Hei oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 29 Juni 1923. No. 13679 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t e njt i Sn 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt ,2 maal .berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitealandsch Nieuws. HET SCHRIJVEN VAN DEN PAUS. Teneinde een onjuiste interpretatie te voor komen, publiceerde de „Osservatore Romano" van gisteravond een nota, Welke de beteekenis van het pauselijk schrijven nader toelicht. Gasparri stelde er prijs op aan het persbureau Havas een afschrift van de nota te doen toeko men, Waarin de verschillende punten in het schrijven vermeld, nogmaals worden opgesomd en als volgt worden gepreciseerd De schuldenaar moet zijn plicht erkennen tot herstel, binnen de grenzen van het mogelijke, van de schade aan de verwoeste gebieden de bevol king berokkend. De schuldeischers, in liet bij zonder Frankrijk en België, hebben volkomen het recht herstel der schade te eischen, zonder nochtans meer te mogen eischen dan Duitsch- land kan betalen. De schuldeischers stellen ech ter geenszins een dergelijken eisch. Zij loochenen de oprechtheid van Duitschland en zijn van meening, dat het thans gevraagde bedrag der schadeloosstelling niet de Duitsche betalings capaciteit te boven gaat. Men moet hopen, dat bij de a.s. diplomatieke, onderhandelingen, waarin de H. Stoel zich geens zins wil mengen, de mogendheden er in zullen slagen, het bedrag der Duitsche schuld vast te stellen. Kardinaal Gasparri liet de nota aan Havas vergezeld gaan van toelichtingen, waaruit blijkt, dat het schrijven van den Paus is gebaseerd op de hypothese, dat de schuldenaar den goeden wil toont om aan zijn verplichtingen te voldoen. De strekking van het schrijven zou geheel verande ren, indien deze hypothese niet vervuld werd. De Fransche bladen leveren een commentaar op het schrijven van den Paus aan Kardinaal Gasparri. De „Echo de Paris" constateert een gelijkenis meL de Fransche verklaringen.De Paus beschouwt, het verdrag van Versailles voor bindend doch wenscht faciliteiten voor de betalingen onder de voorwaarden die de Fransche opinie eischt. Het „Petit Journal" schrijft dat uitgezonderd op eenigc punten, de meening van den Paus niet indruischt tegen het Fransche gemoed. De „Temps" is niet zoo vriendelijk. IN IIET BEZETTE GEBIED. De „Vossische Zeitung" meldt uit Gelsenkir- chen Een spoorwegongeluk in de nabijheid van het station heeft den dood van drie Fransche spoorwegmannen ten gevolge gehad. Het aantal gewonden staat nog niet vast De plaats van het ongeluk biedt een troosteloozen aanblik. De 1 ocomotief ligt ondersteboven en is. zwaar be schadigd. Het terrein is afgezet. Volgens het oordeel van deskundigen, zal het opruimings- Werk nog geruimen tijd in beslag nemen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Volgens de „Petit Parisieiï" is de secretaris der Lausanner conferentie te Parijs aangekomen met het ontwerp van de collectieve geallieerde verklaring, welke een einde moet maken aan de Turksche obstructie op die conferentie. Het ont werp is aan Poincaré voorgelegd. De geallieerde gevolmachtigden constateerden, dat er volkomen overeenstemming bestond, behalve wat de procedure betreftZij besloten geen verklaring te publiceeren, voordat aan de Turken een officieele mededeeling zou zijn ge daan. 142 28 Juni. Den volgenden dag was Wolfram op weg naar Hoogheim. Ik had hem geschreven. Stralend van geluk kwam hij dicnzelfden avond terug. Tegen het najaar zullen zij een paar zijn. Vader