de Kroatische republikeinsche partij voor een rechtbank zullen verschijnen in verband met de actie voor de uitroeping van de Kroatische repu bliek. Verder wordt Raditsj van majesteits schennis beschuldigd. Uit Berlijn In het rijksministerie van fi nanciën te Berlijn zijn gister besprekingen aan gevangen over de uitgifte van een goudleening die in tegenstelling met de dollarleening in papieren marken tegen den geldenden dollarkoers zal kunnen worden volgestort. Binnenland. Onze Universiteit. Men seint uit Rome aan de „Msb." Aan H.H.D.D.H.H. de Bisschoppen van Ne derland is een schrijven gericht volgens hetwelk aan de theologische Faculteit van de R. K. Universiteit te Nijmegen door de Congregatie voor de Seminaries en Universiteiten onder zekere voorwaarden machtiging is gegeven, om Academische graden te verieenen. Z. H. de Paus heeft na ontvangst van het verslag van den Congregatie-Prefect dit besluit bekrachtigd, vertrouwend, dat de Universiteit, aan de waakzaamheid der Bisschoppen toe vertrouwd, de meest overvloedige vruchten zal afwerpen in trouw aan den Apostolischen Stoel en in ijver voor de Katholieke waarheden zal uit schitteren. De Eerste Kamerverkiezing. In de vandaag gehouden zitting van het Cen traal Stembureau voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer zijn de ingediende candidaten- lijston voor de verkiezing op Vrijdag 27 Juli a.s. genummerd. De uitslag is hiervan, dat in de groep, omvat tende de provincie Zuid-Holland de loting de volgende nummering heeft aangewezen (de tus- sehen kaakjes geplaatste naam is die van den len candidaat). 1. Lijst Gereform. Staatspartij (v.d. Meulen) 2. lijst Chr. Hist. Unie (De Gijselaar) 3. Platte- landersbond (Van Beek) 4 Anti-Rev. lijst (Iden- burg) 5. lijst Vrijheidsbond (Rink) 6. Lijst S.D. A.P. (Van Kol) 7.lijst R.K. Staatspartij (Van Voorst tot Voorst) en 8. lijst Vrijz. Dem. Bond (Slingenberg). Spoorwegen. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft de Goöp. Vereeniging van Spoorwegpersoneel voor allen kennis gegeven, dat zij het tot nu toe door haar beschikbaar gestelde bedrijfskapi taal van pi.na. 1 millioen gulden, Wenscht terug te brengen lot 400.000 maximum. Het hoofdbestuur der vereeniging overweegt .nu, het vormen van een waarborgfonds met ver plichte deelneming door alle leden, teneinde aan de Wensch der directie te kunnen voldoen. De drukwerkenmagazijnen der Nederl. Spoor wegen te Zwolle en Utrecht zullen ter bezuini ging 1 Augustus worden opgeheven en vereenigd met het hoofdmagazijn te Tilburg. De Vlootwet. Naar wij vernemen zijn er ernstige moelijk- faeden verrezen over de eventueele uitvoering van de Vlootwet tusschen den gouverneur-ge neraal Mr. Fock en den minister van koloniën in Den Haag. De Indische vlootvoogd, W. J. G. Umbgrove is afgetreden, daar van nar. Fock geen medewerking voor het uitvoeren van de vlootplannen is te Wachten. De gouverneur-ge neraal gaf aan het departement van koloniën telegrafisch te kennen, in dezen benarden tijd niet te kunnen meewerken aan het vestigen van de vlootbasis. De minister van koloniën deelde deze ziens wijze niet en het gevolg is geweest de benoe ming van den heer A. F. Gooszen tot vloot- commandant in Indië, die, naar men weet, een bekend voorstander van de vlootplannen is. „De viool-crisis." De communis!ische Kamerfractie heeft, naai de Tribune meldt, aan de sociaal-deocratische Kamerfractie verzocht, „op grond van art. 58 van het Regl. v. Orde van de Tweede Kamer in verband met de vloot-crisis te Willen medewerken aan het bijeenroepen der Tweede Kamer." Jubileumfeesten en ovcrwerkvergunning. Naar het Centrum verneemt, heeft de de mi nister van arbeid zich tot de besturen der vak- centralen gewend met de vraag, of er aanleiding is tot het geven van een algemeene over werk vergunning tot het inhalen van verzuimden tijd, nu wellicht lal van werkgevers er toe zullen over gaan, hun arbeiders vacantie te geven tijdens de