DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EStf OMSTREKEN DITJES EN DATJES. 46ste Jaargang. Zaterdag 30 Juni 1923. No. 13680 Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD Binnenland. Gemengd Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT i Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Communisten over het communisme. In deze dagen van herlevende royeeringen van opposities in meerdere afdeelingen der Commu nistisch ePartij leest men in een artikel van Henr. Roland Holst in de „Comm. Gids" Nog minder dan voor de verstandelijke, deed onze partij voor do zedelijke bewustwording der arbeiders. Zij is er slechts zelden in geslaagd, geestdrift voor de communistische idealen op te Wekken. Zij heeft het coynnunisme niet bmnind weten te maken bij de arbeiders en dit komt voor namelijk,doordat zij zelve al te Weinig het com munisme belichaamt. Zij weet niet te bezielen, omdat zij zelve niet bezield is. Zij weet de arbei ders niet te binden en onderling te verbinden, omdat haar eigen leden niet in broederschap verbonden zijn. Er gaat geen warmte .van haar uit, omdat zij zelve koud, eigengerechtigd en dogmatisch is zij werkt geen nieuw leven in het proletariaat, omdat zij zelve onvruchtbaar is. En in „De Tribune" van een inzender H. de VV., die zich „gedurende een jaar bestuurslid cn oen tijd secretaris van een der grootste afdeelin gen" noemt Bij de leden geen spoor van zelfdenken, geen spoor van dat communisme, dat nog iets anders is dan een bepaald politiek inzicht, of een marxis tisch standpunt in de economie. Dat communisme dat beide inzichten samen doet gaan met een idealisme, dat is een geloof in de goede zaak, een vurige strijdgeest, een soepelheid in het aanhoo- ren van andere meeningen en een begrijpen van dezulken. Geen spoor ervan zeggen wij. Ontegen- zeggelijk, er Waren ijverige colporteurs en huis bezoekers, en vergaderingbezoekers,' enz. Maar wat geeft dat alles, zoolang dit Wordt gedaan, omdat het nu eenmaal besloten is Is dat cada- verdiscipline of niet Ter vergelijking met Russische toestanden de volgende brokstukken uit een rede van Lenin, medegedeeld in „Het Volk" van 10 Juni 1922 door Wijlen Jos. Loopuit, .Dat in de straatstrusts en in de gemengde bedrijven overal de beste communisten zitten, die zich hun Verantwoordelijkheid bewust zijn, is geen troost want zij verstaan van de voort brenging minder dan de gemiddeldekantoor klerk uit het kapitalistisch bedrijf, die de school van een of andere grooto firma doorgemaakt heeft .Veel wordt bij ons geschreven, omdat zoo te schrijven gebruikelijk is in den communisti- schen staat anders te schrijven daarin verboden is. Nuttiger dan al deze communistische leugens waarvan ik, die ambtshalve zooveel te lezen heb, menigmaal doodelijk onpasselijk word Veel nuttiger is het om naar de rauwe klasse waarheid te luisteren, die onze klassevijanden ons te hooren geven. Hierop hebben wij acht te slaan. Aan onze regeerende communistengroep ont breekt nog alle beschaving. Zie maar eens naar We krijgen hier dus zoo goed als zeker een Katholieke Openbare Leeszaal. Het blijde be richt dat bereids een geschikt pand voor dat doel is aangekocht, heeft reeds in de kolommen van dit blad gestaan en men kan er zeker van zijn, dat aan de uitwerking van het opgezette plan, niet ijver gewerkt Wordt. Het kenmerkt de commissie, die in een klein tijdsbestek en in bijna geruchtloozen arbeid zoo- Veel mocht bereiken. Allen zijn het zich Wellicht nog niet bewust, hoe groot de beteekenis is van het buitengewone werk, aan welks voltooiing men nu arbeidt. Dat kloeke heerenhuis met zijn koel-voorna- men gevel, hetwelk in onbewogen