Stads- en Gewestelijk Nieuws, Directeur Gemeentewerken. 0 1 Afdeeling Bouwkunde. 1 Ingenieur architect. 0 1 1 opzichter uitvoerder. 0 1 1 opzichter le klasse 0 1 2 opzichters 2e klasse. 0 2 2 teekenaars le klasse. 1 1 1 leerling teekenaar. 0 1 Afdeeling Waterbouwkunde. 1 Ingenieur. 0 1 1 opzichter le klas. 0 1 1 e opzichter le klas. 0 1 1 opzichter le klas 0 1 1 teekenaar le klas. 0 1 1 teekenaar 2e klas. 0 I 1 opzichter le klas. 0 1 Afdeeling plantsoenen. 1 tuinarchitect. 0 1 1 opzichter 2e klas. 0 1 1 baas. 0 1 Afdeeling A d m i n i s t r a t i e. 1 administrateur. 0 1 1 hoofdklerk. 0 1 2 klerken. 0 2 1 klerk. 0 1 1 loopjongen. 0 1 1 portier magazijn meester 0 1 landsche fa br ikant env e re en ig in g on als lid toe getreden tot de afdeeling Nederland van de Internationale organisatie van industrieele werk gevers, van Welke afdeeling voorts lid zijn dc Vereeniging van Nederlandsche werkgevers, Centraal Overleg en het R. K. Verbond van werkgevers-vakvereenigingen. Dr. Gerard Liesker. Door het college van professoren te Freiburg is in de laatste universiteitszitting van Maandag avond IJ. gekozen tot rector magnificus voor het studiejaar 1923/1924 dr. Gerard Liesker, geboor tig uit Lochem, professor van de juridische facul- Eenige van de 'beste krachten onder profes soren en studenten heeft Nijmegen uit Freiburg Weggenomen. Des te meer zal de benoeming van deze eminente persoonlijkheid, die 15 jaren lang zijn beste krachten gaf tot ontwikkeling en bloei der Freiburgsche universiteit en tot steun der kantonnale regeeriïig, ongetwijfeld ook in Neder land algemeene voldoening wekken. Een huldeblijk voor de Koningin. Het bestuur der koninklijke kunstzaal-Kley- kamp heeft het initiatief genomen tot het aan bieden van een huldeblijk door de leden der Kunstzaal aan de Koningin ter gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubileum. Dit geschenk zal bestaan uit een door Jan Toorop geteekend portret van de Koningin- Moeder, die zich bereid heeft verklaard voor Toorop op Soestdijk te poseeren. De Koningin zoo verneemt de ,,N. Ct." heeft haar instemming met dit voornemen be tuigd en zal dit geschenk zeer gaarne aanvaarden. Bij het portret zal een album met de hand- teekeningen der schenkers worden gevoegd. De werkloosheidszorg te Zaandam. Het gemeentebestuur van Zaandam heeft een brief ontvangen van den minister, waarbij in verband met het niet nakomen der gestelde voorwaarden, Wordt medegedeeld, dat het Rijks subsidie in betrekking tot den wérkloozensteun geheel wordt ingetrokken. B. en W. doen krachtige pogingen deze circu laire ongedaan te maken of althans de uitwerking te verzachten. Commissie partij-bureau. Gelijk men zich herinneren zal, Werd ter jong ste Bondsvergadering besloten een commissie te benoemen tot voorbereiding der oprichting van een Partij-bureau en ter ontwerping van een plan om de daartoe benoodigde gelden bijeen te brengen, terwijl mr. J. Heerkens Tliijssen, Bondspenningmeester, Werd verzocht het presi dium te aanvaarden en de commissie samen te stellen. Deze is daarin geslaagd. De commissie is samengesteld als volgt mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid van de Eerste Kamer te Haarlem, voorzitter, mr. G. baron van Hngenpoth tot Aerdt, lid van den Raad van State, te 's-Gravenhage, en ir. M. C. E. Bon- gaerts, lid van de Tweede Kamer te 's-Graven hage, leden, en mr. A. M. C. E. de Groot, adj.