AFSLAG. Maagpijn ontvlekken en in model persen. GROlËNDIJK, Fl. 120.- Pleyel Piano Nieuwe BcMfiflainsclie Coeraet kost een Oostuum Reparatie, Stoomen, Verven, Batikken, enz., MIJNHARDT'sl Aflevering als nieuw in een paar dagen. Dames-Hoeden-Magazgn DAM IA - Telefoon No. 885. Depöt der Stoomververü en Chemische Wasscheril „NOOIT GEDACHT", HOOFDSTRAAT No. 77, Schiedam. 2408-50 Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Correspondentie. SPORT. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. MAAGTABLETTEN Adverteert in di i Verder bevelen wij ons aan voor alles wat tot het vak behoort. Beneden iedere Concurrentie. Eerste klas werk. AANBEVELEND, De gevolgen van deze Wettelijke regeling zijn helaas niet uitgebleven en uit het feit, dat men die uiterste arbeidsbeperking heeft moeten laten varen, de Werkuren heeft moeten verruimen, blijkt de duidelijkste erkenning dat de sociale arbeidswetgeving te ver gegaan is. Heden veroorlooft zich de Kamer van Koop handel voor de Beneden-Maas, waarmede de vroegere Kamer van Koophandel te Schiedam is geassimileerd geworden, de aandacht van Uwe Excellentie er op te vestigen, dat haar uit een onder de nijverheid van haar district gehouden enquête over de huidige arbeidswetgeving van den volgenden inhoud 1. Heerschl eiin uw bedrijf werkloosheiden in hoeverre is dit een gevolg van de bepalingen der Arbeidswet 2. Zou een soepeler toepassing van de Arbeidswet Uw bedrijf in staal stellen den Arbeid te hervatten, met volle capaciteit ie werkenof in 'l algemeen ten goede komen duidelijk gebleken is,dat de industrie met de tot heden verkregen geringe verruiming van den arbeidsduur nog bij verre na niet heeft bereikt, wat zij noodig heeft, om zich met succes te kunnen ontplooien en den moeilijken strijd met het buitenland te kunnen aanbinden. Wat haar vooral ontbreekt is de Vrijheid de Werkzaamheden met hare arbeiders te regelen zooals voor elk afzonderlijk bedrijf noodig is. Zoolang die vrijheid ontbreekt, zoolang niet de mogelijkheid bestaat de gang van een fabriek te regelen naar de eischen van het bedrijf, zoolang regeeringspersonen in de fabrieken moeten aan geven hoe er zal Worden gewerkt, zal de industrie aan een grooten druk onderworpen blijven. Ten slotte komt de Kamer tot de volgende conclusie Do toestand voor Nijverheid, Handel en Visscherij in ons district is zeer zorgwekkend. De Werkloosheid is tot een nooit gekende hoogte gestegen. De belastingdruk is schier ondragelijk. Er moet iets gedaan Worden om tot. verlaging van de op de bedrijven drukkende kosten te geraken, om ons te handhaven tegen de buiten- landsche concurrentie. Verschillende middelen worden aanbevolen, doch volgens het oordeel onzer Kamer is thans het meest doeltreffende een krachtige opvoering van de arbeidsprestatie, vermeerdering van den arbeid die, mits zij niet tot mistoestanden leidt een zegen voor land en volk is. Hoewel onze Kamer de bedoelingen appre cieert, die tot de jongste arbeidswetgeving heb ben geleid, meent zij dat overtuigend gebleken is, dat deze te ver is gegaan en hoopt zij derhalve, dat, nu het getij verloopen is, ook de bakens zul len verzet Worden en dat de arbeidswet zich volledig aan de gewijzigde omstandigheden zal weten aan te passen Gistermorgen legen h a 1f t w a a 1 f geraakte van een der stads-autobussen juist op den hoek van clen Singel-Stationsplein door het los draaien van een moer het stuur on klaar, zoodat de bus tegen een boom opreed. Door den stoot werd de wagen ernstig bescha digd, terwijl een passagier, die bij den chauf feur zat, door de ruit schoot. Met een ernstige wond aan het voorhoofd is deze naar het sta tion gebracht, waar