Het geheimzinuige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Zaterdag 7 Juli 1923. No. 13686 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen Advertentiën 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. EERSTE BLAD. HET HERSTEL. Naar uit officieele kringen wordt vernomenheb- ben gister op het Foreign Office de gezanten van Frankrijk, Italië en België afzonderlijke bespre kingen met den Britschen minister van Buiten- landsehe Zaken, Lord Curzon gehad. Omtrent het onderwerp der gevoerde besprekingen wensch te men zich niet uit te laten. Het onderhoud tusschen lord Curzon en den Franschen gezant duurde meer dan twee uur. Gemeld wordt, dat de gezant geen document heeft aangeboden als antwoord op de Erigelsche vragenlijst betreffende de kwestie der schade loosstelling, maar volledige inlichtingen heeft gegeven omtrent die punten, welke naar het oordeel der Britsche regeering, nadere ophelde ring behoefden. Men hecht hier te Parijs nogal veel gewicht aan de besprekingen, Welke Poincaré gistermorgen heeft gehad met lord Crewe, den gezant van Groot Brittannië, en Myron Herrick, den gezant der Ver. Staten. Het zwaartepunt der diplomatieke bespre kingen is tijdelijk van Londen naar Parijs ver plaatst. DE CONFERENTIE TE LALSANNE. Ismet Pasja heeft geantwoord op de nota van de geallieerde regeeringen van Maandag jl. Hij handhaaft zijn standpunt en, ofschoon betreu rende, dat de geallieerde nog niet gereed zijn met betrekking tot de besprekingen derdriehangende kwesties (de wijze van betaling der coupons van de Turksche leeningen, de concessies en de geallieerde bezetting van Turksch gebied), verheugt hij zich toch, dat de geallieerde dele- daties met deze besprekingen zullen aanvangen, zoodra zij van haar regeeringen de noooige instructiês hebben ontvangen. IN HET BEZETTE GEBIED. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Essen Bij verdere onderhandelingen met de Krupp- directie hebben de Fransche bezettingsautoritei ten den eisch, om voor het transport van kolen de spoorwegen van het bedrijf ter beschikking te stellen ingetrokken. De kolen en cokes worden thans vervoerd langs een zijlijn van het sta tion Altenessen, welke sinds eenige jaren bui ten bedrijf was doch thans weder in exploi tatie is genomen. Het opladen der kolen ge schiedt door Fransche arbeiders. De werk zaamheden zullen naar schatting ongeveer G 8 weken duren. Behalve kolen en cokes hebben de Fransche bezettingsautoriteiten bij 13 fabrieken loco motieven in beslag genomen, welke voor ver keer op het normale spoor kunnen worden ge bruikt. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. De Fransche Kamer heeft gister de interpela- tie behandeld betreffende de gevolgen van het schrijven van den Paus aan kardinaal Gasparri. Er waren veel afgevaardigden aanwezig. Poin caré beantwoordde de sprekers, maar zeide niet veel bijzonders. DE BOOTWERKERSSTAKING IN ENGELAND. De stakende bootwerkers schijnen niet veel neiging te hebben aan den oproep van de leiders hunner organisaties, om Maandag a.s. het werk te hervatten, gevolg te geven. Daar de stakers geen andere betaling dan de uitkeering van hun organisatie ontvangen, hebben zij thans reeds evenveel verloren,alshun in 40 50 dagen volgens Ik Weet niet hoe ik den professor van dienst zou kunnen zijn. Meent u, dat We zoo een soort particuliere veiligheidsdienst zullen inrichten. Dat overleggen We zoo dadelijk, ik ben blij, dat je helpen wilt. Er