feesten, welke zullen georganiseerd worden in verband met het jubileum van de Koningin. De diauffeursslaking. De chauffeurs van de A.M.A. te Amsterdam, die Zaterdagmiddag het werk hadden neergelegd omdat de directeur Weigerde den door hen gestel- sen looneisch in te willigen hebben het werk her vat. De gevraagde 100 loonsverhooging, welke door de andere patroons in het klein-bcdrijf Werd toegestaan, hebben zij niet verkregen .Men kwam echter overeen, dat de chauffeurs een dag van de Week voor eigen rekening mogen rijden. Reeds Zondag hebben deze chauffeurs dat gedaan zij hebben de opbrengst aan de vereeniging Bewust Streven afgedragen. Overigens duurt de staking onveranderd voort. Internationale Justitie. Het Permanente Hol' van Internationale Justitie heeft verklaard nii t in staat te zijn advies uit te brengen in het geschil tusschen Rusland en Finland nopens Oost-Karelië. De jacht op klein wild. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben de opening der jacht op klein wild, met uitzonde ring van die op fazanten, hazen en kwartelen vastgesteld op 1 September en die op fazanten en hazen op 1 Oef. De jacht op kwartelen zal dit jaar niet worden geopend en de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts tweemaal 's Weeks en wel des Woensdags en Zaterdags mogen worden beoefend Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kamer van Kooph. en Fabr. Ten Bureele der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardin- gen, Handelsgebouw Kantoor No. 1, ligt voor belangstellenden ter inzage het „Annuaire du Commerce Diclot-Bottin" (vijf deelen). Tentoonstelling. In de Sint Jansschool, Overschiescheslraat 74, zal evenals verleden jaar ookdeze keer den ouders der leerlingen weer gelegenheid worden gegeven, een overzicht te nemen van hetgeen hun kinderen in het afgeloopen jaar gepresteerd hebben. Deze tentoonstelling is geopend op Donderdag 26 Juli *.k. en zal zeker weer mét een druk bezoek worden vereerd. Kraan losgeslagen. Het Nederl. s.s. „Alcyone" rapporteert, dat het 19 dezer een draadloos bericht heeft opge vangen van de Nederlandsche sleepboot „Gel derland", welke zich op 70 ZZW. van Santa Marl,a bevond en seinde, de kraan Toba te hebben ver loren. De Toba is 28 April van hier naar Bahia Blan- ca vertrokken per sleepboot Gelderland. Ze werd gebouwd op de werf Gusto. Gevaarlijke spoorwegovergang. Wij verwijzen onze lezers naar het officiëele gedeelte der courant, waar o.m. de opheffing dei- bewaking van den spoorwegovergang aan den Kethelweg wordt aangekondigd. Geen spreekuur. De Wethouder van onderwijs is verhinderd morgen Woensdagmiddag zijn gewone spreekuur te houden. B ij de vanwege de Nederland- sche Organisten ereeniging gehouden examens te Amsterdam, siaagde gister voor Kerkorganist- Diploma A. onze stadgenoot de heer W. A. Houtman, (leerling van den bekenden Rotler- damschen Organist J. H. öesselaar Jr.) B ij Kon. besluit is, met ingang van 1 September, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit 's Rijks dienst aan den heer J. F. H. Rous, verificateur der invoerrechten cn accijnzen, alhier. Op 3 1 Juli a.s. herdenkt F. v. Houting, fitter-controleur aan de Waterleiding, den dag dat hij voor 25 jaar in dienst der gemeen te trad. De uitbreiding van de Chris telijke school aan de Tuinlaan, eenige weken ge leden door het gemeentebestuur aanbesteed, is opgedragen aan Ph. van der Most,alhier voor de som van 20.500. Programmavoor den uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur H. H. van Vleuten, op Woensdag, 25 Juli, des avonds 8 uur in de Plan tage. 1. Jubileum Marsch, C. K. L. Burgdorffer 2. Ouverture „Hans Sachs", A. Lortsing 3. Geschichten aus dem Wiener Wald, Wals, J. Strauss 4. Harmonie Fantasie, C. K. L. Burgdorffer 5. Largo van Handel, H. H. van Vleuten 6. Musika Marsch, H. L. Blankenburg. UIT ROTTERDAM. Namens het Noord-Hollandsch Landbouw- crediet te Rotterdam, is bij de politie aldaar aangifte gedaan