hij voorloopig' verbonden werd en vervolgens naar het ziekenhuis werd gebracht. Nadat hem daar de noodige hulp was verleend, is hij in bevredigenden toestand naar zijn wo ning te Rotterdam teruggekeerd. B ij het gister te Rotterdam ge houden examen M.U.L.O. slaagde voor diploma A. o.m. L. B. J. v.d. Toorn, alhier. UIT ROTTERDAM. De Broekhuys-loterijen. Op last der justitie zijn gister hier ter stede bij alle hoofdagenten en .agenten der Broekhuys- premie-leeningen, op vermoeden van overtreding der Loterijwet in beslag genomen alle premie obligaties en aankondigingen van de Zuid-Ne- derlandsche premieleening, waarvan op 27 Juli te 's-Gravenhage de eerste trekking zou plaats hebben. De zeeleeuw. Uit den Dierentuin te Rotterdam is gistermor gen een der pas daarinondergebrachtezecleeuwen ontvlucht. Op zijn omzwervingen in de gracht is het dier in een buis vau het stoomgemaal terecht gekomen en eerst gisteravond gevangen. De landmeter. In het huis van bewaring te Tiel is gister ingesloten J. H., uit Rotterdam, die zich te VVamel en te Wijk bij Duurstede heeft uitgegeven als landmeter. Na eenige dagen ver- Gok hij dan zonder betalen, tevens de aange legenheid waarnemende om elders gebuurde fiet sen aan den man te brengen.TeTiel verkocht hij er een, die te Rosmalen bleek gehuurd te zijn. H. heeft reeds 17 vonnissen achter den rug 4 Juli j.1. was hij uit de strafgevangenis te Scheve- uingen ontslagen. Burentwist. Na eenige oneenigheden is de veehouder S. te Berkhout door zijn buurman en diens knécht, zoodanig mishandeld, dat de nian aan de gevolgen overleden is. Ongelukken. Te Hellevoetsluis is gis teravond de 8-jarige v.d.B. in het Voornsche ka- haal verdronken. Te Hasselt is gister de 22-jarige vrouw van d- S. bij het spoelen van waschgoed te water ge vallen en verdronken. Zij laat twee joiigekinderen Ha. Te Lienden bij Teil is eenige dagen geleden de 8l-jarige S. A. van Wcstrhenen uit een hooi berg gevallen. Gister is hij aan de gevolgen over leden. Op heeter daad betrapt. Een al leenwonend man te Hoogvliet miste gedurig gelden, terwijl hij naar zijn land was. Eerst verdacht hij er een onschuldige van, doch later bleek, dat hij zich had vergist. Toch raakten zijn voor den oudendag opgespaarde spaarpenningen gedurig weg, zonder dat hij wist hoe. Inbraak, dat was zoo goed als zeker, doch het was steeds zonder eenig spoor achter te laten. Eindelijk riep hij de hulp van de politie in. Jan, als gewoon, ging naar zijn land, sloot de deur op slot, doch liet de agent binnen de woning. En. na eenig wachten kwam de dader. Door een klein raampje kwam hij binnen, en liep regel recht in de armen van den dienaar van den H. Hermandad en bekende dat bij ér al vroeger meer geweest was. Hij had zeker meer dan 100 ontvreemd. De veldwachter nam Kees mee naar de „nor" on bracht hem 's middags weg naar Rotterdam, Oude stad opgegraven. Bij Orange (Vaucluse) zijn de overblijfselen van een oude versterkte stad opgegraven. Zij is op een rots- ondergrond gebouwd en omgeven door een muur. Men heeft belangrijke vondsten gedaan van aardewerk, gereedschappen en skeletten, als mede van overblijfselen van menschclijke wo ningen. Archeologen hebben het opgegravene reeds onderzocht en meenen, dat ter plaatse eens de oude stacl Aeria gebouwd is geweest. Noodlottig promotiefeest. Te Aken vierde een jonge man uit Iiohlscheid bij Kerkrade, feest ter gelegenheid van zijn pro motie tot geneesheer. Er werd met zijn vrienden stevig gedronken, want het was zeer warm. De jeugdige aesculaap ging aan het raam zitten, verloor het evenwicht, viel en werd dood opge nomen. Smoklt el e n. Kommiezen te Terapel heb ben gister een geladen