Bet geheimzinnige raadsel DMGBLMD IfOOff SGHIElMM OMSTREKEN. FEUILLETON, 46ste Jaargang. Dinsdag 10 Juli 1923. Mo. 13688 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen pér 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandscli Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Vrede. Eindelijk is dan, zooals we gister reeds meld den de vrede verzekerd. Ismet Pasja heeft verklaard, dat tusschen de geallieerden en de Turken op alle punten over eenstemming is verkregen. Zoowel de gedelegeerden der geallieerden als die der Turken, zegt de „VossischeZeitung" heb ben uiting gegeven aan hun vaste overtuiging, dat de vrede gesloten zal worden. Ismet Pasja zeide gister bij het verlaten van het hotel Du Chateau te Ouclit tot den daar wachtende journalisten, dat zij aan de Wereldmachten zou den mededeelen dat de vrede verzekerd was. De volgende officieele zittingen der comité's van de conferentie zullen binnen twee a drie dagen plaats vinden, maar het is mogelijk, dat de onderteekening van het vredesverdrag eerst in den loop der volgende week zal plaats vin den. In de kringen der geallieerden verwacht men, dat de onderteekening 17 dezer zal plaats hebben. Uit de bijzonderheden der bepalingen van het verdrag zij nog gemeld, dat het voormalige Duitsche oorlogsschip „Goeben" alsmede alle kanonnen en munitie, welke den Turken zijn ontnomen, teruggegeven zullen worden. Van de laatste bijeenkomst der geallieerden met Ismet Pasja is het volgende communiqué uitgegeven De besprekingen, Welke sedert Zaterdag avond gevoerd werden, hebben geleid tot het sluiten van een principieele overeenkomst tus schen de gedelegeerden deruitnoodigendemogend- heden en dc Turksche delegatie omtrent de drie nog hangende kwesties, n.l. die der betaling van de coupons der Ottomaansche schuld, die der concessies en die omtrent de ontruiming van Constantinopcl. Aan de deskundigen is opdracht gegeven, den tekst, Welke hieromtrent is ontworpen, nauwkeurig uit te werken. Het resultaat zal dan voorgelegd worden aan de betrokken comi té's der conferentie. De drie hangende kwesties zijn dus geregeld. De kwestie der concessies Wordt in een aan het vredesverdrag toegevoegde verklaring der Turksche delegatie geregeld, .welke de eischen der geallieerden in principe erkent. De ontruiming van Constantipel en Galli- polt, zal zes weken na de ratificatie van het vredesverdrag door de groote Nationale Ver gadering te Angora, voltooid worden. De kwestie der rentebetaling wordt geheel uit het vredesverdrag uitgeschakeld. De ge allieerden leggen een verklaring af, welke als aanhangsel in het vredesverdrag zal Worden opgenomen, krachtens w'elke zij zich het recht voorbehouden, de belangen hunner onderda nen, die houders zijn van obligaties der Turk sche leening, te steunen. De Turksche ge delegeerden" wilden hunnerzijds een eenzijdige verklaring afleggen, volgens welke zij de rente slechts in papierfranc zouden betalen. Dit Werd echter door de geallieerden geweigerd. Het vredesverdrag, dat thans te Lausanne is uitgewerkt, herstelt definitief den vrede tus schen Turkije en Engeland, Frankrijk, Italië, Japan, Griekenland, Roemenië en Joegoslavië. De Ver. Staten en Turkije zullen onderhan delingen beginnen over de hervatting van de diplomatieke en commercieele betrekkingen. De sovjet-regeering zal Worden uitgenoodigd de conventie in zake de zeestraten te ondertee kenen. 7 Laten We over wat anders praten, viel haar vader in de rede, weten de heeren, waarheen wij gaan Ik geloof het niet en het Wordt tijd, dat zij daarvan op de hoogte komen. We rijden naar het dorp Renswoude. Renswoude, dat is nog al uit de buurt. Een tachtig kilometer, geloof ik. Juist. Een eind van het dorp ligt een oud bui ten „Beukenhof". Daar hopen we vanavond nog aan te komen. En we zullen er rustig kunnen wo nen, daar alle voorzorgen genomen zijn om den onbekenden vijand het spoor bijster te maken. De professor vertelde dit op drogen, zakelijken toon. Als 'k u de vraag doen mag, mijnheer Evan, ze'de Werner, behoort dat bu tengoed u toe Neen. Hebt gij er eerder vertoefd Ook n et. Waarom vraagt u d't Wel, ;n dat geval zoude uw vijand alh'cht d*e Verblijfplaats kunnen mtvmden. De professor maakte een ongeduld;ge bewegmg en w>lde antwoorden. Maar op dat oogenblik matigde de auto eensklaps zijn snelle vaart en HET