dat Zaterdagmorgen van éen kantoorlooper in het postkantoor aan den, Coolsingel gerold is een aangeteekende brief waarin zich bevonden een geaccepteerde wissel groot 750, 3 bankbiljetten van 60 en 2 pand brieven, elk groot 500, van de Utrechtsche Hypotheekbank. De Coolliaven. Binnenkort zullen den gemeenteraad de plan nen kunnen Worden aangeboden van de brug over de Coolhaven aan het einde van de Rochussen- straat bij den Nieuwen Binnenweg. Gemengd Nieuws. De inbraken te Leiden en om streken. Het onder leiding van den hoofd inspecteur der Leidsche recherche aangevangen en voortgezet onderzoek inzake den te Leicfen Donderdag gearresteerden 20-jarigen inbreker J. Z. uit den Haag levert iederen dag nieuwe resultaten op. Zaterdag vermeldden We, dat het aantal op rekening van Z. staande en door hem bekende inbraken tot 20 was gestegen en dat'de van die verschillende inbraken tot dien dag opge spoorde voorwerpen de waarde van f 15,000 reeds te boven gingen. Het nadere onderzoek inzake de gesties van Z. heeft de Leidsche recherche, in samenwerking met de Ilaagsche recherche en de marechaussee te Wassenaar er toe gebracht, Zaterdagmiddag een huiszoeking te doen in de woning van de ouders van Z. in de van Ravesteynstraat te 's-Gravcnhage. Deze huiszoeking leverde ver rassende resultaten op. Hier werd voor een waar de van ongeveer 15,000 aan geld, effecten, gouden en zilveren voorwerpen enz. gevonden alles van inbraken afkomstig. Thans is derhalve reeds voor een waarde van ongeveer dertig duizend gulden opgespoord en in beslag genomen en het slaat reeds nu vast, dat hiermede de grens niet is bereikt. Het resultaat van de huiszoeking leidde er toe, dat de vader en de moeder van Z. zijn gearresteerd ter zake van medeplichtigheid. S t r a f.Uit Wassenaar zijn 38 personen, die niet aan hun stemplicht bij de laatste raadsverkiezing hebben voldaan en zich niet, of niet voldoende hebben verantwoord, ter vervolging opgegeven bij den ambtenaar van het O.M. bij de kanton gerechten te 's-Gravenhage. Ver d r o n k e n. Te Bodegraven verdronk de 18-jarige zoon van den veehouder K. bij het zwemmen in de Molenvliet. In Eschweiler verdronk in een waterpoel de 25- jarige Cl. Hij had zijn hond in het water gewor pen, sprong dien na, doch kwam niet meer aan de oppervlakte. Cl. was op het punt te trouwen. Zijn broer, die getuige was van het ongeluk, begaf zich eveneens te water en zou eveneens verdron ken zijn, indien hij niet door een kameraad was gered. Nadat meer dan een uur de kunstmatige ademhaling was toegepast, gelukte het de levens geesten weder op te wekken. Staking opgeheven. De landarbei- dersstaking te Oude Tonge is opgeheven. De loonsverlaging is voor de arbeiders tot 15, voor de knechts tot 10 pCt. teruggebracht. De emolu menten worden doorbetaald. Er zullen geen rancune-maatregelen worden genomen. De win- terloonen zijn ook in het contract opgenomen. Auto-ongeluk. Zondagmiddag om streeks half zes is zooals wij reeds meldden ter hoogte van de Postprug onder de gemeente Sas- senhcim een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De heer P. J. Spuyman, procuratiehouder der firma Zaalberg te Leiden, wonende Nassaulaan, te Oestgeest, was met zijn auto uit Noordwijk komende juist het tolhek gepasseerd en wilde rechtsom de Postbrug oprijden, toen, waar schijnlijk door een defect aan de stuurinrichting, de auto, waarin behalve de heer S. zijn echtgenoo- te, zijn 18-jarige dochter en haar verloofde zaten, achteruit reed. De heer S. en zijn aanstaande schoonzoon sprongen uit den auto en trachtten dezen tegen te houden. Dit mocht niet gelukken en de auto reed met de|beide overige inzittenden achteruit de Haarlemmervaart in. De tolgaarder Bouwmeester en zijn zoon stelden dadelijk a1 het mogelijke in 't Werk om mevrouw S. en haar dochter te redden. Na veel moeite is het gelukt mevrouw S. behouden aan wal te brengen de dochter was echter, vermoedelijk doordat de auto gekanteld