Het gelieinizifiuige raadsei DAGBLAD WDOR SCHIEJDAM EN OMSTï&EKEN* FEUILLETON. 46ste Jaargang. Woensdag 4 Juli 1623. No. 13683. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Inteieommnnanl 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertontifin! 15 reguls 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededealingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van B. ROSENBOOM om vergunning töt uit breiding van zijn steenbrekerij in het pandNoord- vest 30/32, kadaster Sectie A. No. 1626, met 1 electromotor van 20 P.K, ter vervanging van den bestaanden van 10 P. K. drijvende diverse breek-, maal- en ziftWerktuigen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 18 Juli a.s., des voormid dags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der gemeen te de van schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis Worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 4 Juli 1923. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Te Parijs gevoelt men er niet veel voor, reeds thans een conferentie tusschen de Britsche, Fransche en Belgische ministers te houden en men is sceptisch gestemd ten aanzien van den Wensch, aan den Belgischen premier Theunis toegeschreven, zulk een bijeenkomst te bespoedi gen. Men betwijfelt, of een formeele conferentie op dit oogenblik reeds resultaat zou opleveren. De Fransche en Britsche standpunten loopen uiteen en de Franschen zijn van meenmg, dat bezadigde onderhandelingen langs diplomatieken Weg op het oogenblik de voorkeur verdienen. Er zijn geen bijzonderheden beschikbaar van den gister gehouden Franschen ministerraad, maar naar verluidt valt dit hoofdzakelijk te wijten aan de Fransch-Britsche positie en er wordt veel gewicht gehecht aan de gevoerde besprekingen. Zooals reeds gemeld, beslaat de instructie, aan den Franschen gezant te Londen gezonden, 40 bladzijden. Als dit zoo is, en dit bericht komt uit een doorgaans betrouwbare bron, dan blijkt daaruit, dat Frankrijk wel degelijk bereid is, de verschillende punten der Britsche vragenlijst te bespreken. Het bericht omtrent diplomatieke schermut selingen over de vraag, of de gedachtenwisseling mondeling of schriftelijk zal worden gevoerd, blijkt onjuist te zijn. De voorloopige diplomatieke besprekingen ten aanzien van de kwestie der schadevergoeding zijn gister te Londen hervat. De Belgische gezant had gisteravond een onderhoud van een uur met lord Gurzon, en zette hem het Belgische stand punt ten aanzien van de Roeractie uiteen. Naar Verluidt, Werden hierbij geen nieuwe gezichts punten geopend. Later bracht de Fransche gezant een bezoek aan lord Gurzon. L\yiET BEZETTE GEBIED. Gemeld wordt, dat nog twee van de gewonde slachtoffers van den treinaanslag bij Duisburg zijn overleden.De stad is beboet met 20 milliard mark. Jawel. Hij wou me eerst niet ontvangen, maar u begrijpt, ik liet me niet zoo gauw afschepen. Ik heb hem eenige vragen gesteld, maar zooals u weet, hij hecht aan de geschiedenis niet veel waarde. Ik heb geen vijanden, zegt hij, die me zouden willen vermoorden. En als iemand met dit plan rondliep, zou hij mij zeker niet van te voren waarschuwen. Zeer juist geredeneerd. Enfin, onderzoek de zaak nog eens, neem er een paar dagen voor. Ook al is het een grap, dan|zou het een succesje zijn als je den schrijver van den brief zoudt kun nen ontdekken. Ik zal mijn best doen, antwoordde Werner. Geen tien minuten later was hij de straat op. De opdracht, die hij gekregen had, stond hem wel aan. Hij Was nog maar kort geleden als re porter in de redactie van „Het Eerste Nieuws" opgenomen en moest zijn sporen nog verdienen. FritsWerner was een ondernemend jongmensch cn hij wist, dat hij ook niet de geringste' kans mocht verzuimen om de aandacht op zich te Vestigen. De journalistiek leek hem een schoon Uit Aken wordtgemeld,dataldaargister 'n rouw dienst plaats had door de bezettingstroepen voor de slachtoffers van den aanslag te Duisburg. Het geheele verkeer in de stad, ook dat voor fietsen en trams, werd van 1 töt 4 uur stilgelegd. Alle café's en winkels moesten dien tijd sluiten. De lijken dersoldaten zijnnaar Belgiëvervoerd. VOLKENBONDSRAAD. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Genvèe De Volkenbondsraad beeft gistermorgen een bijeenkomst gehouden, Welke drie uur duurde en over de Saarkwestie liep. De zitting was open baar. Na een uiteenzetting van lord Robert Cecil, een verklaring van Hanptaux en een korte opmerking van Branting werd besloten, de leden van de regeeringscommissie voor het Saargebied uit te noodigen naar Genève te komen om over de verschillende kwesties te worden geraadpleegd. Het voorstel van Branting, om ook de leden van den landraad van het Saargebied naar Genéve te ontbieden om hen te hooren Werd verdaagd tot na het verhoor van de leden der regeerings commissie. Lord Robert Cecil verklaarde zich tegen het geheele systeem, volgens hetwelk het Saargebied wordt bestuurd. Hanotaux verklaarde, dat er in dezen niets valt te verbergen Voor het oog der wereld en ook niets zal verborgen worden. Hij was het eens met, de verklaring van lord Robert Cecil, dat men moest afzien van het benoemen van een speciale commissie van onderzoek voor deze aangelegen heid en dat de zaak door den Volkenbondsraad zelf dient te worde n onderzocht. De tekst van de uitnoodiging aan de leden van de bestuurcommis- sie om naar Genève te komen zal op voorstel van Salandra in particuliere besprekingen tusschen Hanotaux en lord Robert Cecil worden opgesteld. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. In de gister gehouden voltallige zitting der vredesconferentie Werd kennis genomen van de verkregen overeenstemming betreffende de toe wijzing van een gedeelte der Ottomaansche schuld aan het aan Griekenland afgestane ge bied van Dcmotika. De kwestie der Grieksch- Turksche schadevergoeding en die der recfuisitie- bons, waaromtrent nog meen ingsverschil bestond tusschen Griekenland en Turkije, zijn eveneens geregeld. De geallieerden en de Turken kwamen even eens tot overeenstemming in zake de erkenning der betalingen door de Ottomaansche Bank tijdens den oorlog gedaan voor rekening der regeering van Constantinopel. De conferentie nam er nota van, dat Turkije zich verplicht, met België, Portugal cn Tsjecho- Slowakije te onderhandelen op basis der begin selen, welke ten grondslag liggen aan de conven tie betreffende de vestiging van buitenlanders in Turkije. POLEN. De president der Poolsche republiek heeft Hubert Linde tot minister van financiën be noemd. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt gemeld Officieele mede- deelingen wijzen op een verbetering in den stand van het aantal werkloozen, wier aantal sinds weken steeds terugloopt. Het geheele aantal werkloozen is thans beneden 100.000 gedaald, in Maart bedroeg het 170.000. In Weenen zelf moeten nog 61.704 werkloozen van staatswege ondersteund wordeu. In de prijzen van de voornaamste levensmid delen, brood en vleesch, is ook een daling te bemerken en in de textielgoederen is een zeer groote prijsdaling ingetreden. vak, als het geen bureauwerk behoefde te zijn. Hij wenschte snelle promotie te maken om mis schien later als buitenlandsch correspondent zijn blad in de een of andere hoofdstad te vertegen woordigen. Maar met een vlotten stijl bracht men het niet spoedig zoover, dat begreep hij wel. En daarom wilde hij niets liever dan be wijzen, dat hij wat méér kon dan verslagen van vergaderingen maken en wat stadsberichtjes leveren. Hij was bereid iedere gelegenheid aan te grijpen. En wat drommel, waarom zou de goede gelegenheid er misschien nu niet zijn. Had mijnheer Crans niet gezegd, dat de hoofd redacteur zelf de mogelijkheid veronderstelde, dat die dreigbrief Wel degelijk wat te beteekenen had. En hij was iemand met een fijnen neus aan wiens oordeel in deze zeker waarde mocht toege kend worden. Frits Werner tenminste stelde hem hoog, den leider van „Het Eerste Nieuws", die werkelijk leider was enzich wist tedoengelden. Als ik het hem naar den zin maak, zoo peins de Werner, dan ben ik een heel eind. Daarom zal ik met moed mijn taak opvatten. Wie weet Hoopvol gestemd kwam hij thuis en at met jeugdigen eetlust de boterhammen, die z'n kostjuffrouw hem gunde. Na zijn sober twaalf uurtje stak hij z'n pijp op, ging in den ietwat wrakken leunstoel zitten, legde ongegeneerd de beenen op tafel en zag peinzend de rookwol ken na. Hij nam er den tijd voor, om na te den- BEIEREN EN HET RIJK. De grondwetcommissie uit den Beierschen landdag heeft heden met meerderheid van stem men een motie van de Beiersche volkspartij aangenomen, welke een beperking der bij art. 48 der rijksgrondwet aan den rijkspresident ver leende bevoegdheid eisclit, voorzoover dit artikel de souvereine rechten van de bondsstaten betreft. De Beiersche regeering zal een voorstel in dezen zin bij den rijksraad indienen. ENGELAND. In antwoord aan eenige sprekers in