kunstmestschip in beslag genomen, waarin plm. 300 liter spriet en honderd flesschen cognac uit Duitschland binnengesmok keld waren. Van het terrein van de g 1 a s- fabriek a. d. Buitenhaven zijn ten nadeele van de fa. v. Dongen, 10-vaten olie ontvreemd, ter gezamenlijke-waarde van 250. De politie stelt een onderzoek in. Ter zake openbare dronken- schap zijn gister tweeNoren in arrest gesteld, die na ontnuchtering weer door de politie naar hun schip zijn teruggebracht. Door.de politie is a a n g e-h ouden zekere J. B., die nog gesignaleerd stond voor 30 dagen hechtenis. B. is ter beschikking gesteld van den ambtenaar van het O.M., alhier. Botsing. Donderdgavond is bij het station Moeskroen in Zuicl-Westvlaarideren een goederen trein op een personentrein gereden. Een twaalf tal personen zijn gekwetst, onder wie twee ge vaarlijk. Ernstige spoorwegramp. De Ull- steindienst meldt uit Sofia Op dc lijn Sofia Warna liepen gister twee personentreinen op el kaar. De botsing was zoo hevig, dat verscheidene wagons van beide treinen geheel werden vernield. Zeventien personen werden gedood en vijftien zwaar gewond. De oorzaak van de ramp is te zoeken in het feit, dat een der personentreinen voor den vastgestelden tijd is vertrokken. Een brutaal stukje. De „Chicago Tribune" maakt melding van een buitengewoon brutale ontvluchting door 6 dwangarbeiders uit de groote strafgevangenis bij Philadelphia. De bandieten, zes van de gevaarlijkste des perados, hadden hunne ontsnapping zorgvul dig voorbereid, waarschijnlijk met behulp van medeplichtigen. Zij waren in 't bezit van revolvers, munitie, een uitschuifbare ladder en een lang touwna hun bewakers neer geslagen te hebben, braken zij uit, beklommen met hun ladder den hoogen gevangenismuur lieten zich aan de andere zijde in de straat naar beneden glijden, hielden een vrachtauto aan en tuften daarop weg in de richting vanPhiladelphia. Eenige mijlen verder verwisselden zij hun voer tuig tegen een grooten toerauto en passeerden, Philadelphia zonder incident. Vervolgens do ken zij plotseling op in het dorpje Ogden (staat Delaware) waar zij in een farmer, zijn vrouw en vier kinderen knevelden, het huis dborzochten naar kleederen, tweehonderd dollar stalen en hun auto voor eenige weken van proviand voorzagen waarna zij met achterlating van hun gevangeniskleedij in een Wolk van stof wegreden. Alles is zoo onverwacht en vlug in zijn werk gegaan, dat de politie niet bijtijds heeft kunnen ingrijpen. Alle nasporingen zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. Onduldbaar. De Berlijnsche correspon dent van „de Tijd" schrijft d.d. 14 Juli Midden in het hoog-geciviliseerde Europa. In Duisburg. Deze ongelukkige stad ligt onder de zwaarste straffen. Bij een Rijnbrug is een paar Weken geleden een ongeluk met een trein ge beurd'. Wie dat ongeluk heeft veroorzaakt, is nog altijd niet bekend. Als de Belgen Duitschers als schuldigen hadden ontdekt, dan zouden zij dat reeds triomfantelijk hebben verkondigd. De ontploffing, die in den bewustcn trein heeft plaats gehad, kan eveneens veroorzaakt zijn door ontploffing van liet velerlei en talrijk moordtuig, dat de Belgische troepen bij zich heb ben. Ik kies geen partij. Het kan ook een Duit- sche sabotage-act zijn geweest, gepleegd door niet-RoergebiedbeWoners. Dit alles laat de mililairisten onverschillig. Er is een aanval gepleegd. Ergo zijn de Duitschers schuld. Het geval gebeurde bij Duisburg. Ergo moet deze stad boeten. Alle menschontwaardige straffen, die aan deze stad, naast een boete van milliarden, zijn opgelegd, zijn U door de telegram men bekend. Een der ergste is, dat op eiken trein, die rijdt het zijn er