en Moeder zijn te Birkenhof alles is daar op orde en ik vertrek naar Bermen. Ik heb behoefte aan arbeid. Ik kan niet denken. Ik wil geen dag vooruit zien. Vijf jaren liggen achter mij, jaren die te be- teekenen hebben voor mijn zieleleven. Ik arbeidde en werkte voort of daar geen geluk meer voor mij mogelijk was Maar het geluk wordt ons niet in éen enkelen goudklomp gegeven in kleine penningen Wordt het ons zoo dikwerf in den schoot geworpen. Heil mij die daarvoor oogen heb. Ik heb vele penningen vergaard. En Wolfram en Georgiana waren gelukkig die gedachte sterk te mij. It Nu ben ik Weer op Sturmfels terug. Om een Zeer treurige reden. Typheuse koortsen heersch- IIET HERSTEL. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag, of er een antwoord was ontvangen van de Fransche regeering op de jongste Britsche nota in zake de schadeloosstelling en de bezetting van het Roergebied, verklaarde Baldwin, dat hij niet kon zeggen, wanneer het verwacht kan wor den. Hij voegde hieraan toe „Het zou mij zeer aangenaam zijn, zoo spoedig mogelijk een ant woord te ontvangen." kende omstandigheden ondergaan, heeft erkend, stellen wij er prijs op te verklann, dal. een spoe dige en definitieve verlossing van de vreemde overheersching een zedelijke plicht is. DUITSCHLAND. In de gister te Bannen gehouden slotzitting van den provincialen landdag van het Rijnland, welke bijgewoond werd door den rijkskanselier dr Cuno en den rijksminister voor Economische Aangelegenheden, dr. Becker, Werd een gemeen schappelijke verklaring van het Centrum, de arbeidersgemeenschap en de sociaal-democraten van het Rijnland omtrent den politieken toestand aangenomen. In deze verklaring wordt o.a. gezegd: „Hetlijdelijk verzet, dat uit 's volk gebo ren is, leeft in de massa's en het Rijnland zal dit eenige wapen dat het bezit, niet neerleggen voordat het recht en de vrijheid in het Duit sche Rijnland verzekerd zijn. Een Rijnland kwestie bestaat voor het Rijnlandsche volk niet. De wereld zal eerst tot vrede komen en vrede en vrijheid zullen eerst aan den Duitschen Rijn te- rugkeeren, wanneer het Rijnland en het Roerge bied door de onderdrukkers ontruimd zijn." EEN REDE VAN DR. CUNO. Het „Achf-Uhr-Abendblatt" meldt uit Bar men In de rede, die Guno gister te Barmen heeft gehouden, zeide Idj o.a. „Ik kan slechts nerhalen, hetgeen ik bij iedere gelegenheid zeg en wat ik hier nogeens officieel en openlijk zal verklaren, daar men het niet vaak genoeg kan zeggen, nl. dat het Rijnland en de Rijn onaangetast moeten blijven en dat geen enkele vorm van annexatie, mag zij internatio nale gendarmerie of internationale controle genoemd worden, door ons kan worden in over weging genomen. Alles zal geschieden wat een Duitscher met zijn geweten kan overeenbrengen, ten einde aan zijn volk en vaderland de vrijheid te verzekeren. Wij behoeven ons om de Rijn landkwestie nieb bezorgd te maken, daar het volk thans reeds vier jaren het lijdelijk verzet tegen de bezetting hand haaft en daarmee ook wel zal voortgaan. Wij zijn het volk grooten dank verschuldigd, dat dit zoo is en het geeft ons hoop, dat ons eenige wapen, het wapen van het lijdelijk verzet, tot een op lossing van het probleem zal voeren. Doch wij moeten geen onbezonnenheden begaan. Evenmin als het tot onbezonnenheden mag komen, zoomin is er aanleiding tot vrees en versaagdheid,want niets zou moeilijker te dragen zijn dan hetgeen zou gebeuren, als wij het wapen van het lijdelijk verzet uit de hand gaven. Men is doende deze groote vraag tot opheldering te