Binnenland. R. K. Universiteit. Het Bestuur der St. Radboudstichting deelt ons mede dat door het College van Curatoren der R. K. Universiteit tot voorzitter van het college is gekozen F. A. M. van Schaeck Mathon, Burge meester van Nijmegen dat door het Bestuur der St. Radboudstich ting als Secretaris van Curatoren is benoemd Mr. C. Prinzen te Oosterbeek, die reeds Secretaris was van de Commissie van Organisatie, welke functie hij tevens blijft voortzetten tot de ope ning der Universiteit. Provinciale Staten. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen voor lo. Voor het geval de afd. Delft der Zuid- Hollandsche Vereeniging „het Groene Kruis" otfder goedkeuring van Ged. Staten de voor de oprichting van een dag- en nachtverblijf voor tuberculoselijders in de gemeente Delft benoodig- de gelden tot een bedrag van ten hoogste /160000 van de Rijksverzekeringsbank leent, Ged. Staten te machtigen het noodige te verrichten opdat de provincie zich voor genoemde afdeeling ten behoeve van de Rijksverzekeringsbank "borg stelle voor hetgeen die afdeeling aan genoemde Bank mocht verschuldigd worden terzake van bedoelde leening, mits tot zekerheid voor een eventueele vordering uit dezen hoofde van de provincie op genoemde afdeeling deze laatste liypothecair verband verleene op het terrein c-n de gebouwen der op te richten inrichting 2o. voor het geval het aangaan van de sub. lo. bedoelde geldlectiing bij de Rijksverzekerings bank mocht afstuiten op bezwaren van het bestuur van genoemde afdeeling of van Ged. Staten, aan die afdeeling, ten behoeve van de voorgenomen oprichting van een dag- en nacht verblijf voor tuberculoselijders in de gemeente Delft een bedrag van ten hoogste 160,000 ter leen te verstrekken onder hypothecair verband op het terrein en de gebouwen der op te richten inrichting, en onder nader te bepalen voorwaar den. Ged. Staten stellen voor, aan de provinciale commissie ter bevordering van de geitenfokkerij in Zuid-Holland voor het jaar 1923 een subsidie van 3000 uit de provinciale fondsen toe te ken nen ten behoeve van den Roomsch-Katholieken en den Neutralen Bond van geitenfokvereenigin- gen in Zuid-Holland. Ruys de Beerenbrouck te Volendam. Gistermiddag heeft de minister van binnen- landsche zaken en landbouw het aangekondigde bezoek aan de eendenhouderijen te Volendam gebracht. In gezelschap van de heeren dr. P. van Hoek, directeur-generaal van landbouw, mr. Ch. van de Bilt, lid der Tweede Kamer, en dr. B. J. C. te Hennepe Jzn., van de Rijksserum- inrichting, werden de verschillende terreinen bezocht. Na het bezoek aan Volendam is de minister naar Hoorn gegaan. Met pensioen. Naar men verneemt zullen de generaals J. F. B. Kalff, commandant van de Ille Divisie, W. L. F. C. Ridder van Rappard, commandant van de IVe Divisie, en W. H. C. Boellaard, inspecteur der Infanterie, zoomede de kolonels W. Laats- man, plaatselijk commandant der Residentie,, en H. J. Furstner, commandant van de Ie Brigade Artillerie, met 1 October a.s. den dienst Verlaten. De verkiezing van de leden van de Eerste Kamer. Naar wij vernemen, is de nieuwe regeling voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer, waaraan met grooten spoed op het departement van binnenlandsche zaken en landbouw werd gewerkt, thans geheel gereed. De onderteekening van het desbetreffende Koninklijk besluit ter uitvoering van de gewijzigde Kieswet hééft door het verblijf van de Koningin in Engeland! eenige vertraging ondergaan, doch gisteren zijn aan den Commissaris van de Koningin in voldoenden getale de verschillende formulieren, door de nieuwe regeling vereischt, toegezonden, teneinde deze tijdig, vóór 10 Juni, den.dag van de candi- daatstelling, voor de Statenleden beschikbaar te kunnen stellen tevens is daarbij een circulaire gevoegd met nadere inlichtingen voor de com missarissen der Koningin. Bovendien zijn zij in kennis gesteld met den inhoud van het weldra in het Staatsblad te verwachten uitvoerings besluit. Met het