Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIJEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Onze Universiteit. 46ste Jaargang. Zaterdag 30 Juni 1923. No. 13680. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentieci 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 mael plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Met-groote vreugde hebben Neerlands Katho lieken het dezer dagen vernomen besluit be groet van de benoemingen der hoogleeraren en verdere docenten van onze nieuw te stiehtenR.K. Keizer-Karel-U n iversit eil Reeds vele voorbereidingen waren in den loop der laatste maanden getroffen, als de subsidie- kwestie, de aankoop van gebouwen enz. maar deze allen wegen toch niet op tegen het thans bekend geworden resultaat van velerlei en diep grondige besprekingen over het corps leerkrach ten, dat als hoofddeel der geheele inrichting, de komende schare jongelieden zal leiden cn leeren in den waren katholieken geest. Schitterend is de rij van het 32-tal mannen, die uitverkoren Werden tot deze zware, maar groot- sche taak.Met aan hun hoofd de geniale priester Prof. Dr. Jos. Schrijnen, die als eenigste van de Staahs-universiteit naar de katholieke Werd ge roepen, stralen allen in een glans van Weten schap en ki nnis, Welke aan meerdere van hen reeds zelfs een Europeeschen naam heeft geschon ken. In niets en voor niemand behoeven zij in verstandelijk doorzicht en vruchtbaren geeste lijken arbeid onder te doen. Voorloopig begint onze Hoogeschool in October zooals men weet, met drie faculteiten Godge leerdheid, Letteren en Wijsbegeerte en Rechts geleerdheid, voor welke laatste twee o.m. zes- li en keken Werden benoemd, 't Spreekt vanzelf, dat voor de theologische faculteit allereerst priesters in aanmerking komen. Niet minder dan zeven buitenlandsche geleer den, allen mannen van grooten naam zullen met de Nederlandsche hun beste krachten geven, om van hun studenten Weer mannen en vrouwen te maken, even waardig in geloof en wetenschap als zij zelf zijn. ,,Uit de samenstelling der colleges, zegt de „Tijd", blijkt,dat door de organisatoren bijzonder rekening is gehouden met den geest die uit het Nieuw Academisch Statuut spreekt. Zoo bekleedt het Romeinseh Recht niet meer de zoo buitenge woon voorname plaats van vroeger. Het Wordt meer beschouwd als een der fazen in de ontwikkeling van het recht. De bijzondere betee- kenis van deze faze is erkend door de instelling van een afzonderlijk lectoraat voor hetRomeinscli Recht, buiten het college der Rechtsgeschiedenis om, waarin het reeds naar waarde Wordt behan deld, Misschien zal dit nog wel de beste methode blijken om de vormende kracht van het Romein- sche Recht voor het jur-disch denken tot zijn volle recht te laten komen. Zooals van zelf spreekt, zal ook het Ganonnk Recht in de juridische faculteit te Nijmegen wor den gedoceerd. Belangrijk daarin is insgelijks het college over algemeene sociologie, dat door een der professoren van de Theologische Faculteit zal worden gegeven. Uit den aard der benaming „sociale economie" blijkt verder ook dat de staathuishoudkunde aan onze Katholieke Uni versiteit Wel als een zelfstandige Wetenschap zal worden behandeld, echter niet als eene die ook van de moraal onafhankelijk is. Eenzelfde frissche geest als in de faculteit der rechtswetenschappen waait oolc in die van de letteren. De professoraten in de Oude lalcn worden niet meer verdeeld in: Grieksch cn Lalijn: dat wil zeggen Grieksch e taal- cn letterkunde, en Latijnsche taal- en letterkunde,Maarmr-n