J. J. J. Noordman, Noorderbeekdwarstraat 202, Den Haag Giro Haag 29342, order motto Godsdienst-Comité voor de Otkraine. De wilden. Uit Middelburg Wordt gemeld: De Staatskundig Gereformeerden hebben besloten met eigen can- didaten voor de Eerste Kamer uit tc komen en niet met de antirevolutionairen samen te werken. De Haarlemsehe Hanzrbank. De directie van de N.V. Hanzebank in liet bisdom Haarlem deelt mede dat het gestort kapitaal, dat per 1 Januari 1923 816.760 be droeg per 30 Juni 1.1. is gestegen tot 1.187.400 Het rogeerings jubileum van de Koningin. In een druk bezochte vergadering van Neder landers, gevestigd te Gent, is besloten het 25- jarig regeeringSjubileum van Koningin Wilhel- mina ook te Gent feestelijk te vieren, zoo mogelijk in de eerste week der maand September. Oostenrijksclie kinderen. Donderdagmiddag 3 uur. 57 min. wordt in DenBoschverwacht een extra trein met ongeveer 400 R.K.Oostenrijksche kinderen,voor het comité Jos. Mecklenbergh aldaar. Ongeveer 100 van die kinderen gaan naar Alkmaar en 65 naar Rot terdam. De vverkloozenzorg. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft op de vragen van den heer H. Colijn, betreffende het verstrekken van gegevens nopens de uitga ven ten behoeve van de vverkloozenzorg, nog nader geantwoord, dat de totale kosten van werk- loozenzorg voor het rijk en de gemeenten bedra gen ƒ36.067.000. Daarvan komt naar raming 11.364.000 ten laste van het rijk. De raming van deze kosten kan slechts zi er globaal zijn, ook doordat het subsidie in de kosten van steunverleening tot dusverre slechts voor een beperkt aantal gemeenten kon worden vastgesteld en zulks nog alleen voor een gedeelte van 1923. Van het ten laste der geemeenten komend bedrag moet worden afgetrokken het subsi die, welke enkele provinciën aan eenige ge meenten in de kosten van werkverschaffing toekennen, doch deze bedragen zijn betrekke lijk gering. Eenigszins juiste gegevens konden hieromtrent nog niet worden verkregen. De toepassing van de Huurwetten. Ingevolge de Huurwetten vallen woningen van rijk en gemeente (dienstwoningen ambtsper- ceclen) buiten deze wetten. De Huurcommissie te Amersfoort heeft echter op verzoek van een op wachtgeld gesteld onderofficier beslist, dat de betrokken rijkswoning een huurperceel was in den zin der wet, het rijk, dat de huur had opge zegd, in het ongelijk gesteld en den betrokken onderofficier een duurverlenging van 6 maanden toegestaan. Uit de verwarmingsnijverheid. Met conflict in de verwarmingsnijverheid is opgeheven. De patroons hebben de extra loons verlaging van 2 cents boven de 10 cents, waar mee de arbeiders genoegen hebben genomen,laten vallen. De arbeid is gisteren hervat. De Eerste Kamerverkiezing. Voor de provincies Noord-Holland en Fries land zal door de Roomsch-Katholieken een gecombineerde candidatenlijst worden inge diend voor de Eerste Kamerverkiezing. Ze luidt als volgt 1. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Haar lem (aftr.) 2. P. J. J. Haazevoet, Amsterdam (aft.r.) 3. W. Fransen Jzn., Leeuwarden (aftr.) 4. Mr. P. Reymer, Hilversum, 5. A. J. Loerak ker te Schoten, 6. Carl Stokman te Leeuwarden, 7. Mr. A. Dorbeck te Alkmaar, 8. Prof. dr. A. H. J. M. van Rooy. De Kon. familie in Engeland. De Koningin en Koning van Engeland, die heden naar IJolyrood nabij Edinhurg vertrok ken voor een verblijf van een week ten paleize aldaar, hadden aan het station Carlyle een op onthoud van zes minuten. Gedurende dezen tijd werden zij begroet door Koningin Wilhel- mina en Prins Hendrik. Het Kamerlid-ambtenaar. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp tot uitvoering van art. 97 der Grondwet wordt volgens den bestaanden toestand 39.025 aan nonactiviteitswedden ten laste van de Staats- begrooling voldaan. Aanpassingsvermogen. Naar de Nederl. meldt, heeft mr. A. J. F.Fok ken van Graijestei in van Rengerskerke, oud-lid van de Eerste Kamer voor de liberale partij, later christ-historisch, burgemeester van Zierik- zee, zich aangesloten bij den Plattelandcrsbond (de partij van den heer Braat). Stads- en Gewestelijk Nieuws. Zuster Calharina Nolet f. Zondag is in het Dominicanessenkloostcr Bij dorp te Voorschoten, overleden onze oud-stad- genoote, de Eerw. zuster Catharina (in de We reld Geertruida Nolet). De overledene bereikte den ouderdom van 88 jaren. Stadsgezichten. De i'inna M. Hijmans Hoogstraat 15 alhier heeft een serie van 24stadsgezichten uitgegeven. De kiekjes, zijn zoowel in de oude alsnieuwe stad genomen en munten uit door duidelijkheid en goede afwerking. Er zijn vele mooie foto's bij, vooral die van de Lange Haven zijn bepaald prachtig. De kaarten zijn bij de uitgever en den boek handel alom verkrijgbaar. Door C. N. is hedenmorgen bij de politie aangifte gedaan, dat vannacht te zijnen nadeele een roeiboot is gestolen, die achter de Zwemschool lag gemeerd. Hedennacht is door de politie aangehouden het Duitsche meisje E. S. Daar zij niet in het bezit van de voreischte papieren is, zal zij morgen over de grens Worden gebracht. UIT ROTTERDAM. Tariefsverlaging. In verband met de concurrentie der buiten- landsche havens stellen B. en W. van Rotter dam voor het tarief der opslagruimten der ge meente Handelsinrichtingen met ongeveer 17 pCt. te verlagen. De autobandieten. Na de berooving van den looper van de Voor uitgang, heeft de politie onmiddellijk een uitge breid onderzoek ingesteld.Het resultaat daarvan is geweest, dat de auto, waarmede de bandieten den aanslag hebben gepleegd,in den loop van den middag in beslag is genomen in een werkplaats op Delfshaven. Flij behoorde toe aan den 31-ja- rigen glazenwasscher J. M.,die nog meer auto's bezit. M. staat bij de politie zeer slecht bekend. Het verder onderzoek heeft uitgebracht, dat hij Zaterdagmorgen om kwart voor tien met den auto is uitgereden en hem om 1 uur in een garage op den Schiedamschendijk gestald heeft. M. en de Pool N. M. W., eveneens een goede bekende van de politie, die vermoedelijk den auto bestuur de, droegen een 22-jarigen man op dien van den Schicdamschedijk naar een schilderswerkpaats in Delfshaven te brengen, waar de auto opgeschil derd moest worden. Beide mannen zijn toen, ver gezeld van hun echtgenooten, per trein naar Amsterdam vertrokken. Gisternacht hebben twee Rotterdamsche rechercheurs het viertal, dat goeden sier maakte, daar aangehouden in een nachtzaak. Verschillende ooggetuigen hebben den inbeslag genomen auto pertinent herkend als die, waarmede de bandieten Zaterdag de aanran ding hebben gepleegd. Het nummer 24015, zoo als bij onderzoek is gebleken en dus niet 25014, was bevestigd op een dekseltje met gaatjes van een gereedschapskistje en daardoor was het heel gemakkelijk in den kortst mogelijke» tijd te veranderen. Het eigenlijke nummer van den auto was 25405. De vier verdachten zijn gister alhier aan een scherp verhoor onderworpen. Zoowel de vrou wen als de mannen verklaarden niets met het geval uitstaande te lietd>en.Geld et* is o-jv lvemxlet bevonden. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld Naar een vijfden persoon, J. D. geheeten, ook een berucht inbreker, wordt nog' gezocht. De politie is hem op het spoor. De getuigen, die geconfronteerd werden met de bandieten, hebben M. als een der personen herkend. W. schijnt alleen op den uitkijk te heb ben gestaan. Het groote dok voor Tandjong Priok, gebouwd op de Werf van Burgerhout, is thans zoover ge reed, dat het vertrek spoedig is te verwachten. Waarschijnlijk heeft dit morgen te 9 uur plaats. Er moet eerst nog een inspectie plaats vinden voordat dit definitief vertrek kan worden vast gesteld. UIT OVERSCH IE. In de Delfshavensche Schie, onder deze ge meente