oog op den spoed zijn ditmaal alle formulieren gereedgemaakt op de Algemeene Landsdrukkerij. Vijf verschillende formulieren zijn voor de verkiezing benoodigd, te weten 1. formulier voor de candidaatsstelling, 2. formulier voor de schriftelijke verklaring, bedoeld in art. 114 c. der Kieswet, 3. formulier voor personen, die gemachtigd worden, de lijsten te verbinden, 4. stembiljet voor Staten-leden, 5. proces-verbaal van de stemming, dat in de zitting van de Provin ciale Staten wordt opgemaakt.. Ingetrokken vervoerverboden. De minister van binnenlandsche zaken en land bouw heeft, met ingang van 2 Juli I. ingetrokken zijn beschikking van 8 Juni, voor zooveel daarbij werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit een kring omvattende de gemeenten Oversehie, Schiebroek en den Kleiweg onder Hilligersberg II. het vervoeren of doen vervoeren van her kauwende dieren en varkens verboden uit een kring, omvattende de Hoog- en Laag-Schieveen- sche, de Hoog- e n Laag-Oudendijksche polders met inbegrip der omringende wegen en dijken in de gemeente Oversehie, alsmede de gemeente Schiebroek en den Kleiweg onder Hilligersberg JII. bepaald, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het onder II bedoelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan Worden toegestaan door de betrekken burge meesters onder de door den inspecteur van den veeartsenijkundige dienst te Rotterdam aan te geven voorwaarden. Het Roode Kruis. Het dagelijksch bestuur van- liet Nedcrlandsch Roode Kruis heeft het voornemen, in de maand October van dit jaar een groote actie op touw te zetten, om gelden te verzamelen voor zijn vre deswerk; Meer bijzonder ligt het in (je bedoeling te trachten, leniging te brengen in den nood.die tengevolge van verlerlei omstandigheden- in ons land geleden Wordt. De wijziging van de .huurwetten. Het Staatsblad no. 305 bevat het Kon. besluit van den 26sten Juni, tot. vaststelling van hot, tijdstip van inwerkingtreding van de wet van 2 Juni 1923 (St.bl. no. 235), houdende wijziging van de HuUrcommissieWct en deHuuropzeggings- wet. Daarbij is bepaald dat deze wet in werking treedt met ingang van 1 Augustus a.s. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Schiedam vergadert op Vrijdag 6 Juli 1923, te 8 uur mm. in het ge bouw „Eendracht" aan het, Plein „Eendragt". De agenda vermeldt o.m.: 1. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1922. 2. Voorstel van B. en W. om alle openbare scholen voor G.L.O. terug te brengen tot 6- klassige en het 7e leerjaar in een nieuW te stich ten school te centraliseeren. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van f 1000.— voor de inrichting van een lokaal van School B. aan de Zwartewaalsche- straat als keuringslokaal voor den Schoolartsen- dienst. Gemeentelijk grondbedrij f Aan het dezer dagen verschenen verslag van het Grondbedrijf der G-meerite Schiedam over 1922 ontleenen wij het volgende Ten behoeve van het bedrijf Werden aangekocht 3035 M2 grond van het Hoogheemraadschap Schieland voor 12140. Verkocht Werden diverse perceelen tezamen groot 10267 M2 in totaal voor 174554.20, ter wijl in erfpacht werden uitgegeven 4871 M2, Waar van de gezamenlijke grondwaarde Werd bepaald op 75981.50. Aan de Gemeente werden uitgegeven, voor school- en woningbouw, 5152 M2. tezamen voor 86788.80. In verband met de grenswijziging tusschen de gemcentén Rotterdam en Schiedam werd met Rotterdam een ovérèenkomst gesloten waarbij die gemeente aan Schiedam overdraagt de haai- in eigendom behoórende perceelen, westelijk van de nieuwe grens, 1. gelegen in den polder Oud1- Mathenesse, 2. deel uitmakende van Schielands Hoogen Zeedijk en 3. gelegen in den polder Nieuw-Mathenesse. Door Schiedam worden aan Rotterdam over gedragen de haar in eigendom behoorende percee len, oostelijk van de nieuwe grens 1. gelegen in den polder Oud-Mathenesse 2. deel uitmakende van de Oosterhaven en 3. gelegen ten zuiden van Schielands Hoogen Zeedijk en ten deele in ge