kan eenig gevaar aan ver bonden zijn. Mijnheer van Gielen, zeide Werner, ik zou mijn diensten ook gaarne aanbieden. Als man van de courant. Neen, ik zou natuurlijk gaarne iets Weten, geschikt om te publiceeren, waar ik als vriend van uw zoon mede mijn diensten aanbied, dan spreekt het van zelf, dat ik niet de bedoeling heb onbescheidenheden te begaan. Mijnheer van Gielen knikte goedkeurend. In dat geval zullen we gaarne van uW aanbod gebruik maken. En laat ik kort en goed nu zeg gen, wat het geval is. Wij meenen, dat de bedrei ging, Evan te dooden, geen grap is, doch ernstig gemeend. Het zal noodig zijn hem tegen verdere aanslagen te beveiligen. Daarom is dit onze be doeling Mijnheer Evan en zijn dochter zullen voor een dag of wat de stad verlaten. Hij heeft d<s .beschikking over een huis, dat zeer afgelegen de nieuwe loonregeling zou zijn ingehouden. Niettegenstaande houden zij voel, bij stuk. Gister hebben ook vele steenkolensjouwers en een groot gedeelte van het personeel, werkende op de lichters, zich bij de stakers aangesloten. Het aantal stakers bedraagt thans alleen in het Oosten van Londen reeds 21.000 man. Te Liverpool bedraagt het aantal stakers thans 2000 en op ongeveer 30.000 losse bootwer kers. Een der leden van de stakingsleiding in deze stad, Mc. Quiggan, is heden wegens op ruiing in hechtenis genomen. Te Manchester hebben 400 pakhuisknechten zich bij de staking aangesloten. In andere Britsche havens kwam gister geen wijziging in den bestaanden toestand. De autoriteiten te Huil weigerden den stakers werkloosheids- uitkeering uit te betalen. In verband met het tekort aan lossingspersoneel voor de gedurende de laatste dagen binnengekomen schepen, moest een groote meelfabriek te Huil tijdelijk Worden gesloten wegens gebrek aan graan. De Engelsche regeering treft maatregelen om in verband met de staking de levensmiddelen voorziening te verzekeren. DLTTSCHLANI). De „Vossische Zeitung" meldt: In een manifest betreffende de staking der metaalarbeiders te Berlijn wordt er den nadruk op gelegd, dat de leiding het plan heeft, de staking te localiseeren. Het gaat hier niet om een machtskwestie, doch uitsluitend om een overeenkomst, betreffende de waardevastheid der loonen. In dien geest hebben de sociaal-democraten dan ook gister in den rijksdag twee moties ingediend. De eerste wenscht het uitvaardi gen van een algemeenen loonstandaarcï, de tweede eischt, dat,volgens het voorbeeld van Tsjecho-Slowakije, door de regeering een straf stelsel zal sorden ingesteld,met als maximum vijf jaar gevangenisstraf, tegen diegenen, die, zonder noodzaak, vreemde deviezen lcoopen of verkoopen. DE GENTSCHE HOOGESCHOOL. De commissie uit den Belgischen senaat, die opdracht, heeft de bemiddelingsformule in zake de Vlaamsche Hoogeschool, welke door de nieuwe regeering werd voorgesteld, te onderzoeken, ver gaderde gistermiddag. De formule werd goed gekeurd met 7 tegen 3 stemmen. DE KLEINE ENTENTE EN BULGARIJE. De Ullsteindienst meldt uit Praag Ingevolge een gemeenschappelijke opdracht van hun regeeringen hebben, naar het Tsjechi sche persbureau mededeelt, de vertegenwoor digers van Tsjechoslowakije, Joegoslavië, Roe menië en Griekenland, een gelijkluidendende nota te Sofia overhandigd. Hierdoor zijn de diplo matieke betrekkingen tusschen de bij de Kleine Entente aangesloten staten eenerzijds en Bul garije anderzijds hersteld. ALLERLEI. Uit Washington. Het Britsche gezantschap overhandigde gister aan