deftigheid de stille en stemmige Lange Haven siert, zal Worden ome eschapen in een arsenaal, een tuighuis van uitgelezen, geduchte Wapenen voor de geestelijke strijders, een goudmijn waarin wij allen kunnen, neenmoeten delven,naar de schatten van waar- beid en Wetenschap, om Kerk en Maatschappij daarmede te verrijken. Kennis is macht en die macht goed gebruikt, za' zijn bezitter ten zege strekken en de zaak Waarvoor zij gebruikt wordt, tot een geduchte stutse zijn. Kennis kweekt ook genegenheid. Niet ten onrechte toch zegt het spreekwoord onbekend maakt onbemind: Hoe warm gaan wij meevoelen met onze Kerk, wanneer wij uit haar glorierijke geschiedenis, die zoo zichtbaar onder Gods- leiding staat, den strijd leeren kennén, dien zij voor Waarheid en Recht, 19 eeuwen heeft moeten voeren tegen een wereld van vijanden, die haar vervolgd en ge loond hebben en tot op den huidigen dag, Haar rachten te overweldigen en te knevelen 1 Hoe noodig is het ook, dat wij onze tegenstan ders, die willens en wetens of ter goeder trouw, die bureaucraterimassa hier in Moskou. Leicien 4700 verantwoordelijke communisten die massa van bureaucraten Ik geloof eerlijk gezegd, zij worden door hen geleid. Zooals vroeger het over wonnen volk aan de hoogere beschaving van den overwinnaar onderworpen Werd, zoo zijn de 4700 een divisie van de allerbeste partijgenoo- ten aan de hoogere cultuur van de overwon nenen onderworpen. De communisten zijn een druppel in de zee van het volk. De voorstelling, dat zij alleen den socialistischen opbouw zouden kunnen bewerken, is kinderlijk. Alleen als wij het van de bourgeoisie zullen leeren en haar zullen kunnen dwingen langs door ons aangegeven we gen de Russische volkshuishouding op te bouwen zullen wij ons dctel bereiken. De communisten echter leven in den waan, dat zij alles Weten. Deze stemming kan ons te gronde richten Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal 'berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ■vnBHnmnnmanBmBnnHHManBBHai figste jaar niet rood is, wie op zijn veertigste Ilof van Intern. Justitie. Het Permanent Hof van Internationale Justi tie heeft gisterochtend uitspraak gedaan op het. verzoek om interventie aan de Poolsche regec- ring in de zaak tusschen cie Engelsche, Fransche ltaliaansche en Japansche regeeringen, eische- ressen, en de Duitsche regeering, gedaagde, be treffende de vraag op de Duitsche autoriteiten gerechtigd waren om op 21 Maart 1921 het stoom schip Wimbledon den vrijen toegang tot het Kanaal van Kiel te weigeren, waarbij eventueel het Hof zal hebben te beslissen omtrent de ver goeding van de schade-, aan dit stoomschip ve, - oorzaakt als gevolg van die Weigering Het arrest van het Hoi' werd in het Fransch (zijnde de authentieke tekst) door den President, dr. Loder, voorgelezen, waarna de griffier, de heer Hammershjold, den Engelschen tekst voorlas. Aan de tafel, bestemd'voor de agenten van partijen, had alleen de Poolsche vertegenwoordi ger, de heer Olechowski, plaats genomen. Het Hof, in hoofdzaak overwegend dat bij deze zaak de interpretatie van zekere bepalingen van het Verdrag van Versailles betrokken is en dat de Poolsche republiek voorkomt onder de staten, welke aan dit verdrag hebben deelgeno men, staat de tusschenkomst van Polen in de Wimbledonzaak toe en verwijst het voor de plei dooien in de hoofdzaak de zaak naar de zitting van 5 Juli. Treiib's ontwikkelingsgang. .De heer Treub, voorheen radicaal hervormer en felle bestrijder van het Marxisme," thans adviseur van het Indische grootkapitaal, is onlangs gedurende zijn verblijf in de tropen', de gast geweest van den Gouverneur-Generaal Fock. Het