brengen Wat wil Frankrijk Wil Frankrijk economische onderhandelingen Wil Frankrijk schadevergoeding of wil Frankrijk annexaties Door den Heiligen Vader is een oproep ge* publiceerd, die ten doel heeft, de vrede te sluiten en de geneigdheid tot onderhandelen te verhoogen ten einde op basis hiervan- en op basis van de er kenning onzer verplichtingen, Welke erkenning ook wij reeds hebben uitgesproken,het hangende conflict tot een gunstig einde te brengen. Wij ho pen, dat de woorden van een zoo neutrale zijde, bij de tegenpartij een gewillig oor zullen vinden Voor het oog van den Heiligen Vadei, wiens ruime en al-omvattende blik, de kwellingen en het lijden, die wij onder den last der op ons druk- FRANKRIJK EN SOVJET-RUSLAND. Uit Parijs meldt Havas Bij de begrootings- debatten in de Kamer hield gister de communis tische afgevaardigde Barthou een pleidooi voor de erkenning van Sovjet-Rusland. Poincaré antwoordde, dat de toestand ongewijzigd was ge bleven en dat hij er niets van had vernomen, dat de Sovjet-regeering aangeboden heeft, de Fran sche houders van obligaties der Russische Staats leningen te betalen. Daar Barthou bleef aan dringen op erkenning, voegde Poincaré er aan toe, dat ook bij de onderhandelingen te Genéve en Den Haag het. resultaat nihil was. De eerste voorwaarde voor een hervatting der diplomatie ke betrekkingen, is de erkenning der schulden. Ik zeg niet de betaling, doch de erkenning, daar wij steeds rekening houden met den huidigen toestand van het land, waarmede wij onder handelen. PATRIARCH TICHON. De Sovjet-regeering heeft aangekondigd, dat de patriarch Tichon uit de gevangenschap is ontslagen, doch dal, het tegen h< m aanhangig gemaakte proces zal doorgaan. DE AANSLAG OP PASITSJ. De „Vossische Zeitung" verneemt uil, B -lgrado dat Milan Rajitsj een zeer zenuwachtig man is, die uit een erfelijk belaste familie komt. E- n zij ner broers is kort geleden in het krankzinnigen gesticht gestorven. Het betreft hier geen politieke aanslag, maar een Wraakneming. Rajitsj was vroeger ambte naar aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Hij was bij de Commissie van Herstel Werkzaam, maar word later teruggeroepen. Toen hij te Belgrado was teruggekeerd, werd hij ontslagen en hij moet zijn daad uitsluitend be gaan hebben uit ergernis om zijn verloren be trekking. ten in den omtrek. Georingiana was daar door aangetast. „Gij hier," en Wolfram greep mijne beide handen „zoo iemand dan zult gij Georgiana redden." Daar viel niet meer te redden. Vier dagen later Werd de familiegrafkelder ontsloten voor de jonge Vrijvrouwe van Sturmfels. Bij mij zocht Wolfram troost. Hij gevoelde, dat niemand zijn leed zoo ten volle zou begrijpen. Kort daarop eischte Moeder mijne hulp. Voor kort, helaas „Nu blijf ik bij u, Vader," zei ik, toen wij haar naar hare laatste rustplaats hadden gebracht. September 1807. Jaren zijn voorbijgegaan. Zij hebben storm gebracht. Wat zich bij Wolfram in zijne kinderjaren al in kiem had geopenbaard opstand tegen onrecht, afkeuring van alles wat naar heerschzucht of willekeur zweemt is tot volle ontwikkeling ge komen en heeft schoone vruchten afgeworpen. Maar dezelfde drang is ook opgestaan in andere gemoederen. Wat voor Wolfram's edel gemoed een spoorslag is geweest tot daden van zelf verloochening, heeft minder hooggestemde na turen op een dwaalweg gedreven, een weg ten verderve. De leuze van vrijheid, gelijkheid en broederschap is cene leuze, een dekmantel voor baatzucht, ontucht, teugellooze woede en on- BELGIE. Eindelijk is