Het geli^iniziiiuigc raadsel DMGBLADWDOR SCHIEDAME/V OJftfSTREKEN. FEUILLETON. Het oordeel van „De Voorwaarts' over een groot man. 46ste Jaargang. Dinsdag 3 Juli 1923. No 13682. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. „De Voorwaarts" is weer eens erg gebelgd ge weest. Onder den titel „de Heer Seijpel spreekt" bracht het blad onlangs een artikel over den Oostenrijkschen Kanselier, den heer Seypel. De naam Seijpel wekt blijde gedachten in Oostenrijk. Door vriend en vijand wordt hij geprezen als de redder in den nood, behalve door de socialisten en communisten, want het is een priester, en de zwarte toga maakt de roode heeren kleurblind. Het was allerbedroevendst om aan te zien, hoe het arme Oostenrijk zijn ondergang te gemoet snelde. Niets scheen het in zijn vaart te kunnen stuiten. Goddank, daar verscheen een reddende engel in den nood en men kan het lezen in de dagbladen, hoe het arme volk daar langzamer hand weer op adem begint te komen met het vooruitzicht op een betere toekomst. Die reddende engel is de Oostenrijksche Kan selier dr. Seypel. Aan zijn stevige hand, waarme de hij de teugels houdt en aan zijn opofferende liefde dankt Oostenrijk zijn opleving en redding. Dat wordt overal van de daken verkondigd be have natuurlijk, gelijk wij boven zeiden, in de roode buurten. De „Voorwaarts" is daar de tolk van. Het waarheidlievend blad zal eens vertellen, wie nu eigenlijk die Seijpel is. Hij is een man van de meest zware reactie een, die niets beter wist te doen, dan de groote banken, groot-industriee- len grondbezitters niet alleen van lasten te ver- schoonen, maar ze zelfs te subsidieeren en voor verliezen te schadeloos stellen met hekgeld, dat door sluiting van ziekenhuizen, asyls en scholen en uit de drukkende ellende der arbeidende lagen wordt overgelegd. Die mijnheer Seypel is er een, die van de gelijkmaking, niets hebben moet, maar het voor Gods beschikking houdt, dat er rijk en arm moet zijn. Het is een mijnheer, die een politiek voert, die den broeder zonder mantel het hemd of zelfs het vel over de ooren wil trek ken, opdat de bezitter der twee mantels zich ook nog een pels kan aanschaffen. En die mijnheer Seijpel let goed op is een Katholiek priester en let weer goed op „hij verzuimt geen morgen de mis te lezen.' En neemt, eiken morgen het lichaam des Heeren in zich op" Die Seijpel eindelijk goed onthouden als 't u belieft is „een man, die eiken morgen zijn gelofte vernieuwt, zich plechtig vereenigt met het lichaam des Heeren." Nu begrijpt de lezer al, dat die Dr. Seijpel in het oog van de „Voorwaarts" niet deugt en niets goeds kan tot stand brengen. Want aan alle priesters hebben de Voorwaarts-menschen een gloeiende hekel, omdat het mannen zijn van de meest zwarte reactie, die vijandig staan tegen over de misleiding van alle roode demagogen. Op waarlijk cynische wijze sluit dan ook de schrijver in de Voorwaarts" zijn artikel. „In de Bergrede prees de Verlosser hen zalig, die daar dorsten naar gerechtigheidEn daar eerder een kemel door het oog van een naald gaat dan dat een rijke in het koninkrijk der He melen binnentreedt, botst het vermoedelijk tegen den zin voor gerechtigheid van Zijn Hoogeerw. Dr. Seypel, dat zij, die den hemel open zullen vinden tot de vreugden, die hun wachten hier namaals, ook hier op aarde het goed zouden heb ben, Hij streeft naar evenwicht, door voor hen, die met aardsche goederen gezegend zijn, hier beneden het paradijs in te richten, dat zij daar boven zullen moeten missen en houdt het voor niet