Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Zaterdag 14 Juli 1923. No. 13692. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaa! 85. Postbus 39. r- a Advartentiëm 1—5 regtli f 1.75 j alk* regel daarboven 35 cent, 3 maai Abonnementen per 3 maanden 2.-, per week 15 cent, franco per glaat8?n wor*t? maal ^«kend- Ingebonden m.dede.lingen 75 ct. per regel. 35% ralaü SPOt Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. ËAnMkO, 8 Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geillustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. GEMEENTELIJKE OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Wegens schoonmaak is de boekuitdeeling GESLOTEN van 23 Juli13 Augustus. De couranten leeszaal is geopend 's avonds van 6-9 uur. Buitenlandsch Nieuws. TE LAUSANNE. Uit Lausanne wordt aan de „Vossischc Zei- tung" gemeld, dat, behalve de kwestie van de ontruiming der zeestraten, ook die betreffende de concessies moeilijkheden baart, met name de concessie voor de spoorlijn Siwas-Samsoen, over welker teruggave aan de directie der Fransche staatsspoorwegen men het reeds eens geworden was. Voorts zijn er moeilijkheden ontstaan in verband met de petroleumconcessies bij Mosooi, waarop de Turksch-Perzische petroleum-maat- sehappij aanspraak maakt. Naar verluidt heeft de Turksche regeering een dagorder uitgevaardigd, warin a.o. wordt ver klaard, dat bet sluiten van vrede „niet zeker"is. Voorts worden de soldaten er aan herinnerd, dat het wel mogelijk zou kunnen zijn dat zij weder zouden worden opgeroepen hun vaderland le verdedigen. EHRHABDT ONTVLUCHT. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit Leip zig, dat kapitein Ehrhardt, die in de onderzoeks- gevangenis aldaar in hechtenis zat, en 23 Juli voor liet staatsgerechlshof zou verschijnen, ontvlucht is. Hij wordt sinds gisteravond ver mist. Om de gevangenis werden schildwachten geplaatst, die nauwlettend acht gaven, omdat men rekening hield met de mogelijkheid, dat Ehrhardt zich in liet gebouw had verstopt. Later werd ecliter geconstateerd, dat Ehrhardt met een sleutel, die hem van buiten af gegeven moet zijn, ontvlucht is. METAALBEWERKERSSTAKING GEËINDIGD. In de heele Berlijnsche metaalindustrie is het, werk gister hervat: Ook de metaalbewerkers, die tegen den wil van de leiders den arbeid hadden neergelegd, zijn gister in hun werkplaatsen cn fabrieken verschenen. g§ RUSLAND. Hel orgaan der Russische emigranten „Rul" meldt, dat de vertegenwoordigers der sovjet- regee ing van Moskou uit bevel hebben ont vangen, om aan katholieke missionarissen geen passen naar Rusland af te geven. Voorts wordt uit Moskou gemeld, dat daar in de eerstvolgende dagen een proces tegen dertien katholieke zusters zal aanvangen, die zijn aangeklaagd, dat zij contra-revolution- naire organisaties zouden hebben opgericht. K BASSIN'S OPVOLGER. Rakofski is benoemd tot politiek en handels vertegenwoordiger te Londen in de plaats van Krassin. ENGELANDS PLANNEN. De verklaringen omtrent, de Engelschc poli tiek die Donderdag in het parlement zijn gedaan worden te Londen beschouwd als de aanvang van een nieuw hoofdstuk in de ontwikkeling van het schadevergoedingsvraagstuk. Zooals de eer ste minister heeft meegedeeld, zal de voorberei ding van den tekst van het voorgestelde antwoord op Duitschland's aanbod met spoed ter hand Worden genomen. Men verwacht echter niet,, dat het antwoord voor Dinsdag of Woensdag van de volgende week op zijn vroegst gereed zal zijn ter verzending