Het geliciuiziuiiigf raadsel DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEU ILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 5 Juli 1923. No, 13684. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Er is zoo goed als niets bekend geworden Over de besprekingen te Londen. De officieele ge heimhouding, welke in acht genomen wordt ten opzichte hiervan is nog niet opgeheven. De bladen erkennen algemeen, dat dit onvermijdelijk is, wanneer er zulke delicate aangelegenheden worden besproken. Gister had een kabinetszitting in Downing- street plaats. De zitting duurde twee uur. Des namiddags ontving Curzon den Italiaanschen gezant. De gister gehouden kabinetsraad nam kennis vanCurzon's verslag omtrent de met de gezanten van Frankrijk en België gehouden besprekingen. De grootste stilzwijgendheid wordt in acht ge nomen in verband met de overweging, dat het niet wenschelijk is, den nadruk teleggen op zekere bestaande meeningsverschillen. Naar verluidt, zou de toestand echter zeer delicaat zijn en zouden de huidige besprekingen een be- slissenden invloed hebben op de Engelsch-Fran- sche betrekkingen. Het wordt waarschijnlijk ge acht, dat nadere inlichtingen uit Parijs zullen worden gezonden ten aanzien van zekere punten, welke Curzon niet voldoende duidelijk acht. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De vertegenwoordigers der geallieerde mogend heden hebben gisteravond aan Ismet Pasja hun antwoord op zijn schrijven doen toekomen. Zij handhaven zich hierin hun zienswijze en zeggen: „Wij zijn bereid in denzelfden geest als voor de essentieele kwesties een oplossing te zoeken. De datum van deze zitting zal worden vast gesteld, zoodra wij in het bezit zijn van alle instructies, welke wij onder deze omstandig heden van onze regeeringen hebben gevraagd." In de financieele en economische comité's welke heden bijeenkwamen, slaagde men er in, nagenoeg alle ondergeschikte punten, welke nog niet waren opgelost, in het vredesverdrag te doen opnemen. Het verdrag is thans bijna voltooid, met uitzondering van de drie belang rijke kwesties omtrent de couponbetaling, de concessies en de ontruiming van Turksch ge bied voor de geallieerden. Nader meldt men dat de ministerraad te Angora heeft besloten, instructies te zenden aan Ismet Pasja, waarin te kennen wordt ge geven, dat alle geallieerde voorstellen moeten worden verworpen, welke de strekking hebben de ontruiming der Turksche gebieden uit te stel len. DE VOLKENBONDSRAAD. De Raad van den Volkenbond heeft, na het verslag over de financieele kwesties te hebben gehoord, de rekening over 1922 goedgekeurd. Zij heeft het rapport van de contrólecommissie nopens de begrooting 1924 de vergadering toegezonden, echter onder voor behoud voor zijn vertegenwoordigers van het recht om tijdens de vergadering alle voorstellen en alle amendementen in te dienen, die hun geschikt zouden kunnen lijken. Deze resolutie is eveneens toegezonden aan de regeeringen van de staten, die leden van den bond zijn met de motie, die door den vertegenwoordiger van Frankrijk uit naam van zijn regeering is ingediend. IN HET BEZETTE GEBIED. De „Ullsteindic-nst" meldt uit EssenDe onderhandelingen tusschen de Duitschers en Franschen betreffende de gedeeltelijke bezet ting der Krupp-fabrieken, hebben nog niet tot een resultaat geleid. De Franschen eischen, dat hun de geheele spoorbaan, die door de fabrieks terreinen loopt, voor het vervoer der inbeslag 3 Uw papa zal gewerkt hebben ook uit edeler motieven. De ander haalde de schouders op. En al ware dat niet zoo,dan kun jij het doen, vervolgde Werner. Schei uit met zedepreeken, beste Frits, ik hoor