De heer G o 1 1 klaagt er over, dat steeds nieuwe scholen het bijzonder onderwijs in handen vallen. Do heer L. v. P e 11 Weerlegt Collé's klachten; eenstemmig is in de commissie van onderwijs besloten, de school aan de Lekstraat beschikbaar te stellen. De heer II ij m a n sluit zich hierbij aan. De lieer K o r p e 1 zou willen vragen, of die christelijke school wel noodig is. Spr. meent, dat er sprake is van lokken naar christelijke scholen. De heer C o 11 wil in verband met het af wezig zijn van den weth. van onderwijs dit voorat el aanhouden. Weth. Boddeüs is voor aanhouden niet te vinden en wat het lokken van kinderen betreft, zegt weth., zou de heer Korpel zijn beweringen moeten bewijzen. De heer LI ij m a n merkt op, dat de aanvrage voor de school correct in orde is bevonden. De heer Korpel verklaart zich nader en zegt ervaren te hebben, dat er ouders zijn, die uit gemakzucht hun kinderen naar een meer dichtbij gelegen christelijke school sturen en te vens dat men gezegd heeft, die kinderen noodig te hebben, om een nieuwe school te kunnen aan vragen. Weth. B o cl d e ii s ontkent dit laatste en ziet ook niet in, dat er slechte middelen zijn ge bruikt, om kinderen te lokken. 't Advies van B: en W. wordt hierop goedge keurd, alleen de heer G o 11 verklaart zich er tegen 10. Voorstel van B. en W. om alle openbare scholen voor G.L.O. terug te brengen tot 6- klassige en het 7e leerjaar in een nieuw te stichten school te centraliseeren. 't Voorsi.el wordt op verzoek van den heer Evers aangehouden, vooral omdat hem niet duidelijk is, of het bijzonder onderwijs er geen nadeel van lijdt. De heer Kavelaars zou dan tevens willen vernemen, of er voor dit plan weer geen nieuwe school noodig is. 11. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 5660, voor den herdruk der kaarten van de Gemeente op schaal 1 2000 en 1 a 5000. Hiertoe wordt besloten. (De kleine kaarten zullen ook worden verkocht) 12. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 300 ter bestrijding der kosten, verbonden aan het houden van een volks zangdag. B. en W. stellen voor waar dit bedrag 100. minder is dan de subsidie van het vorig jaar, het crediet te verleenen. De heer Dinkelaar verklaart zich namens zijn gehcele fractie vóór het toestaan van dit crediet, omdat deze keer de liedjes van nationa listische en militairistische tendenz van het repertoire geschrapt zijn. Ook de socialisten wil len den volkszang bevorderen,verklaart hij, maar zijn tegen genoemde tendenz-liederen. Weth. Boddeüs zal vóór stemmen, on danks dat de door den heer Dinkelaar bedoelde liedjes (w.o. Huzarenlied) vervallen zijn. Den heer v. d. Toorn verheugt 't, dat het verzoek van de Volkszangdag-commissie zulk een algemeenen bijval geniet. Hij ontkent, dat er onder de geschrapte nummers van militairisti sche strekking waren en legt er den nadruk op, dat het' hoofddoel van den volkszangdag, zingen is. Als 't mogelijk blijkt, zal dit jaar de uitvoering in 't centrum der stad geschieden en spr. hoopt tot ieders genoegen. 't Voorstel wordt dan z.h.st. aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een subsidie over het jaar 1922, groot 432.881/f, San de Commissie uit den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente te Schiedam, tot beharti ging van den Diaconessenarbeid. Waar de redenen, die er eerder toe leidden deze subsidie te verleenen nog altijd aanwezig zijn, stellen B. en W. voor het bedrag ook thans te verleenen. i. Hiertoe Wordt besloten. 14. Voorstel van B. en W. om gunstig te be schikken op het verzoek van de Vereeniging „Schiedamsch Volksbadhuis", om, evenals vori ge jaren, zich voorloopig bereid te verklaren een eventueel tekort op de exploitatie door een bui tengewoon subsidie te dekken. Overeenkomstig het advies der financieele commissie besluit de Raad hiertoe. 15. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den Schiedamschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding *>m een som van ten hoogste 300 beschikbaar te stellen tot dekking van het eventueel tekort, dat de op 30 Junil923 te houden Sportdag mocht opleveren. Met de Commissie voor de financiën zijn B. en W. van oordeel, dat de gemeente-financiën een subsidie voor genoemd doel thans niet toelaten en stellen mitsdien voor hierop afwijzend te beschikken. De heer Dinkelaar sta-t verbaasd over het afwijzend advies van B. en W. Voelt 't Colle ge dan.niets, vraagt hij, voor de paedagogische waarde van een dergelijkcn sportdag. Straks nog Werd 300 gegeven aan den Volkszangdag, waar- Voor ook een gezond lichaam noodig is om hem goed te doen slagen, laat men nu ook voor dezen sportdag die uit gezondheidsmotieven van alge meen belang is, die ƒ300 geven. Bovendien is nog oiet eens zeker, of deze som noodig zal zijn. De heeren II ij man en C o 11 spreken in denzelfden geest. De v o o r z i 11 e r verklaart zich persoonlijk Vóór het verstrekken der subsidie. De heer v. d. Schalk ziet in dezen sportdag niemendal voordeel, niets dan een pleziertje. De heer Dinkelaar komt hier tegen op, er Op wijzend, dat de hoofdbedoeling van den sport dag juist propaganda-maken voor de sport is. 't Voorste] van B. en W. wordt met 10 tegen 8 st. aangenomen. Tegen stemmen mevr, KoetenOoms en de heeren Dinkelaar, Korpel,J. M.v. Pelt, Collé, Hij man. 16. Voorstel van B. en Wr. tot het verleenen van een crediet van 1000 voor de inrichting van een lokaal van school B. aan de Zwartewaalsche- straat als keuringslokaal voor den Schoolartsen- dienst. De ervaring heeft hier geleerd, dat' in de te genwoordige situatie, waarin de schoolarts de kinderen moet onderzoeken, verbetering moet worden gebracht. Wordt aangehouden. 17. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 2000 voor de aanschaffing van lighallen ten behoeve van het Gemeente- Ziekenhuis. Bij den bouw van het ziekenhuis Werden reeds plaatsen gereserveerd voor lighallen, doch hier van is tot nog toe niets gekomen, ofschoon het gemis daarvan ten zeerste wordt gevoeld. De geneesheer-directeur dringt er bij de commis sie,die mede het gemis voelt nu op aan tot plaat sing van lighallen over te gaan Hiertoe Wordt besloten. 18. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening voor het Gemeente-Ziekenhuis. a. ten aanzien van het aantal leden van het Dagelijksch Bestuur (Art. 7) b. ten aanzien van de tarieven van verpleging (artt. 32, 33 en 34). Waar het ledental van het dagelijksch bestuur in verhouding' tot het ledental der commissie rijkelijk groot is Wordt voorgesteld het ledental van het dagelijksch bestuur te bepalen op twee of drie leden. De heer Scheffers kan hierin met B, en W niet meegaan en zou het aantal comimssie leden Willen uitbreiden, terwijl het dagelijksch bestuur op dezelfde sterkte behoort te blijven. De voorzitter vindt het plan van den heer Scheffers niet practisch, in Welken zin ook de raad zich uitspreekt door het voorstel van B. en W. aan te nemen. Alleen de heer Scheffers verklaarde tegen te stemmen. Ten aanzien der tarievenwordt besloten deze te verlagen en Wel voor de le klasse van 15.,op ƒ11.2e klasse van 7.50 op 6.50 en 3e klasse van 6.50 op 5.50. Aan de commissie wordt ter beoordeeling gela ten, al dan niet een verhooging der tarieven in te voeren voor verpleging van niet-stadgenooten. (Met deze nieuwe tarieven staat Schiedam over 't algemeen gelijk met Rotterdam). 