bedroegen. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg ongeveer 46 tegen 57 m.M. normaal maandsom. Het aantal uren met zonnschijn bedroeg te de Bildt slechts 106 tegen 191 uren normaal in Juni.Het geringste aantal, 98,kwam in 1907 voor. Hondsdolheid. Te Doetinehem is een geval van hondsdolheid geconstateerd. Een 8- jarig zoontje van den smid J. is door het dier gebeten. Een muilkorf bevel is reeds afgekondigd. Het vergaan van d c Sumatra. De lijken van den gezagvoerder en den eersten stuurman-van'het verongelukte s.s. „Sumatra' zijn te Melbourne aangespoeld. Een derde lijk,dat eveneens is aangespoeld, is nog niet herkend. De „Sumatra" was voor het bestuur van Britsch Nieuw-Guinea op weg naar Australië met diverse goederen. E i n d e 1 ij k. Met ingang van 12 Juni heeft de Russische kerk het voorbeeld van de wereld lijke orde gevolgd en de Juliaansche tijdrekening door de Gregoriaansche vervangen. Kerkroof. Onder ernstige verdenking den kostbaren gouden monstrans uit de Domkerk, te Munster te hebben gestolen, is de tweede Dom- koster Ludwig Gróffker door de politie gear resteerd. De aanleiding daartoe, is, dat deze ambtenaar bij de verklaringen die hij aflegde telkens zich tegensprak en het onmogelijk ge acht wordt, dat de monstrans op 11 Juni toen persmannen hem bezichtigde, zou zijn zoek ge raakt en dat de monstrans zoodanig was wegge borgen dat, oningewijden onmogelijk de bestem de brandkluis hebben kunnen openen.De 2e kos ter, gaf van zijn bevinding dat de monstrans ge stolen was, eerst een dag nadat de diefstal zou geschied zijn, kennis. De politie neemt aan dat Groffkcr den monstrans ergens heeft verborgen, om later van zijn buit te kunnen profiteeren, en dat er andere personen in het spel zijn die den tweeden koster tot de daad hebben verleid. De politie heeft thans de premie van25millioen Mark tot opsporing van den monstrans verhoogd tot vijftig millioen Mark. Daar de kerk over te wei nig geldmiddelen beschikt om deze hooge premie te betalen, Wordt de steun van de gemeente leden ingeroepen om het bedoelde bedrag bijeen te brengen, waartoe reeds vele parochianen zich bereid verklaard hebben. Gratis bier! Aan boord van de Aquitania zijn vóór de aankomst te New York de voor den terugWeg bestemde voorraden whisky en bier aangebroken en onder de passagiers verdeeld. Op den Italiaanschen stoomer President Wilson gebeurde iets dergelijks 2 dagen voor de aankomst te New York, kreeg de kapitein een draadloos bericht, dat bier niet meer be hoorde tot de medicinale dranken. Hij antwoordde „We doen wat we kunnen. Een goede duizend passagiers drinken zoo hard mogelijk bier, maar hun capaciteit is tiet in verhouden tot de voorraden, zoodat we Wel genoodzaakt zijn, 20 vaten over boord te gooien. 1 Tichon. De patriarch Tichon woont thans naar Reuter uit Moskou meldt, in twee beschei den kamers in het Donskoi-kloöster. In een onderhoud met den correspondent van Reuter zeide de patriarch: „Mijn schrijven aan het Hoog gerechtshof heb ik onderteekend, nadat ik zorg vuldig elk wóórd gewikt en gewogen had. Ik heb de politiek voorgoed vaarwel gezegd en zal de rest van mijn leven wijden ten behoeve van den vrede in de Kerk." De patriarch, die zeer duidelijk, hoewel wat moeilijk sprak, gaf uiting aan zijn dankbaarheid jegens de hoofden der Engelsche kerk voor hun sympathieke houding. Zondag jl. celebreerde hij de mis in de kerk van het klooster, geassisteerd door twee bisschoppen en twintig priesters. De dienst was zeer druk bezocht. Een vuurwer k-,,a an s 1 a g." De gou verneur generaal van Oost-Indië heeft een offi cieel bezoek aan Midden Java gebracht. Te Jogja, tijdens den tocht van den landvoogd naar de Pakoe Alam, werd nabij het postkantoor uit het publiek een vermoedelijk groot stuk vuur werk