gelukkig maar een paar per dag vijftig aanzienlijke burgers der stad als gijzelaars worden medegevoerd. Deze burgers zijn allemaal menschen die niet alleen de sabo tage der communisten en rechts-radikalen ver- oordeelen, maar voortdurend voor zulke daden in angst, leven, omdat door dezen voor hen de toch reeds ondragelijke toestand nog ondragelijker wordt gemaakt: Heen en terug moeten ze met den trein der Belgen mede en worden dan weer bij ondragelij ke hitte, in het cachot geworpen. Doel van dit briefje is echter, om even het onduldbare, het geraffineerd uitgedachte (zoo iets kan alleen ontstaan in <fen monsterkop van het allerergste militairisme) in het licht te stel len, dat daarin bestaat, dat de bevolking van zeven uur' 's avonds af de vensters gesloten moet houden, op straffe, zonder waarschuwing dood geschoten te worden. Kent U Duisburg Een paar nieuwe wijken, verder alleen maar kleine, oude huisjes, met lage verdiepingen, huisjes, die moede zich scharen om een paar oude kerken en dan nog afschuwelijke huur kazernen. In al die huizen moeten van zeven uur 'savonds aan alle vensters potdicht gesloten blijven. En door alle straten en stegen patrouil leeren de heldhaftige Belgen en schieten in ieder venster, dat openstaat. Deze marteling van het volk bij de volslagen ondragelijke hitte is een duivelachtig-georganiseerde kwaal en kwelling, De vertegenwoordigers aller vakvereenigingen wijzen in een brief aan den commandeerenden Belgischen generaal op het onbésclirijfelijkelijden der arbeidende bevolking. Werkende vrouwen en mannen moeten door het stil liggen van het ver keer uren loopen bij ongelooflijke hitte. Flauw ten, zonnesteken en allerlei andere ziekten, die door de warmte zijn veroorzaakt, zijn aan de orde van den dag. Het bevel om de vensters te sluiten bij de tegenwoordige temperatuur, werkt Vernietigend. Zeer vele kinderen', oude lieden en over het algemeen alle arbeiders worden ziek omdat hun de luchttoevoer en dat in het van roet en stof en kwalm smoorheete industriegebied volslagen wordt afgesneden. Wanneer perso nen tot wanhoop gedreven ,het venster even openen, loopen ze ten allen tijde gevaar, direct doodgeschoten te worden. De menschen komen uit de mijnen thans in een grootere hel, die door de dichte vensters hun huis is geworden. Door den gewel digen woningnood, veroorzaakt, door de be zetting, huizen veelvuldig acht tot tien menschen op een klein kamertje zonder licht en lucht en Wel van 's avonds zeven tot 's morgens 5 uur in de afschuwelijke hitte. Millioenen menschen lijden onduldbare kwellin gen, die in de geschiedenis nog Wel niet zijn voor gekomen De vertegenwoordigers der vakvereenigingen voegen dan ten slotte den Belgischen generaal toe, dat het niet in overeenstemming is met het recht, wanneer menschen worden bestraft, wier schuld volkomen onbewezen is. Dit alles zal niets helpen. Het militairismetrekt zich daar niets van aan. De menschlievende ge neraal zou er alleen iets van begrijpen, als de mogelijkheid bestond hem zelf zonder lucht en licht op te sluiten. Het kan hem later trouwens nog overkomen. Niet altijd zullen de Belgen heer en meester blijven in Germanje. Diamanten jubileum. De Eerw. Moeder zr. Catharina (in de wereld inej. Marianne Jansen) in het Piusgesticht aan de Kerkstraat te Amsterdam herdacht Donderdag, den dag, waarop zij 60 jaar geleden haar intrede deed in de Congregatie van de Zusters der Moe der van Barmhartigheid, die door Mgr. Zwijsen te Tilburg werd gesticht. Monument van eerherstel. De „Unita Catolica" van Florence heeft een voorstel gepubliceerd, dat om de heerlijke ge dachte van godsvrucht en liefde tot den door de zonden der