Russische gedelegeerden onderhandeld over dete verkoop van het Russische deel van Sachali&n aan Japan. De Japanners boden 150.000.000; de Russen vroegen 1000.000.000 (goud) roebels. Op dit verschil van prijs zijn de besprekingen vooï loopig afgesprongen. —Uit Rome. De Duitsche gezant heeft gister een bezoek gebracht aan kardinaal Gasparri, met wien hij een langdurig onderhoud heeft gehad. Binnenland. Provinciale Staten Zuid-Holland. Gisterochtend om 11 uur kwamen de nieuw- gekozen Statenleden onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin Sweerts de Lan- das Wyhorch bijeen. De voorzitter opende in naam der Koningin de zomerzitting 1923, waarna de geloofsbrieven der leden werden goedgekeurd. Vervolgens werden de voorgèschreven eeden of beloften afgelegd. De voorzitter wenschte de leden geluk met het vertrouwen door de kiezers in hen gesteld en sprak de hoop uit, dat de zegen van den Aller hoogste op aller arbeid mocht rusten. Daarna wijdde spr. eenige waardeerende Woorden aan de nagedachtenis van het overleden lid,, den heer Stans, welke woorden door de aanwezigen staande Werden aangehoord. Aan de orde was hierna behandeling van- de agenda. Een aantal voorstellen Werd commis- soraal gemaakt, andere voorstellen werden naar de afdeelingen verwezen, terwijl weer andere voorstellen nader aan de orde zullen worden gesteld. De voorzitter schorste de vergadering tot heden 11 uur en deelde mede, dat de leden heden om 3 uur in de afdeelingen zullen gaan. Het bestuur der R. K. Statenclub in Zuid- Holland is thans ais volgt, samengesteld W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter G. J. L. v. d. Meer, onder-voorzitter mevr. M. van Berkel, Paulinastraat 41 den Haag, secreta resse. De Steenlxouvverswct. De gewijzigde Steenhouwerswet zal in den arbeidsduur geen verandering van beteekenis brengen, aangezien practisch toch niet veel langer dan 8 uur per dag gewerkt Werd. Van meer belang is de nieuwe bepaling, dat voortaan ook volwassenen steenhouwers perio diek geneeskundig onderzocht moeten worden. Personen boven 21 jaar mogen geen steen houwers arbeid verrichten zonder in het bezit te zijn van een steenhouwerskaart. Zoo'n kaart wordt eerst afgegeven, na geneeskundig onder zoek, doch onafhankelijk van de bevindingen bij dat onderzoek. Om de 3 jaar moet een nieuw geneeskundig onderzoek plaats hebben. Personen beneden 21 jaar mogen, wanneer het geneeskundig onderzoek uitwijst, dat stcen- houwersarbeid bijzonder gevaarvoor hun gezond heid oplevert, niet als steenhouwers Werkzaam zijn. Zij krijgen dus geen kaart. Zijn zij eenmaal 21 jaar, dan kunnen zij op eigen verantwoording tegen het geneeskundig advies toch steenhouwer worden. Een vliegtocht naar Indie Naar men verneemt zijn er ernstige plannen in voorbereiding voor een vliegtocht van een Neder- landschen aviateur naar Indië. Zooals men zich zal herinneren heeft reeds vroeger een dergelijk voornemen bestaan bij een anderen Nederlandschen aviateur, aan welk voornemen destijds echter geen gevolg kon wor den gegeven uit gebrek aan voldoenden steun. Gedep. Staten-verkiezingen. Naar de „Msb." verneemt heeft de Katholieke Statenclub in Zuid-Holland besloten, het college van Gedeputeerde Staten in deze provincie Ongewijzigd te laten. Ook. de andere fracties nemen eenzelfde standpunt ten dezen in. De „Tribune." Naar de „Tribune," het Communistisch or gaan, mededeelt, zal het blad, indien niet binnen enkele dagen 3.000, als steun is binnengekomen, genoodzaakt zijn als dagblad op te houden te verschijnen. Nederlandsche Werklooslieidsraad. Zaterdag heeft de Nederlandsche Werkloos lieidsraad zijn 9de jaarlijksche vergadering gehouden in het departement van arbeid, handel en nijverheid te 