de Amerikaansche Schat kist, obligaties ten bedrage van 4600 millioen dollar, als laatste storting ter fundeering der oorlogsschuld. Uit Berlijn. Volgens een bericht uit Rome, heeft de Curie aan de nuntius te Parijs en te Brus sel opdracht gegeven zich tot de regeeringen van Frankrijk en België te wenden met het verzoek, de maatregelen in verband met den jongsten aan slag niet te verscherpen,aangezien daardoor de toestand steeds erger, en de verbittering slechts grooter kan worden. Uit Londen. Uit Moskou Wordt officieel ligt. Daarheen vertrekt hij nog heden avond. Als jullie beiden nu met hem meegaat en een paar dagen bij hem logeert, dan zou clat, een groote geruststelling zijn, vooral voor zijn doch ter. Als zijn vijand, of zijn vijanden, niet ont dekken waar hij vertoeft, loopt hij geen gevaar en hebt ge niets te doen. Mocht echter 't tegenover gestelde wel het geval zijn, dan Dan zullen wij er nog zijn om aanslagen af te weren. Het staat mij wel aan, riep Antoon van Gielen. En ik wil ook graag het mijne doen, zei Wer ner. Accoord. Dat is dus afgesproken. Om acht uur van avond reizen jullie af, van hier. Ik zal er zijn, antwoordde Werner. Maar voorzichtig, de geschiedenis kan erger worden dan wij meenen. Spreek met niemand over deze dingen, waarschuwde mijnheer van Gielen. En beide jongelieden beloofden dit. II. Frits Werner zat een half uur later bij den hoofddirecteur van zijn blad. Ik zou, zeide hij, gaarne een paar dagen vrij af hebben om mij geheel te wijden aan het on derzoek in de zaak ÉvanIk heb reeds de zeker heid, dat achter dien dreigbrief iets ernstigs gemeld, dat Krassin is ontheven van zijn functie als lekler der Russ'sche handelsdele- gat:e te Londen. Ud, Berlijn. De „Ullsteindienst" meldt uit Adram Te Philippopel kwam het tot een bloe dige botsirigtusschen militairen en anarchisten Twee anarchisten werden gedood, terwijl do overigen, allen min of meer zwaar gewond,in handen der militairen vielen. Uit Barcelona. Het trampersoneel en dat der autobussen heeft zich bij de transportarbei dersstaking aangesloten. - Uit Boedapest. Alhier zijn gearresteerd élf-c om muri is ten -1 eidersdie ervan Worden beschuldigd, door Bela Kun get.eekende brieven te hebben verspreid, waarin deze laatste het proletariaat aanspoorde, opnieuw de macht in handen te nemen. De organisatie zou zijn ver takkingen over het geheele land hebben. Binnenland. Verzekeringsraad. Bij Kon. besluit is bepaald7 dat de Verzeke ringsraad, bedoeld in het eerste lid van de Ra- denwet, zal zijn gevestigd te 's-Gravenhage. Britsche politiekniiser. De Britsche politickruiscr Garry, zal,naar het Hdbl. verneemt, deze maand enkele onzer ha vens aandoen en op 11 dezer te Helder, 13 dezer te Amsterdam, 17 dezer te IJmuiden, 18 dezer te Rotterdam en 19 dezer te Middelburg ver blijven 20 dezer vertrekt het schip naar Ant werpen. De Haarlemsche Hanzebauk. Dc Hanzebank, instelling van „De Hanze" in het bisdom Haarlem, zal Donderdag 12 Juli 's namiddags om één uur in de groote Stads gehoorzaal Breestraat te Leiden, de algemeene vergadering houden van aandeelhouders, voor geschreven in art. 27 der statuten. De agenda vermeldt o.m. verkiezing van 6 commissarissen, ingevolge art. 18 der statuten. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren Ant. Bosse, G. Dekker, F. J. v. d. Eerden, Ferd. Meijer, P. W. van Niekerk en II. Nijpels. De af tredenden zijn- terstond herkiesbaar. Balans per 31 December 1922 en verlies- en winstrekening over het boekjaar 1922. Mededeelingen omtrent de voorstellen tot statutenwijziging. Rcgeeringsjjubileum van de Koningin. Naar het LId.bl. verneemt, zal de Koningin Vrijdag 7 September de vlootrevue van de Kon. Nederl. Zeil- en Roeivereeniging op het Binnen IJ bijwonen en den volgenden dag geruimen tijd vertoeven op het clubgebouw van de Kon. Roei- en Zeilvereeniging De Hoop teAmsterdam. Dien dag worden er op den Am stel water feesten gehouden. Gebrek aan werkkrachten. Thans wordt medegedeeld, dat er nog steeds gelegenheid bestaat voor landarbeiders, die op de hoogte zijn met landbouwwerk, om in Frankrijk Werk te verkrijgen. De arbeiders moeten bij voorkeur kunnen melken, of kunnen ploegen (met 3 paarden) of goed met paarden en landbouwmachines kunnen omgaan, zoodat zij als voerman kun nen optreden en tevens landbouwmachines kunnen bedienen. De beste plaats vinden zij, die met het landbouwbedrijf in zijn geheel be kend zijn. Thans is er ook gelegenheid voor plaatsing van arbeiders, die eenigszins bekend zijn met landbouwwerk. Ook is er vraag naar arbeiders, bekend met. den hooioogst (maaien, steekt, een zaak, die vermoedelijk groot opzien zal baren. Aha, riep de hoofdredacteur, wat hebt u ont dekt Hetgeen ik te weten gekomen ben is van strikt vertrouwelijken aard. Ik mag daaromtrent tot mijn spijt geen mededeeling doen. Ook u niet.. Goed Zorg evenwel, dat zoo spoedig gij wel iets kunt mededeelen, wij daarvan op de hoogte komen. Ik zou niet, gaarne willen, dat een ander blad ons vóór was. Er bestaat toch geen kans, dat hetgeen gij weet morgen in een ander blad zou staan Neen, daarvan is geen sprake. De politie is daarvan zelfs niet op de hoogte en de personen, die het aangaat, zullen er over zwijgen. In orde dan. Je kunt zooveel dagen of weken aan het onderzoek besteden als ge zelf noodig oordeelt. En ik hoop, dat ge succes zult hebben Maar denkt er aan, van succes zal geen sprake zijn indien een ander ons vóór is. Frits Werner groette en wilde heengaan. Een oogenblik, sprak de hoofdredacteur en greep zijn chéque-boek, ge moet óver geld kun nen beschikken. Hoeveel meent, ge misschien noodig te hebben O, ik geloof niet, dat ik bijzondere kosten zal behoeven te maken. Het is altijd goed als men zoo noodig een flinke uitgave kan doen. Ik open u een crediet van drie du izend gulden. Zou dat voldoende zijn dragen, op hoopen zetten, Werk bij de maai- machines enz.) Het minimumloon in genoem de betrekkingen als landbouwersknecht of in tijdelijke betrekkingen als seizoenarbeider be draagt 200 tot 240 francs per maand met kost en huisvesting. Dikwijls is het. loon aanzien lijk hooger. Ook kunnen eenige gezinnen van landarbei ders naar Frankrijk emigrecren. In het laatst van Juli en in den loop der maand Augustus a.s. bestaat er gelegenheid voor groepen van personen bekend met het maaien, binden enz. van koren, om in den graanoogst te werken. Deze arbeiders kunnen zoo zij dit Wenschen en dit geldt ook voor z.g. hooiers na het eindigen van het hooi- seizoen en van den graanoogst werk vinden bij liet aardappel- en bietenrooien enz. Hier omtrent zullen nog nadere inlichtingen Worden verstrekt. Personen die als landarbeider of als seizoen arbeider in den landbouw in Frankrijk willen Werken, kunnen zich opgeven bij de arbeidsbeur zen en bij do correspondenten der arbeids bemiddeling in hunne Woonplaats, Welke instel lingen alle gewenschte inlichtingen kunnen ver strekken. Eveneens