aan de geallieerden. De bladen nemen aan, dat het ontwerp vergezeld zal gaan van een toelichtende nota, waarom de Engelschc regeering dezen stap doet.Men koestert de hoop dat de opmerkingen der geallieerden op het ontwerp-antwoord van Engeland in den loop van ongeveer 14 dagen zullen worden ontvangen. Men acht den toestand te Londen van dringenden aard, zoodat deze geen onnoodig uitstel toelaat bij de verdere wisseling van stukken, die thans zal beginnen. Met betrekking tot het vraagstuk van de ouderlinge schulden der geallieerden ver wacht de „Daily Telegraph", dat het Voorstel zal worden gedaan om een bijzondere conferentie van de belanghebbende mogendheden bijeen te roepen. Van de Engelschc regeering kan, naar de Daily Telegraph opmerkt, niet verwacht wor den, dat zij berust in den eisch, dat deze schulden of door Duitschland betaald, of geschrapt moeten worden. Hoe edelmoedig Engeland ook ten opzich te van de schulden, door de geallieerden aange gaan, zou willen handelen, kan het op principieele gronden niet er in toestemmen, dat deze schulden van een meer solvabelen schuldenaar overgedra gen worden op een minder solvabelen debiteur. Baldwin's verklaringen zijn in 't algemeen Engeland gunstig ontvangen, in Frankrijk met gemengde gevoelens, evenals in Duitschland. ITALIË. Tijdens de zitting der Ttaliaansche Kamer, welke Woensdag ji. is aapgevangen, zal aan ongeveer 200 afgevaardigden worden gevraagd hun eigen politieke doodvonnissen te teekenen. schrijft de „Chicago Tribune". De Kamer zal nl. een beslissing moeten nemen over het, lvij haar ingediende ontweip-kieswet,herziening. In dien het ontwerp wordt aangenomen, zullen naar verluidt, minstens 200 der thans zittend» afgevaardigden elke kans verliezen, herkozen te worden. Men verwacht, dat de wet aan de regeering- van Mussolini een groote meerderheid zal geven. Zooals bekend, zal krachtens het ont werp het geheele land één kiesdistrict vormen. De partij, die dc meerderheid van de uitge brachte stemmen krijgt, zal tweederden der zetels toegewezen krijgen. De rest wordt vol gens het evenredig stelsel onder de overige par tijen verdeeld. Men verwacht dat de partij van Mussolini de meerderheid van alle uitge brachte stemmen zal krijgen. DE STAKINGEN IN SPANJE. De minister van Binncnlandsche Zaken deelt mede, dat de gouverneur van Barcelona bezoek heeft ontvangen van vijf gedelegeerden van den vakvereenigingsbond, die hem kwamen verkla ren, dat de werklieden de staking als geëindigd beschouwen en dat de arbeid onmiddellijk zal worden hervat. PARAGUAY. Berichten uit Assumption (Paraguay) melden, dat opstandelingen het station bezet hadden. De regeeringstroepen verstrooiden de opstandelinge, De auto stond nog voor de deur en het dorp was dus spoedig bereikt. Gedurende den korten tijd spraken de beide mannen niet véél. Frits Werner Was de eerste vreeselijke ont steltenis te boven, toen zijn metgezel opmerkte Dat is een zeer treurig einde, voor uw verblijf op Beukenhof, antwoordde hij inet iets grimmigs in zijn stem. Dat is het einde nog niet, ik zal niet rusten voor ik het geheim, dat achter alles schuilt, ont dekt heb. Frits Werner had Werkelijk het meest be sliste voornemen den geheimen sluier op te hef fen, die over alles lag, wat hij de laatste vier en twintig uren had meegemaakt. Als de justitie niet den moordenaar ontdekte, zou hij het doen, wat het ook kosten mocht en hoe groote gevaren hij zelf daarbij ook zoude loopen; Hij zou dan ook naar den Beukenhof