Ruim 400 personen, waaronder 230 kinderen zijn omgekomen en 10.000 menschep zijn dakloos. De moord op Frans Ferdinand. Een Servisch historicus, professor aan de Uni versiteit te Belgrado, Stanoje Stanejevitsj, heeft in een boekje, waarvan de in het Duitsch ver taalde titel ,,Die Ermordung des Erzherzogs Franz Ferdinand" heeft, onthullingen gedaan oven den moord te Serajewo, die aanleiding tot den wereldoorlog was Het materiaal voor dit werk heeft de schrijver van personen, die aan de gebeurtenisen in 1914 hebben deelgenomen, meest officieren, die in 1903 bij de samenzwering tegen koning. Alexander betrokken waren en daarna leden van den geheimen revolut ionaren bond „Vereeniging of Dood." De leider der samenzwering was Dragoe- tin Dirmitrijewitsj, kolonel bij den generalen staf. Deze tegenstander van Pasjitsj, die in den moord op Alexander en Draga in 1903 een lei dende rol had gespeeld en opgeklommen was tot stafofficier, had een grooten invloed op de leden van den bond „Vereeniging of Dood." Dimitrijewitsj kreeg in 1914 van Russi sche zijde te hooren dat keizer Wilhelm II en Frans Ferdinand het te Konopisjt eens waren geworden over een gezamenlijken aan val op Servië. Van onderen kant-werd hem dit plan bevestigd. De eenige manier om de uit voering daarvan te voorkomen was het uit den weg ruimen van Frans Ferdinand, die door de Serviërs als hun grootste vijand werd beschouwd. Het was niet de eerste maal dat Dimitrije witsj tot een dergelijk plan kwam reeds vroeger had hij een Macedoniër naar Weenen gezonden om den keizer of den troonopvolger te dooden Juist in dezen tijd kwamen twee jonge lieden uit Bosnië aan bij hem, uit naam van een jeugd groep, die besloten had tot de vermoording van tien troonopvolger, bijzijn bezoek te Serajewo. Dimitrijewitsj ging op hun plan in, liet hen zich gedurende tien dagen in het hanteeren van wapenen oefenen en de aanslag te Serajewo werd volvoerd. Dimitrijevitsj heeft tot 15 Juli 1914 met niemand over zijn plannen gesproken. Eerst op 15 Juli in een brief aan het hoofd bestuur van „Vereeniging en Dood" deelde hij mee, dat hij en Tankowitjs, die vroeger leider was van Macedonische Komitadji's en zijn groo- te steunmenschen naar Bosnië hadden gezon den om den troonopvolger te dooden. Bijna alle leden van het bestuur waren tegen het plan. Ten slotte verklaarde Dimitrijewitsj zich bereid maat regelen te zullen nemen om den aanslag niet te doen plaats hebben. Het schijnt, dat hij een poging daartoe gedaan heeft, maar of het was te laat, of men wilde hem te Serajewo niet ge hoorzamen. Want de aanslag werd gedaan. Een genezing te Lourdes. De „Journal de la Grotte" geeft een aantal bijzon derheden omtrent de eerste officieel door het medisch bureau erkende genezing, welke dit jaar te Lourdes heeft plaats gehad. Zuster Marb Scholastica, overste van de Pet'tes Servanles des Pauvres te Angers, leed s:nds een ge jaren aan pijnen in den hals en het bovendeel van de ruggegraat. Deze pijnen namen ongeveer een jaar geleden in hev;g- he'd toe, en volgens d'agnose van dr. Robin van Angers leed zij aan jicht in de ruggewer- velbeenderen, een diagnose, welke door radio grafisch onderzoek van dr. Pickard Werd be vestigd. In een van 23 April 1923 gedateerd attest van dr. Robin wordt verklaard dat zus ter Scholastica sinds vijf maanden onbeweeg lijk in een gipscorset zat en gedwongen was in horizontale houding te rusten. Deze geneesheer zag de patiënte nog enke dagen voor haar ver trek naar Lourdes. Vrijdagmorgen, den 15en Juni, toen zij uit de piscine te Lourdes kwam, voelde zij, dat al haar pijnen verdwenen waren. De bewegingenvan al haar armen en beenennware plotseling normaal geworden, en zij kon het hoofd bewegen en met liet grootste gemak in alle richtingen