was in de diepte verdwenen. Eerst poogde de zoon van Bouwmeester door zich met een lijn om zijn lendenen, in het water te begeven, de drenkelingen uit het diepe watei op te duiken. Toen dit niet gelukte, heeft men zijn toevlucht genomen tot het bezigen van stok ken met haken Na ongeveer een twintig minuten aldus doende te zijn gew'eest heeft men het meisje opgehaald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Ofschoon spoedig daarna de heer Zaal berg, die inmiddels was gewaarschuwd, ter plaatse was met een zuurstofapparaat, heeft de aanwending hiervan niet mogen baten. Het lijk is per brik van den tolgaarder naar de ouderlijke woning te Oestgeest overgebracht. Brand. Op de boerderij van H. van Loon op den Lieweg bij de Liedcbrug bij Haarlem is vanmorgen brand ontstaan, vermoedelijk door hooibroei. Een berg en twee schelven hooi zijn verbrand Van den stal is het dak ingestort de muren staan nog gedeeltelijk. De boerenwo ning was bij het afzenden van het bericht nog bespaard gebleven maar ontruimd ongeveer 100.000 K.G. hooi is verbrand. Aangereden. Zaterdagmiddag geraakte een werkman bij wachtpost 36, op het traject Helder-Alkmaar door de vurigheid van zijn paai cl op de spoorbaan en werd door den van den Helder komenden sneltrein van 12.20 gegrepen. Het gespan werd geheel vernield, het paard bleef ongedeerd. De voerman bleek echter ernstig gekneusd te zijn. Na door een in den trein aan wezigen geneesheer te zijn verbonden, Werd hij in bewustcloozen toestand naar zijn Woning ver- voeld Inbraken. Te Ede is Zondagnacht op drie verschillende plaatsen ingebroken. Op zeer bru tale wijze is te werk gegaan. Bij den herbergier van Dorland is uit diens broek, Welke hij aan zijn ledikant had hangen, een portemonnaie met on geveer 120 ontvreemd, terwijl bij Thiele een damesmantel uit de gang werd medegenomen. Bij den bakker v. d. Brink zijn de heeren in hun werk gestoord, doordat de hond aansloeg. Alleen een damestaschjc werd meegenomen. Van de(n) dader(s) geen spoor. Botsing. Bij Fassberg in de buurt Van Gothenburg is gisteren een vrachtauto, die passa giers vervoerde, in botsing gekomen met een spoortrein. Van|de 32 inzittenden bleven slechts drie ongedeerd. Vijf personen werden op slag gedood, en een zoo ernstig gewond, dat er weinig kans bestaat, dat hij in 't leven blijft. De anderen kregen meer of minder ernstige kwetsuren. Spoorwegramp. Op de lijn SofiaWar- na zijn Zaterdag twee personentreinen met elkaar in botsing gekomen. Deze was zoo hevig, dat verscheidene wagons van beide treinen geheel Werden vernield. Zeventien personen werden gedood en vijftien gewond. De oorzaak van de ramp is te wijten aan het feit, dat een der personentreinen voor den vast- gestelden tijd was vertrokken. Volgens latere berichten zijn bij de treinramp op de lijn Sofia Warna 103 dooden te betreuren. Het. aantal gewonden bedraagt ongeveer 300. Kerkd i e f s t a 1. Een dezer nachten dron gen bandieten in de Kerk te Engelskirchen bin nen, staken het altaar in brand en vluchtten met medeneming van kerksieraden en misgewaden. De door de politie gearresteerde daders verklaar den, dat zij de kerken zouden neerbranden en de priesters zouden afranselen. Aardbeving. Een aardbeving deed Zon dagavond te 11 uur 28 heel het Zuiden van Cali- fornië schudden, van Santa Barbara af tot San Diego en. Oostwaarts tot Arizona. De grootste schade werd aangericht te San Bernardino, waar groote stukken van de muren van de Hall of Record, naar de archieven worden bewaard, naar beneden vielen. Het geheele gebouw stortte in. Een deel van het puin viel door het dak van een belendend huis, waar een bejaarde man doo- delijk werd gewond. Vele muren van andere gebouwen in dezelfde stad scheurden. In en rond om Los Angeles bracht de aardbeving een ernstige paniek teweeg, vooral onder de patiënten der ziekenhuizen en onder de veroordeelden in de gevangenissen. De materieele schade is in deze plaats niet