meer dan billijk, dat voor de armen, wien i Het is buitengewoon interessant, mijnheer Crans, tenminste men kan het interessant maken. En dat zal noodig zijn. De lezers vinden, dunkt me de laatste dagen niets in hun blad, dat hen ook maar eenige sensatie geeft. En dat is toch hard noodig. Dat weet ik wel, dat weet ik wel, antwoordde de hoofdredacteur van „Het Eerste Nieuws", maar des te beter zou het zijn, indien wij dan Wel iets bijzonders konden geven. En meent u, dat deze zaak geschikte copie oplevert, dat hier wat van te maken valt Dat meen ik zeker. Het is een alleszins ge heimzinnige geschiedenis. De andere haalde nauw merkbaar de schou ders op. Als het een moord was, zei hij, of een geheim zinnige verdwijning. Maar een dreigbriefDat is iets alledaagsch en bovendien tien tegen één hebben we hier te doen met een flauwe grap, oen bangmakerij uit aardigheid. Dat meent de politie ook. Het blijkt uit het politierapport. En mijnheer Crans wees zijn chef op het rap port, dat deze vóór zich had liggen. Advertentiëns 15 regeh 1.75 slke rsgsd danrbovan 35 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. daarboven het paradijs wacht, het leven op aarde op zijn minst tot een hel worde." Is het niet potsierlijk hier die wolf in schaaps vacht een beroep te zien doen op den Bijbel en nog wel op de Bergrede van den Verlosser. Wat een huichelaars en comedianten, wat een schijnheiligen De roode heeren moeten van den Bijbel niets hebben, ze verfoeien én haten hem zelfs en hechten er niet het minste gezag en niet de minste waarde aan. Die Bijbel toch bevat voor hen niet het Woord Gods, doch hij is een boek vol sprookjes en legenden. Maar wanneer zij -meenen een of andere tekst te kunnen gebruiken om ons te bestrijden of om hun onzinnige beweringen te staven, dan is die Bijbel hun welkom en dan doen zij juist of dat boek ook voor hen de grootste waarde en het grootste gezag heeft. Is het dan niet potsierlijk, wanneer wij hier boven de Voorwaarts" een beroep zien doen op den Bijbel. Zoo heiligt bij hen het doel de midde len. Bij ons echter is die Bijbel een verheven en heilig boek geschreven onder de ingeving van den H. Geest en bevattend het woord van God. En in dien Bijbel spreekt Christus tot ons „Wacht U voor de valsche profeten, die tot IJ komen in schaapskleeren doch inwendig grijpende wolven zijn." En daarom als de Voorwaarts het beleid van Dr. Seijpel wil critiseeren dan moet zij zich niet met huichelachtige vroomheid op den Bijbel gaan beroepen, vooral niet als aan die critiek een minder edel motief ten grondslag ligt. Im mers in het artikel van de Voorwaarts is geen eerlijke critiek op het beleid van Dr. Seypel aan het woord, maar een verdachtmaking en laster van het minste allooi,voortkomend uit jaloesie en papenhaat. Een bekende dichter heeft ons geschreven „het behaagt de wereld het stralende zwart te maken en het verhevene te werpen in den drek." Zoo is het, maar Iet dan op het karakter dier zwartmakers en drekwerpers. En Iet dan op die Voorwaarts-menschen, die al jarenlang praten van gelijkmakerij, doch die tevens op de schandelijkste manier het volk misleiden, omdat zij in eigen partij het tergendste standsverschil kweeken -let maar op die Voor waarts-menschen, die met schreiende oogen spreken van den broeder zonder mantel, wien het hemd of zelfs het vel over de ooren wordt getrokken, terwijl zij zelf arme employé's ijs koud op straat zetten die zalvend naar de leer van Christus verwijzen en intusschen door woord en teekening den godsdienst