ze alle dagen. Zou ik dokter worden terwille van de lijdende menscliheid, zooals dat heet Maar beste kerel, alleen hier op de Singel wonen drie artsen, die een ellendig slappe praktijk hebben. Veronderstel, dat ik vlug af studeerde en me óók nog vestigde. Laten we aannemen, dat ik wel veel patiënten zou krijgen. Mijn behandeling zou niet beter zijn dan die van andere dokters, De zoogena inde lijdende menschheid zou er geen voordeel bij hebben en m'n collega's veel schade, Werner Jachtte. Hij mocht Antoon van Gielen Wel, ondanks diens eigenaardigheden. Hij kende hem als een begaafden en goedhartigen jongen man, van wien hij veel vriendschap had ondervonden Hun vriendschap dateerde al uit de eerste klasse van het gymnasium. Zij hadden gelijk op- gestudeerd en waren in het zelfde jaar aan de Universiteit ingeschreven. Van Gielen studeerde genomen steenkolen en cokes zal worden afge staan. De Krupp-directie zeide echter, dat deze eisch niet kon worden ingewilligd, daar deze spoorbaan te zeer in beslag genomen wordt dooi de andere deelen der werkplaatsen. De Franschen dreigden daarop met de bezetting van de overi ge deelen der fabriek. DUITSCHLAND. De uit vertegenwoordigers van patroons en arbeiders bestaande commissie, die het vraag stuk van de indexloonen onderzoekt, zou gister ochtend ipnieuw vergaderen, onder voorzitter schap van den rijksminister van arbeid. Vertegen woordigers van de vakvereenigingen zouden in deze bijeenkomst aan de leiders der patroons organisaties de vraag stellen, of zij bereid zijn, de nieuwe loonregeling te erkennen voor alle toekomstige loonberekeningen. Voor het geval de patroons de voorstellen der vakvereenigingen niet zouden aanvaarden, zullen deze eischen, dat het vraagstuk der indexloonen door een wet ge regeld wordt. De leiders van de partijen dei- linkerzijde zijn van meening, dat de rijksregee- ring een voorbeeld dient te geven en aan de rijksarbeiders de indexloonen zou moeten uitbe talen. In een vertrouwelijke bespreking, die gis teren op het departement van financiën plaat vond, is deze kwestie ter sprake gebracht. DUITSCHLAND EN HET VATICA AN. De besprekingen te Berlijn tusschen de rijks- regeering en den pauselijken nuntius Pacelli zullen vermoedelijk heden ten einde worden ge voerd. In politieke kringen verwacht men, dat de rijksregeering daarop een verklaring betref fende de sabotage in het bezette gebied zal pu- bliceeren. HONGARIJE. In weerwil van de weigering van de Commissie van Herstel om het Hongaarsche reconstructie plan te steunen, is de regeering nog steeds bezig met de uitwerking van haar bezuinigingspro gram, zooals dat te Parijs Werd uiteengezet, schrijft de correspondent van de „Times" te Boedapest. De minister van financiën, dr. Kallay, heeft thans een wetsontwerp ingediend, Waarbij het regeeringspersoneel tegen 31 December 1923 met 20 zou worden verminderd. Ieder departe ment moet deze inkrimping zelf ten uitvoer leg gen in verhouding tot het toegestane bedrag aan salarissen. Er zal een opzeggingstermijn van drie maanden in acht Worden genomen. Van dezen maatregel zijn leger, belastingen en douanewezen uitgesloten, daar het in die bedrijven Werkende personeel reeds gelimiteerd is. Beambten, die langer dan 15 of 20 jaar dienst hebben gedaan, zullen worden gepensionneerd, terwijl zij, die korteren tijd gediend hebben een bedrag ineens zullen ontvangen, varieerende van een half, tot vier jaar salaris. Op deze wijze zullen de kosten wel sterk ver minderd worden, doch aan den anderen kant bestaat de gegronde vrees, dat zij, die door dezen maatregel werkloos worden en wier aantal 20 tot 25000 zal bedragen, een te