's-Gravenhage, onder leiding van prof. dr. W. H. Nolens. De penningmeester werd voor zijn beheer over het jaar 1922 gedéchargeerd. Het jaarverslag over 1922 werd vastgesteld. Prof. Nolens werd bij acclamatie tot voor zitter herkozen. Het beleid van de redactie van het tijdschrift in 1922 werd zonder discussie goedgekeurd. Vastgesteld Werden drie rapporten, welke de Nederlandsche Werklooslieidsraad zal uitbren gen aan de conferentie van de Internationale Vereeniging tegen de Werkloosheid, de eerste na den oorlog, welke in September te Luxemburg wordt gehouden. Hoofddoel van deze conferentie is liet weder op gang brengen van de genoemde internationale vereeniging. Als afgevaardigden van den Raad naar dit congres werden benoemd de voorzitter en de secretaris. Voorts zal elk lid van don N. W. R. een gedelegeerde kunnen aanwijzen. De wederopbouw van Oostenrijk. De Nederlandsche regeering liceft gemeend, gebruik te moeten maken van de bevoegdheid, haar geboden in art. 6 van Protocol no. II be treffende den economischen en financieelen we deropbouw van Oostenrijk, om een vertegenwoor diger te benoemen in het. comité van" controle, ingesteld volgens dit Protocol. Bij beschikking van de ministers van hu it en - landsche zaken en van financiën is als zoodanig benoemd mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon ge zant, engevolmachtigd minister, oud-secretaris generaal van het departement vanbuitenlandsehe. zaken. Gouden huwelijksfeest. Gisteren heeft oud-minister, jhr. mr. A. P. C. van Karnebeelc in huiselijken kring zijn gou den huwelijksfeest gevierd. De Koningin en de: Prins zonden uit Engeland een telegram van gelukwensch ook de Koningin-Moeder zond een telegram. Er waren tal van bloemstukken vaü vrienden en autoriteiten. Verschillende gezanten en andere hoogwaardigheidsbekleeders gaven door een persoonlijk bezoek o.f anderszins van hun belangstelling blijk. Handelsverdrag met Tsjecho-Slowakije. De Senaat van Tsjecho-Slowakije heeft de ratificeering van het handelsverdrag met Neder land van dé agenda afgevoerd in verband met- de in Nederland daartegen geopperde bezwaren, hoewel de commissies er voor waren. De Minister van Marine. De minister vair marine heeft gisteren te. Vlissingen een bezoek gebracht aan enkele oor logsschepen en aan de marinegebouwen. Hij verbleef geruimen tijd op, de Werf der Koninklijke Maatschappij de Schelde. Kindertoeslag ingetrokken. De ,,Rsb." meldt, dat volgens een besluit van den ministerraad de kinderbijslag van hel Rijks personeel, dat bezoldigd wordt overeenkomstig de plaatselijken loonstandaard, .met ingang van deze Week wordt ingehouden. In de eerste plaats is hiervan bet personeel, Werkzaam bij het Staatsboschbeheer, de dupe. Vergunningen vogelnet. De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft onder de aandacht der burgemeesters in die provincie gebracht dat meermalen vergunningen als bedoeld in art.9 der Vogelwet, 1912 voor een te langen tijd achter een worden verleend. Vergunningen met een geldigheidsduur voor een jaar of een zeer groot gedeelte van het jaar komen veelvuldig voor. Het verdient inderdaad in vele gevallen aanbeveling den geldigheidsduur te beperken. De vergunnin gen kunnen anders, vooral nu zij den houders tevens recht geven tot het schieten van schadë- lijk gedierte, gemakkelijk ontaarden in langdurige schietpermissiën, hetgeen de strooperij in de hand moet werken. Het is dan ook wénschelijk de vergunningen steeds op korten termijn te ver- leenen en verlenging niet langer toe te staan dan nöodig is. Zoo zal b.v. voor moestuinen, waar in den regel slechts schade kan worden 'verwacht gedurende het voorjaar en den zomer, in de meest te gevallen met Vergunningen voor dién tijd van