DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN DITJES EN PATJES. 46ste Jaargang. Zaterdag 14 Juli 1923. No. 13692 Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD Is Hendrik VI zalig Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per Ipost 2.50 pfer kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. RS3i Ad vertentiên 15 regela 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cl. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. i. Het is geenszins de twijfel, welke zich hier uit in den vragenden vorm. Immers de berichten melden over de honderd, Waarvan meer dan twin tig bewezen, wonderen, op zijn voorspraak ge schied. Binnenkort kan deze Engelsche koning dan ook „officieel" zalig zijn. Wat is nu het merk waardige Een tweede Lodewijk de Heilige met een beslist moreel overwicht over zijn tijdgenooten Men zou zeggen, dat Hendrik VI zelfs geen wicht had. En toch schrijven niet-ka- tholieken hem eigenschappen toe als nederigheid, vroomheid, ja heiligheid. Doch juist h c t. ken merkende van Hendrik, zwakzinnigheid, noopte ons, zijn leven te schetsen, of liever de geschie denis van Engeland te behandelen onder zulk een koning. Bij den dood van zijn vader was de jonge prins slechts negen maanden. Ongelukkig het land, welks koning een kind is Kunnen wij tegenwoor dig dat niet meer beleven, doordat in een con- stitutioneele monarchie het koningschap minder machtig is, vroeger was het een geeseling voor elk rijk. In 1422 dan dongen al dadelijk twee ooms naar den invloed, om, zooal niet in naam, metterdaad evenwel koning te zijn. Zij kwamen overeen,datEngeland door een raad zou bestuurd worden. Humphrey, hertog van Gloucester, de eene oom, Werd hiervan president. Jan, hertog van Bedford zou de zaken in Frankrijk beharti gen. Engeland voerde al sinds 1339 oorlog met Frankrijk. Deze duurde meer dan 100 jaar, de tijdperken van rust medegerekend. In 1428 scheen Frankrijk verloren slechts Zuid-Frank rijk gehoorzaamde aan Karei VII. Bordeaux, en Bayronne met het daartusschen liggende land waren echter Engelsch. Bedford- wilde ook Zuid-Frankrijk veroveren en sloeg daarom het beleg voor Orleans. Toen de nood het, hoogst was, kwam de redding door Jeanne d'Arc. De Bourgondiërs stonden sinds 1420 aan Engelsche zijde. Door hen gevangen genomen, werd Jean ne, onrechtvaardig verbrand. Onlangs is zij za lig verklaard. Karei VII was door de Maagdvan Orleans naar Reims geleid, om daar plechtig gekroond te worden. Nu 'liet Bedford den kleinen Hendrik naar Frankrijk komen, om daar als koning van Frankrijk gezalfd te worden. Daar de lcroningsstad Reims niet te benaderen was, had de ceremonie te Parijs plaats. Twee koningen in een en hetzelfde land Onze Hen drik kon als kind geen schuld hebben aan deze gebeurtenissen. Ook had hij geen aandeel in het verdere verloop van den oorlog. Bedford n.l. kreeg ongenoegen met Philips van Bourgondië. Toen zijn vrouw, een zusher van Philips, ge storven was, ging tegelijk de band, die hen te zamen hield, aan het rafelen. Bedford huwde later de ergename van Luxemburg. Hij beleedig- d'e Philips, door dit zonder diens voorkennis of toestemming te doen, waardoor de Bourgondische rechten op Luxemburg geschonden Werden. Zoo kwam er weer toenadering van Philips tot Karei VII, zijn rechtmatigen heer (verdrag van Atrecht Er zijn van die ongemakkelijke lieden in de Wereld, Welke, wanneer ze hun wagen in 't moe ras gewerkt hebben op Jan en alleman de buien van hun boosheid uitstorten, die ze met veel meer reden op zichzelf moesten ontlasten. Wie er boven verheven staat, lacht er maar wat om Zoo doet' het ook altijd vermakelijk aan,als menschen, die op alle mogelijke wijzen, de Chris tenen Weren en het Christendom zelf aan hun laarzen lappen of hoogstens met deszelfs begin selen zoo'n weinig