Theunis.er in geslaagd de minister crisis op te lossen. Gisteravond heeft hij zich naar het koninklijk paleis begeven en den koning medegedeeld, dat hij zich met de kabinetsformatie belast. Het nieuwe ministerie zou heden samengesteld wor den. Omtrent de besprekingen der fracties, waarvan het resultaat Theunis aanleiding heeft gegeven zich met de kabinetsformatie te belasten, kan het volgende worden gemeld De liberale linkerzijde van Kamer en Senaat heeft, gister in haar vergadering een motie aan genomen, waarin hulde Wordt gebracht aan de oprechte en vaderlandslievende pogingen van Theunis. Zij verklaarde zich bereid, de voorstel len van den premier te onderzoeken zonder ver bintenis, doch op stiikt onpartijdige wijze en bezield van het verlangen om de eenheid van het land te verzekeren. Met betrekking tot den mili tairen diensttijd en de kwestie der Gentsche IToogeschool, herhaalde zij vertrouwen te stellen in den premier en sprak zij den wcnsch uit, dat de liberale ministers hem ook verder hunne mede werking zullen verleenen. Na een langdurige zitting heeft ook de rechter zijde haar vertrouwen in Theunis uitgesproken. Deze zal dus zijn nieuw ministerie vormen, waar in alle vroegere ministers zitting zullen hebben. Dinsdag a.s. zal Theunis in de Kamer menschelijke wreedheid geworden» In Frankrijk is de storm opgestoken ook over ons gaat die heen. Ja, als eene stormzee hebben zij zich de laatste jaren over land en leven uitgestort, eene zee van ellende. Tegen alles slaan de golven aan, tegen hoog en laag. Het land is verdeeld, overstroomd door indringers de velden van Jena en Auerstadt hebben bloed gedronken; Napoleon is in Duitsch- land, te Berlijn de koning gevlucht, Jerome Napoleon te Kassei, Waar hij hof of liever feesl En om ons heen eene even Wilde zee van liaris- tochten. Alles drijft, alles eischt Kalm, te midden van die stormen, uiterlijk kalm althans, staat Wolfram Siegfried. Geen Vrijheer vóór hem, zelfs Baron Siegfried met, die zijne taak zoo nauwgezet, zoo hoog heeft opgevat, Hij heeft zich geheel aan Sturmfels gewijd. Arbeiderswoningen, scholen en bewaarscholen heeft hij laten bouwen, eene spaarbank opgericht te Hohenlinde, een doorgangshuis voor ontslagen gevangenen gesticht en zoo ruim begiftigd, dat zij, die werk verlangen, daar maanden kunnen doorbrengen. De grauwe vlakte verschaft Werk tegen billijk loon en Wordt langzamerhand ont gonnen en in bouwland herschapen. Kalm en onvermoeid gaat Wolfram voort op den eenmaal ingeslagen Weg. Zijne hulp en zijn raad Worden menigmaal ook buiten Sturmfels ingeroepen hij heeft die nooit geweigerd, al is zijn tred langzamer en zijn glimlach stiller aanwezig zijn en zijn program uiteenzetten. Hierop zal een discussie volgonwelke zal eindigen hetzij in een motie van vertrouwen of in een motie van Wantrouwen. Het is niet twijfelachtig, dat Theunis een meerderheid zal verkrijgen. AMERIKA. De beweging ten gunste van Ford's candida- tuur voor het presidentschap, heeft een nieuwe aanmoediging gekregen door de verklaring van zijn secretaris in antwoord op de vragen van de Ford-bewonderaars, n.I. dat Ford er ernstig over zou denken, om een oandidatuur te aanvaarden. De „Ford-president-clubs", Welke overal in de Vereenigde Staten worden opgericht, zijn van plan om te Dearborn (Michigan) een vergadering te beleggen, teneinde tot de stichting van een derde partij te komen. Duizenden brieven moeten reeds de vorming van zulk een partij met Ford aan het hoofd, bepleit hebben. ALLERLEI. De Britsche hooge commissaris