worden inlichtingen ver strekt door den Rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling (Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid) Bezuiden- lioutscheweg 30 te 's-Gravcnhage. De aandacht vair belangstellenden wordt er uitrukkelijk op gevestigd, dat de aanvragen in de liierbedoelde betrekkingen door de be voegde Fransche Regeeringsbureaux aan» den Rijksdienst voornoemd worden medegedeeld, zoodat. er waarborgen zijn dat de personen, die in deze betrekkingen worden geplaatst, niet behoeven te Worden teleurgesteld, indien zij in staat zijn den arbeid naar behooren te verrichten. De Eerste Kamerverkiezingen. De R.K. fractie van de Staten van Noordbra bant heeft de volgende lijst van candidaten voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer opge maakt 1. jhr. mr. F. X. A. Verheyen in Den Bosch 2. mr. W. van Lanscliot, te Vught 3. II. Blomjous, te Tilburg 4. Dc Jong van den Heuvel, te Tilburg 5. jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, in Den Bosch 6. P. de Wit, Helmond 7. Ch. Francken, te Oosterhout 8. mr. dr. J. van Bost, te Eindhoven 9. J. Meyering, in Den Bosch 10 P. J. L. Asselbergs, te Bergen op Zoom. Naar do Gelder!, verneemt, hebben de katho lieke Statenfracties uit Gelderland, Groningen, Overijsel en Drente, welke vier provincies tot een groep zijn samengesteld, voor de verkiezing van Eerste Kamerleden,geconfereerd over de a.s. Eerste Kamerverkiezing. De katholieke Staten fractie van Gelderland heeft in gemeenschappe lijke overleg met de drie andere katholieke Sta tenfracties besloten, met eigen candidaten uit te komen, en wel in deze volgorde 1. Jan Arntz, eaftredend 2. P. Th. LI M. Dobbelmann3. P. J. S. Serrarens te Utrecht 4. jhr. mr. Paul van Nispen te Arnhem 5. S. Bruisten in Den Haag en 6. L. M. van Basten Batenburg. De mogelijkheid van nader overleg met de drie andere R.K. Statenfracties over verbinding van de candidatenlijsten is niet uitgesloten. Mocht namelijk hij ondorzoek blijken, dat ver binding van de lijsten zou kunnen leiden tot een zetel winst voor de katholieke partij, dan zal zulks niet nagelaten worden. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn ter open- Ik heb het met nood'g. Men kan met weten. Maar dan had ik liever g'ecn cheque. Ik blijf niet in de stad en weet niet of ik in de gelegenheid zou zijn, als ik geld behoefde, een ehéque te ver zilveren De hoofdredacteur had z'n chéque-boek al ter zijde gelegd en schreef een briefje. Llier, zei hij, laat de kassier u dan drie duizend gulden uitbetalen. En ik wensch u veel succes. Dank u, antwoordde Werner. blij had het geld spoedig geïnd cn begaf zich naar huis, waar zijn hospita in niet al te Vrien-* delijke stemming zat te wachten. Het was al bijna over zes uur en hij kwam geregeld om vijf uur eten. Het is niet prettig zoolang het eten warm te moeten houden, mopperde zij. Dat begrijp ik volkomen, maar ik kon onmo gelijk vroeger hier zijn. En ik wilde u even zeg gen, dat ik voor een paar dagen op reis ga. Deze mededeeling stemde de kostjuffrouw dadelijk meer vriendelijk. Zij hield een commen saal om haar schrale inkomen te vermeerderen en zij beschouwde het als een niet te versmaden voordeel, dat hij eenige dagen op reis ging, die hij natuurlijk Wel betaalde. En Wanneer kqmt gij terug vroeg zij Dat weet ik nog niet met zekerheid, maar langer als een week blijf ik vermoedelijk niet weg. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1