is gisteravond een man, te Rotterdam woonachtig, te water geraakt en verdronken. INGEZONDEN. Geachte Redactie Mag ik U beleefd verzoeken onder ingezonden stukken het navolgende te willen opnemen ADRESBOEK SCHIEDAM Ben ik juist ingelicht, dan dateert het laatste adresboek der gemeente Schiedam van het jaar 1917 (Inmiddels bij den boekhandel niet meer te verkrijgen Een gemeente van 42 000 inwoners met een uitgave van uit de oertijden (een adresboek mag op den leeftijd van 6 jaar geen aanspraak meer op den titel „adresboek" maken) schijnt het belang van eene jaartijksche uitgave niet in te zien Wie helpt Schiedam vooruit en wil medewer ken eene jaarlijksche uitgave te bevorderen, zende zijn naam of adreskaartje aan onderge- teekende. Schiedammers ontwaakt, mijmert niet, het wordt ten hoogste tijd, dat de oude sleur op menig terrein vaarwel wordt gezegd en nieuw leven het licht doet zien. Een goed adresboek kan niet anders dan han del en industrie in hoog® mate bevorderen. Met beleefden dank voor de plaatsing. C. VAN KATWIJK. Willem de Zwijgerlaan 7 P. S. Is hier niet iets goeds te verrichten dooi de Kamer van Koophandel Den geachten inzender willen wij er op at tent maken, dat onlangs in den Raad een crediet voor een nieuw adresboek is goedgekeurd, zoo dat men dus binnenkort Wel een nieuw exem plaar zal kunnen verwachten. Bed. Gemengd Nieuws. De Dag. Men hoordes, chrijft het „Vdl." over de laatste onderneming van den heer Broek- huys de wonderlijkste verhalen. Dat de heer Broekhuijs de onderneming in een commanditaire vennootschap had in gebracht omdat, naar hij schrijft de koninklij ke goedkeuring op de statuten der vennootschap te lang op zich liet wachten wist, de hoofd redactie van de „Dag" niet. Aan het hoofd van die commanditaire vennootschap staat de heer Beekman, gepensioneerd kapitein, in den Haag. Evenmin wist de hoofdredactie en wie met haar de zaken leidden, dat de heer Broekhuys eenige mannen in dienst had, die den laatsten tijd de uitgave van de Dag moesten belemmeren. Zoo was er een, die het sluiten van contracten met adverteerders tegen hield. Velen waren er, die zoo'n contract wilden aangaan, maar nie mand kreeg het gedaan. Een ander Werkte den aankoop van machines, de pers o.a., tegen. Hier uit leidde men af, dat de heer Broekhuys van de onderneming af wou en daarom begon haar zelf te dwarsboomen. Van 'n faillissements-aanvrage tegen den heer Broekhuys verwachtte men niets, aan gezien de fiscus vooropgaat met een vordering van vijf millioen aan belastingen. Bovendien vermoedde men, dat de heer Broekhuys zijn be zit wel in veiligheid zou hebben gebracht. Het dubbele huis in de Sophialaan, in de helft waar van de redactie aanvankelijk werkte, stond op naam van de echtgenoote van den heerBroekhuys Zij zelf woonde in de andere helft. De redactie zit nu boven een café aan de Nieuwezijds-Voorvurgwalnaast het Handels blad. De redactie besloot met een eigen krant, de Nieuwe Dag, uit te komen. Het zou Worden ge drukt bij Holdert en Co. in Felix Meritis en per nummer Worden verkocht. De waarborg die de drukker eischte, kon voor veertien dagen Wor den geleverd. Zoolang schijnt dus voorloopig de uitgave vast te staan. De redactie kreeg den laatsten tijd van den heer Broekhuys vreemde brieven en telegram men. Zoo eindigde er een met de Woorden „Be handel de dieren met zachtheid, spaar de vogels." zonder eenig verband met de zaak. Aldus wat men ons uit den kring van de redac tie van de Dag vertelde. In de Piet Heinstraat 100 Den Haag waar de heer Broekhuys naar hij in den bewusten brief schrijft, voor zijn echtscheidingsprocedure woning heeft gekozen, was|gevestigd een kantoor van zijn loterij. Het is nu gesloten „wegens va- cantie" maar men kan lezen. Van buiten gezien lijkt het leeg. Op bellen krijgt men geen gehoor. De Nieuwe Dag is