dagblad „De Locomotief" vertelt daar dit grapje van Toen prof. Treub gast was van den landvoogd en hij ten paleize met zijne excellentie zoo Wat van vroegere jaren te verhalen zat zei mr. Fock Nou Treub De dingen veranderen en de menschen veranderen. Ook jij bent veranderd. Zoo rose als vroeger, je weet wel, in 1903—04, ben je niet meer Met je Welnemen, waarde Fock, zei prof. onjuiste voorstellingen omtrent die geschiedenis verspreiden, met stukken kunnen slaan en zoo de waarheid, die nooit schaden kan de zege te bezorgen. Zoo ook de hedcndaagsche maat schappij bestookt met stelsels schoon van schijn maar innerlijk voos, dus onhoudbaar, heeft zij behoefte aan een keurkorps van mannen en vrouwen, dat, naast de velen, die zonder meer, in gerechtvaardigd vertrouwen de leiding dei- Kerk volgen, door een wetenschappelijk onder zoek voor zijn gehoorzaamheid redelijke gronden kan aanvoeren en voor de vorming van zoo'n kernleger is een uitgebreide boekerij 'n onwaar deerbaar hulpmiddel. Behalve het groot? nut dat goed onderlegden, in welken kring ook, kunnen stichten, geeft de geestes-ontwikkeling aan allen die haar bezitten, een verruiming van uitzicht en een verdieping van inzichtde voorwaarden voor het hooge genot der bewust-1 evenden. Aan goede gidsen is geen gebrek. Geen terrein of het is betreden en verkend door onze pioniers, die, volgend de leiding der Kerk, voor groote omdolingen zijn behoed en daardoor het verst doordrongen in de gebieden der Wetenschap want bij al het smalen op onze achterlijkheid, is het een feit, dat de grootste geleerden van den modernen tijd, Katholieken Waren. Hun arbeid zou te vergeefs zijn geweest, in dien wij hun kostbare vondsten bedolven lieten onder het stof en de vergaarde bouwstoffen niet gebruikten tot den uitbouw van Kerk en Staat. Een Katholieke Openbare Leeszaal met een keur van allerhande Werken en een steeds fris- sche aanvoer van onze beste tijdschriften, zal allen, die van goeden wil zijn gestadig dringen in de juiste richting. Waarom dan ook ieder, die steun verstrekken kan, met blijdschap moet toe snellen,om de oprichting mogelijk te maken van een monument, dat een sieraad zal zijn van Schie dam en het voorteeken van een nieuw 'tijdperk. Treub, wie met z'n twin heeft geen hart. Maar jaar nog rood is, geen hersens Met deze boutade heeft de heer Treub de on bestendigheid der vrijzinnige democratie goed getypeerd. De menschelijkc rede zal uitmaken wat goed of slecht is. Zoo vaart de .vrijzinnig-de mocraat. zonder vast kompas. Vandaag spreekt in hem het hart het luidst, morgen de.hersens. Hij dobbert tusschen sentimentaliteit en gezond ver stand, omdat de morecle grondslag het beginsel, dat beide harmonieus kan verbinden, ontbreekt. Neen, het is ook bij hem niet alles, louter materialisme, zelfs niet alles zuivere rede. De vrijzinnig-democraat zoekl naar een ethisch im peratief, dat hij zou kunnen erkennen als hoogste autoriteit. Maar hij vermag niet in te zien, dat zedelijkheid alleen dan inhoud en vastheid kan hebben, als zij rust op vaste en eeuwige grondsla gen en buigt naar hoogere dan menschelijke wet. Ja, de dingen en menschen veranderen, ook bij ons. Omdat de mensch heden zwak, morgen sterk is. Maar de eeuwige wet van God blijft onver anderd. Zij geeft voor alle tijden en gebiedt aan alle mensche hetzelfde richtsnoer voor onze da den rechtvaardigheid plus liefde. („Tijd"). Fraude? Te Amersfoort is gearresteerd zekere R. procutatiehouder van het filiaal Bus- sum van de Bank der firma van der Zoo de Jong n Ophoven wegens vermoedelijke fraude ten nadeele van genoemde bank te Amersfoort. Aan de gevolgen overleden. De bakker Knippenburg te Zevenaar, die voor enkele dagen een ongeluk kreeg met zijn motorrijwiel is heden aan de verwondingen bezweken. Hij was gehuwd en vader. Dure kersen. Op de dagelijksche kersen- veilingen te Tiel is de aanvoer nog zeer klein, veel te klein voor de groote vraag, die er naar deze vrucht blijkbaar bestaat, waarvan het groot aantal aanwezige kooplieden het beste bewijs'is. De prijzen zijn ook dientengevolge nog onge kend hoog. Heden werd nog tot 86 cent per K.G.