L AUTO W. A. BOUTMAN Go. gistermorgen een aanvang gemaakt metThet graafwerk voor de plaatsing van een porceleinen fontein een geschenk van Denemarken aan het Vredespaleis. Door de tijdsomstandigheden was de plaatsing tot dusver uitgesteld. Minister Ruys in Rotterdam. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, jhr. Gh. Ruys de Beerenbrouck, heeft gistermiddag, vergezeld van dr. P. van Hoek, directeur-generaal van den landbouw, een bezoek gebracht aan de Rijksserummrichting te Rot terdam. De Voorzitter der Eerste Kamer. Het moet in het voornemen liggen van ba ron van Voorst tot Voorst, om voor de komen de parlementaire periode zich niet meer als voor zitter der Eerste Kamer beschikbaar te stellen. R. K. Leergangen. Bij het laatst geho.uden examen voor het di ploma candidaat-gemeente-secretaris, slaagden van de twaalf candidaten, die hunne opleiding ontvingen aan de cursussen der R. K. Leergan gen in Noord-Brabant en Limburg, de heeren H. Loerakkers te 's-Hertogenbosch, J. Smulders te Oostelbeers, J. Nielen te Beugen, S. Steen bergen te 's-Hertogenbosch, Th. Leemans te Valkenswaard, W. Swinkels te Eindhoven, C. Theeuwis te Gilze (N. B.), J. Tijssen teWessem (Limb.), J. Cuypers te Echt (Limb.), G. Rutten te Wanssum (Limb.). Spoedig zal nu de nieuwe cursus een aanvang nemen, waaromtrent bij dr. Th. Goossens, rec tor der R. K. Leergangen te Tilburg, alle ge- wenschte inlichtingen te verkrijgen zijn. Uitgeslotenen. De heer Bomans heeft de Ministers van Water staat en van Onderwijs er op gewezen, dat thans voor aanmelding bij de examens voor surnume rair der Posterijen en Telegrafie zijn uitgesloten de leerlingen der hoogere handelsscholen, niet tegenstaande bij Kon. besluit van 31 Juli 1912 is bepaald, dat het einddiploma van door den Minister aan te wijzen hoogere handelsscholen (waaronder Haarlem) vrijstelling geeft voor dit examen. Mag worden verwacht, dat bedoelde maatregel althans niet zal treffen die leerlingen, die juist hun (haar) studie voor eenige thans uitgescha kelde betrekkingen in die richting hadden ge kozen op de aangewezen hoogere handelsscholen, zoodat voor hen ten minste de vrijstelling geldt als voorheen De Thesaurier-generaal bij het dept. van Financiën- Bij Kon. besl. is met ingang van 1 September 1923, aan den heer mr. L. J. A. Trip, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van thesaurier-generaal bij het Departement van Financiën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den Lande bewezen en is, met ingang van Iaatstgemelden datum, als zoodanig benoemd de heer dr. A. van Doorninck, thans griffier der Provinciale Staten van de provincie Utrecht. Nederlandsclie Spoorwegen. In hoofdstuk I van 't jaarverslag der Nederlan- sche Spoorwegen, dat hedenmorgen in de alge- meene vergadering in behandeling komt worden de algemeene beschouwingen als volgt ingeleid Tengevolge van verdere vermindering der ontvangsten zijn de uitkomsten over 1922, on danks eene aanzienlijke daling van de exploi tatiekosten, slechts weinig beter dan zij in 1921 geweest zijn. Leverde het bedrijf in zijn geheelen omvang toen een tekort op van 30.903.190 Thans wijst het een nadeelig saldo van 28.472. 