- secretaris van den Algemeenen Bond, te 's-Gra venhage, secretaris. De commissie is voornemens zeer spoedig hare Werkzaamheden aan te vangen. II. K. Politiebond. Ter gelegenheid van de 9de jaarlijksche ver gadering van den R. K. Politiebond St. Michael te 's-Hertogenbosch zijn Donderdag de afge vaardigden aan het station afgehaald door het Koninklijke Muziekkorps van Goulmy en Baai en trok men in optocht met een 415-tal vaandels door de stad, waarbij aubades werden gebracht bij den commissaris der Koningin en den bisschop waarna op het stadhuis een officieele ontvangst plaats had. De burgemeester, mr. F. J. van Lanschot, en de bondsvoorzitter, de heer E. van Duijn, uit Rotterdam, voerden het woord. Daar bij Wérd vooral gewezen op de totstandkoming der R. K. Politievakschool, die door de samen werking van het Bossche gemeentebestuur en den R. K. Politiebond mogelijk was geworden. Ned. 11. K. Middenstandsbond. In de vergadering van het bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond is besloten dit jaar in plaats van een congres een ééndaagsche algemeene vergadering te houden. Behandeld zullen Worden de navolgende stukken A. De vakorganisatie en de Rijksvoorlich tingsdienst. B. Nieuwe vorm van inkoopcoöperatie. C. De Kamers van Koophandel en de vrije organisaties. D. Mededeeling en toelichting van de voor genomen reorganisatie van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Om den verkoop door handelaren aan particu lieren in café's en restaurants (een vorm van vliegènde winkels), tegen te gaan, zal getracht Worden in samenwerking met de beide andere Ned. Middenstandsbonden, met organisaties als Horecaf overeenstemming te verkrijgen om der- gelijken verkoop in hotels, café's en restaurants in verschillende plaatsen onmogelijk te maken. In dezen geest is tusschen de 's-Gravenhaag- sche afdeelingen overeenstemming verkregen. Waar de organisatie van den Jongen Midden stand onder verschillende benaming Wel op verschillende plaatsen bestaat, maar een behoor lijk verband tusschen die afdeelingen ontbreekt, zal de medewerking der diocesane besturen, speciaal die der geestelijke adviseurs, worden ingeroepen, om te beginnen een diocesaan ver band tusschen de Verschillende afdeelingen te leggen, Waarna overwogen kan worden tot stich ting van een Nationale Federatie over te gaan. De Minister van Onderwijs heeft een aanvang gemaakt met de organisatie van het leerling wezen. De inspecteur-generaal van het Nijver heidsonderwijs heeft zich hiertoe reeds tot enkele vakorganisaties gewend. Waar blijkens de daaromtrent verschenenKon. besluiten de leiding van het leerlingwezen prac- tisch geheel is voorbehouden aan besturen van bestaande dagnijverheidsscholen, acht het be stuur, nu de principieele vakorganisatie als zoodanig bij die regeling niet tot haar recht kan komen, zich verplicht in geenen deele aan de organisatie van het leerlingwezen op dezen voet mee te Werken en de bij den Ned. R. K. Midden standsbond aangesloten leden eveneens te ont raden dit te doen. Inmiddels zal het alsnog trachten in de bestaande regeling van het leer lingwezen de geWenschte wijzigingen te ver krijgen, zoodat de vakorganisaties in deze be langrijke materie een grooter invloed bekomen. Het zal door drie leden uit zijn midden, de organi satie doen vertegenwoordigen op het congres van het Verband Kath. Kaufmann-Vereinigungen Deutschlands, Welk congres van 26 Aug. in Munster wordt gehouden. ITet bestuur heeft aan den Ploogen Raad van Arbeid een adres gezonden in zake de reorganisa tie der sociale verzekeringen, waarin liet ettelijke opmerkingen maakt. Afstraffing. Verschillende partijtjes, onder de Protestanten opgericht, geven hoog op van het „protestantsch karakter der natie" en ze schetteren over het „Roomsche gevaar." Dat „Roomsche gevaar" vooral moet dienst doen om aan dezen partijtjes leven in te blazen. Predikanten spelen daarbij een voorname rol. En onder hen, die in deze actie of agitatie voorop gaan, behoort deAmsterdamsche dominee Gravemeijer, die reeds zoo dikwijls van „on juistheden" we spreken steeds zoo zacht mo gelijk" overtuigd is, maar steeds blijft door gaan met zijn frasen. Merkwaardig is nu de stevige afstraffing die in verband met een rede van Ds. Gravemeijer een lid der Ned. Herv. Kerk, tevens lid der Chr. ITist. Unie, Dh. Huitkar in een open brief aan ds. Gravemeijer schrijft. Dh. H. schrijft o.a. „De rede „Het Protestantisme in gevaar", had beter aan haar doel beantwoord met, in plaats van antipapisme te kweeken op de wijze door u in practijk gebracht, de Protestan ten er op te wijzen, dat zij verplicht