zWaren last zullen vormen voor 't economische leven in Hongarije. Vooraanstaande lieden van handel en industrie en financiën hebben reeds eenparig verklaard, dat zij geen kans zien dezen menschen een werkkring te verschaffen. BELG1E. De Begische Kamer heeft gistermiddag de debatten over de regeeringsverklaring voortgezet Dezen middag zou over de kwestie van ver trouwen worden gestemd, men rekent op een groote meerderheid voor het nieuwe kabinet. in de medicijnen, Werner was voornemens ge weest de rechterlijke loopbaan te kiezen. Hij had evenwel niet af kunnen studeeren. Een goed half jaar geleden was zijn vader gestorven en diens financiën bleken zoodanig in de war te zijn, dat zijn zoon zichverplicht zag in eigen onderhoud te voorzien. Hij was journalist geworden en van zelf zag hij van Gielen nu minder dikwijls. Maar hun vriendschap had daaronder niet geleden. Werner was zelfs meer van zijn vriend gaan houden, om dat deze alles gedaan had hem te bewegen z'n studies voort te zetten. Om een nietige paar duizend gulden zou je van je toekomstplannen afzien, zoo had van Gielen uitgeroepen, waarlijk, dat zal niet gebeuren. En hij had aangeboden voor Werner te betalen. Zijn vader was er goed voor en desnoods kon hij op zijn particuliere uitgaven de studiekosten van zijn vriend wel bezuinigen. Werner evenwel had deze hulp afgewezen. Hij kon zijn studie niet betalen, het was noodig, dat hij dadelijk in zijn eigen onderhoud voorzag, welnu, dat zou hij dan doen. En het was hem ge lukt bij „Het Eerste Nieuws" een betrekking te vinden, Wel was het niet een bepaalde lucratieve betrekking, maar het was mogelijk daar spoedig promotie te maken. Juist dat was voor Frits Werner hoofdzaak. Hoor eens, antwoordde hij op de boutade van zijn vriend, laten we daar voor het oogenblik niet verder over spreken. Ik ben werkelijk niet hier Advertontiëni 1—5 regthi 1.75 j alka regal daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medadeelingan 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE GENTSCHE HOOGESCHOOL. Naar wordt gemeld, heeft professor Nolf, minister van wetenschap en kunst, gisteren bij den senaat het regeeringsonlwerp in zake de universiteit van Gent ingediend. Het ont werp is gelijkluidend aan den tekst, dien wij reeds medegedeeld hebben bij de samenstelling van het nieuwe kabinet Theunis, behalve een wijziging van artikel 1. Dit artikel begon aldus „Aan de universiteit van Gent zal het onderwijs in het Vlaamsch gegeven worden. De Vlaamsche taal is de administratieve taal van de Universi teit," Deze tekst is vervangen door den volgenden: „Aan de universiteit van Gent zal het onder wijs gegeven worden overeenkomstig de volgende regelen." Dan komen de artikelen 2 en volgende. ITALIË. Het Italiaansche kabinet heeft besloten tot opheffing van de departementen van Nijverheid, Handel cn Openbare Werken. In de plaats daar van zal worden ingesteld een ministerie van Na tionale Economie. Men verwacht, dat door dezen maatregel vele millioenen jaarlijks bespaard zullen worden. HET VLOOTVERDRAG VAN WASHINGTON. Volgens de Japansche bladen heeft de Japan- sche regeering aan Engeland en Amerika voor stellen gedaan tot het sluiten van een overeen komst tusschen deze drie landen, ten einde de bepalingen van het verdrag van Washinton van kracht te doen worden, zonder de ratificatie door de Fransche regeering af te wachten. DE TANGER-KWESTIE. Uit Londen verluidt, De besprekingen tusschen de experts van Engeland, Frankrijk en Spanje, om te komen tot een basis, waarop de Tanger kwestie kan worden geregeld, zijn gisteren her vat. Bij het sluiten der vergadering werd ver klaard dat de experts