285 aan. De opbrengsten uit het reizigersvervoer hiel den zich belangrijk beter dan die uit het goederen vervoer. Zij bedroegen 3.811,487 minder dan in 1921 en liepen dus slechts terug tot ongeveer de hoogte, welke zij in 1920 bereikten, terwijl de opbrengsten uit het goederenvervoer /14.463,068 geringer waren dan in 1921 en daardoor inzakten tot ongeveer 3/4 *an het bedrag dat zij in 1920 opleverden. maar ongelijk moeten wij weth. de Bruin geven, toen hij in den breede deze zaak', die toch in de zitting als buiten en langs de agenda niet ter sprake behoorde te komen, wilde gaan uitbuiten. Terecht maakte de voorzitter hem hier opmerk zaam op en sloot het debat, maar de weth. wilde van geen wijken weten, wat tot ietwat pijnlijk- komisch gevolg had, dat hij zijn potlood neer gooide, zijn paperassen bij elkaar pakte en onder protest tegen de leiding van den burgemeester de zaal in niet al te Leste stemming verliet. De heer Hoek achtte het noodig zijn voorvechter in dezen broederlijk te volgen. De rest zijner poli tieke collega's bleef perplex zitten. Ziedaar de rauwe ontnuchtering op een gezellig half uurtje. Gelukkig echter kwam dc helft der rustige stem ming weldra terug en schoof men wat dichter bij elkaar, om de gedunde rijen wan te vullen en elkaar in de wat al te sterk resoneerende zaal wat beter te verstaan, 't Vertrek van den weth. had overigens ook nog het onaangenaam gevolg, dat verschillende onderwijskwesties tot de zitting van Vrijdagavond moesten blijven liggen. Een andere dissonant verwekte het verwerpen van het verzoek van het Schied. Sportdag-comi té om 300 subsidie. Even te voren was het volkszangdag-comité met dezelfde som verblijd, maar voor den sportdag achtte de meerderheid het niet noodzakelijk. Hoe goed misschien de motieven van de tegenstanders ook zijn be zuiniging speelde hierbij de hoofdrol -toch begrijpen wij niet, dat 't gevraagde aan een der gelijk gezond en mooi ondernemen werd ge weigerd. 't Is er toch niet alleen om te doen om een prettigen dag te hebben, zooals de heer v. d. Schalk het wilde doen voorkomen en een o.i. niet aan te prijzen bezuiniging van ƒ300 legt toch ook niet veel gewicht in de schaal. Enfin, 't lot is gevallen, maar laat daarom het comité niet den moed laten zakken, want de aanhouder wint 't tenslotte nog van de hardste harten. Om half zes was de openbare agenda behan deld en ging de raad in comité. Na heropening werd nog goedgekeurd een wijziging van de verordening op de havengelden. R.K. Staatspartij. Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen bij Teuling's uitgevers-Maatschappij te 's-Her togenbosch verschijnen het raport der Commissie belast met het ontwerpen van een Algemeen Kiesreglement voor de R.K. Staatspartij (Rap port Commissie Barge). Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemeenteraad. Zoo gezellig en geriefelijk begon gistermiddag de raadszitting in de frissche, ruime Eendracht- zaal, waar aller oogen schitterden en aller harten popelden van het vaste plan om eens met lust eenige uurtjes in vruchtbaren kout door te brengen. In gemakkelijke armstoelen zaten er de leden in wijden halvën cirkel voor de tafel van 't college, ook de pers had 'n prachtplaats, een niet te onderschatten weelde en zelfs het dezen keer niet ralrijk publiek was comfortabel gehuis vest op het ruime balcon. 'tWas er alles in één woord groot-steeds en luxe ingericht, zooals men 't nooit gewoon was ge weest. Toen kwam plotseling de terugslag, die allen wel deerlijk van den weelde-roes moest ont nuchteren. 't Was bij de behandeling van het verslag der Kamer van Koophandel. Weth. de Bruin achtte het ongehoord, dat dat verslag in zoo'n liberalistisch-kapitalistischen trant was gesteld.De malaise werd er veroorzaaktbeschouwd door de 48-urige werkweek en de sociale wetten van Aalberse. Wij blijven hier buiten deze schuld-kwestie, Kamer van Koophandel en Fabrieken voor dc Beneden-Maas. Ter Secretarie der Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas te Vlaardingen ligt een lijst ter inzage van in het bezette gebied aange troffen wagons, waarop voorkomen wagons welke volgens het oordeel van de Régie des Chemins de fer Rhénans uit Nederland afkomstig of daarvoor bestemd moeten zijn. Naar gemeld wordt zouden in deze lijsten voor al van belang zijn de nummers der wagons en de beschrijving der lading vele stationsnura- mers moeten echter verminkt zijn. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags knoop van mantel, hond, tasch, kaart t.n.A. de Bie, portemonnaie met eenige centen, zak met flesch, ceintuur, jongensschoen, doublé crfl- 4s, je, zilveren rozenkrans, ring met sleute; rijwiclpornp, geelharig hondje, jongensjasje fen pet, lederen portemonnaie en zakboekje. Bij vinders doosje inh. papieren geld, tie- meente Reiniging portemonnaie inh. ƒ0.41, Rotterdamsch Nieuwsblad, Bijkantoor alhier 4 sleutels, K. Pauwels, Leliestraat 24 kindér- muts, P. van Geene, Nieuwe Haven 163/16 duimstok, J. Smierman, Overschieschestraat 8 2 dubbeltjes, van Oers, Huysmanstraat 24b geld, A. Blijdorp, Aleidastraat 164b damestasch inh. rozenkrans etc., J. Nbordermecr, Steen- straat 19/4bruine heerenportemonnaie niet inh., J. van Graaf, Hoofdstraat 159/15 sleutel, A. van Dijk, Vischmarkt 5a Engelsche sleutel; R. K. Weeshuis, Hoogstraat kinderjasje, J. Lourens, NieuWebuurt 13 zilveren rozenkrans, A. Wuisman, Boterstraat 87b 2 sleutels, Hage- stcijn, Dwarsstraat 60 ceintuur, J. Visser, Ver brande Erven 13b bruine keeshond, J. Zuid geest, van Leeuwenhoeckstraat 57/7 heeren portemonnaie, de Vlieger, Kreupelstraat 62 zilveren beursje met inh., L. Bos, Charlotte de Bourbonstraat 15 zwart lederen portemonnaie met inh. A. Rens, Grofbaan 25/13 rozenkrans, A. van Tjaden, Zuidlandschestraat 24b. Te Delft slaagden heden voor het ingenieursexamen Mcj. C. Ris en de heer II. Bokhorst beiden alhier. Voor het eindexamen aan het Marnix-Gymnasium te Rotterdam, is o.m. ge slaagd de heer S. C. van Waalwijk van Doorn Jr., van hier. Van de firma G. K. en Co., fabriek in vleeschwaren aan de Brielschelaan te Rot terdam is door een reiziger, alhier Woonachtig, 600 verduisterd. UIT ROTTERDAM. Door het verwerpen van het voorstel tot sub sidieverlening aan de R.K. Volksuniversiteit vanwege de gemeente, bestond er een groot ge vaar, dat dit even belangrijke als nuttige insti tuut zou verloren gaan. Dank zij de doortastendheid van het bestuur en de groote Werkkracht van den weleerw. pater P. v.d. Tempel O.P^ den grooten organisator dezer Volksuniversiteit, zal men dit jaar nog eenmaal probeeren op eigen krachten dit insti tuut 't leven te houden. Het Curatorium en Directorium richten zich met een klemmenden oproep tot de Katholieken voor hun aller steun. Het bericht van het voortbestaan heeft be grijpelijkerwijze bij talrijke Roomsche Rotter dammers veel vreugde gewekt. WAARBORGT U EEN GROOT SUCCES - heeft haar wereldrepu tatie te danken aan hare voortreffelijke eigenschappen. Vraagt inlichtingen bij de vertegenw. voor Schiedam en Omstreken Singel 116. Schiedam- Tel.871. dieping vóór van een huis in de Zevenhuissteeg Was binnengekomen en haar mishandeld had. In de Zevenhuissteeg gekomen Werd moordge- rbep gehoord en zag men dat iemand met een stok de ruiten stuk sloeg van de kamer hiervo- ren bedoeld. De politie, die zich in huis begaf, vond op het portaal der derde verdieping een man liggen, die hevig bloedde en aan het hoofd en de rechterzij de van den buik zwaar verwond was. Die man, A.B. genaamd, Werd naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand was niet levensgevaarlijk. In de Zevenhuissteeg vernam de politie ver volgens, dat men een man, gekleed in een grijs costuum,heeft zien Wegloopen. Die man werd opgespoord en gevonden op een kamer op den Schiedamschendijk, waar