zijn in de eerste plaats wel te doen aan allen, maar meest aan de huisgenooten des geloofs. In de tweede plaats hen op te wekken, door in 't algemeen meer arbeid te presteeren, concurreerend op te treden en voorkomend te zijn (factoren, waarin wij dikwijls bij onze Roomsche, landgenooten achterblijven), te zorgen, dat wij minstens in de opleving van handel en industrie in gelijken tred omhoog kunnen komen en zonder daarom vijandig tegenover hen t.e 'staan, te zorgen, niet door hen overtroffen te worden. In de derde plaats, en dat is vooral Uw taak als Herder en Leeraar, te wijzen op de groote zonde van het beperken van het kindertal, waardoor ook vooral in het vermeerderen van bevolkingspercentage wij voor hen moeten onderdoen. Geen onderlinge vijandschap kweeken dus, maar eerlijk met wettige middelen wedijveren in het wereld- gewoel, om minstens naast elkander komen te staan." En verder „Ook de Nijmeegsche Hoogeschool moest dienst doen, om partijstrijd op te wekken. Maar, Ds. Gravemeijer, zijt gij vergeten, dat ook gij en bijna al de Ned. Herv. predikanten, door uw studie aan een der Rijksuniversiteiten mede op kosten der R.K. hebt gestudeerd en dat nog nooit door de Protestanten een cent is bijgedragen voor de studie der R.K. Geestelijken?" Daarmede kan de Amsterdamsche predikant het voorloopig doen. Maar reeds zoo dikwijls is - hem en zijnen geestverwanten te dezer zake gezegd, wat ge zegd moesl worden, en altijd vervallen zijweer in hun afgezaagde deuntjes. Opmerkelijk is intussChen wel, dat de open brief van den heer Huiskar door 't orgaan der H. G. S. niet werd opgenomen en zelfs, naarDh. H. meedeelt, in de correspondentie van dat blad werd doodgezwegen Dat teekent heel deze beweging Goede lijdingen. Te midden van den stroom der nieuwstijdingen die elkaar dagelijks opvolgen in droevige eento nigheid, hebben We de laatste dagen er eenige te lezen gekregen, die wat hoop geven op een beter verloop van het maatschappelijk leven. Het zijn de berichten uit alle streken van ons vaderland over het snel groeiend en rijpend veldgewas. In de „Tijd" Wordt daarover het volgende geschreven „Reeds vóór eenige Weken luidden de ver wachtingen, op officieele waarnemingen ge grond, voor Wat. te veld stond moedgevend. Wel had er een lange koude geheerscht, was er voor het lage land te veel Water gevallen, maar Wat men zag en opmerkte Wees toch niet op een te mislukken oogst. Als de zomer nog maar kwam, zou alles nog zeer meevallen. Welnu hij is gekomen en greep zoo sterk in, dat de landman verbijsterd staat te kijken. Ov.eral is het of het gras, dat in de kou gezond bleef, zijn schade wil inhalen. En het droogt onder de zeis weg. Zóó gemaaid, zóó binnen en men heeft geen handen genoeg. De prijzen van het hooi zijn laag en de kleine boer kan er aankomen. Maar ook het graan staat er goed voor en tot zelfs uit de zand streken zijn de berichten nu vol blijde vooruit zichten, terwijl het met de teelt van aardappelen van groot en klein fruit en met de tuinbouwpro ducten den goeden weg opgaat. Nu weten we Wel, dat de boer weer gaarne zal klagen over de lage marktprijzen en het gebrek aan afzet, maar men moet die klachten niet altijd op een goudschaaltje wegen. Als ze te veel doorslaan, dan springen ze ook altijd terug. In elk geval een ruime oogst is altijd het eerste doel van den arbeid, en als er gebeden wordt om zegen voor de vruchten der aarde,dan denkt men bij dit gebed niet aan een voor den landman of den koopman voordeeligen marktprijs, maar aan een overvloedige hoeveelheid, opdat deze aan het volk in zijn geheel ten goede komt. Er pleegt onder de bevolking onzer steden niet veel nota te worden genomen van hetgeen er op het land gebeurt zelfs het gemak, waarmede men tegenwoordig in de buitenlucht kan komen, levert den stedeling nog niet veel anders op dan dat hij veel groen ziel. en veel blommen, maar begrip van de beteeken is eener land- en tuin- bouwondemêming lieeft hij niet, in die mate als zij wel verdient. Hij vergeet maar