een onbe kende jongen buitgemaakt. UIT ROTTERDAM. De gemeentesecretaris, mr. A. H. J. Heyn- sius heeft met het oog op zijn gezondheidstoe stand thans besloten om n et ingang van 1 Octo ber a.s. ontslag Ic vragen uit zijn functie, welke hij twintig jaren lang heeft vervuld onder het burgemeesterschap van de heeren 's Jacob en Zimmerman, terwijl hij te voren reeds gedurende een tiental jaren een hoofdambtenaarsplaats had ingenomen. De voormalige Scheepswerf en Machinefa briek van de firma Kuv en van der Ree, is naar men óns meldt aangekocht door de Nsamlooze Vennootschap Ludwig en Mac Leven'.s Verffa- brieken, Rotterdam-Krefeld, met het doel deze voor een bedrijf dezer industrie in te richten. Gemengd Nieuws. De geheimzinnige v -e r d r i lift i n g. In verband met het verdrinken van het meisje A. v. IT., in den Dommel te Eindhoven, is de 21-jarige A. K. gearresteerd. K. stond in nauwe relatie met dit meisje en was kcllner te Bergen op Zoom, waar zij in een melksalon in betrekking Was. Samen waren ze naar Eindhoven gereisd naar de ouderlijke woning van K. Zij mocht niet thuiskomen, omdat de omgang met K. niet naar den zin harer ouders was. Van de Wo ning van K. is zij naar de Dommel gegaan, met het bekende treurige gevolg. K. moet haar nageloopen hebben, uit vrees, dat zij zich wilde verdrinken, doch ontkent haar ingehaald en nog gezien te hebben. De poli tie achtte evenwel geen termen aanwezig om K. op vrije voeten te stellen. Het vermoeden, dat misdaad in het spel is, wordt gesterkt door de pertinente bewering van een buurtbewoner, die heeft hooren roepen Hulp, hulp laat me los Roode vandalen. Een R.K. Raadslid te 's-Gravenhage heeft bij den hoofdcommissaris een klacht ingediend tegen een agent, die toeliet dat de R.K. kerk in de Brandtstraat door de roode propagandisten Werd beplakt. KnOeie r ij. Uit het voortgezette onderzoek in de zaak van den gearresteerden zaakwaarne mer Pv. O. te Wouw (N. Br.) moet zijn gebleken dat de finantieele onregelmatigheden, die o.m. bestonden in het niet afdragen van afgeloste hypotheekgelden, reeds loopen over een tijdvak van 15 tot 20 jaar en ook reeds moeten hebben plaats gehad onder v. O's voorganger, ten wiens kantore hij toen Werkzaam was. Men spreekt van een tekort van 200.000. T reinongeval. Een vreeselijk ongeluk heeft Maandagmiddag plaats gehad op een onbe waakt oogenblik op de spoorlijn Leeuwarden Sneek. Nauwelijks was de trein die te 4.26 nam. uit Leeuwarden vertrekt, wachtpost no. 1 gepas seerd, of de reizigers werden opgeschrikt door hevig remmen, waarna de trein al heel spoedig tot stilstand kwam. Op hetzelfde moment klonk hulpgeroep aan de andere zijde van den trein. Het, bleek nu, dat een met hooi geladen wagen was aangereden, die omgeslagen en in de sloot terzijde van den spoorlijn terecht geomen was. Van den bestuurder was niets te zien en derhalve vermoedde men, dat de man in de sloot onder het hooi lag. Met man en macht werd nu door de passagiers met de opruiming van liet hooi be gonnen een oogenblik later werd er echter ge roepen dat de man onder den trein lag. Helaas bleek dit maar al te waar. De ongelukkige, een oude man van naar schatting bij de 70 jaar en Jansma genaamd, was geheel vermorzeld. De aanblik was ontzettend. Het paard stierf ook na enkele oogenldikken. De wagen was te plet ter gereden, de ijzeren wielbanden daarvan zaten onder de locomotief vastgekronkeld. Treinongeluk. Volgens de gister ont vangen berichten zijn bij het treinongeluk te New York vijf vrouwen, twee meisjes rn een bejaarde man gedood en zijn er in het geheel 83 personen gewond,ook meerendeels vrouwen en kinderen, van wie sommigen er het leven waar schijnlijk niet zullen afbrengen. Schipbre u k. De Londensche agenten van het ss. „Caraquet" hebben bericht ontvangen, dat de passagiers en de bemanning gisteravond behouden zijn geland. Er