het jaar kunnen Worden volstaan. Voor bouwland zal gewoonlijk op een vergunning van April tot November voldoende zijn. v Stads- en Gewestelijk Nieuws. K.S.A. Verschenen is het verslag 19191922 van den secretaris van het Diocesaan comité Voor- de Katholieke Sociale Actie in het Bisdom Haarlem, Aan dit verslag ontleenen wij bet volgende..: Het aantal plaatselijke comité's bedraagt thans 72, waarvan er echter slechts 26 een jaarverslag hebben ingezonden, wat een degelijke actie niet weinig belemmert. Na de reorganisatie van het Diocesaan Comité traden kort daarna toe le. de Ned. R. K. Volksbond 2e. de Hanze 3e. de R. K. vereeniging tot bescherming van meisjes 4e. de R. K. Vrouwenhond 5e. de Bond voor Eer en Deugd eri 6e. de Alg. R. K. WerkgeVersVereeniging. Over het geheel genomen valt té loven hetgeen verricht werd en Wellicht had fnëer loffelijks vermeld kunnen worden, indien de jaarverslagen van alle comité's Waren ingeleverd. Mocht het bescheidenheid zijn hetwelk hun aldus doet handelen, dan moge er op gewezen Worden, dat meer vrijmoedigheid en meer beslistheid van optreden onze K.S.A. meer ten goede zou komen. Wel mocht in het jaarverslag 1918 er op gewezen worden dat de November-dagen van 1918 heilzaam hebben gewerkt tot een krachtiger opleven onzer K.S.A.en de drang naar aaneen sluiting en samenwerking meer dan ooit Werd erkend. Doch in deze dagen van economische moeilijkheden dreigt de band, toen zoo nauw toegehaald, los te springen, en de organisaties, die door en in de K-S-A.tot meer samenwerking, samenleven en samenvoelen gebracht moesten worden (en wellicht meerdere plaatselijke comi té's), t-ooncn neigingen, in zich zëlven haar kracht te zoeken, ten einde eigen inzichten en eigen belangen naar voren te brengen. Dat is zeker niet de richting door den grond legger onzer K.S.A. gedacht bij het omschrijven van zijn plan van organisatie, waarin wij lezen-: „Zeker, wij hebben reeds tal van goede organisa ties en instellingen Gezellenvereeniging, R. K- Volksbond, R. K. Werkliedenvereenigingen, Volkssecretariaten, Jongenspalronatën, Boeren bonden, de Hanze, Willibrordusvereenigingen, enz. enz. Maar welk een grootere meer intense kracht zou van al die organisaties uitgaan, wan neer boven deze alle stond een groote, algemeene leiding gevende, het geheele Kathoheke Neder landsche Volk omvattende vereeniging, als een groote zware eik, waartegen alle andere onder nemingen konden steunen. Eén groote vereeni- H0KUSP0KUS het leer wordt soepel-zacht Terwijl een mooie glans U vroolijk tegen lacht. 2213 20 ging,, financieel sterk, als machtig beeld der Ëenheid-in-het-Geloof, van heel het Katholieke Volk." Is dht bereikbaar Met het ideaal van den stichter der K.S.A. voor oogen is dit zeker het geval. Ophefing van een wachtpost. Óp vragen van den heer van Ravesteijn,lid van de Tweede Kamer, betreffende de opheffing van den wachtpost bij denspoorwegovergang tusschen Se spoorbrug ove.r'de Delftshavensche Schie en het station Schiedam, heeft de minister van Wa terstaat geantwoord,: Opheffing van de afsluiting van den overweg bij K.M. 80,691 van den spoorweg Amsterdam Rotterdam is toegestaan, omdat het verkeer op den weg niet druk, en het uitzicht van den weg op den spoorweg in alle richtingen goed is. De weg is een onverharde landweg, die ten deele met gras is begroeid en waarop zich niet aangelegde, doch ingeloopen paden bevinden. Slechts op enkele dagen Wordt door Wandelaars en wielrijders gebruik van eenige beteekenis van den Weg gemaakt. Wezenlijk bezwaar kan dit niet opleveren, daar het uitzicht zoo ruim is,dat het publiek zelf voor zijn veiligheid kan zorgen. Ook tot dusverre Werd dé afsluiting van clen overweg niet bediend, daar hij enkel bestaat