wereld zoo zwaar beleedigden Godmensch, welke er aan ten grondslag ligt, de eerbiedige aandacht aller geloovigen zal trekken. Het voorstel beoogt namelijk de oprichting van een nationaal monument van eerherstel aan Jezus Christus, door zoo tullooze godslas teringen gehoond. Het monument zou een symbool moeten worden van het berouw dergenen, die, eertijds gewoon om God door hun blasphemieën te be- leedigen, tot Hem zijn teruggekeerd om Hem te~ aanbidden. De apostelen van het werk van eerherstel, priesters en geloovigen zullen door hun bijdragen de oprichting van het monument helpen verwezenlijken. T. J. K. Uw ingezonden stuk achten wij voor plaatsing niet geschikt, daar het te persoonlijk is. CRICKET. Het programma voor Zondag a.s. luidt le klasse Den Haag H.C.C.V.R.A. Amster dam R.W.V.V.V. 2e klasse westDen Haag H.C.C.IIAjax (L). Amsterdam V.R.A.IIVleermuizen. 2e klasse Oost Nijmegen QuickU.V.V. Enschedé P.W.—Hilv. C.C. 3 e klasse: Scheveningen Phoenix—H.- D.V.S.II. le S. Z. A. C. Dinsdagavond 7 uur speelt op het Pro Patria- terrein Oud-Vitesse tegen Excelsior A. Woensdagavond op het zelfde terrein de S.P. S.V. tegen de S.V.V.-Veteranen. Rotterdamsche Wielerbaan. Deze hoogst moderne wielerbaan gelegen Kra- lingsche weg opent hare poorten Zondag 29 Juli e.k.De directie heeft moeite nog kosten gespaard deze opening zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Te twee uur vangt het openingsprogramma aan bestaande uit een wedstrijd over een K.M. en een premie Wedstrijd voor amateurs,voor dit nummer zijn circa 25 deelnemers waaronder de allerbeste krachten. Daarna tandemwedstrijd voor beroepsrijders, Het hoofdnummer is een match in twee af- deelingen met levende gangmaking waarin de beroemde renner Firmins Labot, twee maal over winnaar in den rondrit van Frankrijk zijn kans zalverdedigen tegen den nieuwenNedcrlandschen KampioenP.Ikelaar en G. Erkelens den kampioen van Zuid-Holland. Geboren: Juli 18. Johanna Christina d.v. M. Nobel en J. M. Verlinde, Ilavendijk. 19. Gerardus Cornelis z.v. G. C. van den Bos en A. Pieters, St. Liduinastraat. 20. Gijsbertha Antonia d.v. A. G. de Vette en J. Jansson, Korte Achterweg. Sophia Johanna d.v. F. A. A. den Boer en D. M. van den Hoek, Lange Haven. Cornelis z.v. J. M. Koogje en J. M. van Luijk, Brouwerstraat. Johanna Maria d.v. J. van der Raaf en G. F. Jansen, Munnikenbuurt. Hoog water te Hoek van Holland. 21 Juli v.m. 8.20, n.m. 8 55. 22 Juli v.m, 9.24, n.m. 10. HULL, 20 Juli Vertrokken s.s. „Larpool" ledig naar Schiedam om te dokken. SCHIEDAM, 21 Juli. Vertrokken Duitsch s.s. „Osterndorf', kapt. R. Rauschenplat, ledig naat Brünsbüttel (Noord-Oostzee Kanaal). BLYTH, 20 Juli. Aangekomen s.s. „Newton", kapt. Axel Wallquist, ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 20 Juli Aangekomens.s. „Zaandijk", niet s.s. „Zijldijk" als gemeld. SCHIEDAM, 21 Juli. Vertrokken Noorsch s.s. „Frithjof I," kapt. J. Christensen, ledig naar Newcastle on Tyne. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoeliugvereeniging". Heden f 1.30 per ketel. Op Vrijdag 27 Juli a.s., defi nitieve toewijzing der volgende bij veilfng 20 dezer gehouden in bod gebrachte perceelen Perc. 1 is vervallan. 2 in bod staande op f G000 -8200 - li™ - 1250 - 1450 - 500 - 500 P. R. VAN ELLEKOM, No taris Tuinlaan 26, Nadere in lichtingen aldaar te bekomen. 2407 21 3 4 5 6 7 8 11 11 11 (maagzuur, oprisping, gebrek aan eetlust Gebruik ^Iper koker 7S Ct. Bi) Apothekers en Drogisten. met mooie ronde toon,nog 3 jaar garantie, spotgoedkoop. Te zien ook Zondag v. Duylstr. 108 a b. d. Schied' weg. 2414 6 Twee Gulden vijftig cent

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3