bespotten en belachelijk maken. Neen Voorwa arts-man Uw edele taktiek is te doorzichtig. Trek maar liever Uw schapenvacht uit en toon U dan maar eens in Uw ware ge daante. Geloof mij, dat de nobele figuur van Dr. Seijpel dan allergunstigst bij U af zal steken. W. Buitenlandsch Nieuws. HET HEKSTE. Naar uit betrouwbare kringen verluidt, staat de Belgische regeering op het punt, stappen te nemen, welke de Fransche en Britsche regeeringe zouden kunnen bewegen, op een beperkte con ferentie, waaraan twee Britsche, twee Fransche en twee Belgische ministers zullen deelnemen, de geheele kwestie der bezetting van het Roer gebied en, in verband daarmede, die der scha deloosstelling, te onderzoeken. Het Fransche antwoord is te Londen nog niet ontvangen. Hoor eens, riep deze, dat is het juist wat mij aanstaat. Professor Evan ontvangt een dreig brief. Hij hecht er zelf geen beteekenis aan, maar vindt toch aanleiding de politie te waarschuwen. De politie meent ook, dat het geval weinig be- teekent, denkt aan een grap. En daarom zullen de bladen van deze zaak ook weinig drukte ma ken. Maar te zaak kan toch ernstig zijn en daarom vatten wij die aan. De laatste woorden klonken zeer gedecideerd en mijnheer Crans, die den hoofdredacteur kende, wist, dat deze niet tot andere gedachte te bren gen zou zijn. Goed, zei hij, dan maken wij er werk van. Maar wie meent u, dat we er op af zullen stu ren. Ik zou gaarne zien, dat u zelf de leiding neemt. Misschien kan dat jonge mensch, dat wij pas hebben, u behulpzaam zijn.Maar als het noodig is den professor zelf te ondervragen, dan kunt ge hem niet sturen, ga dan zelf. Mijnheer Crans knikte. In orde zei hij, ik hoop, dat het iets geeft. Ik heb zoo'n voorgevoel, dat dit werkelijk het geval zalzijn,sprak de hoofdredacteur lachend En hij zette zich aan het schrijven, een teeken voor Crans, dat het onderhoud was afgeloopen Mijnheer Crans begaf zich naar zijn eigen kamer. Hij was niet bijster tevreden. Is dat nu een werkje om aan een ernstig man op te dragen, mompelde hij, als wij er veel over IN HET BEZETTE GEBIED. In verband met den treinaanslag te Duisburg meldt de „Vossische Zeitung" uit BuerDe commandeerende Belgische generaal heeft voor dit geheele gebied een algeheel verkeersverbod uitgevaardigd, dat zoowel bij dog als bij nacht van kracht zal zijn.Hierdoorwordt. ook het tram- en voertuigverkeer stilgelegd. Bovendien heeft hij de sluiting van alle winkels gelast. De Belgen hebben gister bij Dorsten geen treinen meer tot het bezette gebied toegelaten. Deze maatregel hangt met de afsluiting van het bezette gebied samen. De Ullsteindienst meldt uit Essen Na af kondiging van den verscherpten staat van beleg te Duisburg, hebben Zondagnacht in enkele wijkn van de stad schietpartijen plaats gehad. Daar bij werd in de wijk Beek op het marktplein een zestienjarige jongen doodelijk gewond. De knaap is inmiddels in het ziekenhuis overleden. EEN VERZOEK VAN Z. H. DEN PAUS. Uit Rome wordt gemeldt Ten zeerste ont roerd over den aanslag, welke den 30sten Juni op den trein bij Duisburg gepleegd is, heeft de H. Vader door kardinaal Gasparri het volgende telegram aan den nuntius te Berlijn doen zenden „Terwijl de LI. Vader in Zijn brief de mogend heden tot een vriendschappelijke overeenkomst poogt over te halen en haar vraagt alles na te laten, wat deze in den weg kan staan, betreurt Hij het levendig daden van sabotage in de bezette gebieden te moeten vernemen en andere misda den, welke onder het mom van passieven tegen stand gepleegd