knikken. In het Asile Notre Dame de Lourdes, waar zij vertoefde, teruggekeerd, at zij met voortreffelijken eetlust, waarop op haar verzoek de geneesheeren, die de pelgrims van Angers vergezelden, het gipscorset verwijderden. De volgende dokters hebben den toestand van zuster Scholastica nauwgezet onderzocht, dr. Poiri^r van Angers, dr. Fiévé van Jallais (Maine et. Loire), dr. Gesbron van Fuilet (Maine et Loire) en dr. Chevallier van Cresijsur-Ccrrc (Aisne). Het resultaat van dit onderzoek was, dat de vier geneesheeren eenstemmig uitmaakten, dat zuster Scholastica op Vrijdag 15 Juni 1923 oogen- blikkelijk genezen was van osteoarthitis, en dat deze genezing niet aan eenig natuurlijk proces kan worden toegeschreven. Vliegongelu k. Omtrent het ongeluk na bij Londen, waarbij een vliegmachine brandend op een landhuis viel, wordt nog het volgende ge meld: Een der meest bekende Engelsche militaire vliegeniers, Louis Trapgna Leroy verliet Za terdag te circa 10 uur in den morgen het vlieg kamp te Kenley, in gezelschap van een zijner vrienden, luitenant Logsdail, die pas sedert drie dage te Kenley vertoefde. Het schijnt, dat reeds in den aanvang van de vlucht iets aan de machine haperde en dat luitenant Leroy in deze zeer boschrijke streek een gelegenheid zocht om een noodlanding te doen. Volgens verklaringen van ooggetuigen, die overigens nogal uiteenloo- pen, zou de machine reeds in de lucht in brand zijn geraakt, terwijl anderen beweerden, dat een vleugel gebroken was. Hoe het zij, plotseling zag men de machine een van het Engelsche type DH9als een vuurbal door de lucht vliegen, en, nadat zij door een netwerk van takken heen Was gevallen, drong zij letterlijk in een huis bin nen, waarvan zij het dak geheel vernielde. Eenige seconden later sloegen meer dan twintig meter liooge vlammen door het dak. Het bleek namelijk dat het reservoir, dat meer dan 500 liter benzine bevatte, door den schok was gebarsten, waardoor het huis een mooi buitenverblijf van een wel gesteld Londensch handelsman binnen een minimum van tijd een geweldige vuurzee was. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, viel niet aan redden te denken en van het huis staan nog slechts de verkoolde muren overeind. De inzittenden der machine vonden hun graf in de vlammen. Het is waarschijnlijk,dat zij reeds in den val gedood werden, daar alle ooggetuigen verklaarden, dat zij geen enkelen noodkreet hebben vernomen. De Spaansche prinsen. De corres pondent te Madrid van de „Daily Mail" maakt melding van verontrustende geruchten, welke in de Spaansche hoofdstad loopen omtrent den gezondheidstoestand van den 16-jarigen zoon van koning Alfons en vermoedelijken troonop volger, den prins van Asturië. Waarheid is, zegt de correspondent, dat de gezondheidstoestand van den prins nooit be vredigend geweest is en dat hij lijdend is aan een aandoening van het ruggemerg, welke het hem onmogelijk maakt te loopen. Onlangs bij een officieele plechtigheid, waarbij de prins tegenwoordig was, heeft hij zijn auto niet verlaten en thans neemt hij aan geen enkele openbare plechtigheid meer deel. Zijn gezondheidstoestand baart grootclijks zorg aan koning Alfons en de regeering, en dit te meer, daar 's konings tweede zoon de infant Jacob, doof is en een spraakgebrek heeft. De vermoedelijke troonopvolger zal dus 's konings derde zoon, de thans 10-jarige Joan worden, tenzij de prins van Asturië gerstelt. Het geval wordt begrijpelijkerwijze zooveel mogelijk geheim gehouden, zegt de corres pondent. De koning en de koningin zullen dezen zomer Madrid niet verlaten en hun bezoeken aan Frankrijk en Engeland zullen niet doorgaan. Een auto in een café. Een ernstig automobielongeluk wordt uit St. Queen gemeld. Daar geraakte in een der hoofdstraten de stuur