onder het landvoogdelijk rijtuig geworpen. Het vuurwerk ontplofte met een harden knal, veel rook verspreidend, doch het bleek overigens onschadelijk. Het paard van den onderluitenant van het begeleidersescorte sprong echter van schrik ter zijde, zijn berijder uit den zadel Werpend. De onderluitenant werd licht aan den hals gewond. Het paard, dat eveneens gewond Werd trapte een Javaansche vrouw, die door de hoeven tegen het voorhoofd geraakt werd en bijna onmiddel lijk dood was. Direct drongen politie en cavalerie in het pu bliek doch den dader van deze ongepaste grap kon men niet vinden. Franse h vliegtuig in brand ge raakt. Gisterochtend vloog een militair vlieg tuig dat van Metz op weg naar Mainz was onge veer ter hoogte van Hauconcourt (Lotharingen) in brand en stortte neer. De inzittenden een sergeant-vliegenier en de bestuurder werden ge dood. Kranige politieman. Gedurende de „Red Flag"-opstootjes te Hatherleigh (Nord- Devon) werd een politieagent omvergegooid en zwaar gekwetst. Zijn kameraad schoot toe, ging „over" zijn gevallen kameraad staan, stroopte zijn mouwen op, en begon tegen de aan vallers te boksen. Hij sloeg er 20 bewusteloos,"en wist stand te houden totdat hulp kwam opdagen. Zijn superieuren loofden hem zeer voor deze moedige daad van zelfopoffering, en hij werd 1 onmiddellijk bevorderd. Dorp vernield. Uit Graz wordt gemeld dat het dorp Tschoren in Kar'nth'e dóór een vreeselijk ^nWeder totaal vermeld is. In de stra ten liggen 8 M. hoog, van de bergen losgespoelde steenen Vuurwerk-ongeluk. In kampong Soeg gei Matti te Medan waren, naar de „Sum. Post" mededeelt, twee inlanders, met vuurwerk aan het spelen. Ze hadden daarbij de gevaarlijke aardigheid om een ijzeren buis vol met kruit te stoppen. Nadat er een lont aan was bevestigd, werd hqt kruit flink in de buis aangestampt, waarna men-de lont aanstak. Met eon öntzettenden knal sprong de huis uit elkaar. Het, ongeluk Wilde, dat een der inlan ders met zulk een kracht een stuk ijzer tegen de keel kreeg, dat de hoofdslagader werd door gesneden. In korten tijd was hij doodgebloed. De tweede inlander kreeg een stuk ijzer tegen den pols. Bij hem Werd de polsader doorgesneden. Omstanders bonden snel den bovenarm af, waarna hij naar het Stadsverband werd over gebracht. Na Verbonden te zijn kon hij het Stadsver band echter Weer verlaten. Typhoon. Tijdens een thyphoon, welke op de Philippijnen gedurende twee dagen woed de, Werd een persoon gedood, terwijl bijna alle telegraaf en telefoonlijnen in de omgeving v.Mam- 11a werden vernield. Bovendien verdween op zee nog een zeilboot in de golven. De spoorwegramp in Transsyl- v a n i Volgens de laatste berichten zijn bij het spoorwegongeluk op de lijn tusschen Boeka rest en Jaszy dertig reizigers gedood en vijftig gewond. Ernstig motor-ongeluk. Gister middag omstreeks 1 uur heeft op den Rijswijk- schen Weg een aanrijding plaats gehad tusschen een motorrijder en twee wielrijders. Ooggetuigen verklaarden, dat de wielrijders links reden, waar door de motorrijder de aanrijding niet kon Voor komen. De politie onderzoekt deze zaak nog. De motorrijder Ch. A. H. viel en kreeg een sche delbreuk. In zorgwekkenden toestand is hij door den Geneeskundigen Dienst naar het Zieken huis gebracht. Een der wielrijders, sergeant A. A. W. J. S., viel eveneens en kreeg een diepe hoofdwond en is naar het militair hospitaal ge bracht. De tweede wielrijder is er zonder onge lukken afgekomen. Ophol. Een voor een gemeentelijke vuilnis kar gespannen paard te Chelsea, sloeg in de Kings-Road op hol. De voerman was niet in staat het paard in zijn wilden galop te stuiten en het dier rende met woeste vaart voort. Een panische schrik beving de wandelaars, van wie twee vrouwen en een kind werden overreden en ernstig gekwetst. De voerman wist nog juist op tijd van den bok te springen, waarbij hij lichte verwondingen opliep. Plotseling vloog het paard met den wagen achter zich het trottoir op en stormde een bakkerswinkel binnen, juist op het oogenblik, dat een man dien wilde verlaten. De man werd door een der wielen overreden en bekwam ernstige hoofdwonden. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, evenals de beide vrou wen. De Daily Chronicle" waaraan wij deze geschie denis ontleenen, zegt nog verder, dat een der gewonden, een zekere Louisa Egan, in het zieken huis is overleden. Een dronken autobu s-b estuur- d e r. Op het geroep van „stop, stop door pas sagiers, die boven op de bus van Seven Kings naar Victoria zaten, hield een agent den wagen aan in Manor Park, Broadway. Het bleek, dat zoowel de conducteur als de wagenbestuurder dronken Was. Een juffrouw, die het gevaar zag, sprong van de bus terwijl deze nog in beweging was. De wagen had eenige zeer gevaarlijke boch ten met groote vaart genomen en het was geluk kig, dat de bus werd aangehouden, voordat hij in het drukke verkeersgedeelte kwam. De gevolgen van de onverantwoordelijkheid der beide beamb ten zouden dan niet te overzien geweest zijn. De bestuurder Werd veroordeeld tot een Week dwang arbeid en de conducteur tot een geldboete van 3 Pond, zegt de Daily Mail," waaraan wij dit bericht ontleenen. Huwelijk van een prinses van Orleans. In de nabijheid van Parijs in de kerk St. Pierre van Neuilly heeft gister het huwelijk plaats gehad van prinses Genoveva van Orleans met graaf Ghaponay, meldt de „Msb." De kerk was geheel met bloemen versierd vooral hortensia's en witte lelies. De bruid Werd binnengeleid door hertog de Vendome. Zij droeg een kleed van witte zijde met zilverbrocaat, ter wijl de bruidssluier van lerschen kant Werd ge dragen door vier kinderen. Kardinaal Dubois verrichtte de huwelijks inzegening, waarna hij het jonge bruidspaar in een schoone rede over de sclioone trekken va* beide familiën toesprak. Gedurende de H. Mis voerde een orkest van musici van de groote Parijsche concerten de Grands Motets uit van La Lande, welke door den grooten componist eens voor het hof van Ver sailles Was vervaardigd. Het was voor de eerste maal, dat deze muziek weer werd ten gelioore gebracht. Zij was ingestudeerd onder leiding van den koormeester van de kerk St. Pierre en onder de protectie van de vereeniging van vrienden der kathedralen. De soli werden door bekende musici gezonden. De getuigen van de bruid waren koningin Amelie van Portugal en den hertog van Brabant de getuigen van den bruidegom graaf de Mirepoix en don heer Schneider. Onder de aanwezigen werden opgemerkt mevrouw Poincaré, maarschalk Foc.li en zijn echtgenoote, de echtgenoote van generaal Leyan- tey, de generaals Pau en de Gastelnau, prins, Wlademar van Denemarken, prins Philip de Bourbon, graaf de Memours,. prins Sixius van Parma, gravin Mirepoix, prins en prinses de Bourbon—Sicilië, prins en prinses de Orleans Braganza, hertogin Magenta, geboren prinses Margaretha de Orleans, graaf en gravin de Guise, de Spaan;che infante door Alfonso van Orleans Bourbon en .vele andere leden van den hoogaten Fransche.n adel. De Engelsche koning was vertegenwoordigd door den Britschen gezant, Spanje door markies Faura en Roemenië door den Parijschen gezant Antonescoe. De plechtigheid had een ontzaglijke menigte nieuwsgierigen naar Neuilly getrokken. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matigen wind uit Z- tot O. richtingen, licht tot half beWolkt, droog Weer en warmer. Gedeputeerde Statenverkiezing. Men meldt ons uit Zwolle In de hedenmorgen gehouden zitting van de Provinciale Staten van Overijsel, zijn gekozen tot leden van de Gedeputeerde Staten de heeren P. D. Beersma, R. K. (aftr.),'G. H. Bloemen, R. K. (aftr.), H. J. Jordens, V. B. (aftr.), J. M. baron van Voorst tot Voorst, R. K. (aftr.), mr. H. v. d. Vegte, A. R. (aftr.)', J. W. J. baron de Vos van Steenwijk, C. H. (aftr.). De Provinciale Staten van Groningen hebben lieden tot leden van Ged Staten gekozen de heeren U G Schilthuis V D (aftr Mr R Koppe, A R (aftr L PI. Mansholt,, S.D.A.P. (aftr.), H. Middendorp R. K„ E. H. Ebels, V. B„ A. H. de Haan, V. B. Als buitengewoon lid van Ged. Staten is be noemd de heer J. IJ. Voerman, C. H. De vroegere samenstelling was 3 V. D., I A. R. en 2 S.D.A.P. De Provinciale Staten van Gelderland kozen tot leden van Ged. Staten de heeren H. W. J. Sannes V. B. A. D. P. V. v. Löbensels A. R. W. B. Kronenburg R. K. Jhr. Mr. PI. C. M. v. Nispen v. Pannerden, R. K. H. de Liefde C. IP. en Mr. Dr. PI. P. de Wilde, V. D. Bij de verkiezingen in N.-Brabant Werden alle aftredenden herkozen. Een rede van Minister Aalberse. Men meldt ons uit Enschedé Minister Aalberse huldigde, aan den gister avond gehouden feestdisch, in een keurige rede dè maatschappij tot bevordering der gemees- kunst. ,kni»v:ibft> j I)c Utrechtsehc Hanzebank. De directie der Utrechtsche Hanze-Spaarbank heeft tot het gerecht een verzoek om surseance van betaling gericht, waarin zij o.m, voorstelt de hoofddirectie der Algem. Middenstandsbank te Amsterdam als tijdelijk bewindvoerster aan te stellen Men rekent nog op een ruime uitkeering van alle verschuldigde gelden. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 3 Juli 4 Juli. Londen 11 68i/. H.65«/« Berlijn- 0.0014B/g -0.0015s/8 Parijs - 15.19 - 15.29 België...- 12.88 - 12.95 Zwitserland - 44.70 - 44.52l/g Weenen - 0.00"/, - 0.008/g Kopenhagen - 44 .70 -44 25 Stockholm- 67 621/a - 67.571/ 2 Christiania-4160 -41.10 Amerika - 2.556/g - 2.553/8 Madrid - 36.33 -36.30 Milaan - 11.14 -11,15 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 3 Juli 4 Juni. Londen....-....,.'.,..»... 11-6 77/a 1 ll-öfP/g Parijs - 15.121/ï - 15.271/2 Brussel -- 12.80 - 12.93 New-York- 2.553/4 - 2.55»/8 Berlijn 0.Ö0143/, -0.0015*/, Stockholm -- 67.60 - 67.55 Zwitserland - 44.70 - 44.20 Kopenhagen.-.-,...- 44,75 - 44.30 Christiania -41.75 - 41.35 Weenen -O.OOSB1/, - 0.00361 8 Telegrammen. FORT IN DE LUCHT GEVLOGEN. BOEKAREST, 4 Juli (draadloos) Maandag is het fort Catela in de lucht gevlogen. Een arbeider Piet bij een munitie-transport een granaat vallen, waardoor deze ontplofte, de overige munitie Werd ontstoken het fort is in een ruine veran derd. Tot nu toe zijn 6 dooden en 7 ernstig ge wonden geborgen. DUITSCHLAND EN IIET VATICAAN. BERLIJN, 4 Juli (draadloos) De nuntius Pacelli is heden door Rijkskanselier Dr. Cuno ontvangen. Hedenavond houdt Cuno besprekingen met de verschillende Rijksdagfracties, waarbij allicht ook in verband met het Pausel. telegram het lijdelijk verzet ter sprake zal worden gebracht. MOORDCOMPLOT. WEENEN, 4 Juli (draadloos) De Weensche politie heeft een organisatie ontdekt, welke zich ten doel stelt bekende politieke en economische personen uit den Weg te ruimen. De nationaal- socialist, Hittler, uit Beieren,staat in verbinding met deze organisatie. Talrijke personen zijn ge arresteerd. IN HET ROERGEBIED. DUSSELDORP, 4 Juli (draadloos) Volgens. berichten uit'Duitschland, kébfeep'-de, Fransehe- troepen de stad Westhof en, ten .Noorden van Hagen, bezet. Verschillende stedelijke overheids personen werden gearresteerd. ARME VREDE. BUENOS AYRES, 4 Juli (draadlods) Ver nomen wordt, 'dat. de Argent,ijnsche regeering spoedig het congres machtiging zal vcrleenen. tot, het aangaan van een leening van 150 millioen gouden pesos, voor militaire bewapening. RUSLAND. MOSKOU, 4 Juli (draadloos) De vroegere staatssecretaris voor binheïilandsche zaken, Fall on twee groepen