worden. De HVader draagt u op met alle kracht op te treden, opdat de Duitsche regeering eens voor goed 'n dergelijken misdadiger, tegenstand ver oordeelt, gelijk deze ook door den Paus zelf veroordeeld Wordt." DUITSCHLAND. Op een conferentie van de socialistische mijn- Werkers uit Silezië werd ongenoegen te kennen gegeven over de huidige politiek der tegenwoor dige regeering. Aangedrongen werd op het ont slag van den directeur der Duitsche Reichsbank. Daar men veronderstelde dat men deze eisch niet zou ingewilligd krijgen, werd besloten het kabi net Cuno zooveel mogelijk^dwars te zitten. De „Voss. Ztg." teekent hierbij aan, dat ook het centrum grootendeels deze bezwaren deelt, daar het ontevreden is over de deviezenverorde- ning en over wat de Duitsch-nationalen aan af- weermaatregelen treffen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Ismet, Pasja heeft aan de hoofden der geallieer de delegaties een nota doen toekomen, waarin hij er zich over beklaagt, dat men nog geen op lossing heeft gevonden voor de kwestie der ont ruiming van Constantinopel en der coupons. Ismet verzoekt de conferentie over te gaan tot de bestudeering van deze essentieclc vraagstuk ken, welke nog hangende zijn. DE VOLKENBONDSRAAD. Uit Genève wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld De Volkenbondsraad is gister onder voorzitterschap van Salandra bijeengekomen.Be sloten werd.de Saarkwestie 'teerst te behandelen DE OOSTZEE-STATEN. Officieel wordt medegedeeld, dat op 7 Juli een conferentie der Oostzee-staten, vertegen woordigd door hun ministers van Buitenlandsche Zaken, te Riga zal aanvangen, Polen en Litauen zullen eveneens op de conferentie vertegenwoor digd zijn. schrijven, loopen wij de kans ons belachelijk te maken. Hij was echter geen man om lang boos te zijn en zeker niet om uit boosheid na te laten wat zijn plicht was. Dus Tiet hij den jongsten reporter mijnheer Werner, vragen even bij hem te komen. Na slechts enkele minuten trad deze binnen. Wel Werner, zei Crans, je hebt zeker gehoord van dien dreigbrief, dien professor Evan ont vangen heeft Zeker, mijnheer Crans, ik ben zelf op het po litiebureau geweest om het dagelijksch rapport in te zien. Precies. En de politie beschouwt het niet als iets ernstigs Heelemaal niet. Vertel me eens wat is er eigénlijk gebeurd De professor ontving de vorige week een kort briefje, waarin hem medegedeeld werd, dat hij binnen acht dagen gedood zou worden. Het brief je was getypt en bevatte geen onderteekening. En verder Verder niets. De professor lachte er wat om. Maar Zondagavond sprak hij er met een paar 1 vrienden over en die hebben hem aangeraden de politie toch met het feit in kennis te stellen. Dat heeft hij gedaan, Maandag, en de politie heeft een onderzoek ingesteld. Maar daar de professor zeker weet geen vijanden, geen doods vijanden althans te hebben, is de politie met hem van meening, dat het alles op een flauwe AMERIKA EN EUROPA. Uit New York verneemt de „Times" De vroegere redacteur van de Ladies'Home Journal Eduard Bok heeft een prijs van 100.000 dollar uitgeloofd voor den Amerikaan, die een practisch plan ontwerpt voor Samenwerking van Amerika met de overige mogendheden in het belang van den wereldvrede. De commissie, Welke dit plan beoordeelen zal, bestaat uit vele bekende per soonlijkheden, zooals John David, rechter Hawn, Frank Vanderlip, en de schrijfster Esther Lape. De helft van den prijs zal worden uitbetaald aan den door de commissie bekroonden ontwerper, terwijl de tweede helft zal worden