spelemeien, zoodra er in dit aardsclie tranendal iets leelijks gebeurt, thea traal uitroepen ziedaar het faillissement van jullie leer Het zijn vooral de broederlijkheid en de naas tenliefde die, volgens hen,bij ons de stiefkinderen zijn. Ondertusschen Weten wij Wel, dat deze twee hemelsche spruiten bij ons beter tieren en ge herbergd Worden dan bij hun openbare beklagers doch stiekeme belagers. Toevallig vielen mij kort achter elkaar, twee berichten in handen, die deze Waarheid Weer eens onder een gunstige be lichting zetten. U heeft natuurlijk wel eens van de broeder schap der vrijmetselaars gehoord, de geheime vereeniging van nobele geesten, de room der maatschappij, die volgens hun verborgen statu ten, gehouden moeten zijn, om op deze planeet het verloren paradijs Weer even te herstellen. Dat is allemaal heel mooi, maar er komt in de practijk bitter Weinig van terecht. De meeste tijd Wordt besteed aan een drijfjacht op vette baantjes en op menschen die zoo'n be trekking bekleeden, een en ander afgewisseld 1435). Het volgende jaar stierf Bedford. Nu erkende Parijs Karei VII. Meer en meer moesten de Engelsehen terugtrekken. Toch Weigerden zij op de vredesaanbiedingen in te gaan. Zeker,ko ning Hendrik VI was er toe geneigd, in vriend schap met Frankrijk te geraken. Hij Was even wel nog niet meerderjarig en dus gebonden aan den oorlogszuc.htigen Humphrey. Deze zorgde er voor een sterke partij achter zich te hebben. Maar zijn. heerschzucht betrokkende hem veel vijanden, die slechts wachtten op een gelegen heid, hem ten val te brengen. De partijstrijd vond plotseling zijn ontknooping door de echtgenoote van Humphrey van Gloucester. Zij wilde zoo gaarne koningin zijn Humphrey kon immers Hendrik VI opvolgen. De koning was Wel jong maar ziekelijk. Stierf hij nu maar 's Konings jeugd deed hem telkens weer wat opknappen. Aan moord kon en mocht Eleonora Gobham niet denken want een moordenares op den troon van Engeland was onmogelijk. Goede raad was duur, ja nergens en bij* niemand te vin den. Toch Wel Zooals in de jare 1923 nog menschen (ook katholieken hun toevlucht riemen tot kaartlegsters, astrologen, planeten, Aenners, enz., zoo deed Eleonora. Misschien, dat zij het eerst, ook deed „voor de aardig heid" (nu nóg het gewone smoesje), later ge loofde zij stellig, hetgeen men haar wijs maakte Humphrey zou koning Worden, dus Eleonora koningen alszij h e t middel daartoe aan wendde: Koning Hendriks beeltenis van was moest langzaam smelten voor een vuur naar mate de was smolt, verging ook 's konings le ven. Zoo smolt de was, zoo stiei f Hendrik na tuurlijk niet. Wat een teleurstelling voor de verstandige vrouw Nog erger voor haar het verraad, als het zoo genoemd mag worden, lekte uit Hoe Misschien had zij eenigen iii haar domheid de geheimen der sterrenwiche larij verklapt In elk geval kon zij haar verder leven op een eiland als een gevangene doorbren gen De bedriegers ontgingen hun straf niet, en Gloucester verloor den weinigen invloed, dien hij nog bezat (1441) In 1442 kon Hendrik nu beter zich laten gelden, ook omdat hij meerder jarig was. Hij verlangde oprecht naar vrede met Frankrijk. Het ontbrak hem niet aan goede raadgevers. De voornaamste onder hen is Wil liam de la Pole, graaf van Suffolk. Er kwam wel geen vrede, maar al vast een wapenstilstand. Deze Werd bezegeld door een huwelijk de Engelsche koning huwde een Fran- sche prinses, een nichtje van Karei VII. Hoewel pas 15 jaar oud, was zij fier van geest, en be- heerschte den geesteszwakken gemaal al heel spoedig. Of Hendrik werkelijk liefde voor h ar voelde is mij onbekend. Men vroeg hem er niet naar. Suf lol k achtte het huwelijk noodzakelijk Lerwille van zijn vredespolitiek. Hij maakte een fout Een Francaise in Engeland Koningin In 1445 leek dat' iets origerijmds. Het