hij tijdelijk verblijf houdt. Het is de Spaansche zeeman R. R. D. uit Oviëdo. UIT DELFT. De Torenbestormer. Gistermiddag vond de generale repetitie plaats van het Delftsch Lustrumspel De Toren- bestormer. Alle beschikbare plaatsen waren bezet, uit elk venster hingen belangstellendenge bogen, een groote menigte was bijeen. Alles boeide. De bazuinmuzielc van de tran sen, of plots van den overkant, van 't stad- huisbalcon, de pompeuze groepen, het onzicht baar orkest en de koren, de bestormingen, de kleurenweelde en de plastiek. Het publiek toon de zich opgetogen en hief na afloop een spontaan en algemeen Io Vivat aan, lang najuichend. Heel Delft is druk aan het versieren vandaag beginnen de feesten. Donderdagnacht Werd een politieagent op den Schiedamschendijk aangesproken door de naai ster M.J., die hem vertelde, dat een half beschon ken man haar kamer, gelegen op de derde ver- Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, hebben bij hun besluit van 28 Juni 1923, VER GUNNING VERLEEND aan Th. W. S. NA RING, tot oprichting van een inrichting voor machinale houtbewerking in het pand West- molenstraat no. 35, kadaster Sectie C. no. 896, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een gecombineerde houtbcwerkingsmachine. Schiedam, 29 Juni 1923. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, maken bekend, dat op Woensdag, den 4 Juli a.s. des namiddags te half twee, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daar toe in den St. Jorisdoele, bij den gemeente- geheesheer Dr. J. Endtz, aanmelden. Voor een juiste vermelding in de Vaccine- bewijzen, van de namen en geboortedatums der kinderen, is liet gewenscht, dat bij dc aanmel ding worden medegebrachttrouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Gemeenteraad. Ingekomen stukken. Van B. en W. advies op het adres van H. F. Jongepier naar aanleiding van afsluiting door het electriciteitsbedrijf van den toevoer van stroom naar zijn woning Verwezen naar het advies der commissie voor de Technische Bedrijven, neemt de Raad dien overeenkomstig een beslissing, zoodat daarmede voor Jongepier de zaak als afgedaan kan be schouwd worden De heer H ij m a n vroeg hierover nog eenige nadere bijzonderheden, Welke Weth v. V e 1 z e n hem in bevredigenden vorm verstrekte. Idem hun advies op het adres van het Bureau Karis Co in zake al of niet aanbesteding van de electrische installatie van het stadhuis. Door de Commissie voor Gemeentewerken werd het niet doelmatig geacht voor de electriciteit een openbare aanbesteding te houden en werden slechts enkele firma's uitgenoodigd hiervoor offer ten te doen, waarin echter niet een opzettelijk voorbij gaan van andere firma's gezien moet Worden. De heer Brounts'is niet tevreden gesteld met het antwoord van B. en W. Zeker hadden volgens hem 5 of 6 firma's moeten uitgenoodigd Worden. Weth. Houtman merkt op, dat 't hier slechts om een heel klein bedrag (ca. 350) gaat en dat evenals de fa. Karis ook anderen werden uitge sloten. Een andere keer krijgen deze Weer eens een kans. Op Verzoek van den heer Brounts zullen voortaan meer dan twee firma's Worden aange schreven. 