heeft een meer moderne indeeling gevolgd, en de ver deeling gemaakt Grieksch én Latijnsche taal kunde en Grieksch én Latijnsche letterkunde. Die laatste is Weer gesplitst, maar hierdoor is* het mogelijk geworden de Grieksclie en Romeinsche politieke geschiedenis en staatsinstellngen over de verschillende titularissen te verdoelen. De godsdienstgeschiedenis van Griekenland en Rome zal intusschen gedoceerd worden door den Gods diensthistoricus van de Theologische Faculteit. Al even merkwaardig als gelukkig is verder, dat de geschiedenis der middeleeuwen opgedragen wordt aan den Kerkhistoricus. De Wijsbegeerte vormt geene afzonderlijke faculteit. Formeel is ze ingelijfd bij die der let teren. Maar het ligt natuurlijk voor de hand, dat zij te Nijmegen zooveel mogelijk voor al de stu denten toegankelijk Wordt gesteld, en ook, in de mate als dit noodzakelijk is, verplichtend. Nieuw voor een Nederlandsche Universiteit zijn de colleges betreffende de geschiedenis der mystiek in de literarische faculteit, met name van de Nederlandsche mystiek,en de algemeene mys tiek in de theologische faculteit. Als nieuwe cur sussen zijn verder ook nog aan te merken die in de Vondelkunde, het Humanisme, de Volks kunde, de Keltische talen en de vergelijkende liturgie-geschiedenis." Nu 't dan met onze katholieke Alma Mater reeds zoover gevorderd is en de opening zeker in October zal plaats hebben, hopen en vertrou wen we daarom van ganscher harte, dat God ook nadien altijd ons katholieken waardig keure, Zijn onmisbaren Steun de Hoogeschool te blijven verléehen, opdat zij groeie en bloeie in steeds hooger opgang tot heil van Kerk en van de gehee le maatschappij. Buitenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. Nu het kabinet-Theunis hervormd is, zal de gedachtenwisseling tusschen Parijs en Brussel ten einde een gemeenschappelijk antwoord op de Engelsche vragenlijst nopens het herstel op te stellen, onmiddellijk worden hervat. IN IIET BEZEFTE GEBIED. Uit Berlijn De Franschen hebben de bevol king van Buer verboden deel te nemen aan de begrafenis van hun drie stadgenooten, die dooi de Belgen gedood zijn. De levensmiddelenvoorzienig van Essen is ernstig in gevaar gebracht. Tengevolge van de bezetting van het slation moeten de levensmid delen per aulo van een afstand van 15 K.M. aan gevoerd worden. De melkvoorziening. bedraagt slechts een vijfde van hetgeen per dag noodig is- De Rijnlandcommissie heeft, onder een be roep op het tekort in de Duitsche houtlevering 50.000 kub. M. hout uit de domaniale wouden bij Trier opgevorderd. Te Gustavsburg bij Mainz zijn 4 milliard mark in beslag genomen, bestemd voor uitbe taling aan stakend Duitsch spoorwegpersoneel. FRANKRIJK. Uit Parijs verneemt de „Msb." De ochtendpers van gister vertoonde bij de be spreking van het jongste Pauselijk schrijven aan kardinaal Gasparri over de herstelkwestie de zelfde sehakeeringen als wij lieden reeds aan gaven. De linksche bladen en de anti-clericale mid denpers trachten hel Pauselijk schrijven als een onhandigheid te brandmerken. De Petit Parisien", de „Echo Nationaal" en de „Victoiife" yeroordeelen het om zijn inopportuniteit. Vooral Joïlnart .wordt over do geheele linie lievig aangevallen en de „Éclair" vraagt zich af, of hij steeds weerhouden wordt door de academie daar te Rome niets van hem bemerkt wordt. De Fransche diplomatie schijnt, volkomen verrast. De „Echo de Paris", de Libre Parole", de „Ganlois" en vooral George Goyau in de „Fi garo" spreken eerbiedig van een verheven ac tie. Van links