bruik bij den dienst der Drinkwaterleiding. De boeking van deze grondtransactie zal geschieden, zoodra de grenswijziging is tot stand gekomen. Het grondbezit der Gemeente per 31 Decem ber 1922 bedroeg H.A.264.18.49 terwijl de gron den uitgegeven in erfpacht een gezamenlijke op pervlakte vertegenwoordigen van H.A. 31.45.91. Daar op 31 December 1922 het derde 5-jarig tijdvak was verstreken, moest, ingevolge het, daaromtrent bepaalde in de Verordening', een algemeene taxatie der grónden plaats hebben. Bij die schatting bleek dat de gezamenlijke Waar de, waarop de bezittingen Werden getaxeerd, bedroeg 12.229.000. Volgens de Balans per 31 December 1922 be draagt de boekwaarde van alle bezittingen totaal 6.415.625.201/2. De taxatie overtreft dus de boekwaarde met 5.813.374.791/2 of gemiddeld met 2,20 per M2. De winst over 1922 behaald met gronduitgif- ten bedroeg 60208.06 welk bedrag op de reserve werd overgeboekt. De reserve steeg hierdoor tot -/1.344.088.90. De zuivere winst uit anderen hoofde bedroeg 80122.92, Tenslotte blijkt uit het verslag 1. dat de totale bijschrijving van uitgekeerde rente en gewone kosten na aftrek der vrucht opbrengst, vanaf 1908 tot en met 1922 bedraagt 1.688.996.321/s. 2. dat de in de jaren 19081922 verkochte en in erfpacht uitgegeven gronden tezamen IT.A. 51.52.29 een netto-winst opleverden van 1.344.088.90 of dooreengeslagen van -f- 2.61 per M2. en 3. dat tot dekking van het restant de overige bezittingen tezamen H.A.264.18.49 boven hetbe- drag, waarvoor zij zijn ingebracht of aangekocht vermeerderd met de kosten van voor uitgifte ge schikt maken, een waardestijging moeten aanwij zen van 344.907.421/2, of dooreengeslagen van 0.13 per M2, terwijl bij de nu plaats gehad hebbende algemeene taxatie, de schatting de boekwaarde overtrof met gemiddeld ƒ2.20 per M2. Burgerwachten. Het jaarverslag van den Nederlandschen Bond van Vrijwillige Burgerwachten 1922 vermeldt dat het ledenaantal (leden zijn Burgerwachters- vereenigingen) in 1922 wederom aanmerkelijk vooruitging., en wel van 503 op 1 Januari 1922 tot 626 op 1 Januari 1923. Door twee grafische voorstellingen is dit overzichtelijk gemaakt. Weliswaar ontvielen enkele leden, doordat de Burgerwacht in hunne gemeente werd opge heven, .dan web „rustend" werd, doch verblij dend wordt het genoemd, dat het aantal leden, dat op deze wijze den Bond verliet aanzienlijk geringer is dan het aantal burgerwachten dat geen lid van den Bond was, en hetzelfde lot deelde. Na de bezuiniging, die in 1921 reeds was toe gepast, was het. in verband met de bezuinigings plannen van de Regeering, wei te vreezen, dat in 1922 wederom een aderlating zou volgen. Het pleit evenwel voor bet plichtsbesef en het juiste inzicht der leden dat, niettegenstaande de oefe- n-ingsgelden van ƒ12.75 tot 12 werden teruggebracht, de lust bleef bestaan om zich verder nog vrijwillig te blijven wijden aan de eenmaal opgevatte taak. Ilct feit, dat voor 1923 wederom een rijkssubsidie werd toegekend, waar uit de conclusie wordt getrokken dat, naast den Minister van Binnenlandsche Zaken ook het grootste deel van het Nederlandsche Volk het tijdstip nog niet aangebroken acht om vrijwillig afstand te doen van het krachtige preventieve en waar noodig ook actieve machtsmiddel, dat het instituut der Burgerwachten oplevert, heeft hiertoe zeker bijgedragen. De Voorzitter meent da» ook dat, nu zoovelen reeds, blijk hebben gegeven van hun goeden wil en groote offervaardigheid om te blijven mede werken aan de indirecte handhaving van rusten orde in ons Vaderland, een aansporing zijnerzijds daartoe gelukkig achterwege kan blijven. Onze zoo door en door gezonde volksgeest verloochent zich ook hierin niet. Propaganda werd gemaakt door het uitgeven van verschillende geschriften en door het or- ganiseeren en financieel steunen van schietwed- strijdenj die den onmisbaren band helpen tot stand komen. Ook het orgaan „NederlandVoor- uit" is in deze krachtig werkzaam. Voorts werd door middel