betaald, als het plan door den Senaat Wordt aanvaard. Zooals bekend is Eduard Bok van Neder- landsche afkomst. Hij was, zooals gezegd, een tijd lang redacteur van het Ladies' Home Journal doch trok zich uit het zakenleven terug om zich aan vraagstukken van algemeene wel vaart te wijden. CHINA. Het leger van Soen Jat Ben is langs het Noor delijke front opgerukt en heeft Ving Tak bezet. Uit Vih Tsjau aan het Oostelijk front wordt gemeld, dat daar hevig wordt gestreden. Men verwacht, dat ook op het Westelijk front de strijd spoedig zal ontbranden. ALLERLEI. Uit Brussel De Belgische regeering heeft besloten een antwoord te zenden op het jongste schrijven van den Paus aan den Kardinaal- staatssecretaris Gasparri. De Zweedsche kroonprins heeft zich ver loofd met lady Louise Mountbatten, nicht van den Engelschen koning. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Es sen De Kruppfabrieken zijn gister gedeeltelijk door dc Franschen bezet. Voorloopig is dit het geval met de gieterij, het ketelhuis, de eleetri- sche centrale en de constructiewerkplaatsen voor locomotief- en wagonbouw. Een gedeelte der arbeiders kon daarom niet aan het werk gaan. Uit Moskou. De Russische aartsbisschop Antonin, die bekend is als de voornaamste tegen stander van den patriarch Tichon en steeds heeft aangedrongen op diens ontzetting uit zijn ambt, is thans zelf door den Oppersten Raad der Rus sische Nieuwe Kerk afgezet. Uit Napels. Pietravalle, de ondervoorzitter van de Kamer, het slachtoffer van den aanslag van 28 Juni, is overleden. Uit Londen Gisterochtend is er plotseling een staking van havenarbeiders te Huil uit gebroken, die tegen den middag ernstig dreigde te worden. Ongeveer 6000 arbeiders hebben het werd neergelegd. De stakers gedragen zich echter ordelijk. Meer dan 10.000 kisten met vruchten uit Fransche, Nederlandsche en Belgische schepen zijn niet gelost. Ook te Grimsby, Bristol en Gardif zijn plotse linge stakingen uitgebroken om dezelfde reden, n.l. het van kracht worden van de nationale overeenkomst, waarbij de loonen met 1 shilling per dag worden verlaagd. De bond van transportarbeiders weigert, de staking goed te keuren. Ladingen mot bederfe lijke goederen, voornamelijk fruit en groenten, loopen gevaar. De koning en de koninging van Roemenië zijn van hun bezoek aan Polen te Sinaia terug gekeerd. grap berust. Hm, zoo. Zie eens, het is mogelijk, dat die brief toch iets te beteekenen heeft. De hoofd redacteur meent althans, dat dit mogelijk is. En hij verwacht, dat wij er werk van maken. Ik zal je eerlijk zeggen, dat naar mijn idee de kool het sop niet waard is. Maar je moet toch eens probeeren of er niet wat van te maken valt. Best, mijnheer Crans, ik zal het probeeren. We zullen het samen beproeven, dat wil de hoofdredacteur zoo. Hij meent, dat als professor Evan ondervraagd moet worden, het beter is, dat, ik daar na toe ga. Oh, pardon,.maar ik ben reeds al bij hem ge weest. Mijnheer Crans zag den jongen reporter even verbaasd aan. Is het waar, ben je er al geweest, riep hij. Ja, toen ik van het politiebureau kwam, ging ik voorbij het huisvan den professor en ik dacht, ik neem meteen zoo'n kans waar om iets meer van dat geval te vernemen. Crans knikte. Mooi zoo, zei hij, je zult een goed journalist worden. Werner, je hebt tenminste initiatief. En als je er toch al geweest bent, behoef ik niet meer te gaan. Maar vertel me eens, wat zei de professor eigenlijk Kon je gemakkelijk tot hem doordringen (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1