grijpt men de gelegenheid aan om stemming te maken tegen het gezantschap bij het Vaticaan en tevens tegen de Roeractie. De radicalen cn socialisten hebben interpellaties ingediend over de relaties met 't, Vaticaan, ter wijl Sangnier interpelleert over de repercussie der Fransche politiek op internationaal gebied. Poinearé heeft verklaard, dat bij liet debat spoedig zal aanvaarden. Reeds gisteravond sprak Poinearé over de Róeractie. „Wij zullen de Duitsche voorstellen niet onderzoeken zeide hij, voordat bet lijdelijk verzet gestaakt is. (Instemming) Wij zullen de Roer alleen ontruimen, naar gelang van de betalingen door Duilsehland gedaan. Duitsehland heeft dezelfde methode tegenover ons toegepast na 1870. Wij wenschen het Roergebied niet te annexeeren, doch vast te houden,totdat Duitseh land zijn schulden zal hebben voldaan. (Toejui chingen). De Duitsche voorstellen kunnen niet, ernstig genomen worden en verdienen geen antwoord. „Als Duitsehland dit niet begrijpt, des te erger dan voor Duitsehland' zelf, eindigde Poinearé. De Fransche Senaat heeft hierop met algemee ne stemmen de Roercredieten goedgekeurd. FRANKRIJK EN MAROKKO. Bij de behandeling der begrooting in deKamer verklaarde de minister van Oorlog, Maginot, dat hij het gerucht, dat de Fransche troepen in Marokko duizenden dooden zouden hebben ver loren, kan tegenspreken. Hij voegde er aan toe, dat de verliezen, zoowel aan Inlandsche als aan Europeesche troepen niet meer bedragen dan 400 man. I1ELGIE. In een onderhoud met een vertegenwoordiger van de „Derniere Heure" verklaarde Theunis, dat hij zich Dinsdag met al zijn vroegere mede werkers in het kabinet- aan het parlement zal voorstellen. DE AANSLAG OP PASITSJ. De dader van den aanslag op minister-presi dent Pasitsj, Raik, verklaarde bij zijn verhoor, dat hij tot zijn daad gekomen was wegens de houding van de regeering tegenover de Croateri en de scherpe maatregelen, die tegen de Radistj- partij getroffen zijn. Het onderzoek is nog in vollen gang om uit te maken, of hij medeschuldigen heeft. DE TANGER -KWESTIE. Gister heeft er in het Foreign Office te Londen ter voorbereiding van de aldaar te houden confe rentie over den status van Tanger, een prelimi naire bijeenkomst van deskundigen plaats ge had. ALLERLEI. Uit Parijs. Bij de begrootingsdébatlon in de kanier vroeg gister een socialistisch afgevaar digde, waarom de luchtvaart credieten op ver zoek der regeering met 30 millioen verhoogd waren. Maginot verklaarde met nadruk, dat de ver sterking der luchtvloot alleen tegen Duitseh land gericht is. De credieten werden aangenomen. Uit Londen. Het congres der Labourpartij heeft met overgroots meerderheid een voorstel verworpen, om aan de Labour-éfgevaardigden in liet Lagerhuis instructie te geven tegen allo leger en vloot-begrootingen te stommen. Uit Moskou. De Oekraine en de Transkau- kasische republieken hebben zich aangesloten bij den boycot der Moskousche regeering tegen Zwitserland, omdat dit land heeft geweigerd, voldoening te geven voor den moord op den Sov- jct.-gedelegeerde Worobki. -Uit Madrid. De Senaat heeft het verzoek om opheffing van generaal Berenguer's parlemen taire immuniteit, aangenomen. Uit Berlijn Het „Acht-Uhr-Abendblatt" meldt Nadat de bestuursvergadering van den Bond van Metaalarbeiders kennis had genomen van de uitspraak van het ministerie van Arbeid, Werd een stemming over deze uitspraak voorge steld. Hoewel de uitslag dezer stemming nog niet ekend is, staat Wel vast, dat het grootste deel der metaalarbeiders, onder wie t egenwoordig een sterke gisting heerselit-, zich voor de staking zal uitspreken. Deze staking, die in het begin van de volgende week zou worden ingezet, zal dan ongeveer 250.000 arbeiders van 450 metaal bedrijven Omvatten. Het bestuur zal Zondag zijn houding bepalen en de noodige maatregelen treffen. Uit Washington. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld dat de verwerping van de twaalf mijls-grens door Engeland, aan de regeering geen andere keus liet, dan den wil van het congres af te'wachten, ten aanzien van een wets-herziening. 1 )e rcgcering besloot echter inmiddels de toela ting van voorraden scheepsdrank t e weigeren op straffe van inbeslagneming. Uit Londen. De anti-monarchistische motie die gister ter zitting van de conferentie der La bour Partij werd voorgesteld, vond heel weinig steun. De conferentie weigerde zelfs met een overweldigende meerderheid van stemmen de motie tij behandelen. Uit Constantinopel. Medegedeeld wordt, dat de Grieksche patriarch terugkeert naar het kloos ter Countathos. De kwestie van zijn aftreden is evenwel nog niet beslist. Binnenland. Luchtvaart. Vandaag wordt te Soesterberg het 10-jarig be staan van de luchtvaartafdecling te Soesterberg herdacht. De minister van oorlog zal zich daarbij doen vertegenwoordigen door luitenant-generaal M. D. A. Forbes Wels, chef van den generalcn staf. Initiatief-voorstel Bakker-Nort. De Eerste Kamer heeft gister met 17 tegen 10 stemmen verworpen het initiatief-voorstel van mevr. Bakker Nort tot aanvulling van de Pen sioenwet 1922 (zuster-pensioen). Een geschenk voor het Vredespaleis. Op de Binnenplaats v*n het Vredespaleis is 143 - Wat kwam het er eigenlijk op aan of de aarde schoon was, terwijl er zooveel Werd geleden, de Dood daarboven zijn sikkel zwaaide en booze mensehen de hand uitstrekten naar het geluk van hunne medemenschen Langzaam liep ik voort en liet mijn gedach ten gaan. Allen, die heen waren, stonden plot seling voor mij en staarden mij aan langzaam doemde het verleden op. Ik was zelf weer kind,en naast mij gingen Groot vadpr en Baron Siegfried ik keek Moeder in het zachte vriendelijke gelaat Bodo rende op ons af uit de verte zijn gulle lach stroomde ons toe, zijn oogen lachten mede, en alles rond om wérd tot een laeh, tot een gemurmel van lichte, heldere stemmen. .En even plotseling als zij waren verrezen, traden de dooden terug hunne oogen Werden star, hunne leden Werden slap, de vroolijke stemmen doffen weg tot kil cn hopeloos zwijgen „Mismoedig, kind vroeg vader, nadat hij ïuij had aangehoord. „Niet alleen de Dood, niet alleen de booze menschen zijn onze vijanden, wij, wijzelf zijn dat evenzeer. Er blijft nog zoo- veel geluk over, als wij werkelijk het goede wenschten en daartoe wilden samenwerken. Getuige Wolfram, die niet moedeloos is neer gevallen bij zijn verbrijzeld geluk, maar die alle brokken zorgvuldig heeft verzameld en dienstig gemaakt voor een groot en edel doel het geluk van anderen. Het middel tot samenwerkng is ook eenvoudig eigen wil te buigen naar den wil des Hoogsten, te luisteren naar de stem in ons, die spreekt van hét goede en schoonc en reine. Maar steeds van kindsbeen af trachten wij eigen zin en lust door te drijven, zonder ons om de belangen van anderen te bekommeren. Zooveel individuen, zooveel stroomingen van wil. De bende trekt er op los milliarden en milliarden eischen ruien baan, een ieder voor zijn genoegens, zijn inzichten, zijn wil, zijn belangen cn grillen hortend, duwend, stootend, dringt en elleboogt en slaat de een den