huwelijk was dus niet populair. Ook bleef de vrede niet bewaard en verloren de Engelschen veel terrein in Frankrijk. Margaretha van Anjou, de nieuwe koningin zorgde, dat haar beschermeling Suf folk, de voornaamste raadgever van den koning bleef. Daar kwam Gloucester nog eens voor den dag. Hij profiteerde van de ontevredenheid over het huwelijk en van de ontstemming, veroorzaakt- door het slechte beloop van den oorlog. Suffolk liet hem eindelijk gevangen nemen. Niet lang door een geniepige vervolging van de Kerk en de Staten die niet in het kielzog der Vrijmetselarij willen varen. En wee, hem, die zich tegen hen verzet. In landen waar sluipmoord in het karakter der bevolking ligt, wordt van die ondeugd een gretig gebruik gemaakt, in Nederland waar de volksaard zich tegen dergelijk bandietenWcrk verzet, gebruikt men echter teekenplankjes. Dit laatste voorwerp beteek ent bij de „broe ders", die bij voorkeur en in strijd met hun be ginselen, hun symbolen aan het eerzame, hand werk ontleenen, zooiets als een geheime order. Nu is een van die laatste geheime orders, ter ongelegen ure, in bezit gekomen van een onzer geduchtste en scherpzinnigste bestrijders dier duisterlingen, den heer Jac. van Term. Het teekenplankje Was uit Indië verzonden aan de Nedcrlandsche Loge en bevatte het bevel om met man en macht te beletten dat Katholieke onderwijzers op de Openbare scholen in Indië werden geplaatst, omdat de Katholieken ge lukkig in 'talgemeen niets van die gemaskerden moeten hebben, Kerk en Staat steunen,ja zelfs soms apostelwerk verrichten, dus Weg met hen. Toch wel een aardig soort broederschap, dat deze ontwikkelde gluiperds, uit hun hooggeleer de geesten gedistilleerd hebben Het andere bericht is een bloempje van Room- schen grond, 't is een uittreksel van een artikel dat pater Vertenten schreef in doJavapost over de Kaja-Kaja's op Nieuw-Guinea, waar de mis sionarissen eerst sinds het vorige jaar mochten arbeiden. Hieronder volgt het „Onze Christen Kaja-Kaja's en arm Rusland, 't Is het verlangen van onzen Bisschop, dat al onze Christenen iets hoe Weinig ook bijdragen voor de van honger stervende Rus- daarna stierf Gloucester. Of hij vermoord is Suffolks vijanden zeiden natuurlijk van ja. Hun geschreeuw tegen den minister Werd heviger na het verlies van Normandië in 1450. In Noord- Frankrijk was Calais alleen nog Engelsch. De koning wilde in het belang van een eensgezind land Suffolk wel ontslaan, maar zijn gemalin Margaretha liet zich gelden. Zoodoende Werd haar gunsteling voor vijf jaren verbannen. Suf folk stak dan over naar Calais. Onderweg werd hij aangehouden, en met den kreet „Wees Wel kom, verrader," Werd hem beduid zich voor te bereiden voor zijn dood. In een kleinere boot geplaatst, wachtte hij zijn lot, onthoofding, af. Het lichaam wierp men op de Engelsche kust, aldus anderen waarschuwend, dat, zelfs onder koninklijke bescherming, men niet veilig Was. De moordenaars Werden.niet gestraft. Zelfs al zou de koning het gewild hebben, hij kon liet niet want in hetzelfde jaar 1450 brak een op stand uit onder aanvoering van Jack Cade. Men protesteerde tegen het zwakke regeerings- beleid. Hendrik ontvluchtte Londen, dat spoedig bezet Werd. Eerst kon Cade zijn mannetjes nog doen gehoorzamen, doch later waren moord en diefstal aan de orde van den dag. Dit stond den burgers tegen. Wel eischten ook zij een krach tige regeering, die hun handel en nijverheid beschermde inzonderheid tegen overmoedige edelen, maar nu keerden zij zich tegen de rebel len. Spoedig verliep nu de opstand. Had het hof iets geleerd Kwam er nu een betere minis ter Het bleek van niet. Er ontstond juist een strijd om dat ministerschap, waardoor de z.g. rozenoorlog begon. Suffolk werd vervangen door Somerset. Hij had Normandië moeten behouden. Nu dit niet ge