inrichting van een vrachtauto onklaar het vaar tuig schoot in snelle vaart het trottoir op, en boorde zich een weg door den voorgevel van een café. Enkele gasten die daar voor liet raam zaten konden niet tijdig genoeg uit den weg ko men. Een van hen werd gedood door neervallend gesteenje, terwijl zes anderen, voor het meeren- deel bejaarde lieden, zwaar gekwetst werden. Uit een later door de politie ingesteld onderzoek blijkt, dat de chauffeur met veel te groote snel heid heeft gereden. De man, die zelf wonder boven wonder ongedeerd bleef, is gearresteerd. Jacht op een s m o k k e 1 s c h i p.Een „Central Ncws"-bericlit meldt, dat een kotter .van de. Amerikaansche kustwacht, gisteravond tegenover Sandy Hook een „rum-runner" (een alcohol-smokkelscbip) vervolgde. Op de last geving tot stoppen werd door de „rum-runner" niet voldaan, waarop de kotter vijftien scherpe schoten loste. Het smokkelschip ontkwam echter ongehavend. Sprinkhanenplaag in Zuid- Afrika. Terwijl, wij zoo meldt de Etoile Beige ons verheugen in de eindelijk gekomen temperatuursverhooging wacht Zuid-Afrika,waar nu de winter moet beginnen, met ongeduld op een flinke koude, streng genoeg om de sprink hanen te vernietigen. Deze vraatzuchtige dieren zijn n'l. weer in dichte wolken neergestreken op een gebied van pl.m. 259 millioen hectaren. Een derde van de Kaapkolonie, de helft van Transvaal en den Oranje-Vrijstaat, een derde van Rhodésia, en een groot gedeelte van Bé- chuanaland hebben zwaar te lijden gehad onder de door sprinkhanen aangerichte verwoestin gen. Sommige geleerden beschouwen deze dieren met de termieten en de Asé-Asé-vliegcn als de gevaarlijkste vijanden van den mensch. De mijnstad GoldIlied vernield Naar de Chicago Tribune meldt,is van het schil derachtige mijnstadje Goldflied in Nevada, niets meer over dan 5 geschroeide, zwartge- blaakte huizen. De brand ontstond 1.1. Vrijdag en verspreid de zich, aangewakkerd door een hevigen wind, zoo snel, dat aan biusschen niet viel te denken Het reddingswerk moest bepaald worden tot het onruimen der Woningen, van Welke er slechts zes in 't centrum van de stad, op wonderbaarlijke wijze gespaard bleven. Honderden dakloozen worden in dorpjes en boerderijen in den omtrek opgenomen een man en een vrouw worden vermist, terwijl de schade pl.m. 500.000 dollar bedraagt. De niet door het vuur aangetaste mijn-installaties wer den door regeeringstroepen bewaakt, ten einde plunderpogingen te voorkomen. Goldfied, een der voorspoedigste mijn- plaatsen telde eenige rijke mijnbezittingen. Laatste Berichten. Weerbericht. Ver w a c h t i n g Zwakke tot matigen N.O. tot O. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog, warm Weer. Familie-twist. Bij een familietwist in het Leusder-kwartier te Amersfoort wonden de schoonvader M. en zijn schoonzoon zich zoo op, dat beide hun messen trokken, met 't gevolg, dat M. door zijn schoon zoon in den buik Werd gestoken, terwijl laatst genoemde een handwonde bekwam. De toe stand van M. is zeer ernstig. De Bossche Hanzcbank. De Bossche rechtbank verleende aan de Hanzc bank aldaar voorloopige surséance van betaling. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 9 Juli 10 Juli. f 11.63V* 11 677 0.00087/» 0.00107, Parijs - 14.687, - 14 94 België... - 11.99 - 12.38 Zwitserland - 43 50 - 44.10 Weenen - 0.007, 0.003/, Kopenhagen 44 50 - 44.46 67.40 - 67.227a -41 25 - 41 35 2.557,, - 2.55i/2 Maurid -36.627a - 36.827, Milaan -10 80 - 10.89 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 9 Juli 10 Juli. Londen f 11.633/, 11.687, - 14 687, -14.95 -12 - 12.40 New-York. - 2.557, - 2 557, -0 0008 3/4 0.00107, - 67 50 - 67.50 - 43 421/,, - 44.05 Kopenhagen - 44.60 - 44 50 Christiania - 41 30 - 41.25 Weenen - 0 0036 -0.0038 Telegrammen. RESPREKINGEN. BERLIJN, 