't Advies van B. en W. wordt goedgekeurd. Idem, schrijven d.d. 29 Juni 1923, Afd. C. Waarbij ter vaststelling Worden aangeboden de rekening, de nota van winst- en verlies en de balans over 1922 van a. Gemeentewerken b. de Gemeentelijke Bezittingen en c. de Gemeentelijke Fondsen. In handen van de Commissie voor het onder zoek der rekeningen. Idem, prae-advies dd. 28 Juni 1923, Afd. A. no. 168/ naar aanleiding van een verzoek van B. en W. van Wijmbritseradeel om adhaesie te betuigen aan het adres van den Raad dier Gemeente, waarin wordt verzocht het daarheen te Willen leiden, dat de openbare godslastering strafbaar wordt gesteld in het Wetboek van Strafrecht. •B. en W. stellen voor hierop dadelijk in afwij- venden zin te beslissen. Besloten wordt hierop niet in te gaan. De heer L. v. Pelt Weet Wel, dat 't niet gemakkelijk valt, van hoogerhand 't vloeken te verbieden, óiaar hij dringt er toch op aan, daar het vloeken zoo in zwang is, dit verzoek van Wijmbritseradeel te ondersteunen, waardoor het dan misschien mogelijk Wordt, dat deze kwestie in de Tweede Kamer ter sprake komt. Weth. B o d d e s sluit zich hierbij aan Weth. is tegen plaatsel. verordeningen op dit punt. Weth. v. Y e 1 z e n deelt mee, dat het ge- heele College van meening was, dat het vloeken de laatste jaren is afgenomen. Verder meent weth., dat al werd een wet tegen het vloeken aangenomen, deze wet toch niet nuttig zou blijken, daar geen voldoende sanctie voor het onderhouden ervan zou kunnen gevon den Worden. En weth. heeft zich steeds tegen dergelijke Wetten gekant, daar deze het gezag ondermijnen. De heeren L. v. Pelt en B o d d e s re- pliceeren en blijven bij hun meening. 't Voorstel van B. en W. Wordt hierop in stemming gebracht en met 12 tegen 10 st. aan genomen. Tegen stemmen de heeren v. d. Tempel, Sc.heffers, Boddeös, L. v. Pelt, Sclireuder, Sla venburg, Swartjes, Evers, Kavelaars v. d- Most. Idem voorstel om hun college te machtigen in het tijdvak van JuliSeptember kasgelden op te nemen tot een bedrag van ten hoogste 1.000.000 Hiertoe Wordt besloten. Van regenten der Hofjes van Belois de reke ning over 1922 en de begrooting voor 1924. Van de Commissie stedelijk muziekkorps rekening over 1922. Van de St. Willibrordusstichting dc rekening der Bewaarscholen over 1922. Van de Commissie van beheer der fondsen herkomstig van de vernietigde Gilden de reke ning over 1922. Van de Vereeniging Volkshuisvesting de Ba lans, Winst- en verliesrekening 1922. Al deze gaan om advies in handen van de financieele commissie. Van de Fin.-Commissie een voorstel tot goed keuring van de begrooting over 1924 van 't Schied. Volksbadhuis. Dit voorstel komt nader in behandeling bij de Gem.-begrooting 1924. Van de Commissie Sted. Muziekkorps aanbie ding van de begrooting voor 1924. In handen van B. en W. Van de Kamer van Kooph. en Fabr. voor de „Beneden Maas" aanbieding van het jaarver slag over 1922. Wordt op voorstel van weth. Houtman ter visie gelegd. Weth. de Bruin wil opkomen tegen de wij ze, waarop de oorzaken der malaise in dit verslag beschouwd worden. Die liggen volgens hem niet aan de 48-urige Werkweek en de sociale wetten van Min. Aalberse. Nog verder wil spr. hierop ingaan, maar de voorzitter brengt in 't midden, dat spr. zijn boekje te buiten gaat door over den inhoud van het verslag te spreken. Ook Weth. v. V e 1 z e n is van meening, dat men over het verslag zelf in den raad niet moet spreken. Als er een verslag wordt ingediend be hoeft men immers ook absoluut niet altijd met den inhoud er van accoord te gaan. Weth. de Bruin is echter niet te overtui gen en wil over de kwestie doorpraten. De voorzitter ontneemt hem echter 't woord door het debat te sluiten, waarop weth. de Bruin met een protest tegen de leiding van den voorzitter de zaal verlaat. Ook de heer Hoek gaat collegiaal met hem mee. De stemming is echter spoedig Weer rustig. Idem van de Inrichting voor Doofstommen onderwijs te Rotterdam. Idem van de Commissie voor het Bewaarschool- onderwijs. Idem van de Huishoud- en Industrieschool en van de Commissie voor het gemeentelijk Grond bedrijf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2