op een nog nader te bepa len datum opnieuw zullen bijeenkomen. CHINA. De Engelsclie onderstaatssecretaris van Bui- tenlandsche Zaken, McNeill, verklaarde gister in het Lagerhuis in antwoord op een hem gestelde vraag, dat de regeering volkomen de vrees begrijpt, Welke in handelskringen wordt gekoes terd in verband met den huidigen toestand in China. Door een groot aantal belangrijke commer- cieele instellingen is gewezen op de gevaren voor de Engelsche belangen, Welke voortspruiten uit den bestaanden wanordelijken toestand. De Engelsche gezant te Peking, verklaarde McNeill, zal alles doen, wat in zijn vermogen ligt, om de bescherming te verzekeren der missionarissen in China. De „Daily Telegraph" herinnert er in een bespreking van de chaotische toestanden in China aan, dat het nu juist twee maanden ge leden is, dat de treinaanval bij Lingtsjen in Sjantoeng door de bandieten plaats had, waarbij één Engelsch onderdaan Werd gedood en vijf an deren met 21 andere Europeanen en Amerikanen gevangen werden genomen ter verkrijging van een losgeld. In de buitenlandsche kolonies in China was men algemeen van oordeel, dat haar regeeringen zich met deze wandaad moesten in laten. „Onder deze omstandigheden," gaat het blad voort, „heeft de Engelsche regeering het initiatief genomen om aan de andere betrokken regeeringen voorstellen te doen, ten doel hebben de een verbetering tot stand te brengen in den deplorabelen toestand, niet alleen in het belang der Engelsche en andere vreemde kooplieden in China, maar ook in het belang der Ghineezen zelf. Afdoende buitenlandsche hulp om een eind te gekomen, om jou te beprceken, het zou me niet hikken. Maar ook niet om je verveling te ver drijven, als We het dan verveling moeten noemen. Ik kwam hier om van je diensten gebruik te maken. Van Gielen richtte zich uit zijn luie houding op. Prachtig, riep hij, Wat kan ik voor je doen, Frits Je kunt me eenige inlichtingen geven. Anders niet Maar ze zijn voor mij van belang." Nu, vraag dan maar op. Je kent professor Evan Ja, natuurlijk, jij toch ook Wel. LIeb je gehoord, maar neen, dat is een dom me vraag, daar kun je niet van gehoord hebben. Het avondblad is nog niet uit. Nou, maar ik heb er toch van gehoord. Waarvan Je Weet niet eens wat ik vragen wil. Misschien toch wel. Je wilt vragen over den dreigbrief, die de professor ontvangen zou heb ben, zeg het maar, is het niet zoo Ja, het is werkelijk zoo, maar boe Weet jij er van Kom, jullie journalisten moet niet meenen dat een ander mensch ook niet eens iets ter oore komen kan vóór het in de courant opgenomen wordt. Ik zal het je vertellen. Mijn vader is met dien professor heel goed bevriend. De hoog geleerde heer heeft er met hem en anderen over maken aan de bestaande anarchie zou een groote Weldaad zijn voor de Ghineezen zelf. De mogend heden hebben zich bij het verdrag van Washing ton plechtig verbonden zich op geenerlei wijze te mengen in de Ghineesche souvereiniteit of de territoriale integriteit van het land, en alle stappen, welke zij thans zullen hesluiten gemeen schappelijk te nemen, zullen strikt gehouden worden binnen het kader van dit verdrag." ALLERLEI. Uit Berlijn. Hedenmorgen is te Berlijn een sl aking derbouwvakarbeiders uitgebroken,aange zien de arbitrale uitspraak in zake het hangende loongeschil door de werknemers aanvaard, maar door de werkgevers is afgewezen. Daarop heeft de bouwvakarbeidersbond zijn leden instructie gegeven, overal het werk neer te leggen. De „Vossische Zcitung" meldt uit Belgrado: De premier Pasjitsj, die, naar gemeld werd, op advies zijner geneesheeren een rustkuur moet ondergaan, zal dezer dagen naar