al te zeer, dat de landbouwproductie allereerst het geheele volk ten goede komt, Wat is uitgedrukt in het oude gezegde, dat als het den boer goed gaat, het ieder een goed gaat." Er mag dus Wel eens gelet Worden op de berichten van het landbedrijf. Ze kunnen Wat leven Wekken onder de doffe klagers over den slechten tijd ze kunnen het geloof in de toe komst doen opvlammen en de donkere gezichten vervroolijken en brengen tot de herinnering aan den beroemden Hollandschen admiraal, die zijn zeeslagen won, omdat hij te voren God om bijst- stand vroeg en dan besloot met een ,,'t Sal wel gaan 1" Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Vrijdag 27 Juli 1923, des avonds te 71/2 uur in het gebouw „Eendracht". De agenda vermeldt o.m. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden. 2. Wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1923. 3. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen om in plaats van de aan J. D. F. Roukema op diens perceel aan de Charlotte de Bourbonstraat verleende hypotheek, groqt 7.040, welke geheel wordt afgelost, op den vóet van de premiebouwregeling, aan den eersten kooper C. P. Noordegraaf een hypotheek te verleen en ten bedrage van 90% van genoemde som. 4. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen op den hoek van de Nieuwe Maas- en Lekstraat, aan P. Dupont q.q. 5. Voorstel van B. en W. om goed te vinden, dat de Handelsavondcursus op denzelfden Voet zal blijven behandeld ten aanzien van subsidiee- ring enz. wanneer deze cursus van de R. Iv. Middenstandsvereenigmg „De Flanze" overgaat op de Commissie voor de R. K. Jeugdorganisatie. 6. Schrijven van B. en W. ter beantwoording van de vragen, gesteld door het lid van den Raad, den heer J. G. IJ. Brounts, inzake de aanbesteding van kousen voor schoolkinderen. 7. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van den Schiedamschen Bestuurders- bond om alle woningen die daarvoor in aan merking komen, vóór Augustus 1923 onbewoon baar te verklaren. 8. Voorstel van B. en W. tot benoeming van den heer J. Bordewijk, b.i. als lid van de Schoon heidscommissie en in verband daarmede voor stel tot wijziging van de Verordening regelende de samenstelling en Werkkring van de Schoon heidscommissie voor de Gemeente Schiedam. 9. Voorstel van B. en W.tot het verleenen van een crediet van f 300.voor de aanschaffing van een toestel voor het Wegen van motorrijtuigen. 10. Voorstel van B. en W. om het ten behoeve van de verbouwing van het Raadhuis verleende crediet te verhoogen met 10.000.hoofd zakelijk noodig geworden door bij den bouw gebleken gebreken, die reparatie behoefden. 11. Voorstel van B. en W. om hun College een crediet te verleenen voor versiering en illumina tie ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De burgemeester met vaeantie. De Burgemeester heeft met verlof voor een 4 tol weken de gemeente verlaten tijdens mede afwezigheid van den heer C. Houtman wordt de funct ie van loco-burgemeester waargenomen door den heer P. de Bruin. Ullers boekhandel. De heer Ullers, die zijn bekenden boekhandel heeft verplaatst naar Hoogstraat 27, opent hedenmiddag aldaar, zijn nieuwen winkel. Wie de nieuwe zaak ziet zal moeten bekennen dat deze Verandering inderdaad een verbetering is. De mime,geheel verbouwde winkel, ziet er met zijn gewitte wanden frisch uit en wordt via de groote spiegelruiten overvloedig belicht. Zoowel in de twee uitrijdbare etalagekasten, als in de vele muurvakken is een groote voorraad kantoorboeken, plaatwerken, muziek, enz. aan wezig die wegens den billijken prijs, hun weg wel vinden zullen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande annonce. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags rijwielslot, vernikkelde rozenkrans, koperen sleuteltje, damesceintuur, sigarettenpijpje in etui, rood koralen halssnoertje, wit koralen ket ting, kam, rozenkrans. Bij vinders collier, D. Schippers, Kreupel- straat 12/3 portemonnaie met inli., G. Bijloo, Noordmolenstraat 34 paar bruine schoenen, J. Elgers, Broersvest 48 cirkeltrekker, J. M. van Noort, Singel 25 kussen, W. Gorselaar, Fabr- straat 73 postduif, J. H. Vink, Zwartewaalsclie- straat 52a gouden medaillon met haar, Pons, Ilooikade 2 horloge met armband, J. Planken, IJsselmondéschestraat 7 sjaal, G. van den Tem pel, Baan 28 bril, M. Mak, Villastraat 75 zakmesje, P. Veld, Oosterstraat 32 damescein tuur, A. van der Meer, Pr. Fr. Hendrikstraat 2a sclioo'létui met inh., C. Lemson, Ploegstraat 35 broek, Timmermans, Ilagastraat 52 rozenkrans, H. Vroeg, Pr. Fr. Hendrikstraat 4 gummischoen Dalmeijer, Thomas a Kempisstraat 9 zakschaar- Ije, A. van Speijk, Baanstraat 6 zilveren oor belletje, N. Knotter, den Bommelschestraat 29 zilveren armbandhorloge, L. G. Kolmeijer, Raam 23kinderportemonnaie met inh. eenig geld, L. de Groot, Singel 132/13 witte ceintuur, C. Jacobs, Stephonstraat 26a schoolétui, J. de Pater, Groenclaan 69 bruin lederen sigarenkoker en duimstok, G. J. Otterloo, van Smalevelt- straat 31a kindermantel Allard, Broersveld 9 heerenportemonnaie, P. Leuman, Baan 13 bruin hondje, A. J. Kouwenberg, Kreupelstraat 60. Een ergerlijk tekort. Als vervolg op den staat, die wij eenige weken geleden publiceerden, maken wij nu de samen stelling naar gezindte bekend, van de ambte naren bij Gemeente-werken. Na hetgeen wij toen reeds schreven, is verdere toelichting overbodig, bovendien spreken onder staande cijfers boekdeelen. Kath. Niet Kath. Totaal 26 personen waarvan slechts 1 katholiek De aubade op 1 September. Naar wij vernemen zal de zang- en muziekau- bade voor 't stadhuis, tenminste wat de zang be treft, uitsluitend worden verzorgd en uitgevoerd door de Koninklijke Mannenzangvereeniging Orpheus." Auto-omnibusdienst. Wij verwijzen onze lezers naar de belangrijke advertentie van de firma van Leeuwen, in welke advertentie dienstregeling en tarieven voor komen, betreffende haar dienst SchiedamRot terdam en terug. Toelating R. II. B. S. Toegelaten tot de Eerste klas 53 leerlingen n.l. Ja. Ca. Abrahamse (Schiedam), M. v.d. Akker (Overschie), A. Baan (Schiedam), H. Bakker (Hoek van Holland), J. Bedeaux (Schiedam), Ca. Wa. v.d. Berg (Vlaardingen), J. K. L. Dominicus, I I. P. Dubbelman'(beiden Schiedam), D. v. Dijk (Overschie), J. Dijkshoorn (Kethel), E. F. Er- kamps (Rotterdam), B. J.W. v. Gelder (Schiedam) J. de Geus (Hoek van Holland), A. v. Ilaasteren (Schiedam), II. G. Hesper(Rotterdam),Ba. Ga. M. Ma. v.d. Heuwel, W. E. Hoek, G. C. van 't Hof, H. J. ten Hoope, (allen Schiedam), J. H. v.d. Hout (Vlaardingen), D. L. Ingelse (Schiedam), P. Kaak (Hoek van Holland), Ma. Aa. Kielema, Ha. Kleyheeg, Ha. A. Kleyn, J. Kooyman (allen Schiedam). I. A. Kreber (Vlaardingen/, J. T. Kruithof, De. Ca, Leenders, H. M. Malkus, A. v.d. Mark (allen Schiedam), Ca. Sa. Ma. Menzel (Hoek van Holland), A. van Meurs (Jchiedam), B. G. H. Morsink(Vlaardingen)W. v.d. Most (Schie dam) J. Nieuwdorp (Hoek va Holland), Me. v.d. Plas (Schiedam). P. Pols, M. C. Poortman beide Maassluis), Eth. v.d. Ridder, H. v.d. Rid der (beide Vlaardingen) G. A. Riedijk, (Schiedam) C. B. v. Rij (Hoek van Holland),G. de Roo (Schie dam), A. A. Schallenberg (Rotterdam), Ka. v. d. Schee, G. Schep (heiden Schiedam), H. L. Thoe- nes (Rotterdam) W. H. v.d. Toorn (Schiedam), W. F. P. C. Viëtor (Rotterdam); J. J. Voogd, S. de Vries, D. A. de Wit (allen Schiedam). Afgewezen 9. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de beneden-Maas. Aan een door bovengenoemde Kamer aan den Minister van Arbeid, Nijverheid en Handel, gericht schrijven d.d. 19 Juli 1923 betreffende een enquête Arbeidswetgeving is het volgende ontleend Den 17en September 1920 en den 2en Novem ber 1920 heeft de Kamer van Koophandel te 'Schiedam Uwe Excellentie dringend verzocht de 45-urige werkweek niet in te voeren, omdat zij vreesde, dat de Nederlandsche LIandel en Nijver heid ten zeerste daardoor geschaad zouden worden tot haar leedwezen werd aan haar ver zoek echter geen gehoor gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2