uit klaphekken, die door het publiek Worden geopend en gesloten Er bestaat dan ook geen aanleiding, van de genomen beschikking terug te komen. Geheime bran de rij en. De minister van binnenlandsche zaken en land bouw heeft de burgemeesters doen uitnoodigen te bevorderen, dat de ambtenaren der gemeente politie hunne medewerking verleenen tot bestrij ding van het euvel der geheime branderijen. De minister van financiën heeft n.l. medegedeeld dat de ondervinding van de laatste maanden het vermoeden Wettigt, dat de frauduleuze ver vaardiging van gedistilleerd binnenslands in geheim- ^branderijen een grooten omvang heeft aangenomen en om dezen vorm van fraude met succes te kunnen bestrijden, is een intensief toezicht|over het gebesle rijk, met name ook op het platteland, noodig, waarom het van belang is, dat ook de gemeente-politie hieraan hare aandacht wijdt. „De Harpe Davids." Het vaandel, dat deze vereeniging door een damescomité uit de Chr. Besturenbond gister avond in „Eendracht" werd aangeboden, zal ge durende eennigen tijd tentoongesteld zijn in één der uitstallingskasten van het piano- en orgelmagazijn der Firma W. A. Houtman en Co. Singel 116. Gistermiddag halfeen, zijn zes stakers uit het verwarmingsbedrijf, te Rotterdam Woonachtig, de in aanbouw zijnde school in de Lekstraat binnengedrongen cn hebben aldaar, op een lafhartige wijze, de Werkwillige H. J. A. B. mishandeld door hem op borst en rug te trappen. Na deze heldendaad zijn de kerels op de vlucht gegaan De politie heeft de zaak in onderzoek. Gisteravond z ij n door de poli tie aangehouden aan boord van het alhier lig- gend.stooinsehjp Misty Law," de tweedeserteurs van de Landmacht, J. v. d. G. en D. v. L. uit Rotterdam. Zij zijn beide ter beschikking gesteld van de militaire autoriteiten. UIT ROTTERDAM. J. G., ex-directeur van de Internationale Bank voor Handel en Industrie, in de Korte Wijnstraat js ter beschikking van den officier van justitie gesteld. UIT DELFT. Openluchtspel. De tweede vertooning van De Torenbestor- met heeft plaats gehad bij volle zomerzon. Ook nu bleef er geen plaats onbezet op de tri bune en de zijvakken daarachter, in en aan de straat, was dé oppropping even dicht daken, vensters en gelegenheidsbalcons stampvol. Aan het einde werd de regisseur, die zich op den eersten trans van den toren bevond, van de volgeloopen speelruimte naar beneden geroepen en opliet podium op de schouders van spelers ge heven; 'n eerbetoon,dat met den heer De Meester en den componist, den lieer Mulder, nu mede ten deel viel aan Margaret Walker en aan den „geest", die den toren had beklommen Gemengd Nieuws. D.u bbele moord. De heer Gustaaf Tliijs- sen, aannemer, afkomstig uit Maastricht, die in verband met den wederopbouw van het dorp Au- try, sinds' eenigen tijd in Noord-Frankrijk ver toefde Werd sinds enkele dagen vermist, aldus meldt „Le Petit Parisien." Hij was zegt dit blad met zijn jeugdigen employé den Italiaan Norcini Orlando de velden ingegaan om kersen te plukken en niet terugge keerd. Werklieden vonden de beide lijken onder hooi verborgen. Het gouden horloge van den heer Thijssen en zijn portefeuille inhoudende 3000 francs waren verdwenen. Een of twee vreemde werklieden, wier signale ment bekend is Worden als verdacht van dezen moord gezocht. 