het Lager huis die voorstelden, dat Engeland het initiatief zou nemen tot het bijeenroepen van een inter nationale conferentie ter bespreking van de bewapening in de lucht, verklaarde Baldwin, dat de regeering niet geneigd was, dien weg in te slaan. Volgens mijn meening, aldus de premier, zou het voorbarig zijn, te hopen op het welslagen van een dergelijke conferentie, voordat een aar.tal niet-geregelde kwesties, in Europa geregeld zijn. BELGIE. In de gister in de Kamer door den premier Theunis afgelegde ministerieele verklaring zeide deze, nadat hij had verklaard, dat de nieuwe regeering met hetzelfde volledige program komt, betreffende de militaire en taalkundige vraag stukken, dat bij de bepaling van den militairen diensttijd in de allereerste plaats rekening dient te worden gehouden met de technische eischen voor de opleiding van het leger, alsmede met de nationale behoefte aan afgerichte troepen. Dit, doel zal worden bereikt door aanvaarding van het ontwerp, waarbij de d'ensttijd wordt vastgesteld op 12 maanden met een verplichten nadienst van 2 maanden, zoolang de thans in Duitscbland toegepaste uitzonderingsmaatrege len zullen moeten worden gehandhaafd. Aangaande de Vlaamsche universiteit zeide Theunis „Het ontwerp, dat aan het parlement zal worden aangeboden, bevat een oplossing van deze kwestie, waarbij rekening wordt gehouden met de voornaamste overwegingen, Welke tot uiting zijn gekomen bij de debatten in het parle ment. De huidige toestanden in het politieke en sociale leven in Vlaanderen maken voor de uit oefening der vrije beroepen de kennis van het Vlaamsch en het Fransch noodig. Het ontwerp bepaal!,, dat voortaan de studiën, welke tot deze beroepen opleiden,daarom indebeide talen zullen Worden gedaan. Maar er bestaan in de Vlaamsche provincies twee categoriën van studeerenden, waarvan de eene groep zich gewoonlijk bedient van het Vlaamsch, de andere van het Fransch. Ten einde de studiën voor allen te vergemakkelij ken en om zooveel mogelijk hun vrijheid te waarborgen, zal men hun de keuze der taal laten, althans voor een gedeelte hunner studiën. Hier toe wordt voor de vier faculteiten een dubbel stelsel ingevoerd, een Vlaamsch en een Fransch. Her eerste omvat voor tweederde Vlaamsche cursussen en voor één derde Fransche cursussen het tweede voor tweederde Fransche cursussen en één derde Vlaamsche cursussen. Slechts een derde van het onderwijs zal in de beide talen Worden gegeven, hetgeen het mogelijk maakt de ernstige en bijna onoverkomelijke bezwaren van een algemeene verdubbeling te voorkomen en een rationeele organisatie in het leven te roepen van het hooger onderwijs te Gent, waardoor de waar de en vruchtbaarheid van het onderwijs wordt gewaarborgd. ®.Na de voorlezing der ministerieele verkla ring heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de discussies daarover. Vandervelde (socialist) merkte op, dat de verklaring niets geeft aan de Werkende klasse. De formule betreffende de Vlaamsche Hooge- ken, hoe hij de zaak aanvatten zou. Want hij snapte heel goed, dat alle voornemens om zijn best te doen hem niet hielpen.Hij moest een plan de campagne hebben. Hi| moest toch minstens weten, hoe te beginnen. Frits Werners' overwegingen schenen hem ten laatste tot een besluit gebracht te hebben, want hij sprong eensklaps veerkrachtig op, greep zijn hoed en was weldra op weg naar het westelijk stadsgedeelte. Hij had de tram kunnen nemen, maar wandelde liever. Het kostte hem een half nurtje, maar onderweg kon hij heerlijk nog eens zijn plan nader overdenken. Ten laatste bereikte hij het adres, dat hem onder het rooken van zijn pijp zoo eensklaps te binnen geschoten was.Het was een flink huis op een der singels. Werner belde er aan en vroeg het dienstmeisje, dat de deur opende, of mijnheer Antoon thuis was. Jawel, mijnheer, luidde het antwoord, wie moet ik zeggen dat er is. O, als mijnheer thuis is, dan behoeft ge niets te zeggen, Dan zal ik hem wel vinden. En Werner Was het meisje al voorbij en wipte met twee treden 'tegelijk de trap op. Boven bleek hij ook den Weg te kennen, want zonder aarzelen liep hij naar een der vele deuren, die op de breede lange gang uitkwamen en klopte er aan Ja,werd er geroepen. Werner opende de deur en trad in een ruime hooge kamer, die een zonderlinge wanorde ver school biedt geen enkel 'voordeel, terwijl het militaire-ontWerp van den minister der Natio nale Verdediging op krachtigen tegenstand van socialistische zijde zal stuiten. De socialistische partij zal nimmer toegeven, dat de bezetting van het Roergebied een rechtvaardige zaak zou kun nen zijn.