HERSTEL. De onzekerheid omtrent de houding der Brit- sche regeering nopens de kwestie der schadeloos stelling in verbarffl met de daarop betrekking hebbende jongste Duitsche nota en dc diplo matieke bespekingen met de Fransche en Belgi sche regeeringen, zal weldra Worden opgeheven. De premier Baldwin heeft namelijk heden middag in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij Donderdag a.s. Waarschijnlijk een verklaring zal kunnen afleggen, Meer kon hij heden niet zeg gen. Op een vraag, of er reeds een antwoord van de Fransche regeering op de Britsche vragenlijst was ontvangen, herinnerde de premier er aan, verleden week te hebben medegedeeld dat er over deze aangelegenheid mondelinge besprekin gen worden gevoerd. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat Lord Curzon Donderdag te zelfder tijd in het Hooger- huis een gelijkluidende verklaring zal afleggen. Voordat Baldwin de bovengenoemde verkla ring in het Lagerhuis aflegde, presideerde hij in zijn officieele woning, Downing Street 10, een ministerraad, waarin Lord Curzon nadere mededeelingen deed aangaande zijn besprekin gen, verleden Week in het Foreign Office met de gezanten van Frankrijk, België en Italië ge voerd. Meer dan dat valt er met eenige zekerheid niet te zeggen. Het Britsche kabinet houdt zijn voornemens en den aard der mededeelingen van den Franschen gezant ontvangen, zóó str'kt gehehn, dat zelfs de ambtenaren van het Foreign Office er mets van kunnen mededeelen. In af wachting der regeeringsverklaring, dient men dus geen geloof te slaan aan de verontrustende be- r'chten welke zoowel m sommige Londensche bla den als in Parijsche bladen werden en nog worden gelanceerd. IN HET BEZETTE GEBIED. De gedelegeerden der Rijnlandcpmmissie in het district Dusseldorp maken bekend, dat van af 16 Juli a.s. wederom vergunningen voor het binnenkomen en het verlaten van het bezette gebied worden verleend. Van dien datum af aan, verkrijgen ook de bijzondere visa op de persoon lijke vergunningen voor het binnenkomen en verlaten hun geldigheid weer. DE STAKING TE BERLIJN. De Ullstein-dienst meldt, dat gister den gehee- len dag tusschen de organisaties der Werkgevers in de metaalindustrie en die der werknemers onderhandelingen zijn gevoerd, onder voorzit terschap van den rijksminister van Arbeid. In den laten avond namen de besprekingen een zoodanigen keer, dat waarschijnlijk weldra het einde van de staking kan worden tegemoet ge zien. Beide partijen zouden beiden haar stand punt aan een nader onderzoek onderwerpen. RUSUAND. In de aankondiging van de bekrachtiging der nieuwe grondwet voor de Unie van Sovjet republieken wordt uitdrukkelijk verklaard dat het staatsdepartcment, dat thans den naam draagt van Tsjeka, zich geheel zal moeten voegen naar de eischen der nieuwe grondwet. BELGIE EN IIET VATICAAN. Uit bijzondere bron vernemen we dat de door de „Osservatore" aangekondigde stappen bij de Bel gische regeering gister zijn gedaan. Deze stappen konden niet eerder Worden gedaan, wegens af wezigheid van den minister van Buitenlandsche Zaken. De Paus liet de Belgische regeering door zijn vertegenwoordiger weten, dat hij zeer goed begreep, dat de Belgische autoriteiten de noodige remde de chauffeur krachtig. De Wagen stond vrij plotseling stil. Wat is dat nu, riepen de professor en van Giek ■n tegelijk. Werner trok meteen het voor raampje open. Hallo chauffeur, wat hebben We nu Een boom omgewaaid, mijnheer, dwars over den weg. We zullen dien moeten versieepen als we passeeren willen, luidde het antwoord. Werner dacht even na, doch het duurde geen tien seconden. Toen zei hij kort en beslist Rijd een eind achteruit en zet daarna den wa gen om, de weg is breed. Maar Doe wat ik je zeg. Rij dan als je gedraaid hebt, een kilometer of wat terug, dan overleggen we nader. Van Gielen, die deze bevelen verstaan had, keek z'n vriend even verrast aan. Maar deze fluisterde hem toe goed uit te kijken en z'n wapen gereed te houden. Zelf hield hij reeds in z'n zak den revolver omklemd. Terwijl hij scherp uit keek, zeide hij op geruststellenden toon Het is niets, de weg voor ons is onberijdbaar, de chauffeur zal omdraaien. We zullen wellicht een kleinen omweg moeten maken. De auto reed al achteruit een tamelijk eind en was vrij spoedig gekeerd. Volgens de op dracht, die hij gekregen