terugkeer en. Met zijn voorstel aan den burgemeester had hij ook nog een andere bedoeling. Nu professor Eyan ver moord was, sprak het vanzelf, dat het niet ge heim zou blijven, waar. En het was thans zijn plicht het blad, Waaraan hij verbonden was, zoo spoedig mogelijk bericht te zenden. Daarom wil de hij met het hoofd van de gemeente mee naar het telegraafkantoor, Want als de officieele mc- dedeelingen Weggeseind Werden, dan moest ook zijn relaas nog Weggezonden worden naar „Het Eerste Nieuws." Vóór eenig ander blad op de hoogte kon zijn van het drama, zou zijn courant, zeker .in een extra-editie, het opzienbarende nieuws mededeelen. Hij wist dat zijn hoofdre dacteur uitermate tevreden over hem zou zijn, maar toch gevoelde hij daarover geen voldoening. Het was hem alsof hij in zekere mate mede verantwoordelijk was voor den dood van professor Evan. Hij wist Wel, dat hem daarvoor geen schultf treffen kon, maar toch voelde hij iets als een verwijt, dat hij niet nog voorzichigter geweest was. De omgevallen boom over den weg, dien de auto moest passeeren had hem persoonlijk de vaste overtuiging ge geven, dat de vijand van den professor volkomen ervan op de hoogte was, dat deze naar den Beu kenhof ging. En hiervan overtuigd had met de mogelijkheid rekening gehouden moeten Worden, dat dadelijk weer een aanslag op den professor gepleegd kon worden. Dadelijk bij de aankomst op de buitenplaats hadden zij alle voorzorgs maatregelen moeten nemen. En zeker, toen bij bemerkt had, hoe zij bespied Werden bad hij geen oogeblik kalm in de huiskamer moeten blijven. EvenWel, toen was hoogstwaarschijnlijk de misdaad reeds geschied. Frits Werner's gedachtengang werd onder broken, doordat de auto stilhield voor liet post kantoor. Vrij spoedig had men den directeur, die boven het kantoor woonde, aan het verstand gebracht, wat 'er van hem verlangd werd. (Wordt vervolgd) i Het bleek nu, dat professor Evan na aan komst zich vermoeid had gevoeld en dadelijk naar bed gegaan was. Een der bedienden had hem op zijn verzoek een warme wijngrog ge bracht en zijn dochter was toen bij hem geweest. Zij vvas daarop naar de huiskamer gegaan en de moord moest gepleegd zijn in den tijd dat Alice Evan met van Gielen en Werner gesou peerd had. Na het souper was juffrouw Evan eerst naar haar eigen kamer gegaan en had zich toen nog even naar haar vader willen begeven, waar zij de vreeselijke ontdekking deed. Men kon haar zelf nog niet ondervragen, maar uit alles bleek toch wel, dat zich het geval al dus had toegedragen. 't Is vreeselijk, 't is vreeselijk, zuchtte de burgemeester, die eigenlijk niet goed wist, wat te doen en tamelijk hulpeloos z'n veldwachter aankeek. Het lijkt mij het verstandigst, zeide Werner, dat u dadelijk de rechterlijke autoriteiten waarschuwt. Het post- en telegraafkantoor zal Wel gesloten zijn, 's nachts. Natuurlijk. Goed, maar de hoofdkantoren zijn niet ge sloten en dus doet u het beste den directeur van het kantoor hier uit z'n bed te kloppen. We kunnen ook alvast zelf het onderzoek beginnen, meende de veldwachter. Maar Werner antwoordde Ik geloof, dat het beter is, indien er voor ge zorgd wordt; dat alles zooveel mogelijk blijft in den toestand, waarin het verkeerde, toen de moord gepleegd Werd. Er moet bijvoorbeeld voor komen worden, dat er om het huis geloopen wordt dat zou oorzaak kunnen zijn, dat er sporen uit- geWischt Werden. Zeker, zeker, antwoordde de burgemeester. Mag ik u een voorstel doen, vroeg Werner. Laat