10 Juli (draadloos) De Duitsche gezant te Rome had gister een langdurig onder houd met den secretaris-generaal van liet ministerie van Buitenl. Zaken, senator Goutarini RENESJ. PARIJS, 10 Juli (draadloos) De Tsjecho- Slowakijsche minister Benesj vertrok heden van Parijs naar Londen en keert midden dezer week naar zijn land terug. President Masarijk komt in October naar Parijs. AANKOOP VAN SCHEPEN. NEW YORK, 10 Juli (draadloos) De scheeps makelaar Pierrot, uit Rotterdam, heeft een bod gedaan op de stalen schepen van den Shipping Board, De Shipping Board heeft het bod in overweging genomen de bedoelde schepen zou den worden afgeschreven. DE LEIPZIGER HERFSTMESSE. LEIPZIG, 10 Juli (draadloos) IIcL ligt in het voornemen, op de van 26 Augustus tot 1 Sep tember te houden Leipziger Herfstmesse, een speciale groep voor Textiél-machines op te stellen. Dit zou een 'begin zijn van een afzonderlijke textiel-machines Messe en belangstellenden kun nen reeds in den komenden herfst, een zeer goede torteering in genoemde vakgroep verwachten. HET HERSTEL VAN OOSTENRIJK. WEENEN, 10 Juli (draadloos) De Oosten- rijksche regeering voert tegenwoordig onderhan delingen met België en Engeland over het slui ten van handelsverdragen. De onderhandelingen zijn thans in zooverre gevorderd, dat binnenkort de onderteekening kan worden verwacht zonder op verdere moei lijkheden te stuiten. Tegen het einde van dit jaar hoopt men ook met Tsjechow-Slowakije en Joego-Slavië handelsverdragen tot stand te brengemzelfs met China en Japan worden onder handelingen gevoerd(Zijn vijanden ten spijt werkt dr. Seipel aldus voort aan den opbouw van zijn land. Red.) DE STAKINGEN IN ENGELAND. LONDEN 10 Juli (draadloos) De leiders der stakende bootwerkers besloten gister 'n deputa tie te zenden naar de werkgevers om in onder handeling te treden over de hervatting van het Werk. IN HET BEZETTE GEBIED. BERLIJN, 10 Juli (draadloos) De spoorweg president te Essen waarschuwt ernstig tegen het reizen naar het bezette gebied en vooral tegen het overtreden van de verkeersbepalingen, Waar op gevangenisstraf staat. Volgens de Rheinisch-Westphalische Zei- tung werd door de Franschen een groot gedeelte der Thijssen-fabrieken te Müldheim bezet. DE ZWEEDSCHE SPORTSPELEN. STOCKHOLM, 10 Juli (draadloos) De voet- balweek bij de sportspelen te Gothenburg is gister ingezet met den wedstrijd NoorWegcn- Nederland. De Haagsche spelers, die Nederland te Gothenburg Vertegenwoordigen Wonnen dezen Wedstrijd met 32. SPORT. Ie S. Z. A. C. De uitslag der gisteravond gespeeldcn wed strijd Oud-PoseidonOnderwijzers, is 30 voor Oud-Poseidon. ZWEMMEN. Op de Zondag te-Rotterdam gehouden zwem wedstrijden in de inrichting aan de Kous, behaalde inej. M. Baron, van O.D.Z. den lsten prijs in het nummer 50 m, borstzwernmen, vrije slag, voor dames. Ze plaatste zich eerste in 41 3/5 sec. Rechtzaken. De inbraak in het postkantoor te Steenwijk. Gister hebben voor de rechtbank te Heeren veen terecht gestaan T. B. geboren te Haren, in Duitschland, in Maart. 1901, betonwerker, Wo nende te Ter Apel, en J. H. Z. geboren te Barn- flair, in October 1893, Wonende te Ter Apel, beiden thans gedetineerd in het huis van be waring te Heerenveen. Hun wordt ten laste ge legd, dat zij, na gezamenlijk het plan te hebben opgevat, zich den inhoud van de kluis in het postkantoor te Steenwijk toe te eigenen, in den nacht van 14 op 15 Februari te zamen naar dat postkantoor zijn gegaan en dit plan hebben uitge voerd. Beide beklaagden bekenden volledig. Z. zeide uit armoede gehandeld te hebben. Zijn vrouw bleef er bij, een deel van het gestolene verbrand en niets verstopt te hebben-in het geheel is er ongeveer 40.000 gestolen, waarvan een groot deel weer terecht is gekomen. Negentien getuigen werden gehoord. De eisch is tegen B. zes en tegen Z. vier jaar gevangenisstraf. Onderwijs. Examen Hoofdacte. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen brengt ter algemeene kennis, dat, be houdens onvoorziene omstandigheden hét mon deling gedeelte van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonder wijzer of hoofdonderwijzereso.m.zal worden afge nomen teRotterdam inhet gebouwDeEendracht" Goudsche weg 132, op 18 19 20 21 22 23 24 25 27 28 29 30 Augustus 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 17 18 September a.s. telkens van des voormiddags 9 uur af. Fin. en Econ. Mededeelingen. Kosmos. De Tel. meldt over de algem. vergadering van aandeelhouders, dat ze door onvoltallig heid geen besluiten kon nemen, Intusschen is het er zeer levendig toeggaan, niettegenstaande de voorzitter, prof. J. Ph. Suijling, zoowel mo gelijk trachtte de discussies te beperken. Burgerlijke Stand. Geboren: Juli 7. Antje Adriana d.v. G. van Knotsenburg en M. Wiegman, Broersveld. Teunis z.v. J. Harteveld en J. H. Jansson, Veenlantstraat. Elisaberthus z.v. J. Verboev en E. van Nugteren, Van Beverenstraat. 8. Adiiana d.v. J. Scheffer en G. Knikman, Ooster straat. Petrus Michiel z.v. J. Ozephius en M. F. van Gerven, Spoorstraat. Bastiaantje d.v. L. Hoogstad en E. Stehouwer, Bakkerstraat. Cornelia d.v. A. Warnewa en J. A. C. van Stijn Rotterdainschedijk. Geertruida Bertha Maria d.v. C. van Beesten en P. J. M. Kuil, Middelhar- nisschestraat. 9. Geertruida d.v. D. van Vliet en IT. M. van Diejen, Noordvest. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 10 Juli v.m. 12.59, n.m. 1. 11 Juli v.m. 1.25, n.m. 1.51. MIDDLESBROUGH on TEES, 8 Juli. Aan gekomen s.s. „Bassano" ledig van Schiedam. YARMOUTH, 8 Juli. Aangekomen s.s. „Alchymist", tank, ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 9 Juli Vertrokken s.s. „Black Sea", tank, ledig naar Baton Rouge (Roodo zee) SCHIEDAM, 10 Juli. Vertrokken s.s. „Mis ty Law", ledig naar Cardiff. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 10 Juli.Officieele noteeringvan de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 10 Juli. Men noteert voor Spiritus 100 f 26.—. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.50 per ketel. ROTTERDAM, 9 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 336 vette runderen, 353 vette kalveren, 494 schapen of lammeren, 625 varkens. Prijzen per 1/2 kilo koeien van 377a55 57i/260627i Ct„ kalveren 50—5772—621/? 64 ct. schapen 4550 ct. lammeren 27- 36 per stuk, varkens 343536. Binnenlandse be granen. Tarwe met iets ruimer aanbod moest wederom belangrijk langer worden Verkocht, terwijl een flink gedeelte geen koopers kon inden. Overige artikelen niet noemenswaard getoond. B itenlandsche granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek Van der Schalk). Stemming kalm. Rogge Western No. 2 disponibel naar kwali teit 8.609, idem stoomend 8.65, Petersbur ger f 9, idem stoomend 8.80, Zuid-Russische disponibel f 8.50. Gerst. Donau disponibel naar gewicht en kwa liteit 168180, 49 pd. Mailing disponibel f 168 49 pd. idem stoomend 165 Canada No. 3 stoomend 172. Haver. Canada No. 3 disponibel f 11, idem stoomend 10.70, Peterburger disponibel 9.30 48/9 kg. Donau disponibel 9. Boekweit per 100 kilo Noord-Russische dis ponibel 10.20, Zuid-Russische stoomend 9.75. Mais per 2000 kg. Amer. Mixed disponibel 200, idem stoomend f 200. Gele La Plata dispo nibel f 191, idem stoomend naar aankomst .188 185. Aardappelen. Heden waren de prijzen der Aardappelen als volgt Westl. schoolmeesters, zand 3—3.20, dito klei 2.50—2.75, Duke of Yorks 2.502.75. poters 1.150, per kin. Maltha's springs 911 ct. per k.g. lamelijken aanvoer, gewone vraag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3