Mariënbad ver trekken. Vandaar gaat hij naar Boedapest, ten einde deel te nemen aan de conferentie van de premiers der Kleine Entente-Staten. Uit Berlijn. De „Vossische Zeitung" ver meldt uit Rome Uit Angora wordt bericht, dat de Turksche regeering zich tot eigenares heeft verklaard van alle verlaten of afgebrande ge bouwen te Smyrna. Dientengevolge eischt zij voor laatstgenoemde van de verzekering-maat schappijen de uitbetaling der verzekeringssom men. Uit Berlijn. De „Deutsche Allgemeine Zei tung" meldt, dat het proces tegen den kapitein luitenant Ehrhardt den militairen leider van den Kapp-putsch,23dezer voor liet staatsgerechtshof te Leipzig zal aanvangen. Uit Berlijn. De definitieve beslissing over de staking der metaalbewerkers zou heden bij een nieuwe stemming in de verschillende bedrij ven vallen. Uit Berlijn. Gisteren werd voor de eerste maal door de Berlijnsche tram meer dan een milliard mark op één dag ontvangen. Uit Rome. De Belgische gezant bij het Va- ticaan heeft gister een lang onderhoud gehad met kardinaal Gasparri. Uit Constantinopel. De Synodale Raad heeft besloten,dat het ontslag van denGriekschen patriarch te Constantinopel noodzakelijk is geworden. De patriarch zal onmiddellijk uit Constantinopel vertrekken en zich naar het kloos ter Athos begeven. Uit Southampton. De Britsche stoomvaart maatschappijen hebben besloten, dat haar sche pen, die op Amerika varen, voortaan nog maar alleen sterken drank voor de heenreis zullen meenemen. Uit Parijs. Bij de onthulling van het monu ment ter nagedachtenis van de Amerikaansche vrijwilligers, die in den oorlog aan de zijde van Frankrijk hebben gestreden, heeft gister de premier Poincaré een rede gehouden, waarin hij de dankbaarheid van het Fransche volk uit sprak voor deze jonge Amerikanen, die uit eigen beweging naar Frankrijk kwamen voor deverde- diging van den Franschen bodem, toen deze aan een vreemden inval bloot stond. Uit Londen Het aantal stakers in ver schillende havenplaatsen heeft zich thans uit gebreid tot 25.000 waarvan alleen in Londen 14.000, tweemaal zooveel als gisteren dus. De vaste arbeiders van het Londensche Havenbe stuur werken nog steeds, doch zij kunnen met hun kleine aantal (slechts 4500) n.an de vele op lossing wachtende booten niet verwerken. Te Liverpool en Southampton gaat het werk nog voort, hoewel ook in die havens de loons verlaging is doorgevoerd. gesproken cn zij hebben hem geraden er de poli tie mee in kennis te stellen. Zoo Weet ik er ook van. Het komt vanavond in de courant, zegt ge. Dan hebben de menschen nog weer eens wat te praten. Maar hoe kan ik je in deze zaak nu in 's hemels naam van dienst zijn. Door op mijn vragen te antwoorden. Dat wil ik met pleizier doen, hoewel je zult er niet hard mee opschieten. Vraag maar op Geloof jij dat die dreigbrief een studenten grap zijn kan Van Gielen schudde het hoofd. Dat is het niet, of de een of andere idioot moet alléén op het idee gekomen zijn. Maar zoo'n aardigheid, als het dan een aardigheid zou zijn beraamt men in een clubje. En als iets dergelijks het geval Ware, dan wist ik er wel van. Het is om den dood niet om trotsch op te zijn, maar bij zul ke dingen hebben ze mij noodig. Óf als het buiten I mij op touw gezet was, dan hoorde ik er Wel iets van. Dat was ook mijn gedachte. Ik meen ook niet, dat het een studentengrap is. Maar wat is het dan Och, waf kan jou het schelen. Werner gaf op deze vraag geen antwoord. Ken je, vroeg hij, professor Evans. Ben je bijvoorbeeld met zijn familieomstandigheden op de hoogte (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 2SC9S9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1