gisteravond toch niet ver schenen en Wel op raad van den rechtskundigen adviseur, dat hierop gegrond was, dat de heer Broekhuys tot dusverre alleen in gebreke Was gebleven tegenover de enkele rëdaètieleden, die per Week hun salarissen zouden ontvangen, en niet tegenover hen die op maandsalaris waren aangesteld. Dezen laatsten zouden nog niet ge heel vrij staan en door hun medewerking aan de uitgave alle verdere aanspraken en rechten ten opzichte van den heer Broekhuys prijs geven. Hieruit schijnt men dus te mogen afleiden, dat ook De Nieuwe Dag er althans voorloopig zeker niet komt. Slachtoffers van het baden. Zondagmorgen omstreeks halfzeven begaven zich twee fabrieksarbeiders, oud 22 en 38 jaar, bei den wonende te Oosterbeek, tussehen de krib ben van den Rijn om een bad te nemen. Toen zij goed en wel in het water waren, konden zij plotseling niet meer vex-der en riepen om hulp. Toen ooggetuigen naar hen dokexx waren zij reeds ixx de diepte verdwenen. Men heeft den heelen dag gedregd, doch hun lijken zijxx nog niet gevonden. Zatei-dagmiddag is het 11-jarig zoontje van een Weduwe te Arnhem bij het baden ixx den Rijn verdronken. Hij waagde zich te dicht bij de Schipbrug en werd in de diepte meege sleurd. Omstanders, die het oxxgeluk zagen, konden op dit gevaarlijke punt echter geenhulp verleen en. Onder de gemeente Warmond is een joxxgen uit Leiden bij het zwemmen verdronken. Gistermiddag zijn te Arnhem bij het zwemmen twee personen verdronken de eexx was gehuwd cn vader van drie kinderen. Te Lonneker is gisteren de 17-jarige J .T. bij het zwemmen in een vijver achter het Hof Epselo verdronken.. Te Makkum is Zoxxdagmiddag de 12-jarige Jde Jbij het zwemmen verdronken Te Oldeberkoop is de 18-jarige J O bij het zwemmen verdronken Te Dorst bij Breda is Zaterdag bij het zwem men in een put bij de steenfabriek de 20-jarige milicien W v G verdronken. De 20-jarige J. M. uit Assen is Zaterdag avond in het Noord-Willemskanaal bij het zwem men verdronken. Zaterdagmiddag zijn twee broers, A. C. K. en J.K., 19 en 17 jaar oud,bij het zwemmen in de haven van Harderwijk verdronken. Zondagmiddag is de 18-jarige K. O. xxit Epe bij het zwemmen in de Veclxt (Ov.) verdron ken. Te 's-Gravenhage zijn gister drie jongens bij het baden verdronken. Te Munnikezijl (op de grens Friesland Groningen) is Zondag de 18-jarige van der H. bij het baden verdronken. Te Erp zijn Zondag bij het baden in de Aa de gebroeders G. (19 jaar) en W. Verbakel( 14 jaar) verdronken. Ook uit andere plaatsen wordcix dergelijke ongelukken gemeld. De bliksem. Bij de familie te Gi'oningen is bericht ontvangen, dat mr. P. B. J. Reeling Brouwer, oud-directeur vaxx de Friesch-Gro- ningsclie Hypotheekbank, te Adelboden, in Zwitserland door den bliksem is gedood. Onweer. Zondagavond ongeveer 6 uur heeft boven Apeldoorn een onweer gewoed dat vergezeld ging van een hevige regenhui.Ook vie len er hagelkorrels van ongemeene grootte die schade hebben gedaan aan de broeiramen op de kweerij en Tussehen treeplank en perron. Zondagavond omstreeks twaalf uur kwam de laatste trein uit'Rotterdam op Weg naar Leiden het Holl. Spoor-station te Den Haag binnenstoo- men. Het was alsof de trein wilde stoppen maar toen hij bijna stilstond zette de machinist de locomotief weer aan waardoor hij opeens weer voorwaarts schoot. De meeste reizigers Verkeer den ixx de meening dat de trein zou stil staan en hadden dan ook reeds de portieren geopend ve len dan ook stonden op de treeplank. Mej. C. v. O. uit de v. Aerssenstraat viel en raakte tussehen perron en treeplank bekneld.De trein sleurde haar nog eenige meters mëe. Van alle kanten klonk geschreeuw: Er ligt iemand onder den trein. Onmiddellijk probeerde men de juffrouw uit haar benarden toestand te verlossen. Dat ko n echter niet dan nadat een stuk uit de treeplank was gezaagd. Men