Amerikanen, zijn via Warschau hier aangekomen. MOSKOU, 1 Juli (draadloos) Dé Sovjet- fegeering heeft'een nota aan Belgrado gezonden, waarin zij dé'aandacht déf 'regeering van Joego slavië vestigt op den verköop voor persoonlijke doeleinden, door generaal Wrangèl, van waarden nit. de militaire kas uit Petrograd, Welke den staat toebehooren en door Wrangel werden mee genomen uit Rusland. Dé Russische regeering (die nu plotseling liet eigendomsrecht erkent) protesteert tegen deze verkooping in Joego slavië en eischt maatregelen van de Joego-Slavi- sche regëerihg. Kerknieuws. De feesten van Lisieux. De groote plechtigheden die te Lisieux zullen plaats hebben ter plechtige viering van de geluk zaligverklaring van zuster Theresia van het Kindje Jezus, zijn vastgesteld op 6, 7 en 8 Augus tus aanstaande. Groote processies zullen dan gehouden worden en plechtigheden in de kathe draal, waaraan het grootste deel van het Fran sehe episcopaat zal deelnemen. („Msb.") Nieuw Seminarie. Uit Detrail wordt gemeld, dat mgr. Gallagher, bisschop van genoemde plaats, aldaar verleden Zondag den eersten steen heeft gelegd van het nieuwe H. Hart-Seminarie dat de grootste en best-ingerichte instelling voor de opleiding van priesters in geheel Amerika moet worden. Godsdiensten in Canada. Het Ganadeeschc departement van handel heeft dezer dagen het resultaat van de volks telling van het vorig jaar gepubliceerd. Blij kens de gegeven cijfers zijn van de 8.788.483 bewoners van Canada er 3.388.663 katholiek, 1.408,812 presbyteriaan, 1.158.744 methodist, 1.047.959 anglicaan, 421.730 baptist, 287.084 lutheraan, 125.190 joodsch, 13.826 christelijk scientist, 11.626.boeddhist en 19.956 mormoon. SPORT. VOETBAL. De N.V.B. en de R.K. Federatie. Naar hel „Hblv" verneemt, zal de N.V.B. zeer waarschijnlijk, het contact verbreken met dë R.K. Federatie, daar de Federatie noch de contractueele verplichtingen, noch de in den loop der tijden gemaakte afspraken zou zijn nagekomen. Burgerlijke Stand. G e b oren: 2 Juli. Jan Pieter, z. v. P. J- van Wieringen en M. Albers, Brandpad. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 4 Juli v.m 7.04 n.m. 7.40. 5 Juli v.m. 7.52, n.m. 8.24. SCHIEDAM, 3 Juli Aangekomen Eng. s.s. „Misty Law", /net olie van Vladivostock laatst van Liverpool voor N.V. SehieVeein, aan de Wilhëlminahaven. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Montwijn. SCHIEDAM, 4 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Kóóphandel. Moutwijn 46 f 18. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 4 Juli. Men noteert voor Spiritus 100 f 26.^ Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.20 per ketel. ROTTERDAM, 3 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 190 paaiden, 36 veulens, 1 ezel, 612 magere runderen, 693 Vette runderen, 240 vette kalveren, 607 nuchtere kalveren, 58 graskalveren198 schapen of lammeien, 7 big gen, 17 bokken of geiten, 20 overloopers. Prijzen per */i Kilo koeien van 12 c. tot 6066V2 ct. ossen van o0—06 —60 et. stieren van 471/'"52V2—58 ct, kalveren van 50—57 V 26265 ct. Prijzen per stuk van mager vee melkkoeien 325—475>- stieren 150425 graskalveren 3Q75, paarden f 300400, slacht paarden io_20Ó, hitten 200300, veulens 60—100, kalfkoéien 300—450, pinken j 16022Ö, vaar zen 175—240, biggen 16—25 (per week /1.75— 2.25), overloopers f 30—45, fok nuchtere kalveren 2045, slacht nuchtere kalveren van /2025. Bot e r. Op de botermarkt werd heden aan gevoerd 2/8 vn. en 1/16 v. Prijs 1.601.70 per k.g. Eieren: Rottcrdamsche Veiling, Delflsche- straat kipeieren 3.95—7.45, eendeieren 5.20 6.05 per 100 stuks. Aanvoer 250,000 stuks. N.V. Rotterd. Cons. Veiling, Weenaplein. Aanvoer 260.000 eieren. Kipƒ46, eend- 56, gans 15, kalkoen 89.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3