van sprekers en filmvertooningen het streven van den Bond krachtig ondersteund. Om zooveel mogelijk te bezuinigen op het verbruik vön patronen werd voor de leden gratis beschikbaar gesteld een schietnaald waarmede de schutter, zonder patronen te gebruiken, zich een groote vaardigheid in het juist en snelrichten kan eigen maken. Verschillende belooningen in den vorm van kruisen werden beschikbaar gesteld voor hen, die aan bepaalde eischen van schietvaardigheid vol doen, terwijl deelname aan afstandsmarschen te voet en per rijwiel en scherm wedstrijden krachtig werd aangewakkerd. Het verslag eindigt met de volgende zinsneden: Telken jarè trekken alle roodé elementen, broederlijk vereenigd, op tegen de subsidie ver leening aan de Burgerwachten. Ook dit jaar bleek opnieuw hun haat en vrees voor dit in stituut. Al gaan allen niet zoo ver als de communisten, die liever Vandaag clan morgen de geheele poli tie zouden zien verdwijnen, uit hun grooten afkeer voor dit preventieve machtsmiddel der Régeéring spreekt toch duidelijk hun kwaad gé- weten. Zoolang dit het geval is, zullen alle. weldenken de eiï or delièvehde staatsburgers "geheel de mea ning van Zijne Excellentie den Minister van Bin nenlandsche Zaken onderschrijven, die in de zitting van de Tweede Kamer van 7 December 1922 zich als volgt uitliet „Zooals de toestand nu is en worden kan „acht de Regeering zich niet verantwoord, „als ze niet beschikt over door het. parti- „cuiier initiatief gestichte Burgerwachten. „Vooral in de groote gemeenten kunnen ze „goede diensten bewijzen, als het noodig is." Blijft dus stand houden én benut Uwe mooie organisatie tevens tot bevordering van burger zin en tot het naar voren brengen van de natio nale gedachten, die ten spijt van alle pogingen der vaderlandsloozen, gelukkig steeds blijft overheerschen. Uw devies zij „Veel geven en weinig vrage n." Het boekje is met enkele goedgeslaagde pho to's van de gebouwen der Burgerwacht in Am sterdam, Den Haag en Utrecht en van deel nemers aan wedstrijden verlucht. Platanen. Nu ook in onze stad de plataanboomen, die niet eenigszins beschut staan, zoowel die in particuliere tuinen als die op de openbare straten, zooals Broersveld, Lange Kerkstraat en Burge meester Knappertlaan een ziekelijk voorkomen hebben wijst men ons van bevoegde zijde op de volgende mededeeling van den Plantenziekte deskundigen Dienst te Wageningen. De sléchte stand der platanen. Het ziekelijke voorkomen der platanen trekt algemeen de aandacht. Ter voorlichting van hen, die gaarne de oorzaak van dezen slechten stand zouden kennen, deelt de Planten ziektenkundigen Dienst te Wageningen mede, dat dit verschijnsel veroorzaakt wordt door een zwam, Gloosporium nervisoquum genaamd. Deze zwam tast elk jaar de hoornen aan, maar meestal alleen het blad. Meermalen ziet men in het voorjaar aan de platanen, bladeren hangen, die eerst een bruine vlek vertoonen meestal op de bladschijf dicht hij den steel. Als deze plek de steel ook aantast, verschrompelt het geheel blad. In de meeste voorjaren vindt men dan ook zoowel aan als onder de boomen vele bladeren met bruine vlekken, die, doordat de bladsteel ook aangetast is geworden, gedood en afgevallen zijn. Dit jaar nu heeft bovengenoemde ziekte een buitengewone omvang verkregen, doordat de ontwikkeling der platanen door het koude, weinig zomijke weer zoo uiterst langzaam is verloopen. De zwam heeft daardoor gelegenheid gehad reeds het zeer jonge hlad aan te tasten en te dooden en zij is zelfs in de jonge takken doorge drongen en heeft deze over eenigen afstand doen afsterven. Daardoor wordt het zeer zieke uiter lijk der hoornen veroorzaakt. Bestrijdingsmaatregelen kunnen niet genon.cn worden. Zeer waarschijnlijk zullen de hoornen zich hij het intreden van het meer groeizaam weer, wel voldoende herstellen. Hoewel het niet geheel onmogelijk is, dat boomen (althans jonge) gedood zullen worden, zal dit toch wel tot de hooge uitzonderingen behooren. Kamer van