klaagde er over dat de zaag nogal lang op zich liet Wachten. Mej. v. O. is daar na op een brancard naar het bureau van den stationchef gedragen Waar studenten de eerste hulp verleenden. De auto van den Geneeskundigen Dienst heeft haar daarna naar het Ziekenhuis Zuidwaai gebracht waar zij in observatie is gebleven. Zij had een wond aan de rechterknie en klaagde over inwendige pijnen. Door de warmte overleden. Te Delfzijl is ten gevolge van de warmte bezweken de employé v.d. P. van de N.V. Schuitevaarders- vereeniging. Nog een paar personen zijn tengevol ge dei' hitte ernstig ongesteld. Ongelukken. De heer L. v. G. te 's-Her- togenbosch die 1 Juli t e Helvoirt. van den motor viel, bestuurd door jhr. V., is aan de bekomen wonde (schedelbreuk) ovei'leden. In den tuin van het pensionaat Bijdorp te Voorschoten is een afgespannen paard, dat men een oogenblik met den zwengel achter zich en nogopgctuigda'lcenlietstaan,op hol geslagen.Een novice met haar vader,die bij zijn dochter op be zoek was en op de buitenplaats wandelde, zijn door het bollende dier tegen den grond geslagen. De novice is ernstig gewond en bleef bewusteloos liggen. Zaterdagavond trok een kindje van A.B. te Zwolle 16 maanden oud, aan 'n gasslang, die bevestigd was aan een gascomfoor waarop een ketel met kokend water stond. Het kind kreeg den inhond van den ketel over zich heen en werd ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd, waar het kort daarna is overleden Een broertje van 7 jaar, dat 'n deel van de koffie over hetbeen kreeg, werd ernstig verwond. Te Olsterdijkshorn (Gr.) is gister de BOjarige arbeider J. W., van Wittcwierum (Gr.) bij het binnenhalen van hooi door de hitte bevangen en weldra overleden. Gistei'middag is P.L., uit Woersel,werkzaam bij de firma v.d. V. en Co., onder een rangeeren den trein geraakt. In zorgwekkenden toestand is hij naar het gasthuis te Eindhoven vervoerd. Doodgeschoten. Te Manderveen is de smokkelaar G„ die tabak thee en meer over de grens wilde brengen, door de kommiezen dood geschoten. Een zakenman. Te Dusseldoi'p heeft de politie gevangen genomen den Nedei'lander W. van W. die zich als Fransch politiebeambte uitgaf en bij verschillende ingezetenen bedragen van 26.000 tot 60.000 mark wist los te krijgen, onder voorgeven dat hij de menschen gemakkelijk en goedkoop aan levensmiddelen kon helpen. Brutale overval. Naar de Vossische Zeitung" uit Rome verneemt hebben gisteravoxxd een huisknecht en een chauffeur hun meester en meesteres de familie Giustianini-Baldini over vallen en gechloroformeerd.Daarop stalen zij al het aanwezige geld en verschillende sieraden tot een totaal bedrag van 2 millioen lire, en maak ten zich uit de voeten. De politie is de daders reeds op het spoor. Het geval heeft in de Italiaansche hoofdstad groot opzien gewekt. De hitte die een buitengewone uitzetting van de rails tengevolge heeft,heeft ook in Fi'an- rijk tot ontsporingen op de spoorwegen geleid, o.a. bij Fontenag-sur-Meselle en bij de halte. Mersuay (Haute Saone). Bij dit ongeluk is een conducteur om het leven gekomen en zijxx twee spoorwegmannen ernstig gekwetst. Het andere liep zonder persoonlijke ongelukken af. P o o 1 s c h e kerkklokken terug gehaald. Men bericht uit Baranowicz, dat aan de grens zijn aangekomen 14 wagons met 25.522 klokken, weder uit Rusland weggehaald, ter voldoening aan de bepalingen van het verdrag van Riga, die aan verschillende Poolsche kerken toebehoorden. Overstroomingen in Rusland. Volgens ingekomen berichten zijn de beide groote rivieren, de Wolga en deKem buiten hare oevers getreden en hebben zij in de belendende districten groote streken onder water gezet, waar door aan den oogst groote schade istoegebrachtx (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) StV Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2