zijn gelukkig geen doo- den te betreuren. Die mogelijkheid om het schip te bergen, Wordt betwijfeld. Lichte aardschok. Aan de „Vossische Zeitung" Wordt uit Rome gemeld, dat aldaar kort na middernacht een lichte aardschok, Welke 3 minuten duurde, Werd waargenomen. De moord in Mecklefiburg.De „Vor- Warts" heeft, ten einde een onderzoek in zake den rechtsradicalen „veem-moord" in Mecklen burg in te stellen, een bijzonderen correspon dent daarheen gezonden. Deze meldt o.a. nog het volgende Nadat men Kadow stomdronken had ge maakt, zette men hem in een kar. In de fris- sche lucht kwam hij weer tot bezinning. Hij zag onmiddellijk in, dat hij in gevaar ver keerde en bood hevigen tegenstand. Door mid del van een revolver, Welke op hem werd ge richt, Werd hij echter spoedig tot onderwerping gebracht. Vier a vijf kilometer achter de stad Werd het slachtoffer uit de kar gezet en met gummi-stokken en afgebroken takken deerlijk mishandeld. Badende in zijn bloed, trachtte hij nog tegenstand te bieden. Ten slotte sleepten de moordenaars het slachtoffer weder in de kar en brachten hem nog een honderdtal meters verder in het kreu pelhout. Hier wierpen zij hem uit de kar en be werkten zijn gezicht met de schoenen. Een der beulen snelde vervolgens op hem toe en sneed hem met een jachtmes de keel door. Twee andere onverlaten, voormalige vaandrigs, faven hem daarop eenige „genadeschoten" door het hoofd. Zóó liet men den op zoo gruwelijke wijze vermoorde in het kreupelhout liggen. Den vol genden ochtend begaven twee moordenaars zich naar de plek van den moord en begroeven het lijk. Ten einde zijn spoor uit te wisschen,. ver breidden de moordenaars het gerucht, dat Kadow zich naar het Roergebied had begeven. Een Weeshuis ingestort. Uit Cal cutta Wordt gemeld Gister is hier het nieuwge bouwde Weeshuis ingestort, waardoor meer dan 30 knapen hctleven verloren, Het weeshuis, dat in de buurt van de Hoofdstraat der Indische wijk is gelegen, heeft twee vérdiepingen, terwijl een derde verdieping in aanbouw was. Het onge luk is toe te schrijven aan het dreunen, dat door een voorbijrijdenden zwaarbeladen last- auto Werd veroorzaakt. Het meerendeel der 250 kinderen bevond zich gelukkigerwijze ge lijkvloers, zoodat zij grootendeels met den schrik vrijkwamen. De slachtoffers bevonden zich allen op de eerste étage. Bij afzending van dit bericht, waren reeds 32 lijken gevonden, terwijl meer dan 20 kinderen ernstig gewond Werden. Vele wees kinderen worden nog vermist. Volgens nadere berichten zijn bij de instorting van het Mohammedaansche jongensweeshuis 40 knapen gedood, 32 zwaar en 25 licht gewond. Zeventien jongens worden nog vermist. De hittegolf in Amerika. De abnormale hitte, die sedert eenige dagen het oos telijk gedeelte van Amerika zwaar op de proef stelt, duurt onverminderd voort. De tempera tuur, die gedurende verscheidene opeenvolgende dagen meer dan 90 graden bedroeg, steeg gisteren voor de tweede maal tot 95 graden. Gemid deld sterven per dag te NewYork vier per sonen ingevolge de hitte, terwijl het flauwvallen herhaaldelijk voorkomt. Soortgelijke berichten komen uit andere steden van het Oosten en het Midden-Westen. Bovendien dreigt hier en daar waternood te zullen uitbreken ingevlge het uitblijven van regens en het overmatig gebruik van water. Het leidingwater Wordt in vele steden gerant soeneerd en 's nachts afgesloten waardoor het brandgevaar wordt verhoogd. De regenval is sedert begin April abnormaal gering geweest. Auto-ongeluk. Terwijl een Griek- sche dame, mevrouw Panoutzos, die te Lausanne met haar beide kinderen op bezoek was met een bevriend Grieksch echtpaar een autotocht maak te slipte de auto en viel in een diepe kloof. Mevrouw Panoutzos werd gedood de andere inzittenden, benevens den chauffeur, werden vrij ernstig gewond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2