de veldwachter hier blijven om alles te bewaken. De dokter en mijn vriend blijven ook zeker hier, want vooral de hulp van den dokter zal noodig zijn misschien als juffrouw Evan ontwaakt. Dan ga ik met u mee en wij begeven ons naar het telegraafkantoor. De burgemeester was met dit voorstel zeer ingenomen. Hij wilde Wel heel gauw van den Beukenhof weg. In orde, zei hij, zoo zullen We doen. Wij gaan naar het dorp. Maar, zei de veldwachter, als l'^De burgemeester liet hem niet uitspreken. ||Neen, neen, zei hij, we doen gelijk mijnheer gezegd heeft. van wie verscheidene leiders werden gedood. De staat van beleg is -afgekondigd. ALLERLEI. Uit Athene. De patriarch Meletios is te Athos aangekomen. Wij hebben onlangs melding gemaakt van het wetje van Lady Astor om den verkoop van bedwelmende dranken aan kinderen beneden 18 jaar te verbieden en van haar aanvankelijke mis lukte poging om het wetje afgedaan te krijgen in het Lagerhuis. De premier had haar tpen toege zegd nog wel tijd cr voor te zullen vinden in de ze zitting. Hij heeft Woord gehouden. Gister is hetjwetje in derde lezing er door gegaan. Binnenland. Jonge vrouwenbond. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot algemeen directeur van den Jonge Vrouwenbond in bet bisdom Haarlem den Weleerw. heer W. IJ. Kooy, kapelaan te Amsterdam O.L.Vr. Onb. Ontv. en Z.W.E. de bevoegdheid verleend de statuten van plaat selijke en gewestelijke afdeelingen dezer vrouwe lijke jeugdorganisaties goed te keuren; men richt te zich voortaan in deze tot Z.W.EerW. Voorts heeft Z.D.H. de Bisschop benoemd tot voorzitter van de Diocesane Groep A, B en C van den JongeVrouwenbond resp. pastoor F. A. M. Lucasscn te 's-Gravenhage (H.H. Engelbewaarders), kapelaan J. Nolet te Rotter dam (O. L. Vr. van Lourdes) en kapelaan S. A. J. Willemsen te Rotterdam (H. Laurentius). R.K. Jeugdorganisatie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft goed gekeurd de instelling van een diocesane commis sie voor de verwaarloosde jeugd en benoemd tot voorzitter dezer commissie voor de mannelijke jeugd den Weleerw. heer Rector J. van Kampen hout te Amsterdam en tot voorzitter dezer eoin- ni'ss'e voor dc vrouwelijke jeugd denWeleerw. pater fr. Qiurmus O.C. te Amsterdam, Lijnbaans gracht 48 als zoodanig zullen beiden ook zitting hebben in de Diocesane Commissie voor Jeugd organisatie. Z. D. H. de Bisschop beeft benoemd tot voorzitter der Gewestelijke Jeugdorganisatie voor het Westland den Weleerw. heer L. Gilder- mans en goed gevonden, dat Rijswijk en Loos duinen zullen behooren tot de plaatselijke Jeugd organisatie te 's-Gravenhage. Verkiezing van de leden der Eerste Kamer. Naar het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag thans verneemt., zal de verkiezing van de leden der Eerste Kamer gehouden worden op 27 dezer. Zwendel. In het „Handelsblad" vinden wij een kras staaltje van de wijze, waarop sommige aan nemers bij hun „opzetjes" te Werk gaan. Het is geen gerucht, maar een feit, waarmede zelfs de justitie zich heeft bemoeid. In genoemd blad komen onder het hoofd „Uit den Strijd om het Recht", regelmatig beschouwingen voor over rechtskundige vraagstukken, van de hand van mr. B. P. Gomperts. In het nummer van 8 Juli vestigt mr. G. de aandacht op een procedure naar aanleiding van 'n „opzef'-kwestie in de aannemerswereld. Het geval, waarop het artikel betrekking heeft, is het volgende Een negental aannemers was overeengekomen, dat diegene hunner, aan wien de uitvoering van zeker