Kooph. en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas vergadert op Woensdag 4 Juli 1923 des n.m. 2 uur in het Handelsgebouw te Vlaardingen. De agenda vermeldt o.m. Vaststelling Kie zerslijsten enquête Arbeidswetgeving arbeids duur voor winkelbediendencadeaustelsel in den Handel heffing van statistickrcchten wet van 19 Mei 1922 betreffende distilleertoe- stellen is een handelsverdrag met Rusland ge- wenscht het handelsverdrag met Tsjecho- Slowakië. Bekroonde fecstmarseh. We ontvingen een exemplaar van den door onzen stadgenoot, den heer Frits M. Beukers ge- componeerden feestmarsch, welke ingezonden op een prijsvraag ter gelegenheid van het 15de lus trum van het Delftsche Studentencorps door de jury werd bekroond. In deze week van studentenjubel zal dit nieuwe werk ongetwijfeld dikwijls worden herhaald en niet nalaten een pittigen, opwekkenden indruk op de toehoorders te maken, daar het ook ons ge bleken is, dat de jury met haar bekroningsbesluit een zeer goede keuze heeft gedaan. De marsch-inleiding geschreven in 6/8 maat, gevolgd door een trio in 4/4 maat, staat in luch- tigen, toch melodieuzen 'trant, welke laatst genoemde kwaliteit heel in 't bijzonder in het trio naar voren treedt. Hier en daar worden bovendien ook treffende overgangen en aceoor den gevonden, zoodat de conclusie kan zijn, dat de heer Beukers het muziekminnend publiek met zijn praestatie een goeden dienst heeft bewezen, welke wel waardeering zal ondervin den. Districts - Arbeidsbeurs. Op 31 Mei stonden ingeschreven 2649 werk zoekenden het aantal ingeschrevenen in den loop der maand Juni bedroeg 582 afgevoerd werden in dezelfde maand 305 inschrijvingen en bedroeg het aantal plaatsingen 147, zoodat op 30 Juni nog ingeschreven bleven 2779 personen. Het aantal plaatsingen gedurende het eerste half jaar 1923 bedraagt 1229, tegen 611 geduren- hetzelfde tijdvak in 1922. Volksbadhuis. In de week van 24 tot 30 Juni werden genomen 456 baden. lste klasse kuipbaden 29, regenbaden 56. 2de klasse kuipbaden 33, regenbaden 327. Kinderbaden 11. Gedurende de maand Juni Werden genomen 2405 baden. lste klasse kuipbaden 160, regenbaden 297. 2de klasse kuipbaden 185, regenbaden 1621. Kinderbaden 142. Programma voor de uitvoe ring te geven door bet Stedelijk muziekkorps te Schiedam, directeur H. H. van Vleuten, op Woensdag, 4 Juli des avonds 8 uur in de Plantage 1. Jubileum F'eest Marsch, H. H. van Vleuleb Kaiser Ouverture, H. Necke Espana Wals, E. Waldteufel4. Operette Revue Pottpourri, O. Frelas Lett.re Armand, A. Haagman Folies Bergère Marsch, P. Linclce. Voor de betrekking voor On derwijzeres aan de Buitengewone school voor zwakzinnigen hebben zich aangemeld 44 solli citanten. Door B. en W. is tot klerk aan de Arbeidsbeurs benoemd de heer R. Steens al hier. UIT ROTTERDAM. R. E. T. M. Gedurende de maand Juni vervoerde de R. E. T. M. 4432.752 reizigers met een op brengst van 475.336.36, tegen 5.097.226 rei ziger met 'n opbrengst van 545.099.911/2 in Juni van het vorig jaar. Totaal vervoerde de R.E.T.M. gedurende het boekjaar 1 Juli 1922—30 Juni 1923, 59.188.664 reizigers, Welk vervoer 6.338.558,981/2 op bracht tegen 58.223.5p8 reizigers met een op brengst van 6.756.235.03, gedurende het boek jaar 1921 1922. In de afgeloopen maand Juni werden naar uit de cijfers blijkt 644.474 reizigers minder vervoerd, dan in Juni 1922 en er Werd tegen de ƒ70.000 minder ontvangen. De aandacht zij er op gevestigd, dat het autobussen-vervoer zich in de vorige maand Juni tot een zeer groote hoogte heeft ontwikkeld met Welke zeer zeker rekening dient te Worden gehouden.Met name lijn 2 blijkt heel wat klanten van de Eilanden te missen. Gemeenteraad. (Slot.) 9. Advies van B. en W. op het verzoek van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs om beschikbaarstelling van een 6-tal lokalen der nieuw gebouwde school aan de Lek straat, ten behoeve van een nieuw te stichten Christelijke school voor G.L.O.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2