had, reed de chauffeur daarop den Weg terug, dien ze gekomen waren maatregelen treffen ter beveiliging der troepen. Hij sprak echter de hoop uit, dat het der Belgi sche regeering niet onmogelijk zal zijn minder strenge maatregelen te nemen en zachtmoedig heid te betoonen tegenover de bevolking dei- bezette gebieden. De Minister van Buitenland sche Zaken Jaspar gaf zijn collega's kennis van de pauselijke interventie, doch het is niet waar schijnlijk, dat mededeelingen dienaangaande zullen worden gedaan. FRANKRIJK EN WASHINGTON. De ratificatie van het vlootverdrag van Was hington door de Fransche Kamer wordt door de Engelsche pers met instemming begroet. De „Times" zegt „Dc ratificatie zal groote voldoening geven aan alle vrienden van Frankrijk. Er kan geen twijfel over bestaan, dat de Senaat het voor beeld der Kamer zal volgen. Daar de andere onderteekenende mogendheden reeds het ver drag hebben geratificeerd, blijft er dus niets anders te doen over dan het deponeeren der ratificatie-oorkonden te Washington',waarna het verdrag van kracht zal word en.Frankrijk staat op het punt, zich aan te sluiten bij de andere onderteekenaars van de overeenkomst bij de uitvoering van het groote principe, dat te Was hington werd neergelegd onmiddellijk na den aanvang der conferentie. Een overeengekomen beperking der bewapeningen komt voor de eerste maal in de moderne geschiedenis in de plaats van onbeperkten wedloop in de bewapeningen. DE BOOTWERKERSSTAKING IN ENGELAND. De Bond van Transportarbeiders en Ongeschool de Werklieden, waarin alle bootwerkersvereeni- gingen in Engeland, welke vroeger afzonderlijk organisaties vormden, thans zijn opgenomen en die een onderdeel vormt der Nationale Federatie van Transportarbeiders, heeft gister te Londen een vergadering van gedelegeerden ter bespre king van de „wilde" staking der bootwerkers gehouden. Deze vergadering nam slechts met 5 stemmen tegen een resolutie aan, waarin de stakers worden aangespoord het Werk terstond te her vatten en de gesloten overeenkomst, krachtens .welke de loonsverlaging overeenkomstig het gedaalde indexcijfer werd toegepast, te eer biedigen en door handhaving van een een drachtig front de opheffing van de bestaande grieven mogelijk te maken. De vergadering verwierp met 136 tegen 18 stemmen een voorstel, van de zijde der stakers ingediend en strekkende, hun actie te steunen. Het blijft thans de vraag, of de stakers ge volg zullen geven aan het beroep, hetwelk door de gedelegeerden-vergadering op hen is gedaan Tot op gisteravond was hiervan nog niets ge bleken. SPANJE. De „Chicago Tribune" verneemt uit Madrid, dat men er elk oogenbJik een staatsgreep van generaal Aguilera verwacht. Aan de vergade ring, Welke hij Donderdag jl. belegde, werd deel genomen door honderden hooggeplaatste offi cieren van het Spaansche leger en blijkbaar heeft hij het geheele leger achter zich. De re geering schijnt bevreesd te zijn om tusschenbeide te komen. Generaal Aguillera heeft openlijk den Senaat beleedigd door tijdéns een zitting te verklaren „Ik duld niet, dat men mij in de rede valt."Hij waarschuwde de senatoren, dat „niet vergeten mag worden, dat hetgeen ik hier ga zeggen, bui ten met ongeduld wordt verwacht. Laat mij spreken, want de openbare meening en het land Maar We hadden dien boom op kunnen rui men, zeide van Gielen tot Werner. Misschien wel, antwoordde deze. doch het is beter zoo Wij kunnen niet voorzichtig genoeg' zijn Wat vreest u dan, vroeg de professor nu Wel, het is uiterst onwaarschijnlijk, ik geef het graag toe. Maar als die boom nu eens niet toevallig omgewaaid was dwars over den weg. Als wij eens uitgestegen Waren en bij het licht van de autolantaarns aan het opruimen waren gegaan. Dan zou dat een uitmuntende gelegen heid gegeven hebben aan iemand, die zich in hinderlaag had opgesteld, op u te schieten. Maar daar veronderstelt ge bij, dat zoo iemand zou weten, dat wij hier passeeren moesten. En dat is onmogelijk. Men kan nooit weten. Wij hebben mijnheer van Gielen beloofd de uiterste zorg voor uwe veilig heid te koesteren en dat willen We doen. De auto stond nu stil. Werner en zijn vriend stegen uit en onder hielden zich met den chauffeur. Het onderhoud duurde piet lang. Toen zij Weer ingestapt waren, zei van Gielen Het zal een omweg geven van een paar uren gaans, maar voor zoo'n