werk zou worden opgedragen, aan een der anderen ten behoeve van de gezamenlijke con tractanten zou betalen een som van 54.000, voor gemaakte onkosten van aankoop bestek, teelce- ningen, begrootingen, uitschotten en bemoei ingen Dc heeren aannemers hadden elkaar vooraf mededeeling gedaan van de voorgenomen in schrijvingen. De laagste inschrijver wilde het werk uitvoeren voor 220.000. Maar zij moesten toch allemaal wat verdienen Daarom werd over een gekomen; dat de man, die aanvankelijk voor 220.000 wilde inschrijven, bet bedrag zou ver- lioogen tot 326.000, terwijl de anderen er dan boven zouden blijven. Als beloon ing zouden zij 54.000 krijgen. De laagste inschrijver kreeg op die wijze f 326.000—54.000 272.000 of wel 52.000 meer dan de som waarvoor hij meende het werk le kunnen uitvoeren, waarin natuurlijk ook reeds winst was begrepen. Er kwam echter „hommeles", omdat de aannemer in kwestie liever ook de laatste 54.000 voor zich zelf hield. Een proces was het gevolg, waarbij de aannemer het won tegenover zijn acht vrienden. Dit is geen uitzonderingsgeval. Uit hetgeen mr. Gomperts mededeelt kan zelfs Worden afgeleid, dat dergelijke handelingen tot de ge woonte behooren. Het zijn Wel fraaie praclijken De geest bij de politie. Het incident te Amsterdam de weigering van het dagelijksch bestuur der gemeente om nog langer besprekingen te houden in het ge- organisseerd overleg met het plaatselijk afdee- lingsbestuur van den Bond van Nederlandsch- Politiepersoneel, vanwege den toon, door deze mannen gevoerd, brengt weer scherp aan het licht, welke geest er heerscht in dien bond. Wij herinneren ons de bedenkelijke politie- gebeurlenissén van Breda. En de geest in dien Bond van Politiepersoneel blijft dezelfde. Want een afdeelingsvcrgadering van 500 man, te Amsterdam gehouden, heeft haar bestuur, dat af wilde treden, örn een her vatting van het georganiseerd overleg mogelijk te maken, uitdrukkelijk willen behouden, heeft den toon, die gevoerd werd en aan welken de stedelijke overheid zich moest ergeren voor hare rekening genomen. Ziedaar dus de geest van dien Bond, die desalniettemin in ledental sterk is in denlande. Des te meer verheugt ons dan alweer liet bestaan van een anderen bond van Nederlandsch politiepersoneel, die ook sterk is in ledental, maar sterk tegelijk in een rotsvast beginsel van plichtenleerverheugt ons het bestaan van den Katholieken Bond „St. Michael". Deze Katholieke Bond heeft zien nog sterker gemaakt door de inrichting van een eigen op leidingsstelsel en een eigen model politie-vak- school, welke dezer dagen voor de tweede maal in een examen, dat een eigen diploma van ambts bekwaamheid kan doen verwerven, hare kracht "van bestaan zullen doen blijken. Dat opleidingsstelsel op katholieken grondslag groepeert zich rondom 's-IIertogenbosch, alwaar ook het tweede examen wederom zal worden gehouden. Ongeveer het geheele Zuiden doet er aan mede, en zendt zijn candidaten voor het examen naar 's-IIertogenbosch. Er was reeds lang behoefte aan, er was reeds lang sprake van stichting van een middelpunt van politieopleiding in het Zuiden des lands. De neutrale Algemeene Nederlandsche Politie bond, die tot voor kort de opleiding tot politie dienaars uitsluitend beheerschte, wilde er een filiaal vestigen \uin zijn Hilversumsche model- vakschool. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Mgrwaw cat««u—g—MBuauanaaBnaa— ■■■HmHNHaaigBWMnMMMHnnH

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1