't Voorstel wordt goedgekeurd. Om half zes sluit de voorzitter de openbare zitting. Gemengd Nieuws. Kerkdiefstal In de R. K. kerk te Groenendijk, gemeente Hazerswoude, is gister nacht ingebroken. De inbrekers hebben gepoogd de schroeven uit het hoogaltaar te draaien om zich van de kostbaarheden daarin meester te maken. Zij hebben het echter niet zoover kunnen brengen. Slechts een miskelk wordt vermist. O p I i een man maakte, ons land loop van rekening Hijmans te zijn J. chjt er. De politie te Leiden heeft gearresteerd, die er een gewoonte van in hotels in verschillende plaatsen van ■zijn verblijf op te slaan en dan na ver eenigen tijd te vertrekken zonder zijn te betalen. Hij gaf daarbij steeds op te heeten zijn werkelijke naam bleek R. Hij is afkomstig uit Arnhem. Ongelukken. Te Sneek is Zaterdag de 49-jarige gehuwde arbeider S. de V., die enkele dagen tevoren onder een wagen met hooi geraakt was, overleden. Te Oldenzaal is vannacht de 84-jarige K. in een put gevallen en verdronken. Inbraak in een zuivelfabriek. In de stoomzuivelfabriek „Erica" te Zelhem is een inbraak gepleegd, die hetzij in den afgeloopeh nacht, hetzij in den nacht van Zaterdag op Zon dag moet hebben plaats gehad. Vermist wordt bijna 13.000. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. vooralsnog ontbreken nadere bijzonderheden. Nader vernemen wij over de inbraak te Zel hem, dat hedenmorgen als deskundige der justitie arriveerde, dr. W. F. Hesselink, teArn- hem, die het onderzoek thans leidt. Liet voorloo pig onderzoek is door den burgemeester van Zel hem geschied. Geheime b r a n d e r ij ontdekt. Za terdagmiddag om een uur, is naar de O. LI. Ct." meldt door de politie in samenwerking metambte naren der accijnzen, een inval gedaan in het per ceel Lange Margarethastraat 7 te Haarlem. Men vermoedde dat zich daar een branderij bevond. In het perceel werd inderdaad een volledige in werking zijnde distilleerderij aangetroffen, het toestel had een inhoud van 300 liter, terwijl er acht gevulde kuipen aanwezig waren. Het toestel met bijbehooren werd in beslag genomen. Terzake zal proces-verbaai worden opgemaakt tegen F. J. de J., machinebankwerker, wonende te Vogelenzang. Goede vangst. Op de Kattenburgerkade te Amsterdam zijn 35,000 sigaretten in beslag genomen, daar zij niet van banderollen waren voorzien. Mishandeling. Te Uden is overleden L. v. B., die onlangs ernstig is mishandeld. Het Bossche parket heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. De Etna. Volgens prof. Arcidiacano van het Koninklijk Italiaansch Zeevaartkundig In stituut, die een bezoek heeft gebracht aan den krater van den Etna, is de uitbarsting nog niet geheel geëindigd. Llij baseert deze uitspraak op het feit; dat nog steeds ontzaglijke Wolken stoom uit den centra len krater opstijgen, die bezwan gerd zijn met asch. Liet was nog onmogelijk om dicht tot den krater te naderen, in verband met den dichten aschregen, die vlak bij de opening van den krater valt,. Ook in de omgeving van Cerro, Montesanto en Monterosso blijven de eruptieve verschijnselen aanhouden. Er wordt nog steeds onderaardsch gerommel gehoord, terwijl de nachten worden verlicht door de roode vuurstralen, die als blik semlichten uit den krater opslaan. De lava is nog niet geheel gestold 'en schuift nóg zeer langzaam Vooruit met een snelheid die varieert tusschen enkele tientallen centimeters en tweehonderd meter per uur, al naar de bodem helt en de beletselen, welke de lavastroom tegen komt, hooger of lager zijn, Ju Woelen handel. Naar men van Rus sische zijde uit Duitschland meldt, is onlangs door bemiddeling van Krestinski, den sowjet- Russische gezant te Berlijn, een partij „genatio naliseerde" briljanten en andere edolsteenen verkocht aan een groep Nederlanders, welke er 28 millioen gulden voor betaald zou hebben. De betaling zou geschied zijn door bemiddeling van den bankier Aschberg. Treinbotsing. Bij Felix in Transylvanië kwam een passagierstrein in botsing met een goederentrein. Van den passagierstrein derailleer den vijf wagons. Zeven dooden en twintig ge wonden zijn reeds van onder de gederailleerde wagons vandaan gehaald. Men vreest, dat er nog meer lijken onder de ruines zullen liggen. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen Z. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer, behoudens geringe kans op on weer, iets warmer. Vergiftiging. Omtrent het geheimzinnige vergiftigingsgcval in de Adelaarstraat te Utrecht,waarbij twee kin deren werden gedood, en de oudërs bewusteloos werden, is thans komen vast te staan, dat het een gasvergiftiging geldt. Van moord of zelf moord is hier geen sprake. De Utrechtsche Hanzcbank. Op cle heden te Utrecht gehouden vergadering van aandeelhouders en spaarders der Utrecht sche Hanzebank werd geconstateerd, dat de overgroote meerderheid van hen met bet verzoek om surseance van betaling accoord ging slechts 6 personen waren er tegen. De hoofddirecteur, de heer Bosman, verklaarde op een desbetreffen de vraag, dat zeer waarschijnlijk het geld der .spaarders Voor de volle 100 gewaarborgd was. Vliegdag. j Men meldt ons uit Amsterdam De Nationale vliegdag van de Kon, Ned. Vereen, voor de Luchtvaart, welke op 14 dezer op Schiphol wordt gehouden, belooft zeer interessant te worden. Er zullen twee wedstrijden gehouden worden: ten eerste, esquadrille-wedstrijden en in.detweede plaats, behendigheidswedstrijden in de lucht. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 2 Juli 3 Juli. Londen11 69% 11 687, Berlijn -0.00147, -0.0014*/8 Parijs - - 15 22 - 15.19 België-12.92 -12.88 Zwitserland - 44,90 - 44.70 Weenen - 0.008/, - 0.00»/, Kopenhagen - 44 8272 - 44.70 Stockholm - 67.52 - 67.6272 Christiania-41.70 -41.60 Amerika - 2.557, - 2.55 Madrid -36 52V2 36 33 Milaan -ÏL-HVÏ -11.14 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 2 Juli 3 Juni. Londen 11.69»/, ƒ11.67'/. Parijs - 15 20 - 15.121/2 Brussel-12M% -12.80 New-York- 2.551 - 2.55»/, Berlijn -0.00147, 0.0014»/, Stockholm - 67.55 - 67.60 Zwitserland - 44.80 - 44.70 Kopenhagen- 44.85 - 44.75 Christiania - 41.90 -41.75 Weenen-0.0036 -0.0036 V, Telegrammen. CHINA. LONDEN, 3 Juli. (draadloos) De Britsche regeering beeft verschillende' maatregelen, tot herstel van de orde in China, aan de andere re geeringen voorgelegd. De Britsche regeering stelt voor de lijn Peking-Tientsin internationaal te doen bezetten en een Chineesche gendarmerie in het leven te roepen, onder leiding van Wes- tersche officieren. HONGARIJE- BOEDAPEST, 3 Juli. (draadloos) Jn de Natio nale Vergadering hield het lid van de regeei ings- partijen een hoofdredacteur van de „Szozal een rede, waarin hij o.m. eischte, dat het Joodsche grondbezit in beslag genomen en aan de boeren gegeven moest worden. DANZIG. GENEVE, 3 Juli (draadloos) Aan den Senaat te Danzig is het secretariaat van den Volkenbond medegedeeld, dat de behandeling van de kwestie betreffende Danzig, door den Raad voorloopig moet worden uitgesteld, wegens de nota van den Poolsclien minister van buitenlandsche zaken. EEN COMPLOT. BOEDAPEST,3 Juli. (draadloos) TeBoedapest is een nieuwe vereeniging ontdekt, „die Verein Ungarischer Knappen", die de hand moet hebben in een onlangs ontdekt complot tegen de regee ring. De leider hiervan en twee ambtenaren zijn wegens fraude gearresteerd. De politie beeft toegezegd, binnenkort nadere mcdedeelingen te doen. RRANDSTICHTING LONDEN, 3 Juli. (draadloos). Uit Peking Wordt gemeld, dat in verband met den brand in de Verboden Stad, waarbij drie paleizen zijn afgebrand een aantal ambtenaren zijn ge* arresteérd onder verdenking van brandstichting. NA DEN BOMAANSLAG. BERLIJN, 3 Juli. (draadloos) Het aantal slachtoffers van don bomaanslag te Duisburg neemtnog steeds toe.Het aantal dooden