(Protesten in de banken der katholieken en liberalen). FRANKRIJK. De „Echo de Paris" verneemt dat Poincaré de_ zifting van de kamer zal verlengen tot 14 Juli teneinde de aanneming van verschillende wetten te verzekeren iu verband met de binnen- landsche en buitcnlandsche politiek. Onder deze wetten valt o.m. de ratificatie van de maritieme verdragen van Washington. ITALIË. De „Ullsteindfenst" meldt uit Rome In de gister gehouden zitting van den ministerraad legde Musolini de volgende verklaring af, omtrent den buitenlandschen politieken toestand Ingevolge den val der regeering-Stamboelins- ki en de overneming der regeering door Zankof, is tusschen de staten der Kleine Entente een zekere gisting ontstaan. Italië heeft echter over al waar zulks noodig Was een doorslaggevenden invloed ten gunste uitgeoefend, zoodat verwik kelingen in den Balkan kon worden voorkomen Te Lausanne schijnt de onderteekening van het vredesverdrag voor de deur te staan. Aan de Roer heeft zich de toestand echter verscherpt. Aan den eenen kant duurt het lijdelijk verzet voort, Waartegenover de bezetting verscherpt is. ALLERLEI. Uit Londen De staking der bootwerkers te Hull, Grimsby, Bristol en Cardiff is uitgebroken tegen de vermaning van de leiding hunner orga nisatie in. De stakers blijven weigeren schepen in die havens te lossen of te laden, zoolang de voor gestelde loonsverlaging van 1 shilling per dag niet is ingetrokken. Hun voorbeeld werd gister gevolgd door 6 a 7000 havenarbeiders te Londen. Uit Berlijn 'De „Ullsteindienst" meldt uit Berlijn Nuntius Pacelli komt heden a.s. naar Berlijn. Naar wij vernemen zal hij met den Rijkskanselier een bespreking hebben, betreffen de het bekende Pauselijke telegram. De „Vossische Zeitung" meldt De voor uitzichten, dat de dreigende staking der Berlijn- sche metaalarbeiders niet zal doorgaan, worden steeds hoopvoller. De bemiddelingsraad heeft een voorstel gedaan, dat door beide partijen, dus ook door de vertegenwoordigers der arbeiders, werd aanvaard. Volgens dit voorstel zal in de eerste week van Juli een uurloon van 9000 Mark worden betaald en voor de laatste Week van Juni 7300 Mark. Of hierover nog nader door een vergadering van metaalarbeiders zal worden beslist, zal door een bestuursvergadering worden uitgemaakt. De partijen hebben tot Donderdag den tijd, om zich omtrent de definitieve beslissing uit te spreken. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Essen Gistermorgen hebben de transportar beiders te Essen wegens loongeschillen den ar beid neergelegd. Groepen van stakers houden lastauto's en voerlieden aan. Tegen deze daden kunnen de stedelijke autoriteiten niets doen, daar de stad nog steeds zonder politie is. Uit HelsingforsVolgens berichten uit Dairen heeft de aanvoerder der opstandelingen ia Korea, Kin, die gevangen is genomen, bekend, van Moskou instructies en een bedrag van 1 millioen goudroebel te hebben ontvangen om communistische propaganda in het Verre Oosten te voeren. Er wordt uit Tokio tusschen Japansche en toonde. Bij het raam lag in een luien stoel een jonge man, die verveeld opkeek, wijl men hem stoorde. Toen hij Werner zag binnenkomen, bleef hij liggen, maar deze bezoeker scheen hem toch niet onwelkom. Kijk, kijk, de oude Frits, riep hij, dat doetme pleizier, dat jij me eens komt opzoeken. In geen eeuwigheid heb ik je gezien. Neem een stoel, ja gooi die boeken daar maar op den grond. Daar staan sigaren en help me dan een beetje de ver veling te verdrijven. Frits Werner volgde deze aanwijzingen. Ik denk, zei hij, een sigaar opstekend, dat het meer luiheid dan verveling is, die jou plaagt. Waarachtig niet. Ik ben heelemaal niet lui. Als ik maar een reden had me in te spannen, dan zou ik het doen. Geen reden om je in te spannen Je studeert toch, je wilt dokter worden. Dat wordt je niet van zelf. Neen, maar waarom zou ik me inspannen om spoedig het artsexamen af te leggen. Ik heb niet noodig me druk te maken. Mijn vader heeft zich van z'n leven zoo ingespannen, dat ik financieel Wel geborgen ben. Ge zegt het, alsof je het hem kwalijk neemt. En misschien doe ik dat ook, luidde het ant woord. Hij had althans reden om hard te werken hij wilde rijk zijn, maar ik. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEÜAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1