20.000 aan effecten gestolen Bij een inwoner van Hoogland is terwijl alle huisgenooten naar de markt te Amersfoort waren ingebroken. Een kabinet is opengebroken en o.m. is een geldkistje geforceerd. Een groot bedrag (on geveer 20.000) aan effecten is meegenomen. Twee jaar geleden is in hetzelfde huis onder onge veer gelijke omstandigheden ingebroken. Motorongeluk. Het woest rijden heeft in Amsterdam Weer een slachtoffer geëischt. Gis teravond kwart over zeven vloog een motor rijder in groote vaart door de Ferdinand Bol straat. Bij de kruising Albert Cuypstraat verloor hij de behéersching over zijn stuur en vloog het trottoir op. Een daar juist passeerende vrouw van 66 jaar werd meegesleept en was onmiddel lijk dood. De rijder kreeg ook zWare verwondin gen, zijn toestand i6 zeer ernstig. Beide werden naar het Binnengasthuis overgebracht. Verdronken. Gisteren Werd uit deZuid- Willemsvaart te Helmond opgevischt het lijk van den gemeenteveldwachter van Stiphout, v. d. B., die vermoedelijk 's nachts met zijn fiets dooi de duisternis misleid is te water geraakt. Een vriendendienst. Gisternacht is in het Apcldoornsch-Dierensche kanaal nabij de Spankerensche brug een met pakken papier beladen schip omgeslagen. Om den schipper van een met kunstmest geladen schip, dat te groote diepgang had, gelegenheid te geven het schip te passeeren, had de papierschipper een vijftig zakken kunstmest overgenomen en aan zijn dek op het papier gelegd. Daardoor werd de deklading topzwaar, met het gevolg, dat de lading verschoof en het schip omsloeg. De deklast' kwam voor een groot deel in liet water terecht en het schip kwam op zij te liggen. Met touwen aan de boomen Wordt nu voorkomen, dat het schip verder kantelt. Met het lichten van de lading is dadelijk een aanvang gemaakthet zal evenwel Wel een paar dagen duren, voor dé lading is gelost en de pakken papier en kunstmest opgevischt zijn. Tot zoolang is de vaart van Apel doorn naar Dieren en terug gestremd. Waaghalzen. In een wherry, niet langer dan een meter of vier, kwamen Zaterdag een Zweedsch tweetal schilder en zangeres met een hond in de haven van Enkhuizen aan. Ze waren roeiend over Noord- en Zuiderzee gekomen en zijn voornemens na Amsterdam bezocht te hebben, over het kanaal naar Engeland te varen. Een jodenstreek. De heer E. Eschke- nazy te Constantinopel die werd opgeroepen tot het houden van een proefdienst van voorzanger bij de Portugeesch Israël. Gemeente te Amster dam, werd bij zijn aankomst niet tot bedoelden proefdienst toegelaten wegens overwegende be zwaren, zoodat hij deze kostbare reis vergeefs maakte. Motorongeval. Te Beemster zou Zater dag een koppelwedstrijd voor wielrenners over 100 K.M. gehouden worden. Een paar K.M. was men weg, toen een der beste rijders aan den kop zou gaan. Plotseling brak zijn voorvork en kwam hij met een smak opde straat terecht. Hevig bloe dens werd hij bewusteloos opgenomen en bij een der naastbij zijnde boeren ingebracht. Zonder bij kennis te zijn gekomen is hij per boot naar een der gasthuizen te Amsterdam vervoerd. I n b r a a k. Gistermiddag tusschen 5 uui en half acht is te Voorschoten ingebroken ten huize van dr. J. H. Holwerda, directeur van het Museu van Oudheden te Leiden, die in Limburg ver toeft. Van de gelegenheid, dat de dienstbode af wezig was, hebben de inbrekers, die vermoedelijk per fiets gekomen zijn, gebruik gemaakt om de woning binnen te treden. Alles hebben zij overhoop gehaald en nagezocht. Wat precies wordt vermist kan nog niet worden opgegeven Wel kan reeds worden gezegd, dat de inbre kers zich meester hebben gemaakt van verschil lende gouden en zilveren voorwerpen. Den telefoondraad hebben zij doorgesneden. De heer Holwerda is tegen inbraak verzekerd. Voorloopig weerover zicht van J u n i. Het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt deelt mede Gemiddeld over de geheele maand waren de dagelijksche maximum- en minimum tempera turen ruim 5 en bijna 3 graden Celsius heneden normaal. De maand was derhalve nog veel kouder dan Juni 1916. de koudste maand sinds 1849, toen deze afwijkingen bijna 4 en 2 graden f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2