- besteed en gisteren (Donderdag) van 78 cent tot ƒ1.terwijl op de veiling der „Tielsche Vei- lingsvereeniging" zelfs niet minder dan tot 1T5 per K.G. werd betaald, een prijs zóó hoog, dat men bij menschen heugenis die zeker niet zal herinneren en nooit zal mogelijk geacht hebben. Vele kooplieden moeten onverrichter- zake huiswaarts gaan, ook door de fabelachtige prijzen. De campagne aan de vruchtenfabriek maatschappij de Betuwe",alhier,die j.l. Dinsdag reeds zou aanvangen, is door den nog geringen aanvoer en de hooge prijzen uitgesteld tot 3'Juli. Voor vele vrouwen en meisjes is dit een tegen slag. Een woesteling. Een zoetelaar te Louis ville, Kentucky, heeft zijn 15-jarige dochter, die Wie de Kamerverslagen de vorige heeft ge- gevolgd, zal de treurige houding hebben kunnen gade slaan, die de Kamerleden in hun zelfzucht hebben aangenomen. Wat toch w'as het geval Er zijn nog heel wat Kamerleden, die, wijl zij vóór hun verkiezing ambtenaar waren, behalve hun ruime vergoeding en dito pensioen, nog als extraatje een z.g. non-activiteiLs salaris inpal men, waarvoor zij niets te doen hebben, dan het zelve op te strijken een bezigheid, die zij den eersten van de maand prompt bedrijven. De minister van financiën, die deze veiligstel ling in 't vierkant, der volksvertegenwoordigers blijkbaar en terecht, al te bar vond, wilde, mede in verband met de bodem-zichtbaarheid van de schatkist, hier een eind aan maken, alzoo de heeren tevens een prachtig middel aan de hand doende, om hun eer en waardigheid, die bij hun jongste vergoeding-buitmakerij geknauwd en gekneusd was, eenigermate te herstellen. Maar helaas de minister had te gunstig o\ ei hun karakter gedacht. De ontvangst van zijn voorstel was van dien aard, dat hij om te redden wat te redden viel aan de booze mannen beloofde, dat ze hun dubbeltjes tot aan de volgende ver kiezing konden afhalen. Er was geen goed aan te doen. Troelstra, de nobele spiegclvechter tegen het kapitaal, sprong met 't klamme angstzweet op zijn huid, naar voren en toen zijn poging tot verdonkeremaning per doofpot-methode, misluk te, smeekt* hij den minister, omd< n ambtenaar- Kamerleden zoolang zij zitten zouden,al was het „levenslang", hun duiten te laten behouden, De minister,ontmoedigd,lief 't toen maar aan de heeren over. De uitslag is bekend. Slechts 15 leden hadden eergevoel genoeg om tegen het roode voorstel te stemmen. Vijf katholieken waren er onder die tegen- hij verboden had, naar een picnic te gaan, het geen zij toch had gedaan, doodgeschoten als ook een vriendinnetje van haar, 3 personen gewond en daarbij zichzelf doodgeschoten. Hij had daar voor twee revolvers en 90 patronen bij zich ge stoken. Hij stond bij1 de politie ongunstig bekend. Zijn vrouw is eenige jaren geleden onder geheimzinnge omstandigheden verbrand, en zijn broer is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord. D e K u K I u x KI a n. Ondanks do aan vallen der pers en in spijt van alle verbodsbe palingen op geheime vereenigingen zoo schrijft de „Tribune" uit New York schijnt hét, dat de Ku KJux Klan in de Oostelijke staten snel groeit. Groote vergaderingen van gemaskerde en met kappen bedekte mannen wordt