ander, niemand hoeft oog dan voor zichzelf en zijn kleineren kring. Zoodra iets hindert of niet aanstaat, grijpen wij moedwillig in eigen of anderer lot in en verspelen blindelings onze kans op geluk. En is die verspeeld, dan Werpen wij de schuM op anderen of op den Schepper. Zelden zijn wij hoofdschuldigen in eigen oog. Toch zijn Wij dat. Als wij rustig en eerlijk onderzoeken, ko men wij tot dat besluit. „De erkenning geeft weinig troost," hervatte ik. ,,ITet blijft moeilijk om blijmoedig en berus tend voort te gaan." Over Vader's gelaat speelde de fijne, weemoe dige glimlach van vroeger. „Ook de besten onder ons zijn ondankbaai. Wij krijgen, wij ontvangen en keeren zelf ten kwade Wat God ten goede zendt, omdat wij het geluk willen zooals wij dat verstaan, en het goede eischen alsof ons dat toekomt, en het kwade niet willen dragen. Alsof wij zonder „het kwade" zouden leeren begrijpen wat ons hindert en mismaakt en wat ons in den weg staat om waar lijk gelukkig te worden Zelfs als ons leven tot deze aarde was beperkt, zouden wij nog geen recht tot klagen hebben het leven hier is wat wijer van maken een jammerdal of een louteringsweg. Kort daarop kwam Wolfram bij ons. „Gij zijt oud en ik ben niet sterk, zeide hij, toen Vader en hij alleen waren. „Ik zou gaarne weten of gij Voor Margreet's toekomst hebt kunnen zorgen. Gij hebt u zoovele geldelijke opofferingen opgelegd na Merlé's dood om mijn aanspraken te bewijzen, en het kon zijn. „Dat er niet heel veel meer is overgebleven, voltooide Vader, die zijn bedoeling ried. „Ik ben bezig mijn testament te maken. Met mij sterft het geslacht der Yrijheercn van Stui m- fels uit en vervallen (Je goederen aan de Kroon. Ik zou, krachtens een bepaling van den stichter, in -overleg met den Koning een opvolger uil een mij bevriende familie kunnen aanwijzen, maai dan werd het Majoraat behouden. En dit wensch ik niet. Er zijn weinige handen, krachtig genoeg, om over ons zoo groote Weelde van voorrechten, macht en rijkdom in volle vrijheid te besi hikk. n. Macht verhardt of sust in beide ge\allen maakt bet ongevoelig voor liet leed \an anderen. Het Majoraat vervalle met al zijn voorrechten en misbruiken." Hij braak af en keek een poos voor zich. „Ik wil alles vooraf regelen. Is daar een wensch van u of uwe dochter, dien ik door mijn testa ment kan vervullen of bevorderen „Zorg voor Margreet zorg, dat zij een plekje op 'sturmfels vindt, waar zij zich later kan terug trekken. Ik ken haar zij is dapper en veerkrach tig cn zal haar werkkring overal vinden maar als wij allen weg zijn, zal het haar goed doen te rusten, waar zij met ons heeft geleefd." 22 Dcc. 1808' Wederom heeft de dood op Sturmfels aange klopt. Wolfram hoeft zich in den laatster, tijd veel vermoeid eii is telkens, ondanks het barre Weder, naar Hohenlinde gereden. Een bezet ting op de borst noodzaaïde hem eindelijk te bed te blijven. Drie dagen gehelen weiden wij 's morgens vroeg geroepen en drukte hij ons voor het laatst dc hand. „Zorg voor hen, die ik achterlaatgij zult veel te doen vinden, Margreet. Zijn blik dwaalde af naar vader, 'die er op dit oogenblik zoo oud uitzag, geschokt cn overwel digd door cle smart, dat dit jong, warme léven bom nog in den dood moest voorgaan. „Ik heb gezorgd," fluisterde bij tot hem met innigen blik. Zooeven zijn wij uil de kerk geköSnm. Oude Marlijn strompelde snikkend uit den f am il iè-gva fkelder „Ik héb hem zoo lang dc plaids van mijn Jonker misgund," zeide hij met trillende lippen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1