snellen auto beteekent dat niets. De chauffeur neemt een anderen weg, Onnoodig was het, antwoordde de professor. Maar ik ben mijnheerWerner uiterst dankbaar, sprak Alice Evan. zijn met mij." Onder groot tumult vervolgde de genraal „Ik zal mijn post, van president van het hoog- miliLair gerechtsof niet verlaten. Ik zal blij ven, totdat ik ontslagen wordt, maar met het oog op het verleden der regeering, geloof ik niet, dat zij den moed heeft, dat te doen. De premier, markies Alhucemas, verklaarde, dat wie het parlement bedreigde, eerst over zijn lijk moest gaan. Het kabinet heeft Donderdag en Vrijdag jl. een langdurige zitting gehouden, maar er is geen beslissing genomen. Men gelooft te Ma drid, dat de komst van een militaire regeering bijna zeker is, daar de liberalen in verband uit met de ontwikkeling der zaken de macht uit handen zullen moeten geven. De hoofdcommisslris van politie heeft de chefs van den detective-dienst bijeengeroepen om den toestand te bespreken en maatregelen te nemen om verrassingen te voorkomen. ALLERLEI. Uit Weenen. Bij een botsing tusschen natio nalisten en socialisten ten gevolge eener nationa listische betooging, werden 22 politieagenten en drie burgers gewond. Binnenland. De Oekrainc. Het volgend schrijven is door het Godsdienst- Comité voor de Oekrainc gezonden aan al de genen die naar aanleiding van de artikelen in de dagbladen eene geldelijke bijdrage hebben ingezonden. Wij vertrouwen dat nog zeer vele daarin een aansporing mogen vinden om hun voorbeeld na te volgen. Hooggeachte Weldoener. Het Godsdienst-Comité voor de Oekraine heeft het zeer gewaardeerd dat U zijn hulproep hebt beantwoord door het toezenden van een geldelijke bijdrage. Het Comité ziet daarin het bewijs, dat U met het streven de godsdienstige belangen in dc Oekraine te behartigen, van harte instemt en richt daarom tot U vrijmoedig het verzoek, onder Uwe familieleden, vrienden en kennissen belangstelling voor dit missiewerk te wekken. De gelden, Welke bij ons binnen komen, zijn vooral bestemd, om het Seminarie in Weenen, waar Oekrainsche jongelingen tot, priesters voor de Oekraine worden opgeleid, in stand te houden en om den boekhandel te steunen, welke gods dienstige en nuttige boeken in dé Oekrainsche taal uitgeeft,ter verspreiding onder de bevolking van de Oekraine. Ongetwijfeld zijn deze middelen wel het meest noodzakelijk en doelmatig, om, met Gods hulp, de millioenen Oekrainers die van goeden wille zijn, aan de weldaden van ons TI. Geloof deel achtig te maken Tot nu toe, wij vermelden het dankbaar, bezorgde de weldadigheid van Nederlands Katholieken ons de somma van 1433 gulden. Wanneer nu onze weldoeders nu pok propa gandisten voor ons missiewerk willen zijn, zullen wij weldra in staat zijn, een veel grooter bedrag naar het CentraalBestuur te Weenen te ver zenden. In vrijmoedig vertrouwen en met de meeste hoogachting, De Secretaris-Penningmeester J. J. J. Noordman. Pr. Ter herinnering De gelden worden gaarne ge- ind door de Haagsche Bankvereeniging, Anna Paulownastraat 93, Den Haag Giro, Haag 63100 en door den Secretaris-Penningmeester Er klonk een toon van warme dankbaarheid in haar stem en Frits Werner achtte zich vol doende beloond. Intusschen raasde de wagen Weer voort in snelle vaart. Veel Werd er niet gesproken. Ieder Was met zijn eigen gedachten bezig. En als An- toon van Gielen nu en dan een opmerking maakte, vond deze maar heel Weinig weer klank. Men reed langs Weinig bezochte Wegen, pas seerde enkele malen een dorp of slecht verlicht gehucht en beleefde verder niets opmerkens waardigs. Het is een eigenaardig idee, zoo in den nacht weggevoerd te worden, zeide eensklaps profes sor Evan, per slot van rekening kan dc chauffeur ons brengen Waar hij wil. Maar hij is immers vertrouwbaar, vroeg zijn dochter. Hij is de meest vertrouwde bediende van mijn vader, antwoordde van Gielen, en hij zegt uit nemend den Weg te kennen naar ons doel. O, ik twijfel er geenszins aan. Ten leste naderde het einde van de reis. Men reed een flink dorp door, het was Rens woude. Tien minuten ging men den straat Weg af, een met boomen omzette laan in en kort daarop hield de auto stil voor een zwaar ijzeren hek. Bezijden achter het hek stond een portiers- Woning, waarvan de vensters verlicht waren. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1