herhaal delijk in de omstreken van New York gehouden. Gisteren vergaderden wederom een 3000- tal leden der Klu-Klux-Klan op Long Island, om getuige te zijn van de inwijding van 900 candidaat-leden. De leden kwamen in 500 automobielen langs vooraf bepaalde Wegen, teneinde opzien te vermijden en verzamelden zich in het openveld toen de schemer begon te vallen. Aar d s c h okken, Volgens particuliere brieven uit Sjanghai is het Siberische schier eiland ICamtsjatka sedert medio April door 195 aardschokken geteisterd. Tal van gebouwen Werden verwoest. Tegelijkertijd Vonden zeebe vingen en springvloeden plaats. Vervoer van 200 m i 11 i o e n d o 1- 1 a r. De Bowery Savings Bank in Down Town te NeW-York betrok jl. Zaterdag haar nieuw kantoorgebouw in de bovenstad meldt de „Daily Telegraph." Het was daarom noodig dat alle waarden der bank en de inhoud der safes in totaal ten bedrage van 200 millioen dollar werden overgebracht. Dat is nogal Wat zelfs voor New- York en er Werden dan ook uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen. De kostbare last werd vervoerd in veertien gepantserde automo bielen Waaruit aan alle zijden machinegeweren dreigden, terwijl het voor dit. transport bestemde personeel bovendien nog sabels en revolvers droeg. Een honderdtal politieagenten zette den Weg af, waarlangs de transportwagens, met tus- schenpoozen van telkens vijf minuten, in snelle vaart naar het. nieuwe gebouw reden. Deze scher pe maatregelen werden noodig geacht met het oog op het feit, dat eenige jaren lang een aantal auto-bandieten New-York onveilig maakten. Men moet dan ook toegeven, dat gepantserde auto's, die den kostbaren last in ingebouwde stalen safes vervoerden en bemand waren met duchtig gewapende en voor hunne taak bereken de mannen, vrijwel onneembaar waren. Voor de eventueele nabestaanden der bij dit transport betrokken manschappen, waren speciale verzeke ringen .gesloten tot een totaalbedrag van 10 millioen pond sterling: stemmers n.l. v. Dijk, Hermans, Knigge, v. Vuuren en Kooien. Hun namen mogen Wel in een goud lijstje prijken. De anderen zagen er geen bezwaar in. ter- wille van eenig voordeel, in de kaart van hun tegenstanders te spelen. O tijden, o zeden 1 Het is bekend, dat de Kamer gemakkelijker een geheel ministerie kan ontslaan, dan één cle- partements-ambfenaar. Voor zoo'n vaste betrekking is veel te zeggen, maar als zij aanleiding en gelegenheid gaat geven voor een schromelijke willekeur, dan dient er in 't belang van bet algemeen toch paal en perk aan gesteld te worden. De vorige Week heeft de heer Marchant, in de Tweede Kamer er op ge- Wezen, dat een wet van Maart 1920 tót dusver niet is uitgevoerd, vermoedelijk,omdat de ambte naren van het departement, die haar zullen heb ben uit te voeren, bij de samenstelling daarvan hun zin niet hebben gekregen, 't Is sterk Een paar dagen daarna Werd door het af- deelingshoofd van het ministerie van Koloniën aan een van onze groote bladen, die inlichtingen kwam inwinnen omtrent de Ned. Indische lee ning, opzettelijk een misleidende mededecling gedaan doordat men te Londen eerlijker was ondervond het blad echter geen onaangenaam heden. De minister, die werd ingelicht, haalde zijn schouders op. Het parada-korps te Arnhem, de kostbare „Ge le rijders",is eenige jaren geleden opgeheven, wat niet belet heeft, dat het bewuste korps nog steeds In volle bloei verkeert, ten koste van de kwij nende rijksmiddelen. Er schijnt niets aan te doen te zijn. De minis ter mist blijkbaar de middelen om het lijdelijk verzet.van zijn onderhoorigen te breken. Wij schrijven 1923. Maaslandus.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5