schied was, stond hij aangeschreven als verrader, zeker bij zijn benijders. Zijn grootste tegenWerlcer was Richard van York. Deze vertoefde in Ier land en bestuurde dat namens den koning. De positie van Somerset had hij zichzelf toegedacht. Waarom hem nietinderegeeringszakenbetrokken? Nu Bedford en Gloucester er niet meer waren, maakte York een kans Hendrik VI op te volgen. Hendrik stamde af van Eduard III, hij ook en wat de vrouwelijke linie betreft York van een ouderen zoon van Eduard III dan de koning. C. C. H. Swinkels. [Slol volgl). St. Jacobus-stichting. Psycliiatrisch-neurologisclie klnick. Op initiatief van den HoogEcrw. Heer Deken van 's-Gravenhage zal in het najaar bovenge noemde kliniek worden geopend. Tot oprichting hiervan is men overgegaan, omdat herhaaldelijk het gemis van een R. K. geneeskundige inrichting ernstig wordt gevoeld. Uit vele kringen werd reeds medewerking toegezegd in de eerste plaats heeft Z. D. II. Mgr. Callier ten zeerste zijn instemming betuigd en de noodige goedkeuring verleend. Prof. A. van Rooy werd welwillend bereid gevonden om als medisch adviseur op te treden. Een gunstige gelegenheid is gevonden te Wassenaar nabij 't park Oud-Wassenaar. Daar zijn aangekocht 2l/2 H.A. grond met opgaand geboomte en struikgewas. Daarop bevindt zich sische kinderen, 't Geld zal opgestuurd worden aan het Pauselijk hulpcomité voor arm Rusland Geen eten hebben, onkruid en vuilnis veror beren van armoede, sterven van honger, dót is volgens een kaja-kaja toch wel het ergste, wat iemand kap overkomen. Dat begrepen ze alle maal In ons kerkje had ik den brief van Mon seigneur voorgelezen en verklaard. Natuurlijk zouden ze helpen, groot en klein 's Avonds kwam een jongen bij mij en bracht ietwat verlegen zestien centen, 't was alles wat hij voor het oogenblik had, hij zou meer brengen En de anderen volgen, niemand wou achterblijven. Twee onzer kleinste inter nen hadden in Merauke elk een cent gekregen, een derde had zijn cent versnoept, en die moest het ontgelden zij telden fier hun centen op mijn tafel neer. Er waren er, die een gulden gaven, anderen 70, 60, 50 centen, enz. Voor elk gedoopt kind wilden de ouders iets bijdragen. Sejram zelf nog niet gedoopt telden drie kwartjes neeréén voor Petrus één voor Marcus en één voor Cornelia zijn spruiten. Boegis stopte zijn zoontje de knuistjes vol koperen duiten. De kleine Pius, met stralend snoetje, liep zóó hard dat hij bijna viel, hij riep maar „doe, doe doe" daarmede bedoelend doewit (=duiten =geld) voor den Toean. Nu was hij eens gever en niet ontvanger. Europeanen, Manillareezen, Chineezen, Me- nadoneezen, Keieneezen, Tanimbareezen, Ti- moreezen, kortom iedereen droeg bij. Er waren er die 1/4 anderen die 1/8 gaven van hun maand loon, ƒ5 en meer. Hunne edelmoedigheid heeft mij getroffen dat was echte Christelijke charitas, die zegen afroept over de gevers. Wij zenden van Z. N. Guinea 200 gulden naar arm Rusland." Lijkt U het begrip, dat de Kaja-Kaja's die de naar de eischcn des tijds ingerichte villa „De Dennen", o.a. voorzien van electrische installatie, warm- en koud-waterlciding en cen trale verwarming, een lustoord voor de verple ging en verzorging van patiënten. Bovendien bevindt zich op korten afstand een halte van de electrische tram naar 's-Gravenhage. De verpleging zal geschieden door Eerw. Zus ters van Salzkotten en als directeur-geneesheer is benoemd dr. Hoelen, thans geneesheer in de Valeriuskliniek te Amsterdam. Het college van regenten bestaat uit H. A. Th. van Dam, deken van '-s-Gravenhage, voor zitter J. A. II. de Voort, referendaris ter ge meente-secretarie, regent van het R. K. Zieken huis, Den Haag, secretaris C. J. van der Zijden, bouwkundige, lid der Kamer van Koophandel, Den Haag, penningmeester Ir. P. H. V. Bon- gaerts, civiel- en