groot. Te Hollywood werden vele inwoners opgeschrikt, doordien eleclri- srhe alarmbellen tegen inbraak gingen werken, terwijl de telefoonverbinding tijdelijk werd ge stoord. In andere* steden stortten muren in, vielen sc.hoorsteenen naar beneden en werden electri- sche draden afgebroken, maar van persoon lijke ongelukken is niets bekend. Om 1 uur des nachts werd te San Bernar dino een tweede, maar lichtere aardschok waar genomen. Tweemaal levend begraven. Een mijnwerker James Cranston geheetcn, te Crook (Durham) heeft het allesbehalve benijdenswaar dige avontuur beleefd van tweemaal achtereen levend begraven te worden, waarna hij toch nog gered werd. Een eerste maal door een mijn instorting be dolven, was hij door zijn kameraden bijna bevrijd, toen hij door een tweede instorting opnieuw be graven werd. De hulpexpeditie, die te zijner redding was komen opdagen, wist echter een metalen pijp door de hem bedekkende aaide te werken en hem zoodoende zuurstof en voedsel toe te voeren. Na zeven uur werkens wist men Cranston te bevrijden. Hij had slechts lichte kwetsuren aan één zijner beenen bekomen. M ij n g a s o n t p 1 o f f i n g e n. Uit Brussel verneemt de „Msb." In put no. 1 van de Char- bonnage de Fontaine l'evèque had gistermorgen een ontploffing van mijngas plaats waarbij twee arbeiders op slag werden gedood. Ook te Martinelle deed zich in den afgeloo pen nacht een ontploffing van mijngas voor. Een arbeider werd gedood, terwijl vier andere ernstige brandwonden opliepen. Muur inge tort. In de fabriek der firma Ougrée Marihaye t e Rodange (Luxemburg) is een draagsteunmUur ingestortDrie arbeiders werden verpletterd en een vierde ernstig gekwetst D i e v e n-i n v a I. Tegelijk met de vele vreem delingen, die Parijs 's zomers bezoeken, is een zwerm hoteldieven en zakkenrollers naar de hoofdstad gekomen en deze li d-, n maken daar nu zoovele slachtoffers, dat de polil i zich genood zaakt ziet, het publiek openlijk te waarschuwen. Een der klassieke methoden om een dames- handtaschje te bemachtigen bestaat in het door knippen van den beugel tijdens een oogenblik van groote drukte, zoodat de bezitster niet dadelijk bemerkt, dat zij een koord in de hand heeft. Aanbevolen Wordt, de beugelketting zoo mogelijk om den pols te wikkelen en het taschje-zelf in de hand te houden. Heeren worden ervoor gewaarschuwd, hunne overjassen steeds dicht te knoopen de meeste mensehen hebben geen idee van de ongeloofe- lijke handigheid en vlugheid waarmede een ervaren „pickpocket" iemand Van zijn horloge of portefeuille kan ontlasten, vooral wanneer een handlanger de aandacht van het slachtoffer een oogenblik afleidt. Zelfs dasspelden zonder veiligheidssluiting zijn niet veilig. Een geliefkoosde truc Wordt toegepast in den „métro". De dief neemt plaats tegenover zijn slachtoffer en is oogenschijnlijk verdiept in het lezen van een krant, AJs de trein in een bocht wat stoot en schommelt, licht de bovenzijde van het nieuwsblad den speld uit de das van den overbuur en het speldje glijdt in de schoot van den rustig doorlezenden dief. De politie heeft een speciale bewaking toe gezegd, maar verzoekt het publiek, mede te werken, door goed de oogen open te houden. Een dure sigaret. Een Elzasser, Jung geheetcn, die pas uit Amerika was teruggekeerd, waar hij dertig jaren verbleven had en een bedrag van 10.000 dollar bij zich droeg, begaf zich per spoor naar Straatsburg. Onderweg werd hij door een vriendelijken mede- -reiziger aangesproken, met wien hij in een steeds drukker en gezelliger conversatie geraakte. De amicale man bood hem onder aangenamen kout een sigaret aan, welke de Elzasser dankbaar aanvaardde. Wat daarvan het gevolg was, bemerkte hij pas, toen hij op het station Straatsburg uit een diepen dommel gewekt werd en tot de minder aangena me ontdekking kwam, dat met zijn reisgenoot ook zijn portefeuille met 10.000 dollar verdwenen was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2