sir Herbert S rmuel is, naar de „Morning Post" meldt, Dinsdagavond jl. vergezeld van lady Samuel te Londen aangekomen. De reis van Palestina heeft betrekkelijk korf geduurd. De vorige week Woensdag was hij uit Jeruzalem vertrokken, Sir Herbert weigerde eenigcrlei mededeeling aangaande zijn bezoek tc doen. Uit Coblenz De. Hooge Intergeallieerde Commissie voor het Rijnland heeft besloten, dat de bepalingen van de Duitsche Rijksregeering betreffende den handel in buitenlanasche valuta niet van kracht zullen zijn in het bezette gebied. Uit New-York Een „Exchange" tele gram meklt, dat de Canadeesche premier heeft medegedeeld, dat Canada binnen veertien dagen in onderhandeling zal treden met Amerika om den uitvoer van drank ever de grens uit Canada tegen te gaan. Uit Breslau wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld De landarbeidersstaking in Neder-Silezië is gistermiddag door een overeen komst tusschen de partijen beëindigd. De ar beiders zullen heden weer aan het werk gaan. Naar de „Vossische Zeitung" uit Hamburg verneemt, heeft de arbitrage-commissie voor het conflict in hetHamburgsche havenbedrijf thans overeenstemming tusschen de partijen wete te bewerkstelligen De havenarbeiders zullen een dagelijkschen bijslag ontvangen met ingang van 1 Juli ten bedrage van 46.000 mark waardoor het gemiddelde dagloon op 100.000 mark wordt gebracht. Te Wilna is een bende van 27 lieden aange houden wegens spiönnage ten gunste van sowjet- Rusland. Uit Londen. Het door de „Temps" opge worpen plan tot het houden eener conferentie ter bespreking van de luchtvloten is in Engelandgun- stig opgenomen vooral omdat men de Temps be schouwt. als de spreekbuis van de Fransche re geering. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 28 Juni. Zonder discussie of stemming worden aange nomen de wetsontwerpen. Aanvulling van art. 8 der Wet, houdende eenige maatregelen van bezuiniging betreffende de militair-rechterlijke macht Wijziging van de Wet van 9 Juni 1902, tot regeling van de bevordering, het ontslag, het op non-activiteit, en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de landmacht. geworden na Georgiana's dood. Wat is het geheim van uw Werklust en uwe blijmoedigheid vroeg ik hem dezer dagen, toen hij zeer moe van Hohenlinde was teruggekomen. Zijne logeergasten daar bezorgen hem zoo dik wijls moeilijke uren Behoeft Margreet dat te vragen, Margreet, die zooveel doet voor anderen antwoordde hij. ,.Tk zal jc met Kerstmis het antwoord zenden", eindigde hij glimlachend. „Wat is alles schoon en heerlijk hier op aarde voor ons toebereid," dacht ik onder het naar huis wandelen, „en toch wordt er zooveel geleden en gaat er zooveel geluk te loor Het was een zachte, heldere najaarsmiddag de zon ging onder het bosch hief roerloos zijne gelende kruinen tegen den roodgouden hemel beneden lag de vlakte in bleekrooden weerschijn. Alles was stil en vreedzaam, uren en uren in het rond hemel en aarde keken elkaar voor een oogenblik innig en ongestoord aan. Die vrede, die schoonheid hinderde mij. Ik was Wrevelig gestemd na mijne ontmoeting met, Wolfram. Alles wat hij had ontbeerd,alles wat hij nu moest missen, stond mij levendiger dan ooit voor den geest ai het geluk, dat hij had kunnen hebben en dat was weggenomen, stapelde zich op tot een wolk, die zich langzamerhand uitbreidde over alles, zon en hemel uitdoofde en cfc aarde in vale plooien hulde. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT houdti 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1