electrotechnisch-ingenieur, Den Haag Ct. J. Meijsing, pastoor, Wassenaar. Nat. Ilanzebond van sigarenwinkeliers. De Nat. Hanzebond van sigarenwinkeliers zal zijn eerste lustrum herdenken met een twee- daagsche algemeene ledenvergadering, welke Maandag 16 en Dinsdag 1 Juli a.s. in het Geb v. K. en W. te Utrecht gehouden wordt. De agenda vermeldt o.a. jaarverslagen, be spreking actie prijsknoeierij en inleidingen van den heer Erftemeier, hoofdbestuurslid en lid van den gemeenteraad te Amsterdam over „De Tabakswet in de praktijk" en van den geestelijk-adviseur, rector Jansen uit Amster dam. Een niet te herstellen fout. Het wetsontwerp tot regeling van de verlofs- tractementen der ambtenaren, die Kamerlid zijn of worden, is in de Eerste Kamer gisteren aangenomen. Vele leden hadden bedenking tegen het voorgestelde, vooral ten opzichte van de wijziging, welke het voorstel heeft onder aan tengevolge van het amendement-T»oelstra. Intusschen heeft-de Minister van Financiën medegedeeld, dat volgens den bestaanden toe stand een gezamenlijk bedrag van f 39.025 aan non-activiteitswedden ten laste van de Staats- begrooting wordt voldaan. Zonder aanneming van het amendement-Troelstra zou een deel van die 39.000 toch verschuldigd zijn geweest. De bezuiniging, die door afwijziging van het amendement zou zijn verkregen, legt dus niet veel gewicht in de schaal.Maar het gaat in dezen niet in de eerste plaats om enkele duizenden guldens minder of meer, doch wel om het goede voorbeeld. De Regeering moet door de volks vertegenwoordiging gesteund worden bij het nemen van maatregelen tot bezuiniging en het is noodig, dat de Kamers zelve, voor zoover mogelijk is, daarvan het voorbeeld geven. Onze grief tegen de voorstemmers van het amende ment^-Troelstra is en blijft dan ook alleen, dat zij bij deze eenige" gelegenheid, om het moreel gezag onzer volkskamer te versterken, in ge breke zijn gebleven. Deze fout is niet meer goed te maken. Want zelfs een afkeurend votum der Eerste Kamer zou alleen voflr gevolg gehad hebben dat het stuk prestige, dat de Tweede Kamer door eigen schuld heeft ingeboet,nog grooter was geworden. voor korten tijd bijna als dieren leefden en ont ferming nog mededoogen kenden omtrent broederschap door de priesters der Kerk is bijgebracht, niet beter dan de opvatting, die de beschaafde Vrijmetselaars daarvan hebben Zoo ooit, dan geldt voor deze valsch-schuiven- lende slangenmenschen de spreuk Genees heer, genees U zelve Er zijn ook van die onmaatschappelijke wezens, welke, zoodra ze hun zin niet terstond zien inge- W'lligd, als koppige kinderen hun ooren voor redelijke woorden sluiten, een keel opzetten of doldriftig er van door gaan. Zoolang zulks alleen op communistische vergaderingen gebeurt, vind ik dit niet zoo ongewoon, maar wanneer dergelijke dingen zich gaan afspelen in de Raadszaal, zoo als 14 dagen geleden hier geschiedde en dan nog wel door een wethouder, begint het toch waarlijk hachelijk te worden. De betrokkene heeft in de laatste raadszitting zijn figuur trachten te redden met de bewering dat hij in zijn recht stond en dat zijn wilde aftocht een Wettelijke manoeuvre was. Maar waarom moest hij dan zoo'n allerdwaast nieuw artikel indienen Het heeft er veel van of de viscli om de braad pan te ontkomen in het vuur gesprongen is. Afgezien echter van alle rechtskwestieseen bestuurder moest een beter besef over gezag hebben. Indien men dan tóch nieuwe artikels in wil lasschen, dat men er dan ook een make met dus- danigen inhoud, dat het voortaan mogelijk zal Wezen, om iedere volksvertegenwoordiger, die zóó onwaardig op de vlucht slaat, voor eenigen tijd naar de bewaarschool te zenden, tot het vol gen van een cursus, in de eerste beginselen van opvoeding en tucht, Maaslandus,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5