bedraagt thans 20, terwijl de toestand van ddnige gewonde militairen zeer ernstig is. Tengevolge van de verkeersmaatregelen der Franschen en Belgen is reeds een tiental Duitschers, dat zich na den bepaalden tijd op straat vertoonde, door schild wachten doodgeschoten. Meer dan 25 personen werden gearresteerd, UIT HET BEZETTE GEBIED. BERLIJN, 3 Juli (draadloos) Uit Wiesbaden wordt gemeld dat de Franschen alle gelden van de Rijksbank, aldaar in beslag hebben genomen. Tijdens de inbeslagneming was de omgeving van de Bank door militairen afgezet. Kerknieuws. Zaligverklaring Pius X. Het Doorluchtig Episcopaat van Neder land heeft in een gezamenlijk verzoekschrift did. 20 Juni j.l. gericht aan Z. H. Paus Pius XI, de hoop uitgedrukt, dat het proces der Za ligverklaring van Paus Pius X zoo spoedig moge lijk worde begonnen. SPORT. R.K.S.V. Excelsior. De jaarlijksche algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging vindt plaats op Donderdag 5 Juli a.s. 's avonds 8 uur in Musis Sacrum" Lange Llaven. De agenda bevat o.m. voorstellen tot reorga nisatie in verband met de in liet afgeloopen jaar tot stand gekomen onderafdeelingen. 1ste S. Z. A.C. De Wedstrijd die gisteravond gespeeld is tusschen Oud-Vitesse en S.V.V.-veteranen ein digde in een 40 overwinning voor laatstge noemden. WATERPOLO. Competitie N.Z.B. 3e klasse B. Woensdagavond 7;30 uur zal in de Zwemin richting aan den Havendijk de ontmoeting plaats hebben tusschen S.Z.C. I.L.Z.C. II. welke oor spronkelijk vastgesteld was op Zondag 8 Juli. Burgerlijke Stand. Geboren: Juni 30. Martinus Hendricüs z.V. H. Peters en M. II. Leenders, Lange Ach terweg. Juli 1. Elisabeth d.v. A. van Aperloo en B. ten Hoope, Ileënvlietschestraat. Neel- tje d.v. W. van Noortwijk en M. van der Most, Beierlandschestraat. Overleden: Juli 1Willemina van den Berg, oud 72 j. en 3 mnd, cc.htgenoote van L. Temperman, Oude Kerkhof. Scheepvaart. Hoog water to Hoek van Holland. 3 Juli v.m. 6.24, n.m. 6.57. 4 Juli v.m. 7.04 n.m. 7.40. 5 Juli v.m. 7.52, n.m. 8.24. LIVERPOOL, 2 Juli. Vertrokken :.s,s. „Misty Law", met olie naar Schiedam. SCHIEDAM, 1 Juli. Aangekomen s.s. „Ma- lang" (Rott. Lloyd) ledig van Hamburg om hier op te leggen in de Wiltonhaven. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 3 Juli. Öfficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18. Namens de commissie voor de noteering. H.J.JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 3 Juli. Men noteert voor Spiritus 100 f 26. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereenigmg". Heden f 1.10 per ketel. ROTTERDAM, 2 Juli. Binnen!.-Granen TarWe met. tamelijk aanbod, moest vooral in de 2e en 3e soorten belangrijk lager Worden afge geven terwijl nog een gedeelte onverkocht bleef. Overige artikelen niet noemenswaard ter markt. Eieren: Zeeu&sche eieren 4.75—6:25, Overmaasclie eieren 4.756.25 per 100 stuks. Aardappelen: Lieden waren de prijzen der aardappelen als volgl: Westl.schoolmeesters, zand 3'30—3.80, dito klei 2.803.25, duke of yorks 2.803 per kin. bravo's 2—2.60 per II.L., poters 2—2.60 per kin, red star 2'2.50 per H.L., malta's springs 1416 ct. per K.G. Met behoorlijken aanvoer, gewone vraag. Buitenlandsche Granen. Stem ming kalm. Rogge. Pacific disponibel 10. Western No. 2 aangekomen 8.50, Zuid-Russische idem 8.25 70/1 Petersburger disponibel ƒ9.10, idem stoo mend 8.90. Gerst, 63/4 Ko. Don.au disponibel 166, 168 naar kwaliteit, 60/1 ko. Z. Russische aangekomen 169, 60/1 Ko. Z.-Russische aangekomen 169, .60/1 Ko. idem stoomend 167, 60/1 Ko. Donau Azoff Zwarte Zee Sept,-Dee, lev. 162. Mais per 2000 kilo. Araer. Mixed disponibel 200, idem stoomend 200,Gele La Plata aange komen 189, idem stoomend /190, Odessa dispo nibel 194.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3